Arayacağınız kelimeyi yazınız ve enter tuşuna basınız

Stres Cilt Lekelerine Neden Olur Mu?

Stres Cilt Lekelerine Neden Olur Mu?

Stres Cilt Lekelerine Neden Olur Mu?

Stres faktörleri, beden ve ruh sağlığına zarar vermekte ve kişilerin daha fazla cilt problemi yaşamasına neden olmaktadır. Cilt lekelerinin hızlanmasına ve daha fazla oluşmasına neden olan stres faktörleri; yoğun iş temposu, olumsuz yaşam olayları, travmatik deneyimler, yalnızlık ve aile içi sorunlar olarak sıralanmaktadır.

Yoğun stres altında olan kişiler, cilt hassasiyetine ve söz konusu hassasiyetle birlikte gelen cilt lekesi oluşumuna daha yatkın olmaktadır. Cilt sağlığı, stres faktörleri nedeniyle hasar almakta ve uzun vadede sorun teşkil etmektedir. Cilt sağlığının korunması ve cilt lekelerinin azalması için stres faktörlerini kontrol altına almak gerekmektedir.

Cilt lekeleri, cilt tonu eşitsizliğine neden olmakta ve cildin daha yaşlı görünmesine sebebiyet vermektedir. Özellikle güneş ışınlarının zararlı etkileri, cilt lekesi oluşumunu hızlandırarak; cilt sağlığının kademeli olarak bozulmasına neden olmaktadır. Dört mevsim boyunca düzenli olarak güneş koruyucu krem kullanmak, cilt lekesi oluşumunun engellenmesine yardımcı olmaktadır.

Maruderm SPF + 50 Leke Karşıtı Güneş Kremi, üstün koruyuculuk gücü sayesinde; UVA ve UVB ışınlarının zararlı etkilerini en aza indirmektedir. Cilt bariyerini güçlendirerek, leke oluşumunun önlenmesine yardımcı olmaktadır. Tamamen natürel ürünlerden elde edilen leke karşıtı güneş kremi, üstün nitelikli özellikleri sayesinde sıklıkla tercih edilmekte ve güvenle kullanılmaktadır.

Stresin Cilde Etkisi

Stresin Cilde Zararları Nelerdir?

Stres, olumsuz yaşam olaylarından kaynak alan ve kişiyi yoğun bir kaygı düzeyine iten duygu durumudur. Yoğun stres, cilt ve saç sağlığı dâhil olmak üzere; bütün vücut sistemlerini olumsuz etkilemektedir. Kronik hastalıkların çoğu, stres nedeniyle daha ağır ilerlemektedir. Yoğun stresin en fazla zarar verdiği sistem ise cilt sağlığıdır. Stresin cilde zararları şu şekilde sıralanmaktadır:

 1. Stres, cilt dokularının dış etkenlere karşı daha hassas olmasına ve tahriş gibi olumsuz durumlara karşı yatkınlık göstermesine neden olmaktadır.
 2. Stres faktörlerine aşırı düzeyde maruz kalmak, cilt dokularının doğal nem dengesini bozarak; erken yaşlılık belirtilerinin oluşmasına neden olmaktadır.
 3. Yoğun stres altında kalan kişiler, cilt dokularını koruyan bariyer sisteminden mahrum kalmaktadır. Bu durum, cildin lekelenmeye daha müsait bir yapı sergilemesine ve cildin en ufak temasta dahi hasar almasına sebebiyet vermektedir.
 4. Stres faktörleri, cilt dokularında fazla miktarda sebum üretilmesine neden olarak; sivilce ve akne problemlerinin çoğalmasına sebebiyet vermektedir.
 5. Stres faktörleri, cilde olan kan akışının yavaşlamasına ve cildin daha geç iyileşmesine neden olmaktadır.
 6. Yoğun düzeyde stres yaşayan kişiler, güneş ışınlarının zararlı etkilerine karşı daha açık hale gelmektedir. Bu durum, cilt lekesi oluşumunun hız kazanmasına sebebiyet vermektedir.
 7. Stres, hücre işleyişinde önemli bir rolü olan kolajen üretimini yavaşlatmaktadır. Bu durum, kırışıklık ve sarkma gibi yaşlanma belirtilerinin ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Stres Nedeniyle Ortaya Çıkan Cilt Lekeleri

Stres Yüzde Leke Oluşturur Mu?

Stres faktörleri, cilt lekelerinin oluşmasına ve var olan lekelerin daha geç iyileşmesine neden olmaktadır. Stres nedeniyle bozulan hücre işleyişi, hücre ölümü gibi ciddi düzeylere ulaşmakta ve durum cilt lekelerinin çoğalmasına neden olmaktadır. Aniden oluşan ve sebebi bilinmeyen cilt lekeleri, stres veya olumsuz yaşam olaylarından büyük ölçüde kaynak almaktadır.

Stres ve yüz lekeleri, birçok açıdan birbiriyle ilişkili olarak ilerlemektedir. Bilimsel araştırmalar, stres faktörlerinin erken yaşlanma ve cilt lekesi sorunlarına sebebiyet verdiğini kanıtlanmıştır. Stressiz bir yaşam süren ve kendi hayat dinginliğine önem veren kişiler, daha az cilt lekesi problemi yaşamakta ve daha geç yaşlarda kırışıklık veya ince çizgi geliştirmektedir.

Stres nedeniyle ortaya çıkan cilt lekeleri, genellikle stres faktörlerinin azalmasıyla birlikte ortadan kalmaktadır. Kurdeşen, alerji, döküntü ve roza hastalığı; stres faktörlerinden büyük ölçüde etkilenmektedir. Bununla birlikte, egzama ve sedef gibi kronik hastalıklar da genellikle stres kaynaklı gelişmektedir. Var olan stres düzeyini düşürmek ve psikolojik sorunlara çözüm aramak, cilt sağlığının gelişmesine de katkı sağlamaktadır.

Stres Kaynaklı Cilt Lekeleri Nasıl Tedavi Edilir?

Stres kaynaklı cilt lekeleri, dermatoloji uzmanlarının yaptığı yönergeler ve uyguladığı tedaviyi yöntemleriyle iyileştirilmektedir. Stres faktörlerinden kaynaklanan cilt lekelerinin giderilmesi için stres oluşumuna sebebiyet veren olumsuz durumların azaltılması gerekmektedir. Kişide yoğun kaygı oluşturan ve kişiyi sürekli olarak stres altında bırakan olay veya kişiler, söz konusu cilt lekelerinin en temel nedenleri arasında yer almaktadır.

Stres nedeniyle ortaya çıkan cilt lekelerinin azaltılması için stres düzeyini arttıran olay veya kişilerden uzaklaşmak gerekmektedir. Kişiye zarar veren ve kişinin sürekli olarak stres olmasına neden olan faktörlerin, uzaklaştırılması ve def edilmesi; cilt sağlığı problemlerinin de kademeli olarak azalmasına olanak tanımaktadır. Bununla birlikte, leke karşıtı bakım ürünleri de bu sürece destek vermekte ve cilt lekelerinin azalmasına yardımcı olmaktadır.

Leke Karşıtı Cilt Bakımı

Leke Karşıtı Bakım Ürünleri Nelerdir?

Leke karşıtı bakım ürünleri, stres veya olumsuz yaşam olayları gibi nedenlerle ortaya çıkan cilt lekelerinin; kozmetik yöntemlerle azaltılmasına olanak tanımaktadır. Söz konusu bakım ürünlerinin en önemli özelliği, cilt bariyerini onarmaları ve cildin yenilenmesini sağlamalarıdır. Organik cilt bakım ürünleri sayesinde, cilt dokuları eski rengini tekrar kazanmakta ve leke oluşumu azaltılmaktadır.

Maruderm, leke karşıtı bakım ürünleri ile müşterilerinin memnuniyetini kazanan ve sıklıkla tercih edilen bir kozmetik markasıdır. Maruderm leke karşıtı bakım ürünleri, saf ve temiz doğal ürünlerden oluşmakta; uzman ellerde işlem görerek müşterilerine ulaşmaktadır. Maruderm imzalı bakım ürünleri arasında öne çıkan ve sıklıkla tercih edilen bazı leke karşıtı ürünler şu şekilde sıralanmaktadır:

 1. Maruderm Niancinamide Leke Karşıtı Gözenek Sıkılaştırıcı Krem
 2. Maruderm Leke Karşıtı Cilt Beyazlatıcı Bakım Kremi
 3. Maruderm Cica Centella Cilt Bakım Kremi
 4. Maruderm Azelaik Asit Cilt Bakım Kremi
 5. Maruderm C Vitamini Peptid Aydınlatıcı Cilt Bakım Serumu
Pelda Yalçınkaya

Merhabalar ben Pelda. Cilt bakımı ve güzellik alanına büyük bir ilgi duyuyor ve bu alanda aktif şekilde araştırmalar yapıyorum. Araştırmalarım ve deneyimlerim sonucunda öğrendiklerimi Maruderm aracılığıyla sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.Yorumlar (0)

Henüz Yorum Eklenmemiş.


Yorum Yapın

Lütfen zorunlu alanları doldurunuz. *

Cilt Beyazlatıcı Ürünler Nasıl Kullanılır?

Cilt Beyazlatıcı Ürünler Nasıl Kullanılır?

Cilt beyazlatma, cilt lekelerini azaltmak ve cilt tonunu eşitlemek için kullanılan bir uygulamadır. Beyazlatıcı kremler, içerdikleri aktif maddelerle ciltteki koyu lekeleri azaltmaya yardımcı olmaktadır. Cilt beyazlatma yöntemleri düzenli olarak uygulanmalıdır ve cilde uygun olduğundan emin olunmalıdır. Bu yöntemlerin düzenli kullanımı ile ciltteki koyu lekeler azaltılabilmekte ve cilt tonunu eşitleyebilmektedir.

Çatlak Kremi Nedir Ne İşe Yarar?

Çatlak Kremi Nedir Ne İşe Yarar?

Çatlaklar, ciltteki esneklik kaybı sonucu ortaya çıkan yırtılmalar olarak tanımlanmaktadır. Bu durum, hızlı kilo alıp verme, genetik faktörler, hamilelik gibi durumlar sonucunda meydana gelmektedir. Çatlaklar estetik bir sorun olmanın yanı sıra, kaşıntı, hassasiyet ve ağrıya neden olabilmektedirler. Bu nedenle, çatlakların görünümünü azaltmaya yardımcı olabilecek çeşitli kremler üretilmektedir. Çatlak kremleri, ciltteki nem düzeyini arttırmak ve cilt esnekliği yeniden kazandırmak için tasarlanmaktadır.

Pişik Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Pişik Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Pişik, ciltte oluşan tahriş ve kızarıklık ile kendini gösteren bir durumdur. Pişik, bebeklerin hassas ciltlerinin bezin sürekli temasından kaynaklanmaktadır. Pişik belirtileri, şiddeti ve nedenine göre değişebilmektedir. Pişik tedavisi için, nemli ciltten kaçınmak, pişik kremi kullanmak, uygun bez seçimi yapmak ve hava alan kıyafetler giyinmek gibi önlemler alınabilmektedir.

Kusursuz Bir Görünüm İçin Minik İp Uçları 

Kusursuz Bir Görünüm İçin Minik İp Uçları 

Elde etmek istenilen kusursuz cilt görünümü için birkaç önemli noktaya dikkat edilmelidir. Cilt bakımına özen göstermek, cildi temiz ve nemli tutmak, düzenli olarak peeling yapmak ve güneşe karşı korunmak kusursuz bir cilt için en önemli adımlardır. Tüm bu faktörlere dikkat ederek, içeriden ve dışarıdan sağlıklı ve daha güzel bir görünüme sahip olmak mümkündür.

Her Mevsim Kullanabiliceğiniz Nemlendirici Krem Önerileri

Her Mevsim Kullanabiliceğiniz Nemlendirici Krem Önerileri

Nemlendirici kremler, ciltteki nemi korumak ve cildin yumuşak kalmasını sağlamak için kullanılmaktadır. Nemlendirici krem kullanımı mevsimlere veya hava koşullarına bağlı değildir. Cilt kuruluğu hissedildiğinde veya ciltte çatlaklar ve pullanmalar oluştuğunda mümkün olan en kısa sürede kullanılmalıdır. Nemlendirici krem seçerken, cilt tipine, içeriklerine ve kişisel tercihlere dikkat edilmelidir. Cilt tipine uygun olan ve besleyici bir nemlendirici seçmek, cildin daha sağlıklı görünmesini olanak tanımaktadır.

Hassas Cildiniz Varsa Bunları Yapmayın - Hassas Ciltlere Bakım Tavsiyeleri

Hassas Cildiniz Varsa Bunları Yapmayın - Hassas Ciltlere Bakım Tavsiyeleri

Hassas ciltler, tahrişe, kızarıklığa, kaşıntıya ve diğer cilt problemlerine yatkındırlar. Bu nedenle, hassas ciltler için uygun bakım ürünleri ve doğru bakım rutini önem taşımaktadır. Hassas ciltler için, doğal içerikli, hafif ve cildi tahriş etmeyen ürünleri tercih edilmelidir. Temizleyiciler, nemlendiriciler ve güneş koruyucuları hassas ciltler için uygun ürünlerdir. Hassas ciltler için doğal içerikli ürünler tercih edilmelidir.

Cilt Kuruluğu Neden Olur Kimlerde Görülür?

Cilt Kuruluğu Neden Olur Kimlerde Görülür?

Cilt kuruluğu, cildin nem seviyesinin düşük olmasıyla karakterizedir. Bu durum, birçok faktörden kaynaklanabilmektedir. UV ışınları, yaşlanma süreci ve çeşitli cilt hastalıkları; cilt kuruluğu problemlerinin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Cilt kuruluğu, ciltte rahatsızlık ve acıya neden olabilmekte ve sosyal anlamda da sıkıntılara yol açabilmektedir. Ancak doğru nemlendirici ve cilt bakım ürünleri kullanarak, cilt kuruluğuyla başa çıkmak mümkündür.

Cilt Bakımında Doğru Bilinen Yanlışlar

Cilt Bakımında Doğru Bilinen Yanlışlar

Cilt bakımı, sağlıklı bir cilde sahip olmak için önem taşımaktadır. Bu amaçla, kaliteli cilt bakım ürünleri seçilmeli ve düzenli bir cilt bakım rutini uygulanmaktadır. Ancak, yanlış bilinen bazı konular, yanlış ürün seçimi veya yanlış uygulama, cilt sağlığına zarar verebilmektedir. Bu nedenle, doğru bilgilere dayanarak cilt bakımı yapmak çok önemlidir.

Sağlıklı Bir Cilt İçin Beslenme Tüyoları

Sağlıklı Bir Cilt İçin Beslenme Tüyoları

Sağlıklı beslenmek; cildin sağlıklı, canlı ve parlak bir görünüme kavuşmasına yardımcı olmaktadır. Tüketilen gıdalara ve su miktarına dikkat edilerek; akne, yağlanma ve dökülme gibi cilt problemlerinin önüne geçilebilmektedir. Sağlıklı beslenmek, cilt problemlerinin tedavisinde de önemli rol oynamaktadır. Cilt ve vücut sağlığı için; vücudun ihtiyaç duyduğu suyun, turfanda bulunan meyve ve sebzelerin tüketilmesine özen göstermek gerekmektedir.

Vücut Kitle İndeksi Nedir?

Vücut Kitle İndeksi Nedir?

Vücut kitle indeksi; ağırlığın, boyun karesine bölünmesi ile elde edilmektedir. Vücut kitle indeksi hesaplamalarının temel amacı, bireyin hangi kilo kategorisinde bulunduğunu belirlemektir. Kilo kategorilerini oluşturan; vücut kitle indeksi değer aralıkları, Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirlenmektedir. İdeal vücut kitle indeksine sahip olmak için; aynı boydaki kişilerin cinsiyet ve metabolizma hızına göre farklı kilolara sahip olması gerekmektedir.

Vücut Analizi Nasıl Yapılır?

Vücut Analizi Nasıl Yapılır?

Vücut analizi; vücuttaki yağ, su, kas ve kemik gibi ağırlıkların oranını belirlenmek için yapılmaktadır. Vücut analizi hesaplamaları; bioelektrikal implant tekniği kullanılarak gerçekleştirilmektedir. Vücut analizi sayesinde; vücudun hangi bölgesinde, hangi ağırlıkların yoğunlukta olduğu görülebilmektedir. Kişiye özel beslenme ve egzersiz programlarının oluşturulması için; doktor diyetisyen ve antrenörler tarafından vücut analizi yaptırılması istenebilmektedir.

AHA ve BHA Serum Nedir ve Nasıl Kullanılır?

AHA ve BHA Serum Nedir ve Nasıl Kullanılır?

AHA ve BHA; cilt sağlığı açısından faydalı organik asitlerdir. Cilt sağlığının korunmasını ve cildin, parlak ve canlı bir görünüme sahip olmasını sağladığından dolayı AHA ve BHA cilt bakım ürünlerinin içerisinde sıkça kullanılır.

Maruderm Blog; cilt, saç ve tırnak bakımı hakkında pek çok güzellik tüyosunu kullanıcılara sunmak amacıyla içerik üretmektedir. Doğanın saf ve eşsiz güzelliklerini cilt bakım sektörüyle buluşturan Maruderm, tamamını Fransa'dan getirdiği hammaddelerle cilt bakım ürünleri ve yüz serumları hazırlamaktadır.

Cilt Bakım Tüyoları

Cilt bakımı hem kadınlar hem de erkekler açısından büyük önem taşımaktadır. Sağlıklı ve canlı bir cilt görünümüne sahip olmak için dikkat edilmesi gereken cilt bakım tüyoları şunlardır:

 1. İyi bir cilt bakımı en temelde temizlik adımıyla başlamalıdır. İlk adımda cilt; temizleyici jel veya temizleyici su yardımıyla kirden ve ölü deriden arındırılmalıdır.
 2. İkinci adımda cilde tonik uygulanmalı ve gözeneklerde kalan makyaj ve kir kalıntıları derinlemesine temizlenmelidir.
 3. Cildin nem ihtiyacının karşılanması ve çeşitli cilt problemlerinin giderilmesi için yüz serumları kullanılmalıdır. Yüz serumu seçerken cilt tipine ve cildin ihtiyaç duyduğu bakım türüne dikkat edilmelidir.
 4. Son adımda ise cilt; iyi bir nemlendirici yardımıyla nemlendirilmeli ve güneş kremi sürülmelidir.

Dört mevsim boyunca gündüz saatlerinde dışarı çıkmadan önce güneş kremi kullanılmalıdır. Bakım gece saatlerinde yapılıyor ise nemlendirme adımıyla sonlandırılmalıdır.

 

Devamını Oku..