Arayacağınız kelimeyi yazınız ve enter tuşuna basınız

 

Cilt bakım ürünleri arasında dikkat çekici bir yere sahip olan tonikler son yılların trendleri arasındadır. Losyon formunda sunulan cilt tonikleri, arındırma özelliğinin yanı sıra antiseptik niteliğiyle de kullanıcıların favorisidir.

Cilt temizliği için çoğu zaman yüzü yıkamak yeterli değildir. Özellikle 20’li yaşlardan itibaren çeşitli cilt bakım ürünlerinin günlük rutine dâhil edilmesi gerekir. Bunlardan biri olan tonik, pratik kullanımı ve hoş yapısıyla banyo dolaplarının en önemli parçasıdır.

Tonik Nedir?

Cilt bakım rutininde olmazsa olmaz ürünlerin başında gelen tonik çeşitleri, bazı uzmanlar tarafından “cilt dezenfektanı” olarak nitelendirilir. Yüz temizleme toniği gözenekleri derinlemesine temizler. Toniklerin makyaj temizleme esnasında kullanılması doğru bilinen yanlışlar arasında yer almaktadır. Doğru bilinen bir yanlış ise bu ürünlerin makyaj temizlemede kullanılmasıdır. Toniklerin yüz temizleme işleminden sonra uygulanması tek başlarına makyaj temizliği için kullanılmaması önerilir.

Cilt bakım ürünleri arasında kıymetli bir yere sahip olan tonik çeşitleri cilt gözeneklerinde biriken ölü deri kalıntılarını temizler. Cildinizde gözenek problemi varsa rutininize tonik ekleyebilirsiniz. Besleyici özellikteki bu ürünler, gün içinde ciltte biriken güneş kremi ve makyaj kalıntılarını da temizler. Böylece dermis tabakasında biriken kirlerden arınarak pürüzsüz bir cilde sahip olmak mümkün olur.

Maruderm’le Her Cilt Tipine Özel Tonik Seçenekleri

Cilt temizleyici tonik arayışındaysanız Maruderm ürünlerine şans verebilirsiniz. Geniş ürün çeşitliliğinde cildinize uygun bir tonik bulabilir ve cildinize hak ettiği bakımı sunabilirsiniz. Onlarca model arasında tercihte bulunurken ilk olarak cilt tipinizi bilmelisiniz. Bakım rutinini oluşturmak için cildinizin ihtiyaç duyduğu ürünü kullanmanız gerekmektedir.

Yağlı Ciltler İçin Tonik

Yağlı ciltler için özel olarak geliştirilmiş cilt temizleme toniği çeşitleri arasından seçimde bulunarak cildinizin fazla kirden arınmasını sağlayabilirsiniz. Bu ürünler, cildin pürüzsüz görünmesini sağlarken; akne, yağ, kir ve gözenek gibi sorunları minimum seviyeye indirmeye yardımcı olur.

Karma Ciltler İçin Tonik

Karma bir cilde sahipseniz ve cildinizi kirden arındırmak istiyorsanız bu amaç için üretilmiş tonik çeşitleri idealdir. Karma ciltler için tonik çeşitleri arasından tercihte bulunarak günlük bakım rutinini zenginleştirebilirsiniz. Bu ürünler, karma cildin bileşenlerini dengeleyecek içeriktedir. İlgili ürünlerin formülünde çeşitli antioksidanlar ve nemlendiriciler bulunur.

Hassas Ciltler İçin Tonik

Bu gruptaki ürünler, cildinizin temizlenirken tazelenmesine ve dokusunu korumasına yardımcı olur. Hassas ciltler için tonik arayışınızda, cildinize uygun pH ve içeriğe sahip ürünlere şans verebilirsiniz. Cilde zararlı herhangi bir materyal içermeyen bu ürünler, yüzünüzün daha diri ve parlak görünmesine yardımcı olur.

Kuru Ciltler İçin Tonik

Kuru cilde sahipseniz seçtiğiniz ürünlere dikkat ediyor olabilirsiniz. Bu noktada markanın nemlendirici tonik seçeneklerine göz atabilirsiniz. Kuru ciltlerin en büyük problemi temizleme esnasında sebum dengesinin bozulma riskidir. Ancak kuru ciltler için tonik modellerinde böyle bir içerik bulunmaz. Üstelik bu ürünler, cildin üzerindeki nemi hapsederek kurulukla savaşmaya destek olur.

Normal Ciltler İçin Tonik

Cildinizi arındırırken tazelemek üzere Maruderm’in yüz toniği çeşitlerini deneyebilirsiniz. Bu ürünler, cildi gün içinde biriken kirden arındırırken cildin normal dokusunu korumaya yardımcı olur. Arındırma, yatıştırma, nemlendirme ve taze görünüm için ilgili ürünlere şans verebilirsiniz.

Cilt Problemine Göre Tonikler

En iyi yüz toniği cilt problemlerine çözüm olan toniktir. Bu ürünlerin; gözenek sıkılaştırma, derinlemesine temizleme, nemlendirme ve canlandırma gibi etkileri olsa da her cilt sorunu için ayrı tonik kullanılması gerekir.

Doğru seçilmiş bir tonik cildin temizleme sonrası pürüzsüz görünmesini sağlar. Bu sırada cildin pH dengesi de korunmuş olur. Hepsinden önemlisi, cilt bakım rutinine dâhil edilen bir toniğin bir sonraki adımda kullanılan ürünlerin etkisini artırmaya yardımcı olmasıdır.

En etkili bakımı gerçekleştirmek ve en iyi yüz temizleme toniği sahibi olabilmek için doğru ürünü seçmekte fayda var. Cilt beyazlatıcı tonik ile kırışıklık giderici ürünlerin içeriği birbirinden farklı olacaktır.

Sivilce ve Akne Giderici Tonikler

Akneye ve sivilceye eğilimli ciltlerde bu ürünlerden mutlaka destek alınması gerekir. Sivilceli ciltler için tonik arıyorsanız özellikle bu formdaki ürünleri tercih edebilirsiniz. Likit formda üretilen sivilce toniği çeşitleri, gözeneklerin sıkılaşmasına katkıda bulunarak cildin sivilce görünümünü azaltır. Bunun yanı sıra bu tip ciltlerde salisilik asit içeren tonik kullanımı da uygun olacaktır.

Siyah Nokta Giderici Tonik

Gözenek ile birlikte ortaya çıkan ve birçok kişi için istenmeyen siyah noktalar, bu formda üretilmiş tonikler yardımıyla azaltılabilir. Siyah nokta giderici en iyi tonik seçenekleriyle göz kamaştırıcı görünüme kavuşabilirsiniz. Cilt sıkılaştırıcı tonik çeşitleri uzun vadede siyah noktaları azaltmaya ve yok etmeye yardımcı olur.

Kırışıklık Giderici Tonik

Sıkılık ve ışıltı kaybı yaşayan bir cilde sahipseniz sıkılaştırıcı tonik çeşitleriyle yüzünüze yenilik getirebilirsiniz. Bu amaç için geliştirilen tonik modelleri, uzun vadede kırışıklık etkisini azaltmaya yardımcı olur. Üstelik bu ürünlerdeki ferah doku, çizgileri giderirken cildin rahatlamasını da sağlar.

Akne Karşıtı Tonik

Yağlı yapıda, akneye eğilimli bir cildiniz varsa bu noktada etkili olan Maruderm ürünlerinden destek alabilirsiniz. Sivilce için tonik çeşitleri arasında seçimde bulunarak ışıltılı bir cilde sahip olabilirsiniz. Üstelik bunu yaparken cildinizin aşırı yağlı görünmesinin önüne geçebilirsiniz.

Bu tip ürünler güçlü içeriğe sahip olduğundan güneş kremi ile birlikte kullanılması önerilir. Uzmanlar yüz toniği önerileri yanı sıra güneş kremi kullanımını da tavsiye ederler.

Gözenek Sıkılaştırıcı Tonik

Gözenek sıkılaştırıcı tonik çeşitleri ile cildinizin ışıltıyla yenilenmesine katkıda bulunabilirsiniz. İpeksi his sağlayan gözenek sıkılaştırıcı tonik çeşitleri, cildin kendine has dokusunu korumaya destek olur. Bu gruptaki ürünler, peeling etkisi sunarak cilt yüzeyinin ayrıcalıklı bir şekilde temizlenmesini sağlar.

Leke Giderici Tonik

Cildinizde izler, lekeler ve renk eşitsizlikleri bulunuyorsa leke karşıtı tonik çeşitlerinden destek alabilirsiniz. Yüzünüzün doğal ve zarif bir görüntü kazanmasını sağlayan leke karşıtı ürünler, tonik önerileri listelerinde baş sırada yer alır. Bu gruptaki ürünleri tercih ederek cildinizin yenilenmesini ve hoş bir görüntü almasını sağlayabilirsiniz.

Tonik Nasıl Kullanılır?

Tonik cilt bakımı noktasında önemli bir üründür ve tonik kullanarak bakım yapmak son derece pratiktir. Aşağıdaki adımları izleyerek tonik kullanımı gerçekleştirebilirsiniz;

  1. Cilt tipinize uygun yüz temizleme jeli ile uygulama yaptıktan sonra yüzünüzü durulayın. Ardından yüzünüzdeki fazla nemi temiz bir havlu yardımıyla alın.
  2. Eser miktarda yüz toniği alarak tampon hareketler ile yüzünüze uygulayın.
  3. Toniğin cildiniz tarafından emilmesini bekleyin. Ardından serum ve nemlendirici adımına geçin.

Tonik uygulamasından sonra cildi durulamak gerekmez. Bunun yanı sıra toniğin normal pamukla uygulanması da önerilmez. Çünkü pamuk, ürünün büyük kısmını emer ve bu da tampon hareketler ile uygulama yapmayı zorlaştırır.

Toniğin cilt temizleme adımı değil, cildi sonraki bakım rutinlerine hazırlayan bir aşama olduğu unutulmamalıdır. Ürünler, yüz temizleyici tonik olarak geçse de makyaj temizliği için tek başına kullanılmaması gerekir.

Cilt Bakım Toniğinin Faydaları Nelerdir?

Rutininize hitap eden en iyi cilt toniği ile uzun vadede pürüzsüz bir cilde sahip olabilirsiniz. Her kadının banyo dolabında bulunması gereken tonikler sayısız faydasıyla dikkat çeker. Söz konusu ürünlerin faydaları;

  • Geniş Gözenekleri Küçültme: Hemen hemen her kadının canını sıkan gözenek problemi, düzenli tonik kullanımıyla önlenebilir. Bununla birlikte sivilce ve siyah nokta oluşumunun da önüne geçilmiş olur.
  • Sivilce ve Akne Önleme: Gözeneklerde birikerek sivilceye ve akneye dönen kirler, düzenli tonik kullanımıyla önlenebilir. Temizleyici etkiye sahip bu ürünler, yüz yıkama jelinin erişemediği noktalara ulaşır ve cildin arınmasına destek olur.
  • Cildin Sebum ve pH Dengesini Koruma: Temizleyici tonik çeşitleri, cildi derinlemesine temizlerken değerli bileşenlerin yok olmasını önler. Bu anlamda tüm ürünlerin içeriği, cildin pH ve sebum dengesini korumak üzerine geliştirilir.
  • Nemlendirme ve Parlatma: Bazı ürünler, özellikle nemlendirici tonik adı altında satışa sunulur. Ancak toniklerin tümünde nemlendirici nitelik mevcuttur. Tonik kullanımı yaparken cildinizin nem dengesini koruyabilir ve parlak bir görünüm kazanabilirsiniz
  • Diğer Bakım Ürünlerinin Etkisini Artırma: En iyi tonikler arasında seçim yaparak diğer bakım malzemelerinin etkisini yükseltebilirsiniz. Toniğin öne çıkan işlevi gözenek küçültme olsa da bu ürünler sayesinde nemlendirici ve serum gibi ürünlerin etkisi katlanır.
  • Dış Faktörlerden Koruma: Tonikler cildi tehlikeli çevresel faktörlerden korumaya yardımcı olur. Düzenli tonik kullanımıyla birlikte cilt dokusundaki yağ ve kir arınır. Böylece yüz daha aydınlık bir görünüme kavuşur. Ayrıca ciltteki dokunun çevredeki zararlı bileşenlere karşı korunması da sağlanır.

Cildinizin pH ve sebum dengesi, kullandığınız yanlış ürünlerin yapısıyla deformasyona uğrayabilir. Doğru seçilmiş tonik çeşitleri ile bu yapıyı korumak mümkündür. Üstelik doğru seçilen ürünler, cildin pH dengesini yeniden kazanmasına yardımcı olur.

Tonikler Ne Sıklıkla Kullanılmalıdır?

Tonik önerisi yapılırken kullanım sıklığı kullanıcıya bırakılır. Her cildin ihtiyacı ve toleransı birbirinden farklıdır. Bu noktada satın aldığınız ürünü sabah akşam ya da günaşırı olarak kullanmayı tercih edebilirsiniz.

 

Yüz toniği kullanımı için belirli bir periyot göstermek doğru olmayacaktır. Bu ürünler temizleme amacıyla üretildiğinden her gün kullanılabilir. Ancak günde kaç kez kullanılacağı sizin tercihinize bağlıdır. Örneğin cildinizin tahrişe meyilli olduğunu düşünüyorsanız tonik kullanımını günde 1 kez yapabilirsiniz.

Tonik fiyatları birbirinden farklı sunulur. Her ürünün içeriği ve sunduğu işlev birbirinden farklıdır. Bu noktada ilk olarak cildinizin ihtiyaç duyduğu ürünü belirlemekle işe başlayabilirsiniz. Ardından aradığınız ürünü hızlıca bulmak için filtreleme fonksiyonunu kullanabilirsiniz. Tonik fiyat ve özellik gibi verileri inceledikten sonra cildinize en uygun ürünü tercih edebilirsiniz.

Tonikler en uygun fiyatlarla Maruderm’de. Yüz temizleyici, gözenek sıkılaştırıcı, nemlendirici tonikler ve daha fazlası için tıklayın.

Tonik Günde Kaç Kez Kullanılır?

Toniklerin gündüz ve gece olmak üzere günde 2 kez kullanımı önerilir. Ancak bu genel kabul edilen bir öneridir. Örneğin ürünün içeriği güçlüyse ve bu bir asitli tonik ise kullanım sıklığını dermatoloğunuza sormanız gerekebilir. Bunun yanı sıra tonik uygulaması ile birlikte SPF 30 içerikli güneş kremi kullanımı da önerilir.

Tonik Ne Zaman Kullanılır?

Tonikler, gündüz ve gece kullanımına uygun olacak şekilde üretilmiştir. Ancak cildiniz hassas yapısayda ve iki kez kullanmak sizi rahatsız ediyorsa günde 1 kez de kullanabilirsiniz. Bunun yanı sıra uzmanlar, cilt temizleme rutininin günde 2 kez olmasını önerir.

Tonik Sivilce Yapar mı?

Kaliteli gözenek sıkılaştırıcı tonik çeşitleri sivilce yapmaz. Bu ürünler aksine gözenek sıkılaştırma ve dolayısıyla sivilce önleme amacıyla üretilir. Ancak toniğin günde 2 kereden fazla kullanılması yüzdeki pH ve sebum dengesini bozabilir. Bu da cildin yapısının bozulmasına ve sivilce oluşumuna neden olabilir.