Arayacağınız kelimeyi yazınız ve enter tuşuna basınız

AHA ve BHA Cilde Faydaları Nelerdir? AHA ve BHA Arasındaki Farklar Nelerdir?

AHA ve BHA Cilde Faydaları Nelerdir? AHA ve BHA Arasındaki Farklar Nelerdir?

AHA ve BHA asitleri, tek başlarına asit olmayıp birer sınıflandırmayı ifade eder. AHA (Alfa Hidroksi Asit) grubunda bulunan asitler mandelik asit, laktik asit, sitrik asit ve glikolik asittir. BHA (Beta Hidroksi Asit) grubunu ise tek bir asit oluşturur; o da salisilik asittir. AHA BHA asitleri cilt katmanlarına sağladıkları yoğun bakım ile tanınır. Birbirinden farklı kişisel bakım ürünlerinde bulunurlar.

Laboratuvar ortamında üretilmeyip, esasen çeşitli bitki özlerinden elde edilirler. Yani AHA – BHA asit içeren ürünler kullanmanız, ölçülü olması halinde cildinizi besleyebilecek bir metottur. Gönül rahatlığıyla kullanılabilecek cilt bakım serumları, günlük bakım kremleri, yüz temizleme jelleri ve tonik çeşitleri bu asitlerle zenginleştirilmiş ürünlerdir.

AHA Asitleri Hangileridir? AHA Asitleri Ne İşe Yarar?

Alfa Hidroksi Asitlerin kozmetik ürünlerinde en sık kullanılan çeşitleri laktik asit ve sitrik asittir. En iyi cilt serumları bu asitlere sahiptir. Glikolik asit de kozmetik sektörünün başlıca içerik maddeleri arasındadır. Malik asit, tartarik asit ve mandelik asit jellerde, kremlerde, serumlarda pek rastlanmayan AHA asitleri olarak bilinir. Nemlendirici serum ve parlatıcı serum seçeneklerinde bulunabilen AHA’ların sahip olduğu etkilerden şöyle bahsedilebilir:

 • Laktik Asit Ne İşe Yarar? Laktik Asidin Cilde Faydaları Nelerdir?

Süt içerisinde bulunan laktozun bakteriler aracılığıyla asidik bir yapı alması, laktik asidi ortaya çıkarır. Halk arasında “süt asidi” olarak bilinen laktik asit cilt beyazlatma uygulamaları için kullanılabilir. Cildin doğal renginden daha koyu tonlara sahip pek çok leke, laktik asit kullanımıyla açılır. Dolayısıyla “Lekeler için hangi asit faydalı?” sorusunun ilk cevabı laktik asittir. Bu aside sahip ürünler, gözeneklerdeki bozulmayı engelleyerek cilt kırışıklarını da azaltır.

 • Sitrik Asit Ne İşe Yarar? Sitrik Asidin Cilde Faydaları Nelerdir?

Sitrik asit ne kozmetikte işe yarar?” sorusuna verilebilecek en önemli cevap, ölü deri hücrelerini temizlemesidir. Gözeneklere dolarak cilt yüzeyinde pürüzlenmeye sebep olan sebum, kir ve yağlar sitrik asit aracılığıyla giderilebilir. Antioksidan özellikler gösterdiği için farklı cilt tiplerinin kullanımı için uygundur. Cildi arındırmakla beraber pas sökücü etkisi de bulunan sitrik asitler mandalina, portakal, greyfurt ve limondan elde edilebilir. Belli oranda cilt tonunu açabilmesi de önemli bir detaydır.

 • Glikolik Asit Ne İşe Yarar? Glikolik Asidin Cilde Faydaları Nelerdir?

Cildi beslerken temizleyebilen glikolik asit faydaları ile dikkat çekmektedir. Bu asitler epidermis tabakasını yıpratan fazla yağı dengeler ve cildin yumuşaklığını korur. Şeker kamışlarından üretilen glikolik asitler Alfa Hidroksi Asit grubunun sık tercih edilen bir üyesidir. Kırışıklıklarla mücadelenizde sizlere yardımcı olur.

BHA Asidi Nedir? BHA Açılımı Nedir? BHA Asitleri Ne İşe Yarar?

BHA yani Beta Hidroksi Asit grubuna dahil olan tek asit, salisilik asittir. Cilt bakımında asit kullanımı önemli olduğu için, BHA’lı ürünleri tercih etmenizde fayda vardır. BHA grubunu meydana getiren salisilik asitler beyaz söğüt ağaçlarının yaprağından ve dış kabuğundan üretilir. Suda az çözünen koyu bir kıvamı mevcuttur. “Salisilik asit ciltte ne işe yarar?” sorusunun cevabı ise cildi bakterilerden arındırmasıdır. Anti – bakteriyel ve anti – enflamatuar özellikleri sayesinde sivilce oluşumunu engelleyebilir. Ölü deri hücrelerini pullandırıp dökerek cildi rahatlatması mümkündür. AHA ve BHA asitlerinin çeşitli ürünlerde bir araya gelmesiyle, sahip oldukları etki artar.

AHA ve BHA İçeren Besinler Hangileridir? AHA ve BHA Nelerde Bulunur?

En çok AHA içeren besinler, narenciye grubunda bulunan mandalina, portakal ve greyfurtlardır. Bu besinlerde sitrik asit vardır. Laktik asidin sütte bulunduğu söylenebilir. Fakat içilebilecek olan sütler henüz asidik yapıya sahip olmadıkları için süt içerek bu maddeyi vücuda almak zordur. Laktik asit, sütte çeşitli bakterilerin türemesi ve sütün ekşimeye başlamasıyla ortaya çıkar. Glikolik asidin en kolay elde edilebildiği gıda ise şeker kamışıdır. Uzun ince saplara benzeyen şeker kamışları, tropikal iklim kuşağında yetiştirilir. AHA asidi bulunan gıdalar tüketmek kadar cilt bakımınızı düzenli şekilde gerçekleştirmeniz gerektiğini unutmamalısınız.

BHA içeren besinler, salisilik asit içeren besinlerdir. Beta Hidroksi Asit, AHA’lara göre daha fazla besinde bulunur. Yer fıstığı, badem, kayısı, domates, mantar, biber, kuru siyah üzüm, muz, şeftali, karpuz, ananas, erik, çilek, yaban mersini, kivi bol miktarda salisilik asit içeren besinler sıralamasındadır. Birbirinden farklı meyve ve sebzeleri yeterli ölçüde tüketmeniz ve kişisel bakım ürünlerinizi yüksek standartlarda tercih etmeniz faydalı olacaktır.

AHA ve BHA İçeren Ürünler Hangileridir?

AHA ve BHA bulunan ürünler arasında krem, jel, tonik ve serumlar mevcuttur. Farklı kullanım tiplerine uygun olarak üretilen pek çok kişisel bakım ürünü bu maddelere sahip olabilir. Cilt yüzeyini temizlemek için kullanılan tonik ve jeller, sahip oldukları AHA – BHA asitleri sayesinde gözenekleri derinlemesine arındırır. Ölü deri hücrelerinin, sabun kalıntılarının ve yağ birikintilerinin ortadan kalkmasıyla krem ve serumlar daha etkili olur.

Aynı içeriğe sahip günlük bakım kremleri, gözeneklerin tamamına ulaşarak cildi yumuşatır. Deri pigmentlerinde meydana gelen orantısızlıkların giderilmesi kolaylaşabilir. Yaşlanma karşıtı kremler, içerdikleri faydalı asitler sayesinde gözenekleri sıkılaştırır. Daha gergin ve parlak bir cilde sahip olmanızı sağlayabilecek kırışıklık kremleri, cildin parlaklık kazanmasına da yardımcı olabilir. AHA BHA içeren ürünler arasındaki serumlar ise birkaç damla kullanımla cildiniz için bakın sağlar. Nemlendirici cilt serumları, yaşlanma karşıtı serumlar ve göz altı serumu çeşitleri farklı oranlarda alfa ve beta hidroksi asitlere sahiptir.

AHA ve BHA Arasındaki Farklar ve Benzerlikler Nelerdir?

Asit türleri arasındaki farklar, bulundukları yerlerle ilişkilidir. Çeşitli kaynaklara sahip olan Alfa ve Beta Hidroksi Asitlerin etkilerinde de farklılık görülür. Cilt bakımında kullanılan iki yaygın madde olmaları, etkilerinin benzer olduğu açısından önemli bir detaydır. Bu asitlerden birinin bulunduğu ürün, çoğunlukla ötekine de sahiptir. İkisi bir arada bulunabilen AHA / BHA asitleri tarafından cilde sağlanabilecek ortak faydalar şunlardır:

 • Cilt kırışıklarını azaltabilirler.
 • Gözenekleri sıkılaştırabilirler.
 • Yıpranmaya sebep olan aşırı yağı ve kiri temizleyebilirler.

Asit seçenekleri arasındaki ortak noktalar dışında, her iki türün birbirinden ayrılmasını sağlayabilen detaylar mevcuttur. AHA BHA farkı olarak kabul edilebilecek temel durumlar şöyledir:

 • AHA, cilt yüzeyini yumuşatmakta ve gözenekleri beslemekte faydalıdır.
 • BHA, anti – bakteriyel özelliklere sahip olduğu için daha çok cildin temizlenmesini sağlar.

AHA – BHA İçeren MaruDerm Peeling Maske Serum Kullanmanız Neden Gereklidir?

Cildi temizleme ve onarma işlemini bir arada gerçekleştiren AHA – BHA, MaruDerm çoklu etkiye sahip peeling & maske & serum ürünlerinde bolca bulunur. “Sivilcelerden nasıl kurtulurum?”, “Cilt lekeleri nasıl geçer?”, “Kırışıklık azaltan ürünler hangileri?” gibi pek çok soruya cevap arıyorsanız ürünlerimizi tercih edebilirsiniz. Yüzde 10 AHA, yüzde 2 BHA ve yüzde 3 Panthenol içeren ürünlerimiz, AHA BHA bulunan ürünler arasındaki en kullanışlı seçeneklerdendir.

Peeling maske serum ürününü rutin olarak 1 defa kullanmanız gerekir. Yoğun etkiye sahip olduğu için az kullanım yapmanız halinde bile çabucak fayda görebilirsiniz. Akşam yatmadan, kuru cilt üzerine uygulayıp 10 dakika beklemeniz ve daha sonra bol suyla yüzünüzü yıkmanız gerekir. Cilt kuruluğu, gözenek tıkanıklığı ve yaşlanma belirtileri AHA BHA içeren peeling maske serum aracılığıyla azaltılabilir.

 

Kozmetik Hammaddeler hakkında diğer bilgileri aşağıda yazılarımızdan okuyabilirsiniz:

1) Hyalüronik Asit Nedir? Cilde Faydaları Nelerdir? Hangi Cilt Tipleri Tercih Etmelidir?

2) Matrixyl Nedir? Hangi Ürünler Matrixyl İçermektedir?

3) Procapil Nedir? Saça Faydaları Nelerdir? Saç Serumu Nasıl Kullanılmalıdır?

4) BHA (Salisilik Asit) Nedir? Hangi Cilt Tipleri Salisilik Asiti Tercih Etmelidir?

5) Aloe Vera Nedir? Aloe Veranın Cilde Faydaları

6) Kantaron Yağının Cilde Faydaları Nelerdir? Nasıl Uygulanır?

 

Pelda Yalçınkaya

Merhabalar ben Pelda. Cilt bakımı ve güzellik alanına büyük bir ilgi duyuyor ve bu alanda aktif şekilde araştırmalar yapıyorum. Araştırmalarım ve deneyimlerim sonucunda öğrendiklerimi Maruderm aracılığıyla sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.Yorumlar (0)

Henüz Yorum Eklenmemiş.


Yorum Yapın

Lütfen zorunlu alanları doldurunuz. *

Magic Crush Nedir?

Magic Crush Nedir?

Magic Crush; bölgesel zayıflama yöntemleri arasında yer almakta ve vücut dokularının daha aktif çalışmasına yardımcı olmaktadır. Tek seansta dâhi etkili sonuçlar veren Magic Crush, sarkma ve selülit gibi oluşumlara da iyi gelmektedir. Jawline belirginleştirme ve kırışıklık giderme gibi alanlarda kullanılan Magic Crush, ağrısız ve güvenli bir işlem olması nedeniyle sıklıkla tercih edilmektedir.

Soğuk Lipoliz Nedir, Ne İşe Yarar?

Soğuk Lipoliz Nedir, Ne İşe Yarar?

Soğuk lipoliz, bölgesel incelme yöntemleri arasında yer alan ve 0’ın altında sıcaklıklara çalışan profesyonel bir tedavi prosedürüdür. Soğuk lipoliz uygulaması ile yağ dokuları dondurularak deforme edilmekte ve kişinin bölgesel olarak incelmesi mümkün hale gelmektedir. Soğuk lipoliz, bölgesel incelmenin yanı sıra cilt problemlerinin azalmasına da yardımcı olmaktadır. Çok yönlü etkileri nedeniyle öne çıkan soğuk lipoliz, birçok kişi tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

Erkekler İçin Cilt Bakım Önerileri

Erkekler İçin Cilt Bakım Önerileri

Erkekler için cilt bakım önerileri; tıraş sonrası bakım, peeling ve tonik uygulamaları, gözenek sıkılaştırıcı bakım ürünü kullanımı ve güneş koruyucu krem kullanımı olarak sıralanmaktadır. Erkekler için cilt bakım ürünleri aracılığıyla yapılan bu uygulamalar, erkek bireylerin daha temiz ve sağlıklı bir cilde sahip olmalarına olanak tanımaktadır. Erkekler, cilt bakım rutinlerine özen göstererek; yaşlanma belirtilerini ve kırışıklık oluşumunu en aza indirebilmektedir.

G5 Masajı Nedir? Faydaları Nelerdir?

G5 Masajı Nedir? Faydaları Nelerdir?

Bölgesel incelme yöntemleri arasında yer alan G5 Masajı, yağ dokularına yüksek yoğunluklu titreşimler göndermekte ve kişinin sıkılaşarak kilo vermesini mümkün hale getirmektedir. G5 bölgesel zayıflama, selülit ve çatlak gibi cilt problemlerine de iyi gelmekte ve uzun vadede kalıcı sonuçlar vermektedir. Uygulama bölgesine olan kan akışını hızlandıran G5 Masajı; çok fonksiyonlu etkileri nedeniyle sıklıkla tercih edilmektedir

Sıcak Havada Vücut Kokusuna Kesin Çözüm Nedir?

Sıcak Havada Vücut Kokusuna Kesin Çözüm Nedir?

Yaz aylarının doğal bir getirisi olan aşırı terleme, vücut kokusu problemlerinin baş göstermesine neden olmaktadır. Ter kokusu, yoğun tempoda ve kalabalık ortamlarda çalışan kişilerin; yaşam kalitesini düşürmekte ve iş motivasyonunu olumsuz etkilemektedir. Yaz aylarında oluşan vücut kokusunun, doğal yollarla giderilmesi; uzun vadede kalıcı sonuç elde edilmesi adına önem arz etmektedir.

Kırışıklıklara Karşı Neler Yapılmalıdır?

Kırışıklıklara Karşı Neler Yapılmalıdır?

Cilt yüzeyinde oluşan kırışıklıklar, ilerleyen yaş veya stres gibi faktörler nedeniyle ortaya çıkmakta ve kişilerin solgun görünmesine neden olmaktadır. Kırışıklık görünümünün azalması için anti age serum ve krem çeşitlerinin düzenli olarak kullanılması gerekmektedir. Kırışıklık karşıtı bakım ürünleri, cilt dokularındaki kolajen üretimini desteklemekte ve kişinin daha genç görünmesine yardımcı olmaktadır.

Koltuk Altı Kararması Nasıl Geçer?

Koltuk Altı Kararması Nasıl Geçer?

Koltuk altı kararması, yanlış epilasyon yöntemleri nedeniyle ortaya çıkmakta ve yaz aylarının diken üstünde geçmesine neden olmaktadır. Ayrıca koltuk altı bölgesine uygulanan jilet ve ağda gibi geleneksel yöntemler, söz konusu bölgenin doğal renk pigmentlerini kaybetmesine sebebiyet vermektedir. Koltuk altı kararmasını azaltan yöntemler; kese uygulaması, peeling uygulaması, beyazlatıcı bakım ürünü kullanımı ve lazer epilasyon olarak sıralanmaktadır.

Gözaltı Morluklarına Kesin Çözüm

Gözaltı Morluklarına Kesin Çözüm

Gözaltı morlukları; yorgunluk, uykusuzluk, sağlıksız beslenme alışkanlıkları, yoğun iş temposu, stres ve kalıtım gibi faktörler nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Göz çevresi bakım ürünleri ve bazı klinik tedaviler, gözaltı morluklarının giderilmesine yardımcı olmakta ve kişinin daha genç görünmesine olanak tanımaktadır.

Göz Çevresi Bakımı Nasıl Yapılır?

Göz Çevresi Bakımı Nasıl Yapılır?

Göz çevresi bakımı, kaz ayakları ve gözaltı morluklarının azalmasına yardımcı olmaktadır. Besleyici yüz serumları ve organik bakım ürünleriyle yapılan göz çevresi bakımı, kişinin kendini daha genç hissetmesine ve daha az kırışıklık problemi yaşamasına olanak tanımaktadır. Göz çevresi bakım ürünleri; gözaltı morlukları, gözaltı torbaları ve kazayağı gibi problemlere özel olarak formüle edilmektedir.

Çocuklar Nemlendirici Ürün Kullanabilir mi?

Çocuklar Nemlendirici Ürün Kullanabilir mi?

Çocuklar ve bebekler, hassas bir cilt yapısına sahip olmaları nedeniyle; cilt kuruluğu, pişik, tahriş ve güneş yanığı gibi olumsuz durumları daha sık yaşamaktadır. Bebek ve çocuk cildinin korunması için çocuklar için nemlendirici krem ve serum çeşitlerinden yararlanmak gerekmektedir. Ebeveynler, çocuklarının cilt sağlığını; dış unsurların zararlı etkilerine karşı korumak adına, nemlendirici bakım ürünlerine rağbet göstermektedir.

Güneşten Kızaran Yüze Ne Yapılmalı?

Güneşten Kızaran Yüze Ne Yapılmalı?

Yaz aylarında, gereken önlemlerin alınmaması nedeniyle ortaya çıkan güneş yanığı; cilt lekesi problemlerinin hızlanmasına ve cilt yüzeyinin yoğun bir şekilde kızarmasına neden olmaktadır. Güneş nedeniyle kızaran ciltler, gereken önlemlerin alınmaması halinde yoğun bir acı ve hassasiyet hissi oluşturmaktadır. Soğuk kompres, yoğurt maskesi ve aloe vera kullanımı; güneş nedeniyle kızaran ciltlerin sakinleştirilmesine yardımcı olmaktadır.

Yüz Bakım Ürünleri Nelerdir? Ve Nasıl Kullanılır?

Yüz Bakım Ürünleri Nelerdir? Ve Nasıl Kullanılır?

Yüz bakım ürünleri; temizleyici jel, tonik, peeling, serum ve nemlendirici krem olarak sıralanmaktadır. Yüz bakım ürünlerinin düzenli olarak kullanılması; cilt problemlerinin azalmasına yardımcı olmaktadır. Cilt gözeneklerinin açılmasına ve cildin doğal nem dengesini yeniden kazanmasına olanak tanıyan yüz bakım ürünleri, birçok kişi tarafından güvenle kullanılmakta ve verim sağlamaları nedeniyle tekrar tekrar tercih edilmektedirler.

Maruderm Blog; cilt, saç ve tırnak bakımı hakkında pek çok güzellik tüyosunu kullanıcılara sunmak amacıyla içerik üretmektedir. Doğanın saf ve eşsiz güzelliklerini cilt bakım sektörüyle buluşturan Maruderm, tamamını Fransa'dan getirdiği hammaddelerle cilt bakım ürünleri ve yüz serumları hazırlamaktadır.

Cilt Bakım Tüyoları

Cilt bakımı hem kadınlar hem de erkekler açısından büyük önem taşımaktadır. Sağlıklı ve canlı bir cilt görünümüne sahip olmak için dikkat edilmesi gereken cilt bakım tüyoları şunlardır:

 1. İyi bir cilt bakımı en temelde temizlik adımıyla başlamalıdır. İlk adımda cilt; temizleyici jel veya temizleyici su yardımıyla kirden ve ölü deriden arındırılmalıdır.
 2. İkinci adımda cilde tonik uygulanmalı ve gözeneklerde kalan makyaj ve kir kalıntıları derinlemesine temizlenmelidir.
 3. Cildin nem ihtiyacının karşılanması ve çeşitli cilt problemlerinin giderilmesi için yüz serumları kullanılmalıdır. Yüz serumu seçerken cilt tipine ve cildin ihtiyaç duyduğu bakım türüne dikkat edilmelidir.
 4. Son adımda ise cilt; iyi bir nemlendirici yardımıyla nemlendirilmeli ve güneş kremi sürülmelidir.

Dört mevsim boyunca gündüz saatlerinde dışarı çıkmadan önce güneş kremi kullanılmalıdır. Bakım gece saatlerinde yapılıyor ise nemlendirme adımıyla sonlandırılmalıdır.

 

Devamını Oku..