quick-info

MARUDERM

güvenli ödeme yöntemleri

Arayacağınız kelimeyi yazınız ve enter tuşuna basınız

Tırnak Kırılması Nasıl Önlenir?

Tırnak Kırılması Nasıl Önlenir?

Tırnak Kırılması Nasıl Önlenir?

Çoğu kadın için olumsuz bir durum olarak nitelendirilen tırnak kırılması, pek çok farklı nedenden dolayı gerçekleşebilmektedir. Acı veren ve hiç beklenmedik bir şekilde gerçekleşen tırnak kırılması, bazı vitamin eksikliklerinin habercisi olabilmektedir.

Sağlıklı tırnaklar; lekesiz, parlak ve pürüzsüz bir görünüme sahip olmaktadır. Sağlıksız ve güçsüz tırnaklar; mat görünmekte ve darbeler karşısında kolaylıkla kırılabilmektedirler. Sağlıklı ve güçlü tırnaklara sahip olmak için, uygun ürünlerle düzenli bir şekilde tırnak bakımı yapılması gerekmektedir.

Çoğunlukla darbeye maruz kalma ve ezilme nedeniyle oluşan tırnak kırılmaları, kişilerin günlük rutinlerini olumsuz yönde etkilemektedir. Uzmanlar, tırnakların sağlığını ve görünüşünü etkileyen bazı faktörlerin düzenlenebileceğini söylemektedir.

Tırnak Kırılması Nedir?

Hem el hem de ayak tırnaklarında görülen kırılmalar, çoğu kişi tarafından can sıkıcı bir durum olarak nitelendirilmektedir. El tırnaklarının kırılması, kişilerin büyük oranda acı çekmesine neden olmaktadır. Günlük rutinler ve yapılması gereken işler, tırnak kırılması nedeniyle aksayabilmektedir.

Tırnak kırılması, el bakımına ve el estetiğine önem veren kişilerin yaşamak istemeyeceği bir durumdur. Özenle bakılan eller ve tırnaklar, kırılma nedeniyle zarar görmektedir. Özellikle oje sürmeyi ve uzun tırnak kullanmayı seven kadınlar, tırnak kırılmasının önüne geçmek için çok fazla çaba göstermektedir.

Tırnak Kırılması Neden Olur?

Gençlerde görülen tırnak kırılması problemi, çoğunlukla kalsiyum eksikliği kaynaklı olmaktadır. Kalsiyum; kemik, diş ve tırnak sağlığına katkıda bulunan mineraller arasında yer almaktadır. Kalsiyum eksikliğinden mustarip olan kişiler; kemik ağrıları, diş problemleri ve tırnak kırılması gibi durumları daha sık yaşamaktadır.

Çeşitli kimyasal ürünlere el ile temas etmek, tırnak kırılmasının daha sık yaşanmasına neden olmaktadır. Çamaşır suyu, bulaşık deterjanları, yüzey temizleyiciler ve daha birçok kimyasal temizlik ürünü; çıplak el ile temasa uygun değildir. Bu ürünlere çıplak el ile temas etmek, tırnakların hızlı bir şekilde kırılmasına yol açmaktadır.

Aseton, tırnak sağlığının bozulmasına neden olan kimyasal ürünlerin başında yer almaktadır. Elleri sık sık asetona maruz bırakmak, tırnak kimyasının bozulmasına neden olmaktadır. Bu durumların önüne geçmek için aseton kullanımının en aza indirilmesi gerekmektedir.

Tırnak kırılması problemine neden olan diğer faktörlerden biri ise tırnak yapısına etki eden vitaminlerin azalması olarak gösterilmektedir. B kompleks vitaminlerinin, C ve E vitaminin faydaları, tırnak sağlığının tekrardan kazanılmasına olanak tanımaktadır. Tırnak kırılmasının diğer nedenleri şunlardır:

 1. Sedef hastalığı.
 2. Kansızlık.
 3. Tiroit problemleri.
 4. Mantar enfeksiyon.
 5. Biotin eksikliği.
 6. Protein eksikliği.
 7. Yaralanma ve travma.
 8. Stres.

Tırnak kırılması problemini beraberinde getirebilecek olan tüm bu nedenler, hızlı bir şekilde tedavi edilmediği takdirde diğer cilt problemlerine de zemin hazırlamaktadır. Tırnak kırılmasına neden olan kaynaklar; saç dökülmesi, saç kırılması ve diş yapısının bozulması gibi problemlere de neden olmaktadır.

Tırnak Kırılmasına Hangi Vitaminlerin Eksikliği Neden Olmaktadır?

Bazı vitaminler, tırnak sağlığı ve tırnak sertliği üzerinde son derece etkili olmaktadır. Vitaminler ve mineraller, tırnakların daha sert bir yapıya sahip olmasına ve nem oranının korunmasına olanak tanımaktadır. Vitamin eksikliğinin söz konusu olduğu durumlarda, tırnak kırılması gibi problemler ortaya çıkabilmektedir.

B kompleks vitaminleri içerisinde yer alan biotinin; vücuda yeterli düzeyde alınmaması, tırnak kırılması sorununun nedenlerinden biri olarak görülmektedir. B7 vitamini olarak da adlandırılan biotin; sardalya, baklagiller ve yumurta gibi besinlerde bulunmaktadır. Tırnak kırılmasını önlemek isteyen kişilerin, bu besinleri çokça tüketmesi gerekmektedir.

B7 vitamini dışındaki bazı vitamin ve minerallerin eksikliği de tırnak kırılması üzerinde etkili olmaktadır. Kalsiyum, folik asit, C vitamini ve omega – 3 bu vitamin ve minerallerin arasında yer almaktadır. Kalsiyum, folik asit ve C vitamini takviyesi kullanmak; tırnak kırılması sorununun önüne geçebilmektedir.

Tırnak Kırılması Nasıl Azaltılır?

Tırnak kırılmasının azaltılması ve uzatılan tırnakların daha geç kırılması için, gereken vitamin ve mineral desteğinin hızlı bir şekilde sağlanması gerekmektedir. Düzenli uyku, yeterli düzeyde su içmek ve stres faktörlerinin azaltılması da tırnak kırılması problemini büyük ölçüde azaltmaktadır.

Tırnaklarının daha az kırılmasını isteyen kişiler, cilt bakım rutinlerini titiz bir şekilde yerine getirmektedir. El bakımının ve tırnaklara nem sağlamanın aksatıldığı durumlarda, tırnak yapısı kırılmaya müsait bir hale gelmektedir. Bu nedenle ellerin ve tırnakların günlük olarak nemlendirilmesi gerekmektedir.

Cilt kuruluğu tırnak kırılmasına neden olan kaynaklardan büyük ölçüde etkilenmektedir. Kuru ve sağlıksız bir cilt yapısı, tırnak kırılması gibi problemleri de beraberinde getirmektedir. Cilt kuruluğunun en aza indirilmesi için cildin günlük olarak nemlendirilmesi ve yeterli ölçüde su içilmesi gerekmektedir.

Tırnak Kırılmasını Önlemek İçin Öneriler

Tırnak kırılmasının oluşmadan önlenmesini sağlayan pek çok bakım önerisi bulunmaktadır. Tırnak sertliğini destekleyecek ürünlerin düzenli bir şekilde kullanılması, bu önerilerin başında yer almaktadır. Tırnak kırılmasının önlenmesi için yapılması gerekenler şunlardır:

 1. Kimyasal maddelere dokunurken eldiven giymek.
 2. Törpüleme işlemini daha az ve nazikçe yapmak.
 3. Tırnakları günlük olarak nemlendirmek.
 4. Aseton kullanımını minimum düzeye indirmek.
 5. Tırnakları, ağır yük ve darbelere karşı korumak.
 6. Düzeyi ve sağlıklı beslenmek.
 7. Kalsiyum takviyesi kullanmak.
 8. Tırnak koruyucu ve sertleştirici özelliğe sahip olan ojeleri kullanmak.

Tırnakların daha sağlıklı olması ve daha az kırılması için vücuttaki vitamin değerlerinin sık sık kontrol edilmesi gerekmektedir. Vücuda alınan besinlerin yeterli gelip gelmemesi, kişilerin tırnak sağlığı üzerinde büyük oranda etkilidir. Gereken vitamin ve mineral desteğinin alınması, tırnak kırılması sorununun en aza indirilmesine olanak tanımaktadır.


Yorumlar (0)

Henüz Yorum Eklenmemiş.


Yorum Yapın

Lütfen zorunlu alanları doldurunuz. *

Roza Hastalığı Nedir? Roza Hastalığı Olanlar Hangi Ürünleri Tercih Etmelidir?

Roza Hastalığı Nedir? Roza Hastalığı Olanlar Hangi Ürünleri Tercih Etmelidir?

Roza hastalığı; cilt yüzeyinde oluşan kızarıklık ve kaşıntı hissi gibi belirtilerle ortaya çıkmaktadır. Kişilerin cilt lekesi problemlerine daha yatkın olmasına neden olan roza hastalığı, alerji veya stres kaynaklı gelişmektedir. Roza hastalığının kronikleşmemesi için mümkün olan en kısa sürede güvenilir bir dermatoloji uzmanından yardım almak gerekmektedir. Söz konusu hastalığın tedavisi, antibiyotik özeliği bulunan ilaç ve kremler yardımıyla yürütülmektedir.

Kuru Ciltlerin Bakımı Nasıl Olmalıdır? En iyi Nemlendirici ve Serum Hangisidir?

Kuru Ciltlerin Bakımı Nasıl Olmalıdır? En iyi Nemlendirici ve Serum Hangisidir?

Kuru cilt yapısına sahip olan kişiler; yaygın görülen cilt problemlerini daha sık yaşamaktadır. Soğuk hava ve güneş ışınları gibi faktörlerden daha fazla etkilenen kuru cilt, kişilerin günlük yaşam kalitelerini büyük ölçüde düşürmektedir. Sağlıklı beslenme alışkanlıklarına sahip olmak ve günlük olarak en az iki litre kadar su içmek; cilt kuruluğu problemlerinin azalmasına yardımcı olmaktadır.

Bölgesel Zayıflamak Mümkün mü?

Bölgesel Zayıflamak Mümkün mü?

Vücudun belli bölgeleri diğer kısımlara oranla yağlanmaya daha yatkındır. Karın çevresi, basen ve kol bölgeleri yoğun yağ birikimi olan bölgelerdir. Bu bölgelerde zayıflama ve incelmeyi sağlamak için pek çok yöntem kullanılmaktadır. Soğuk lipoliz, liposuction, radyo frekans, mezoterapi, karboksiterapi, ultrashape bu yöntemlerden bazılarıdır. Yalnızca diyet yaparak bölgesel yağ yakmak mümkün değildir. Kişiye özgü bir diyet, egzersiz programı ve bölgesel incelme uygulamaları yardımıyla lokal yağlanmadan kurtulmak mümkündür.

Cilt Bakım Fiyatları Ne Kadar?

Cilt Bakım Fiyatları Ne Kadar?

Cilt bakımı, cildin ihtiyaç duyduğu bileşenlerin cilde nüfuz etmesini sağlayarak; sağlıklı, canlı ve parlak bir cilt görünümüne kavuşmaya yardımcı olmaktadır. Medikal olarak ya da evdeki ürünlerle uygulanabilen cilt bakımları, doğru ve düzenli bir şekilde yapıldığında etkili sonuçlar vermektedir. Medikal işlemler, özel solüsyonlar ve ileri teknoloji ürünlerle uygulanırken evde yapılan cilt bakımlarında çeşitli bakım ürünleri kullanılmaktadır. Cilt bakımı fiyatları da yapılan uygulamaya ve kullanılan ürünlere göre değişiklik göstermektedir.

Kaş Gürleştirmek İçin Yapılması Gerekenler

Kaş Gürleştirmek İçin Yapılması Gerekenler

Kaş dökülmesi dönemsel ya da sürekli olarak görülebilen bir cilt problemidir. Oluşum şekline ve sürecine göre kendi kendine düzelebildiği gibi tedavi süreci de gerektirebilmektedir. Hormonal dengesizlikler, yanlış beslenme, menopoz, stres ve buna benzer pek çok etken kaş dökülmesine neden olabilmektedir. Genel olarak evde uygulanabilen yöntemlerle tedavisi mümkündür. Sarımsak, zeytinyağı, badem yağı, hindistan cevizi yağı, aloe vera jeli ve c vitamini gibi pek çok içerik kaşların gürleşmesine, sıklaşmasına ve uzamasına katkı sağlamaktadır. 

Cilt Ampulleri Hangi Cilt Sorununda Kullanılır?

Cilt Ampulleri Hangi Cilt Sorununda Kullanılır?

Cilt bakım ampulleri, ciltte aniden ortaya çıkan problemlerin kısa sürede çözülmesi için kullanılan yoğunlaştırılmış minik serumlardır. Pek çok cilt probleminde etkilidir. Hızlı sonuçlar vermektedir. Özellikle cildin yenilenmesi, yaşlılık belirtilerinin ortadan kalkması ve cilt bariyerinin yenilenmesi için kullanılmaktadır. Haftada birkaç kez ya da ayda birkaç kez olacak şekilde dairesel hareketlerle masaj yapar gibi uygulanmaktadır.

Kadınlar Cilt Bakımlarında Nelere Dikkat Etmeli?

Kadınlar Cilt Bakımlarında Nelere Dikkat Etmeli?

Cilt bakımı; cilt tipine uygun ürünlerle cildin temizlenmesi ve nemlendirilmesi işlemidir. Cilt bakımı yapılırken dikkat edilmesi gereken pek çok husus bulunmaktadır. Bilinçsizce yapılan cilt bakımı faydadan çok zarara yol açmaktadır. Bu nedenle cilt analizi yapıldıktan sonra uygun ürünler seçilmesi ve işlem sırasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Düzenli olarak güneş kremi kullanmak, makyajla uyumamak ve cildin temiz ve nemli kalmasına önem vermek cilt bakım rutininin en önemli adımları arasında yer almaktadır.

Cilt Bakım Rutini Nasıl Olmalıdır?

Cilt Bakım Rutini Nasıl Olmalıdır?

Cilt bakım rutini, kişilerin cilt yapılarına uygun olan ürünleri düzenli olarak kullanmaları olarak tanımlanmaktadır. Cilt bakım rutinin, doğal ve besleyici ürünlerle yürütülmesi; cildin uzun vadede daha sağlıklı ve genç görünmesine yardımcı olmaktadır. Temizleme, tonik, peeling ve serum basamaklarından oluşan cilt bakım rutini; kişilerin özgüven kazanmasına ve ruhsal anlamda daha iyi hissetmesine olanak tanımaktadır.

Tırnaktaki Renk Değişikliği Ne Anlama Gelir?

Tırnaktaki Renk Değişikliği Ne Anlama Gelir?

Tırnaktaki renk değişikliği; çeşitli dış etkenler nedeniyle ortaya çıkabileceği gibi bazı kronik hastalıkların da habercisi olabilmektedir. Özellikle kalsiyum ve çinko gibi kemik ve tırnak yapısı üzerinde etkili olan minerallerin, vücut bünyesine yeteri kadar alınmaması da; tırnak yüzeyindeki renk değişikliğine sebebiyet vermektedir. Tırnak yüzeyinde morarma, sararma veya kızarma ile süregelen bu rahatsızlığın; uzman bir doktor tarafından detaylı bir şekilde incelenmesi gerekmektedir.

Sebum Nedir? Ciltte Ne İşe Yarar?

Sebum Nedir? Ciltte Ne İşe Yarar?

Sebum, vücut sistemlerinin tümünde üretilmekte ve cilt yüzeyinin dış etkenlere karşı daha dayanıklı olmasına yardımcı olmaktadır. Çeşitli nedenlerle dengesizleşen sebum üretimi, kişilerin cilt ve saç yağlanması gibi olumsuz problemleri daha sık yaşamasına neden olmaktadır. Sebum üretiminin dengelenmesi için sağlıklı beslenme alışkanlıklarına geri dönülmesi ve düzenli olarak cilt bakımı yapılması gerekmektedir.

Jojoba Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

Jojoba Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

Simmondsia chinensis bitkisinin özlerinden elde edilen jojoba yağı, cilt ve saç yapısı üzerindeki iyileştirici etkisi nedeniyle; güzellik sektörünün vazgeçilmez ürünleri arasında yer almaktadır. Jojoba yağının saça faydaları; saç kepeğini azaltma, saç tellerini onarma, saç dökülmesini en aza indirme ve saç tellerinin parlaklığını arttırma olarak sıralanmaktadır. Saç bakım ürünü olarak kullanılan jojoba yağı, kişilerin daha dolgun ve hacimli saçlara sahip olmasına yardımcı olmaktadır.

Saç Vitamini Nedir ve Ne İşe Yarar?

Saç Vitamini Nedir ve Ne İşe Yarar?

Saç vitaminleri, ideal kalınlıkta ve ışıldayan yapıda saç tellerine sahip olmanın altın anahtarı olarak görülmektedir. Saç bakımı için vitamin ve mineral takviyesi almak, kişilerin daha canlı ve gür saçlara sahip olmasına yardımcı olmaktadır. Doğal besinler veya takviye ürünler aracılığıyla vücuda giren; A, E, C, H ve B12 vitaminleri, saç sağlığının gelişmesine katkı sağlayan vitaminler olarak sıralanmaktadır.

Maruderm Blog; cilt, saç ve tırnak bakımı hakkında pek çok güzellik tüyosunu kullanıcılara sunmak amacıyla içerik üretmektedir. Doğanın saf ve eşsiz güzelliklerini cilt bakım sektörüyle buluşturan Maruderm, tamamını Fransa'dan getirdiği hammaddelerle cilt bakım ürünleri ve yüz serumları hazırlamaktadır.

Cilt Bakım Tüyoları

Cilt bakımı hem kadınlar hem de erkekler açısından büyük önem taşımaktadır. Sağlıklı ve canlı bir cilt görünümüne sahip olmak için dikkat edilmesi gereken cilt bakım tüyoları şunlardır:

 1. İyi bir cilt bakımı en temelde temizlik adımıyla başlamalıdır. İlk adımda cilt; temizleyici jel veya temizleyici su yardımıyla kirden ve ölü deriden arındırılmalıdır.
 2. İkinci adımda cilde tonik uygulanmalı ve gözeneklerde kalan makyaj ve kir kalıntıları derinlemesine temizlenmelidir.
 3. Cildin nem ihtiyacının karşılanması ve çeşitli cilt problemlerinin giderilmesi için yüz serumları kullanılmalıdır. Yüz serumu seçerken cilt tipine ve cildin ihtiyaç duyduğu bakım türüne dikkat edilmelidir.
 4. Son adımda ise cilt; iyi bir nemlendirici yardımıyla nemlendirilmeli ve güneş kremi sürülmelidir.

Dört mevsim boyunca gündüz saatlerinde dışarı çıkmadan önce güneş kremi kullanılmalıdır. Bakım gece saatlerinde yapılıyor ise nemlendirme adımıyla sonlandırılmalıdır.

 

Devamını Oku..