Gözenekler Neden Büyür? Gözenekleri Nasıl Sıkılaştırabiliriz?

Gözenek büyümesi

Gözenek büyümesi, kişilerin sivilce ve siyah nokta gibi cilt problemlerini daha sık yaşamasına ve cilt tonu eşitsizliğinin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Kıl köklerinin bulunduğu gözenekler, çeşitli nedenlerle genişlemekte ve kişilerin yaşam kalitesi üzerinde olumsuz etkiler göstermektedir.

Genişleyen gözenek yapıları, hava kirliliği ve stres gibi etkenlerle; kir ve ölü deri ile dolmaktadır. Cilt yüzeyinde fazla yağ üretimi ile karakterize ilerleyen gözenek büyümesi, sivilce ve akne oluşumunun hızlanmasına neden olmaktadır.

Gözenek oluşumunun en aza indirilmesi için gözenek sıkılaştırıcı etki gösteren bakım ürünlerinden yararlanmak gerekmektedir. Söz konusu gözeneklerin, en iyi şekilde temizlenmesine ve daha sıkı bir görünüm kazanmasına yardımcı olan bu ürünler; besleyici ve onarıcı özellikleriyle de öne çıkmaktadır.

Maruderm, doğadan aldığı ilhamla çıktığı bu yolda; değerli müşterilerinin gözenek problemlerini de en aza indirmeyi hedeflemektedir. Maruderm gözenek sıkılaştırıcı cilt bakım ürünleri, içeriğindeki doğal bileşenler sayesinde; gözenek yapılarının kalıcı olarak sıkılaşmasına olanak tanımaktadır.

Gözenek Büyümesi

Gözenek Büyümesi Nedir?

Gözenek büyümesi, cilt yüzeyinde bulunan kıl köklerinin; çeşitli nedenlerle genişlemesi ve kişinin siyah nokta gibi olumsuz durumları daha sık yaşamasına olarak tanımlanmaktadır. Gittikçe genişleyen ve içi kirle dolan gözenek yapıları, kişilerin yaşam kalitesi üzerinde olumsuz etki göstermektedir.

Gözenek büyümesi nedenleri, cilt yüzeyinin sebum dengesinden kaynak almaktadır. Sebum, bütün cilt dokularında üretilmekte ve cildin daha parlak görünmesine yardımcı olmaktadır. Cilt yüzeyinin aşırı derecede sebum üretmesi, gözenek yapılarının zamanla genişlemesine ve siyah nokta gibi oluşumlara zemin hazırlanmasına neden olmaktadır.

Açılan gözeneklere dolan kir ve ölü deri, zamanla iltihap yapmakta ve derin sivilce oluşumuna sebebiyet verebilmektedir. Bu nedenle, gözenek büyümesinin önüne geçmek ve uygun temizleyici ürünleri düzenli olarak kullanmak önem arz etmektedir.

Gözenekler Neden Büyür?

Gözenek büyümesinin nedenleri, cilt yüzeyinin çeşitli hormonlardan kaynaklanan bozukluklara maruz kalması olarak gösterilmektedir. Cilt dokularından salgılanan hormonlar, fazla veya az olduğunda; gözenek büyümesi gibi olumsuz durumlar ortaya çıkabilmektedir. Gözenek büyümesine neden olan faktörler şu şekilde sıralanmaktadır:

 1. Trans yağ içeren besin çeşitlerini tüketmek.
 2. Günlük olarak yeteri kadar su içmemek.
 3. Gece yatmadan önce, makyaj temizliği yapamamak.
 4. Sürekli olarak stres faktörlerine maruz kalmak.
 5. Yanlış beslenme alışkanlıklarına sahip olmak.
 6. Vitamin ve mineral eksikliğinden mustarip olmak.
 7. Yanlış cilt bakım ürünlerini ısrarla kullanmak.
 8. Cilt bakım rutinlerini düzenli olarak uygulamamak.
 9. Düzensiz ve yetersiz uyumak.

Gözenek Büyümesinin Engellenmesi

Gözenek Büyümesi Nasıl Engellenir?

Gözenek büyümesinin engellenmesi için sağlıklı beslenme alışkanlıklarına geri dönmek gerekmektedir. İşlenmiş ve aşırı yağlı gıdalar, cilt yüzeyinin her zamankinden daha fazla sebum üretmesine ve bu bağlamda gözenek genişlemesi yaşamasına neden olmaktadır. Yağlı tüketiminin azaltılması ve sağlıklı besinlerin daha sık tüketilmesi, gözenek büyümesinin engellenmesine yardımcı olmaktadır.

Sıvı kaybı veya günlük olarak yeteri kadar su içmemek, gözenek büyümesi problemlerinin yaygın nedenleri arasında yer almaktadır. Sıvı kaybı nedeniyle, doğal nem dengesini yitiren cilt dokuları; zamanla genişlemekte ve gözenek tıkanması gibi olumsuz durumlara daha yatkın hale gelmektedir. Günlük en az iki litre kadar su içmek, gözenek problemlerini azalmasına yardımcı olmaktadır.

Uykusuzluk ve yorgunluk, gözenek büyümesi problemlerinin artmasına neden olmaktadır. Genel toplumda, uyku bozukluğu yaşayan kişilerin; daha sık gözenek problemi yaşadığı görülmektedir. Günlük en az sekiz saat olarak ayarlanan gece uykusu, kişilerin daha az gözenek problemi yaşamasına ve sivilce gibi olumsuz durumlara daha az maruz kalmasına yardımcı olmaktadır.

Gözenekler Nasıl Sıkılaştırılır?

Gözenek sıkılaştırıcı bakım ürünleri, kişilerin genişleyen gözeneklerinden kurtulmalarına ve daha az sivilce problemi yaşamalarına olanak tanımaktadır. Gözenek problemlerinin azalmasına yardımcı olan bu ürünler, her cilt tipine özel olarak formüle edilmekte ve yaygın cilt sağlığı sorunlarının giderilmesinde aktif rol oynamaktadır.

Gözenek sıkılaştırıcı ürünlerin düzenli olarak kullanılması hâlinde, kıl köklerinin daha az rahatsız edici göründüğü ve siyah nokta gibi sorunların azaldığı görülmektedir. Söz konusu ürünlerin, doktor kontrolünde kullanılması; yanlış ürün kullanımı nedeniyle ortaya çıkan sorunların önüne geçebilmek adına önem arz etmektedir.

Maruderm gözenek sıkılaştırıcı bakım ürünleri, kişilerin daha sağlıklı ve daha genç görünmesine yardımcı olmaktadır. İçeriğindeki doğal bileşenler sayesinde, gözenek yapılarının daha sıkı görünmesine olanak tanıyan Maruderm ürünleri; her cilt tipine uygun olarak üretilmekte ve müşterilerine ulaşmak üzere piyasaya sürülmektedir.

Bakım ürünü kullanımının yanı sıra, yaşam standartlarının yükseltilmesi de gözenek problemleri gibi yaygın cilt sorunlarının azalmasına yardımcı olmaktadır. Pozitif bir yaşam ve aktif iş hayatı; kişilerin daha az cilt sağlığı sorunu yaşamasına ve bu bağlamda daha mutlu hissetmesine olanak tanımaktadır.

Gözenek Sıkılaştırıcı Ürünler Nelerdir?

Gözenek sıkılaştırıcı ürünler, dönemsel veya süreğen olarak yaşanan gözenek problemlerinin azalmasına olanak tanımaktadır. Gözenek sıkılaştırıcı pek çok ürün, müşterilerinin hizmetine sunulmak üzere piyasaya sürülmektedir. Kişiler, kendi cilt tiplerine uygun olan gözenek sıkılaştırıcı bakım ürünlerini; onlarca farklı seçenek arasından kolayca seçebilmektedir.

Gözenek genişlemesinin önüne geçen ve var olan gözeneklerin sıkılaşmasına yardımcı olan bakım ürünleri şu şekilde sıralanmaktadır:

 1. Güneş Kremi

Güneş kremi, dört mevsim kullanılması gereken bakım ürünleri arasında yer almaktadır. Güneşin zararlı ışınlarına karşı kalkan oluşturan güneş kremi, gözenek sıkılaştırıcı etki göstermekte ve cilt lekelerinin azalmasına yardımcı olmaktadır. Güneş kreminin kullanılmadığı durumlarda, çil ve cilt lekesi gibi problemler ortaya çıkmaktadır.

Maruderm SPF + 50 Leke Karşıtı Güneş Kremi, içeriğindeki doğal bileşenler sayesinde; cilt yüzeyinin güneşin zararlı ışınlarına karşı korunmasına olanak tanımaktadır. Cilt lekesi sorununu en aza indiren güneş kremi, gözenek sıkılaştırıcı bakım ürünü etkisi göstermekte ve bu bağlamda sıklıkla tercih edilmektedir.

Sıkı Gözenek Görünümü

 1. Temizleme Jeli

Cilt yüzeyinin düzenli olarak temizlenmesi, gözenek sıkılaştırıcı etki göstermektedir. Fazla yağ nedeniyle genişleyen gözeneklerin, temizleme jeli yardımıyla arındırılması; genişleme probleminin kademeli olarak azalmasına olanak tanımaktadır. Düzenli olarak temizleme jeli kullanmak, cilt yüzeyindeki fazla yağın atılmasını sağlamaktadır.

Maruderm Karma ve Yağlı Ciltlere Özel Salisilik Asit Yüz Yıkama Jeli, cilt yüzeyinin fazla yağ ve kirden en iyi şekilde arınmasına olanak tanımaktadır. İçerdiği yoğun salisilik asit oranı, gözenek sıkılaştırıcı bakım ürünü olmasını sağlarken; besleyici vitamin ve mineralleri sayesinde ise cilt bariyerinin güçlenmesine olanak tanımaktadır.

 1. Tonik

Tonik uygulaması, gözenek sıkılaştırıcı bakım uygulamaları arasında yer almaktadır. Temizleme jelinin ulaşamadığı en derin gözenekler, tonik uygulaması sayesinde hızlı bir şekilde temizlenmektedir. Tonik ürünleri, cildin altına nüfuz etmekte ve gözeneklerin en temelden sıkılaşmasına olanak tanımaktadır.

Maruderm Gözenek Sıkılaştırıcı Siyah Nokta ve Akne Karşıtı BHA Tonik, cilt yüzeyini temizlerken; gözenek yapılarının da daralmasına olanak tanımaktadır. Sivilce ve siyah nokta oluşumunu en aza indiren tonik, hızlı bir şekilde deri altına nüfuz etmekte ve açılan gözeneklerin sıkılaşmasına sağlamaktadır.

Gözenek Sıkılaştırıcı Serum

 1. Serum

Gözenek sıkılaştırıcı yüz serumları, yoğun yapıda olmaları nedeniyle; gözenek oluşumunun en aza inmesine olanak tanımaktadır. Hızlı ve etkili sonuç veren yüz serumları; gözenek tıkanması sorununun azalmasına da yardımcı olmaktadır. Gözenek içerisine dolan kir ve yağ, gözenek sıkılaştırıcı serum çeşitleri sayesinde hızlı bir şekilde temizlenmektedir.

Maruderm Gözenek Sıkılaştırıcı BHA ve Peptid Cilt Bakım Serumu, içerdiği BHA asitleri sayesinde; gözenek oluşumunun en aza indirilmesine olanak tanımaktadır. Peptid bileşenleri ile hazırlanan yüz serumu, cilt yüzeyinin kolajen üretimini desteklemekte ve böylece yaşlanma karşıtı bakım etkisi de göstermektedir.

Gözenek Sıkılaştırıcı Bakım Kremleri

 1. Nemlendirici Bakım Kremi

Cildin doğal nem dengesi, cilt bariyerinin korumasına ve gözenek oluşumunun azalmasına olanak tanımaktadır. Nemsiz kalan cilt dokuları, zamanla gevşemekte ve gözenekli bir yapıya bürünmektedir. Gözenek sıkılaştırıcı bakım ürünleri arasında, nemlendirici ürünlerin de yer alması önem arz etmektedir.

Maruderm Hyalüronik Asit Nemlendirici Yüz ve Vücut Bakım Kremi, gözenek sıkılaştırıcı etki göstermesi nedeniyle sıklıkla tercih edilmektedir. İçerdiği hyalüronik asit sayesinde, cildin doğal nem dengesini koruyan bu ürün; gözenek genişlemesi probleminin önüne geçmeyi hedeflemektedir. Düzenli olarak kullanılması halinde, cilt kırışıklıkların azalmasına da yardımcı olmaktadır.


 
Etiketler: gozenek-buyumesi
Aralık 29, 2023
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR