Arayacağınız kelimeyi yazınız ve enter tuşuna basınız

Yağlı Ciltler İçin Bakım Önerileri

Yağlı cilt yapısı, cilt dokularında üretilen sebum miktarının; çeşitli nedenlerle artış göstermesi sebebiyle ortaya çıkmaktadır. Yağlı cilt yapısına sahip olan kişiler, pek çok açıdan dezavantaj yaşamaktadır. Yağlı ciltler, sivilce ve gözenek tıkanması gibi problemleri daha fazla yaşamaktadır. Yağlı cilt yapısına sahip olan kişilerin, şu önerileri dikkate alarak bakım yapması gerekmektedir:

  1. Akne ve sivilce cilt bakımı, yağlı ciltlere sahip olan kişiler için ekstra önem arz etmektedir. Akne karşıtı cilt bakım ürünleri, cilt yüzeyindeki sebum dengesini düzenleyerek; sivilce ve siyah nokta oluşumunun azalmasına yardımcı olmaktadır.
  2. Yağlı cilt yapısına sahip olan kişilerin, cilt temizliği uygulamalarını titizlikle yürütmesi gerekmektedir. Uzun süre temizlenmeyen yağlı ciltler, kapalı komedon ve yağ bezesi gibi cilt problemlerine daha yatkın olmaktadır.
  3. Yağlı bir cilt yapısına sahip olan kişilerin, cilt tiplerine uyum sağlayan doğal içerikli bakım ürünlerini tercih etmesi gerekmektedir. Yağ bazlı cilt bakım ürünleri, yağlı cilt yapısına sahip olan kişilerin daha fazla cilt problemi yaşamasına neden olmaktadır.
  4. İşlenmiş gıda ve yağ içerikli besinleri daha az tüketmek, yağlı cilt problemlerinin azalmasına yardımcı olmaktadır. Sağlıklı beslenme alışkanlıkları ve yeterli düzeyde sıvı alımı, cilt sağlığının gelişmesine ve cildin normal bir sebum dengesine sahip olmasına olanak tanımaktadır.