quick-info

MARUDERM

güvenli ödeme yöntemleri

Arayacağınız kelimeyi yazınız ve enter tuşuna basınız

AHA ve BHA Cilde Faydaları Nelerdir? AHA ve BHA Arasındaki Farklar Nelerdir?

AHA ve BHA Cilde Faydaları Nelerdir? AHA ve BHA Arasındaki Farklar Nelerdir?

AHA ve BHA asitleri, tek başlarına asit olmayıp birer sınıflandırmayı ifade eder. AHA (Alfa Hidroksi Asit) grubunda bulunan asitler mandelik asit, laktik asit, sitrik asit ve glikolik asittir. BHA (Beta Hidroksi Asit) grubunu ise tek bir asit oluşturur; o da salisilik asittir. AHA BHA asitleri cilt katmanlarına sağladıkları yoğun bakım ile tanınır. Birbirinden farklı kişisel bakım ürünlerinde bulunurlar.

Laboratuvar ortamında üretilmeyip, esasen çeşitli bitki özlerinden elde edilirler. Yani AHA – BHA asit içeren ürünler kullanmanız, ölçülü olması halinde cildinizi besleyebilecek bir metottur. Gönül rahatlığıyla kullanılabilecek cilt bakım serumları, günlük bakım kremleri, yüz temizleme jelleri ve tonik çeşitleri bu asitlerle zenginleştirilmiş ürünlerdir.

AHA Asitleri Hangileridir? AHA Asitleri Ne İşe Yarar?

Alfa Hidroksi Asitlerin kozmetik ürünlerinde en sık kullanılan çeşitleri laktik asit ve sitrik asittir. En iyi cilt serumları bu asitlere sahiptir. Glikolik asit de kozmetik sektörünün başlıca içerik maddeleri arasındadır. Malik asit, tartarik asit ve mandelik asit jellerde, kremlerde, serumlarda pek rastlanmayan AHA asitleri olarak bilinir. Nemlendirici serum ve parlatıcı serum seçeneklerinde bulunabilen AHA’ların sahip olduğu etkilerden şöyle bahsedilebilir:

  • Laktik Asit Ne İşe Yarar? Laktik Asidin Cilde Faydaları Nelerdir?

Süt içerisinde bulunan laktozun bakteriler aracılığıyla asidik bir yapı alması, laktik asidi ortaya çıkarır. Halk arasında “süt asidi” olarak bilinen laktik asit cilt beyazlatma uygulamaları için kullanılabilir. Cildin doğal renginden daha koyu tonlara sahip pek çok leke, laktik asit kullanımıyla açılır. Dolayısıyla “Lekeler için hangi asit faydalı?” sorusunun ilk cevabı laktik asittir. Bu aside sahip ürünler, gözeneklerdeki bozulmayı engelleyerek cilt kırışıklarını da azaltır.

  • Sitrik Asit Ne İşe Yarar? Sitrik Asidin Cilde Faydaları Nelerdir?

Sitrik asit ne kozmetikte işe yarar?” sorusuna verilebilecek en önemli cevap, ölü deri hücrelerini temizlemesidir. Gözeneklere dolarak cilt yüzeyinde pürüzlenmeye sebep olan sebum, kir ve yağlar sitrik asit aracılığıyla giderilebilir. Antioksidan özellikler gösterdiği için farklı cilt tiplerinin kullanımı için uygundur. Cildi arındırmakla beraber pas sökücü etkisi de bulunan sitrik asitler mandalina, portakal, greyfurt ve limondan elde edilebilir. Belli oranda cilt tonunu açabilmesi de önemli bir detaydır.

  • Glikolik Asit Ne İşe Yarar? Glikolik Asidin Cilde Faydaları Nelerdir?

Cildi beslerken temizleyebilen glikolik asit faydaları ile dikkat çekmektedir. Bu asitler epidermis tabakasını yıpratan fazla yağı dengeler ve cildin yumuşaklığını korur. Şeker kamışlarından üretilen glikolik asitler Alfa Hidroksi Asit grubunun sık tercih edilen bir üyesidir. Kırışıklıklarla mücadelenizde sizlere yardımcı olur.

BHA Asidi Nedir? BHA Açılımı Nedir? BHA Asitleri Ne İşe Yarar?

BHA yani Beta Hidroksi Asit grubuna dahil olan tek asit, salisilik asittir. Cilt bakımında asit kullanımı önemli olduğu için, BHA’lı ürünleri tercih etmenizde fayda vardır. BHA grubunu meydana getiren salisilik asitler beyaz söğüt ağaçlarının yaprağından ve dış kabuğundan üretilir. Suda az çözünen koyu bir kıvamı mevcuttur. “Salisilik asit ciltte ne işe yarar?” sorusunun cevabı ise cildi bakterilerden arındırmasıdır. Anti – bakteriyel ve anti – enflamatuar özellikleri sayesinde sivilce oluşumunu engelleyebilir. Ölü deri hücrelerini pullandırıp dökerek cildi rahatlatması mümkündür. AHA ve BHA asitlerinin çeşitli ürünlerde bir araya gelmesiyle, sahip oldukları etki artar.

AHA ve BHA İçeren Besinler Hangileridir? AHA ve BHA Nelerde Bulunur?

En çok AHA içeren besinler, narenciye grubunda bulunan mandalina, portakal ve greyfurtlardır. Bu besinlerde sitrik asit vardır. Laktik asidin sütte bulunduğu söylenebilir. Fakat içilebilecek olan sütler henüz asidik yapıya sahip olmadıkları için süt içerek bu maddeyi vücuda almak zordur. Laktik asit, sütte çeşitli bakterilerin türemesi ve sütün ekşimeye başlamasıyla ortaya çıkar. Glikolik asidin en kolay elde edilebildiği gıda ise şeker kamışıdır. Uzun ince saplara benzeyen şeker kamışları, tropikal iklim kuşağında yetiştirilir. AHA asidi bulunan gıdalar tüketmek kadar cilt bakımınızı düzenli şekilde gerçekleştirmeniz gerektiğini unutmamalısınız.

BHA içeren besinler, salisilik asit içeren besinlerdir. Beta Hidroksi Asit, AHA’lara göre daha fazla besinde bulunur. Yer fıstığı, badem, kayısı, domates, mantar, biber, kuru siyah üzüm, muz, şeftali, karpuz, ananas, erik, çilek, yaban mersini, kivi bol miktarda salisilik asit içeren besinler sıralamasındadır. Birbirinden farklı meyve ve sebzeleri yeterli ölçüde tüketmeniz ve kişisel bakım ürünlerinizi yüksek standartlarda tercih etmeniz faydalı olacaktır.

AHA ve BHA İçeren Ürünler Hangileridir?

AHA ve BHA bulunan ürünler arasında krem, jel, tonik ve serumlar mevcuttur. Farklı kullanım tiplerine uygun olarak üretilen pek çok kişisel bakım ürünü bu maddelere sahip olabilir. Cilt yüzeyini temizlemek için kullanılan tonik ve jeller, sahip oldukları AHA – BHA asitleri sayesinde gözenekleri derinlemesine arındırır. Ölü deri hücrelerinin, sabun kalıntılarının ve yağ birikintilerinin ortadan kalkmasıyla krem ve serumlar daha etkili olur.

Aynı içeriğe sahip günlük bakım kremleri, gözeneklerin tamamına ulaşarak cildi yumuşatır. Deri pigmentlerinde meydana gelen orantısızlıkların giderilmesi kolaylaşabilir. Yaşlanma karşıtı kremler, içerdikleri faydalı asitler sayesinde gözenekleri sıkılaştırır. Daha gergin ve parlak bir cilde sahip olmanızı sağlayabilecek kırışıklık kremleri, cildin parlaklık kazanmasına da yardımcı olabilir. AHA BHA içeren ürünler arasındaki serumlar ise birkaç damla kullanımla cildiniz için bakın sağlar. Nemlendirici cilt serumları, yaşlanma karşıtı serumlar ve göz altı serumu çeşitleri farklı oranlarda alfa ve beta hidroksi asitlere sahiptir.

AHA ve BHA Arasındaki Farklar ve Benzerlikler Nelerdir?

Asit türleri arasındaki farklar, bulundukları yerlerle ilişkilidir. Çeşitli kaynaklara sahip olan Alfa ve Beta Hidroksi Asitlerin etkilerinde de farklılık görülür. Cilt bakımında kullanılan iki yaygın madde olmaları, etkilerinin benzer olduğu açısından önemli bir detaydır. Bu asitlerden birinin bulunduğu ürün, çoğunlukla ötekine de sahiptir. İkisi bir arada bulunabilen AHA / BHA asitleri tarafından cilde sağlanabilecek ortak faydalar şunlardır:

  • Cilt kırışıklarını azaltabilirler.
  • Gözenekleri sıkılaştırabilirler.
  • Yıpranmaya sebep olan aşırı yağı ve kiri temizleyebilirler.

Asit seçenekleri arasındaki ortak noktalar dışında, her iki türün birbirinden ayrılmasını sağlayabilen detaylar mevcuttur. AHA BHA farkı olarak kabul edilebilecek temel durumlar şöyledir:

  • AHA, cilt yüzeyini yumuşatmakta ve gözenekleri beslemekte faydalıdır.
  • BHA, anti – bakteriyel özelliklere sahip olduğu için daha çok cildin temizlenmesini sağlar.

AHA – BHA İçeren MaruDerm Peeling Maske Serum Kullanmanız Neden Gereklidir?

Cildi temizleme ve onarma işlemini bir arada gerçekleştiren AHA – BHA, MaruDerm çoklu etkiye sahip peeling & maske & serum ürünlerinde bolca bulunur. “Sivilcelerden nasıl kurtulurum?”, “Cilt lekeleri nasıl geçer?”, “Kırışıklık azaltan ürünler hangileri?” gibi pek çok soruya cevap arıyorsanız ürünlerimizi tercih edebilirsiniz. Yüzde 10 AHA, yüzde 2 BHA ve yüzde 3 Panthenol içeren ürünlerimiz, AHA BHA bulunan ürünler arasındaki en kullanışlı seçeneklerdendir.

Peeling maske serum ürününü rutin olarak 1 defa kullanmanız gerekir. Yoğun etkiye sahip olduğu için az kullanım yapmanız halinde bile çabucak fayda görebilirsiniz. Akşam yatmadan, kuru cilt üzerine uygulayıp 10 dakika beklemeniz ve daha sonra bol suyla yüzünüzü yıkmanız gerekir. Cilt kuruluğu, gözenek tıkanıklığı ve yaşlanma belirtileri AHA BHA içeren peeling maske serum aracılığıyla azaltılabilir.

 

Kozmetik Hammaddeler hakkında diğer bilgileri aşağıda yazılarımızdan okuyabilirsiniz:

1) Hyalüronik Asit Nedir? Cilde Faydaları Nelerdir? Hangi Cilt Tipleri Tercih Etmelidir?

2) Matrixyl Nedir? Hangi Ürünler Matrixyl İçermektedir?

3) Procapil Nedir? Saça Faydaları Nelerdir? Saç Serumu Nasıl Kullanılmalıdır?

4) BHA (Salisilik Asit) Nedir? Hangi Cilt Tipleri Salisilik Asiti Tercih Etmelidir?

5) Aloe Vera Nedir? Aloe Veranın Cilde Faydaları

6) Kantaron Yağının Cilde Faydaları Nelerdir? Nasıl Uygulanır?

 


Yorumlar (0)

Henüz Yorum Eklenmemiş.


Yorum Yapın

Lütfen zorunlu alanları doldurunuz. *

Cildimiz Neden Yağlanır?

Cildimiz Neden Yağlanır?

Cildimiz Neden Yağlanır? Yağlı ciltler için nemlendiricinin önemi konulu bloğumuzu buradan okuyabilirsiniz. En iyi cilt bakım ürünlerini sitemiz üzerinden satın alabilirsiniz.

Erkekler Sivilcelerden Nasıl Kurtulabilir?

Erkekler Sivilcelerden Nasıl Kurtulabilir?

Erkekler Sivilcelerden Nasıl Kurtulabilir? konulu blog yazımıza buradan ulaşabilirsiniz. En iyi sivilce cilt bakım setini sitemiz üzerinden satın alabilirsiniz.

Akne ve Sivilceye Eğilimli Ciltler İçin Bakım Önerileri

Akne ve Sivilceye Eğilimli Ciltler İçin Bakım Önerileri

Akneye eğilimli ciltler için cilt bakım önerilerini bulabiliceğiniz blog yazımızı buradan okuyabilirsiniz. En iyi cilt bakım ürünlerini www.maruderm.com sitemiz üzerinden alabilirsiniz.

Sivilceler İçin Kesin Çözümler Var Mı?

Sivilceler İçin Kesin Çözümler Var Mı?

Bu blog yazımızda sivilceler için uygulayabileceğiniz çözümlerden bahsedeceğiz. Detaylı bilgi için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Yüzümüzde Sivilce Çıkmasını Nasıl Engelleriz?

Yüzümüzde Sivilce Çıkmasını Nasıl Engelleriz?

Bu blog yazımızda sivilce ve akne oluşumundan kurtulmanın yollarından bahsedeceğiz. Detaylı bilgi için yazımızı okuyabilirsiniz.

Akne Nedir? Nasıl Tedavi Edilmelidir?

Akne Nedir? Nasıl Tedavi Edilmelidir?

Akneler ile sivilceleri karıştırmamak gerekir. Her ikisi de özellikle ergenlik dönemlerinde ciltte meydana gelse de, akneler sivilcelerin daha iltihaplanmış versiyonlarıdır diyebiliriz.

Sivilceler İçin Kesin Çözüm Var Mı?

Sivilceler İçin Kesin Çözüm Var Mı?

Sivilceler, ergenlik dönemi itibariyle her yaş grubunda muhakkak görülen bir cilt hastalığı olmaktadır. Kimi insanlar önemsemese de son derece hassas bir cilt problemi olmaktadır sivilceler.

Yüzde Sivilce Oluşumunu Engellemeye Karşı Önemli Tüyolar

Yüzde Sivilce Oluşumunu Engellemeye Karşı Önemli Tüyolar

Sivilceler nasıl geçer sorusu pek çok kişi tarafından sürekli sorulmaya devam ediyor. Ergenlik dönemiyle başlayan ve ciltte belirgin sıkıntılar yaşatan sivilce ve akneler, aynı zamanda sağlığa da doğrudan etkiler..

Sivilce Lekelerinden Kurtulma Rehberi

Sivilce Lekelerinden Kurtulma Rehberi

Bu yazımızda sivilcelerden nasıl kurtulabileceğiniz ile alakalı tüyolar verilmektedir. Detaylı bilgi için sitemizi ziyaret ediniz.

Hangi Yiyecekler Sivilcenin Oluşmasına Neden Olur?

Hangi Yiyecekler Sivilcenin Oluşmasına Neden Olur?

Cildimizin sivilce ve akne oluşumuna sebebiyet veren pek çok faktör vardır. Öyle ki cilt, başlı başına hassasiyete açık ve çabuk yıpranabilecek bir forma sahip olduğu için, stres, mevsimsel geçişler..

Sivilceleri Doğal Yollardan Giderme Rehberi

Sivilceleri Doğal Yollardan Giderme Rehberi

Sivilceler, hem erkekler hem de kadınlar açısından en büyük cilt sorununa dönüşebilir. Özellikle de kadınların yoğun koşturmaca, makyaj, mevsimsel geçiş ve hormonsal değişimler...

Erkekler Sivilcelerden Nasıl Kurtulur?

Erkekler Sivilcelerden Nasıl Kurtulur?

Sivilceler, sadece bayanların değil belli dönemlerde erkeklerin de en fazla dert yandığı cilt sıkıntılarının başında gelmektedir.

Blog Nedir?

Blog ("weblog"un kısaltması), bir konu hakkında düzenli olarak güncellenen içerik (blog yazısı) sunan bir kişi, grup veya şirket tarafından yürütülen çevrimiçi bir dergi veya bilgilendirici web sitesidir. Bilgileri ters kronolojik sırayla sunar ve resmi olmayan veya konuşma tarzında yazılmıştır.

Cilt bakım, saç bakım ve vücut bakım ürünleriyle alakalı tavsiyelere bloğumuz üzerinden ulaşabilirsiniz.

Güzellik blogu, güzellik, makyaj, saç, moda, cilt bakımı ve diğer güzellikle ilgili konular hakkında içerik barındıran bir web sitesidir. Güzellik blogları ipuçlarını paylaşır, ürünleri gözden geçirir, öğreticiler oluşturur ve trend olan güzellik haberlerini tartışır. Güzellik oldukça görsel bir konu olduğundan, bu bloglar genellikle çok sayıda resim ve video yayınlar.

Güzellik blogcuları başkalarına nasıl güzel olunacağını gösterir. Genellikle resim ve videolarla adım adım öğreticiler yazarlar. Web sitelerinde, YouTube kanallarında, Instagram hesaplarında ve diğer sosyal medya platformlarında ürünleri test eder, inceler ve görüşlerini paylaşırlar.

Güzellik Blogları Türleri

Ne tür bir kitleye odaklanmak istediğinizi seçmek, geliştirdiğiniz içeriği şekillendirmeye yardımcı olacağından, blogunuzun uzun vadeli başarısı için çok önemlidir.

Aşağıdaki blog türlerini göz önünde bulundurun:

Makyaj için Güzellik Blogları: Ürünleri tanıtırken belirli "görünümler" elde etmek için eğitim içeriği sağladıkları için makyajı merkeze alan bloglar modadır.

Açık Ten için Güzellik Blogları: Çok açık tenlerin kendine özgü cilt bakımı ihtiyaçları ve özel makyajı vardır. Soluk tenli bloglar, daha açık ten tonlarıyla en iyi şekilde çalışan belirli görünümler önerir.

Koyu Ten için Güzellik Blogları: Bu blog kategorisi, Siyah, Asyalı ve Latin insanlar için makyaj ve cilt bakımı gibi birden çok cilt tonunu kapsar.

Kırk Üzeri İçin Güzellik Blogları: Elinizden gelenin en iyisini yapmak her yaş için çok önemlidir, bu nedenle daha yaşlı ve daha olgun yetişkinler için bloglar da yaygındır.

Altmışın Üzerindeki Güzellik Blogları: Bu bloglar, yaşlı erkekler ve kadınlar için cilt bakımı, moda ve güzellik konusunda uzmanlaşmıştır.

Devamını Oku..