Arayacağınız kelimeyi yazınız ve enter tuşuna basınız

Cildimiz Neden Yağlanır?

Cildimiz Neden Yağlanır?

İnsan cildi, yağlanmaya oldukça müsaittir. Özellikle de mevsimin sonbahara yaklaştığı ve geçtiği şu dönemlerde birçok etmen cildin çabuk yağlanıp formunun bozulmasına doğrudan sebebiyet vermektedir. Bunu biraz da genişletip anlatacak olduğumuzda, cildin üzerinde doğal krem niteliği taşıyan bir örtü bulunur. Ter ve yağ bezlerinin salgılarıyla oluşan bu tabaka, sizi alerjik risklerden korumak amacıyla üretilmiştir bir nevi. Bu kapsamda da cildinizdeki tabakayı iyi korumalı ve sistemli bir şekilde de cildinize gerekli olan bakım kompleksini uygulama konusunda özen göstermelisiniz. Keza bazı hormonal değişimler, stres, kaygı, kirler, baharatlı yiyecekler gibi bir çok dış etmen ciltteki bu yağ salgılarının tetiklenmesine sebebiyet verebilir. Çünkü yağın cilt düzeyindeki açıldığı yer gözeneklerdir. Bu gözeneklerin mevcut dış etkilerle kirlerden dolayı tıkanması demek de, yağ salgısının çıkamayacağı bir konum oluşturması demektir. Bu da sivilce ve aknelerle birlikte cildin de günden güne yavaş salgılayan bir konuma erişmesi anlamına geldiği için, cildiniz yağlı ve sağlıksız bir forma dönüşmüş olur. Her ne kadar kimi insanlar yağlı cildin geç yaşlandırma özelliği gibi bir varsayımda bulunsalar da, bu durum tamamen yanlış bir bilgiden ibarettir. Aksine cildinizin çok daha bozuk ve sağlıksız bir yapıda kalması yağlanmış ciltlerin kalıcı olmasıyla alakalı bir durumdur. Bu sebepten dolayı da akne karşıtı cilt bakım seti desteğinde yağlanmış olan ciltlere düzenli bakımlar gerçekleştirilmesi taraftarıyız.

Yağlı ciltlerde sürekli kendisini gösteren bir parlaklık da söz konusudur. Gözenekleri geniştir bu ciltlerin ve siyah noktaları da çok fazla belirgindir. Ancak her yağlı cildin de aynı sorunla karşılaştığını söylemek yanlış olur. Yağlı ciltlerin farklı farklı sıkıntıları ve çözülmesi şart olan detayları bulunmaktadır. Özellikle de akneli yağlı ciltler, yağlı ve hassaslaşmış ciltler ve sorunsuz ama yağlı ciltler şeklinde bir kategorilendirme düzeni de gerçekleştirebiliriz. Her cildin de kendisine has bir bakım ihtiyacı duymakta olduğunu göz önünde bulundurduğumuz vakit, cildin ne olursa olsun yüksek ve seviyeli bir şekilde kontrol altında alınması gerektiği taraftarıyız. Çünkü yağlı ve akneli ciltler özenli bir bakım düzenine çok fazla ihtiyaç duymaktadır.

Bu düzene geçiş yaparken de dikkat etmeniz gereken şey, yağlı gözenekleri kapatmak yerine fazla yağ salgılanmasını durdurmak olmalıdır. Yağlı miktarların su miktarı daima azdır ve bu miktarın belli bir dengeye ulaşmasına yönelik çalışmalarınızı gerçekleştirmeniz gerçekten de büyük önem taşımaktadır. Çünkü su miktarı az olan bir cilt, yüzeyindeki koruma faktörünün oluşmasının önüne geçecek ölçüde sıkıntılara gebe olacaktır. Bu nedenle de cildin dış etkenlere karşı korunmasızlığının önüne geçebilecek adımlar atılması gerektiğini savunanlardanız. Çünkü yağlı ciltlerin de gittikçe hassaslaşması bu tarz bir nedenden kaynaklı bir durumdur. Yağlı ve hassas bir konumda olan cilt, çok çabuk alerjik reaksiyonlar gösterimine, sivilce ve akne problemleriyle yoğun bir şekilde uğraşmaya müsait olan bir cilttir. Bu sebepten dolayı da cilde ihtiyacı olan nem oranını aktarma konusunda adımlar atılması düşüncemiz var. Aksi durumu her zaman cildin daha da yoğun sıkıntılarla ilerleyiş göstermesine sebebiyet vereceği için, nemlendirici krem kompleksi uygulamaları sayesinde cildin ihtiyaç duyacağı nem düzenine ulaşımı çok daha çabuk bir yapıda kendisini göstermiş olacaktır. Ki bu süreçte ciltte çok fazla yer edinen sivilceler ve aknelere karşı da önlemlerin alınması şarttır. Bu süreçte hem sivilceli ciltlerle savaş, hem de akneli ciltlerin bakım onarım süreçlerini belli bir noktada kontrol altına alarak faaliyetlerinizi ilerletin.

Cildi Nemlendirmenin Önemi – Nemlendirici Krem Kullanımı

Biraz önce de belirttiğimiz gibi cildin en yoğun ihtiyaç duyduğu şey nem ve sudur. Nem oranı düşük bir cildin daima daha çabuk yağlanıp problemlerin de ortaya çıkış sürecini çok daha hızlı bir konuma taşıdığı da gözlenebilir. Bu sebepten dolayı da düzenli bir nemlendirici krem kullanımı takviyesinden asla uzak kalmayın. En etkili nemlendirici krem seti kullanımı sayesinde, cildinizin çok daha berrak ve çok daha temiz bir yapıda kalabilme olasılığı kendisini göstermiş olacaktır. Bu kapsamda bakıldığı zaman gerçekten de belli bir sistemi göz önüne alarak sizlerin cildinize gerekli olan nem düzeyini aktarmanız gerçekten de önemli bir sağlık yatırımına da dönüşmüş olacaktır.

Maruderm akne ve sivilce karşıtı cilt bakım seti bu aşamalarda en fazla yardım alabileceğiniz ürün seçeneklerinden birisi. Kozmetik anlamında alacağınız en güvenilir destekleri sunan en etkili nemlendirici krem sayesinde, sizler cildinizdeki sıkıntıları bir nevi bastırmaya başlamış olacaksınız. Yağlı cilt sıkıntısından kurtulma aşamalarında dikkat etmeniz gereken şey, cildinizi belli bir düzeyde kontrol altına almak. Yani nemlendirici etkili kremleri gelişigüzel bir düzende cildinize kesinlikle uygulamamanız gerekiyor. Aksine biraz sistemli ve belli bir düzen üzerinden ilerleyerek cildinize ihtiyaç duyulacak aşamalarla destek çıkmak işinizi çok daha kolaylaştırıcı bir konuma taşımış olacaktır. Nemlendirici krem kullanımını sabah ve akşam olmak üzere belli bir düzen formunda uygulamalısınız cildinize. Bu kapsamda bakıldığı zaman da cilde gerekli olan düzeni, aktarımı ve en önemlisi de sağlıklı bir nefes alıp verme olanağını her daim aktaracaksınız. Bu sizin yağlanmış olan ciltlerin uzağında kalmanızı da desteklemiş olacaktır bir nevi. Bu etkileşimi düzenli bir seviyede sağlamalı, cildinize gerekli duyulan bakımı da çekincesiz bir şekilde aktarmaya özen göstermelisiniz. Bu süreci göz önüne alarak atacağınız her adım sayesinde de, cildin bütün alanına hakimiyet kurmuş olan yağlanmış ciltlerden kısa süre içerisinde kurtulma olanağını da yakalamış olacaksınız. Bu sebepten cilt bakımında hijyen ve cildi nemli tutmaya özen göstermeniz çok fazla önemli sonuç edinmenizi de desteklemiş olacak bir nevi.

Cilt Temizliğine Neden Dikkat Etmelisiniz?

Yağlı ciltlerin oluşmasındaki en önemli etmenler, cildinizi yeteri miktarda temiz tutamamanız. Hijyenden uzak kalamayan bir cilt daima problem yaşamaya da müsait olan bir cilttir. Bu sebepten dolayı da cilt bakımını belli bir düzene aktarıp gerçekleştirmeli, cildinize olan ihtiyacı da bu düzen üzerinden sağlamaya özen göstermelisiniz. Bu süreci takip altına alarak ilerlediğiniz müddetçe de zaten daha bakımlı bir cilde kavuşabilirsiniz. Bu da düzenli olarak duş alma ( aşırıya kaçmayacak şekilde), nemlendirici krem bakımı, gece ve gündüz krem uygulaması, cilde gerektiği takdirde serum uygulamaları ve leke giderici krem takviyeleri gibi birçok etkileşimle cildinizin çok daha sağlıklı ve çok daha doğal bir forma kavuşması desteklenmiş olabilir.

Sonuç itibariyle de yağlı ciltlerin oluşmasına sebebiyet verecek birçok etkenden bahsetmek mümkün. Önemli olan şey de bu ciltleri koruma altına alıp, çok daha hızlı bir şekilde bakımını gerçekleştirmek olmalı. Bunu gerçekleştirdiğiniz an itibariyle, sağlıklı ve pratik bir cilt düzenine de yoğun bir şekilde ulaşma olanağını yakalamış olacaksınız. Şunu da kesinlikle unutmamak gerekir ki, insan cildi kendisini yenilemeye en müsait olan cilttir. Bu yenileme sürecinin içerisine dahil olarak sizler de cildinizin daha sağlıklı ve bakımlı bir görünüme sahip olmasını desteklemiş olacaksınız. Bu sizi yağlı ciltlerin bir tık uzağına taşımış olacaktır muhakkak.

Pelda Yalçınkaya

Merhabalar ben Pelda. Cilt bakımı ve güzellik alanına büyük bir ilgi duyuyor ve bu alanda aktif şekilde araştırmalar yapıyorum. Araştırmalarım ve deneyimlerim sonucunda öğrendiklerimi Maruderm aracılığıyla sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.Yorumlar (0)

Henüz Yorum Eklenmemiş.


Yorum Yapın

Lütfen zorunlu alanları doldurunuz. *

Magic Crush Nedir?

Magic Crush Nedir?

Magic Crush; bölgesel zayıflama yöntemleri arasında yer almakta ve vücut dokularının daha aktif çalışmasına yardımcı olmaktadır. Tek seansta dâhi etkili sonuçlar veren Magic Crush, sarkma ve selülit gibi oluşumlara da iyi gelmektedir. Jawline belirginleştirme ve kırışıklık giderme gibi alanlarda kullanılan Magic Crush, ağrısız ve güvenli bir işlem olması nedeniyle sıklıkla tercih edilmektedir.

Soğuk Lipoliz Nedir, Ne İşe Yarar?

Soğuk Lipoliz Nedir, Ne İşe Yarar?

Soğuk lipoliz, bölgesel incelme yöntemleri arasında yer alan ve 0’ın altında sıcaklıklara çalışan profesyonel bir tedavi prosedürüdür. Soğuk lipoliz uygulaması ile yağ dokuları dondurularak deforme edilmekte ve kişinin bölgesel olarak incelmesi mümkün hale gelmektedir. Soğuk lipoliz, bölgesel incelmenin yanı sıra cilt problemlerinin azalmasına da yardımcı olmaktadır. Çok yönlü etkileri nedeniyle öne çıkan soğuk lipoliz, birçok kişi tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

Erkekler İçin Cilt Bakım Önerileri

Erkekler İçin Cilt Bakım Önerileri

Erkekler için cilt bakım önerileri; tıraş sonrası bakım, peeling ve tonik uygulamaları, gözenek sıkılaştırıcı bakım ürünü kullanımı ve güneş koruyucu krem kullanımı olarak sıralanmaktadır. Erkekler için cilt bakım ürünleri aracılığıyla yapılan bu uygulamalar, erkek bireylerin daha temiz ve sağlıklı bir cilde sahip olmalarına olanak tanımaktadır. Erkekler, cilt bakım rutinlerine özen göstererek; yaşlanma belirtilerini ve kırışıklık oluşumunu en aza indirebilmektedir.

G5 Masajı Nedir? Faydaları Nelerdir?

G5 Masajı Nedir? Faydaları Nelerdir?

Bölgesel incelme yöntemleri arasında yer alan G5 Masajı, yağ dokularına yüksek yoğunluklu titreşimler göndermekte ve kişinin sıkılaşarak kilo vermesini mümkün hale getirmektedir. G5 bölgesel zayıflama, selülit ve çatlak gibi cilt problemlerine de iyi gelmekte ve uzun vadede kalıcı sonuçlar vermektedir. Uygulama bölgesine olan kan akışını hızlandıran G5 Masajı; çok fonksiyonlu etkileri nedeniyle sıklıkla tercih edilmektedir

Sıcak Havada Vücut Kokusuna Kesin Çözüm Nedir?

Sıcak Havada Vücut Kokusuna Kesin Çözüm Nedir?

Yaz aylarının doğal bir getirisi olan aşırı terleme, vücut kokusu problemlerinin baş göstermesine neden olmaktadır. Ter kokusu, yoğun tempoda ve kalabalık ortamlarda çalışan kişilerin; yaşam kalitesini düşürmekte ve iş motivasyonunu olumsuz etkilemektedir. Yaz aylarında oluşan vücut kokusunun, doğal yollarla giderilmesi; uzun vadede kalıcı sonuç elde edilmesi adına önem arz etmektedir.

Kırışıklıklara Karşı Neler Yapılmalıdır?

Kırışıklıklara Karşı Neler Yapılmalıdır?

Cilt yüzeyinde oluşan kırışıklıklar, ilerleyen yaş veya stres gibi faktörler nedeniyle ortaya çıkmakta ve kişilerin solgun görünmesine neden olmaktadır. Kırışıklık görünümünün azalması için anti age serum ve krem çeşitlerinin düzenli olarak kullanılması gerekmektedir. Kırışıklık karşıtı bakım ürünleri, cilt dokularındaki kolajen üretimini desteklemekte ve kişinin daha genç görünmesine yardımcı olmaktadır.

Koltuk Altı Kararması Nasıl Geçer?

Koltuk Altı Kararması Nasıl Geçer?

Koltuk altı kararması, yanlış epilasyon yöntemleri nedeniyle ortaya çıkmakta ve yaz aylarının diken üstünde geçmesine neden olmaktadır. Ayrıca koltuk altı bölgesine uygulanan jilet ve ağda gibi geleneksel yöntemler, söz konusu bölgenin doğal renk pigmentlerini kaybetmesine sebebiyet vermektedir. Koltuk altı kararmasını azaltan yöntemler; kese uygulaması, peeling uygulaması, beyazlatıcı bakım ürünü kullanımı ve lazer epilasyon olarak sıralanmaktadır.

Gözaltı Morluklarına Kesin Çözüm

Gözaltı Morluklarına Kesin Çözüm

Gözaltı morlukları; yorgunluk, uykusuzluk, sağlıksız beslenme alışkanlıkları, yoğun iş temposu, stres ve kalıtım gibi faktörler nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Göz çevresi bakım ürünleri ve bazı klinik tedaviler, gözaltı morluklarının giderilmesine yardımcı olmakta ve kişinin daha genç görünmesine olanak tanımaktadır.

Göz Çevresi Bakımı Nasıl Yapılır?

Göz Çevresi Bakımı Nasıl Yapılır?

Göz çevresi bakımı, kaz ayakları ve gözaltı morluklarının azalmasına yardımcı olmaktadır. Besleyici yüz serumları ve organik bakım ürünleriyle yapılan göz çevresi bakımı, kişinin kendini daha genç hissetmesine ve daha az kırışıklık problemi yaşamasına olanak tanımaktadır. Göz çevresi bakım ürünleri; gözaltı morlukları, gözaltı torbaları ve kazayağı gibi problemlere özel olarak formüle edilmektedir.

Çocuklar Nemlendirici Ürün Kullanabilir mi?

Çocuklar Nemlendirici Ürün Kullanabilir mi?

Çocuklar ve bebekler, hassas bir cilt yapısına sahip olmaları nedeniyle; cilt kuruluğu, pişik, tahriş ve güneş yanığı gibi olumsuz durumları daha sık yaşamaktadır. Bebek ve çocuk cildinin korunması için çocuklar için nemlendirici krem ve serum çeşitlerinden yararlanmak gerekmektedir. Ebeveynler, çocuklarının cilt sağlığını; dış unsurların zararlı etkilerine karşı korumak adına, nemlendirici bakım ürünlerine rağbet göstermektedir.

Güneşten Kızaran Yüze Ne Yapılmalı?

Güneşten Kızaran Yüze Ne Yapılmalı?

Yaz aylarında, gereken önlemlerin alınmaması nedeniyle ortaya çıkan güneş yanığı; cilt lekesi problemlerinin hızlanmasına ve cilt yüzeyinin yoğun bir şekilde kızarmasına neden olmaktadır. Güneş nedeniyle kızaran ciltler, gereken önlemlerin alınmaması halinde yoğun bir acı ve hassasiyet hissi oluşturmaktadır. Soğuk kompres, yoğurt maskesi ve aloe vera kullanımı; güneş nedeniyle kızaran ciltlerin sakinleştirilmesine yardımcı olmaktadır.

Yüz Bakım Ürünleri Nelerdir? Ve Nasıl Kullanılır?

Yüz Bakım Ürünleri Nelerdir? Ve Nasıl Kullanılır?

Yüz bakım ürünleri; temizleyici jel, tonik, peeling, serum ve nemlendirici krem olarak sıralanmaktadır. Yüz bakım ürünlerinin düzenli olarak kullanılması; cilt problemlerinin azalmasına yardımcı olmaktadır. Cilt gözeneklerinin açılmasına ve cildin doğal nem dengesini yeniden kazanmasına olanak tanıyan yüz bakım ürünleri, birçok kişi tarafından güvenle kullanılmakta ve verim sağlamaları nedeniyle tekrar tekrar tercih edilmektedirler.

Maruderm Blog; cilt, saç ve tırnak bakımı hakkında pek çok güzellik tüyosunu kullanıcılara sunmak amacıyla içerik üretmektedir. Doğanın saf ve eşsiz güzelliklerini cilt bakım sektörüyle buluşturan Maruderm, tamamını Fransa'dan getirdiği hammaddelerle cilt bakım ürünleri ve yüz serumları hazırlamaktadır.

Cilt Bakım Tüyoları

Cilt bakımı hem kadınlar hem de erkekler açısından büyük önem taşımaktadır. Sağlıklı ve canlı bir cilt görünümüne sahip olmak için dikkat edilmesi gereken cilt bakım tüyoları şunlardır:

  1. İyi bir cilt bakımı en temelde temizlik adımıyla başlamalıdır. İlk adımda cilt; temizleyici jel veya temizleyici su yardımıyla kirden ve ölü deriden arındırılmalıdır.
  2. İkinci adımda cilde tonik uygulanmalı ve gözeneklerde kalan makyaj ve kir kalıntıları derinlemesine temizlenmelidir.
  3. Cildin nem ihtiyacının karşılanması ve çeşitli cilt problemlerinin giderilmesi için yüz serumları kullanılmalıdır. Yüz serumu seçerken cilt tipine ve cildin ihtiyaç duyduğu bakım türüne dikkat edilmelidir.
  4. Son adımda ise cilt; iyi bir nemlendirici yardımıyla nemlendirilmeli ve güneş kremi sürülmelidir.

Dört mevsim boyunca gündüz saatlerinde dışarı çıkmadan önce güneş kremi kullanılmalıdır. Bakım gece saatlerinde yapılıyor ise nemlendirme adımıyla sonlandırılmalıdır.

 

Devamını Oku..