Arayacağınız kelimeyi yazınız ve enter tuşuna basınız

Micropigmentasyon Nedir?

Micropigmentasyon Nedir?

Micropigmentasyon Nedir?

Micropigmentasyon; kaş, kirpik ve dudak gibi bölgelerde yaşanan kıl ve renk kaybını azaltmak amacıyla uygulanan kalıcı makyaj tekniği olarak tanımlanmaktadır. Bu işlem güzellik merkezleri ve sağlık kuruluşlarında; micropigmentasyon cihazıyla ve bu alanda eğitim almış kişiler tarafından uygulanmaktadır.

Vitiligo gibi cilt hastalıkları nedeniyle deride pigment kaybı yaşanması, çeşitli dış etkenler nedeniyle ciltte koyu leke oluşumu ve kaş ya da kirpik kaybı gibi durumların micropigmentasyon işlemi sayesinde etkisi azaltılmaktadır.

Micropigmentasyon İşlemi

Micropigmentasyon Nasıl Uygulanır?

Micropigmentasyon işleminin, doktor kontrolünde yapılması gerekmektedir. Öncelikle işlem yapılacak bölge, cilt yüzeyinde tutunacak herhangi bir temizleyici kullanmadan iyice temizlenmektedir.

Micropigmentasyon uygulaması özel bir micropigmentasyon cihazı kullanılarak gerçekleştirilmektedir. Bu cihaz, ucuna takılan tek kullanımlık ve ince uçlu iğneler aracılığıyla; cilt tonlarına uygun renk pigmentlerini, cilt yüzeyinin altına yerleştirmektedir.

İşlemin, hijyenik ortamlarda ve tek kullanımlık ürünler kullanılarak yapılması gerekmektedir. Micropigmentasyon işlemi, uygulandığı bölgeye bağlı olarak 30 dakika ve 2 saat aralığında sürmektedir. Bu sırada söz konusu bölge anestezi etkili kremler ile uyuşturulmaktadır.

Cilt lekesi, pigment kaybı ve dudak renklendirme gibi nedenlerle micropigmentasyon uygulanırken deri altına; cilt ve dudak rengine uygun renk pigmentleri yerleştirilmektedir.

Kaş ve kirpik kaybı nedeni ile micropigmentasyon uygulanırken; micropigmentasyon kıl tekniği ile kirpik diplerine pigment enjekte edilmektedir.

Micropigmentasyon uygulamasının yapılabilmesi için cildin işleme müsait olması gerekmektedir. Cilt tipini micropigmentasyon işlemine uygun hale getirmek için yapılması gerekenler şu şekilde sıralanmaktadır:

 1. Yağlı cilt tiplerinde pigmentler normale kıyasla daha hızlı erimekte ve akmaktadır. Bu durum işlemin kalıcılığını azaltmaktadır. Yağlı cilt tipine sahip kişilerin micropigmentasyon yaptırmadan önce ciltteki yağ dengesini sağlaması gerekmektedir.
 2. Maruderm Niacinamide %10 + Hyalüronik Asit + Panthenol Cilt Bakım Serumu, içerdiği yüksek oranda niasinamid, hyalüronik asit ve panthenol sayesinde cildin yağ dengesini korumaktadır. Cilde aydınlık ve pürüzsüz bir görünüm sunmaktadır.
 3. Kuru cilt tipine sahip kişilerde pigmentler cilde tutunacağı için kalıcılık korunmaktadır. Fakat kuru ciltlere micropigmentasyon işlemi, ciltte tahriş ve yara oluşumuna neden olmaktadır. Bu cilt tipine sahip kişilerin cildin yağlanmasına ve nemlenmesine katkı sağlayan ürünler kullanması önerilmektedir.

Micropigmentasyon İşleminin Kalıcılık Süresi

Micropigmentasyon İşleminin Riskleri ve Oluşturabileceği Yan Etkiler Nelerdir?

Micropigmentasyon işlemi; işlemin eğitim almış kişiler tarafından yapılmaması, hijyenik olmayan bir ortamda yapılması veya işlem sonrasında yanlış bakım ürünlerinin kullanılması gibi durumlarda enfeksiyon riski taşımaktadır.

İşlem sırasında kalıcı renk pigmentleri deriye enjekte edilmektedir; bu nedenle işlemde kullanılan malzemelerin kişiye özel olmaması, bazı hastalıkların bulaşmasına yol açmaktadır.

Cilt renklendirme için enjekte edilen boyalar, bazı kişilerde alerjik reaksiyona neden olmaktadır. Micropigmentasyon işleminden önce dermatolog görüşü alınması tavsiye edilmektedir. Uygulamadan önce veya uygulama sırasında kullanılacak ilaçlara karşı da ayrıca alerji testi yapılması gerekmektedir.

Micropigmentasyon işleminin yapıldığı alanın hijyenik olmaması veya işlemden sonra hassas bölgenin mikrop kapması durumunda, cilt yüzeyini enfeksiyon kaplamaktadır.

Micropigmentasyon işlemi; et benlerinin ve keloidlerin üzerine, adet dönemindeki kişilere, melanoma yaşayanlara, cilt lezyonlarının üzerine, 18 yaş altı kişilere, anemi ve kanser tedavisi gören kişilere ve hamile kişilere uygulanmamaktadır.

Micropigmentasyon İşleminden Sonra Nelere Dikkat Edilmelidir?

Micropigmentasyon işlemi sonrasında, uygulama bölgesinde ve çevresinde; şişlik, morarma, ağrı ve kızarıklık gibi yan etkiler görülmektedir. Uygulama bölgesinin rengi koyulaşabilir. Zaman içinde yeni bir cilt tabakası oluşmakta ve uygulanan cilt renklendirme işlemi gözle görülmektedir.

Bu iyileşme sürecinde işlem yapılan bölgenin bakımına özen gösterilmesi gerekmektedir. Micropigmentasyon işleminden sonra dikkat edilmesi gerekenler şu şekilde sıralanmaktadır:

 1. Uygulama bölgesinin ilk 3 gün, su ve cilt temizleme ürünlerinden korunması gerekmektedir.
 2. İşlem sonrası verilen bakım kreminin, düzenli olarak kullanılması gerekmektedir.
 3. Uygulama bölgesi, iyileşme süreci boyunca güneşin zararlı ışınlarından korunması gerekmektedir.
 4. İşlem sonrasında en az 1 hafta makyaj ürünlerinin kullanılmaması gerekmektedir.
 5. Micropigmentasyon işlemini takip eden en az 2 hafta boyunca lens ve takma kirpik kullanılmaması tavsiye edilmektedir.
 6. Uygulama alanının nemli tutulması ve antibakteriyel merhemler kullanılması gerekmektedir.
 7. İyileşme sürecinde kaşınan uygulama bölgesini kaşımaktan kaçınılması gerekmektedir..
 8. Uygulama bölgesinde 2 hafta boyunca, kimyasal peeling ve bakım ürünleri kullanılmaması gerekmektedir.

Micropigmentasyon Sonrası Kullanılan Bakım Ürünleri

Micropigmentasyon Sonrası Kullanılan Bakım Ürünleri nelerdir?

Micropigmentasyon sonrası bakım, yapılan işlemin doğal görünümünü ve kalıcılığını koruması için önem taşımaktadır. Micropigmentasyon işleminden sonra kullanılan bakım ürünleri şu şekilde sıralanmaktadır:

 1. Vazelin: İşlemden sonra ilk 3 gün, yoğun olarak vazelin kullanımı önerilmektedir.
 2. Bepanthol: İşlemi takip eden ilk 3 günden sonra, 2 hafta boyunca bepanthol kullanımı önerilmektedir.
 3. Antiseptik bakım kremleri: Micropigmentasyon sonrası bakım sürecinde; micropigmentasyon uzmanının işlem sonrasında tedarik edilmesini önerdiği kremler düzenli kullanılmaktadır.
 4. Güneş kremi: Güneş ışınlarının zararlı etkilerinden uygulama bölgesini korumak için düzenli olarak güneş kremi kullanımı tavsiye edilmektedir.
 5. Maruderm SPF+ 50 Leke Karşıtı Güneş Kremi, cilt lekeleri ve yaşlanma belirtilerine özel olarak formülize edilmektedir. İçeriğindeki SPF sayesinde cildi zararlı güneş ışınlarından korumaktadır.
 6. Nemlendirici: İyileşme sürecinde ve sonrasında uygulama bölgesini nemli tutmak, çatlak oluşumunu önlemektedir.
 7. Maruderm Cica Centella Cilt Bakım Kremi, içerdiği centella asiatica özü sayesinde cildi yoğun bir şekilde nemlendirmektedir. Cilt bariyerini destekleyerek; pürüz görünümünün azalmasını ve cildin parlamasını sağlamaktadır.
Pelda Yalçınkaya

Merhabalar ben Pelda. Cilt bakımı ve güzellik alanına büyük bir ilgi duyuyor ve bu alanda aktif şekilde araştırmalar yapıyorum. Araştırmalarım ve deneyimlerim sonucunda öğrendiklerimi Maruderm aracılığıyla sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.Yorumlar (0)

Henüz Yorum Eklenmemiş.


Yorum Yapın

Lütfen zorunlu alanları doldurunuz. *

Erkeklere Özel Cilt Bakım Ürünleri Nasıl Seçilir?

Erkeklere Özel Cilt Bakım Ürünleri Nasıl Seçilir?

Cilt bakımı yalnızca kadınlar için gerekli olan bir durum değildir. Çünkü erkeklerin de ciltleri kuruyabiliyor, kırışabiliyor. Çeşitli cilt problemleri ile karşı karşıya kalan erkekler, erkeklere özel cilt bakım ürünleri kullanarak bu durumun önüne geçebiliyor. Erkeklere özel cilt bakım ürünleri sayesinde artık erkekler çok daha özgüvenli ve dinamik bir şekilde yaşamına devam edebiliyor.

Pürüzsüz Bir Cilt İçin En Etkili Yüz Temizleme Yöntemleri

Pürüzsüz Bir Cilt İçin En Etkili Yüz Temizleme Yöntemleri

Gün içerisinde; havadan, kullanılan ürünlerden ve sebum salgılanmasından dolayı, yüzde kir ve yağ tabakası oluşmaktadır. Hijyen ve cilt sağlığı için, yüzün rutin olarak temizlenmesi gerekmektedir. Etkili bir yüz temizliği gerçekleştirmek için, cilt tipine uygun yüz temizleme ürünleri kullanılmaktadır. Yüz temizleme rutini; cildin parlak ve sağlıklı görünmesini, akne oluşumlarını önlemeyi, siyah ve beyaz noktaları giderilmesini sağlamaktadır.

Yağlı Ciltlere Güneş Kremi Önerileri

Yağlı Ciltlere Güneş Kremi Önerileri

Vücut; cilt dokularını ve cilt bariyerini korumak adına, sebum adı verilen bir salgı üretmektedir. Sebum üretimi arttıkça, cilt tipi yağlı hale gelmektedir. Yağlı ciltlerin; büyük gözenekli, akneye yatkın, siyah ve beyaz noktaların bulunduğu cilt tipleri olduğu görülmektedir. Yağlı ciltler doğru bakım ve temizleme ürünleri kullanılarak, normal cilt tipine dönüştürülebilmektedir. Yağlı ciltlerin güneşin sebep olduğu leke ve akne gibi problemlere karşı korunması için, yağlı ciltlere uygun güneş kremleriyle desteklenmesi gerekmektedir.

Cilt Lekeleri Neden Oluşur ve Nasıl Tedavi Edilir?

Cilt Lekeleri Neden Oluşur ve Nasıl Tedavi Edilir?

Cilt lekeleri; genetik faktörler, UV ışınları, yaşlılık ve hamilelik gibi faktörlerden dolayı oluşabilmektedir. Leke karşıtı bakım ürünleri kullanmak; melanin üretimini azaltmakta, cilt lekelerinin koyuluğunu açmakta ve yoğunluğunu seyreltmektedir. Bu ürünlerin içeriklerinde bulunan; Arbutin, Niacinamide, Alzelik Asit gibi maddeler renk eşitsizliklerini gidermeye yardımcı olmaktadır. Leke karşıtı bakım ürünleri; serum, krem ve tonik formlarında bulunabilmektedir.

Micropigmentasyon Nedir?

Micropigmentasyon Nedir?

Micropigmentasyon işlemi; cilt lekeleri ve pigment kaybı gibi cilt sorunlarının, cilt renklendirme ile giderilmesi amacıyla uygulanmaktadır. Mikropigmentasyon kıl tekniği; dökülen kaş ve kirpiklerin, dolgun ve doğal bir kıl görünümüne ulaşması için sıkça tercih edilmektedir. Kişilerin; micropigmentasyon uygulanacak merkezi dikkatli seçmesi ve uygulama sonrası bakıma özen göstermesi, işlemin risklerini minimuma indirmekte ve kalıcılığını korumaktadır.

Microblading Nedir?

Microblading Nedir?

Kaşlar, birçok farklı nedenden kaynaklı olarak zaman içinde seyrelmekte ve dökülmektedir. Yanlış estetik işlemlere maruz kalmak ise, kaşlarda yeni kıl oluşumuna engel olmaktadır. Microblading uygulaması, kaybolan kaşların ve estetik güzelliğin yerine konmasına yardımcı olmaktadır. Özel uygulama tekniği sayesinde microblading; belirgin şekilli, dolgun ve doğal bir kaş görünümü sunmaktadır.

Cildinize Hangi Durumlarda Serum Bakımı Uygulanmalı?

Cildinize Hangi Durumlarda Serum Bakımı Uygulanmalı?

Bakım serumları, günümüzde birçok kişinin bakım rutinine dahil olmaktadır. Yüz bakım serumları; tek başına kullanıldığında gözle görülür değişiklikler yaratması zaman alsa da farklı bakım ürünleriyle desteklenerek kullanıldığında cilde büyük oranda katkı sağlamaktadır. Kişilerin cilt tiplerine ve ihtiyaçlarına göre, farklı bileşenlerle zenginleştirilen cilt bakım serumları; yoğun içerikleri sayesinde cilt üzerinde güçlü etkilere sahiptir.

El ve Ayak Bakımı İçin Çok Önemli Tüyolar

El ve Ayak Bakımı İçin Çok Önemli Tüyolar

El ve ayaklar, vücutta en çok kullanılan fakat bakımına en az özen gösterilen bölgeler olarak bilinmektedir. Oysa el ve ayak bakımını düzenli olarak uygulamak, yaşam kalitesini yükseltmektedir. Kişinin ihtiyaçları doğrultusunda ve düzenli olarak el ve ayak bakım kremi kullanması; gün içinde karşılaşılan birçok dış faktöre ve oluşabilecek cilt hastalıklarına karşı korunmasını sağlamaktadır.

Neden Yüz Kremi Kullanılması Gerektiğinin 5 Sebebi

Neden Yüz Kremi Kullanılması Gerektiğinin 5 Sebebi

Yüz kremleri; küresel çapta, insanlar tarafından en yaygın olarak tercih edilen cilt bakım ürünleridir. Çeşitli etken maddeler içermesi sayesinde birçok farklı cilt sorununa çözüm olabilmektedir. Yüz yapısına ve cildin ihtiyaçlarına özen gösterilerek seçilen yüz kremleri; yüzdeki kırışık ve yorgun görünümü yok ederek, sağlıklı ve canlı bir cilt görünümü sunmaktadır.

Hızlı Bronzlaşmak İçin Neler Yapılabilir?

Hızlı Bronzlaşmak İçin Neler Yapılabilir?

Bronzlaşmak, canlı ve sağlıklı bir cilt görünümüne kavuşmak için gerçekleştirilmektedir. Bronzlaşma süresinin kısa tutulması, güneşin zararlı etkilerine yoğun olarak maruz kalmayı önlemektedir. Bronzlaştırma sürecini hızlandırmak için, bronzlaştırıcı ürünler ve yöntemler uygulanabilmektedir. Zeytinyağı, kakao yağı, limon ve kahve gibi doğal ürünler kullanılarak da bronzlaşma gerçekleştirilebilmektedir. Güneşlenme süresinin kısa tutulması ve koruyucu ürünler kullanılması cilt sağlığı için önem taşımaktadır.

Kolay Kırılan Saçlar İçin Bakım Önerileri

Kolay Kırılan Saçlar İçin Bakım Önerileri

Saçlar; nemsizlik, şekillendirme işlemleri ve kimyasal kullanımı gibi sebeplerden dolayı kırılmaktadır. Saçların kırılmasını önlemek ve yıpranmış saçları onarmak için, saç bakım ürünleri kullanılmaktadır. Saç ve cilt tipine uygun, saç maskeleri ve bakım yağları; saça nem, esneklik ve güç kazandırmaktadır. Saç bakım işlemlerinden kalıcı sonuçlar elde edilebilmesi için; doğru ürünleri, düzenli olarak kullanmak gerekmektedir.

Yüz Serumu Nedir? Faydaları Nelerdir?

Yüz Serumu Nedir? Faydaları Nelerdir?

Yüz serumları; ciltteki kırışıklıkları, ince çizgileri ve lekeleri azaltmak ve cildin daha genç görünmesini sağlamak üzere formülize edilmektedir. Kişinin ihtiyaçlarına uygun yüz serumunu seçmesi ve cildine doğru bir şekilde uygulaması; cilt sağlığına katkıda bulunmakta ve cildin elastikliğini geri kazandırmaktadır. Ayrıca düzenli kullanım sonunda yüz serumları, ciltte sivilce ve akne oluşumu gibi enfeksiyonel rahatsızlıkları da önlemektedir.

Maruderm Blog; cilt, saç ve tırnak bakımı hakkında pek çok güzellik tüyosunu kullanıcılara sunmak amacıyla içerik üretmektedir. Doğanın saf ve eşsiz güzelliklerini cilt bakım sektörüyle buluşturan Maruderm, tamamını Fransa'dan getirdiği hammaddelerle cilt bakım ürünleri ve yüz serumları hazırlamaktadır.

Cilt Bakım Tüyoları

Cilt bakımı hem kadınlar hem de erkekler açısından büyük önem taşımaktadır. Sağlıklı ve canlı bir cilt görünümüne sahip olmak için dikkat edilmesi gereken cilt bakım tüyoları şunlardır:

 1. İyi bir cilt bakımı en temelde temizlik adımıyla başlamalıdır. İlk adımda cilt; temizleyici jel veya temizleyici su yardımıyla kirden ve ölü deriden arındırılmalıdır.
 2. İkinci adımda cilde tonik uygulanmalı ve gözeneklerde kalan makyaj ve kir kalıntıları derinlemesine temizlenmelidir.
 3. Cildin nem ihtiyacının karşılanması ve çeşitli cilt problemlerinin giderilmesi için yüz serumları kullanılmalıdır. Yüz serumu seçerken cilt tipine ve cildin ihtiyaç duyduğu bakım türüne dikkat edilmelidir.
 4. Son adımda ise cilt; iyi bir nemlendirici yardımıyla nemlendirilmeli ve güneş kremi sürülmelidir.

Dört mevsim boyunca gündüz saatlerinde dışarı çıkmadan önce güneş kremi kullanılmalıdır. Bakım gece saatlerinde yapılıyor ise nemlendirme adımıyla sonlandırılmalıdır.

 

Devamını Oku..