Arayacağınız kelimeyi yazınız ve enter tuşuna basınız

Peptid Nedir? Cilt Bakımında Peptidlerin Rolü Nelerdir?

Peptid Nedir? Cilt Bakımında Peptidlerin Rolü Nelerdir?

Peptid Nedir?

Peptid, birden fazla aminoasitin bir araya gelerek oluşturduğu zincire verilen addır. Peptidler, cilt sağlığı açısından faydalı pek çok farklı maddenin oluşumunu desteklemektedir. Bu maddelerden en çok bilinenleri kolajen ve elastinlerdir.

Peptid, vücut içerisinde üretilebildiği gibi dışarıdan takviye olarak da alınabilmektedir. Takviyeler besin yolu ile ya da cilt bakım ürünleri ile yapılabilmektedir.

Peptid Hangi Besinlerde Bulunur?

Peptid faydaları oldukça fazla olan bir protein zinciri olarak bilinmektedir. Vücutta üretimi yapılan peptidler besinler aracılığı ile de vücuda alınabilmektedir. Cilt için son derece yararlı olan bu maddenin çeşitli besinlerde var olması, yaşlılık dönemi dahil olmak üzere hayatın pek çok farklı döneminde vücuda yeterli miktarda alınabilmesine olanak tanımaktadır.

Peptid içeren besinlerin başında yeşil yapraklı sebzeler, yumurta, havuç, sarımsak ve muz gelmektedir. Buna ek olarak kırmızı meyvelerin de peptid açısından son derece zengin olduğu bilinmektedir. Ahududu, yaban mersini, böğürtlen gibi peptid içerikli meyvelerin tüketilmesi, vücuttaki kolajen üretimini desteklenmektedir.

Cilt Bakımında Peptidlerin Önemi Nedir?

Cilt bakımında peptid içerikli ürünlerin kullanılması dermatologlar tarafından tavsiye edilmektedir. Peptidler, protein zinciri oldukları için vücudumuzun her bölgesinde bulunmaktadır. Bu nedenle peptidlerin cilt bakım rutinine eklenmesi önerilmektedir.

Vücudumuzda kolajen üretimi yıllar boyunca devam etmektedir. Fakat yaşlandıkça kolajen üretimi azalmaktadır. Bu azalmayla birlikte cilt canlılığını kaybedebilmekte ve yaşlanma belirtileri artabilmektedir. Buna ek olarak kolajen üretimi azaldıkça saç dökülmeleri artabilmekte ve tırnak kırılmasıyla karşı karşıya kalınabilmektedir.

Peptid faydaları açısından incelendiğinde ciltte yaşlanma karşıtı ve kırışıklık önleyici etkisi ile öne çıkmaktadır. Kolajen üretimini arttıran peptidler, cildin elastikiyetini korumasına yardımcı olmaktadır. Cilt elastikiyetinin korunması; cildin uzun yıllar boyunca genç ve canlı görünmesine yardımcı olmaktadır. Bu nedenle cilt bakımında peptid kullanımı, ileriki yaşlar için yapılan bir yatırım olarak değerlendirilmektedir.

Peptidler sayesinde ciltte oluşan renk eşitsizlikleri giderilmektedir. Düzenli olarak kullanılan peptid içerikli ürünler, ciltteki renk tonu eşitsizliklerinin tedavi edilmesinde önemli ölçüde rol oynamaktadır.

Cildin daha dolgun ve sağlıklı görünmesi için peptidlerden faydalanılmaktadır. Cilt yaşlılık ile birlikte elastikiyetini kaybettikçe sarkmaya başlamaktadır. Peptid içeren serum ve diğer peptid içerikli ürünler kullanılarak sarkan bölgelerdeki kolajen üretiminin desteklenmesi önerilmektedir. Maruderm ürünleri, yoğun peptid içeriği sayesinde cilde bakım yaparken aynı zamanda yaşlanma belirtilerinin de ortadan kalkmasına yardımcı olmaktadır.

Peptid İçeren Ürünler Nasıl Kullanılmalıdır?

Peptid içeren serum ve nemlendiriciler, kolajen üretimini artırdığından dolayı cildin ihtiyacı olan bakımı en iyi şekilde uygulamaktadır. Bunun için cildi yormamak adına peptid içerikli ürünlerin her gün kullanılmaması tavsiye edilmektedir. 

Peptid içeren ürünlerin kullanım sıklığı şu şekilde olmalıdır:

  1. 20 – 30 yaş aralığında peptidler ciltte fazlaca üretildiği için peptid içerikli ürünler bu yaş aralığında haftada 1 kez kullanılabilir.
  2. 30 – 35 yaş aralığında kullanım sıklığının haftada 2’ye çıkarılması önerilmektedir.
  3. 35 yaş ve üzerinde ise kolajen üretimini hızlandırmak ve yaşlanma belirtilerini ortadan kaldırmak amacıyla peptid içeren serum ve nemlendiriciler daha sık kullanılmalıdır.

Peptid özellikle kolajen üretimine katkısı ile bilinmektedir. Peptidin kolajen üretimine katkısının azalmaması için yoğun içeriğe sahip farklı ürünlerle aynı anda kullanılmaması gerekmektedir. Peptid içerikli ürünlerin gündüz; diğer bakım ürünlerinin ise gece kullanılması iyi bir bakım rutini oluşturulmasını sağlayacaktır. Peptid ile birlikte peptidin etkinliğine zarar vermeyecek BHA, kafein, C vitamini gibi ürünlerin kullanılmasında bir sakınca görülmemektedir.

Maruderm Gözenek Sıkılaştırıcı BHA ve Peptid Cilt Bakım Serumu

Maruderm Gözenek Sıkılaştırıcı BHA ve Peptid Cilt Bakım Serumu, içeriğindeki BHA ve salisilik asit ile birlikte ciltte yer alan gözeneklerin sıkılaşmasına yardımcı olmaktadır. Bu maddelerin ciltte yer alan sivilce ve lekelerin giderilmesi için de oldukça faydalı olduğu bilinmektedir. Ürün Niacinamide içeriği sayesinde cildin ihtiyacı olan B vitaminin de alınmasına katkı sağlamaktadır. Buna ek olarak, peptid içeriği sayesinde cilde ışıltılı ve canlı bir görünüm kazandırmaktadır.

İçeriğinde parfüm ve paraben bulunmayan gözenek sıkılaştırıcı bakım serumu, hassas ciltler için de uygundur. Pürüzsüz bir görünüm elde edilmesi için günde iki kez kullanılması tavsiye edilmektedir. Ürünün güneş ışığına çıkmadan yarım saat önce kullanılması, ciltte herhangi bir tahriş oluşmaması adına önemlidir.

Maruderm C Vitamini ve Peptid Aydınlatıcı Cilt Bakım Serumu

Maruderm C Vitamini ve Peptid Aydınlatıcı Cilt Bakım Serumu, peptid içeriği sayesinde ciltte kırışıklık oluşumunu engellemektedir. Yaşlanma belirtilerine karşı güçlü bir kalkan oluşturan C vitamini ve peptid serumu, cildi besleyerek ışıltılı ve aydınlık bir görünüm kazanmasına yardımcı olmaktadır.

İçerisinde bulunan C vitaminiyle leke giderici etki göstermekte ve yaşlılığa bağlı oluşan lekelerin azalmasına yardımcı olmaktadır. Güneş ile etkileşime girebileceği için gece kullanılması tavsiye edilmektedir. 

İçeriğinde parfüm ve paraben olmayan cilt bakım serumu, zararlı bileşenler içermediğinden dolayı yaşlanma karşıtı bakım için en iyi seçenekler arasında yer almaktadır.

Maruderm Caffeine %5+ Peptides+ Hyalüronik Asit Göz Çevresi Serumu

Maruderm Caffeine %5 + Peptides + Hyalüronik Asit Göz Çevresi Serumugöz çevresindeki koyu renkli halkaların giderilmesinde etkilidir. Var olan koyu halkaların giderilmesini engellediği gibi bu halkaların oluşmasına da engel olmaktadır. Kafein içeriği sayesinde cildi toparlamakta ve sıkılaştırmaktadır. Bu nedenle göz altındaki halkaların toparlanmasını ve daha canlı ve genç bir cilt görünümü oluşmasını sağlamaktadır.

Peptid içeriği ile birlikte göz çevresindeki kırışıklıkların oluşmasına engel olmaktadır. Hyalüronik asit sayesinde ise hassas göz altı bölgesinin ihtiyacı olan nemi cilde kazandırmaktadır.

Parfüm ve paraben içermeyen ürünün sabah akşam temiz cilde uygulanması tavsiye edilmektedir. 

Pelda Yalçınkaya

Merhabalar ben Pelda. Cilt bakımı ve güzellik alanına büyük bir ilgi duyuyor ve bu alanda aktif şekilde araştırmalar yapıyorum. Araştırmalarım ve deneyimlerim sonucunda öğrendiklerimi Maruderm aracılığıyla sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.Yorumlar (0)

Henüz Yorum Eklenmemiş.


Yorum Yapın

Lütfen zorunlu alanları doldurunuz. *

Erkeklere Özel Cilt Bakım Ürünleri Nasıl Seçilir?

Erkeklere Özel Cilt Bakım Ürünleri Nasıl Seçilir?

Cilt bakımı yalnızca kadınlar için gerekli olan bir durum değildir. Çünkü erkeklerin de ciltleri kuruyabiliyor, kırışabiliyor. Çeşitli cilt problemleri ile karşı karşıya kalan erkekler, erkeklere özel cilt bakım ürünleri kullanarak bu durumun önüne geçebiliyor. Erkeklere özel cilt bakım ürünleri sayesinde artık erkekler çok daha özgüvenli ve dinamik bir şekilde yaşamına devam edebiliyor.

Pürüzsüz Bir Cilt İçin En Etkili Yüz Temizleme Yöntemleri

Pürüzsüz Bir Cilt İçin En Etkili Yüz Temizleme Yöntemleri

Gün içerisinde; havadan, kullanılan ürünlerden ve sebum salgılanmasından dolayı, yüzde kir ve yağ tabakası oluşmaktadır. Hijyen ve cilt sağlığı için, yüzün rutin olarak temizlenmesi gerekmektedir. Etkili bir yüz temizliği gerçekleştirmek için, cilt tipine uygun yüz temizleme ürünleri kullanılmaktadır. Yüz temizleme rutini; cildin parlak ve sağlıklı görünmesini, akne oluşumlarını önlemeyi, siyah ve beyaz noktaları giderilmesini sağlamaktadır.

Yağlı Ciltlere Güneş Kremi Önerileri

Yağlı Ciltlere Güneş Kremi Önerileri

Vücut; cilt dokularını ve cilt bariyerini korumak adına, sebum adı verilen bir salgı üretmektedir. Sebum üretimi arttıkça, cilt tipi yağlı hale gelmektedir. Yağlı ciltlerin; büyük gözenekli, akneye yatkın, siyah ve beyaz noktaların bulunduğu cilt tipleri olduğu görülmektedir. Yağlı ciltler doğru bakım ve temizleme ürünleri kullanılarak, normal cilt tipine dönüştürülebilmektedir. Yağlı ciltlerin güneşin sebep olduğu leke ve akne gibi problemlere karşı korunması için, yağlı ciltlere uygun güneş kremleriyle desteklenmesi gerekmektedir.

Cilt Lekeleri Neden Oluşur ve Nasıl Tedavi Edilir?

Cilt Lekeleri Neden Oluşur ve Nasıl Tedavi Edilir?

Cilt lekeleri; genetik faktörler, UV ışınları, yaşlılık ve hamilelik gibi faktörlerden dolayı oluşabilmektedir. Leke karşıtı bakım ürünleri kullanmak; melanin üretimini azaltmakta, cilt lekelerinin koyuluğunu açmakta ve yoğunluğunu seyreltmektedir. Bu ürünlerin içeriklerinde bulunan; Arbutin, Niacinamide, Alzelik Asit gibi maddeler renk eşitsizliklerini gidermeye yardımcı olmaktadır. Leke karşıtı bakım ürünleri; serum, krem ve tonik formlarında bulunabilmektedir.

Micropigmentasyon Nedir?

Micropigmentasyon Nedir?

Micropigmentasyon işlemi; cilt lekeleri ve pigment kaybı gibi cilt sorunlarının, cilt renklendirme ile giderilmesi amacıyla uygulanmaktadır. Mikropigmentasyon kıl tekniği; dökülen kaş ve kirpiklerin, dolgun ve doğal bir kıl görünümüne ulaşması için sıkça tercih edilmektedir. Kişilerin; micropigmentasyon uygulanacak merkezi dikkatli seçmesi ve uygulama sonrası bakıma özen göstermesi, işlemin risklerini minimuma indirmekte ve kalıcılığını korumaktadır.

Microblading Nedir?

Microblading Nedir?

Kaşlar, birçok farklı nedenden kaynaklı olarak zaman içinde seyrelmekte ve dökülmektedir. Yanlış estetik işlemlere maruz kalmak ise, kaşlarda yeni kıl oluşumuna engel olmaktadır. Microblading uygulaması, kaybolan kaşların ve estetik güzelliğin yerine konmasına yardımcı olmaktadır. Özel uygulama tekniği sayesinde microblading; belirgin şekilli, dolgun ve doğal bir kaş görünümü sunmaktadır.

Cildinize Hangi Durumlarda Serum Bakımı Uygulanmalı?

Cildinize Hangi Durumlarda Serum Bakımı Uygulanmalı?

Bakım serumları, günümüzde birçok kişinin bakım rutinine dahil olmaktadır. Yüz bakım serumları; tek başına kullanıldığında gözle görülür değişiklikler yaratması zaman alsa da farklı bakım ürünleriyle desteklenerek kullanıldığında cilde büyük oranda katkı sağlamaktadır. Kişilerin cilt tiplerine ve ihtiyaçlarına göre, farklı bileşenlerle zenginleştirilen cilt bakım serumları; yoğun içerikleri sayesinde cilt üzerinde güçlü etkilere sahiptir.

El ve Ayak Bakımı İçin Çok Önemli Tüyolar

El ve Ayak Bakımı İçin Çok Önemli Tüyolar

El ve ayaklar, vücutta en çok kullanılan fakat bakımına en az özen gösterilen bölgeler olarak bilinmektedir. Oysa el ve ayak bakımını düzenli olarak uygulamak, yaşam kalitesini yükseltmektedir. Kişinin ihtiyaçları doğrultusunda ve düzenli olarak el ve ayak bakım kremi kullanması; gün içinde karşılaşılan birçok dış faktöre ve oluşabilecek cilt hastalıklarına karşı korunmasını sağlamaktadır.

Neden Yüz Kremi Kullanılması Gerektiğinin 5 Sebebi

Neden Yüz Kremi Kullanılması Gerektiğinin 5 Sebebi

Yüz kremleri; küresel çapta, insanlar tarafından en yaygın olarak tercih edilen cilt bakım ürünleridir. Çeşitli etken maddeler içermesi sayesinde birçok farklı cilt sorununa çözüm olabilmektedir. Yüz yapısına ve cildin ihtiyaçlarına özen gösterilerek seçilen yüz kremleri; yüzdeki kırışık ve yorgun görünümü yok ederek, sağlıklı ve canlı bir cilt görünümü sunmaktadır.

Hızlı Bronzlaşmak İçin Neler Yapılabilir?

Hızlı Bronzlaşmak İçin Neler Yapılabilir?

Bronzlaşmak, canlı ve sağlıklı bir cilt görünümüne kavuşmak için gerçekleştirilmektedir. Bronzlaşma süresinin kısa tutulması, güneşin zararlı etkilerine yoğun olarak maruz kalmayı önlemektedir. Bronzlaştırma sürecini hızlandırmak için, bronzlaştırıcı ürünler ve yöntemler uygulanabilmektedir. Zeytinyağı, kakao yağı, limon ve kahve gibi doğal ürünler kullanılarak da bronzlaşma gerçekleştirilebilmektedir. Güneşlenme süresinin kısa tutulması ve koruyucu ürünler kullanılması cilt sağlığı için önem taşımaktadır.

Kolay Kırılan Saçlar İçin Bakım Önerileri

Kolay Kırılan Saçlar İçin Bakım Önerileri

Saçlar; nemsizlik, şekillendirme işlemleri ve kimyasal kullanımı gibi sebeplerden dolayı kırılmaktadır. Saçların kırılmasını önlemek ve yıpranmış saçları onarmak için, saç bakım ürünleri kullanılmaktadır. Saç ve cilt tipine uygun, saç maskeleri ve bakım yağları; saça nem, esneklik ve güç kazandırmaktadır. Saç bakım işlemlerinden kalıcı sonuçlar elde edilebilmesi için; doğru ürünleri, düzenli olarak kullanmak gerekmektedir.

Yüz Serumu Nedir? Faydaları Nelerdir?

Yüz Serumu Nedir? Faydaları Nelerdir?

Yüz serumları; ciltteki kırışıklıkları, ince çizgileri ve lekeleri azaltmak ve cildin daha genç görünmesini sağlamak üzere formülize edilmektedir. Kişinin ihtiyaçlarına uygun yüz serumunu seçmesi ve cildine doğru bir şekilde uygulaması; cilt sağlığına katkıda bulunmakta ve cildin elastikliğini geri kazandırmaktadır. Ayrıca düzenli kullanım sonunda yüz serumları, ciltte sivilce ve akne oluşumu gibi enfeksiyonel rahatsızlıkları da önlemektedir.

Maruderm Blog; cilt, saç ve tırnak bakımı hakkında pek çok güzellik tüyosunu kullanıcılara sunmak amacıyla içerik üretmektedir. Doğanın saf ve eşsiz güzelliklerini cilt bakım sektörüyle buluşturan Maruderm, tamamını Fransa'dan getirdiği hammaddelerle cilt bakım ürünleri ve yüz serumları hazırlamaktadır.

Cilt Bakım Tüyoları

Cilt bakımı hem kadınlar hem de erkekler açısından büyük önem taşımaktadır. Sağlıklı ve canlı bir cilt görünümüne sahip olmak için dikkat edilmesi gereken cilt bakım tüyoları şunlardır:

  1. İyi bir cilt bakımı en temelde temizlik adımıyla başlamalıdır. İlk adımda cilt; temizleyici jel veya temizleyici su yardımıyla kirden ve ölü deriden arındırılmalıdır.
  2. İkinci adımda cilde tonik uygulanmalı ve gözeneklerde kalan makyaj ve kir kalıntıları derinlemesine temizlenmelidir.
  3. Cildin nem ihtiyacının karşılanması ve çeşitli cilt problemlerinin giderilmesi için yüz serumları kullanılmalıdır. Yüz serumu seçerken cilt tipine ve cildin ihtiyaç duyduğu bakım türüne dikkat edilmelidir.
  4. Son adımda ise cilt; iyi bir nemlendirici yardımıyla nemlendirilmeli ve güneş kremi sürülmelidir.

Dört mevsim boyunca gündüz saatlerinde dışarı çıkmadan önce güneş kremi kullanılmalıdır. Bakım gece saatlerinde yapılıyor ise nemlendirme adımıyla sonlandırılmalıdır.

 

Devamını Oku..