Saç Vitamini Nedir ve Ne İşe Yarar?

saç vitamini çeşitleri

Piyasada bulunan saç vitamini çeşitleri, kişilerin daha sağlıklı görünen saçlara sahip olmasına ve kendi dış görüşlerinden daha memnun olmasına yardımcı olmaktadır. Günümüzde, hava kirliliği ve stres gibi faktörlerin artış göstermesi; saç dökülmesi ve benzeri problemlerin yaygınlaşmasına neden olmaktadır.

Dolgun ve parlak saçlar, hem erkek hem de kadın olmak üzere tüm bireylerin hayal ettiği ideal saç niteliğindedir. Yaygın saç problemlerinin önlenebilmesi ve mükemmel saçlara kavuşulması için saç vitamini çeşitlerinden yardım almak gerekmektedir.

Vitamin eksikliği, pek çok vücut sisteminde olduğu gibi saç sağlığı üzerinde de olumsuz etkiler göstermektedir. Saça iyi gelen vitamin çeşitlerinin düzenli olarak takviye edilmesi, daha gür çıkan saçların yegâne sırrıdır. Nitelikli bir yaşam kalitesi, vücut sistemlerinin sağlıklı bir şekilde çalışması ile mümkün hale gelmektedir.

Saç Vitamini Nedir?

Saç vitamini kavramı, sağlıklı uzayan ve daha az yıpranan saçlar için vücut bünyesine alınan vitaminleri ifade etmektedir. Vücut içerisine giren tüm vitamin ve minerallerin, tüm sistemler üzerinde etkisi bulunmakta ve söz konusu takviyelerin eksikliği tüm sistemin hızlı bir şekilde çökmesine neden olmaktadır.

Saç dökülmesi, saç seyrelmesi ve kellik; çoğu zaman vitamin eksikliğinden kaynaklı gelişmektedir. Seyrelen saç dipleri, vücut bütünü estetik anlamda bozmakta ve kişilerin yaşam kalitesini büyük ölçüde düşürmektedir. Genellikle erkeklerde görülen kellik problemi, çeşitli önlemlerin alınmasıyla engellenebilmektedir.

Saç Vitamini Ne İşe Yarar?

Saç vitaminleri, saçların daha gür çıkmasına ve daha canlı görünmesine yardımcı olan takviye ürünler olarak tanımlanmaktadır. İnsan sağlığı üzerinde ciddi düzeyde etkisi bulunan vitamin çeşitlerinin, düzenli olarak takviye edilmesi; saç ve cilt problemleri de dâhil olmak üzere pek çok sağlık sorununun önüne geçebilmektedir.

Düzenli olarak saç vitamini kullananlar, zaman içerisinde saç yapılarının güçlendiğini ve saçlarının uzama sürelerinin azaldığını fark etmektedir. Saç vitaminleri sayesinde, saç dipleri en sağlıklı hale gelmekte ve saç telleri daha güçlü bir yapı sergilemektedir.

Vitamin Eksikliği Saç Dökülmesine Neden Olur Mu?

Vitamin eksikliği, saç dökülmesi de dâhil olmak üzere pek çok hastalığa sebep olabilmektedir. Tüm vücut sistemlerinin, düzenli ve doğru çalışabilmesi için; vitamin ve mineral desteğinin düzenli olarak sağlanması gerekmektedir. Aksi takdirde vücut, çeşit hastalıklara karşı savunmasız kalmaktadır.

Yetersiz beslenme, protein eksikliği, olumsuz yaşam koşulları, travma sonrası stres bozukluğu ve çeşitli kronik hastalıklar; saç dökülmesi probleminin nedenleri olarak sıralanmaktadır. Tüm bu nedenlerin ortak noktası, vücut sistemlerinin zayıflaması ve çeşitli vitamin değerlerinin düşmesi olarak gösterilmektedir.

Dengesi şaşan ve yeteri kadar beslenemeyen vücut dokuları, hızlı bir şekilde tahrip olmakta ve çeşitli hastalıklara davetiye çıkarmaktadır. Saç dökülmesi probleminin yaygınlaşması ve gittikçe daha önemli bir sorun haline gelmesi; beslenme alışkanlıklarının bozulmasından kaynak almaktadır.

Güçlü Saç Telleri İçin Hangi Vitaminlerin Alınması Gerekmektedir?

Vücuda yeteri kadar vitamin ve mineral almak, beslenme alışkanlıklarının düzenlenmesiyle mümkün hale gelmektedir. Doğal yollarla vücut sağlığını geliştirmek isteyen kişilerin, beslenme alışkanlıklarına çeki düzen vermesi gerekmektedir. Bol bol su içmek, meyve ve sebze tüketimini arttırmak ve işlenmiş gıdalardan kaçınmak; saç kepeği ve saç dökülmesi gibi problemleri en aza indirmektedir.

Güçlü saç tellerine sahip olmak için vücuda alınması gereken vitamin ve mineraller; E vitamini, A vitamini, H vitamini, Folik asit, B12 vitamini ve C vitamini olarak sıralanmaktadır. Bu vitamin türlerinin vücut içerisinde dengeli bir şekilde muhafaza edilmesi, daha sağlıklı bir bağışıklık sistemine ve daha güçlü saç tellerine sahip olmanın altın koşulu olarak gösterilmektedir.

Sağlıklı Saçlar İçin Gereken 5 Önemli Vitamin

  1. E Vitamini

Cilt yüzeyi ve saç telleri, E vitamininin faydalı özellikleri sayesinde beslenmekte ve güçlenmektedir. E vitamininin saç folikülleri üzerindeki temel görevi, yeni saç tellerinin oluşmasına destek sağlamaktır. Hücre onarımının hızlanmasına ve saç tellerinin yıpranmalara karşı korunmasına yardımcı olan E Vitamini; kayısı, badem, kekik, fındık, domates, balık ve lahana gibi besinlerden bol bol bulunmaktadır.

  1. Biyotin

H vitamini veya B7 vitamini olarak da bilinen biyotin; saç tellerinin hacim kazanmasında anahtar rol oynayan bir bileşendir. Biyotin, doğrudan saç tellerini hedef alarak oluşan yıpranmaları en iyi şekilde tedavi etmeyi hedeflemektedir. Saç yanması ve yıpranması gibi olumsuz durumları yaşayan kişilerin; muz, ceviz, yer fıstığı, yulaf ve karnabahar gibi biyotin içeren besinleri sık sık tüketmesi gerekmektedir.

  1. A Vitamini

Saç derisinin doğal sebum dengesi, saçların dış etkenlere karşı daha dayanıklı olmasına yardımcı olmaktadır. A vitamini ise söz konusu sebum dengesinin korunmasında ve fazla sebum üretiminin engellenmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Sebum dengesi korunan saç derisi, daha sağlıklı uzayan ve daha canlı görünen saç tellerine ev sahipliği yapmaktadır.

  1. B12 Vitamini

DNA, RNA ve mitokondri gibi hücre bileşenlerinin oksijen kuryesi olan B12; saç köklerinin sağlam ve güçlü bir şekilde deriye tutunmasına olanak tanımaktadır. Oksijensiz kalan veya tam olarak beslenemeyen saç kökleri, saç tellerini taşımakta zorlanmakta ve saç dökülmesi problemlerine yol açmaktadır. Günlük olarak yeterli düzeyde yumurta, yoğurt, et ve süt gibi B12 içeren besinlerden tüketmek; saç dökülmesi probleminin azalmasına yardımcı olmaktadır.

  1. C Vitamini

Kolajen, tüm hücrelerin yapısında var olan ve hücrelerin birbirine tutunmasını mümkün kılan hayati bir moleküldür. Kolajen üretiminin düzenli hale getirilmesi ise C vitamini molekülleri sayesinde mümkün hale gelmektedir. C vitamini, sağlıklı saçlara sahip olmak isteyen kişiler için son derece önem arz etmektedir.


 
Etiketler: sac-vitamini-cesitleri
Aralık 26, 2023
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR