Arayacağınız kelimeyi yazınız ve enter tuşuna basınız

Fiddy Metodu Nedir ve Özellikleri Nelerdir?

Fiddy Metodu Nedir ve Özellikleri Nelerdir?

Güzellik Uzmanlarının Bir Numaralı Önerisi: Fiddy Metodu

Siyah nokta, sivilce ve yağ bezeleri; gözenek tıkanması nedeniyle oluşan cilt problemleri olarak tanımlanmaktadır. Bu cilt probleminin yok edilmesi için oluşturulan çeşitli cilt bakım rutinleri bulunmaktadır. Fiddy Metodu, bu cilt bakım rutinleri arasında yer alan ve cilt temizliğini hedefleyen bir anlayış olarak nitelendirilmektedir.

Fiddy Metodu Nedir?

Kore uyruklu cilt bakım bloggerı Jude Chao, Fiddy Metodunun tasarlayıcı kabul edilmektedir. Jude Chao’nun önerdiği cilt bakım aşamaları, yeni dönem güzellik algılarına yüksek düzeyde uyum sağlamaktadır. Fiddy Metodu, her geçen gün daha çok merak edilmekte ve bu metodun aşamaları her geçen gün daha fazla kişi tarafından uygulanmaktadır.

Fiddy Metodu; üç aşamalı bir cilt temizleme rutini olarak tanımlanmaktadır. Bu metodun tercih edilme nedeni, genellikle siyah nokta ve sivilce oluşumunun önüne geçmek olarak gösterilmektedir. Cilt yüzeyinin derinlemesine temizlenmesini sağlayan bu metot, yeni dönem güzellik trendleri arasında öne çıkmaktadır.

Fiddy Metodunun Özellikleri Nelerdir?

Yağlı bir cilt yapısına sahip olmak, sivilce ve siyah nokta oluşumunun ana nedeni olarak gösterilmektedir. Cilt yüzeyindeki fazla sebum nedeniyle, gözenek yapıları kir ve ölü deri ile dolmaktadır. Tıkanan gözenekler zamanla iltihaplanmakta ve sivilce oluşumuna zemin hazırlamaktadır. Oluşan sivilce ve siyah noktaların el yardımı ile zorlanarak sıkılması, cilt yüzeyinin hasar almasına neden olmaktadır.

Fiddy Metodunun özellikleri, cilt yüzeyinin tahriş edilmeden temizlenmesini amaçlamaktadır. Oluşan sivilceleri zorlayarak sıkmaya çalışmak yerine, uygun ürünlerle nazik bir şekilde temizlemek; Fiddy Metodunun temel ilkelerini oluşturmaktadır. Fiddy Metodunun cilt yüzeyine yarar sağlayan özellikleri şu şekilde sıralanmaktadır:

 1. Cildin zorlamaya maruz bırakılmadan temizlenmesi.
 2. Cilt gözeneklerinin kir ve makyaj kalıntısından arındırılması.
 3. Komedojenik olmayan bakım ürünlerinin kullanılması.
 4. Cildin pH dengesinin korunması.
 5. Cilt yüzeyinin düzenli olarak nemlendirilmesi.

Fiddy Metodunu Uygulama Adımları

Fiddy Metodu, kolay uygulanabilen ve fazla zaman almayan uygulama adımlarına sahiptir. Fiddy Metodu esnasında kişiler, ciltlerinin tazelendiğini ve büyük ölçüde ferahladığını söylemektedir. Cilt yapısının tahriş edilmeden temizlenmesi, Fiddy Metodunun temellerini oluşturmaktadır. Fiddy Metodunun aşamaları sırasıyla şu şekildedir:

 1. Salisilik Asit Uygulaması: Fiddy Metodunun ilk adımı, cilt yüzeyinin uygun yüz temizleyicilerle arındırılması olarak gösterilmektedir. Salisilik asit içeren bakım ürünleri, cildin yumuşamasına ve kolay bir şekilde temizlenmesine yardımcı olmaktadır. Salisilik asit içeren bakım ürününün makyaj pamuğu yardımcıları yumuşak hareketlerle cilde uygulanması gerekmektedir. Chao, bu uygulamanın parfüm içermeyen ürünler ile yapılması gerektiğini söylemektedir. Maruderm Karma ve Yağlı Ciltlere Özel Salisilik Asit Yüz Yıkama Jeli, Fiddy Metodunun ilk aşamasının başarılı bir şekilde uygulanması için mükemmel bir tercihtir. Uygun pH değerleri ve SLES içermeyen yapısı sayesinde, cilt yüzeyinin tahriş edilmeden temizlenmesine olanak tanımaktadır.
 2. Kil Maskesi Uygulaması: Kil maskesi veya BHA içeren bakım maskeleri, Fiddy Metodunun ikinci adımını oluşturmaktadır. Kil, cilt yüzeyinin doğal bir şekilde temizlenmesine olanak tanıyan mucizevi ürünlerden biri olarak nitelendirilmektedir. Kil maskesi sayesinde cilt gözeneklerinin derinlerine inen kirler rahat bir şekilde temizlenebilmektedir. Kil maskesi, cilt yüzeyi üzerinde kuruyana kadar bekletilmelidir. Kil, sebum emici özelliğe sahip olması nedeniyle, cildin yağ oranını dengelemektedir. Kuru ve hassas ciltlerin kil maskesi kullanımını dikkatli bir şekilde yapması gerekmektedir. Uygulama sonrasında nemlendirici krem kullanmak, cilt kuruluğu problemleri gibi durumların önüne geçebilmektedir.  
 3. Yağ Bazlı Temizleyici Uygulamak: Fiddy Metodunun son aşaması, yağ bazlı temizleyici ürünlerin kullanılması olarak gösterilmektedir. Yağ bazlı temizleme jelleri, kil maskesi ile arınan cildin en alt kısımlarında kalan kir kalıntılarının da tamamen yok olmasını sağlamaktadır. Bu aşamasının tam olarak sonuç vermesi için komedonejik olmayan yağ serumlarının kullanılması gerekmektedir. Son adımda en derin noktalara kadar temizlenen cilt, pürüzsüz ve aydınlık görünmektedir. Yağ bazlı temizleyici ürünlerin cilt yüzeyinde 15 dakika kadar bekletilmesi gerekmektedir. Böylece Fiddy Metodunun sağladığı avantajlar, en iyi şekilde kazanılmış olmaktadır.

Fiddy Metodu Ne Sıklıkla Uygulanmalıdır?

Kil maskesi ve BHA içeren bakım ürünlerin, cildin hafif düzeyde de olsa yorulmasına neden olabilmektedir. Bu nedenle Fiddy Metot, cildin tahriş olmaması ve cilt yüzeyinin kurumaması için haftada bir kez uygulanmalıdır. Aşırı uygulama hem fazla zaman almakta hem de cilt yüzeyinin aşınmasına sebebiyet vermektedir.

Kuru ve hassas ciltler, bu uygulama süresini iki haftada bir ile sınırlayabilmektedir. Kuru ve hassas ciltler, kil maskesinin aşındırıcı etkisi nedeniyle tahriş olabilmektedir. Cilt yüzeyinin tahriş edilmesi, cilt kuruluğu problemlerine neden olmaktadır. Fiddy Metodu gibi kil maskesi içeren rutinlerin, kuru ve hassas ciltler için daha az tercih edilmesi gerekmektedir.

Fiddy Metodunu Kimler Uygulayabilir?

Fiddy Metodu, hemen hemen her yaştan kişinin uygulayabileceği bir bakım rutinidir. Cilt problemlerinin en aza indirilmesi ve cilt yüzeyinin sağlıklı bir şekilde temizlenmesi için Fiddy Metodunun düzenli bir şekilde uygulanması gerekmektedir. Sağlıklı bir cilt yapısına sahip olmak, Fiddy Metodunun düzenli bir şekilde uygulanması ile mümkün hale gelmektedir.

Fiddy Metodu İçin Gereken Bakım Ürünleri Nelerdir?

Fiddy Metodu için üç tür bakım ürününe ihtiyaç duyulmaktadır. Bu bakım ürünlerinin kaliteli bir yapıda olması, Fiddy Metodunun işe yaraması açısından önem arz etmektedir. Fiddy Metodunun için gereken bakım ürünleri şunlardır:

 1. Salisilik Asit İçeren Temizleme Jeli
 2. Kil Maskesi
 3. Yağ Bazlı Temizleme Jeli
Pelda Yalçınkaya

Merhabalar ben Pelda. Cilt bakımı ve güzellik alanına büyük bir ilgi duyuyor ve bu alanda aktif şekilde araştırmalar yapıyorum. Araştırmalarım ve deneyimlerim sonucunda öğrendiklerimi Maruderm aracılığıyla sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.Yorumlar (0)

Henüz Yorum Eklenmemiş.


Yorum Yapın

Lütfen zorunlu alanları doldurunuz. *

Erkeklere Özel Cilt Bakım Ürünleri Nasıl Seçilir?

Erkeklere Özel Cilt Bakım Ürünleri Nasıl Seçilir?

Cilt bakımı yalnızca kadınlar için gerekli olan bir durum değildir. Çünkü erkeklerin de ciltleri kuruyabiliyor, kırışabiliyor. Çeşitli cilt problemleri ile karşı karşıya kalan erkekler, erkeklere özel cilt bakım ürünleri kullanarak bu durumun önüne geçebiliyor. Erkeklere özel cilt bakım ürünleri sayesinde artık erkekler çok daha özgüvenli ve dinamik bir şekilde yaşamına devam edebiliyor.

Pürüzsüz Bir Cilt İçin En Etkili Yüz Temizleme Yöntemleri

Pürüzsüz Bir Cilt İçin En Etkili Yüz Temizleme Yöntemleri

Gün içerisinde; havadan, kullanılan ürünlerden ve sebum salgılanmasından dolayı, yüzde kir ve yağ tabakası oluşmaktadır. Hijyen ve cilt sağlığı için, yüzün rutin olarak temizlenmesi gerekmektedir. Etkili bir yüz temizliği gerçekleştirmek için, cilt tipine uygun yüz temizleme ürünleri kullanılmaktadır. Yüz temizleme rutini; cildin parlak ve sağlıklı görünmesini, akne oluşumlarını önlemeyi, siyah ve beyaz noktaları giderilmesini sağlamaktadır.

Yağlı Ciltlere Güneş Kremi Önerileri

Yağlı Ciltlere Güneş Kremi Önerileri

Vücut; cilt dokularını ve cilt bariyerini korumak adına, sebum adı verilen bir salgı üretmektedir. Sebum üretimi arttıkça, cilt tipi yağlı hale gelmektedir. Yağlı ciltlerin; büyük gözenekli, akneye yatkın, siyah ve beyaz noktaların bulunduğu cilt tipleri olduğu görülmektedir. Yağlı ciltler doğru bakım ve temizleme ürünleri kullanılarak, normal cilt tipine dönüştürülebilmektedir. Yağlı ciltlerin güneşin sebep olduğu leke ve akne gibi problemlere karşı korunması için, yağlı ciltlere uygun güneş kremleriyle desteklenmesi gerekmektedir.

Cilt Lekeleri Neden Oluşur ve Nasıl Tedavi Edilir?

Cilt Lekeleri Neden Oluşur ve Nasıl Tedavi Edilir?

Cilt lekeleri; genetik faktörler, UV ışınları, yaşlılık ve hamilelik gibi faktörlerden dolayı oluşabilmektedir. Leke karşıtı bakım ürünleri kullanmak; melanin üretimini azaltmakta, cilt lekelerinin koyuluğunu açmakta ve yoğunluğunu seyreltmektedir. Bu ürünlerin içeriklerinde bulunan; Arbutin, Niacinamide, Alzelik Asit gibi maddeler renk eşitsizliklerini gidermeye yardımcı olmaktadır. Leke karşıtı bakım ürünleri; serum, krem ve tonik formlarında bulunabilmektedir.

Micropigmentasyon Nedir?

Micropigmentasyon Nedir?

Micropigmentasyon işlemi; cilt lekeleri ve pigment kaybı gibi cilt sorunlarının, cilt renklendirme ile giderilmesi amacıyla uygulanmaktadır. Mikropigmentasyon kıl tekniği; dökülen kaş ve kirpiklerin, dolgun ve doğal bir kıl görünümüne ulaşması için sıkça tercih edilmektedir. Kişilerin; micropigmentasyon uygulanacak merkezi dikkatli seçmesi ve uygulama sonrası bakıma özen göstermesi, işlemin risklerini minimuma indirmekte ve kalıcılığını korumaktadır.

Microblading Nedir?

Microblading Nedir?

Kaşlar, birçok farklı nedenden kaynaklı olarak zaman içinde seyrelmekte ve dökülmektedir. Yanlış estetik işlemlere maruz kalmak ise, kaşlarda yeni kıl oluşumuna engel olmaktadır. Microblading uygulaması, kaybolan kaşların ve estetik güzelliğin yerine konmasına yardımcı olmaktadır. Özel uygulama tekniği sayesinde microblading; belirgin şekilli, dolgun ve doğal bir kaş görünümü sunmaktadır.

Cildinize Hangi Durumlarda Serum Bakımı Uygulanmalı?

Cildinize Hangi Durumlarda Serum Bakımı Uygulanmalı?

Bakım serumları, günümüzde birçok kişinin bakım rutinine dahil olmaktadır. Yüz bakım serumları; tek başına kullanıldığında gözle görülür değişiklikler yaratması zaman alsa da farklı bakım ürünleriyle desteklenerek kullanıldığında cilde büyük oranda katkı sağlamaktadır. Kişilerin cilt tiplerine ve ihtiyaçlarına göre, farklı bileşenlerle zenginleştirilen cilt bakım serumları; yoğun içerikleri sayesinde cilt üzerinde güçlü etkilere sahiptir.

El ve Ayak Bakımı İçin Çok Önemli Tüyolar

El ve Ayak Bakımı İçin Çok Önemli Tüyolar

El ve ayaklar, vücutta en çok kullanılan fakat bakımına en az özen gösterilen bölgeler olarak bilinmektedir. Oysa el ve ayak bakımını düzenli olarak uygulamak, yaşam kalitesini yükseltmektedir. Kişinin ihtiyaçları doğrultusunda ve düzenli olarak el ve ayak bakım kremi kullanması; gün içinde karşılaşılan birçok dış faktöre ve oluşabilecek cilt hastalıklarına karşı korunmasını sağlamaktadır.

Neden Yüz Kremi Kullanılması Gerektiğinin 5 Sebebi

Neden Yüz Kremi Kullanılması Gerektiğinin 5 Sebebi

Yüz kremleri; küresel çapta, insanlar tarafından en yaygın olarak tercih edilen cilt bakım ürünleridir. Çeşitli etken maddeler içermesi sayesinde birçok farklı cilt sorununa çözüm olabilmektedir. Yüz yapısına ve cildin ihtiyaçlarına özen gösterilerek seçilen yüz kremleri; yüzdeki kırışık ve yorgun görünümü yok ederek, sağlıklı ve canlı bir cilt görünümü sunmaktadır.

Hızlı Bronzlaşmak İçin Neler Yapılabilir?

Hızlı Bronzlaşmak İçin Neler Yapılabilir?

Bronzlaşmak, canlı ve sağlıklı bir cilt görünümüne kavuşmak için gerçekleştirilmektedir. Bronzlaşma süresinin kısa tutulması, güneşin zararlı etkilerine yoğun olarak maruz kalmayı önlemektedir. Bronzlaştırma sürecini hızlandırmak için, bronzlaştırıcı ürünler ve yöntemler uygulanabilmektedir. Zeytinyağı, kakao yağı, limon ve kahve gibi doğal ürünler kullanılarak da bronzlaşma gerçekleştirilebilmektedir. Güneşlenme süresinin kısa tutulması ve koruyucu ürünler kullanılması cilt sağlığı için önem taşımaktadır.

Kolay Kırılan Saçlar İçin Bakım Önerileri

Kolay Kırılan Saçlar İçin Bakım Önerileri

Saçlar; nemsizlik, şekillendirme işlemleri ve kimyasal kullanımı gibi sebeplerden dolayı kırılmaktadır. Saçların kırılmasını önlemek ve yıpranmış saçları onarmak için, saç bakım ürünleri kullanılmaktadır. Saç ve cilt tipine uygun, saç maskeleri ve bakım yağları; saça nem, esneklik ve güç kazandırmaktadır. Saç bakım işlemlerinden kalıcı sonuçlar elde edilebilmesi için; doğru ürünleri, düzenli olarak kullanmak gerekmektedir.

Yüz Serumu Nedir? Faydaları Nelerdir?

Yüz Serumu Nedir? Faydaları Nelerdir?

Yüz serumları; ciltteki kırışıklıkları, ince çizgileri ve lekeleri azaltmak ve cildin daha genç görünmesini sağlamak üzere formülize edilmektedir. Kişinin ihtiyaçlarına uygun yüz serumunu seçmesi ve cildine doğru bir şekilde uygulaması; cilt sağlığına katkıda bulunmakta ve cildin elastikliğini geri kazandırmaktadır. Ayrıca düzenli kullanım sonunda yüz serumları, ciltte sivilce ve akne oluşumu gibi enfeksiyonel rahatsızlıkları da önlemektedir.

Maruderm Blog; cilt, saç ve tırnak bakımı hakkında pek çok güzellik tüyosunu kullanıcılara sunmak amacıyla içerik üretmektedir. Doğanın saf ve eşsiz güzelliklerini cilt bakım sektörüyle buluşturan Maruderm, tamamını Fransa'dan getirdiği hammaddelerle cilt bakım ürünleri ve yüz serumları hazırlamaktadır.

Cilt Bakım Tüyoları

Cilt bakımı hem kadınlar hem de erkekler açısından büyük önem taşımaktadır. Sağlıklı ve canlı bir cilt görünümüne sahip olmak için dikkat edilmesi gereken cilt bakım tüyoları şunlardır:

 1. İyi bir cilt bakımı en temelde temizlik adımıyla başlamalıdır. İlk adımda cilt; temizleyici jel veya temizleyici su yardımıyla kirden ve ölü deriden arındırılmalıdır.
 2. İkinci adımda cilde tonik uygulanmalı ve gözeneklerde kalan makyaj ve kir kalıntıları derinlemesine temizlenmelidir.
 3. Cildin nem ihtiyacının karşılanması ve çeşitli cilt problemlerinin giderilmesi için yüz serumları kullanılmalıdır. Yüz serumu seçerken cilt tipine ve cildin ihtiyaç duyduğu bakım türüne dikkat edilmelidir.
 4. Son adımda ise cilt; iyi bir nemlendirici yardımıyla nemlendirilmeli ve güneş kremi sürülmelidir.

Dört mevsim boyunca gündüz saatlerinde dışarı çıkmadan önce güneş kremi kullanılmalıdır. Bakım gece saatlerinde yapılıyor ise nemlendirme adımıyla sonlandırılmalıdır.

 

Devamını Oku..