Arayacağınız kelimeyi yazınız ve enter tuşuna basınız

Sivilce Nedir, Neden Oluşur? Sivilce Oluşumu Ne Kadar Sürer?

Sivilce Nedir, Neden Oluşur? Sivilce Oluşumu Ne Kadar Sürer?

Sivilce Nedir, Neden Oluşur? Sivilce Oluşumu Ne Kadar Sürer?

Hemen hemen herkes, hayatının belirli dönemlerinde sivilce problemi ile mücadele etmek zorunda kalmaktadır. Sivilce oluşumu genellikle cilt yapısının yağlı olması nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Sivilce, içeriğinde iltihap barındıran ve kişiler büyük ölçüde rahatsız eden bir cilt problemi olarak tanımlanmaktadır.

Sivilce oluşumunun en aza indirilmesi ve bir daha tekrar etmemek üzere yok olması için; dermatoloji uzmanlarından yardım almak önem arz etmektedir. Hangi tedavi adımlarının uygulanacağı, hangi ilaç ve kremlerin kullanılacağı ve hangi besinlerin daha az tüketileceği; dermatoloji uzmanları tarafından belirlenmektedir.

Sivilce Nedir?

Sivilce; cilt yüzeyindeki yağ dokularının aktif olması ve açık kalan gözeneklerin yağ ile dolması olarak tanımlanmaktadır. Sivilceler makyaj, ölü deri, kir ve toz gibi diğer faktörlerden de kaynak alabilmektedir. Sivilcenin türü ve geçme süresi, kişiden kişiye değişkenlik göstermektedir.

Sivilcenin içerisindeki iltihap, cilt dokularının renk ve niteliğinden kaynak almaktadır. Uzun süre bekleyen ve temizlenmeyen sivilceler, zaman içerisinde daha koyu bir renk alabilmektedir. Sivilce oluşumunun tıbbi yöntemlerle tedavi edilmesi, bir daha ortaya çıkmaması açısından önem arz etmektedir.

Sivilce Neden Oluşur?

Sivilce oluşumuna sebebiyet verebilecek pek çok farklı faktör bulunmaktadır. Temel neden yağ bezelerinin aktifleşmesi ve fazla sebum salgılaması olsa da; sivilce oluşumunun çevresel ve genetik farklı faktörleri bulunmaktadır. Bazı durumlarda ciddi düzeyde zararlı olabilecek sivilcelerin oluşma nedenleri şunlardır:

 1. Yağlı Bir Cilt Yapısına Sahip Olmak: Yağlı cilt yapısı, gün içinde devamlı olarak yağ üretmesi nedeniyle sivilce oluşumunu hızlandırabilmektedir. Ciltteki fazla yağ, gözenekler aracılığıyla dışarı çıkmaya çalışmakta ve bu gözeneklerin sivilceye dönüşmesine neden olmaktadır. Makyaj ve toz gibi dış faktörlerin de etkisiyle; iltihaplı ve ağrılı sivilceler oluşabilmektedir.

Yağlı cilt yapısına sahip olan kişilerin, cilt bakım rutinlerini düzenli hale getirerek ciltlerindeki fazla yağdan kurtulmaları gerekmektedir. Maruderm karma ve yağlı ciltlere özel salisilik asit temizleme jeli, yağlı cilt yapısına sahip olan kişilerin sivilce problemini en az düzeye indirmektedir. İçeriğindeki salisilik asit sayesinde, cilt yüzeyini yağdan ve kirden arındırmaktadır.

 1. Hormonsal Faktörler: Hormonsal dengesizlikler ve vücut yapısına giren hormonlu yiyecekler, kişilerin sivilce çıkarmasına neden olmaktadır. Polikistik over sendromu gibi hormonsal hastalıklar nedeniyle, cilt yüzeyi hızlı bir şekilde yağlanmakta ve cilt yapısı sivilce oluşumuna açık hale gelmektedir. Hormonsal dengesizliklerin tıbbi olarak tedavi edilmesi, sivilce oluşumunu da engellemektedir.

Hormonsal sorunlar nedeniyle sivilce çıkaran kişilerin, sivilce karşıtı bakım ürünlerinden faydalanması gerekmektedir. Maruderm gözenek sıkılaştırıcı siyah nokta ve akne karşıtı tonik, hormonsal nedenlerden dolayı genişleyen gözeneklerin sivilce oluşturmasına engel olmaktadır. Derin temizleme özelliği sayesinde, gözeneklerin açılmasına yardımcı olmaktadır.

 1. Regl, Ergenlik ve Hamilelik Dönemleri: Bazı dönemlerde, insan vücudunun hormon dengesi bozulabilmekte ve bu nedenle cilt yüzeyi sivilce oluşturabilmektedir. Özellikle ergenlik dönemi sivilceleri, artan hormonlar nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Regl ve hamilelik döneminde ise tüm vücut karmaşık bir yapı almaktadır ve cilt yüzeyi hızla yağlanmaktadır.

Regl, ergenlik ve hamilelik dönemlerinde ortaya çıkan sivilce oluşumunun azaltılması için cilt yüzeyinin düzenli olarak beslenmesi gerekmektedir. Yenilenen ve tazelenen ciltler, sivilce eğilimli olmaktan çıkmaktadır. Maruderm cilt yenileyici bakım serumu, dönemsel sivilcelerin önlenmesine yardımcı olmakta ve hâlihazırda oluşan sivilceleri söndürmektedir.

Sivilceler Ne Kadar Sürede Geçer?

Oluşan sivilcenin ne kadar sürede geçeceği, kişilerin cilt yapılarına göre değişkenlik göstermektedir. Bazı vücutlar sivilce oluşumunu daha hızlı yok edebilirken, bazı vücutların daha fazla zamana ihtiyacı olmaktadır. Sivilcelerin geçme süresini engelleyen dış faktörler de bulunmaktadır. Bu faktörler şu şekilde sıralanmaktadır:

 1. Sivilceyi yolmak veya tahriş etmek, iyileşmesini geciktirir.
 2. Sıklıkla yağlı besin tüketmek sivilcenin daha da beslenmesine neden olur.
 3. Yeterli düzeyde su içmemek cilt yenilenme sürecini yavaşlatır.
 4. Stres faktörleri sivilcenin daha geç iyileşmesine neden olur.
 5. Cilt yüzeyini düzenli olarak temizlememek, sivilcelerin atmasına neden olur.

Sivilce Oluşumu Nasıl Engellenir?

Sivilce oluşumunun engellenmesi için yapılması gereken ilk şey; bir uzmandan yardım alarak, sivilceleri oluşturan ana nedeni bulmaktır. Kan değerleri ve hormonsal değerler; doktor tarafından incelenir, sivilce oluşturan ana faktör kolay bir şekilde bulunur. Sonrasında doktorun önerileri ve tedavileri dikkate alınarak sivilce oluşumu engellenebilmektedir.

Sivilceleri azaltan ve yeni sivilce oluşumunu engelleyen ana faktörler elbette ki yaşam koşullarıdır. Düzenli olarak spor yapmak, sağlıklı beslenme alışkanlıklarına sahip olmak, yeteri kadar su içmek ve cilt bakımına özen göstermek; sivilce oluşumunun önüne geçebilmektedir. Bununla beraber sigara ve alkol gibi zararlı maddelerden uzak durmak da, sivilce oluşumunu engellemektedir.

Sivilceler İçin Doğal Tedavi Yöntemleri

Sivilcelerin doğal yollarla tedavi edilmesi, hemen hemen herkesin merak ettiği konulardan biri olarak gösterilmektedir. Sivilceler için doğal tedavi yöntemleri, genellikle doğru beslenme ve bitkilerin özlerinden yararlanma yolları ile yürütülmektedir. Özellikle antioksidan içerikli besinler, sivilce oluşumunu azaltabilmektedir.

Salatalık maskesi, kavun maskesi, yoğurt maskesi ve kil maskesi; sivilce tedavisinde kullanılan doğal yöntemler olarak sıralanmaktadır. Tüm bu maske çeşitleri, cilt yüzeyinin temizlenmesine ve fazla yağdan kurtulmasına yardımcı olmaktadır. Böylece oluşan sivilcelerin giderilmesi ve yeni sivilcelerin önlenmesi mümkün hale gelmektedir.

Pelda Yalçınkaya

Merhabalar ben Pelda. Cilt bakımı ve güzellik alanına büyük bir ilgi duyuyor ve bu alanda aktif şekilde araştırmalar yapıyorum. Araştırmalarım ve deneyimlerim sonucunda öğrendiklerimi Maruderm aracılığıyla sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.Yorumlar (0)

Henüz Yorum Eklenmemiş.


Yorum Yapın

Lütfen zorunlu alanları doldurunuz. *

Magic Crush Nedir?

Magic Crush Nedir?

Magic Crush; bölgesel zayıflama yöntemleri arasında yer almakta ve vücut dokularının daha aktif çalışmasına yardımcı olmaktadır. Tek seansta dâhi etkili sonuçlar veren Magic Crush, sarkma ve selülit gibi oluşumlara da iyi gelmektedir. Jawline belirginleştirme ve kırışıklık giderme gibi alanlarda kullanılan Magic Crush, ağrısız ve güvenli bir işlem olması nedeniyle sıklıkla tercih edilmektedir.

Soğuk Lipoliz Nedir, Ne İşe Yarar?

Soğuk Lipoliz Nedir, Ne İşe Yarar?

Soğuk lipoliz, bölgesel incelme yöntemleri arasında yer alan ve 0’ın altında sıcaklıklara çalışan profesyonel bir tedavi prosedürüdür. Soğuk lipoliz uygulaması ile yağ dokuları dondurularak deforme edilmekte ve kişinin bölgesel olarak incelmesi mümkün hale gelmektedir. Soğuk lipoliz, bölgesel incelmenin yanı sıra cilt problemlerinin azalmasına da yardımcı olmaktadır. Çok yönlü etkileri nedeniyle öne çıkan soğuk lipoliz, birçok kişi tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

Erkekler İçin Cilt Bakım Önerileri

Erkekler İçin Cilt Bakım Önerileri

Erkekler için cilt bakım önerileri; tıraş sonrası bakım, peeling ve tonik uygulamaları, gözenek sıkılaştırıcı bakım ürünü kullanımı ve güneş koruyucu krem kullanımı olarak sıralanmaktadır. Erkekler için cilt bakım ürünleri aracılığıyla yapılan bu uygulamalar, erkek bireylerin daha temiz ve sağlıklı bir cilde sahip olmalarına olanak tanımaktadır. Erkekler, cilt bakım rutinlerine özen göstererek; yaşlanma belirtilerini ve kırışıklık oluşumunu en aza indirebilmektedir.

G5 Masajı Nedir? Faydaları Nelerdir?

G5 Masajı Nedir? Faydaları Nelerdir?

Bölgesel incelme yöntemleri arasında yer alan G5 Masajı, yağ dokularına yüksek yoğunluklu titreşimler göndermekte ve kişinin sıkılaşarak kilo vermesini mümkün hale getirmektedir. G5 bölgesel zayıflama, selülit ve çatlak gibi cilt problemlerine de iyi gelmekte ve uzun vadede kalıcı sonuçlar vermektedir. Uygulama bölgesine olan kan akışını hızlandıran G5 Masajı; çok fonksiyonlu etkileri nedeniyle sıklıkla tercih edilmektedir

Sıcak Havada Vücut Kokusuna Kesin Çözüm Nedir?

Sıcak Havada Vücut Kokusuna Kesin Çözüm Nedir?

Yaz aylarının doğal bir getirisi olan aşırı terleme, vücut kokusu problemlerinin baş göstermesine neden olmaktadır. Ter kokusu, yoğun tempoda ve kalabalık ortamlarda çalışan kişilerin; yaşam kalitesini düşürmekte ve iş motivasyonunu olumsuz etkilemektedir. Yaz aylarında oluşan vücut kokusunun, doğal yollarla giderilmesi; uzun vadede kalıcı sonuç elde edilmesi adına önem arz etmektedir.

Kırışıklıklara Karşı Neler Yapılmalıdır?

Kırışıklıklara Karşı Neler Yapılmalıdır?

Cilt yüzeyinde oluşan kırışıklıklar, ilerleyen yaş veya stres gibi faktörler nedeniyle ortaya çıkmakta ve kişilerin solgun görünmesine neden olmaktadır. Kırışıklık görünümünün azalması için anti age serum ve krem çeşitlerinin düzenli olarak kullanılması gerekmektedir. Kırışıklık karşıtı bakım ürünleri, cilt dokularındaki kolajen üretimini desteklemekte ve kişinin daha genç görünmesine yardımcı olmaktadır.

Koltuk Altı Kararması Nasıl Geçer?

Koltuk Altı Kararması Nasıl Geçer?

Koltuk altı kararması, yanlış epilasyon yöntemleri nedeniyle ortaya çıkmakta ve yaz aylarının diken üstünde geçmesine neden olmaktadır. Ayrıca koltuk altı bölgesine uygulanan jilet ve ağda gibi geleneksel yöntemler, söz konusu bölgenin doğal renk pigmentlerini kaybetmesine sebebiyet vermektedir. Koltuk altı kararmasını azaltan yöntemler; kese uygulaması, peeling uygulaması, beyazlatıcı bakım ürünü kullanımı ve lazer epilasyon olarak sıralanmaktadır.

Gözaltı Morluklarına Kesin Çözüm

Gözaltı Morluklarına Kesin Çözüm

Gözaltı morlukları; yorgunluk, uykusuzluk, sağlıksız beslenme alışkanlıkları, yoğun iş temposu, stres ve kalıtım gibi faktörler nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Göz çevresi bakım ürünleri ve bazı klinik tedaviler, gözaltı morluklarının giderilmesine yardımcı olmakta ve kişinin daha genç görünmesine olanak tanımaktadır.

Göz Çevresi Bakımı Nasıl Yapılır?

Göz Çevresi Bakımı Nasıl Yapılır?

Göz çevresi bakımı, kaz ayakları ve gözaltı morluklarının azalmasına yardımcı olmaktadır. Besleyici yüz serumları ve organik bakım ürünleriyle yapılan göz çevresi bakımı, kişinin kendini daha genç hissetmesine ve daha az kırışıklık problemi yaşamasına olanak tanımaktadır. Göz çevresi bakım ürünleri; gözaltı morlukları, gözaltı torbaları ve kazayağı gibi problemlere özel olarak formüle edilmektedir.

Çocuklar Nemlendirici Ürün Kullanabilir mi?

Çocuklar Nemlendirici Ürün Kullanabilir mi?

Çocuklar ve bebekler, hassas bir cilt yapısına sahip olmaları nedeniyle; cilt kuruluğu, pişik, tahriş ve güneş yanığı gibi olumsuz durumları daha sık yaşamaktadır. Bebek ve çocuk cildinin korunması için çocuklar için nemlendirici krem ve serum çeşitlerinden yararlanmak gerekmektedir. Ebeveynler, çocuklarının cilt sağlığını; dış unsurların zararlı etkilerine karşı korumak adına, nemlendirici bakım ürünlerine rağbet göstermektedir.

Güneşten Kızaran Yüze Ne Yapılmalı?

Güneşten Kızaran Yüze Ne Yapılmalı?

Yaz aylarında, gereken önlemlerin alınmaması nedeniyle ortaya çıkan güneş yanığı; cilt lekesi problemlerinin hızlanmasına ve cilt yüzeyinin yoğun bir şekilde kızarmasına neden olmaktadır. Güneş nedeniyle kızaran ciltler, gereken önlemlerin alınmaması halinde yoğun bir acı ve hassasiyet hissi oluşturmaktadır. Soğuk kompres, yoğurt maskesi ve aloe vera kullanımı; güneş nedeniyle kızaran ciltlerin sakinleştirilmesine yardımcı olmaktadır.

Yüz Bakım Ürünleri Nelerdir? Ve Nasıl Kullanılır?

Yüz Bakım Ürünleri Nelerdir? Ve Nasıl Kullanılır?

Yüz bakım ürünleri; temizleyici jel, tonik, peeling, serum ve nemlendirici krem olarak sıralanmaktadır. Yüz bakım ürünlerinin düzenli olarak kullanılması; cilt problemlerinin azalmasına yardımcı olmaktadır. Cilt gözeneklerinin açılmasına ve cildin doğal nem dengesini yeniden kazanmasına olanak tanıyan yüz bakım ürünleri, birçok kişi tarafından güvenle kullanılmakta ve verim sağlamaları nedeniyle tekrar tekrar tercih edilmektedirler.

Maruderm Blog; cilt, saç ve tırnak bakımı hakkında pek çok güzellik tüyosunu kullanıcılara sunmak amacıyla içerik üretmektedir. Doğanın saf ve eşsiz güzelliklerini cilt bakım sektörüyle buluşturan Maruderm, tamamını Fransa'dan getirdiği hammaddelerle cilt bakım ürünleri ve yüz serumları hazırlamaktadır.

Cilt Bakım Tüyoları

Cilt bakımı hem kadınlar hem de erkekler açısından büyük önem taşımaktadır. Sağlıklı ve canlı bir cilt görünümüne sahip olmak için dikkat edilmesi gereken cilt bakım tüyoları şunlardır:

 1. İyi bir cilt bakımı en temelde temizlik adımıyla başlamalıdır. İlk adımda cilt; temizleyici jel veya temizleyici su yardımıyla kirden ve ölü deriden arındırılmalıdır.
 2. İkinci adımda cilde tonik uygulanmalı ve gözeneklerde kalan makyaj ve kir kalıntıları derinlemesine temizlenmelidir.
 3. Cildin nem ihtiyacının karşılanması ve çeşitli cilt problemlerinin giderilmesi için yüz serumları kullanılmalıdır. Yüz serumu seçerken cilt tipine ve cildin ihtiyaç duyduğu bakım türüne dikkat edilmelidir.
 4. Son adımda ise cilt; iyi bir nemlendirici yardımıyla nemlendirilmeli ve güneş kremi sürülmelidir.

Dört mevsim boyunca gündüz saatlerinde dışarı çıkmadan önce güneş kremi kullanılmalıdır. Bakım gece saatlerinde yapılıyor ise nemlendirme adımıyla sonlandırılmalıdır.

 

Devamını Oku..