Arayacağınız kelimeyi yazınız ve enter tuşuna basınız

Yüzdeki Tüyler Neden Çıkar? Yüzdeki Tüylerden Kurtulmanın Yöntemleri

Yüzdeki Tüyler Neden Çıkar? Yüzdeki Tüylerden Kurtulmanın Yöntemleri

Yüzdeki Tüyler Neden Çıkar? Yüzdeki Tüylerden Kurtulmanın Yöntemleri

Yüzde tüylenme, vücuttaki hastalıkların belirtisi olabilmektedir. Hirsutizm olarak adlandırılan hormonal bozukluk; yüzde ve vücutta aşırı tüy çıkmasına sebep olmaktadır. Hirsutizm, kadınlardaki androjen hormonunun fazla salgılanması sonucu ortaya çıkmaktadır. Hirsutizm sorunu yaşayan kadınlarda, vücuttaki ayva tüylerin yerinde sert ve koyu renkli tüyler çıkmaktadır.

Kadın hastalıklarından olan polikistik over sendromu, yüzde tüy çıkmasını tetiklemektedir. Bu hastalık; yumurtalıklarda iyi huylu ve küçük kistlerin yoğun olarak bulunmasıyla ortaya çıkmaktadır. Polikistik over sendromu; regl döngüsünü bozarak, kısırlığa zemin hazırlamakta ve vücut genelinde aşırı tüylenmeye sebep olmaktadır. Yüzde tüy çıkmasının sebebi, hastalıklar olduğunda çözüm için doktora başvurulması gerekmektedir.

Yüzde tüylenme oluşmasının, hastalık dışında sebepleri de bulunmaktadır. Bu sebepler arasında; kortizonlu ilaç kullanımı, vücuda kıl köklerini besleyen yağlar sürmek ve yanlış epilasyon yöntemleri uygulamak gösterilebilmektedir.

Yüzdeki tüylerden kurtulmak için uygulanacak yöntemler şu şekilde sıralanabilir:

 1. Ağda yapmak: Ağda kılları kökünden almakta ve uzun süre cilde pürüzsüz bir görünüm kazandırmaktadır. Ağda uygulaması evde kolaylıkla gerçekleştirilebilmekte ve yüzdeki ölü derileri temizlemektedir.
 2. Ustura kullanmak: Usturayla alınan yüz kıllarının, tek bir hizada ve aynı anda uzadığı görülmektedir. Bu sebeple kılların kalınlaştığı düşünülmektedir. Ancak ustura kılları kalınlaştırmamaktadır.
 3. Tüy dökücü kullanmak: Tüy dökücü kullanmak, yüz bölgesindeki tüylerden kısa süreliğine kurtulmayı sağlamaktadır. Tüy dökücüyü kaş bölgesi gibi dar alanlarda kullanmak; dikkat gerektirmekte ve kaş şeklini bozabileceğinden tavsiye edilmemektedir.
 4. Lazer epilasyon: Lazer epilasyon yaptırmak, yüzdeki tüylerden kalıcı ve acısız biçimde kurtulmayı sağlamaktadır. Uygulama süreci, kıl yapısı ve rengine bağlı olarak değişiklik göstermektedir.
 5. İğneli epilasyon: İğneli epilasyon uygulamasında, tüy kökleri iğneyle elektrik akımı verilerek yakılmaktadır. Bu yöntem; ince yapıda ve rengi açık tüylerin uzun vadede giderilmesi için tercih edilmektedir.

Yüzdeki Tüyler Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yüz Bölgesinde Neden Tüy Çıkar?

Yüz bölgesinde oluşan tüylenme, kadınları estetik yönden rahatsız etmektedir. Yüzde tüy çıkmasının sebepleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Androjen hormonunun fazla salgılanması
 • Polikistik over sendromu
 • Östrojen hormonunun dengesiz biçimde salgılanması
 • Böbrek üstü ve hipofiz bezi hastalıkları
 • Kıl köklerini uyaran ürün kullanımı
 • Yanlış epilasyon uygulamaları
 • Stres
 • Kortizonlu ilaç kullanımı

Yüzdeki tüylerin yoğun olarak çıkmalarını engellemek için; etkili bir cilt bakımı rutini oluşturmak gerekmektedir. Cildi düzenli olarak temizlemek ve yağdan arındırmak tüylerin yoğun olarak çıkmasını önlemektedir. Cilt bakımında yüze hassas davranmak ve cilt tipine uygun ürünler kullanmak gerekmektedir. Maruderm’in cilt bakım ürünleri arasında, her cilt tipine ve ihtiyaca uygun ürünler bulunmaktadır.

Yüz Bölgesindeki Kıllar Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yüz Bölgesindeki Tüyler Nasıl Geçer?

Yüz bölgesindeki tüyler; estetik bozukluğa yol açmakta ve kadınları rahatsız etmektedir. Kadınlar bu durumdan kurtulmak için; ağda, ustura ve lazer gibi pek çok epilasyon uygulamasına başvurmaktadırlar. Doğru cilt bakım ürünleri kullanmak, epilasyon uygulamalarından sonra cildi rahatlatmaktadır. Hassaslaşan cildin nemlendirilmesi ve yatıştırılması gerekmektedir.

Yüz bölgesindeki tüylenme sebepleri arasında, kıl köklerini uyaran ürünlerin kullanımı da bulunmaktadır. Etkili bir cilt bakımı rutini oluşturarak bu tür durumlar önlenebilmektedir. Yüzün nazik ve etkili biçimde temizlenmesi ve cildin ölü deri ve ürün kalıntılarından arındırılması; tüylerin yoğun biçimde çıkmasını engellemektedir.

Tüylenme probleminin kaynağında; hormon bozukluğu veya hastalıklar bulunuyorsa, çözüm için doktora başvurmak gerekmektedir. Yüzdeki tüylenmenin sebepleri dış etkenler olduğunda; evde yapılabilen, doğal ürün uygulamalarıyla tüylenme sorunu çözülebilmektedir. Bu uygulamalara şu şekilde örnek verilebilir:

 • Bal maskesi: Ağda formunda olan bu maskeyle, yüz tüyleri kökünden alınmaktadır. Maskeyi hazırlamak için iki çay kaşığı toz şeker, bir çay kaşığı bal ve bir çay kaşığı suyu kıvam alana kadar ocakta ısıtmak gerekmektedir. Kahverengi hale gelen karışımı, ılık haldeyken yüzdeki tüylerin üzerine uygulamak ve biraz bekletip çekmek; tüylerden kurtulmayı sağlamaktadır.
 • Zerdeçal kürü: Kürü oluşturmak için iki yemek kaşığı zerdeçala yavaşça süt ekleyerek macun haline getirmek gerekmektedir. Macun kıvamına getirilen karışım; yüz tüylerinin üzerine uygulandığında; kıl köklerinin zayıfladığı ve renklerinin açıldığı görülmektedir.
 • Nane çayı: Günde en az iki kez nane çayı tüketmek, istenmeyen tüylerin azalmasına yardımcı olmaktadır. Çayı hazırlamak için kurutulmuş nane üzerine kaynar su eklemek yeterlidir.

Yüz Bölgesinde Kıllanma

İğneli Epilasyon

İğneli epilasyon, iğne kullanarak kıl köklerine elektrik verilmesiyle gerçekleştirilmektedir. Elektrikle yanan kıl köklerinin, yapısı bozulmaktadır. İğneli epilasyon yaptıran kişilerin uzun süre pürüzsüz bir cilde sahip oldukları görülmektedir. İğneli epilasyon yöntemi; ince ve açık renkteki tüyleri rahatlıkla görebilmekte, bu sebeple yüz bölgesinde yaygın olarak tercih edilmektedir.

Lazer Epilasyon

Lazer epilasyon uygulaması; kıl köklerini uyutarak uzun süre çıkmalarını engellemekte ve kıl yapısını inceltmektedir. Uygulama sürecinin kişiden kişiye değiştiği gözlemlenmektedir. Kıl kökü, kalınlığı ve rengi; süreci etkilemektedir. Açık ten üzerindeki, siyah renkli kıllarda daha etkili sonuçlar alınmaktadır.

Diod Lazer Epilasyon

Diod lazer epilasyonda kullanılan cihaz, daha derine ulaşabilen dalga boyunda atışlar yapmaktadır. Diod lazerin; koyu ten üzerinde kullanılabilmesi, açık renkteki kılları daha rahat görmesi ve kıl köklerini daha hızlı uyutması sebebiyle yaygın olarak tercih edilmektedir. Diod lazer İnce tüyleri rahatlıkla görebilmekte ve kalıcı olarak tüylenme sorunundan kurtulmayı sağlamaktadır. Diod lazerde bulunan soğutucu başlık, acı hissini en aza indirmekte ve yüz bölgesinde uygulanmasına imkan tanımaktadır.

Pelda Yalçınkaya

Merhabalar ben Pelda. Cilt bakımı ve güzellik alanına büyük bir ilgi duyuyor ve bu alanda aktif şekilde araştırmalar yapıyorum. Araştırmalarım ve deneyimlerim sonucunda öğrendiklerimi Maruderm aracılığıyla sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.Yorumlar (0)

Henüz Yorum Eklenmemiş.


Yorum Yapın

Lütfen zorunlu alanları doldurunuz. *

Erkeklere Özel Cilt Bakım Ürünleri Nasıl Seçilir?

Erkeklere Özel Cilt Bakım Ürünleri Nasıl Seçilir?

Cilt bakımı yalnızca kadınlar için gerekli olan bir durum değildir. Çünkü erkeklerin de ciltleri kuruyabiliyor, kırışabiliyor. Çeşitli cilt problemleri ile karşı karşıya kalan erkekler, erkeklere özel cilt bakım ürünleri kullanarak bu durumun önüne geçebiliyor. Erkeklere özel cilt bakım ürünleri sayesinde artık erkekler çok daha özgüvenli ve dinamik bir şekilde yaşamına devam edebiliyor.

Pürüzsüz Bir Cilt İçin En Etkili Yüz Temizleme Yöntemleri

Pürüzsüz Bir Cilt İçin En Etkili Yüz Temizleme Yöntemleri

Gün içerisinde; havadan, kullanılan ürünlerden ve sebum salgılanmasından dolayı, yüzde kir ve yağ tabakası oluşmaktadır. Hijyen ve cilt sağlığı için, yüzün rutin olarak temizlenmesi gerekmektedir. Etkili bir yüz temizliği gerçekleştirmek için, cilt tipine uygun yüz temizleme ürünleri kullanılmaktadır. Yüz temizleme rutini; cildin parlak ve sağlıklı görünmesini, akne oluşumlarını önlemeyi, siyah ve beyaz noktaları giderilmesini sağlamaktadır.

Yağlı Ciltlere Güneş Kremi Önerileri

Yağlı Ciltlere Güneş Kremi Önerileri

Vücut; cilt dokularını ve cilt bariyerini korumak adına, sebum adı verilen bir salgı üretmektedir. Sebum üretimi arttıkça, cilt tipi yağlı hale gelmektedir. Yağlı ciltlerin; büyük gözenekli, akneye yatkın, siyah ve beyaz noktaların bulunduğu cilt tipleri olduğu görülmektedir. Yağlı ciltler doğru bakım ve temizleme ürünleri kullanılarak, normal cilt tipine dönüştürülebilmektedir. Yağlı ciltlerin güneşin sebep olduğu leke ve akne gibi problemlere karşı korunması için, yağlı ciltlere uygun güneş kremleriyle desteklenmesi gerekmektedir.

Cilt Lekeleri Neden Oluşur ve Nasıl Tedavi Edilir?

Cilt Lekeleri Neden Oluşur ve Nasıl Tedavi Edilir?

Cilt lekeleri; genetik faktörler, UV ışınları, yaşlılık ve hamilelik gibi faktörlerden dolayı oluşabilmektedir. Leke karşıtı bakım ürünleri kullanmak; melanin üretimini azaltmakta, cilt lekelerinin koyuluğunu açmakta ve yoğunluğunu seyreltmektedir. Bu ürünlerin içeriklerinde bulunan; Arbutin, Niacinamide, Alzelik Asit gibi maddeler renk eşitsizliklerini gidermeye yardımcı olmaktadır. Leke karşıtı bakım ürünleri; serum, krem ve tonik formlarında bulunabilmektedir.

Micropigmentasyon Nedir?

Micropigmentasyon Nedir?

Micropigmentasyon işlemi; cilt lekeleri ve pigment kaybı gibi cilt sorunlarının, cilt renklendirme ile giderilmesi amacıyla uygulanmaktadır. Mikropigmentasyon kıl tekniği; dökülen kaş ve kirpiklerin, dolgun ve doğal bir kıl görünümüne ulaşması için sıkça tercih edilmektedir. Kişilerin; micropigmentasyon uygulanacak merkezi dikkatli seçmesi ve uygulama sonrası bakıma özen göstermesi, işlemin risklerini minimuma indirmekte ve kalıcılığını korumaktadır.

Microblading Nedir?

Microblading Nedir?

Kaşlar, birçok farklı nedenden kaynaklı olarak zaman içinde seyrelmekte ve dökülmektedir. Yanlış estetik işlemlere maruz kalmak ise, kaşlarda yeni kıl oluşumuna engel olmaktadır. Microblading uygulaması, kaybolan kaşların ve estetik güzelliğin yerine konmasına yardımcı olmaktadır. Özel uygulama tekniği sayesinde microblading; belirgin şekilli, dolgun ve doğal bir kaş görünümü sunmaktadır.

Cildinize Hangi Durumlarda Serum Bakımı Uygulanmalı?

Cildinize Hangi Durumlarda Serum Bakımı Uygulanmalı?

Bakım serumları, günümüzde birçok kişinin bakım rutinine dahil olmaktadır. Yüz bakım serumları; tek başına kullanıldığında gözle görülür değişiklikler yaratması zaman alsa da farklı bakım ürünleriyle desteklenerek kullanıldığında cilde büyük oranda katkı sağlamaktadır. Kişilerin cilt tiplerine ve ihtiyaçlarına göre, farklı bileşenlerle zenginleştirilen cilt bakım serumları; yoğun içerikleri sayesinde cilt üzerinde güçlü etkilere sahiptir.

El ve Ayak Bakımı İçin Çok Önemli Tüyolar

El ve Ayak Bakımı İçin Çok Önemli Tüyolar

El ve ayaklar, vücutta en çok kullanılan fakat bakımına en az özen gösterilen bölgeler olarak bilinmektedir. Oysa el ve ayak bakımını düzenli olarak uygulamak, yaşam kalitesini yükseltmektedir. Kişinin ihtiyaçları doğrultusunda ve düzenli olarak el ve ayak bakım kremi kullanması; gün içinde karşılaşılan birçok dış faktöre ve oluşabilecek cilt hastalıklarına karşı korunmasını sağlamaktadır.

Neden Yüz Kremi Kullanılması Gerektiğinin 5 Sebebi

Neden Yüz Kremi Kullanılması Gerektiğinin 5 Sebebi

Yüz kremleri; küresel çapta, insanlar tarafından en yaygın olarak tercih edilen cilt bakım ürünleridir. Çeşitli etken maddeler içermesi sayesinde birçok farklı cilt sorununa çözüm olabilmektedir. Yüz yapısına ve cildin ihtiyaçlarına özen gösterilerek seçilen yüz kremleri; yüzdeki kırışık ve yorgun görünümü yok ederek, sağlıklı ve canlı bir cilt görünümü sunmaktadır.

Hızlı Bronzlaşmak İçin Neler Yapılabilir?

Hızlı Bronzlaşmak İçin Neler Yapılabilir?

Bronzlaşmak, canlı ve sağlıklı bir cilt görünümüne kavuşmak için gerçekleştirilmektedir. Bronzlaşma süresinin kısa tutulması, güneşin zararlı etkilerine yoğun olarak maruz kalmayı önlemektedir. Bronzlaştırma sürecini hızlandırmak için, bronzlaştırıcı ürünler ve yöntemler uygulanabilmektedir. Zeytinyağı, kakao yağı, limon ve kahve gibi doğal ürünler kullanılarak da bronzlaşma gerçekleştirilebilmektedir. Güneşlenme süresinin kısa tutulması ve koruyucu ürünler kullanılması cilt sağlığı için önem taşımaktadır.

Kolay Kırılan Saçlar İçin Bakım Önerileri

Kolay Kırılan Saçlar İçin Bakım Önerileri

Saçlar; nemsizlik, şekillendirme işlemleri ve kimyasal kullanımı gibi sebeplerden dolayı kırılmaktadır. Saçların kırılmasını önlemek ve yıpranmış saçları onarmak için, saç bakım ürünleri kullanılmaktadır. Saç ve cilt tipine uygun, saç maskeleri ve bakım yağları; saça nem, esneklik ve güç kazandırmaktadır. Saç bakım işlemlerinden kalıcı sonuçlar elde edilebilmesi için; doğru ürünleri, düzenli olarak kullanmak gerekmektedir.

Yüz Serumu Nedir? Faydaları Nelerdir?

Yüz Serumu Nedir? Faydaları Nelerdir?

Yüz serumları; ciltteki kırışıklıkları, ince çizgileri ve lekeleri azaltmak ve cildin daha genç görünmesini sağlamak üzere formülize edilmektedir. Kişinin ihtiyaçlarına uygun yüz serumunu seçmesi ve cildine doğru bir şekilde uygulaması; cilt sağlığına katkıda bulunmakta ve cildin elastikliğini geri kazandırmaktadır. Ayrıca düzenli kullanım sonunda yüz serumları, ciltte sivilce ve akne oluşumu gibi enfeksiyonel rahatsızlıkları da önlemektedir.

Maruderm Blog; cilt, saç ve tırnak bakımı hakkında pek çok güzellik tüyosunu kullanıcılara sunmak amacıyla içerik üretmektedir. Doğanın saf ve eşsiz güzelliklerini cilt bakım sektörüyle buluşturan Maruderm, tamamını Fransa'dan getirdiği hammaddelerle cilt bakım ürünleri ve yüz serumları hazırlamaktadır.

Cilt Bakım Tüyoları

Cilt bakımı hem kadınlar hem de erkekler açısından büyük önem taşımaktadır. Sağlıklı ve canlı bir cilt görünümüne sahip olmak için dikkat edilmesi gereken cilt bakım tüyoları şunlardır:

 1. İyi bir cilt bakımı en temelde temizlik adımıyla başlamalıdır. İlk adımda cilt; temizleyici jel veya temizleyici su yardımıyla kirden ve ölü deriden arındırılmalıdır.
 2. İkinci adımda cilde tonik uygulanmalı ve gözeneklerde kalan makyaj ve kir kalıntıları derinlemesine temizlenmelidir.
 3. Cildin nem ihtiyacının karşılanması ve çeşitli cilt problemlerinin giderilmesi için yüz serumları kullanılmalıdır. Yüz serumu seçerken cilt tipine ve cildin ihtiyaç duyduğu bakım türüne dikkat edilmelidir.
 4. Son adımda ise cilt; iyi bir nemlendirici yardımıyla nemlendirilmeli ve güneş kremi sürülmelidir.

Dört mevsim boyunca gündüz saatlerinde dışarı çıkmadan önce güneş kremi kullanılmalıdır. Bakım gece saatlerinde yapılıyor ise nemlendirme adımıyla sonlandırılmalıdır.

 

Devamını Oku..