Arayacağınız kelimeyi yazınız ve enter tuşuna basınız

AHA ve BHA Cilde Faydaları Nelerdir?

AHA ve BHA Cilde Faydaları Nelerdir?

AHA ve BHA Cilde Faydaları Nelerdir?

AHA ve BHA asitleri; cilt problemlerinin giderilmesine ve cilt yenilenmesine katkı sağladığı için yaygın olarak kullanılmaktadır. AHA asitleri, meyve asitleri; BHA asitleri, yağda çözünebilen organik asitler sınıfına girmektedir. AHA ve BHA asitlerinin öncelikli hedefi; ölü hücrelerin ciltten atılmasını sağlamaktır. Bu asitler; ciltte mikro soyulmalara neden olmakta ve cildin yenilenmesini sağlamaktadır.

AHA ve BHA asitlerinin doğrudan cilt üzerine kullanımı oldukça tehlike arz etmektedir. Asitlerin cilt üzerinde kullanımı; klinik ortamlarda seyreltilerek veya kozmetik ürünlerinin içeriğine eklenerek gerçekleştirilmektedir.

Cildi daha pürüzsüz ve canlı hale getirmek için, AHA ve BHA asit içerikli kozmetik ürünlerine başvurulmaktadır. Cilt üzerinde AHA BHA faydaları şu şekilde sıralanabilir:

 1. Cildi; çok küçük parçalar halinde soymakta ve yenilemektedirler.
 2. Gözeneklerin derinlemesine temizlenmesine yardımcı olmaktadırlar.
 3. Cilt temizliğini sağladıklarından akne oluşumunu önlemektedirler.
 4. Cilt lekelerinin giderilmesine yardımcı olmaktadırlar.
 5. Kırışıklıkların azalmasını sağlamaktadırlar.
 6. Cildi; parlak ve sağlıklı bir görüntüye kavuşturmaktadırlar.
 7. Cildin nem ihtiyacını karşılamakta ve cilt bariyerini güçlendirmektedirler.
 8. Gözenekleri sıkıştırarak, daha küçük hale gelmelerini sağlamaktadırlar.
 9. Akne ve sivilce gibi cilt problemlerinin tedavisinde kullanılabilmektedirler.
 10. Cildin siyah ve beyaz noktalardan arınmasına yardımcı olmaktadırlar.

İleri seviye cilt problemleri olan bireylerin bu tür asitleri kullanmadan önce bir dermatoloğa başvurmaları gerekmektedir. Kullanım öncesinde ürünü cildin küçük bir bölgesinde test etmek, olası yan etkilerden korunmayı sağlamaktadır.

AHA VE BHA içerikli kozmetik ürünlerin, güvenilir markalardan temin edilmesi gerekmektedir. Maruderm markasının, AHA ve BHA içerikli ürünleri; kullanıcıları tarafından tavsiye edilmektedir. Maruderm AHA BHA ürünleri şunlardır:

 1. Maruderm AHA %10 + BHA %2 Peeling Maske Cilt Bakım Serumu
 2. Maruderm Leke Karşıtı Cilt Beyazlatıcı AHA Tonik

AHA ve BHA Arasındaki Farklar

AHA ve BHA Arasındaki Farklar Nelerdir?

Alfa Hidroksi Asitler(AHA) organik meyve asitleri olarak sınıflandırılmaktadır. Beta Hidroksi Asitler(BHA) yağda çözünen organik asitleri ifade etmektedir. AHA ve BHA asitlerinin farklı türleri bulunmaktadır. AHA asitlerinin türleri ve elde edildikleri ürünler şu şekilde sıralanabilir:

 1. Glikolik asit: Şeker kamışlarından elde edilmektedir.
 2. Laktik asit: Sütten elde edilmektedir.
 3. Malik asit: Armut ve elma meyvelerinden elde edilmektedir.
 4. Sitrik asit: Turunçgillerden elde edilmektedir.
 5. Fitik asit: Pirinçten elde edilmektedir.
 6. Tartarik asit: Üzüm ve vişne meyvelerinden elde edilmektedir.
 7. Mandelik asit: Acı bademden elde edilmektedir.

AHA asit türlerinin; cilt lekelerini ve sivilceleri giderme, cildi temizleme ve yenileme özellikleri bulunmaktadır. Bu asit türleri kimyasal peeling işlemlerinde ve cilt bakım ürünlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

BHA asitlerinin türleri ve elde edildikleri ürünler şu şekilde sıralanabilir:

 1. Salisilik asit: Söğüt ağacından elde edilmektedir.
 2. Hyalüronik asit: Patates, ıspanak, fıstık, limon ve avokado gibi pek çok besinde bulunmaktadır.
 3. Linoleik asit: Aspir, ayçiçeği ve mısır yağlarında bulunmaktadır.
 4. Oleik asit: Zeytinyağı, avokado ve badem yağında bulunmaktadır.

BHA asit türlerinin; akne tedavisinde ve cildi nemlendirmede kullanıldığı görülmektedir. Kozmetik sektöründe serum ve tonik gibi formlarda kullanıma sunulan AHA ve BHA asitleri; cildi ölü hücrelerden arındırmak, yenilemek, nemlendirmek ve cilt problemlerini gidermek için kullanılmaktadır.

AHA BHA serum faydaları

AHA ve BHA Nedir?

AHA ve BHA asitleri; mikro soyucu özellikleri bulunan, cilt yenilenmesini ve cilt problemlerinin giderilmesini sağlayan ürünlerdir. AHA asitleri glikolik, laktik, malik, sitrik, fitik, tartarik ve mandelik asitler olarak türlere ayrılmaktadır. BHA asitleriyse salisilik, hyalüronik, linoleik ve oleik asitler olarak sınıflandırılmaktadır.

AHA asitleri; şeker kamışı, süt, elma, armut, pirinç, turunçgiller, üzüm, vişne ve acı badem besinlerinden elde edilmektedir. BHA asitleri; söğüt ağacı, pek çok doğal yağlar ve patates, ıspanak, limon gibi doğal besinler üzerinden elde edilmektedir.

AHA asitleri; cildi mikro şekilde soymakta, cilt yenilenmesini sağlamakta ve cildi sağlıklı, parlak bir görünüme kavuşturmaktadır. BHA asitleri; cildin ölü hücrelerden arınmasına, nemlendirilmesine ve cilt bariyerinin güçlendirilmesine yardımcı olmaktadır.

AHA ve BHA cilt tiplerine göre kullanım şekli

AHA ve BHA Nasıl Kullanılır?

AHA ve BHA asitlerinin doğrudan kullanımı, cilt sağlığı için tehlike arz etmektedir. Bu asitler; klinik ortamında seyreltilerek kullanılmakta veya kozmetik ürünlerinin içeriğinde cilt sağlığına zarar vermeyecek oranlarda kullanıma sunulmaktadır.

İleri seviyede cilt problemlerine sahip bireylerin; AHA BHA serum, tonik ve jel gibi cilt bakım ürünlerini kullanmadan önce dermatoloğa başvurmaları gerekmektedir. AHA ve BHA içerikli cilt bakım ürünlerinin yan etkilerinden korunmak için, kullanılmadan önce cildin küçük bir bölgesinde test edilmesi gerekmektedir. Ürünlerin temiz cilde, düzenli aralıklarla kullanılması gerekmektedir.

AHA BHA içeren bakım ürünleri

AHA ve BHA İçeren Cilt Bakım Ürünleri Nelerdir?

AHA ve BHA içerikli cilt bakım ürünleri serum, jel ve tonik formlarında bulunabilmektedir. Bu ürünler cildin mikro şekilde soyulmasını, renk eşitsizliklerinin giderilmesini, cildin nemlendirilmesini ve cilt problemlerinin tedavi edilmesini sağlamaktadır.

AHA BHA serum ürünleri; cildin alt katmalarına daha hızlı etki edebilmektedir. Yumuşak yapıları ve sıvı formları sayesinde, cilt üzerine daha kolay uygulanabilmektedir. En iyi AHA BHA serum tavsiyeleri arasında Maruderm’in AHA %10 + BHA %2 Peeling Maske Cilt Bakım Serumu bulunmaktadır. Ciltte peeling etkisi yaratan bu serum; ölü derileri temizlemekte, cildin parlak, pürüzsüz ve canlı bir görünüm kazanmasına yardımcı olmaktadır.

Maruderm’in Leke Karşıtı Cilt Beyazlatıcı AHA Toniği; temiz cilde düzenli olarak kullanıldığında, cilt lekelerinin koyuluğunu açmakta ve yoğunluklarını azaltmaktadır. Maruderm’in bu toniği; cildi yenilemek, nemlendirmek ve cildin iyileşmesini teşvik etmek için kullanılmaktadır.

Pelda Yalçınkaya

Merhabalar ben Pelda. Cilt bakımı ve güzellik alanına büyük bir ilgi duyuyor ve bu alanda aktif şekilde araştırmalar yapıyorum. Araştırmalarım ve deneyimlerim sonucunda öğrendiklerimi Maruderm aracılığıyla sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.Yorumlar (0)

Henüz Yorum Eklenmemiş.


Yorum Yapın

Lütfen zorunlu alanları doldurunuz. *

Erkeklere Özel Cilt Bakım Ürünleri Nasıl Seçilir?

Erkeklere Özel Cilt Bakım Ürünleri Nasıl Seçilir?

Cilt bakımı yalnızca kadınlar için gerekli olan bir durum değildir. Çünkü erkeklerin de ciltleri kuruyabiliyor, kırışabiliyor. Çeşitli cilt problemleri ile karşı karşıya kalan erkekler, erkeklere özel cilt bakım ürünleri kullanarak bu durumun önüne geçebiliyor. Erkeklere özel cilt bakım ürünleri sayesinde artık erkekler çok daha özgüvenli ve dinamik bir şekilde yaşamına devam edebiliyor.

Pürüzsüz Bir Cilt İçin En Etkili Yüz Temizleme Yöntemleri

Pürüzsüz Bir Cilt İçin En Etkili Yüz Temizleme Yöntemleri

Gün içerisinde; havadan, kullanılan ürünlerden ve sebum salgılanmasından dolayı, yüzde kir ve yağ tabakası oluşmaktadır. Hijyen ve cilt sağlığı için, yüzün rutin olarak temizlenmesi gerekmektedir. Etkili bir yüz temizliği gerçekleştirmek için, cilt tipine uygun yüz temizleme ürünleri kullanılmaktadır. Yüz temizleme rutini; cildin parlak ve sağlıklı görünmesini, akne oluşumlarını önlemeyi, siyah ve beyaz noktaları giderilmesini sağlamaktadır.

Yağlı Ciltlere Güneş Kremi Önerileri

Yağlı Ciltlere Güneş Kremi Önerileri

Vücut; cilt dokularını ve cilt bariyerini korumak adına, sebum adı verilen bir salgı üretmektedir. Sebum üretimi arttıkça, cilt tipi yağlı hale gelmektedir. Yağlı ciltlerin; büyük gözenekli, akneye yatkın, siyah ve beyaz noktaların bulunduğu cilt tipleri olduğu görülmektedir. Yağlı ciltler doğru bakım ve temizleme ürünleri kullanılarak, normal cilt tipine dönüştürülebilmektedir. Yağlı ciltlerin güneşin sebep olduğu leke ve akne gibi problemlere karşı korunması için, yağlı ciltlere uygun güneş kremleriyle desteklenmesi gerekmektedir.

Cilt Lekeleri Neden Oluşur ve Nasıl Tedavi Edilir?

Cilt Lekeleri Neden Oluşur ve Nasıl Tedavi Edilir?

Cilt lekeleri; genetik faktörler, UV ışınları, yaşlılık ve hamilelik gibi faktörlerden dolayı oluşabilmektedir. Leke karşıtı bakım ürünleri kullanmak; melanin üretimini azaltmakta, cilt lekelerinin koyuluğunu açmakta ve yoğunluğunu seyreltmektedir. Bu ürünlerin içeriklerinde bulunan; Arbutin, Niacinamide, Alzelik Asit gibi maddeler renk eşitsizliklerini gidermeye yardımcı olmaktadır. Leke karşıtı bakım ürünleri; serum, krem ve tonik formlarında bulunabilmektedir.

Micropigmentasyon Nedir?

Micropigmentasyon Nedir?

Micropigmentasyon işlemi; cilt lekeleri ve pigment kaybı gibi cilt sorunlarının, cilt renklendirme ile giderilmesi amacıyla uygulanmaktadır. Mikropigmentasyon kıl tekniği; dökülen kaş ve kirpiklerin, dolgun ve doğal bir kıl görünümüne ulaşması için sıkça tercih edilmektedir. Kişilerin; micropigmentasyon uygulanacak merkezi dikkatli seçmesi ve uygulama sonrası bakıma özen göstermesi, işlemin risklerini minimuma indirmekte ve kalıcılığını korumaktadır.

Microblading Nedir?

Microblading Nedir?

Kaşlar, birçok farklı nedenden kaynaklı olarak zaman içinde seyrelmekte ve dökülmektedir. Yanlış estetik işlemlere maruz kalmak ise, kaşlarda yeni kıl oluşumuna engel olmaktadır. Microblading uygulaması, kaybolan kaşların ve estetik güzelliğin yerine konmasına yardımcı olmaktadır. Özel uygulama tekniği sayesinde microblading; belirgin şekilli, dolgun ve doğal bir kaş görünümü sunmaktadır.

Cildinize Hangi Durumlarda Serum Bakımı Uygulanmalı?

Cildinize Hangi Durumlarda Serum Bakımı Uygulanmalı?

Bakım serumları, günümüzde birçok kişinin bakım rutinine dahil olmaktadır. Yüz bakım serumları; tek başına kullanıldığında gözle görülür değişiklikler yaratması zaman alsa da farklı bakım ürünleriyle desteklenerek kullanıldığında cilde büyük oranda katkı sağlamaktadır. Kişilerin cilt tiplerine ve ihtiyaçlarına göre, farklı bileşenlerle zenginleştirilen cilt bakım serumları; yoğun içerikleri sayesinde cilt üzerinde güçlü etkilere sahiptir.

El ve Ayak Bakımı İçin Çok Önemli Tüyolar

El ve Ayak Bakımı İçin Çok Önemli Tüyolar

El ve ayaklar, vücutta en çok kullanılan fakat bakımına en az özen gösterilen bölgeler olarak bilinmektedir. Oysa el ve ayak bakımını düzenli olarak uygulamak, yaşam kalitesini yükseltmektedir. Kişinin ihtiyaçları doğrultusunda ve düzenli olarak el ve ayak bakım kremi kullanması; gün içinde karşılaşılan birçok dış faktöre ve oluşabilecek cilt hastalıklarına karşı korunmasını sağlamaktadır.

Neden Yüz Kremi Kullanılması Gerektiğinin 5 Sebebi

Neden Yüz Kremi Kullanılması Gerektiğinin 5 Sebebi

Yüz kremleri; küresel çapta, insanlar tarafından en yaygın olarak tercih edilen cilt bakım ürünleridir. Çeşitli etken maddeler içermesi sayesinde birçok farklı cilt sorununa çözüm olabilmektedir. Yüz yapısına ve cildin ihtiyaçlarına özen gösterilerek seçilen yüz kremleri; yüzdeki kırışık ve yorgun görünümü yok ederek, sağlıklı ve canlı bir cilt görünümü sunmaktadır.

Hızlı Bronzlaşmak İçin Neler Yapılabilir?

Hızlı Bronzlaşmak İçin Neler Yapılabilir?

Bronzlaşmak, canlı ve sağlıklı bir cilt görünümüne kavuşmak için gerçekleştirilmektedir. Bronzlaşma süresinin kısa tutulması, güneşin zararlı etkilerine yoğun olarak maruz kalmayı önlemektedir. Bronzlaştırma sürecini hızlandırmak için, bronzlaştırıcı ürünler ve yöntemler uygulanabilmektedir. Zeytinyağı, kakao yağı, limon ve kahve gibi doğal ürünler kullanılarak da bronzlaşma gerçekleştirilebilmektedir. Güneşlenme süresinin kısa tutulması ve koruyucu ürünler kullanılması cilt sağlığı için önem taşımaktadır.

Kolay Kırılan Saçlar İçin Bakım Önerileri

Kolay Kırılan Saçlar İçin Bakım Önerileri

Saçlar; nemsizlik, şekillendirme işlemleri ve kimyasal kullanımı gibi sebeplerden dolayı kırılmaktadır. Saçların kırılmasını önlemek ve yıpranmış saçları onarmak için, saç bakım ürünleri kullanılmaktadır. Saç ve cilt tipine uygun, saç maskeleri ve bakım yağları; saça nem, esneklik ve güç kazandırmaktadır. Saç bakım işlemlerinden kalıcı sonuçlar elde edilebilmesi için; doğru ürünleri, düzenli olarak kullanmak gerekmektedir.

Yüz Serumu Nedir? Faydaları Nelerdir?

Yüz Serumu Nedir? Faydaları Nelerdir?

Yüz serumları; ciltteki kırışıklıkları, ince çizgileri ve lekeleri azaltmak ve cildin daha genç görünmesini sağlamak üzere formülize edilmektedir. Kişinin ihtiyaçlarına uygun yüz serumunu seçmesi ve cildine doğru bir şekilde uygulaması; cilt sağlığına katkıda bulunmakta ve cildin elastikliğini geri kazandırmaktadır. Ayrıca düzenli kullanım sonunda yüz serumları, ciltte sivilce ve akne oluşumu gibi enfeksiyonel rahatsızlıkları da önlemektedir.

Maruderm Blog; cilt, saç ve tırnak bakımı hakkında pek çok güzellik tüyosunu kullanıcılara sunmak amacıyla içerik üretmektedir. Doğanın saf ve eşsiz güzelliklerini cilt bakım sektörüyle buluşturan Maruderm, tamamını Fransa'dan getirdiği hammaddelerle cilt bakım ürünleri ve yüz serumları hazırlamaktadır.

Cilt Bakım Tüyoları

Cilt bakımı hem kadınlar hem de erkekler açısından büyük önem taşımaktadır. Sağlıklı ve canlı bir cilt görünümüne sahip olmak için dikkat edilmesi gereken cilt bakım tüyoları şunlardır:

 1. İyi bir cilt bakımı en temelde temizlik adımıyla başlamalıdır. İlk adımda cilt; temizleyici jel veya temizleyici su yardımıyla kirden ve ölü deriden arındırılmalıdır.
 2. İkinci adımda cilde tonik uygulanmalı ve gözeneklerde kalan makyaj ve kir kalıntıları derinlemesine temizlenmelidir.
 3. Cildin nem ihtiyacının karşılanması ve çeşitli cilt problemlerinin giderilmesi için yüz serumları kullanılmalıdır. Yüz serumu seçerken cilt tipine ve cildin ihtiyaç duyduğu bakım türüne dikkat edilmelidir.
 4. Son adımda ise cilt; iyi bir nemlendirici yardımıyla nemlendirilmeli ve güneş kremi sürülmelidir.

Dört mevsim boyunca gündüz saatlerinde dışarı çıkmadan önce güneş kremi kullanılmalıdır. Bakım gece saatlerinde yapılıyor ise nemlendirme adımıyla sonlandırılmalıdır.

 

Devamını Oku..