Arayacağınız kelimeyi yazınız ve enter tuşuna basınız

Vücut Analizi Nasıl Yapılır?

Vücut Analizi Nasıl Yapılır?

Vücut Analizi Nasıl Yapılır?

Vücut analizi; vücut yapısını ve vücutta bulunan yağ ve su oranını öğrenmek için yaptırılmaktadır. Vücut analizi ölçümleri bioelektrikal impedans tekniği ile çalışan monitörler kullanılarak yapılmaktadır. Ölçüm esnasında çıplak ayakla cihazın üzerine çıkılması gerekmektedir.

Ölçüm esnasında, vücuda hissedilmeyecek derecede az bir elektrik akımı verilmektedir. Bu elektrik akımı vücuda herhangi bir zarar vermemektedir. Vücut sıvılarının ve kasların; elektrik akımı ile karşılaştığında gösterdikleri direnç, monitöre vücut yağ oranı olarak yansımaktadır.

Vücut analizi ölçümlerinden doğru sonuçlar almak için, ölçümün yemek yedikten en az 3 saat sonra yapılması gerekmektedir. Spor aktiviteleri ile uğraşan bireylerin; vücut analizi ölçümlerini, egzersizlerden en az 3 saat sonra yaptırmaları gerekmektedir. Ölçüm işleminin tuvalete gittikten sonra; yüzme, sauna ve banyo gibi aktivitelerden önce yapılması daha doğru sonuçlar elde edilmesini sağlamaktadır.

Vücüt Analizi Yaptırmak

Vücut Analizi Nedir?

Vücut analizi ile vücutta bulunan kas, yağ ve su gibi ağırlıkların; vücudun hangi bölgesinde ne kadar olduğunu hesaplamaktır. Vücut analizi hesaplama işlemleri; çeşitli rahatsızlıkları bulunan bireylerde doktorların istemesi üzerine veya spora yeni başlayacak kişilerin antrenörlerinin talepleri doğrultusunda yaptırılmaktadır.

Vücut analizi hesaplamaları sayesinde; tedavi, beslenme ve spor programları kişiye özel olarak oluşturulmaktadır. Formuna dikkat etmek isteyen, obezite ve aşırı zayıflık gibi şikâyetleri bulunan kişiler; vücut analizi yaptırarak çıkan değerler doğrultusunda kendilerine özel beslenme ve egzersiz programları oluşturabilmektedirler.

Formunu korumak için, düzenli egzersizler yapan ve sağlıklı beslenen bireylerin vücut analizlerini öğrenmeleri için vücut analizi yapan tartılar üretilmektedir. Vücut analizi yapan tartı kullanılarak vücuttaki yağ oranı görülebilmektedir. Ancak diyetisyen, doktor ve antrenör isteği üzerine yaptırılması gereken vücut analizlerinde, bu tartılar yeterli gelmemektedir. Bioelektrikal impedans tekniği kullanılan ve daha detaylı sonuçlar sunan yerler bulunmaktadır. Vücut analizi yapan yerler arasında; güzellik merkezleri, spor merkezleri ve sağlık kurumları bulunmaktadır.

Vücut Analizinin Sağlık Açısından Faydaları

Vücut Analizi Neden Yapılır?

Vücut analizi ölçümleri; bioelektrikal impedans tekniği ile vücuda hissedilmeyecek kadar az ve zararsız bir elektrik akımı verilmesi ile gerçekleştirilmektedir. Bu işlem sayesinde vücutta bulunan kas, yağ ve su gibi ağırlıkların vücudun genel yapısına oranı belirlenmektedir. Vücuttaki ağırlıkların kümelendiği bölgeler belirlenerek, vücut tipi ortaya çıkarılabilmektedir.

Vücut analizi ölçümleri, genellikle aşırı zayıflık ve obezite gibi rahatsızlığı bulunan kişilerin doktorlarının isteği üzerine yaptırılmaktadır. Spora yeni başlayan kişileri, beslenme ve egzersiz programlarının oluşturulması için antrenörler tarafından da istenilebilmektedir. Vücut analizi yaptırarak vücut tipini, vücudunda bulunan yağ ve kas oranını, su miktarını öğrenen bireyler; sağlık ve form için gerekli uygulamaları daha doğru biçimde yapabilmektedir.

Vücut Analizi Önemi

Vücut analizi, vücutta bulunan yağ su ve kas gibi ağırlıkların; vücudun hangi bölgesinde ve hangi oranda kümelendiğini görmek için yaptırılmaktadır. Vücut analizi ölçümleri ile tedavi, beslenme ve egzersiz programları bireye özel olarak oluşturulabilmektedir.

Aşırı zayıflık ve obezite gibi rahatsızlıkları bulunan bireylerin, tedavi aşamasında kendilerine en uygun yolun çizilebilmesi için vücut analizi yaptırması gerekmektedir. Spora yeni başlayacak olan kişilerin de egzersiz ve beslenme programlarının oluşturulması için, antrenörleri tarafından vücut analizi yaptırmaları istenebilmektedir. Yeni bir forma ulaşmak, sağlıklı kilo vermek isteyen bireylerin; ilerleme seviyelerinin görülmesi için düzenli aralıklarla vücut analizi yaptırması gerekmektedir.

Vücüt Yağ Oranı Ölçümü

Vücut Analizi Yaptırırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Vücut analizi; bioelektrikal implant tekniği kullanılarak, vücutta bulunan yağ, su ve kas oranının hangi bölgelerde kümelendiğini göstermektedir. Kişiye özel diyet, beslenme ve egzersiz programlarının oluşturulması için, detaylı vücut analizi yaptırılması gerekmektedir. Vücut analizi işlemi yaptırılırken dikkat edilmesi gereken hususlar şu şekilde sıralanabilir:

  1. Vücut analizini, yemek yedikten 3 saat sonra yaptırmak gerekmektedir.
  2. Vücut analizini, spor ve egzersiz faaliyetlerinden 3 saat sonra yaptırmak gerekmektedir.
  3. Vücut analizinin tuvalet ihtiyacı görüldükten sonra yaptırılması gerekmektedir.
  4. Vücut analizinin yüzme sauna hep banyo yapma gibi faaliyetlerden önce yapılması gerekmektedir.

Vücut Kitle İndeksi Ölçme

Ayrıntılı Vücut Analizi

Vücut analizi; vücuttaki yağ, kas, kemik, su yüzdelerinin ve ağırlıklarının, vücuttaki ödem miktarının, vücut kitle indeksinin ve metabolizma hızının görülmesi için yapılmaktadır. Formunu korumak isteyen bireyler; vücut analizi yapan tartı kullanarak, vücutlarındaki ağırlık oranlarını takip edebilmektedir. Doktor, diyetisyen ve antrenör isteği üzerine yaptırılması gereken vücut analizlerinin, daha detaylı olması gerekmektedir.

Ayrıntılı olarak yapılan vücut analizi hesaplamaları segmental vücut analizi olarak adlandırılmaktadır. Segmental vücut analizinin 30 günde bir tekrarlanması gerekmektedir. Segmental vücut analizi yaptırılarak vücudun her bölgesinin ayrı ayrı analiz edilmesi sağlanmaktadır. Segmantal vücut analizi sayesinde; vücuttaki yağ, su, kas ve kemik ağırlıkları ve bu ağırlıkların yoğunlukları tespit edilmektedir.

Segmental vücut analizi metabolizmanın hızını ve yaşını tespit etmek için de kullanılabilmektedir. Segmental vücut analizi ile vücutta bulunan mineral ve protein miktarı görülmektedir. Segmental vücut analizi; iç yağlanmanın tespit edilmesini sağlayarak, obezite analizi gerçekleştirmektedir. Segmental vücut analizi; ideal kilo, vücut endeksini belirlemek ve hedef kilo kontrolünü yapmak için kullanılabilmektedir.

Aşırı zayıflık ve obezite gibi sağlık problemleri olan bireylerin, segmental vücut analizi yaptırmaları gerekmektedir. Detaylı vücut analizi yapan yerler arasında; sağlık kurumları, güzellik merkezleri ve spor merkezleri bulunmaktadır. Segmental vücut analizi ile görülen ilerlemeler; kişiye beslenme ve egzersiz programlarına devam konusunda motivasyon verebilmektedir.

Pelda Yalçınkaya

Merhabalar ben Pelda. Cilt bakımı ve güzellik alanına büyük bir ilgi duyuyor ve bu alanda aktif şekilde araştırmalar yapıyorum. Araştırmalarım ve deneyimlerim sonucunda öğrendiklerimi Maruderm aracılığıyla sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.Yorumlar (0)

Henüz Yorum Eklenmemiş.


Yorum Yapın

Lütfen zorunlu alanları doldurunuz. *

Cilt Beyazlatıcı Ürünler Nasıl Kullanılır?

Cilt Beyazlatıcı Ürünler Nasıl Kullanılır?

Cilt beyazlatma, cilt lekelerini azaltmak ve cilt tonunu eşitlemek için kullanılan bir uygulamadır. Beyazlatıcı kremler, içerdikleri aktif maddelerle ciltteki koyu lekeleri azaltmaya yardımcı olmaktadır. Cilt beyazlatma yöntemleri düzenli olarak uygulanmalıdır ve cilde uygun olduğundan emin olunmalıdır. Bu yöntemlerin düzenli kullanımı ile ciltteki koyu lekeler azaltılabilmekte ve cilt tonunu eşitleyebilmektedir.

Çatlak Kremi Nedir Ne İşe Yarar?

Çatlak Kremi Nedir Ne İşe Yarar?

Çatlaklar, ciltteki esneklik kaybı sonucu ortaya çıkan yırtılmalar olarak tanımlanmaktadır. Bu durum, hızlı kilo alıp verme, genetik faktörler, hamilelik gibi durumlar sonucunda meydana gelmektedir. Çatlaklar estetik bir sorun olmanın yanı sıra, kaşıntı, hassasiyet ve ağrıya neden olabilmektedirler. Bu nedenle, çatlakların görünümünü azaltmaya yardımcı olabilecek çeşitli kremler üretilmektedir. Çatlak kremleri, ciltteki nem düzeyini arttırmak ve cilt esnekliği yeniden kazandırmak için tasarlanmaktadır.

Pişik Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Pişik Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Pişik, ciltte oluşan tahriş ve kızarıklık ile kendini gösteren bir durumdur. Pişik, bebeklerin hassas ciltlerinin bezin sürekli temasından kaynaklanmaktadır. Pişik belirtileri, şiddeti ve nedenine göre değişebilmektedir. Pişik tedavisi için, nemli ciltten kaçınmak, pişik kremi kullanmak, uygun bez seçimi yapmak ve hava alan kıyafetler giyinmek gibi önlemler alınabilmektedir.

Kusursuz Bir Görünüm İçin Minik İp Uçları 

Kusursuz Bir Görünüm İçin Minik İp Uçları 

Elde etmek istenilen kusursuz cilt görünümü için birkaç önemli noktaya dikkat edilmelidir. Cilt bakımına özen göstermek, cildi temiz ve nemli tutmak, düzenli olarak peeling yapmak ve güneşe karşı korunmak kusursuz bir cilt için en önemli adımlardır. Tüm bu faktörlere dikkat ederek, içeriden ve dışarıdan sağlıklı ve daha güzel bir görünüme sahip olmak mümkündür.

Her Mevsim Kullanabiliceğiniz Nemlendirici Krem Önerileri

Her Mevsim Kullanabiliceğiniz Nemlendirici Krem Önerileri

Nemlendirici kremler, ciltteki nemi korumak ve cildin yumuşak kalmasını sağlamak için kullanılmaktadır. Nemlendirici krem kullanımı mevsimlere veya hava koşullarına bağlı değildir. Cilt kuruluğu hissedildiğinde veya ciltte çatlaklar ve pullanmalar oluştuğunda mümkün olan en kısa sürede kullanılmalıdır. Nemlendirici krem seçerken, cilt tipine, içeriklerine ve kişisel tercihlere dikkat edilmelidir. Cilt tipine uygun olan ve besleyici bir nemlendirici seçmek, cildin daha sağlıklı görünmesini olanak tanımaktadır.

Hassas Cildiniz Varsa Bunları Yapmayın - Hassas Ciltlere Bakım Tavsiyeleri

Hassas Cildiniz Varsa Bunları Yapmayın - Hassas Ciltlere Bakım Tavsiyeleri

Hassas ciltler, tahrişe, kızarıklığa, kaşıntıya ve diğer cilt problemlerine yatkındırlar. Bu nedenle, hassas ciltler için uygun bakım ürünleri ve doğru bakım rutini önem taşımaktadır. Hassas ciltler için, doğal içerikli, hafif ve cildi tahriş etmeyen ürünleri tercih edilmelidir. Temizleyiciler, nemlendiriciler ve güneş koruyucuları hassas ciltler için uygun ürünlerdir. Hassas ciltler için doğal içerikli ürünler tercih edilmelidir.

Cilt Kuruluğu Neden Olur Kimlerde Görülür?

Cilt Kuruluğu Neden Olur Kimlerde Görülür?

Cilt kuruluğu, cildin nem seviyesinin düşük olmasıyla karakterizedir. Bu durum, birçok faktörden kaynaklanabilmektedir. UV ışınları, yaşlanma süreci ve çeşitli cilt hastalıkları; cilt kuruluğu problemlerinin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Cilt kuruluğu, ciltte rahatsızlık ve acıya neden olabilmekte ve sosyal anlamda da sıkıntılara yol açabilmektedir. Ancak doğru nemlendirici ve cilt bakım ürünleri kullanarak, cilt kuruluğuyla başa çıkmak mümkündür.

Cilt Bakımında Doğru Bilinen Yanlışlar

Cilt Bakımında Doğru Bilinen Yanlışlar

Cilt bakımı, sağlıklı bir cilde sahip olmak için önem taşımaktadır. Bu amaçla, kaliteli cilt bakım ürünleri seçilmeli ve düzenli bir cilt bakım rutini uygulanmaktadır. Ancak, yanlış bilinen bazı konular, yanlış ürün seçimi veya yanlış uygulama, cilt sağlığına zarar verebilmektedir. Bu nedenle, doğru bilgilere dayanarak cilt bakımı yapmak çok önemlidir.

Sağlıklı Bir Cilt İçin Beslenme Tüyoları

Sağlıklı Bir Cilt İçin Beslenme Tüyoları

Sağlıklı beslenmek; cildin sağlıklı, canlı ve parlak bir görünüme kavuşmasına yardımcı olmaktadır. Tüketilen gıdalara ve su miktarına dikkat edilerek; akne, yağlanma ve dökülme gibi cilt problemlerinin önüne geçilebilmektedir. Sağlıklı beslenmek, cilt problemlerinin tedavisinde de önemli rol oynamaktadır. Cilt ve vücut sağlığı için; vücudun ihtiyaç duyduğu suyun, turfanda bulunan meyve ve sebzelerin tüketilmesine özen göstermek gerekmektedir.

Vücut Kitle İndeksi Nedir?

Vücut Kitle İndeksi Nedir?

Vücut kitle indeksi; ağırlığın, boyun karesine bölünmesi ile elde edilmektedir. Vücut kitle indeksi hesaplamalarının temel amacı, bireyin hangi kilo kategorisinde bulunduğunu belirlemektir. Kilo kategorilerini oluşturan; vücut kitle indeksi değer aralıkları, Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirlenmektedir. İdeal vücut kitle indeksine sahip olmak için; aynı boydaki kişilerin cinsiyet ve metabolizma hızına göre farklı kilolara sahip olması gerekmektedir.

Vücut Analizi Nasıl Yapılır?

Vücut Analizi Nasıl Yapılır?

Vücut analizi; vücuttaki yağ, su, kas ve kemik gibi ağırlıkların oranını belirlenmek için yapılmaktadır. Vücut analizi hesaplamaları; bioelektrikal implant tekniği kullanılarak gerçekleştirilmektedir. Vücut analizi sayesinde; vücudun hangi bölgesinde, hangi ağırlıkların yoğunlukta olduğu görülebilmektedir. Kişiye özel beslenme ve egzersiz programlarının oluşturulması için; doktor diyetisyen ve antrenörler tarafından vücut analizi yaptırılması istenebilmektedir.

AHA ve BHA Serum Nedir ve Nasıl Kullanılır?

AHA ve BHA Serum Nedir ve Nasıl Kullanılır?

AHA ve BHA; cilt sağlığı açısından faydalı organik asitlerdir. Cilt sağlığının korunmasını ve cildin, parlak ve canlı bir görünüme sahip olmasını sağladığından dolayı AHA ve BHA cilt bakım ürünlerinin içerisinde sıkça kullanılır.

Maruderm Blog; cilt, saç ve tırnak bakımı hakkında pek çok güzellik tüyosunu kullanıcılara sunmak amacıyla içerik üretmektedir. Doğanın saf ve eşsiz güzelliklerini cilt bakım sektörüyle buluşturan Maruderm, tamamını Fransa'dan getirdiği hammaddelerle cilt bakım ürünleri ve yüz serumları hazırlamaktadır.

Cilt Bakım Tüyoları

Cilt bakımı hem kadınlar hem de erkekler açısından büyük önem taşımaktadır. Sağlıklı ve canlı bir cilt görünümüne sahip olmak için dikkat edilmesi gereken cilt bakım tüyoları şunlardır:

  1. İyi bir cilt bakımı en temelde temizlik adımıyla başlamalıdır. İlk adımda cilt; temizleyici jel veya temizleyici su yardımıyla kirden ve ölü deriden arındırılmalıdır.
  2. İkinci adımda cilde tonik uygulanmalı ve gözeneklerde kalan makyaj ve kir kalıntıları derinlemesine temizlenmelidir.
  3. Cildin nem ihtiyacının karşılanması ve çeşitli cilt problemlerinin giderilmesi için yüz serumları kullanılmalıdır. Yüz serumu seçerken cilt tipine ve cildin ihtiyaç duyduğu bakım türüne dikkat edilmelidir.
  4. Son adımda ise cilt; iyi bir nemlendirici yardımıyla nemlendirilmeli ve güneş kremi sürülmelidir.

Dört mevsim boyunca gündüz saatlerinde dışarı çıkmadan önce güneş kremi kullanılmalıdır. Bakım gece saatlerinde yapılıyor ise nemlendirme adımıyla sonlandırılmalıdır.

 

Devamını Oku..