Arayacağınız kelimeyi yazınız ve enter tuşuna basınız

Stres Ciltte Hasara Neden Olur Mu?

Stres Ciltte Hasara Neden Olur Mu?

Stres Ciltte Hasara Neden Olur Mu?

Stres, genel vücut sağlığı başta olmak üzere; cilt ve saç sağlığı üzerinde de olumsuz etkiler göstermektedir. Stres faktörleri, cilt dokularının kimyasını bozmakta ve cildin doğal işleyişine hasar vermektedir. Stresin cilde etkileri, birçok farklı şekillerde kendini göstermekte ve kişilerin yaşam kalitesini büyük ölçüde düşürmektedir.

Stres, hormon dengesi ve salgı bezlerinin; anormal derecede hızlı veya yavaş çalışmasına neden olmaktadır. Hormon bozukluğu ve anormal çalışan salgı bezleri, cilt dokularının çalışma prensiplerine hasar vermektedir. Stres; sivilce, leke, siyah nokta, yağlılık ve kırışıklık gibi cilt problemlerinin hızlanmasına sebebiyet vermektedir.

Stresten uzak ve sakin bir hayat yaşamak; yaşlanma belirtilerinin en aza indirilmesine, cildin pürüzsüz görünmesine, sivilce oluşumunun azalmasına ve cilt lekelerinin engellenmesine yardımcı olmaktadır. Bilimsel araştırmalar, travmatik yaşam deneyimlerine daha az maruz kalan kişilerin; cilt sağlığı problemlerini minimum düzeyde yaşadığını göstermektedir.

Stresin Cilde Etkileri

Stres Nedir?

Stres, kişilerin zihninde bir imgesi bulunan ve kişileri sakinlikten uzaklaştıran her türlü faktöre verilen isimdir. Stres faktörleri, herkes için farklı bir anlam taşımakta ve herkesi başka şekillerde etkilemektedir. Stresör adı verilen bu faktörler, olumsuz yaşam olayları ve travmatik deneyimleri de içermektedir.

Yoğun iş hayatı, maddi sıkıntılar, sınav ve gelecek kaygıları, aile içi sorunlar, olumsuz beden algısı ve düşük özgüven; kişilerin stres geliştirmesine neden olmaktadır. Tüm bu stresörler, hücre ve organ işleyişinin düzenini bozmakta ve kişiyi hasta etmektedir. Bazı kişiler, bu faktörlerle daha iyi savaşabilirken; bazı kişiler ise daha az bir psikolojik direnç sergilemektedir.

Yoğun stres, cilt sağlığı da dâhil olmak üzere bütün vücut sistemlerini olumsuz etkilemektedir. Bununla birlikte, optimize edilen ve kontrol altına alınabilen stres düzeyi; güdülenme ve istek gibi dürtüleri geliştirmektedir. Bu nedenle, tamamen stressiz olmaya çalışmak yerine; var olan stresörler üzerinde çalışmak ve söz konusu stresörleri optimize etmeye çalışmak gerekmektedir.

Stres Genel Vücut Sağlığını Nasıl Etkiler?

Yoğun stres, vücut sağlığını ve en önemlisi zihin sağlığını riske atmaktadır. Psikolojik rahatsızlıkların tümü, belirli oranlarda yoğunluk gösteren stres düzeyi içermektedir. Sürekli olarak stres altında olmak, zihnin yapısının ve bilişsel gelişimin hasar almasına neden olmaktadır. Bu durum ise depresyon, anksiyete, panik bozukluk ve çeşitli psikotik bozukluklara zemin hazırlamaktadır.

Yoğun stres, beden sağlığı üzerinde de zedeleyici etki bırakmaktadır. Kalp krizi veya ritim bozukluğu gibi hastalıklar, çoğunlukla stres kaynaklı ortaya çıkmaktadır. Bununla birlikte, bilimsel araştırma verilerine göre; diyabet, hipertansiyon, obezite ve hormon bozuklukları da stres faktörlerinden büyük ölçüde beslenmektedir.

Sürekli olarak stres altında olan kişilerin, ilk gösterdiği belirti; cilt sağlığı problemleridir. Cilt dokuları, son derece hassas yapıda olmaları nedeniyle; stresör düzeyinden ve bu stresörlerin kişide uyandırdığı hislerden büyük ölçüde etkilenmektedir. Stres, her türlü cilt problemini tetiklemekte ve kişilerin erken yaşta çökmesine sebebiyet vermektedir.

Stres ve Cilt Sağlığı

Stresin Cilde Zararları Nelerdir?

Vücut sağlığı üzerindeki olumsuz etkilerinin yanı sıra, cilt sağlığına verdiği zararlar; kişilerin yaşam kalitesi ve özgüven düzeylerinde hasar bırakmaktadır. Stresin cilde zararları, cildin uzun süre hassas kalmasına veya daha önce olmayan hastalıkların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Stresin cilde zararları şu şekilde sıralanmaktadır:

 1. Yoğun stres, cilt dokularındaki sebum dengesini bozmakta ve cildin sürekli olarak sivilce çıkarmasına neden olmaktadır. Stres kaynaklı sivilceler, çene ve alın bölgesine yayılmakta ve kişilerin yaşam kalitesini büyük ölçüde düşürmektedir.
 2. Stres faktörlerine sürekli olarak maruz kalan kişiler, doku yıkımı ve hücre ölümü gibi yaşlılık belirtilerini daha erken yaşamaktadır. Stres, cilt dokularındaki kolajen ve hyalüronik asit miktarını düşürmekte ve kişinin daha yaşlı görünmesine sebebiyet vermektedir.
 3. Yoğun stres altında kalan veya herhangi bir konu için yüksek düzeyde kaygı hisseden kişiler, cilt kuruluğu problemlerini daha sık yaşamaktadır. Cilt kuruluğu, yoğun stres nedeniyle tetiklenmekte ve kişilerin yaşam alanını kısıtlamaktadır.
 4. Stres, cilt lekesi problemlerinin hızlanmasına neden olmaktadır. Aniden oluşan ve hiçbir şekilde giderilemeyen cilt lekeleri, genellikle stres veya olumsuz yaşam olaylarından kaynaklanmaktadır. Bununla birlikte, stres faktörleri; kurdeşen, alerji, döküntü ve egzama gibi problemlere de neden olabilmektedir.

Stresin Cilde Zararları

Stres Nasıl Kontrol Altına Alınır?

İnsan hayatı, hiçbir zaman kusursuz ve tam anlamıyla sorunsuz olmamaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken, soruna neden olan stres faktörlerinin; kişi zihnindeki imgesi olmalıdır. Kişinin zihninde yer alan stres tanımı, genel vücut sağlığını ve cilt sağlığını büyük ölçüde etkilemektedir. Bu nedenle, stres faktörlerini yok etmeye çalışmak yerine kontrol altına almaya çalışmak gerekmektedir.

Stresin cilde olan zararları, birçok farklı şekilde kendini göstermektedir. Stresi faktörlerini kontrol altına alma yolları şu şekilde sıralanmaktadır:

 1. Problemli ilerleyen yaşam olaylarına, doğru bir bakış açısıyla sözüm bulmaya çalışmak.
 2. Stres veren ve olumsuz etkileyen kişilerden uzak durmak.
 3. Çalışma ve dinlenme dengesini doğru bir şekilde kurmak.
 4. Sevilen aktivitelere zaman ayırmak.
 5. Cilt bakım rutinlerini aksatmamak.
 6. Organik cilt bakım ürünleri ve yüz serumları kullanmak.
 7. Sağlıklı beslenmek ve bol bol su içmek.
Pelda Yalçınkaya

Merhabalar ben Pelda. Cilt bakımı ve güzellik alanına büyük bir ilgi duyuyor ve bu alanda aktif şekilde araştırmalar yapıyorum. Araştırmalarım ve deneyimlerim sonucunda öğrendiklerimi Maruderm aracılığıyla sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.Yorumlar (0)

Henüz Yorum Eklenmemiş.


Yorum Yapın

Lütfen zorunlu alanları doldurunuz. *

Cilt Beyazlatıcı Ürünler Nasıl Kullanılır?

Cilt Beyazlatıcı Ürünler Nasıl Kullanılır?

Cilt beyazlatma, cilt lekelerini azaltmak ve cilt tonunu eşitlemek için kullanılan bir uygulamadır. Beyazlatıcı kremler, içerdikleri aktif maddelerle ciltteki koyu lekeleri azaltmaya yardımcı olmaktadır. Cilt beyazlatma yöntemleri düzenli olarak uygulanmalıdır ve cilde uygun olduğundan emin olunmalıdır. Bu yöntemlerin düzenli kullanımı ile ciltteki koyu lekeler azaltılabilmekte ve cilt tonunu eşitleyebilmektedir.

Çatlak Kremi Nedir Ne İşe Yarar?

Çatlak Kremi Nedir Ne İşe Yarar?

Çatlaklar, ciltteki esneklik kaybı sonucu ortaya çıkan yırtılmalar olarak tanımlanmaktadır. Bu durum, hızlı kilo alıp verme, genetik faktörler, hamilelik gibi durumlar sonucunda meydana gelmektedir. Çatlaklar estetik bir sorun olmanın yanı sıra, kaşıntı, hassasiyet ve ağrıya neden olabilmektedirler. Bu nedenle, çatlakların görünümünü azaltmaya yardımcı olabilecek çeşitli kremler üretilmektedir. Çatlak kremleri, ciltteki nem düzeyini arttırmak ve cilt esnekliği yeniden kazandırmak için tasarlanmaktadır.

Pişik Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Pişik Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Pişik, ciltte oluşan tahriş ve kızarıklık ile kendini gösteren bir durumdur. Pişik, bebeklerin hassas ciltlerinin bezin sürekli temasından kaynaklanmaktadır. Pişik belirtileri, şiddeti ve nedenine göre değişebilmektedir. Pişik tedavisi için, nemli ciltten kaçınmak, pişik kremi kullanmak, uygun bez seçimi yapmak ve hava alan kıyafetler giyinmek gibi önlemler alınabilmektedir.

Kusursuz Bir Görünüm İçin Minik İp Uçları 

Kusursuz Bir Görünüm İçin Minik İp Uçları 

Elde etmek istenilen kusursuz cilt görünümü için birkaç önemli noktaya dikkat edilmelidir. Cilt bakımına özen göstermek, cildi temiz ve nemli tutmak, düzenli olarak peeling yapmak ve güneşe karşı korunmak kusursuz bir cilt için en önemli adımlardır. Tüm bu faktörlere dikkat ederek, içeriden ve dışarıdan sağlıklı ve daha güzel bir görünüme sahip olmak mümkündür.

Her Mevsim Kullanabiliceğiniz Nemlendirici Krem Önerileri

Her Mevsim Kullanabiliceğiniz Nemlendirici Krem Önerileri

Nemlendirici kremler, ciltteki nemi korumak ve cildin yumuşak kalmasını sağlamak için kullanılmaktadır. Nemlendirici krem kullanımı mevsimlere veya hava koşullarına bağlı değildir. Cilt kuruluğu hissedildiğinde veya ciltte çatlaklar ve pullanmalar oluştuğunda mümkün olan en kısa sürede kullanılmalıdır. Nemlendirici krem seçerken, cilt tipine, içeriklerine ve kişisel tercihlere dikkat edilmelidir. Cilt tipine uygun olan ve besleyici bir nemlendirici seçmek, cildin daha sağlıklı görünmesini olanak tanımaktadır.

Hassas Cildiniz Varsa Bunları Yapmayın - Hassas Ciltlere Bakım Tavsiyeleri

Hassas Cildiniz Varsa Bunları Yapmayın - Hassas Ciltlere Bakım Tavsiyeleri

Hassas ciltler, tahrişe, kızarıklığa, kaşıntıya ve diğer cilt problemlerine yatkındırlar. Bu nedenle, hassas ciltler için uygun bakım ürünleri ve doğru bakım rutini önem taşımaktadır. Hassas ciltler için, doğal içerikli, hafif ve cildi tahriş etmeyen ürünleri tercih edilmelidir. Temizleyiciler, nemlendiriciler ve güneş koruyucuları hassas ciltler için uygun ürünlerdir. Hassas ciltler için doğal içerikli ürünler tercih edilmelidir.

Cilt Kuruluğu Neden Olur Kimlerde Görülür?

Cilt Kuruluğu Neden Olur Kimlerde Görülür?

Cilt kuruluğu, cildin nem seviyesinin düşük olmasıyla karakterizedir. Bu durum, birçok faktörden kaynaklanabilmektedir. UV ışınları, yaşlanma süreci ve çeşitli cilt hastalıkları; cilt kuruluğu problemlerinin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Cilt kuruluğu, ciltte rahatsızlık ve acıya neden olabilmekte ve sosyal anlamda da sıkıntılara yol açabilmektedir. Ancak doğru nemlendirici ve cilt bakım ürünleri kullanarak, cilt kuruluğuyla başa çıkmak mümkündür.

Cilt Bakımında Doğru Bilinen Yanlışlar

Cilt Bakımında Doğru Bilinen Yanlışlar

Cilt bakımı, sağlıklı bir cilde sahip olmak için önem taşımaktadır. Bu amaçla, kaliteli cilt bakım ürünleri seçilmeli ve düzenli bir cilt bakım rutini uygulanmaktadır. Ancak, yanlış bilinen bazı konular, yanlış ürün seçimi veya yanlış uygulama, cilt sağlığına zarar verebilmektedir. Bu nedenle, doğru bilgilere dayanarak cilt bakımı yapmak çok önemlidir.

Sağlıklı Bir Cilt İçin Beslenme Tüyoları

Sağlıklı Bir Cilt İçin Beslenme Tüyoları

Sağlıklı beslenmek; cildin sağlıklı, canlı ve parlak bir görünüme kavuşmasına yardımcı olmaktadır. Tüketilen gıdalara ve su miktarına dikkat edilerek; akne, yağlanma ve dökülme gibi cilt problemlerinin önüne geçilebilmektedir. Sağlıklı beslenmek, cilt problemlerinin tedavisinde de önemli rol oynamaktadır. Cilt ve vücut sağlığı için; vücudun ihtiyaç duyduğu suyun, turfanda bulunan meyve ve sebzelerin tüketilmesine özen göstermek gerekmektedir.

Vücut Kitle İndeksi Nedir?

Vücut Kitle İndeksi Nedir?

Vücut kitle indeksi; ağırlığın, boyun karesine bölünmesi ile elde edilmektedir. Vücut kitle indeksi hesaplamalarının temel amacı, bireyin hangi kilo kategorisinde bulunduğunu belirlemektir. Kilo kategorilerini oluşturan; vücut kitle indeksi değer aralıkları, Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirlenmektedir. İdeal vücut kitle indeksine sahip olmak için; aynı boydaki kişilerin cinsiyet ve metabolizma hızına göre farklı kilolara sahip olması gerekmektedir.

Vücut Analizi Nasıl Yapılır?

Vücut Analizi Nasıl Yapılır?

Vücut analizi; vücuttaki yağ, su, kas ve kemik gibi ağırlıkların oranını belirlenmek için yapılmaktadır. Vücut analizi hesaplamaları; bioelektrikal implant tekniği kullanılarak gerçekleştirilmektedir. Vücut analizi sayesinde; vücudun hangi bölgesinde, hangi ağırlıkların yoğunlukta olduğu görülebilmektedir. Kişiye özel beslenme ve egzersiz programlarının oluşturulması için; doktor diyetisyen ve antrenörler tarafından vücut analizi yaptırılması istenebilmektedir.

AHA ve BHA Serum Nedir ve Nasıl Kullanılır?

AHA ve BHA Serum Nedir ve Nasıl Kullanılır?

AHA ve BHA; cilt sağlığı açısından faydalı organik asitlerdir. Cilt sağlığının korunmasını ve cildin, parlak ve canlı bir görünüme sahip olmasını sağladığından dolayı AHA ve BHA cilt bakım ürünlerinin içerisinde sıkça kullanılır.

Maruderm Blog; cilt, saç ve tırnak bakımı hakkında pek çok güzellik tüyosunu kullanıcılara sunmak amacıyla içerik üretmektedir. Doğanın saf ve eşsiz güzelliklerini cilt bakım sektörüyle buluşturan Maruderm, tamamını Fransa'dan getirdiği hammaddelerle cilt bakım ürünleri ve yüz serumları hazırlamaktadır.

Cilt Bakım Tüyoları

Cilt bakımı hem kadınlar hem de erkekler açısından büyük önem taşımaktadır. Sağlıklı ve canlı bir cilt görünümüne sahip olmak için dikkat edilmesi gereken cilt bakım tüyoları şunlardır:

 1. İyi bir cilt bakımı en temelde temizlik adımıyla başlamalıdır. İlk adımda cilt; temizleyici jel veya temizleyici su yardımıyla kirden ve ölü deriden arındırılmalıdır.
 2. İkinci adımda cilde tonik uygulanmalı ve gözeneklerde kalan makyaj ve kir kalıntıları derinlemesine temizlenmelidir.
 3. Cildin nem ihtiyacının karşılanması ve çeşitli cilt problemlerinin giderilmesi için yüz serumları kullanılmalıdır. Yüz serumu seçerken cilt tipine ve cildin ihtiyaç duyduğu bakım türüne dikkat edilmelidir.
 4. Son adımda ise cilt; iyi bir nemlendirici yardımıyla nemlendirilmeli ve güneş kremi sürülmelidir.

Dört mevsim boyunca gündüz saatlerinde dışarı çıkmadan önce güneş kremi kullanılmalıdır. Bakım gece saatlerinde yapılıyor ise nemlendirme adımıyla sonlandırılmalıdır.

 

Devamını Oku..