Arayacağınız kelimeyi yazınız ve enter tuşuna basınız

Lavanta Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

Lavanta Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

Lavanta Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

Saç bakımı erkek kadın fark etmeksizin her yaş ve cinsiyet grubundaki kişiler için oldukça önemlidir. Çevresel etkilerin yanı sıra saça uygulanan ısıl işlemler ve kullanılan bazı ürünler saçları yıpratmakta ve zarar vermektedir. Bu nedenle doğru saç bakımı yapılması çok önemlidir. Saç bakımı için kullanılacak pek çok dermokozmetik ürün bulunmakla beraber genellikle ilk olarak doğal yöntemlerden yararlanmak tercih edilmektedir.   

Lavanta yağı, saç bakımında kullanılan doğal ürünlerden biridir. Lavanta çiçeğinin saç ve cilt üzerinde birçok olumlu etkisi bulunmaktadır. En büyük etkilerini ise saçlar üzerinde göstermektedir.

Lavanta, mor, uzun çiçekli ve çalı ailesine ait olan bir çiçek türüdür. Kirli havadan, güneşten ve birtakım kimyasallardan oldukça fazla etkilenen saçlar için doğal yöntemlerle başvurulmak istendiğinde lavanta yağı ilk seçeneklerden biri olmaktadır. Yıpranmış saçlar üzerinde oldukça etkilidir.

Lavanta Yağının Saça Katkıları Nelerdir?

Lavantanın saça faydalarından biri egzamaya yöneliktir. Lavanta yağı ile bakım yapılan saç diplerinde egzamanın etkileri azalmakta, kaşıntı ve kuruluk problemi giderilmektedir. Neme doymuş ve canlı saç dipleri için lavanta yağı kullanımı tavsiye edilmektedir. 

Lavantanın antiseptik ve antibakteriyel özellikleri sayesinde de kafa derisinin derinlemesine temizlenmesini sağlamaktadır. Temiz saç derisi saç köklerinde ve saçlarda oluşabilecek rahatsızlıkları azaltmada rol oynamaktadır.

Lavanta yağı, saç köklerini beslemekte ve saçın hızla uzamasına katkı sağlamaktadır. Lavanta yağı ile saç bakımı yapıldıktan sonra saç kökleri beslenmekte ve saç dökülmeleri azalmaktadır. Güçlü kökler, saç dökülmesini önlemenin ilk adımıdır. Ayrıca yeni çıkan saçların da güçlü ve sağlıklı çıkıp uzamasını sağlamaktadır.

Lavanta Yağının Saç Üzerindeki Olumlu Etkileri Nelerdir?

 1. Lavanta yağı, saç dökülmesine iyi gelmektedir,
 2. İçeriğindeki mineraller sayesinde saçkıran başta olmak üzere saç derisi hastalıklarına iyi gelmektedir,
 3. Düzenli kullanımda saçlara parlaklık ve canlılık kazandırmaktadır,
 4. İçeriğindeki antioksidanlar sayesinde vücutta dolaşan serbest radikallerin aktivitelerini engellemektedir,
 5. Saç derisini sağlıklı hale getirmekte ve saç derisinin nefes almasını sağlamaktadır,
 6. Egzama, kepek ve kaşıntı sorunlarına iyi gelmektedir,
 7. Saçlarda ısıl işlemlerden dolayı oluşan kırılmaları önlemektedir,
 8. Saç derisindeki kan dolaşımını hızlandırmakta ve yeni saçların çıkarılmasını sağlamaktadır,
 9. Saç derisinde oluşan mantar ve enfeksiyonları önlemekle beraber yeni mantar ve enfeksiyon oluşumunu da önlemektedir,
 10. Bit temizliğine yardımcı olmaktadır,
 11. Saçların beyazlamasını yavaşlatır,
 12. Erkeklerde de saç dökülmesini yavaşlattığı bilinmektedir.

Lavanta Yağı Saç Uzatır mı?

Lavanta yağının saç üzerinde çok sayıda olumlu etkisi bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi de saç uzamasına katkı sağlamasıdır. Lavanta yağı, saç derisindeki küçük kan damarlarını çalıştırarak kan dolaşımını hızlandırmakta ve yeni saç folikülleri üretmeye yardımcı olmaktadır. Yeni saçların oluşumunun artmasının yanı sıra saç köklerini besleyerek saç uzamasına da katkı sağlamaktadır.

Saç Gürleştirmek İçin Lavanta Yağı Kullanılır mı?

Lavanta yağı, saç üzerinde gürleştirme etkisi de göstermektedir. Bu etkiyi görmek için düzenli bir kullanım gerekmektedir. Saç bakımı rutinine eklenen lavanta yağı çeşitli karışımlarla beraber kür haline getirilmekte ve saça masaj yapılarak uygulanmaktadır. Bu şekilde düzenli olarak kullanılan lavanta yağı, gece boyu saçlarda bekletilmekte ve sabah şampuanla yıkanmaktadır.

Bu şekilde düzenli olarak kullanılan lavanta yağının saçlarda gürleşmeyi sağladığı görülmektedir. Saç derisini sağlıklı hale getiren ve saç derisinin nefes almasını sağlayan kür, saç köklerini de besleyici etki göstermektedir. Bu sayede saçlarda gürleşme sağlamaktadır.

Lavanta Yağı Saça Nasıl Uygulanır?

Kullanımı oldukça basit olan lavanta yağı, diğer yağlarla karıştırılıp kür şeklinde uygulandığında daha etkili olmaktadır. Özellikle argan, üzüm çekirdeği, hindistan cevizi yağı, zeytinyağı ve diğer bitkisel yağlarla birlikte kullanıldığında etkisi belirgin olarak artmaktadır.

Bu karışımı uygulamak da oldukça basittir. Gece yatmadan önce saç diplerine dairesel hareketlerle masaj yapılmakta ve sabaha kadar bekletilmektedir. Sabah uygun bir şampuanla yıkanıp durulandığında saçlara canlılık ve parlaklık katmaktadır.

Lavanta yağı, şampuanların içerisine katılarak da kullanılmaktadır. Şampuanın içerisine 5-6 damla lavanta yağı ekleyip kullanıldığında duş sırasında saç derisini rahatlatmaktadır. Ayrıca saçta uzun süre kalacak hoş bir koku da bırakmaktadır. 

Lavanta Yağı Ne Sıklıkla Kullanılmalıdır?

Lavanta yağının birçok faydası bulunmakla birlikte haftada en fazla iki kez uygulanması önerilmektedir. Kullanım esnasında ise 10 -15 dakika masaj yaparak uygulanmakta sonrasında sabaha kadar saçta bekletilmektedir. Eğer içine başka yağlar karıştırılarak bir kür hazırlandıysa 30 dakika bekletilmesi yeterli olmaktadır.

Lavanta Yağının Saça Zararı Var mıdır?

Lavanta yağının saça herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Ancak bütün bitkisel ürünlerde olduğu gibi lavanta yağı kullanılırken de dikkat edilmelidir. Lavanta yağı saça haftada en fazla 2 kez uygulanmalıdır. Daha sık kullanıldığında saç derisinde tahrişe ve yağlanmaya yol açabilmektedir. Bu nedenle saç bakım rutinine eklenen lavanta yağı kullanılırken dikkatli olunmalıdır.

Lavanta Yağı Saç Rengini Açar mı?

Lavanta yağının saç rengini açtığı konusunda görüş ayrılıkları bulunmaktadır. Sarı ve kumral tonlardaki saçların renklerinde açılma sağladığı görülmüştür. Ancak daha koyu renkli saçların renginde herhangi bir açılma görülmemektedir. Açık renkli saçlarda da sadece bir ton açılma görülmüş büyük bir farklılığa rastlanmamıştır.

Lavanta Yağı Saçta Kalırsa Ne Olur?

Lavanta yağının saça herhangi bir yan etkisi bulunmamakla birlikte haftada en fazla iki kere uygun sürelerde kullanılmalı aksi takdirde saç derisinde tahrişe sebep olabilmektedir. Bu nedenle lavanta yağı uygun süre saçta bekletilmeli ve durulanmalıdır.

Pelda Yalçınkaya

Merhabalar ben Pelda. Cilt bakımı ve güzellik alanına büyük bir ilgi duyuyor ve bu alanda aktif şekilde araştırmalar yapıyorum. Araştırmalarım ve deneyimlerim sonucunda öğrendiklerimi Maruderm aracılığıyla sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.Yorumlar (0)

Henüz Yorum Eklenmemiş.


Yorum Yapın

Lütfen zorunlu alanları doldurunuz. *

Magic Crush Nedir?

Magic Crush Nedir?

Magic Crush; bölgesel zayıflama yöntemleri arasında yer almakta ve vücut dokularının daha aktif çalışmasına yardımcı olmaktadır. Tek seansta dâhi etkili sonuçlar veren Magic Crush, sarkma ve selülit gibi oluşumlara da iyi gelmektedir. Jawline belirginleştirme ve kırışıklık giderme gibi alanlarda kullanılan Magic Crush, ağrısız ve güvenli bir işlem olması nedeniyle sıklıkla tercih edilmektedir.

Soğuk Lipoliz Nedir, Ne İşe Yarar?

Soğuk Lipoliz Nedir, Ne İşe Yarar?

Soğuk lipoliz, bölgesel incelme yöntemleri arasında yer alan ve 0’ın altında sıcaklıklara çalışan profesyonel bir tedavi prosedürüdür. Soğuk lipoliz uygulaması ile yağ dokuları dondurularak deforme edilmekte ve kişinin bölgesel olarak incelmesi mümkün hale gelmektedir. Soğuk lipoliz, bölgesel incelmenin yanı sıra cilt problemlerinin azalmasına da yardımcı olmaktadır. Çok yönlü etkileri nedeniyle öne çıkan soğuk lipoliz, birçok kişi tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

Erkekler İçin Cilt Bakım Önerileri

Erkekler İçin Cilt Bakım Önerileri

Erkekler için cilt bakım önerileri; tıraş sonrası bakım, peeling ve tonik uygulamaları, gözenek sıkılaştırıcı bakım ürünü kullanımı ve güneş koruyucu krem kullanımı olarak sıralanmaktadır. Erkekler için cilt bakım ürünleri aracılığıyla yapılan bu uygulamalar, erkek bireylerin daha temiz ve sağlıklı bir cilde sahip olmalarına olanak tanımaktadır. Erkekler, cilt bakım rutinlerine özen göstererek; yaşlanma belirtilerini ve kırışıklık oluşumunu en aza indirebilmektedir.

G5 Masajı Nedir? Faydaları Nelerdir?

G5 Masajı Nedir? Faydaları Nelerdir?

Bölgesel incelme yöntemleri arasında yer alan G5 Masajı, yağ dokularına yüksek yoğunluklu titreşimler göndermekte ve kişinin sıkılaşarak kilo vermesini mümkün hale getirmektedir. G5 bölgesel zayıflama, selülit ve çatlak gibi cilt problemlerine de iyi gelmekte ve uzun vadede kalıcı sonuçlar vermektedir. Uygulama bölgesine olan kan akışını hızlandıran G5 Masajı; çok fonksiyonlu etkileri nedeniyle sıklıkla tercih edilmektedir

Sıcak Havada Vücut Kokusuna Kesin Çözüm Nedir?

Sıcak Havada Vücut Kokusuna Kesin Çözüm Nedir?

Yaz aylarının doğal bir getirisi olan aşırı terleme, vücut kokusu problemlerinin baş göstermesine neden olmaktadır. Ter kokusu, yoğun tempoda ve kalabalık ortamlarda çalışan kişilerin; yaşam kalitesini düşürmekte ve iş motivasyonunu olumsuz etkilemektedir. Yaz aylarında oluşan vücut kokusunun, doğal yollarla giderilmesi; uzun vadede kalıcı sonuç elde edilmesi adına önem arz etmektedir.

Kırışıklıklara Karşı Neler Yapılmalıdır?

Kırışıklıklara Karşı Neler Yapılmalıdır?

Cilt yüzeyinde oluşan kırışıklıklar, ilerleyen yaş veya stres gibi faktörler nedeniyle ortaya çıkmakta ve kişilerin solgun görünmesine neden olmaktadır. Kırışıklık görünümünün azalması için anti age serum ve krem çeşitlerinin düzenli olarak kullanılması gerekmektedir. Kırışıklık karşıtı bakım ürünleri, cilt dokularındaki kolajen üretimini desteklemekte ve kişinin daha genç görünmesine yardımcı olmaktadır.

Koltuk Altı Kararması Nasıl Geçer?

Koltuk Altı Kararması Nasıl Geçer?

Koltuk altı kararması, yanlış epilasyon yöntemleri nedeniyle ortaya çıkmakta ve yaz aylarının diken üstünde geçmesine neden olmaktadır. Ayrıca koltuk altı bölgesine uygulanan jilet ve ağda gibi geleneksel yöntemler, söz konusu bölgenin doğal renk pigmentlerini kaybetmesine sebebiyet vermektedir. Koltuk altı kararmasını azaltan yöntemler; kese uygulaması, peeling uygulaması, beyazlatıcı bakım ürünü kullanımı ve lazer epilasyon olarak sıralanmaktadır.

Gözaltı Morluklarına Kesin Çözüm

Gözaltı Morluklarına Kesin Çözüm

Gözaltı morlukları; yorgunluk, uykusuzluk, sağlıksız beslenme alışkanlıkları, yoğun iş temposu, stres ve kalıtım gibi faktörler nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Göz çevresi bakım ürünleri ve bazı klinik tedaviler, gözaltı morluklarının giderilmesine yardımcı olmakta ve kişinin daha genç görünmesine olanak tanımaktadır.

Göz Çevresi Bakımı Nasıl Yapılır?

Göz Çevresi Bakımı Nasıl Yapılır?

Göz çevresi bakımı, kaz ayakları ve gözaltı morluklarının azalmasına yardımcı olmaktadır. Besleyici yüz serumları ve organik bakım ürünleriyle yapılan göz çevresi bakımı, kişinin kendini daha genç hissetmesine ve daha az kırışıklık problemi yaşamasına olanak tanımaktadır. Göz çevresi bakım ürünleri; gözaltı morlukları, gözaltı torbaları ve kazayağı gibi problemlere özel olarak formüle edilmektedir.

Çocuklar Nemlendirici Ürün Kullanabilir mi?

Çocuklar Nemlendirici Ürün Kullanabilir mi?

Çocuklar ve bebekler, hassas bir cilt yapısına sahip olmaları nedeniyle; cilt kuruluğu, pişik, tahriş ve güneş yanığı gibi olumsuz durumları daha sık yaşamaktadır. Bebek ve çocuk cildinin korunması için çocuklar için nemlendirici krem ve serum çeşitlerinden yararlanmak gerekmektedir. Ebeveynler, çocuklarının cilt sağlığını; dış unsurların zararlı etkilerine karşı korumak adına, nemlendirici bakım ürünlerine rağbet göstermektedir.

Güneşten Kızaran Yüze Ne Yapılmalı?

Güneşten Kızaran Yüze Ne Yapılmalı?

Yaz aylarında, gereken önlemlerin alınmaması nedeniyle ortaya çıkan güneş yanığı; cilt lekesi problemlerinin hızlanmasına ve cilt yüzeyinin yoğun bir şekilde kızarmasına neden olmaktadır. Güneş nedeniyle kızaran ciltler, gereken önlemlerin alınmaması halinde yoğun bir acı ve hassasiyet hissi oluşturmaktadır. Soğuk kompres, yoğurt maskesi ve aloe vera kullanımı; güneş nedeniyle kızaran ciltlerin sakinleştirilmesine yardımcı olmaktadır.

Yüz Bakım Ürünleri Nelerdir? Ve Nasıl Kullanılır?

Yüz Bakım Ürünleri Nelerdir? Ve Nasıl Kullanılır?

Yüz bakım ürünleri; temizleyici jel, tonik, peeling, serum ve nemlendirici krem olarak sıralanmaktadır. Yüz bakım ürünlerinin düzenli olarak kullanılması; cilt problemlerinin azalmasına yardımcı olmaktadır. Cilt gözeneklerinin açılmasına ve cildin doğal nem dengesini yeniden kazanmasına olanak tanıyan yüz bakım ürünleri, birçok kişi tarafından güvenle kullanılmakta ve verim sağlamaları nedeniyle tekrar tekrar tercih edilmektedirler.

Maruderm Blog; cilt, saç ve tırnak bakımı hakkında pek çok güzellik tüyosunu kullanıcılara sunmak amacıyla içerik üretmektedir. Doğanın saf ve eşsiz güzelliklerini cilt bakım sektörüyle buluşturan Maruderm, tamamını Fransa'dan getirdiği hammaddelerle cilt bakım ürünleri ve yüz serumları hazırlamaktadır.

Cilt Bakım Tüyoları

Cilt bakımı hem kadınlar hem de erkekler açısından büyük önem taşımaktadır. Sağlıklı ve canlı bir cilt görünümüne sahip olmak için dikkat edilmesi gereken cilt bakım tüyoları şunlardır:

 1. İyi bir cilt bakımı en temelde temizlik adımıyla başlamalıdır. İlk adımda cilt; temizleyici jel veya temizleyici su yardımıyla kirden ve ölü deriden arındırılmalıdır.
 2. İkinci adımda cilde tonik uygulanmalı ve gözeneklerde kalan makyaj ve kir kalıntıları derinlemesine temizlenmelidir.
 3. Cildin nem ihtiyacının karşılanması ve çeşitli cilt problemlerinin giderilmesi için yüz serumları kullanılmalıdır. Yüz serumu seçerken cilt tipine ve cildin ihtiyaç duyduğu bakım türüne dikkat edilmelidir.
 4. Son adımda ise cilt; iyi bir nemlendirici yardımıyla nemlendirilmeli ve güneş kremi sürülmelidir.

Dört mevsim boyunca gündüz saatlerinde dışarı çıkmadan önce güneş kremi kullanılmalıdır. Bakım gece saatlerinde yapılıyor ise nemlendirme adımıyla sonlandırılmalıdır.

 

Devamını Oku..