Arayacağınız kelimeyi yazınız ve enter tuşuna basınız

Sağlıklı Cilt Görünümü İçin Nelere Dikkat Edilmelidir?

Sağlıklı Cilt Görünümü İçin Nelere Dikkat Edilmelidir?

Sağlıklı Cilt Görünümü İçin Nelere Dikkat Edilmelidir?

Sağlıklı, ışıl ışıl ve parlak bir cilde sahip olmak şüphesiz ki her kadının hayalidir. Ancak zararlı güneş ışınları, toz, kir, çevresel etmenler ve yanlış cilt bakım ürünleri kullanmak; cilt sağlığına zarar vermekte ve sağlıksız bir cilt görünümü oluşmasına neden olmaktadır.

Cildin sağlıklı bir görünüme kavuşması için cilt sağlığını içten ve dıştan desteklemek ve birtakım yaşam tarzı değişiklikleri yapmak gerekmektedir.

İşte parlak ve canlı bir cilt görünümüne sahip olmak için dikkat etmeniz gerekenler!

Dört Mevsim Boyunca Güneş Kremi Kullanın

Zararlı güneş ışınları bulutların arasından geçerek cildinize ulaşabilmekte ve istenmeyen leke görünüme neden olabilmektedir. Bunun için mevsimden bağımsız olarak her gün güneş koruyu krem kullanmanız gerekmektedir.

Güneş kremleri; cildi zararlı ışınlardan korumakta, yaşlanma sürecini geciktirmekte, kırışıklık oluşumunu azaltmakta ve cildin daha sağlıklı bir görünüme kavuşmasına yardımcı olmaktadır.

Cildinizi Düzenli Olarak Nemlendirin

Sağlıklı ve canlı bir cilt görünümü için cildin düzenli olarak nemlendirilmesi gerekmektedir. Cilt tipinize uygun su veya yağ bazlı nemlendirici kremler ve serumlarla cildinizin sağlıklı ve canlı bir görünüme kavuşmasını sağlayabilirsiniz.

Maruderm Hyalüronik Asit Nemlendirici, yüz ve vücut bölgesinde kullanılmaktadır. Doğal içeriği ve yoğun nem etkisi sayesinde cilde ihtiyaç duyduğu nemi kazandırmakta; içerisinde bulunan hyaluronik asit sayesinde ise yaşlanma belirtilerinin azalmasını sağlayarak pürüzsüz bir cilt görünümü elde etmenize yardımcı olmaktadır.

Cilt Bakımı Esnasında Ilık Su Kullanın

Cilt bakımı esnasında kullanılan ürünler kadar su da büyük önem teşkil etmektedir. Çok sıcak ve çok soğuk su, cilt bariyerine zarar verebilmektedir.  Sıcak su cilt tahrişine zemin hazırlayabilirken soğuk su cildin derinlemesine temizlenmesini engelleyebilmektedir. Bundan dolayı cilt temizliği esnasında ılık su kullanmaya dikkat edilmelidir.

Yüz Maskeleri Kullanmayı İhmal Etmeyin

Cildinizin parlak ve sağlıklı bir görünüme kavuşması için hyaluronik ait, sodyum hyaluronat ve E vitamini gibi nemlendirici özelliğe sahip bileşenler bulunduran yüz bakım maskelerini cilt bakım rutininize dahil edebilirsiniz.

Cilt Bariyerini Güçlendirin

Cilt bariyerini güçlendirmek; pul pul dökülmelerin ve kaşıntının önüne geçmenizi sağlayacaktır. Aşırı temizleme, yetersiz nemlendirme ve çevresel faktörler nedeniyle zarar gören cilt bariyerinin desteklenmesi gerekmektedir. 

Cilt bariyerini güçlendirmek için seramidlerle formüle edilmiş nemlendiriciler ve temizleyiciler kullanılması tavsiye edilmektedir.

C Vitamini Takviyesi Alın

Sağlıklı ve parlak bir cilt görünümünü destekleyen en önemli bileşenlerden biri C vitaminidir. C vitamini tüm cilt tiplerinde cilt tonunu eşitlemekte ve cildi aydınlatmaktadır. Dengeli pigmentasyon ve aydınlık bir cilt görünümü için C vitamini içeren serumların cilt bakım rutinine eklenmesi tavsiye edilmektedir.

Maruderm C Vitamini ve Peptid Aydınlatıcı Serum; cilde ihtiyaç duyduğu nemi kazandırmakta ve pürüzsüz bir cilt görünümü elde etmeye yardımcı olmaktadır. Yağlı ciltlerde fazla parlamayı ve sebum üretimini kontrol altına alan C vitamini serum; kuru ciltlerde cilde ihtiyaç duyduğu nemi kazandırmakta ve mat cilt görünümünü ortadan kaldırarak cildin ışıldamasına yardımcı olmaktadır.

Retinoid Desteği Alın

Sağlıklı ve parlak bir cilt görünümüne sahip olarak güneşten ve çevresel etmenlerin neden olduğu hasardan kurtulmak için cilt hücrelerinin yenilenme döngüsünü hızlandıran ve cilde canlılık katan retinoid kullanılması tavsiye edilmektedir. A vitamini takviyeleri kullanabilir ve hem cilt bakım rutinine hem de beslenme düzeninize A vitamini takviyesi ekleyebilirsiniz.

Peeling Yapın

Peeling; cildi ölü hücrelerden arındırmakta, siyah nokta oluşumunu engellemekte ve daha pürüzsüz ve canlı bir cilt görünümü elde etmeye yardımcı olmaktadır. Peeling haftada 1 veya 2 kez yapılmalıdır. Daha sık yapılması; cildin, tahriş olmasına ve cilt bariyerinin dengesinin bozulmasına neden olmaktadır.

Maruderm Peeling Maske Cilt Bakım Serumu, AHA ve BHA içeriği ile karşımıza çıkmaktadır. AHA asitleri cilde peeling yaparak ölü deriyi ciltten uzaklaştırmakta ve cildin daha aydınlık bir görünüme kavuşmasını sağlamaktadır. BHA asitleri ise tıkanmış gözenekleri arındırmakta ve akne, siyah nokta, sivilce oluşumunu önlemeye yardımcı olmaktadır.

Cilt Bakım Ürünlerini Duştan Sonra Uygulayın

Kullanılan cilt bakım ürünlerinin kalitesi kadar ne zaman kullanıldıkları da büyük önem taşımaktadır. Duş sonrasında gözenekler açık olduğundan cilt yüksek oranda nemi hapsetmeye hazır durumdadır. Bundan dolayı uzmanlar, banyo sonrasında cilt bakım rutininin uygulanmasını tavsiye etmektedirler.

Kolajen Takviyesi Alın

Cilt yapısının temel proteini olan kolajen, yaşlandıkça azalmaktadır. Kolajenin azalması cildin elastikiyetini kaybetmesine ve canlılığını yitirmesine neden olmaktadır. 

Kapsül veya toz formda bulunan kolajen takviyeleri; cilt, saç ve tırnak sağlığını iyileştirmeye yardımcı olacak temel amino asitleri içermektedir. Bu nedenle günlük rutinde kolajen alınması ve kolajen içerikli bakım ürünleri kullanılması tavsiye edilmektedir.

Maruderm Kolajen ve Hyaluronik Asit Anti- Age Cilt Bakım Serumu; içerisinde bulunan zengin bileşenleri sayesinde cildi nemlendirmekte ve kırışıklık ve ince çizgi görünümünün azalmasına yardımcı olmaktadır. Düzenli kullanımda cilde yumuşak, pürüzsüz ve, ışıltılı bir görünüm kazandırmaktadır.

Uyku Düzenine Dikkat Edin

Her gün aynı saatler arasında uyumak ve gece uykusu almak hem cilt hem de vücut sağlığı açısından oldukça faydalıdır. Düzensiz ve yetersiz uyku; cilde zarar vermekte ve yaşlanma belirtilerinin artmasına neden olmaktadır. Bundan dolayı uzmanlar en az 7 saatlik gece uykusu alarak cilt sağlığının desteklenmesini tavsiye etmektedirler. 

Pelda Yalçınkaya

Merhabalar ben Pelda. Cilt bakımı ve güzellik alanına büyük bir ilgi duyuyor ve bu alanda aktif şekilde araştırmalar yapıyorum. Araştırmalarım ve deneyimlerim sonucunda öğrendiklerimi Maruderm aracılığıyla sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.Yorumlar (0)

Henüz Yorum Eklenmemiş.


Yorum Yapın

Lütfen zorunlu alanları doldurunuz. *

Cilt Beyazlatıcı Ürünler Nasıl Kullanılır?

Cilt Beyazlatıcı Ürünler Nasıl Kullanılır?

Cilt beyazlatma, cilt lekelerini azaltmak ve cilt tonunu eşitlemek için kullanılan bir uygulamadır. Beyazlatıcı kremler, içerdikleri aktif maddelerle ciltteki koyu lekeleri azaltmaya yardımcı olmaktadır. Cilt beyazlatma yöntemleri düzenli olarak uygulanmalıdır ve cilde uygun olduğundan emin olunmalıdır. Bu yöntemlerin düzenli kullanımı ile ciltteki koyu lekeler azaltılabilmekte ve cilt tonunu eşitleyebilmektedir.

Çatlak Kremi Nedir Ne İşe Yarar?

Çatlak Kremi Nedir Ne İşe Yarar?

Çatlaklar, ciltteki esneklik kaybı sonucu ortaya çıkan yırtılmalar olarak tanımlanmaktadır. Bu durum, hızlı kilo alıp verme, genetik faktörler, hamilelik gibi durumlar sonucunda meydana gelmektedir. Çatlaklar estetik bir sorun olmanın yanı sıra, kaşıntı, hassasiyet ve ağrıya neden olabilmektedirler. Bu nedenle, çatlakların görünümünü azaltmaya yardımcı olabilecek çeşitli kremler üretilmektedir. Çatlak kremleri, ciltteki nem düzeyini arttırmak ve cilt esnekliği yeniden kazandırmak için tasarlanmaktadır.

Pişik Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Pişik Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Pişik, ciltte oluşan tahriş ve kızarıklık ile kendini gösteren bir durumdur. Pişik, bebeklerin hassas ciltlerinin bezin sürekli temasından kaynaklanmaktadır. Pişik belirtileri, şiddeti ve nedenine göre değişebilmektedir. Pişik tedavisi için, nemli ciltten kaçınmak, pişik kremi kullanmak, uygun bez seçimi yapmak ve hava alan kıyafetler giyinmek gibi önlemler alınabilmektedir.

Kusursuz Bir Görünüm İçin Minik İp Uçları 

Kusursuz Bir Görünüm İçin Minik İp Uçları 

Elde etmek istenilen kusursuz cilt görünümü için birkaç önemli noktaya dikkat edilmelidir. Cilt bakımına özen göstermek, cildi temiz ve nemli tutmak, düzenli olarak peeling yapmak ve güneşe karşı korunmak kusursuz bir cilt için en önemli adımlardır. Tüm bu faktörlere dikkat ederek, içeriden ve dışarıdan sağlıklı ve daha güzel bir görünüme sahip olmak mümkündür.

Her Mevsim Kullanabiliceğiniz Nemlendirici Krem Önerileri

Her Mevsim Kullanabiliceğiniz Nemlendirici Krem Önerileri

Nemlendirici kremler, ciltteki nemi korumak ve cildin yumuşak kalmasını sağlamak için kullanılmaktadır. Nemlendirici krem kullanımı mevsimlere veya hava koşullarına bağlı değildir. Cilt kuruluğu hissedildiğinde veya ciltte çatlaklar ve pullanmalar oluştuğunda mümkün olan en kısa sürede kullanılmalıdır. Nemlendirici krem seçerken, cilt tipine, içeriklerine ve kişisel tercihlere dikkat edilmelidir. Cilt tipine uygun olan ve besleyici bir nemlendirici seçmek, cildin daha sağlıklı görünmesini olanak tanımaktadır.

Hassas Cildiniz Varsa Bunları Yapmayın - Hassas Ciltlere Bakım Tavsiyeleri

Hassas Cildiniz Varsa Bunları Yapmayın - Hassas Ciltlere Bakım Tavsiyeleri

Hassas ciltler, tahrişe, kızarıklığa, kaşıntıya ve diğer cilt problemlerine yatkındırlar. Bu nedenle, hassas ciltler için uygun bakım ürünleri ve doğru bakım rutini önem taşımaktadır. Hassas ciltler için, doğal içerikli, hafif ve cildi tahriş etmeyen ürünleri tercih edilmelidir. Temizleyiciler, nemlendiriciler ve güneş koruyucuları hassas ciltler için uygun ürünlerdir. Hassas ciltler için doğal içerikli ürünler tercih edilmelidir.

Cilt Kuruluğu Neden Olur Kimlerde Görülür?

Cilt Kuruluğu Neden Olur Kimlerde Görülür?

Cilt kuruluğu, cildin nem seviyesinin düşük olmasıyla karakterizedir. Bu durum, birçok faktörden kaynaklanabilmektedir. UV ışınları, yaşlanma süreci ve çeşitli cilt hastalıkları; cilt kuruluğu problemlerinin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Cilt kuruluğu, ciltte rahatsızlık ve acıya neden olabilmekte ve sosyal anlamda da sıkıntılara yol açabilmektedir. Ancak doğru nemlendirici ve cilt bakım ürünleri kullanarak, cilt kuruluğuyla başa çıkmak mümkündür.

Cilt Bakımında Doğru Bilinen Yanlışlar

Cilt Bakımında Doğru Bilinen Yanlışlar

Cilt bakımı, sağlıklı bir cilde sahip olmak için önem taşımaktadır. Bu amaçla, kaliteli cilt bakım ürünleri seçilmeli ve düzenli bir cilt bakım rutini uygulanmaktadır. Ancak, yanlış bilinen bazı konular, yanlış ürün seçimi veya yanlış uygulama, cilt sağlığına zarar verebilmektedir. Bu nedenle, doğru bilgilere dayanarak cilt bakımı yapmak çok önemlidir.

Sağlıklı Bir Cilt İçin Beslenme Tüyoları

Sağlıklı Bir Cilt İçin Beslenme Tüyoları

Sağlıklı beslenmek; cildin sağlıklı, canlı ve parlak bir görünüme kavuşmasına yardımcı olmaktadır. Tüketilen gıdalara ve su miktarına dikkat edilerek; akne, yağlanma ve dökülme gibi cilt problemlerinin önüne geçilebilmektedir. Sağlıklı beslenmek, cilt problemlerinin tedavisinde de önemli rol oynamaktadır. Cilt ve vücut sağlığı için; vücudun ihtiyaç duyduğu suyun, turfanda bulunan meyve ve sebzelerin tüketilmesine özen göstermek gerekmektedir.

Vücut Kitle İndeksi Nedir?

Vücut Kitle İndeksi Nedir?

Vücut kitle indeksi; ağırlığın, boyun karesine bölünmesi ile elde edilmektedir. Vücut kitle indeksi hesaplamalarının temel amacı, bireyin hangi kilo kategorisinde bulunduğunu belirlemektir. Kilo kategorilerini oluşturan; vücut kitle indeksi değer aralıkları, Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirlenmektedir. İdeal vücut kitle indeksine sahip olmak için; aynı boydaki kişilerin cinsiyet ve metabolizma hızına göre farklı kilolara sahip olması gerekmektedir.

Vücut Analizi Nasıl Yapılır?

Vücut Analizi Nasıl Yapılır?

Vücut analizi; vücuttaki yağ, su, kas ve kemik gibi ağırlıkların oranını belirlenmek için yapılmaktadır. Vücut analizi hesaplamaları; bioelektrikal implant tekniği kullanılarak gerçekleştirilmektedir. Vücut analizi sayesinde; vücudun hangi bölgesinde, hangi ağırlıkların yoğunlukta olduğu görülebilmektedir. Kişiye özel beslenme ve egzersiz programlarının oluşturulması için; doktor diyetisyen ve antrenörler tarafından vücut analizi yaptırılması istenebilmektedir.

AHA ve BHA Serum Nedir ve Nasıl Kullanılır?

AHA ve BHA Serum Nedir ve Nasıl Kullanılır?

AHA ve BHA; cilt sağlığı açısından faydalı organik asitlerdir. Cilt sağlığının korunmasını ve cildin, parlak ve canlı bir görünüme sahip olmasını sağladığından dolayı AHA ve BHA cilt bakım ürünlerinin içerisinde sıkça kullanılır.

Maruderm Blog; cilt, saç ve tırnak bakımı hakkında pek çok güzellik tüyosunu kullanıcılara sunmak amacıyla içerik üretmektedir. Doğanın saf ve eşsiz güzelliklerini cilt bakım sektörüyle buluşturan Maruderm, tamamını Fransa'dan getirdiği hammaddelerle cilt bakım ürünleri ve yüz serumları hazırlamaktadır.

Cilt Bakım Tüyoları

Cilt bakımı hem kadınlar hem de erkekler açısından büyük önem taşımaktadır. Sağlıklı ve canlı bir cilt görünümüne sahip olmak için dikkat edilmesi gereken cilt bakım tüyoları şunlardır:

  1. İyi bir cilt bakımı en temelde temizlik adımıyla başlamalıdır. İlk adımda cilt; temizleyici jel veya temizleyici su yardımıyla kirden ve ölü deriden arındırılmalıdır.
  2. İkinci adımda cilde tonik uygulanmalı ve gözeneklerde kalan makyaj ve kir kalıntıları derinlemesine temizlenmelidir.
  3. Cildin nem ihtiyacının karşılanması ve çeşitli cilt problemlerinin giderilmesi için yüz serumları kullanılmalıdır. Yüz serumu seçerken cilt tipine ve cildin ihtiyaç duyduğu bakım türüne dikkat edilmelidir.
  4. Son adımda ise cilt; iyi bir nemlendirici yardımıyla nemlendirilmeli ve güneş kremi sürülmelidir.

Dört mevsim boyunca gündüz saatlerinde dışarı çıkmadan önce güneş kremi kullanılmalıdır. Bakım gece saatlerinde yapılıyor ise nemlendirme adımıyla sonlandırılmalıdır.

 

Devamını Oku..