Arayacağınız kelimeyi yazınız ve enter tuşuna basınız

Doğum Sonrası Çatlaklarla Nasıl Başa Çıkılır?

Doğum Sonrası Çatlaklarla Nasıl Başa Çıkılır?

Doğum Sonrası Çatlaklarla Nasıl Başa Çıkılır?

Hamilelik döneminde oluşmaya başlayan ve doğum sonrası belirgin hale gelen çatlaklar çoğu kadının ortak problemidir. Hamilelik dönemindeki genişleyen karın ve ani kilo alımı derinin gerginleşmesine ve çatlakların oluşmasına neden olmaktadır. Çatlaklar ilk olarak pembe ya da mor bir tonda ortaya çıkmakta sonra kırmızı bir tona dönmekte ve son olarak da beyaz rengini almaktadır.

Doğum sonrası çatlaklar, ilk oluşmaya başlandığı dönemde henüz rengi pembe, mor ya da kırmızı iken tedavi edilirse ciddi oranda düzelme görülmekte ancak uzun süre tedavi edilmezse ve rengi beyazlaşırsa uygulanan tedavilerin çok az olumlu etkisi görülmektedir.

Doğum Sonrası Çatlaklar Neden Oluşur?

Doğum sonrası çatlaklar olarak bilinen cilt problemi aslında hamilelik döneminde oluşmaya başlamaktadır. Bu dönemde özellikle karın çevresinde yaşanan ani kilo alımıyla birlikte deri yüzeyi gerginleşmektedir. Gerginleşen deride kolajen lifler yırtılmakta ve yırtılan lifler deri üzerinde çatlak görünümüne neden olmaktadır. Bu durum hamilelik dışında da ani kilo alıp vermeye bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir.

Doğum Sonrası Çatlaklar Hangi Bölgelerde Yoğun Olarak Oluşmaktadır?

Doğum sonrası çatlaklar, en çok karın bölgesinde oluşmakla beraber kalça, sırt, basen ve meme bölgelerinde de yoğun olarak görülebilmektedir. Birçok kadında genellikle sadece göbek ve karında görülürken bazı kadınlarda diğer bölgelerde de oluşabilmektedir.

Doğum Sonrası Çatlaklar Kalıcı mıdır?

Doğum sonrası çatlaklar, çoğu kadında kalıcı hale gelmektedir. İlk oluşmaya başladığı ve rengi henüz beyaza dönmeden önceki dönemlerde tedavi edilirse belirgin bir iyileşme görülmektedir. Ancak uzun süre tedavi edilmez ve rengi beyaza dönerse tamamen geçmesi çok zor olmakta tedaviler sadece çatlak görünümünü azaltmaktadır.

Çatlak oluşumu, genetik faktörlere de bağlı olarak hemen hemen her vücut tipinde oluşmaktadır.  Ancak, kuru ve nemsiz vücut tiplerinde daha yaygın olarak görülmekte ve daha yoğun bir çatlak oluşumu ortaya çıkmaktadır.

Doğum Sonrası Çatlaklar Nasıl Önlenir?

Doğum sonrası çatlakların önüne geçmek tam anlamıyla mümkün olmasa da çatlak oluşumunu azaltmak ve oluşumundan sonra hızlıca tedavi etmek mümkündür. Bunun için hamilelik döneminde cilde iyi bakmak gerekmektedir. Çatlakları önlemek için yapılacaklar şunlardır:

 1. Hamilelik döneminde cilt bakımını aksatmadan içeriğinde A ve E vitaminleri bulunan losyonları, hamilelik dönemine özel olarak geliştirilen çatlak kremlerini ve cilt nemlendirici krem kullanmak,
 2. Hamilelik döneminde aşırı kilo alınması hem o süreçte hem de doğum sonrası kilo verme sürecinde çatlak oluşumuna neden olmaktadır. Bu nedenle gereksiz kilo alımının önüne geçmek,
 3. Sigara gibi cilt yapısına hasar veren zararlı maddelerin kullanımı çatlak oluşumunu arttırmaktadır. Bu nedenle hamilelik dönemi boyunca sigara içilen ortamlardan uzak durmak ve sigara tüketmemek,
 4. Su içmek cildin nem değerini yükseltmekte ve elastikiyetini arttırmaktadır. Cilde katkı sunmak için bol bol su içmek,
 5. Spor yapmak kolajen üretimini arttırmakta ve kan dolaşımını hızlandırmaktadır. Hızlı kan dolaşımı sayesinde cildin ihtiyaç duyduğu c vitamini, kalsiyum ve fosfor gibi bazı mineral ve vitaminlerin cilt tarafından daha hızlı emilmesi sağlanmaktadır. Tüm bu olumlu etkiler için hamileliğe uygun egzersizler yapmak, düzenli olarak yürüyüş yapmak ve yüzmek,
 6. Kuru ciltler üzerinde çatlaklar daha yoğun görülmektedir. Bu nedenle her duş sonrası mutlaka yoğun nemlendirici krem kullanmak,
 7. Doğal yağlar içerisinde bulunan vitamin ve mineraller cilt yapısını korumakta, onarmakta ve çatlak oluşumunu engellemektedir. Bu süreçte doğal yağların faydalanmak,
 8. Düzensiz beslenme biçimi hızlı ve sağlıksız kilo alımına ve vücudun yağ tutmasına yol açmakta ve çatlak görünümü artmaktadır. Bu nedenle dengeli ve düzenli beslenmeye özen göstermek.

Çatlak Önleyici Kremler Ne Zamandan İtibaren Kullanılmalıdır?

Hamileliğin ilk dönemlerinde kilo artışı fazla olmamaktadır. Ancak ilerleyen süreçlerde ani kilo artışları görülmekte ve erken önlem alınması çatlak oluşumunu en aza indirmektedir. Bu nedenle 20. haftaya kadar düzenli olarak nemlendirici krem kullanımı önerilmektedir. 20. haftadan sonra ise çatlak önleyici krem kullanılabilmektedir. Böylece gerginleşen deri sakinleşmekte, nemlenmekte ve çatlak oluşumu en aza inmektedir.

Hamilelik Döneminde Lazerle Çatlak Tedavisi Yaptırılır mı?

Hamilelik döneminde lazerle tedavi asla yapılmamaktadır. Bu süreçte lazer kullanımından uzak durulması gerekmektedir. Hamilelik ve emzirme dönemi sona erdiğinde lazer yöntemi ile çatlak tedavisi yapılmaktadır.

Doğum Sonrası Çatlaklara İyi Gelen Bitkisel Yağlar Nelerdir?

Doğum sonrası çatlaklar için doğal yağlar kullanılmaktadır. Bu yağlar hem çatlak oluşumunu engellemekte hem de var olan çatlakların görünümünün azaltılmasını sağlamaktadır. Doğum sonrası oluşan çatlaklara iyi gelen yağlar şunlardır:

 1. Argan yağı
 2. Badem yağı
 3. Zeytinyağı
 4. Çörekotu yağı
 5. Kantaron yağı
 6. Melisa yağı
 7. Kayısı yağı
 8. Susam yağı

Bu yağları tek olarak ya da diğer yağlarla karıştırarak kür şeklinde kullanmak mümkündür. Düzenli kullanımda çatlak oluşumu en aza indirgenmekte ve çatlak görünümü de hafifletilmektedir.

Lazerle Çatlak Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?

Lazerle çatlak tedavisi uygulamasında, çatlak olan bölgelerde deri altındaki kolajen yapı uyarılmakta ve yeni hücrelerin oluşumu desteklenmektedir. Yeni hücreler oluşmaya başladıkça çatlak görünümü de azalmaktadır. Lazerle çatlak tedavisinde kesin sonuçtan söz edilmemektedir. Deride oluşan çatlakların tamamen giderilmesi mümkün değildir. Sadece görünüm hafifletilebilmektedir.

İlk seans sonunda çatlakların rengi daha da koyulaşabilmekte sonraki seanslarda ise yavaşça açılmaktadır. Seans sayısına çatlakların yayıldığı bölgeye ve derinliklerine bakılarak karar verilmektedir. Uzman muayenesinden sonra kaç seans yapılması gerektiğine karar verilmekte ve genellikle 2-4 seans yeterli olmaktadır.

Pelda Yalçınkaya

Merhabalar ben Pelda. Cilt bakımı ve güzellik alanına büyük bir ilgi duyuyor ve bu alanda aktif şekilde araştırmalar yapıyorum. Araştırmalarım ve deneyimlerim sonucunda öğrendiklerimi Maruderm aracılığıyla sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.Yorumlar (0)

Henüz Yorum Eklenmemiş.


Yorum Yapın

Lütfen zorunlu alanları doldurunuz. *

Magic Crush Nedir?

Magic Crush Nedir?

Magic Crush; bölgesel zayıflama yöntemleri arasında yer almakta ve vücut dokularının daha aktif çalışmasına yardımcı olmaktadır. Tek seansta dâhi etkili sonuçlar veren Magic Crush, sarkma ve selülit gibi oluşumlara da iyi gelmektedir. Jawline belirginleştirme ve kırışıklık giderme gibi alanlarda kullanılan Magic Crush, ağrısız ve güvenli bir işlem olması nedeniyle sıklıkla tercih edilmektedir.

Soğuk Lipoliz Nedir, Ne İşe Yarar?

Soğuk Lipoliz Nedir, Ne İşe Yarar?

Soğuk lipoliz, bölgesel incelme yöntemleri arasında yer alan ve 0’ın altında sıcaklıklara çalışan profesyonel bir tedavi prosedürüdür. Soğuk lipoliz uygulaması ile yağ dokuları dondurularak deforme edilmekte ve kişinin bölgesel olarak incelmesi mümkün hale gelmektedir. Soğuk lipoliz, bölgesel incelmenin yanı sıra cilt problemlerinin azalmasına da yardımcı olmaktadır. Çok yönlü etkileri nedeniyle öne çıkan soğuk lipoliz, birçok kişi tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

Erkekler İçin Cilt Bakım Önerileri

Erkekler İçin Cilt Bakım Önerileri

Erkekler için cilt bakım önerileri; tıraş sonrası bakım, peeling ve tonik uygulamaları, gözenek sıkılaştırıcı bakım ürünü kullanımı ve güneş koruyucu krem kullanımı olarak sıralanmaktadır. Erkekler için cilt bakım ürünleri aracılığıyla yapılan bu uygulamalar, erkek bireylerin daha temiz ve sağlıklı bir cilde sahip olmalarına olanak tanımaktadır. Erkekler, cilt bakım rutinlerine özen göstererek; yaşlanma belirtilerini ve kırışıklık oluşumunu en aza indirebilmektedir.

G5 Masajı Nedir? Faydaları Nelerdir?

G5 Masajı Nedir? Faydaları Nelerdir?

Bölgesel incelme yöntemleri arasında yer alan G5 Masajı, yağ dokularına yüksek yoğunluklu titreşimler göndermekte ve kişinin sıkılaşarak kilo vermesini mümkün hale getirmektedir. G5 bölgesel zayıflama, selülit ve çatlak gibi cilt problemlerine de iyi gelmekte ve uzun vadede kalıcı sonuçlar vermektedir. Uygulama bölgesine olan kan akışını hızlandıran G5 Masajı; çok fonksiyonlu etkileri nedeniyle sıklıkla tercih edilmektedir

Sıcak Havada Vücut Kokusuna Kesin Çözüm Nedir?

Sıcak Havada Vücut Kokusuna Kesin Çözüm Nedir?

Yaz aylarının doğal bir getirisi olan aşırı terleme, vücut kokusu problemlerinin baş göstermesine neden olmaktadır. Ter kokusu, yoğun tempoda ve kalabalık ortamlarda çalışan kişilerin; yaşam kalitesini düşürmekte ve iş motivasyonunu olumsuz etkilemektedir. Yaz aylarında oluşan vücut kokusunun, doğal yollarla giderilmesi; uzun vadede kalıcı sonuç elde edilmesi adına önem arz etmektedir.

Kırışıklıklara Karşı Neler Yapılmalıdır?

Kırışıklıklara Karşı Neler Yapılmalıdır?

Cilt yüzeyinde oluşan kırışıklıklar, ilerleyen yaş veya stres gibi faktörler nedeniyle ortaya çıkmakta ve kişilerin solgun görünmesine neden olmaktadır. Kırışıklık görünümünün azalması için anti age serum ve krem çeşitlerinin düzenli olarak kullanılması gerekmektedir. Kırışıklık karşıtı bakım ürünleri, cilt dokularındaki kolajen üretimini desteklemekte ve kişinin daha genç görünmesine yardımcı olmaktadır.

Koltuk Altı Kararması Nasıl Geçer?

Koltuk Altı Kararması Nasıl Geçer?

Koltuk altı kararması, yanlış epilasyon yöntemleri nedeniyle ortaya çıkmakta ve yaz aylarının diken üstünde geçmesine neden olmaktadır. Ayrıca koltuk altı bölgesine uygulanan jilet ve ağda gibi geleneksel yöntemler, söz konusu bölgenin doğal renk pigmentlerini kaybetmesine sebebiyet vermektedir. Koltuk altı kararmasını azaltan yöntemler; kese uygulaması, peeling uygulaması, beyazlatıcı bakım ürünü kullanımı ve lazer epilasyon olarak sıralanmaktadır.

Gözaltı Morluklarına Kesin Çözüm

Gözaltı Morluklarına Kesin Çözüm

Gözaltı morlukları; yorgunluk, uykusuzluk, sağlıksız beslenme alışkanlıkları, yoğun iş temposu, stres ve kalıtım gibi faktörler nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Göz çevresi bakım ürünleri ve bazı klinik tedaviler, gözaltı morluklarının giderilmesine yardımcı olmakta ve kişinin daha genç görünmesine olanak tanımaktadır.

Göz Çevresi Bakımı Nasıl Yapılır?

Göz Çevresi Bakımı Nasıl Yapılır?

Göz çevresi bakımı, kaz ayakları ve gözaltı morluklarının azalmasına yardımcı olmaktadır. Besleyici yüz serumları ve organik bakım ürünleriyle yapılan göz çevresi bakımı, kişinin kendini daha genç hissetmesine ve daha az kırışıklık problemi yaşamasına olanak tanımaktadır. Göz çevresi bakım ürünleri; gözaltı morlukları, gözaltı torbaları ve kazayağı gibi problemlere özel olarak formüle edilmektedir.

Çocuklar Nemlendirici Ürün Kullanabilir mi?

Çocuklar Nemlendirici Ürün Kullanabilir mi?

Çocuklar ve bebekler, hassas bir cilt yapısına sahip olmaları nedeniyle; cilt kuruluğu, pişik, tahriş ve güneş yanığı gibi olumsuz durumları daha sık yaşamaktadır. Bebek ve çocuk cildinin korunması için çocuklar için nemlendirici krem ve serum çeşitlerinden yararlanmak gerekmektedir. Ebeveynler, çocuklarının cilt sağlığını; dış unsurların zararlı etkilerine karşı korumak adına, nemlendirici bakım ürünlerine rağbet göstermektedir.

Güneşten Kızaran Yüze Ne Yapılmalı?

Güneşten Kızaran Yüze Ne Yapılmalı?

Yaz aylarında, gereken önlemlerin alınmaması nedeniyle ortaya çıkan güneş yanığı; cilt lekesi problemlerinin hızlanmasına ve cilt yüzeyinin yoğun bir şekilde kızarmasına neden olmaktadır. Güneş nedeniyle kızaran ciltler, gereken önlemlerin alınmaması halinde yoğun bir acı ve hassasiyet hissi oluşturmaktadır. Soğuk kompres, yoğurt maskesi ve aloe vera kullanımı; güneş nedeniyle kızaran ciltlerin sakinleştirilmesine yardımcı olmaktadır.

Yüz Bakım Ürünleri Nelerdir? Ve Nasıl Kullanılır?

Yüz Bakım Ürünleri Nelerdir? Ve Nasıl Kullanılır?

Yüz bakım ürünleri; temizleyici jel, tonik, peeling, serum ve nemlendirici krem olarak sıralanmaktadır. Yüz bakım ürünlerinin düzenli olarak kullanılması; cilt problemlerinin azalmasına yardımcı olmaktadır. Cilt gözeneklerinin açılmasına ve cildin doğal nem dengesini yeniden kazanmasına olanak tanıyan yüz bakım ürünleri, birçok kişi tarafından güvenle kullanılmakta ve verim sağlamaları nedeniyle tekrar tekrar tercih edilmektedirler.

Maruderm Blog; cilt, saç ve tırnak bakımı hakkında pek çok güzellik tüyosunu kullanıcılara sunmak amacıyla içerik üretmektedir. Doğanın saf ve eşsiz güzelliklerini cilt bakım sektörüyle buluşturan Maruderm, tamamını Fransa'dan getirdiği hammaddelerle cilt bakım ürünleri ve yüz serumları hazırlamaktadır.

Cilt Bakım Tüyoları

Cilt bakımı hem kadınlar hem de erkekler açısından büyük önem taşımaktadır. Sağlıklı ve canlı bir cilt görünümüne sahip olmak için dikkat edilmesi gereken cilt bakım tüyoları şunlardır:

 1. İyi bir cilt bakımı en temelde temizlik adımıyla başlamalıdır. İlk adımda cilt; temizleyici jel veya temizleyici su yardımıyla kirden ve ölü deriden arındırılmalıdır.
 2. İkinci adımda cilde tonik uygulanmalı ve gözeneklerde kalan makyaj ve kir kalıntıları derinlemesine temizlenmelidir.
 3. Cildin nem ihtiyacının karşılanması ve çeşitli cilt problemlerinin giderilmesi için yüz serumları kullanılmalıdır. Yüz serumu seçerken cilt tipine ve cildin ihtiyaç duyduğu bakım türüne dikkat edilmelidir.
 4. Son adımda ise cilt; iyi bir nemlendirici yardımıyla nemlendirilmeli ve güneş kremi sürülmelidir.

Dört mevsim boyunca gündüz saatlerinde dışarı çıkmadan önce güneş kremi kullanılmalıdır. Bakım gece saatlerinde yapılıyor ise nemlendirme adımıyla sonlandırılmalıdır.

 

Devamını Oku..