Arayacağınız kelimeyi yazınız ve enter tuşuna basınız

Tırnak Kırılması Nasıl Önlenir?

Tırnak Kırılması Nasıl Önlenir?

Tırnak Kırılması Nasıl Önlenir?

Çoğu kadın için olumsuz bir durum olarak nitelendirilen tırnak kırılması, pek çok farklı nedenden dolayı gerçekleşebilmektedir. Acı veren ve hiç beklenmedik bir şekilde gerçekleşen tırnak kırılması, bazı vitamin eksikliklerinin habercisi olabilmektedir.

Sağlıklı tırnaklar; lekesiz, parlak ve pürüzsüz bir görünüme sahip olmaktadır. Sağlıksız ve güçsüz tırnaklar; mat görünmekte ve darbeler karşısında kolaylıkla kırılabilmektedirler. Sağlıklı ve güçlü tırnaklara sahip olmak için, uygun ürünlerle düzenli bir şekilde tırnak bakımı yapılması gerekmektedir.

Çoğunlukla darbeye maruz kalma ve ezilme nedeniyle oluşan tırnak kırılmaları, kişilerin günlük rutinlerini olumsuz yönde etkilemektedir. Uzmanlar, tırnakların sağlığını ve görünüşünü etkileyen bazı faktörlerin düzenlenebileceğini söylemektedir.

Tırnak Kırılması Nedir?

Hem el hem de ayak tırnaklarında görülen kırılmalar, çoğu kişi tarafından can sıkıcı bir durum olarak nitelendirilmektedir. El tırnaklarının kırılması, kişilerin büyük oranda acı çekmesine neden olmaktadır. Günlük rutinler ve yapılması gereken işler, tırnak kırılması nedeniyle aksayabilmektedir.

Tırnak kırılması, el bakımına ve el estetiğine önem veren kişilerin yaşamak istemeyeceği bir durumdur. Özenle bakılan eller ve tırnaklar, kırılma nedeniyle zarar görmektedir. Özellikle oje sürmeyi ve uzun tırnak kullanmayı seven kadınlar, tırnak kırılmasının önüne geçmek için çok fazla çaba göstermektedir.

Tırnak Kırılması Neden Olur?

Gençlerde görülen tırnak kırılması problemi, çoğunlukla kalsiyum eksikliği kaynaklı olmaktadır. Kalsiyum; kemik, diş ve tırnak sağlığına katkıda bulunan mineraller arasında yer almaktadır. Kalsiyum eksikliğinden mustarip olan kişiler; kemik ağrıları, diş problemleri ve tırnak kırılması gibi durumları daha sık yaşamaktadır.

Çeşitli kimyasal ürünlere el ile temas etmek, tırnak kırılmasının daha sık yaşanmasına neden olmaktadır. Çamaşır suyu, bulaşık deterjanları, yüzey temizleyiciler ve daha birçok kimyasal temizlik ürünü; çıplak el ile temasa uygun değildir. Bu ürünlere çıplak el ile temas etmek, tırnakların hızlı bir şekilde kırılmasına yol açmaktadır.

Aseton, tırnak sağlığının bozulmasına neden olan kimyasal ürünlerin başında yer almaktadır. Elleri sık sık asetona maruz bırakmak, tırnak kimyasının bozulmasına neden olmaktadır. Bu durumların önüne geçmek için aseton kullanımının en aza indirilmesi gerekmektedir.

Tırnak kırılması problemine neden olan diğer faktörlerden biri ise tırnak yapısına etki eden vitaminlerin azalması olarak gösterilmektedir. B kompleks vitaminlerinin, C ve E vitaminin faydaları, tırnak sağlığının tekrardan kazanılmasına olanak tanımaktadır. Tırnak kırılmasının diğer nedenleri şunlardır:

 1. Sedef hastalığı.
 2. Kansızlık.
 3. Tiroit problemleri.
 4. Mantar enfeksiyon.
 5. Biotin eksikliği.
 6. Protein eksikliği.
 7. Yaralanma ve travma.
 8. Stres.

Tırnak kırılması problemini beraberinde getirebilecek olan tüm bu nedenler, hızlı bir şekilde tedavi edilmediği takdirde diğer cilt problemlerine de zemin hazırlamaktadır. Tırnak kırılmasına neden olan kaynaklar; saç dökülmesi, saç kırılması ve diş yapısının bozulması gibi problemlere de neden olmaktadır.

Tırnak Kırılmasına Hangi Vitaminlerin Eksikliği Neden Olmaktadır?

Bazı vitaminler, tırnak sağlığı ve tırnak sertliği üzerinde son derece etkili olmaktadır. Vitaminler ve mineraller, tırnakların daha sert bir yapıya sahip olmasına ve nem oranının korunmasına olanak tanımaktadır. Vitamin eksikliğinin söz konusu olduğu durumlarda, tırnak kırılması gibi problemler ortaya çıkabilmektedir.

B kompleks vitaminleri içerisinde yer alan biotinin; vücuda yeterli düzeyde alınmaması, tırnak kırılması sorununun nedenlerinden biri olarak görülmektedir. B7 vitamini olarak da adlandırılan biotin; sardalya, baklagiller ve yumurta gibi besinlerde bulunmaktadır. Tırnak kırılmasını önlemek isteyen kişilerin, bu besinleri çokça tüketmesi gerekmektedir.

B7 vitamini dışındaki bazı vitamin ve minerallerin eksikliği de tırnak kırılması üzerinde etkili olmaktadır. Kalsiyum, folik asit, C vitamini ve omega – 3 bu vitamin ve minerallerin arasında yer almaktadır. Kalsiyum, folik asit ve C vitamini takviyesi kullanmak; tırnak kırılması sorununun önüne geçebilmektedir.

Tırnak Kırılması Nasıl Azaltılır?

Tırnak kırılmasının azaltılması ve uzatılan tırnakların daha geç kırılması için, gereken vitamin ve mineral desteğinin hızlı bir şekilde sağlanması gerekmektedir. Düzenli uyku, yeterli düzeyde su içmek ve stres faktörlerinin azaltılması da tırnak kırılması problemini büyük ölçüde azaltmaktadır.

Tırnaklarının daha az kırılmasını isteyen kişiler, cilt bakım rutinlerini titiz bir şekilde yerine getirmektedir. El bakımının ve tırnaklara nem sağlamanın aksatıldığı durumlarda, tırnak yapısı kırılmaya müsait bir hale gelmektedir. Bu nedenle ellerin ve tırnakların günlük olarak nemlendirilmesi gerekmektedir.

Cilt kuruluğu tırnak kırılmasına neden olan kaynaklardan büyük ölçüde etkilenmektedir. Kuru ve sağlıksız bir cilt yapısı, tırnak kırılması gibi problemleri de beraberinde getirmektedir. Cilt kuruluğunun en aza indirilmesi için cildin günlük olarak nemlendirilmesi ve yeterli ölçüde su içilmesi gerekmektedir.

Tırnak Kırılmasını Önlemek İçin Öneriler

Tırnak kırılmasının oluşmadan önlenmesini sağlayan pek çok bakım önerisi bulunmaktadır. Tırnak sertliğini destekleyecek ürünlerin düzenli bir şekilde kullanılması, bu önerilerin başında yer almaktadır. Tırnak kırılmasının önlenmesi için yapılması gerekenler şunlardır:

 1. Kimyasal maddelere dokunurken eldiven giymek.
 2. Törpüleme işlemini daha az ve nazikçe yapmak.
 3. Tırnakları günlük olarak nemlendirmek.
 4. Aseton kullanımını minimum düzeye indirmek.
 5. Tırnakları, ağır yük ve darbelere karşı korumak.
 6. Düzeyi ve sağlıklı beslenmek.
 7. Kalsiyum takviyesi kullanmak.
 8. Tırnak koruyucu ve sertleştirici özelliğe sahip olan ojeleri kullanmak.

Tırnakların daha sağlıklı olması ve daha az kırılması için vücuttaki vitamin değerlerinin sık sık kontrol edilmesi gerekmektedir. Vücuda alınan besinlerin yeterli gelip gelmemesi, kişilerin tırnak sağlığı üzerinde büyük oranda etkilidir. Gereken vitamin ve mineral desteğinin alınması, tırnak kırılması sorununun en aza indirilmesine olanak tanımaktadır.

Pelda Yalçınkaya

Merhabalar ben Pelda. Cilt bakımı ve güzellik alanına büyük bir ilgi duyuyor ve bu alanda aktif şekilde araştırmalar yapıyorum. Araştırmalarım ve deneyimlerim sonucunda öğrendiklerimi Maruderm aracılığıyla sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.Yorumlar (0)

Henüz Yorum Eklenmemiş.


Yorum Yapın

Lütfen zorunlu alanları doldurunuz. *

Cilt Beyazlatıcı Ürünler Nasıl Kullanılır?

Cilt Beyazlatıcı Ürünler Nasıl Kullanılır?

Cilt beyazlatma, cilt lekelerini azaltmak ve cilt tonunu eşitlemek için kullanılan bir uygulamadır. Beyazlatıcı kremler, içerdikleri aktif maddelerle ciltteki koyu lekeleri azaltmaya yardımcı olmaktadır. Cilt beyazlatma yöntemleri düzenli olarak uygulanmalıdır ve cilde uygun olduğundan emin olunmalıdır. Bu yöntemlerin düzenli kullanımı ile ciltteki koyu lekeler azaltılabilmekte ve cilt tonunu eşitleyebilmektedir.

Çatlak Kremi Nedir Ne İşe Yarar?

Çatlak Kremi Nedir Ne İşe Yarar?

Çatlaklar, ciltteki esneklik kaybı sonucu ortaya çıkan yırtılmalar olarak tanımlanmaktadır. Bu durum, hızlı kilo alıp verme, genetik faktörler, hamilelik gibi durumlar sonucunda meydana gelmektedir. Çatlaklar estetik bir sorun olmanın yanı sıra, kaşıntı, hassasiyet ve ağrıya neden olabilmektedirler. Bu nedenle, çatlakların görünümünü azaltmaya yardımcı olabilecek çeşitli kremler üretilmektedir. Çatlak kremleri, ciltteki nem düzeyini arttırmak ve cilt esnekliği yeniden kazandırmak için tasarlanmaktadır.

Pişik Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Pişik Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Pişik, ciltte oluşan tahriş ve kızarıklık ile kendini gösteren bir durumdur. Pişik, bebeklerin hassas ciltlerinin bezin sürekli temasından kaynaklanmaktadır. Pişik belirtileri, şiddeti ve nedenine göre değişebilmektedir. Pişik tedavisi için, nemli ciltten kaçınmak, pişik kremi kullanmak, uygun bez seçimi yapmak ve hava alan kıyafetler giyinmek gibi önlemler alınabilmektedir.

Kusursuz Bir Görünüm İçin Minik İp Uçları 

Kusursuz Bir Görünüm İçin Minik İp Uçları 

Elde etmek istenilen kusursuz cilt görünümü için birkaç önemli noktaya dikkat edilmelidir. Cilt bakımına özen göstermek, cildi temiz ve nemli tutmak, düzenli olarak peeling yapmak ve güneşe karşı korunmak kusursuz bir cilt için en önemli adımlardır. Tüm bu faktörlere dikkat ederek, içeriden ve dışarıdan sağlıklı ve daha güzel bir görünüme sahip olmak mümkündür.

Her Mevsim Kullanabiliceğiniz Nemlendirici Krem Önerileri

Her Mevsim Kullanabiliceğiniz Nemlendirici Krem Önerileri

Nemlendirici kremler, ciltteki nemi korumak ve cildin yumuşak kalmasını sağlamak için kullanılmaktadır. Nemlendirici krem kullanımı mevsimlere veya hava koşullarına bağlı değildir. Cilt kuruluğu hissedildiğinde veya ciltte çatlaklar ve pullanmalar oluştuğunda mümkün olan en kısa sürede kullanılmalıdır. Nemlendirici krem seçerken, cilt tipine, içeriklerine ve kişisel tercihlere dikkat edilmelidir. Cilt tipine uygun olan ve besleyici bir nemlendirici seçmek, cildin daha sağlıklı görünmesini olanak tanımaktadır.

Hassas Cildiniz Varsa Bunları Yapmayın - Hassas Ciltlere Bakım Tavsiyeleri

Hassas Cildiniz Varsa Bunları Yapmayın - Hassas Ciltlere Bakım Tavsiyeleri

Hassas ciltler, tahrişe, kızarıklığa, kaşıntıya ve diğer cilt problemlerine yatkındırlar. Bu nedenle, hassas ciltler için uygun bakım ürünleri ve doğru bakım rutini önem taşımaktadır. Hassas ciltler için, doğal içerikli, hafif ve cildi tahriş etmeyen ürünleri tercih edilmelidir. Temizleyiciler, nemlendiriciler ve güneş koruyucuları hassas ciltler için uygun ürünlerdir. Hassas ciltler için doğal içerikli ürünler tercih edilmelidir.

Cilt Kuruluğu Neden Olur Kimlerde Görülür?

Cilt Kuruluğu Neden Olur Kimlerde Görülür?

Cilt kuruluğu, cildin nem seviyesinin düşük olmasıyla karakterizedir. Bu durum, birçok faktörden kaynaklanabilmektedir. UV ışınları, yaşlanma süreci ve çeşitli cilt hastalıkları; cilt kuruluğu problemlerinin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Cilt kuruluğu, ciltte rahatsızlık ve acıya neden olabilmekte ve sosyal anlamda da sıkıntılara yol açabilmektedir. Ancak doğru nemlendirici ve cilt bakım ürünleri kullanarak, cilt kuruluğuyla başa çıkmak mümkündür.

Cilt Bakımında Doğru Bilinen Yanlışlar

Cilt Bakımında Doğru Bilinen Yanlışlar

Cilt bakımı, sağlıklı bir cilde sahip olmak için önem taşımaktadır. Bu amaçla, kaliteli cilt bakım ürünleri seçilmeli ve düzenli bir cilt bakım rutini uygulanmaktadır. Ancak, yanlış bilinen bazı konular, yanlış ürün seçimi veya yanlış uygulama, cilt sağlığına zarar verebilmektedir. Bu nedenle, doğru bilgilere dayanarak cilt bakımı yapmak çok önemlidir.

Sağlıklı Bir Cilt İçin Beslenme Tüyoları

Sağlıklı Bir Cilt İçin Beslenme Tüyoları

Sağlıklı beslenmek; cildin sağlıklı, canlı ve parlak bir görünüme kavuşmasına yardımcı olmaktadır. Tüketilen gıdalara ve su miktarına dikkat edilerek; akne, yağlanma ve dökülme gibi cilt problemlerinin önüne geçilebilmektedir. Sağlıklı beslenmek, cilt problemlerinin tedavisinde de önemli rol oynamaktadır. Cilt ve vücut sağlığı için; vücudun ihtiyaç duyduğu suyun, turfanda bulunan meyve ve sebzelerin tüketilmesine özen göstermek gerekmektedir.

Vücut Kitle İndeksi Nedir?

Vücut Kitle İndeksi Nedir?

Vücut kitle indeksi; ağırlığın, boyun karesine bölünmesi ile elde edilmektedir. Vücut kitle indeksi hesaplamalarının temel amacı, bireyin hangi kilo kategorisinde bulunduğunu belirlemektir. Kilo kategorilerini oluşturan; vücut kitle indeksi değer aralıkları, Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirlenmektedir. İdeal vücut kitle indeksine sahip olmak için; aynı boydaki kişilerin cinsiyet ve metabolizma hızına göre farklı kilolara sahip olması gerekmektedir.

Vücut Analizi Nasıl Yapılır?

Vücut Analizi Nasıl Yapılır?

Vücut analizi; vücuttaki yağ, su, kas ve kemik gibi ağırlıkların oranını belirlenmek için yapılmaktadır. Vücut analizi hesaplamaları; bioelektrikal implant tekniği kullanılarak gerçekleştirilmektedir. Vücut analizi sayesinde; vücudun hangi bölgesinde, hangi ağırlıkların yoğunlukta olduğu görülebilmektedir. Kişiye özel beslenme ve egzersiz programlarının oluşturulması için; doktor diyetisyen ve antrenörler tarafından vücut analizi yaptırılması istenebilmektedir.

AHA ve BHA Serum Nedir ve Nasıl Kullanılır?

AHA ve BHA Serum Nedir ve Nasıl Kullanılır?

AHA ve BHA; cilt sağlığı açısından faydalı organik asitlerdir. Cilt sağlığının korunmasını ve cildin, parlak ve canlı bir görünüme sahip olmasını sağladığından dolayı AHA ve BHA cilt bakım ürünlerinin içerisinde sıkça kullanılır.

Maruderm Blog; cilt, saç ve tırnak bakımı hakkında pek çok güzellik tüyosunu kullanıcılara sunmak amacıyla içerik üretmektedir. Doğanın saf ve eşsiz güzelliklerini cilt bakım sektörüyle buluşturan Maruderm, tamamını Fransa'dan getirdiği hammaddelerle cilt bakım ürünleri ve yüz serumları hazırlamaktadır.

Cilt Bakım Tüyoları

Cilt bakımı hem kadınlar hem de erkekler açısından büyük önem taşımaktadır. Sağlıklı ve canlı bir cilt görünümüne sahip olmak için dikkat edilmesi gereken cilt bakım tüyoları şunlardır:

 1. İyi bir cilt bakımı en temelde temizlik adımıyla başlamalıdır. İlk adımda cilt; temizleyici jel veya temizleyici su yardımıyla kirden ve ölü deriden arındırılmalıdır.
 2. İkinci adımda cilde tonik uygulanmalı ve gözeneklerde kalan makyaj ve kir kalıntıları derinlemesine temizlenmelidir.
 3. Cildin nem ihtiyacının karşılanması ve çeşitli cilt problemlerinin giderilmesi için yüz serumları kullanılmalıdır. Yüz serumu seçerken cilt tipine ve cildin ihtiyaç duyduğu bakım türüne dikkat edilmelidir.
 4. Son adımda ise cilt; iyi bir nemlendirici yardımıyla nemlendirilmeli ve güneş kremi sürülmelidir.

Dört mevsim boyunca gündüz saatlerinde dışarı çıkmadan önce güneş kremi kullanılmalıdır. Bakım gece saatlerinde yapılıyor ise nemlendirme adımıyla sonlandırılmalıdır.

 

Devamını Oku..