quick-info

MARUDERM

güvenli ödeme yöntemleri

Arayacağınız kelimeyi yazınız ve enter tuşuna basınız

Roza Hastalığı Nedir? Roza Hastalığı Olanlar Hangi Ürünleri Tercih Etmelidir?

Roza Hastalığı Nedir? Roza Hastalığı Olanlar Hangi Ürünleri Tercih Etmelidir?

Roza hastalığı, halk arasında “gül hastalığı” olarak isimlendirilmiştir. Dermatolojik bir hastalık olan roza, yüzün çeşitli bölgelerinde kızarıklıklar meydana getirir. Hastalığın belirtisi sayılan şişlik, kabarıklık, lokal düzeyde damar büyümesi ilgili yerlerde kızarıklığa yol açar. Semptomların rengi, gül kırmızısına benzediği için hastalık bu adı almıştır. “Kimler roza hastalığına yakalanabilir?” sorusunun kesin cevabı bulunmaz. Küçük çocuklardan, ileri yaşlardaki bireylere kadar herkes roza hastası olabilir. Etkenleri azaltmak için kaliteli bakım ürünlerinden faydalanmanız yeterli olabilir. Hastalığın en yaygın görüldüğü kitleyi, 30 – 40 yaş aralığındaki kadınlar oluşturur.

Çoğu zaman sivilce, sinek ısırığı ya da önemsiz pişiklerle karıştırılan roza, söz konusu problemlere göre daha ağrılıdır. Beslenme düzenindeki veya kişisel bakım rutinindeki değişikliklerden kaynaklanan basit akneler kısa sürede iyileşebilir. Fakat roza hastalığı cilt üzerindeki etkisini uzun süre korur. Artan kızarıklık ve ağrı, cildinizdeki problemin sıradan bir sivilce olmadığına işaret edebilir. 

Roza Hastalığı Neden Olur? Roza Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Roza, yüzün çeşitli bölgelerinde bulunan damarların gereğinden çok kanlanmasıyla ortaya çıkar. Araştırmalar sürmesine rağmen roza hastalığının sebebi kesin olarak bilinmemektedir. Ciltte kızarmaya ve çok sayıda şişliğe yol açan rozanın temel sebebi hakkında söylenebilecekler, olasılıklardan ibarettir. Cilt hastalıklarının pek çoğunda etkili olan ve gül hastalığına yol açabileceği düşünülen sebeplerden birkaçı şunlardır:

 • Kalıtım özellikleri: Kalıtımsal özellikler gereği, pek çok insan yüzünün çeşitli bölgelerinde damar yoğunluğuna sahip olabilir. Deri altındaki bazı damarların geniş olması veya fazla kanlanması da genetikle alakalıdır.
 • Aşırı stres: Hayatımızın bir parçası olan stres, roza hastalığı belirtileri arasındaki pürüzlenmeleri ve kızarıklıkları ortaya çıkarabilir.
 • Yeme – içme tercihleri: Kan dolaşımını kısa sürede hızlandırabilen alkollü ve kafeinli içeceklerin sık tüketilmesi, ciltte kızarıklık problemine yol açar. Yüzde kırmızı lekeler oluşmaya başladıysa çay, kahve, asitli içecekler daha az tüketilebilir. Mümkünse bir süre bu içeceklerden uzak durmak faydalıdır.
 • Hassas cilt yapısı: Kalıtım özelliklerine veya kişisel bakım eksikliklerine bağlı olarak cildinizin hassasiyet geliştirmesi mümkündür. Eğer soğuk havaya hassas olan bir cilde sahipseniz, kış aylarında roza belirtileri gözlemleyebilirsiniz. Cilt tabakalarınız sıcak havaya hassasiyet geliştirmişse bahar ve yaz aylarında yüzünüzde kırmızı lekeler oluşabilir. Cilde, koruyucu ürünler uygulamadan açık havaya çıkmanın veya şiddetli rüzgarların yanakta kızarmaya sebep olması mümkündür. Roza ile normal tepkimeleri birbirine karıştırmamak gerekir.
 • Dolaşım sistemi problemleri: Deri yüzeyinde görülen aşırı kızarıklık ve şişkinlik sorunları, her zaman olmasa da dolaşım sistemindeki bozulmaların işareti sayılabilir. Ortaya çıktıktan sonra uzun süre iyileşmeyen cilt kızarıklıkları, kalp – damar rahatsızlıklarıyla ilişkilendirilebilir. Atlatamadığınız kızarıklıklar konusunda uzman hekimlerle görüşebilirsiniz.

Roza Hastalığı Ne Zaman Geçer? Roza Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Roza, henüz tamamen tanımlanabilmiş bir hastalık değildir. Bu sebeple, hastalık için geliştirişmiş olan tıbbi tedavi yöntemlerinden bahsedilemez. “Roza hastalığı ne kadar sürer?” sorusuna verilebilecek cevaplar, hastadan hastaya değişir. Kişisel bakımını önemsemeyen, stres faktörünün etkisinde kalan ve kalıtımsal yatkınlığı bulunan bir hasta, uzun süre rozayla mücadele edebilir. Fakat gençlik dönemi itibariyle cilt bakımını aksatmamış, beslenmesine dikkat etmiş hastaların iyileşme süresi kısadır. Hatta bu şartlar yerine getirilmişse hastalığın ortaya çıkması mümkün olmayabilir.

Roza hastalığı süresi bulunmayan bir hastalıktır. Birkaç gün ve birkaç ay boyunca semptomları gözlemlemek mümkündür. Ciltte meydana getirdiği ağrı ve renk değişimi rahatsız edicidir. Fakat çoğunlukla hayati risk taşımaz. Dermatolojik bir rahatsızlık olduğu için, etkili bakım ürünleri kullanılarak giderilebilir. Stresten uzak durmanız, güvenmediğiniz cilt bakım malzemelerini tercih etmemeniz, gerekmedikçe yüzünüze dokunmamanız roza hastalığı tedavisi için etkilidir.

Roza Hastalığı İyileşir Mi?

Rozanın kalıcı bir problem olmadığı söylenebilir. Roza hastalığı çoğunlukla kendi kendine iyileşir. İyileşme süresi ortalama 5 – 7 haftadır. Uzun süre hastalıktan kurtulamayanlar, ürünlerimizi kullanarak cilt bakımını sürdürebilecekleri gibi uzman hekimden destek de alabilir. Ayrıca her yüz kızarıklığını roza olarak nitelemek yanlıştır. Birdenbire ortaya çıkan renk değişimleri farklı hastalıkları belirtisi olabilir.

Rozanın iyileşme sürecini hızlandırmak isteyenler, düzenli olarak güneş koruyucu kullanmaya özen gösterebilir. Koruma kremlerindeki aktif maddeler sayesinde cildin pigmentasyonu düzenlenir ve kızarıklık semptomu kontrol altına alınır. Eğer doğru ürünler kullanılmaz veya kişisel bakım önemsenmezse lekelerin kalıcılaşma riski bulunur.

Roza Hastaları Ne Yememeli? Ne İçmemeli?

Cilt hastalıkları ile beslenme alışkanlıkları arasında önemli bir paralellik mevcuttur. Beslenme düzeninizde yapacağınız en ufak değişimler bile cildinizin durumuna etki edebilir. Deri altı damarlarının ve epidermis tabakasındaki bozulmaların şiddetlenmemesi için uzak durabileceğiniz gıdalar şunlardır:

 • Baharatı fazla yemekler ve atıştırmalıklar
 • Şekerli yiyecekler, tatlı, çikolata
 • Yağ oranı yüksek olan ambalajlı gıdalar
 • Vücut genelinde kan dolaşımını hızlandıran domates, kiraz, vişne, böğürtlen
 • Çay, kahve gibi sıcak içecekler
 • Alkollü içecekler

Baharatların ciltteki kan dolaşımını hızlandırma etkisi vardır. Aynı şekilde sıcak içecekler de damarları genişleterek yüzdeki kızarıkların büyümesine yol açabilir. Marketlerin hazır gıda reyonlarındaki krakerler, cipsler, çikolatalar fazla yağa sahiptir. Roza hastalığı “Ne yememeli?” sorusunun önemli olduğu bir problemdir. Bu sebeple, yararlı çerezler bile tüketilmemelidir. Fındık, fıstık, kaju, yer fıstığı sağlıklı birer karbonhidrat ve protein kaynağı olsa da yağ miktarları yüksektir. Cildin yağ dengesini bozabilecek olan bu gıdalar, yüzünüzdeki kabarcıkları artırabilir. Alkollü içecekler ise cilt hücrelerini olumsuz etkilerken roza damarlarının büyümesine yol açar.

Roza Hastalığı Hangi Vitamin Eksikliğinden Olur?

Roza hastalığı vitamin eksikliği ile alakalı olarak meydana gelmişse A, B ve E vitaminleri ön plana çıkar. Cildin pigmentasyonu, hücrelerin beslenmesi, nem oranının sağlanması ve gözeneklerin korunması için bu vitaminler gereklidir. Ürünlerimizin pek çoğunda bulunan retinol ile A vitamini ihtiyaçlarınız, niyasinamid ile B vitamini ihtiyaçlarınız ve çeşitli bitkisel yağlar ile E vitamini ihtiyaçlarınız karşılanabilir. Kaliteli ürünler kullanarak, cildinizde gelişen olumsuz semptomlara çare bulmanız mümkündür. Ayrıca beslenme alışkanlıklarınızı düzenleyerek sağlıklı besinler tüketmeniz tavsiye edilir.

Roza Hastalığına Çözüm Arayanlar MaruDerm Cilt Bakım Setinden Faydalanabilir

Roza hastalığı için evde çözüm yöntemlerini araştıranlar, üçlü bakım setimizden faydalanabilir. Hyalüronik asit içeriğine sahip olan yüz temizleme jeli, yüz toniği ve cilt bakım kremi farklı gramajlardadır. Kremimiz 50 mililitrelik, jelimiz 150 mililitrelik tüplerde satışa çıkar. Tonik ise 200 mililitrelik kutu içerisindedir. Farklı gramajlara sahip olan MaruDerm yüz temizleme seti roza belirtilerine karşı mücadele etmenizi sağlar. Pürüzlenme, renk değişimi ve ağrı hissi yaşam kalitenize olumsuz etki ederken, ürünlerimizin maksimum fayda göstermesi mümkündür.

Sette bulunan ürünleri kullanmaya ilk olarak jelden başlayabilirsiniz. Cildi yumuşatan aloe vera özü ve gözeneklere bakım yapan allantoin, jelimizdeki aktif maddelerdir. Hafifçe ıslatılmış cilde göz kararı uygulanabilen jeli ılık suyla durulamak gerekir. E vitamini ve yeşil çay özleriyle cilde parlaklık kazandıran nemlendirici toniğimiz, jelden sonra uygulanabilir. Bir parça pamuk yardımıyla yüzünüze uygulayabileceğiniz tonik durulama gerektirmez. “Roza hastalığı için ne kullanılır?” sorusunun esas cevabı olan cilt bakım kremi ise en son uygulanır. Cilde hafifçe masaj yaparak shea yağı, vitamin B 3 ve hyalüronik asidi gözeneklere ulaştırabilirsiniz.


Yorumlar (0)

Henüz Yorum Eklenmemiş.


Yorum Yapın

Lütfen zorunlu alanları doldurunuz. *

Cildimiz Neden Yağlanır?

Cildimiz Neden Yağlanır?

Cildimiz Neden Yağlanır? Yağlı ciltler için nemlendiricinin önemi konulu bloğumuzu buradan okuyabilirsiniz. En iyi cilt bakım ürünlerini sitemiz üzerinden satın alabilirsiniz.

Erkekler Sivilcelerden Nasıl Kurtulabilir?

Erkekler Sivilcelerden Nasıl Kurtulabilir?

Erkekler Sivilcelerden Nasıl Kurtulabilir? konulu blog yazımıza buradan ulaşabilirsiniz. En iyi sivilce cilt bakım setini sitemiz üzerinden satın alabilirsiniz.

Akne ve Sivilceye Eğilimli Ciltler İçin Bakım Önerileri

Akne ve Sivilceye Eğilimli Ciltler İçin Bakım Önerileri

Akneye eğilimli ciltler için cilt bakım önerilerini bulabiliceğiniz blog yazımızı buradan okuyabilirsiniz. En iyi cilt bakım ürünlerini www.maruderm.com sitemiz üzerinden alabilirsiniz.

Sivilceler İçin Kesin Çözümler Var Mı?

Sivilceler İçin Kesin Çözümler Var Mı?

Bu blog yazımızda sivilceler için uygulayabileceğiniz çözümlerden bahsedeceğiz. Detaylı bilgi için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Yüzümüzde Sivilce Çıkmasını Nasıl Engelleriz?

Yüzümüzde Sivilce Çıkmasını Nasıl Engelleriz?

Bu blog yazımızda sivilce ve akne oluşumundan kurtulmanın yollarından bahsedeceğiz. Detaylı bilgi için yazımızı okuyabilirsiniz.

Akne Nedir? Nasıl Tedavi Edilmelidir?

Akne Nedir? Nasıl Tedavi Edilmelidir?

Akneler ile sivilceleri karıştırmamak gerekir. Her ikisi de özellikle ergenlik dönemlerinde ciltte meydana gelse de, akneler sivilcelerin daha iltihaplanmış versiyonlarıdır diyebiliriz.

Sivilceler İçin Kesin Çözüm Var Mı?

Sivilceler İçin Kesin Çözüm Var Mı?

Sivilceler, ergenlik dönemi itibariyle her yaş grubunda muhakkak görülen bir cilt hastalığı olmaktadır. Kimi insanlar önemsemese de son derece hassas bir cilt problemi olmaktadır sivilceler.

Yüzde Sivilce Oluşumunu Engellemeye Karşı Önemli Tüyolar

Yüzde Sivilce Oluşumunu Engellemeye Karşı Önemli Tüyolar

Sivilceler nasıl geçer sorusu pek çok kişi tarafından sürekli sorulmaya devam ediyor. Ergenlik dönemiyle başlayan ve ciltte belirgin sıkıntılar yaşatan sivilce ve akneler, aynı zamanda sağlığa da doğrudan etkiler..

Sivilce Lekelerinden Kurtulma Rehberi

Sivilce Lekelerinden Kurtulma Rehberi

Bu yazımızda sivilcelerden nasıl kurtulabileceğiniz ile alakalı tüyolar verilmektedir. Detaylı bilgi için sitemizi ziyaret ediniz.

Hangi Yiyecekler Sivilcenin Oluşmasına Neden Olur?

Hangi Yiyecekler Sivilcenin Oluşmasına Neden Olur?

Cildimizin sivilce ve akne oluşumuna sebebiyet veren pek çok faktör vardır. Öyle ki cilt, başlı başına hassasiyete açık ve çabuk yıpranabilecek bir forma sahip olduğu için, stres, mevsimsel geçişler..

Sivilceleri Doğal Yollardan Giderme Rehberi

Sivilceleri Doğal Yollardan Giderme Rehberi

Sivilceler, hem erkekler hem de kadınlar açısından en büyük cilt sorununa dönüşebilir. Özellikle de kadınların yoğun koşturmaca, makyaj, mevsimsel geçiş ve hormonsal değişimler...

Erkekler Sivilcelerden Nasıl Kurtulur?

Erkekler Sivilcelerden Nasıl Kurtulur?

Sivilceler, sadece bayanların değil belli dönemlerde erkeklerin de en fazla dert yandığı cilt sıkıntılarının başında gelmektedir.

Blog Nedir?

Blog ("weblog"un kısaltması), bir konu hakkında düzenli olarak güncellenen içerik (blog yazısı) sunan bir kişi, grup veya şirket tarafından yürütülen çevrimiçi bir dergi veya bilgilendirici web sitesidir. Bilgileri ters kronolojik sırayla sunar ve resmi olmayan veya konuşma tarzında yazılmıştır.

Cilt bakım, saç bakım ve vücut bakım ürünleriyle alakalı tavsiyelere bloğumuz üzerinden ulaşabilirsiniz.

Güzellik blogu, güzellik, makyaj, saç, moda, cilt bakımı ve diğer güzellikle ilgili konular hakkında içerik barındıran bir web sitesidir. Güzellik blogları ipuçlarını paylaşır, ürünleri gözden geçirir, öğreticiler oluşturur ve trend olan güzellik haberlerini tartışır. Güzellik oldukça görsel bir konu olduğundan, bu bloglar genellikle çok sayıda resim ve video yayınlar.

Güzellik blogcuları başkalarına nasıl güzel olunacağını gösterir. Genellikle resim ve videolarla adım adım öğreticiler yazarlar. Web sitelerinde, YouTube kanallarında, Instagram hesaplarında ve diğer sosyal medya platformlarında ürünleri test eder, inceler ve görüşlerini paylaşırlar.

Güzellik Blogları Türleri

Ne tür bir kitleye odaklanmak istediğinizi seçmek, geliştirdiğiniz içeriği şekillendirmeye yardımcı olacağından, blogunuzun uzun vadeli başarısı için çok önemlidir.

Aşağıdaki blog türlerini göz önünde bulundurun:

Makyaj için Güzellik Blogları: Ürünleri tanıtırken belirli "görünümler" elde etmek için eğitim içeriği sağladıkları için makyajı merkeze alan bloglar modadır.

Açık Ten için Güzellik Blogları: Çok açık tenlerin kendine özgü cilt bakımı ihtiyaçları ve özel makyajı vardır. Soluk tenli bloglar, daha açık ten tonlarıyla en iyi şekilde çalışan belirli görünümler önerir.

Koyu Ten için Güzellik Blogları: Bu blog kategorisi, Siyah, Asyalı ve Latin insanlar için makyaj ve cilt bakımı gibi birden çok cilt tonunu kapsar.

Kırk Üzeri İçin Güzellik Blogları: Elinizden gelenin en iyisini yapmak her yaş için çok önemlidir, bu nedenle daha yaşlı ve daha olgun yetişkinler için bloglar da yaygındır.

Altmışın Üzerindeki Güzellik Blogları: Bu bloglar, yaşlı erkekler ve kadınlar için cilt bakımı, moda ve güzellik konusunda uzmanlaşmıştır.

Devamını Oku..