Arayacağınız kelimeyi yazınız ve enter tuşuna basınız

Microblading Nedir?

Microblading Nedir?

Microblading Nedir?

Microblading; kaşlara belirgin ve doğal bir görünüm sağlama amacıyla, dövme tekniği ile yapılan kalıcı bir makyaj uygulaması olarak tanımlanmaktadır. Microblading kaş kalemi veya özel tasarlanmış el aleti ile yapılan manuel dövme işlemi; doğal görünümlü, tüy benzeri çizgiler oluşturmaktadır.

Yüz güzelliğinde önemli bir yere sahip olan kaşlar; simetrik veya doğal görünmediğinde, estetik görüntüyü kötü etkilemektedir. Günümüzde; çeşitli nedenlerle kaşlarında dökülme veya seyrelme görülen ya da kaş şeklini değiştirerek eşit ve gür görünen kaşlara sahip olmak isteyen birçok kişi microblading uygulaması yaptırmaktadır.

Microblading Kıl Tekniği

Microblading Nasıl Yapılır? Ne İşe Yarar?

Microblading uygulaması, kıl benzeri çizgi tekniği ile kaşları şekillendirmekte ve belirginleştirmektedir. Bu ince çizgileri oluşturmak için ise microblading kaş kalemi ve özel boyalar kullanılmaktadır.  

Microblading işleminin; alanında uzman kaş ve microblading sanatçıları tarafından ve onların önerdiği ürünler ile yapılması gerekmektedir. Aksi takdirde; kaşlar arasındaki simetrinin bozulması, kaşlarda ve çevresinde şişlikler, ciltte koyu lekeler ve kaş ile saç renginin uyumsuzluğu gibi istenmeyen sonuçlar meydana gelmektedir.

Müşteri ve microblading sanatçısı, birlikte pigment ve taslak kaş şekline karar vermektedir. Ardından deri yüzeyinde nano blading ile boya kanalları açılmakta ve deride nano pigmentasyon yapılmaktadır. Kaş çizimi içerisine, maske uygulaması ile pigment enjekte edilmektedir. Bu işlem, dövme tekniği ile uygulanması nedeniyle derinin alt tabakalarına inmemektedir.

Tıraş, hastalıkların yan etkisi veya kalitesiz kozmetik ürünler nedeniyle dökülen kaşlar, microblading uygulaması yeniden oluşturulmaktadır. İnce ve asimetrik kaşlar, microblading işlemi sayesinde daha belirgin ve dolgun görünmektedir.

Fakat microblading işlemi de tıpkı diğer kalıcı makyaj uygulamaları gibi bir süre sonra silinmektedir. Düzenli yapılan microblading bakımı ile kaşların kalıcılığı 2 sene olarak öngörülmektedir. İşlemin formunu koruması ve kalıcı olması için düzenli olarak tekrarlanması gerekmektedir.

Kaş Kontürü

Microblading Ürünleri Nelerdir?

Microblading uygulaması sırasında kullanılan ürünlerin hijyenik ve kişiye özel olması gerekmektedir. Bu işlemde kullanılan temel ürünler şu şekilde sıralanmaktadır:

 1. Kaş kalemi: Microblading işleminde pigmentleri cilde enjekte etmek için, microblading kaş kalemi kullanılmaktadır. Bu kaş kaleminin ucuna takılan farklı boyutlarda ve tek kullanımlık iğneler bulunmaktadır. Kişinin cilt ve kıl tipine uygun olan iğne boyutu, profesyonel microblading sanatçısı tarafından seçilmektedir.
 2. Anestezi etkili kremler: Microblading işlemi yüze, dövme tekniği ile uygulanması sebebiyle acıya neden olabilmektedir. İşlem sırasında hissedilen ağrı ve acıyı en aza indirmek amacıyla anestezi etkili kremler kullanılmaktadır.
 3. Pigmentler: Pigmentler; cilde uyumlu ve uzun süre dayanıklı olarak, özel formülize edilen kaş boyalarıdır. Cilt yüzeyine işlenen pigmentin kaliteli ve hijyen standartlarına uygun olması gerekmektedir.
 4. Altın Oran Kaş Ölçüm Cetveli: Tıpkı bir cetvel gibi ölçüm dereceleri bulundurmakta ve kaşlar arasındaki simetriyi yakalamaya yardımcı olmaktadır.

Microblading Fiyatları

Microblading Kaş Bakımı Nasıl Yapılır?

Kaş kontürü olarak da bilinen microblading işleminin iyileşme süreci, kalıcı dövmelerin iyileşme sürecine benzerlik göstermektedir. Bu süreçte kaş bakımı büyük önem arz etmektedir. Microblading sonrası bakım sürecinde dikkat edilmesi gerekenler şu şekilde sıralanmaktadır:

 1. Temas etmekten kaçınmak: Kaş kontürü yapılan bölgeye, işlemin yapıldığı gün içinde temas edilmemesi gerekmektedir. Kaşlara dokunmak ciltte tahrişe neden olmaktadır. Cildi ovmak da kaşların formunun bozulmasına neden olmaktadır.
 2. Nemlendirmek ve temizlemek: Kaşların; özellikle işlem sonrasında kabuk tuttuğu dönemde, daima nemli tutulması ve temizlenmesi gerekmektedir.
 3. Maruderm Cica Centella Cilt Bakım Kremi, cilt bariyerini desteklemek ve cildi yoğun şekilde nemlendirmek üzere formülize edilmiştir. Cildi yumuşatmaya ve pürüz görünümünü azaltmaya yardımcı olmaktadır.
 4. Güneş ışığından korunmak: Microblading uygulaması sonrasında güneş ışığına fazla maruz kalmak, ciltteki boyanın rengini soldurmaktadır. Bu yüzden işlemden sonra bir süre boyunca şapka kullanılması tavsiye edilmektedir.
 5. Kontrol seanslarına gitmek: Microblading işlemini yaptırdıktan sonra, profesyonel sanatçılarından microblading bakımı için destek almak ve doğal nedenlerle oluşan bozulmaları düzelttirmek; kaş formunu korumayı sağlamaktadır.
 6. Yüz bakımı ve botoksa ara vermek: Microblading işleminden sonra kaşların iyileştiği ve tamamen oturduğu 4 haftalık dönemde, cilt bakımı veya estetik işlemlerin yapılmaması gerekmektedir.

 

Microblading-kil-teknigi

Microblading Kaş Bakımında Hangi Ürünler Kullanılmalıdır?

Microblading bakımı için seçilen ürünler oldukça önemlidir. Bakım ürünlerinin içeriğinde bulunabilen bazı maddeler, işlem sonrası hassaslaşan ciltlerde alerjik  reaksiyonlara neden olmaktadır. Microblading sonrası bakım için kullanılabilecek ürünler şu şekilde sıralanmaktadır:

 1. Güneş kremi: Microblading işleminden yaklaşık bir hafta sonra ve takip eden 6 hafta boyunca; nemlendirici ve mineral içeren, SPF güneş kremlerinin kullanımı önerilmektedir.
 2. Maruderm SPF+ 50 Leke Karşıtı Güneş Kremi , güneşin zararlı ışınlarının ciltte meydana getireceği, lekeler ve yaşlanma belirtileri için özel üretilmektedir. İçeriğindeki SPF 50+ sayesinde, cildi UVA ışınlarına karşı korumakta ve cilt tonunu eşitlemeye yardımcı olmaktadır.
 3. Maruderm Hassas ve Atopik Ciltler İçin Yüz Yıkama Jeli, nazik formülü sayesinde microblading işleminden sonra cilt temizliğinde kullanılabilmektedir. İçerdiği bitkisel özler ve proteinler sayesinde cildi beslemekte ve nemlendirmektedir.
 4. Vazelin: Profesyonel microblading sanatçıları tarafından; microblading uygulaması sonrasında ilk 2 veya 3 gün vazelin kullanımı önerilmektedir.
 5. Bepanthol: Microblading uygulamasını takip eden 3 günün sonrasında, kaşlarda kabuklanma ve çatlama görülmektedir. Bu süreçte kaşlara bepanthol uygulanarak; iyileşme sürecine destek olunması ve kaşların nemli tutulması önerilmektedir.

 

Pelda Yalçınkaya

Merhabalar ben Pelda. Cilt bakımı ve güzellik alanına büyük bir ilgi duyuyor ve bu alanda aktif şekilde araştırmalar yapıyorum. Araştırmalarım ve deneyimlerim sonucunda öğrendiklerimi Maruderm aracılığıyla sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.Yorumlar (0)

Henüz Yorum Eklenmemiş.


Yorum Yapın

Lütfen zorunlu alanları doldurunuz. *

Erkeklere Özel Cilt Bakım Ürünleri Nasıl Seçilir?

Erkeklere Özel Cilt Bakım Ürünleri Nasıl Seçilir?

Cilt bakımı yalnızca kadınlar için gerekli olan bir durum değildir. Çünkü erkeklerin de ciltleri kuruyabiliyor, kırışabiliyor. Çeşitli cilt problemleri ile karşı karşıya kalan erkekler, erkeklere özel cilt bakım ürünleri kullanarak bu durumun önüne geçebiliyor. Erkeklere özel cilt bakım ürünleri sayesinde artık erkekler çok daha özgüvenli ve dinamik bir şekilde yaşamına devam edebiliyor.

Pürüzsüz Bir Cilt İçin En Etkili Yüz Temizleme Yöntemleri

Pürüzsüz Bir Cilt İçin En Etkili Yüz Temizleme Yöntemleri

Gün içerisinde; havadan, kullanılan ürünlerden ve sebum salgılanmasından dolayı, yüzde kir ve yağ tabakası oluşmaktadır. Hijyen ve cilt sağlığı için, yüzün rutin olarak temizlenmesi gerekmektedir. Etkili bir yüz temizliği gerçekleştirmek için, cilt tipine uygun yüz temizleme ürünleri kullanılmaktadır. Yüz temizleme rutini; cildin parlak ve sağlıklı görünmesini, akne oluşumlarını önlemeyi, siyah ve beyaz noktaları giderilmesini sağlamaktadır.

Yağlı Ciltlere Güneş Kremi Önerileri

Yağlı Ciltlere Güneş Kremi Önerileri

Vücut; cilt dokularını ve cilt bariyerini korumak adına, sebum adı verilen bir salgı üretmektedir. Sebum üretimi arttıkça, cilt tipi yağlı hale gelmektedir. Yağlı ciltlerin; büyük gözenekli, akneye yatkın, siyah ve beyaz noktaların bulunduğu cilt tipleri olduğu görülmektedir. Yağlı ciltler doğru bakım ve temizleme ürünleri kullanılarak, normal cilt tipine dönüştürülebilmektedir. Yağlı ciltlerin güneşin sebep olduğu leke ve akne gibi problemlere karşı korunması için, yağlı ciltlere uygun güneş kremleriyle desteklenmesi gerekmektedir.

Cilt Lekeleri Neden Oluşur ve Nasıl Tedavi Edilir?

Cilt Lekeleri Neden Oluşur ve Nasıl Tedavi Edilir?

Cilt lekeleri; genetik faktörler, UV ışınları, yaşlılık ve hamilelik gibi faktörlerden dolayı oluşabilmektedir. Leke karşıtı bakım ürünleri kullanmak; melanin üretimini azaltmakta, cilt lekelerinin koyuluğunu açmakta ve yoğunluğunu seyreltmektedir. Bu ürünlerin içeriklerinde bulunan; Arbutin, Niacinamide, Alzelik Asit gibi maddeler renk eşitsizliklerini gidermeye yardımcı olmaktadır. Leke karşıtı bakım ürünleri; serum, krem ve tonik formlarında bulunabilmektedir.

Micropigmentasyon Nedir?

Micropigmentasyon Nedir?

Micropigmentasyon işlemi; cilt lekeleri ve pigment kaybı gibi cilt sorunlarının, cilt renklendirme ile giderilmesi amacıyla uygulanmaktadır. Mikropigmentasyon kıl tekniği; dökülen kaş ve kirpiklerin, dolgun ve doğal bir kıl görünümüne ulaşması için sıkça tercih edilmektedir. Kişilerin; micropigmentasyon uygulanacak merkezi dikkatli seçmesi ve uygulama sonrası bakıma özen göstermesi, işlemin risklerini minimuma indirmekte ve kalıcılığını korumaktadır.

Microblading Nedir?

Microblading Nedir?

Kaşlar, birçok farklı nedenden kaynaklı olarak zaman içinde seyrelmekte ve dökülmektedir. Yanlış estetik işlemlere maruz kalmak ise, kaşlarda yeni kıl oluşumuna engel olmaktadır. Microblading uygulaması, kaybolan kaşların ve estetik güzelliğin yerine konmasına yardımcı olmaktadır. Özel uygulama tekniği sayesinde microblading; belirgin şekilli, dolgun ve doğal bir kaş görünümü sunmaktadır.

Cildinize Hangi Durumlarda Serum Bakımı Uygulanmalı?

Cildinize Hangi Durumlarda Serum Bakımı Uygulanmalı?

Bakım serumları, günümüzde birçok kişinin bakım rutinine dahil olmaktadır. Yüz bakım serumları; tek başına kullanıldığında gözle görülür değişiklikler yaratması zaman alsa da farklı bakım ürünleriyle desteklenerek kullanıldığında cilde büyük oranda katkı sağlamaktadır. Kişilerin cilt tiplerine ve ihtiyaçlarına göre, farklı bileşenlerle zenginleştirilen cilt bakım serumları; yoğun içerikleri sayesinde cilt üzerinde güçlü etkilere sahiptir.

El ve Ayak Bakımı İçin Çok Önemli Tüyolar

El ve Ayak Bakımı İçin Çok Önemli Tüyolar

El ve ayaklar, vücutta en çok kullanılan fakat bakımına en az özen gösterilen bölgeler olarak bilinmektedir. Oysa el ve ayak bakımını düzenli olarak uygulamak, yaşam kalitesini yükseltmektedir. Kişinin ihtiyaçları doğrultusunda ve düzenli olarak el ve ayak bakım kremi kullanması; gün içinde karşılaşılan birçok dış faktöre ve oluşabilecek cilt hastalıklarına karşı korunmasını sağlamaktadır.

Neden Yüz Kremi Kullanılması Gerektiğinin 5 Sebebi

Neden Yüz Kremi Kullanılması Gerektiğinin 5 Sebebi

Yüz kremleri; küresel çapta, insanlar tarafından en yaygın olarak tercih edilen cilt bakım ürünleridir. Çeşitli etken maddeler içermesi sayesinde birçok farklı cilt sorununa çözüm olabilmektedir. Yüz yapısına ve cildin ihtiyaçlarına özen gösterilerek seçilen yüz kremleri; yüzdeki kırışık ve yorgun görünümü yok ederek, sağlıklı ve canlı bir cilt görünümü sunmaktadır.

Hızlı Bronzlaşmak İçin Neler Yapılabilir?

Hızlı Bronzlaşmak İçin Neler Yapılabilir?

Bronzlaşmak, canlı ve sağlıklı bir cilt görünümüne kavuşmak için gerçekleştirilmektedir. Bronzlaşma süresinin kısa tutulması, güneşin zararlı etkilerine yoğun olarak maruz kalmayı önlemektedir. Bronzlaştırma sürecini hızlandırmak için, bronzlaştırıcı ürünler ve yöntemler uygulanabilmektedir. Zeytinyağı, kakao yağı, limon ve kahve gibi doğal ürünler kullanılarak da bronzlaşma gerçekleştirilebilmektedir. Güneşlenme süresinin kısa tutulması ve koruyucu ürünler kullanılması cilt sağlığı için önem taşımaktadır.

Kolay Kırılan Saçlar İçin Bakım Önerileri

Kolay Kırılan Saçlar İçin Bakım Önerileri

Saçlar; nemsizlik, şekillendirme işlemleri ve kimyasal kullanımı gibi sebeplerden dolayı kırılmaktadır. Saçların kırılmasını önlemek ve yıpranmış saçları onarmak için, saç bakım ürünleri kullanılmaktadır. Saç ve cilt tipine uygun, saç maskeleri ve bakım yağları; saça nem, esneklik ve güç kazandırmaktadır. Saç bakım işlemlerinden kalıcı sonuçlar elde edilebilmesi için; doğru ürünleri, düzenli olarak kullanmak gerekmektedir.

Yüz Serumu Nedir? Faydaları Nelerdir?

Yüz Serumu Nedir? Faydaları Nelerdir?

Yüz serumları; ciltteki kırışıklıkları, ince çizgileri ve lekeleri azaltmak ve cildin daha genç görünmesini sağlamak üzere formülize edilmektedir. Kişinin ihtiyaçlarına uygun yüz serumunu seçmesi ve cildine doğru bir şekilde uygulaması; cilt sağlığına katkıda bulunmakta ve cildin elastikliğini geri kazandırmaktadır. Ayrıca düzenli kullanım sonunda yüz serumları, ciltte sivilce ve akne oluşumu gibi enfeksiyonel rahatsızlıkları da önlemektedir.

Maruderm Blog; cilt, saç ve tırnak bakımı hakkında pek çok güzellik tüyosunu kullanıcılara sunmak amacıyla içerik üretmektedir. Doğanın saf ve eşsiz güzelliklerini cilt bakım sektörüyle buluşturan Maruderm, tamamını Fransa'dan getirdiği hammaddelerle cilt bakım ürünleri ve yüz serumları hazırlamaktadır.

Cilt Bakım Tüyoları

Cilt bakımı hem kadınlar hem de erkekler açısından büyük önem taşımaktadır. Sağlıklı ve canlı bir cilt görünümüne sahip olmak için dikkat edilmesi gereken cilt bakım tüyoları şunlardır:

 1. İyi bir cilt bakımı en temelde temizlik adımıyla başlamalıdır. İlk adımda cilt; temizleyici jel veya temizleyici su yardımıyla kirden ve ölü deriden arındırılmalıdır.
 2. İkinci adımda cilde tonik uygulanmalı ve gözeneklerde kalan makyaj ve kir kalıntıları derinlemesine temizlenmelidir.
 3. Cildin nem ihtiyacının karşılanması ve çeşitli cilt problemlerinin giderilmesi için yüz serumları kullanılmalıdır. Yüz serumu seçerken cilt tipine ve cildin ihtiyaç duyduğu bakım türüne dikkat edilmelidir.
 4. Son adımda ise cilt; iyi bir nemlendirici yardımıyla nemlendirilmeli ve güneş kremi sürülmelidir.

Dört mevsim boyunca gündüz saatlerinde dışarı çıkmadan önce güneş kremi kullanılmalıdır. Bakım gece saatlerinde yapılıyor ise nemlendirme adımıyla sonlandırılmalıdır.

 

Devamını Oku..