Aromaterapi Nedir ve Ne İşe Yarar?

aroma terapi

Aromaterapi; kişilerin genel sağlığını iyileştirmek amacıyla uygulanan bir alternatif tıp yöntemi olarak tanımlanmaktadır. Birçok insan, modern tıbbın yetersiz kaldığı durumlarda alternatif tıp yöntemlerinden biri olan aromaterapiye başvurmaktadır. Aromaterapi, hem fiziksel hem de psikolojik hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır.

Aromaterapinin olumlu sonuçları, ilk olarak 5000 yıl öncesinde yaşayan uygarlıklarca tespit edilmiştir. Günümüzde aromaterapi, her ihtiyaca yönelik olarak planlanmakta ve uygun adımlarla ilerlemektedir. Aromaterapi tedavisi, uzman kişiler aracılığıyla yürütülen profesyonel bir süreç olarak görülmektedir.

Aromaterapi Nedir?

Aromaterapi; hem zihni hem de bedeni tedavi edici özelliklere sahip olan, tıbbi bir yöntem olarak tanımlanmaktadır. Bitkilerin kök, gövde ve yapraklı; aromaterapinin kaynağını oluşturmaktadır. Bitkilerden damıtılan hoş kokulu ve besleyici yağlar, aromaterapi bileşenleri arasında yer almaktadır.

Aromaterapi teknikleri, ilk çağ uygarlıklarından bu yana çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Antik Mısır, Çin ve Yunan medeniyetleri; aromaların mucizevi etkilerini kullanmaya özen göstermiştir. Bitki özlerinin insan sağlığına olan etkileri, aromaterapinin gelişmesine ve kullanılmasına olanak tanımaktadır.

Aromaterapi Çeşitleri Nelerdir?

Aromaterapi çeşitleri, kişilerin sahip olduğu sıkıntı durumları baz alınarak kategorize edilmektedir. Aromaterapi çeşitlerinin her biri, belirli prosedürler uygulanarak sistematik bir şekilde ilerlemektedir. Hem fiziksel hem de ruhsal hastalıkların tedavisinde kullanılan aromatik bitkiler; kişilerin daha kaliteli bir hayat yaşamasına yardımcı olmaktadır.

Aromaterapi çeşitleri, tedavinin uygulandığı ortama ve tedavi tekniklerine göre farklı özelliklere ayrılmaktadır. Aromaterapi çeşitlerinin hemen hemen hepsi, hoş kokuların aktif olduğu ortamlarda gerçekleşmektedir. Aromaterapi çeşitleri şu şekilde sıralanmaktadır:

 1. Küvet Banyosu: Su içerisine eklenen aromatik yağlar, kişilerin mükemmel bir duş deneyimi yaşamasına olanak tanımaktadır. Banyo esnasında aromaterapi uygulaması yapmak; melatonin hormonu da dahil olmak üzere, pek çok hormonun düzenli bir şekilde salgılanmasını sağlamakta ve bu bağlamda uyku problemlerinin yok edilmesine yardımcı olmaktadır.
 2. Buhar Solunumu: Buhar oluşturan cihazlar ile aromaterapi uygulaması yapmak; solunum problemlerinin azaltılmasına ve gribal enfeksiyonlara karşı koruma sağlanmasına yardımcı olmaktadır. Akciğer ve sinüsler içerisinde oluşan solunum problemleri, aromaterapinin iyileştirici etkisiyle azalabilmektedir.
 3. Masaj: Masaj yağlarının aromatik özler ile karıştırılması, masaj deneyiminin en üst düzeye çıkmasını sağlamaktadır. Aromatik bitkilerin mucizevi gücü, kan dolaşımının hızlanmasına ve vücut fonksiyonlarının tazelenmesine yardımcı olmaktadır. Masaj yoluyla aromaterapi yaptırmak, ruh halinin iyileştirilmesine de destek olmaktadır.

Aromatik Yağlar Nelerdir?

Aromatik yağlar, koku ve tat yoğunluğuna sahip olan bitkilerin damıtılması yoluyla elde edilmektedir. Aromatik bitkiler, içerdikleri hoş kokuları sayesinde tıp gibi bilim alanlarında kullanılmaktadırlar. Aromatik yağların hoş kokusu ve iyileştirici etkisi, insan sağlığı üzerinde olumlu etkiler sağlamaktadır.

Aromatik yağlar, eczanelerde ve büyük zincir marketlerde satılmaktadır. Piyasada bulunan onlarca aroma çeşidi sayesinde kişiler, sevdikleri ve ihtiyaç duydukları aromalara kolayca ulaşabilmektedir. Aromatik yağların ulaşılabilir bir konumda olması; kişilerin bu yağların iyileştirici etkisinden yararlanmasına olanak tanımaktadır.

Aromatik Yağ Çeşitleri Nelerdir?

Aromatik yağlar, pek çok farklı bitkinin özünden elde edilmektedir ve bu bağlamda onlarca farklı çeşide ayrılmaktadır. Hemen hemen tüm hastalıkların tedavisinde kullanılan aromatik yağlar, aromaterapinin temel bileşeni olarak nitelendirilmektedir. Aromatik yağların bazı çeşitleri şu şekilde sıralanmaktadır:

 1. Çay ağacı yağı.
 2. Badem yağı.
 3. Kuşburnu yağı.
 4. Lavanta yağı.
 5. Sarı kantaron yağı.
 6. Limon yağı.
 7. Çörek otu yağı.
 8. Portakal yağı.
 9. Nane yağı.
 10. Argan yağı.
 11. Okaliptüs yağı.
 12. Avokado yağı.

Aromaterapi Yağları Ne İşe Yaramaktadır?

Aromatik yağların her biri, farklı alanlarda kullanılmakta ve farklı hastalıkların iyileşmesine yardımcı olmaktadır. Aromaterapi yağlarının en önemli ortak özelliği, hoş kokulara sahip olması sayesinde kişilerin esenlik haline kavuşmasına olanak tanıması olarak gösterilmektedir. Bazı aromatik yağların kullanım amacı şu şekilde sıralanmaktadır:

 1. Lavanta yağı: Çiçeksi bir kokuya sahip olan aromatik bir üründür. Depresyon ve anksiyete gibi hastalıkların tedavisinde, alternatif tıp ilacı olarak kullanılmaktadır.
 2. Nane yağı: Ferahlatıcı kokusu ve sinüs açıcı özelliği nedeniyle, burun tıkanıklığı tedavisinde kullanılmaktadır. Nane yağı, yorgunluk ve baş ağrısı gibi durumlarda da iyileştirici etki göstermektedir.
 3. Gül yağı: Hafif kokusu ve dinlendirici etkisi nedeniyle, kaygı azaltmak amacıyla kullanılmaktadır.
 4. Limon yağı: Bellek güçlendirici etkisi ve yoğun kokusu ile kişilerin sıklıkla tercih ettiği aromatik yağlar arasında yer almaktadır.
 5. Badem yağı: Nemlendirici ve ışıltı verici bir yapıya sahip olması nedeniyle, saç bakım ürünlerinde kullanılmaktadır.

Aromaterapi Hangi Alanlarda Kullanılmaktadır?

Kozmetik ürünlerin yapımında kullanılan aromatik yağlar, geniş bir kullanım yelpazesinde sahiptir. Aromaterapinin iyileştirici etkisi, çeşitli sağlık problemlerine çözüm bulmak amacıyla uygulanmaktadır. Bu bağlamda aromaterapi, etkili bir alternatif tıp yöntemi olarak gösterilmektedir.

Masaj ve cilt bakımı gibi rutinler, aromaterapi ilkelerinden yararlanmaktadır. Mis kokulu aromatik bitkiler, özlerinin verdiği mucizevi şifa sayesinde; cilt yapısının onarılmasına, tazelenmesine ve lekelerden arınmasına olanak tanımaktadır. Aromaterapinin kullanım alanları, sağlık ve güzellik sektörü olarak sıralanmaktadır.

Aromaterapi Çocuklara Uygulanabilir Mi?

Aromaterapi, çocuklara da uygulanabilen bir tedavi yöntemidir. Çocukların yaşadığı sağlık problemleri, aromatik yağların muhteşem etkisiyle tedavi edilebilmektedir. Örneğin nane yağı terapisi, burun tıkanıklığı yaşayan çocuklara yönelik mükemmel bir tedavi yöntemi olarak tanımlanmaktadır.

Vücudun tüm fonksiyonlarına olumlu anlamda etki eden aromaterapi; çocukların çeşitli hastalıklara karşı direnç kazanmasına yardımcı olmaktadır. Kokuların ve aromaların mucizevi etkisi, çocukların ve yetişkinlerin bağışıklık sisteminin hızlı bir şekilde güçlenmesine olanak tanımaktadır 
Etiketler: aroma-terapi
Aralık 18, 2023
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR