Arayacağınız kelimeyi yazınız ve enter tuşuna basınız

Sigaranın Cilde Zararları Nelerdir? Sigaranın Cilt Üzerindeki Etkileri

Sigaranın Cilde Zararları Nelerdir? Sigaranın Cilt Üzerindeki Etkileri

Sigaranın Cilde Zararları Nelerdir? Sigaranın Cilt Üzerindeki Etkileri

Sigara, içerdiği kanserojen maddeler nedeniyle genel vücut sağlığına büyük ölçüde zarar vermektedir. Tüm doku ve hücreleri hızlı bir şekilde tahrip ederek, çeşitli vücut sistemlerinin daha yavaş çalışmasına neden olmaktadır. Sigara kullanımı, toplum sağlığını büyük ölçüde riske atmaktadır ve uzman kişiler tarafından tedavi edilmesi gerekmektedir.

Sigaranın cilde zararları, nikotinin ve dumanın cilt yüzeyindeki hücreleri deforme etmesi nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Cilt yüzeyinin sürekli olarak sigara dumanına maruz kalması, cilt dokularının yıkılmasına ve zamanla çökmesine neden olmaktadır. Kişinin cildine ve kendine yapacağı en büyük iyilik, sigara kullanımını bırakmak olmalıdır.

Uzun ve kısa vadede birçok hastalığa sebebiyet veren sigara kullanımı, uzman kişiler tarafından tedavi edilmektedir. Bağımlılık yapıcı etkisi nedeniyle daha çok insanı kendine çeken sigara, kişilerin erken yaşlarda çökmesine ve kronik hastalıklara sahip olmasına neden olmaktadır. Sigara kullanımından kurtulmak için uzman hekim ve tıbbi yöntemlerden destek alınması gerekmektedir.

Cilt Kararmaları ve Solgun Görünüm

Sigara, içeriğindeki tütün maddesi nedeniyle; cildin doğal renk pigmentlerine hasar vermektedir. Tütün, her ne kadar doğal bir ürün olsa da; tütün dumanının yaydığı zehir, cilt yüzeyinin hızla solmasına neden olmaktadır. Sigara kullanan kişilerin cilt yüzeyinde eşitsiz renk dağılmaları ve solgun bir görüntü oluşmaktadır.

Günlük olarak sigara içmek, dudak çevrelerinin giderek kararmasına neden olmaktadır. Parmaklar, avuç içleri ve genel yüz bölgesi de; sigara nedeniyle oluşan kararmalardan nasibini almaktadır. Maruderm Leke Karşıtı Cilt Beyazlatıcı Bakım Kremi, sigara nedeniyle oluşan cilt kararmalarının azalmasına yardımcı olmaktadır.

Maruderm Leke Karşıtı Cilt Beyazlatıcı Tonik, beyazlatıcı bakım kremine destek sağlayarak; sigara durmanın ciltte bıraktığı kalıntıları derinlemesine temizlemektedir. Sigara dumanının oluşturduğu sarama, tonik kullanımı ile en aza indirilmektedir. Düzenli kullanımda, mevcut lekelerin azaldığı ve yeni lekelerin engellendiği görülmektedir

Göz Çevresi Problemleri

Göz çevresi problemleri, yorgunluk uykusuzluk ve sağlıksız beslenme alışkanlıkları nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Sigaranın içerisindeki kanserojen kimyasallar, genel vücut direncinin düşmesine neden olarak göz çevresi problemlerini kronikleştirmektedir. Sigara kullanan kişilerin, gözaltı morlukları ve torbalarına sahip olduğu görülmektedir.

Sigara, tüm dolaşım sistemini olumsuz anlamda etkilemektedir. Sigara zararları nedeniyle hasar alan kan dolaşımı, cilt yüzeyinin daha solgun ve göz çevrelerinin daha koyu görünmesine neden olmaktadır. Maruderm Coffeine Göz Çevresi Serumu, sigara nedeniyle oluşan koyu halkaların azaltılmasına ve gözaltı torbalarının giderilmesine yardımcı olmaktadır.

Yaraların Daha Geç İyileşmesi

Kan dolaşımı sistemi, sigara kullanımının en çok zarar verdiği vücut fonksiyonlarından biridir. Sigaranın içerisindeki kanserojen maddeler, kanın daha hızlı pıhtılaşmasına ve damarlar içerisinde daha yavaş akmasına neden olmaktadır. Bu durum, oluşan yaraları ve sivilce izlerini kalıcı hale getirmektedir.

Cilt yüzeyine yeterince kan gitmemesi, vücudun sivilce ve yara izlerini çabucak telafi edememesine yol açmaktadır. Özellikle ameliyat sonrası iyileşme sürecinin hızlandırılması için sigara kullanımından kaçınmak gerekmektedir. Aynı şekilde daha sağlıklı ve daha pürüzsüz bir cilde sahip olmak için sigara kullanımının minimuma indirilmesi önem arz etmektedir.

Cilt Kuruluğu Problemleri

Sigara cilt yüzeyini sürekli olarak tahriş etmekte ve cilt kuruluğu problemlerinin oluşmasına zemin hazırlamaktadır. Cilt kuruluğu, kişilerin egzama ve sedef gibi hastalıklara yakalanmasına neden olacak ciddi bir cilt problemidir. Cilt kuruluğunun önlenmesi için sigara ve alkol kullanımının en aza indirilmesi, günlük olarak yeteri kadar su içmek ve nemlendirici krem kullanımına özen göstermek gerekmektedir.

Maruderm Hyalüronik Asit Nemlendirici Yüz ve Vücut Bakım Kremi, cildin su tutma özelliğini arttırarak kurumaya karşı kalkan oluşturmasına yardımcı olmaktadır. İçerdiği hyalüronik asit, sigara nedeniyle oluşan hücre yıkımını azaltmakta ve cilt bariyerini sigaranın cilde olan zararlı etkilerinden korumaktadır.

Erken Yaşlanma ve Kırışıklık

Sigara kullanan kişiler, kullanmayan yaşıtlarına göre çok daha yaşlı görünmekte ve bu durum bilimsel araştırmalarla da kanıtlanmaktadır. Zehir içmenin modernize edilmiş hali olan sigara kullanımı, cildin doğal yağ ve nem dengesini bozmaktadır. Kolajen üretimini en aza indirmekte ve cildin daha yaşlı görünmesine zemin hazırlamaktadır.

Kırışıklık, ince çizgiler ve sarkma; sigara kullanımı nedeniyle çok daha erken yaşlarda başlamaktadır. Cildin kendisini doğal olarak tedavi edememesi, hücrelerin giderek çökmesine neden olmakta ve yaşlanma belirtileri hızla ortaya çıkmaktadır. Yaşlanma belirtilerinin en aza indirilmesi için sigarayı bırakmak ve sağlıklı beslenme alışkanlıklarına geri dönmek gerekmektedir.

Cildin Canlılığını Yitirmesi

Hiç kimse daha yaşlı ve daha solgun görünmeyi istememektedir. Daha güzel bir cilde sahip olmayı hayal ederken ısrarla sigara kullanmak ve bu kullanıma uzun yıllar devam etmek oldukça mantıksızdır. Sigaranın cilde ve genel vücuda ne kadar zararlı olduğu, bilimsel araştırmalar tarafından kanıtlanmaktadır. Özellikle akciğer kanseri ve KOAH gibi solunum yolu hastalıkları, sigara kullanımı nedeniyle tetiklenmektedir.

Cilt yüzeyinin eskisinden daha cansız görünmesi, sigara kullanan kişilerin en sık yaşadığı durumlardan biridir. Cilt dokuları, sigaranın zararlı maddeleri ve zehirli dumanı nedeniyle; eski esnek ve aydınlık görüntüsünü yitirmektedir. Maruderm C Vitamini Peptid Aydınlatıcı Cilt Bakım Serumu, sigara nedeniyle oluşan cansız görünümün giderilmesine yardımcı olabilmektedir.

Pelda Yalçınkaya

Merhabalar ben Pelda. Cilt bakımı ve güzellik alanına büyük bir ilgi duyuyor ve bu alanda aktif şekilde araştırmalar yapıyorum. Araştırmalarım ve deneyimlerim sonucunda öğrendiklerimi Maruderm aracılığıyla sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.Yorumlar (0)

Henüz Yorum Eklenmemiş.


Yorum Yapın

Lütfen zorunlu alanları doldurunuz. *

Magic Crush Nedir?

Magic Crush Nedir?

Magic Crush; bölgesel zayıflama yöntemleri arasında yer almakta ve vücut dokularının daha aktif çalışmasına yardımcı olmaktadır. Tek seansta dâhi etkili sonuçlar veren Magic Crush, sarkma ve selülit gibi oluşumlara da iyi gelmektedir. Jawline belirginleştirme ve kırışıklık giderme gibi alanlarda kullanılan Magic Crush, ağrısız ve güvenli bir işlem olması nedeniyle sıklıkla tercih edilmektedir.

Soğuk Lipoliz Nedir, Ne İşe Yarar?

Soğuk Lipoliz Nedir, Ne İşe Yarar?

Soğuk lipoliz, bölgesel incelme yöntemleri arasında yer alan ve 0’ın altında sıcaklıklara çalışan profesyonel bir tedavi prosedürüdür. Soğuk lipoliz uygulaması ile yağ dokuları dondurularak deforme edilmekte ve kişinin bölgesel olarak incelmesi mümkün hale gelmektedir. Soğuk lipoliz, bölgesel incelmenin yanı sıra cilt problemlerinin azalmasına da yardımcı olmaktadır. Çok yönlü etkileri nedeniyle öne çıkan soğuk lipoliz, birçok kişi tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

Erkekler İçin Cilt Bakım Önerileri

Erkekler İçin Cilt Bakım Önerileri

Erkekler için cilt bakım önerileri; tıraş sonrası bakım, peeling ve tonik uygulamaları, gözenek sıkılaştırıcı bakım ürünü kullanımı ve güneş koruyucu krem kullanımı olarak sıralanmaktadır. Erkekler için cilt bakım ürünleri aracılığıyla yapılan bu uygulamalar, erkek bireylerin daha temiz ve sağlıklı bir cilde sahip olmalarına olanak tanımaktadır. Erkekler, cilt bakım rutinlerine özen göstererek; yaşlanma belirtilerini ve kırışıklık oluşumunu en aza indirebilmektedir.

G5 Masajı Nedir? Faydaları Nelerdir?

G5 Masajı Nedir? Faydaları Nelerdir?

Bölgesel incelme yöntemleri arasında yer alan G5 Masajı, yağ dokularına yüksek yoğunluklu titreşimler göndermekte ve kişinin sıkılaşarak kilo vermesini mümkün hale getirmektedir. G5 bölgesel zayıflama, selülit ve çatlak gibi cilt problemlerine de iyi gelmekte ve uzun vadede kalıcı sonuçlar vermektedir. Uygulama bölgesine olan kan akışını hızlandıran G5 Masajı; çok fonksiyonlu etkileri nedeniyle sıklıkla tercih edilmektedir

Sıcak Havada Vücut Kokusuna Kesin Çözüm Nedir?

Sıcak Havada Vücut Kokusuna Kesin Çözüm Nedir?

Yaz aylarının doğal bir getirisi olan aşırı terleme, vücut kokusu problemlerinin baş göstermesine neden olmaktadır. Ter kokusu, yoğun tempoda ve kalabalık ortamlarda çalışan kişilerin; yaşam kalitesini düşürmekte ve iş motivasyonunu olumsuz etkilemektedir. Yaz aylarında oluşan vücut kokusunun, doğal yollarla giderilmesi; uzun vadede kalıcı sonuç elde edilmesi adına önem arz etmektedir.

Kırışıklıklara Karşı Neler Yapılmalıdır?

Kırışıklıklara Karşı Neler Yapılmalıdır?

Cilt yüzeyinde oluşan kırışıklıklar, ilerleyen yaş veya stres gibi faktörler nedeniyle ortaya çıkmakta ve kişilerin solgun görünmesine neden olmaktadır. Kırışıklık görünümünün azalması için anti age serum ve krem çeşitlerinin düzenli olarak kullanılması gerekmektedir. Kırışıklık karşıtı bakım ürünleri, cilt dokularındaki kolajen üretimini desteklemekte ve kişinin daha genç görünmesine yardımcı olmaktadır.

Koltuk Altı Kararması Nasıl Geçer?

Koltuk Altı Kararması Nasıl Geçer?

Koltuk altı kararması, yanlış epilasyon yöntemleri nedeniyle ortaya çıkmakta ve yaz aylarının diken üstünde geçmesine neden olmaktadır. Ayrıca koltuk altı bölgesine uygulanan jilet ve ağda gibi geleneksel yöntemler, söz konusu bölgenin doğal renk pigmentlerini kaybetmesine sebebiyet vermektedir. Koltuk altı kararmasını azaltan yöntemler; kese uygulaması, peeling uygulaması, beyazlatıcı bakım ürünü kullanımı ve lazer epilasyon olarak sıralanmaktadır.

Gözaltı Morluklarına Kesin Çözüm

Gözaltı Morluklarına Kesin Çözüm

Gözaltı morlukları; yorgunluk, uykusuzluk, sağlıksız beslenme alışkanlıkları, yoğun iş temposu, stres ve kalıtım gibi faktörler nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Göz çevresi bakım ürünleri ve bazı klinik tedaviler, gözaltı morluklarının giderilmesine yardımcı olmakta ve kişinin daha genç görünmesine olanak tanımaktadır.

Göz Çevresi Bakımı Nasıl Yapılır?

Göz Çevresi Bakımı Nasıl Yapılır?

Göz çevresi bakımı, kaz ayakları ve gözaltı morluklarının azalmasına yardımcı olmaktadır. Besleyici yüz serumları ve organik bakım ürünleriyle yapılan göz çevresi bakımı, kişinin kendini daha genç hissetmesine ve daha az kırışıklık problemi yaşamasına olanak tanımaktadır. Göz çevresi bakım ürünleri; gözaltı morlukları, gözaltı torbaları ve kazayağı gibi problemlere özel olarak formüle edilmektedir.

Çocuklar Nemlendirici Ürün Kullanabilir mi?

Çocuklar Nemlendirici Ürün Kullanabilir mi?

Çocuklar ve bebekler, hassas bir cilt yapısına sahip olmaları nedeniyle; cilt kuruluğu, pişik, tahriş ve güneş yanığı gibi olumsuz durumları daha sık yaşamaktadır. Bebek ve çocuk cildinin korunması için çocuklar için nemlendirici krem ve serum çeşitlerinden yararlanmak gerekmektedir. Ebeveynler, çocuklarının cilt sağlığını; dış unsurların zararlı etkilerine karşı korumak adına, nemlendirici bakım ürünlerine rağbet göstermektedir.

Güneşten Kızaran Yüze Ne Yapılmalı?

Güneşten Kızaran Yüze Ne Yapılmalı?

Yaz aylarında, gereken önlemlerin alınmaması nedeniyle ortaya çıkan güneş yanığı; cilt lekesi problemlerinin hızlanmasına ve cilt yüzeyinin yoğun bir şekilde kızarmasına neden olmaktadır. Güneş nedeniyle kızaran ciltler, gereken önlemlerin alınmaması halinde yoğun bir acı ve hassasiyet hissi oluşturmaktadır. Soğuk kompres, yoğurt maskesi ve aloe vera kullanımı; güneş nedeniyle kızaran ciltlerin sakinleştirilmesine yardımcı olmaktadır.

Yüz Bakım Ürünleri Nelerdir? Ve Nasıl Kullanılır?

Yüz Bakım Ürünleri Nelerdir? Ve Nasıl Kullanılır?

Yüz bakım ürünleri; temizleyici jel, tonik, peeling, serum ve nemlendirici krem olarak sıralanmaktadır. Yüz bakım ürünlerinin düzenli olarak kullanılması; cilt problemlerinin azalmasına yardımcı olmaktadır. Cilt gözeneklerinin açılmasına ve cildin doğal nem dengesini yeniden kazanmasına olanak tanıyan yüz bakım ürünleri, birçok kişi tarafından güvenle kullanılmakta ve verim sağlamaları nedeniyle tekrar tekrar tercih edilmektedirler.

Maruderm Blog; cilt, saç ve tırnak bakımı hakkında pek çok güzellik tüyosunu kullanıcılara sunmak amacıyla içerik üretmektedir. Doğanın saf ve eşsiz güzelliklerini cilt bakım sektörüyle buluşturan Maruderm, tamamını Fransa'dan getirdiği hammaddelerle cilt bakım ürünleri ve yüz serumları hazırlamaktadır.

Cilt Bakım Tüyoları

Cilt bakımı hem kadınlar hem de erkekler açısından büyük önem taşımaktadır. Sağlıklı ve canlı bir cilt görünümüne sahip olmak için dikkat edilmesi gereken cilt bakım tüyoları şunlardır:

  1. İyi bir cilt bakımı en temelde temizlik adımıyla başlamalıdır. İlk adımda cilt; temizleyici jel veya temizleyici su yardımıyla kirden ve ölü deriden arındırılmalıdır.
  2. İkinci adımda cilde tonik uygulanmalı ve gözeneklerde kalan makyaj ve kir kalıntıları derinlemesine temizlenmelidir.
  3. Cildin nem ihtiyacının karşılanması ve çeşitli cilt problemlerinin giderilmesi için yüz serumları kullanılmalıdır. Yüz serumu seçerken cilt tipine ve cildin ihtiyaç duyduğu bakım türüne dikkat edilmelidir.
  4. Son adımda ise cilt; iyi bir nemlendirici yardımıyla nemlendirilmeli ve güneş kremi sürülmelidir.

Dört mevsim boyunca gündüz saatlerinde dışarı çıkmadan önce güneş kremi kullanılmalıdır. Bakım gece saatlerinde yapılıyor ise nemlendirme adımıyla sonlandırılmalıdır.

 

Devamını Oku..