quick-info

MARUDERM

güvenli ödeme yöntemleri

Arayacağınız kelimeyi yazınız ve enter tuşuna basınız

AHA ve BHA Serum Nedir ve Nasıl Kullanılır?

AHA ve BHA Serum Nedir ve Nasıl Kullanılır?

AHA ve BHA Serum Nedir ve Nasıl Kullanılır?

AHA ve BHA; cilt sağlığı açısından faydalı organik asitlerdir. Cilt sağlığının korunmasını ve cildin, parlak ve canlı bir görünüme sahip olmasını sağladığından dolayı AHA ve BHA pek çok cilt bakım ürününde kullanılmaktadır.

Alfa Hidroksi Asit olarak adlandırılan AHA’lar genellikle şekerli meyvelerden elde edilen ve suda çözünebilen asitlerdir. Yeni cilt hücrelerinin üretilmesini ve mevcut hücrelerin yerini alması için cilt yüzeyinin soyulmasını sağlamaktadırlar. Bu nedenle AHA’lar, akne ve cilt lekelerinin tedavisinde kullanılan cilt bakım ürünlerinin içerisinde bulunmaktadır.

Yaygın kullanılan AHA’lar arasında; glikolik asit, laktik asit, mandelik asit, malik asit ve tartarik asit yer almaktadır.

Beta Hidroksi Asit olarak adlandırılan BHA’lar, cilt üzerindeki ölü deriyi temizlemekte ve cildin nefes alarak tazelenmesini sağlamaktadır. Ayrıca yağlanma nedeniyle ortaya çıkan cilt sorunlarının giderilmesine ve cildin nem kazanmasına yardımcı olmaktadır.

BHA asitleri, ince yapıda olmaları nedeniyle gözeneklere etkili şekilde nüfuz etmekte ve gözeneklerin küçülmesini sağlayarak cildin sıkılaşmasına önemli ölçüde katkı sağlamaktadır.

AHA Ne Zaman Kullanılmalıdır?

AHA genellikle güneş lekelerinin tedavi edilmesi amacıyla kullanılmaktadır. Güneş lekelerinden muzdarip olan kişilerin içerisinde AHA olan cilt bakım ürünlerini kullanması tavsiye edilmektedir. 

Cildin en üst katmanını soyan AHA içerikli ürünler normal ve kuru ciltlerde etki. Göstermekte ve cildi pürüzsüzleştirirken nem kazanmasına da yardımcı olmaktadır. AHA ve BHA, kolajen oluşumunu da desteklediğinden dolayı yaşlanma karşıtı cilt bakım rutinlerinde de kullanılmaktadır.

BHA Ne Zaman Kullanılmalıdır?

Ciltte siyah nokta ve gözenek sorunu varsa ve cilt yapısı akneye meyilliyse BHA içerikli ürünler kullanılması tavsiye edilmektedir. BHA’lar, normal ve yağlı cilt üzerinde oldukça iyi etki göstermekte ancak kuru cilde iyi gelmemekte ve hassasiyet yaratmaktadır.

AHA Asit Türleri

AHA asitlerinin 7 farklı çeşidi bulunmaktadır. Bu asitlerin tamamı kozmetik ürünlerin içerisinde cilt bakımına fayda sağlamak ve leke oluşumunu gidermek amacıyla belli oranlarda kullanılmaktadır.

AHA asit türleri şunlardır:

Glikolik Asit

Cilt bakımında kullanılan en popüler alfa-hidroksi asit olarak bilinmektedir. Şeker kamışından elde edilmekte ve oldukça küçük bir yapıya sahip olmasından dolayı cilde kolayca nüfuz etmektedir.

Glikolik asit yaşlanma karşıtı cilt bakımında kullanılan en etkili ürünler arasında yer almaktadır. Glikolik asitin faydaları şunlardır:

 1. İnce çizgileri azaltmakta,
 2. Koyu leke görünümünü azaltmakta,
 3. Akne oluşumunu önlemekte,
 4. Cilt tonunu eşitlemekte,
 5. Hücre yenilenmesini hızlandırmaktadır.

Laktik asit

Laktik asit sütte bulunan bir karbonhidrat olan laktozun fermantasyonu sonucunda elde edilen kimyasal bir eksfoliasyondur. Laktik asit hem nemlendirici hem de eksfoliasyon olan tek AHA asididir.

 1. Cilt bakım ürünlerinin içerisinde sıkça kullanılan laktik asitin faydaları şunlardır:
 2. Cildi nemlendirmekte,
 3. Cilt yapısını besleyerek cilt dengesinin korunmasını sağlamakta,
 4. Ciltte peeling etkisi yaratmakta,

Sitrik asit

Limon ve portakal gibi turunçgillerde bulunan sitrik asit hem AHA hem de BHA’dır. Sitrik asidin faydaları;

 1. Yaşlanma etkilerini azaltmakta,
 2. Ton eşitsizliklerinin giderilmesine yardımcı olmakta,
 3. Ölü cilt hücrelerini temizlemekte,
 4. Cildi yumuşatmakta,
 5. Cilt tonunu eşitlemekte,
 6. Cildin optimum pH seviyesini koruyarak cilt bariyerinin güçlenmesine yardımcı olmaktadır.

Malik asit

Elma ve armutta bulunan malik asitin faydaları şunlardır:

 1. Ölü deri hücrelerini temizlemekte,
 2. Cildin nem oranını arttırmakta,
 3. Yaşlanma belirtilerini azaltmakta,
 4. Akne tedavisine destek olmakta,
 5. Güneş kaynaklı ortaya çıkan cilt problemlerinin giderilmesine yardımcı olmakta,
 6. Kolajen üretimini arttırmaktadır.

Tartarik asit

Doğal olarak oluşan ve kristalli bir alfa hidroksit olan tartarik asitin faydalar şunlardır:

 1. İnce çizgi ve kırışıklıkları azaltmakta,
 2. Hipermigmentasyon tedavisine yardımcı olmakta,
 3. Akne tedavisini desteklemekte,
 4. Geniş gözeneklerin küçülmesine yardımcı olmakta,
 5. Hücre yenilenmesini hızlandırmakta,
 6. Cilt bariyerini güçlendirmekte
 7. Nemlendiriciler dahil olmak üzere tüm ürünlerin cilde daha iyi nüfuz etmesini sağlamaktadır.    

Fitik Asit

Pirinçten elde edilen fitik asit cilt tonunu eşitlemekte ve cildin parlak ve canlı bir görünüm kazanmasına yardımcı olmaktadır.

Mandelik Asit

Acı bademde bulunan mandelik asit; sivilce tedavisinde ve cilt tonu eşitsizliklerinin giderilmesinde kullanılmaktadır.

BHA Asit Türleri

Yağda çözünebilen ve gözeneklerin en derinine nüfuz eden sebumu yüzeye çıkarabilen BHA’lar genellikle nemlendiricilerin içerisinde bulunmaktadır. BHA asitler cildi sakinleştirmekte, beslemekte ve doygun ve yumuşak bir görünüm kazanmasını sağlamaktadır.

En sık kullanılan beta-hidroksi asitler şunlardır:

Hyaluronik Asit

Ciltte doğal olarak oluşan hyaluronik asit, bir şeker molekülüdür ve yaşlanmayla birlikte ciltte daha az üretilmektedir. Bundan dolayı cildin doğal yapısının korunması için dışarıdan hyaluronik asit uygulanması önerilmektedir.

Suyu kolajene bağlamaya yardımcı olan hyaluronik asit; nemi cilde hapsederek cilt kuruluğunu önlemekte ve cildin; dolgun, taze ve canlı bir görünüme sahip olmasını sağlamaktadır. Göz kremleri ve nemlendiricilerin içerisinde sıkça kullanılmaktadır.

Oleik Asit

Omega-9 yağ asidi olarak da bilinen oleik asit; insan vücudunda doğal olarak üretilmektedir. Birçok bitkisel yağda bulunan oleik asit; cildin nem kazanmasını sağlamakta ve yaşlanma belirtilerinin azalmasına yardımcı olmaktadır.

Cilt dokusunu onaran oleik asit, nemlendirici özelliği sayesinde birçok cilt bakım ürününün içeriğinde yer almaktadır.

Linoleik Asit

Omega-6 esansiyel yağ asidi olan linoleik asidin faydaları şunlardır:

 1. Cildi beslemekte,
 2. Yeni cilt hücreleri oluşmasını sağlamakta,
 3. Cilde nem kazandırmakta,
 4. Cildin yumuşak, esnek ve genç bir yapıya kavuşmasını sağlamakta,
 5. Güneş kaynaklı renk eşitsizliklerinin giderilmesini sağlamakta,
 6. Cilde doygunluk kazandırmaktadır.

Salisilik Asit

Çeşitli serumlarda, peelinglerde ve temizleyicilerde %0,5 ila 2 arasında bulunan ve bir beta-hidroksi asit çeşidi olan salisilik asidin faydaları şunlardır:

 1. Gözenekleri temizlemekte,
 2. Peeling etkisi göstermekte,
 3. Akne izlerinin tedavisine yardımcı olmakta,
 4. Yaşlanma belirtilerinin azalmasını sağlamaktadır.

AHA’mı BHA’mı?

AHA ve BHA arasındaki farklar ele alındığında, BHA’lar yağda AHA’lar ise suda çözünebilmektedir. AHA’ların etki alanı genellikle cildin üst kısmıdır ve ton eşitsizliklerinin ve kırışıklık görünümünün azalmasını sağlamaktadır. BHA’ların etki alanı daha derindir ve cildin yağ oranının dengelenmesini sağlamaktadır. 

Maruderm Leke Karşıtı Cilt Beyazlatıcı AHA Tonik

Laktik asit ve glikolik asit içeren özel formülüyle satışa sunulan Maruderm leke kerşıtı cilt beyazlatıcı AHA Tonik; cildin parlak bir görünüme kavuşmasını, ton eşitsizliklerinin giderilmesini ve koyu leke görünümün azalmasını sağlamaktadır.

İçerisinde bulunan Allantoin, cilt yenilenmesini hızlandırmakta ve cildin su içeriğini arttırarak nem kazanmasına yardımcı olmaktadır. Hücresel yenilenmeye teşvik ederek cilt kuruluğunu hafifletmekte ve ciltte serbest radikal aktivesinin azalmasını sağlayarak antioksidan etki yaratmaktadır.


Yorumlar (0)

Henüz Yorum Eklenmemiş.


Yorum Yapın

Lütfen zorunlu alanları doldurunuz. *

Roza Hastalığı Nedir? Roza Hastalığı Olanlar Hangi Ürünleri Tercih Etmelidir?

Roza Hastalığı Nedir? Roza Hastalığı Olanlar Hangi Ürünleri Tercih Etmelidir?

Roza hastalığı; cilt yüzeyinde oluşan kızarıklık ve kaşıntı hissi gibi belirtilerle ortaya çıkmaktadır. Kişilerin cilt lekesi problemlerine daha yatkın olmasına neden olan roza hastalığı, alerji veya stres kaynaklı gelişmektedir. Roza hastalığının kronikleşmemesi için mümkün olan en kısa sürede güvenilir bir dermatoloji uzmanından yardım almak gerekmektedir. Söz konusu hastalığın tedavisi, antibiyotik özeliği bulunan ilaç ve kremler yardımıyla yürütülmektedir.

Kuru Ciltlerin Bakımı Nasıl Olmalıdır? En iyi Nemlendirici ve Serum Hangisidir?

Kuru Ciltlerin Bakımı Nasıl Olmalıdır? En iyi Nemlendirici ve Serum Hangisidir?

Kuru cilt yapısına sahip olan kişiler; yaygın görülen cilt problemlerini daha sık yaşamaktadır. Soğuk hava ve güneş ışınları gibi faktörlerden daha fazla etkilenen kuru cilt, kişilerin günlük yaşam kalitelerini büyük ölçüde düşürmektedir. Sağlıklı beslenme alışkanlıklarına sahip olmak ve günlük olarak en az iki litre kadar su içmek; cilt kuruluğu problemlerinin azalmasına yardımcı olmaktadır.

Bölgesel Zayıflamak Mümkün mü?

Bölgesel Zayıflamak Mümkün mü?

Vücudun belli bölgeleri diğer kısımlara oranla yağlanmaya daha yatkındır. Karın çevresi, basen ve kol bölgeleri yoğun yağ birikimi olan bölgelerdir. Bu bölgelerde zayıflama ve incelmeyi sağlamak için pek çok yöntem kullanılmaktadır. Soğuk lipoliz, liposuction, radyo frekans, mezoterapi, karboksiterapi, ultrashape bu yöntemlerden bazılarıdır. Yalnızca diyet yaparak bölgesel yağ yakmak mümkün değildir. Kişiye özgü bir diyet, egzersiz programı ve bölgesel incelme uygulamaları yardımıyla lokal yağlanmadan kurtulmak mümkündür.

Cilt Bakım Fiyatları Ne Kadar?

Cilt Bakım Fiyatları Ne Kadar?

Cilt bakımı, cildin ihtiyaç duyduğu bileşenlerin cilde nüfuz etmesini sağlayarak; sağlıklı, canlı ve parlak bir cilt görünümüne kavuşmaya yardımcı olmaktadır. Medikal olarak ya da evdeki ürünlerle uygulanabilen cilt bakımları, doğru ve düzenli bir şekilde yapıldığında etkili sonuçlar vermektedir. Medikal işlemler, özel solüsyonlar ve ileri teknoloji ürünlerle uygulanırken evde yapılan cilt bakımlarında çeşitli bakım ürünleri kullanılmaktadır. Cilt bakımı fiyatları da yapılan uygulamaya ve kullanılan ürünlere göre değişiklik göstermektedir.

Kaş Gürleştirmek İçin Yapılması Gerekenler

Kaş Gürleştirmek İçin Yapılması Gerekenler

Kaş dökülmesi dönemsel ya da sürekli olarak görülebilen bir cilt problemidir. Oluşum şekline ve sürecine göre kendi kendine düzelebildiği gibi tedavi süreci de gerektirebilmektedir. Hormonal dengesizlikler, yanlış beslenme, menopoz, stres ve buna benzer pek çok etken kaş dökülmesine neden olabilmektedir. Genel olarak evde uygulanabilen yöntemlerle tedavisi mümkündür. Sarımsak, zeytinyağı, badem yağı, hindistan cevizi yağı, aloe vera jeli ve c vitamini gibi pek çok içerik kaşların gürleşmesine, sıklaşmasına ve uzamasına katkı sağlamaktadır. 

Cilt Ampulleri Hangi Cilt Sorununda Kullanılır?

Cilt Ampulleri Hangi Cilt Sorununda Kullanılır?

Cilt bakım ampulleri, ciltte aniden ortaya çıkan problemlerin kısa sürede çözülmesi için kullanılan yoğunlaştırılmış minik serumlardır. Pek çok cilt probleminde etkilidir. Hızlı sonuçlar vermektedir. Özellikle cildin yenilenmesi, yaşlılık belirtilerinin ortadan kalkması ve cilt bariyerinin yenilenmesi için kullanılmaktadır. Haftada birkaç kez ya da ayda birkaç kez olacak şekilde dairesel hareketlerle masaj yapar gibi uygulanmaktadır.

Kadınlar Cilt Bakımlarında Nelere Dikkat Etmeli?

Kadınlar Cilt Bakımlarında Nelere Dikkat Etmeli?

Cilt bakımı; cilt tipine uygun ürünlerle cildin temizlenmesi ve nemlendirilmesi işlemidir. Cilt bakımı yapılırken dikkat edilmesi gereken pek çok husus bulunmaktadır. Bilinçsizce yapılan cilt bakımı faydadan çok zarara yol açmaktadır. Bu nedenle cilt analizi yapıldıktan sonra uygun ürünler seçilmesi ve işlem sırasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Düzenli olarak güneş kremi kullanmak, makyajla uyumamak ve cildin temiz ve nemli kalmasına önem vermek cilt bakım rutininin en önemli adımları arasında yer almaktadır.

Cilt Bakım Rutini Nasıl Olmalıdır?

Cilt Bakım Rutini Nasıl Olmalıdır?

Cilt bakım rutini, kişilerin cilt yapılarına uygun olan ürünleri düzenli olarak kullanmaları olarak tanımlanmaktadır. Cilt bakım rutinin, doğal ve besleyici ürünlerle yürütülmesi; cildin uzun vadede daha sağlıklı ve genç görünmesine yardımcı olmaktadır. Temizleme, tonik, peeling ve serum basamaklarından oluşan cilt bakım rutini; kişilerin özgüven kazanmasına ve ruhsal anlamda daha iyi hissetmesine olanak tanımaktadır.

Tırnaktaki Renk Değişikliği Ne Anlama Gelir?

Tırnaktaki Renk Değişikliği Ne Anlama Gelir?

Tırnaktaki renk değişikliği; çeşitli dış etkenler nedeniyle ortaya çıkabileceği gibi bazı kronik hastalıkların da habercisi olabilmektedir. Özellikle kalsiyum ve çinko gibi kemik ve tırnak yapısı üzerinde etkili olan minerallerin, vücut bünyesine yeteri kadar alınmaması da; tırnak yüzeyindeki renk değişikliğine sebebiyet vermektedir. Tırnak yüzeyinde morarma, sararma veya kızarma ile süregelen bu rahatsızlığın; uzman bir doktor tarafından detaylı bir şekilde incelenmesi gerekmektedir.

Sebum Nedir? Ciltte Ne İşe Yarar?

Sebum Nedir? Ciltte Ne İşe Yarar?

Sebum, vücut sistemlerinin tümünde üretilmekte ve cilt yüzeyinin dış etkenlere karşı daha dayanıklı olmasına yardımcı olmaktadır. Çeşitli nedenlerle dengesizleşen sebum üretimi, kişilerin cilt ve saç yağlanması gibi olumsuz problemleri daha sık yaşamasına neden olmaktadır. Sebum üretiminin dengelenmesi için sağlıklı beslenme alışkanlıklarına geri dönülmesi ve düzenli olarak cilt bakımı yapılması gerekmektedir.

Jojoba Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

Jojoba Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

Simmondsia chinensis bitkisinin özlerinden elde edilen jojoba yağı, cilt ve saç yapısı üzerindeki iyileştirici etkisi nedeniyle; güzellik sektörünün vazgeçilmez ürünleri arasında yer almaktadır. Jojoba yağının saça faydaları; saç kepeğini azaltma, saç tellerini onarma, saç dökülmesini en aza indirme ve saç tellerinin parlaklığını arttırma olarak sıralanmaktadır. Saç bakım ürünü olarak kullanılan jojoba yağı, kişilerin daha dolgun ve hacimli saçlara sahip olmasına yardımcı olmaktadır.

Saç Vitamini Nedir ve Ne İşe Yarar?

Saç Vitamini Nedir ve Ne İşe Yarar?

Saç vitaminleri, ideal kalınlıkta ve ışıldayan yapıda saç tellerine sahip olmanın altın anahtarı olarak görülmektedir. Saç bakımı için vitamin ve mineral takviyesi almak, kişilerin daha canlı ve gür saçlara sahip olmasına yardımcı olmaktadır. Doğal besinler veya takviye ürünler aracılığıyla vücuda giren; A, E, C, H ve B12 vitaminleri, saç sağlığının gelişmesine katkı sağlayan vitaminler olarak sıralanmaktadır.

Maruderm Blog; cilt, saç ve tırnak bakımı hakkında pek çok güzellik tüyosunu kullanıcılara sunmak amacıyla içerik üretmektedir. Doğanın saf ve eşsiz güzelliklerini cilt bakım sektörüyle buluşturan Maruderm, tamamını Fransa'dan getirdiği hammaddelerle cilt bakım ürünleri ve yüz serumları hazırlamaktadır.

Cilt Bakım Tüyoları

Cilt bakımı hem kadınlar hem de erkekler açısından büyük önem taşımaktadır. Sağlıklı ve canlı bir cilt görünümüne sahip olmak için dikkat edilmesi gereken cilt bakım tüyoları şunlardır:

 1. İyi bir cilt bakımı en temelde temizlik adımıyla başlamalıdır. İlk adımda cilt; temizleyici jel veya temizleyici su yardımıyla kirden ve ölü deriden arındırılmalıdır.
 2. İkinci adımda cilde tonik uygulanmalı ve gözeneklerde kalan makyaj ve kir kalıntıları derinlemesine temizlenmelidir.
 3. Cildin nem ihtiyacının karşılanması ve çeşitli cilt problemlerinin giderilmesi için yüz serumları kullanılmalıdır. Yüz serumu seçerken cilt tipine ve cildin ihtiyaç duyduğu bakım türüne dikkat edilmelidir.
 4. Son adımda ise cilt; iyi bir nemlendirici yardımıyla nemlendirilmeli ve güneş kremi sürülmelidir.

Dört mevsim boyunca gündüz saatlerinde dışarı çıkmadan önce güneş kremi kullanılmalıdır. Bakım gece saatlerinde yapılıyor ise nemlendirme adımıyla sonlandırılmalıdır.

 

Devamını Oku..