Arayacağınız kelimeyi yazınız ve enter tuşuna basınız

Lavanta Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

Lavanta Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

Lavanta Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

Saç bakımı erkek kadın fark etmeksizin her yaş ve cinsiyet grubundaki kişiler için oldukça önemlidir. Çevresel etkilerin yanı sıra saça uygulanan ısıl işlemler ve kullanılan bazı ürünler saçları yıpratmakta ve zarar vermektedir. Bu nedenle doğru saç bakımı yapılması çok önemlidir. Saç bakımı için kullanılacak pek çok dermokozmetik ürün bulunmakla beraber genellikle ilk olarak doğal yöntemlerden yararlanmak tercih edilmektedir.   

Lavanta yağı, saç bakımında kullanılan doğal ürünlerden biridir. Lavanta çiçeğinin saç ve cilt üzerinde birçok olumlu etkisi bulunmaktadır. En büyük etkilerini ise saçlar üzerinde göstermektedir.

Lavanta, mor, uzun çiçekli ve çalı ailesine ait olan bir çiçek türüdür. Kirli havadan, güneşten ve birtakım kimyasallardan oldukça fazla etkilenen saçlar için doğal yöntemlerle başvurulmak istendiğinde lavanta yağı ilk seçeneklerden biri olmaktadır. Yıpranmış saçlar üzerinde oldukça etkilidir.

Lavanta Yağının Saça Katkıları Nelerdir?

Lavantanın saça faydalarından biri egzamaya yöneliktir. Lavanta yağı ile bakım yapılan saç diplerinde egzamanın etkileri azalmakta, kaşıntı ve kuruluk problemi giderilmektedir. Neme doymuş ve canlı saç dipleri için lavanta yağı kullanımı tavsiye edilmektedir. 

Lavantanın antiseptik ve antibakteriyel özellikleri sayesinde de kafa derisinin derinlemesine temizlenmesini sağlamaktadır. Temiz saç derisi saç köklerinde ve saçlarda oluşabilecek rahatsızlıkları azaltmada rol oynamaktadır.

Lavanta yağı, saç köklerini beslemekte ve saçın hızla uzamasına katkı sağlamaktadır. Lavanta yağı ile saç bakımı yapıldıktan sonra saç kökleri beslenmekte ve saç dökülmeleri azalmaktadır. Güçlü kökler, saç dökülmesini önlemenin ilk adımıdır. Ayrıca yeni çıkan saçların da güçlü ve sağlıklı çıkıp uzamasını sağlamaktadır.

Lavanta Yağının Saç Üzerindeki Olumlu Etkileri Nelerdir?

 1. Lavanta yağı, saç dökülmesine iyi gelmektedir,
 2. İçeriğindeki mineraller sayesinde saçkıran başta olmak üzere saç derisi hastalıklarına iyi gelmektedir,
 3. Düzenli kullanımda saçlara parlaklık ve canlılık kazandırmaktadır,
 4. İçeriğindeki antioksidanlar sayesinde vücutta dolaşan serbest radikallerin aktivitelerini engellemektedir,
 5. Saç derisini sağlıklı hale getirmekte ve saç derisinin nefes almasını sağlamaktadır,
 6. Egzama, kepek ve kaşıntı sorunlarına iyi gelmektedir,
 7. Saçlarda ısıl işlemlerden dolayı oluşan kırılmaları önlemektedir,
 8. Saç derisindeki kan dolaşımını hızlandırmakta ve yeni saçların çıkarılmasını sağlamaktadır,
 9. Saç derisinde oluşan mantar ve enfeksiyonları önlemekle beraber yeni mantar ve enfeksiyon oluşumunu da önlemektedir,
 10. Bit temizliğine yardımcı olmaktadır,
 11. Saçların beyazlamasını yavaşlatır,
 12. Erkeklerde de saç dökülmesini yavaşlattığı bilinmektedir.

Lavanta Yağı Saç Uzatır mı?

Lavanta yağının saç üzerinde çok sayıda olumlu etkisi bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi de saç uzamasına katkı sağlamasıdır. Lavanta yağı, saç derisindeki küçük kan damarlarını çalıştırarak kan dolaşımını hızlandırmakta ve yeni saç folikülleri üretmeye yardımcı olmaktadır. Yeni saçların oluşumunun artmasının yanı sıra saç köklerini besleyerek saç uzamasına da katkı sağlamaktadır.

Saç Gürleştirmek İçin Lavanta Yağı Kullanılır mı?

Lavanta yağı, saç üzerinde gürleştirme etkisi de göstermektedir. Bu etkiyi görmek için düzenli bir kullanım gerekmektedir. Saç bakımı rutinine eklenen lavanta yağı çeşitli karışımlarla beraber kür haline getirilmekte ve saça masaj yapılarak uygulanmaktadır. Bu şekilde düzenli olarak kullanılan lavanta yağı, gece boyu saçlarda bekletilmekte ve sabah şampuanla yıkanmaktadır.

Bu şekilde düzenli olarak kullanılan lavanta yağının saçlarda gürleşmeyi sağladığı görülmektedir. Saç derisini sağlıklı hale getiren ve saç derisinin nefes almasını sağlayan kür, saç köklerini de besleyici etki göstermektedir. Bu sayede saçlarda gürleşme sağlamaktadır.

Lavanta Yağı Saça Nasıl Uygulanır?

Kullanımı oldukça basit olan lavanta yağı, diğer yağlarla karıştırılıp kür şeklinde uygulandığında daha etkili olmaktadır. Özellikle argan, üzüm çekirdeği, hindistan cevizi yağı, zeytinyağı ve diğer bitkisel yağlarla birlikte kullanıldığında etkisi belirgin olarak artmaktadır.

Bu karışımı uygulamak da oldukça basittir. Gece yatmadan önce saç diplerine dairesel hareketlerle masaj yapılmakta ve sabaha kadar bekletilmektedir. Sabah uygun bir şampuanla yıkanıp durulandığında saçlara canlılık ve parlaklık katmaktadır.

Lavanta yağı, şampuanların içerisine katılarak da kullanılmaktadır. Şampuanın içerisine 5-6 damla lavanta yağı ekleyip kullanıldığında duş sırasında saç derisini rahatlatmaktadır. Ayrıca saçta uzun süre kalacak hoş bir koku da bırakmaktadır. 

Lavanta Yağı Ne Sıklıkla Kullanılmalıdır?

Lavanta yağının birçok faydası bulunmakla birlikte haftada en fazla iki kez uygulanması önerilmektedir. Kullanım esnasında ise 10 -15 dakika masaj yaparak uygulanmakta sonrasında sabaha kadar saçta bekletilmektedir. Eğer içine başka yağlar karıştırılarak bir kür hazırlandıysa 30 dakika bekletilmesi yeterli olmaktadır.

Lavanta Yağının Saça Zararı Var mıdır?

Lavanta yağının saça herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Ancak bütün bitkisel ürünlerde olduğu gibi lavanta yağı kullanılırken de dikkat edilmelidir. Lavanta yağı saça haftada en fazla 2 kez uygulanmalıdır. Daha sık kullanıldığında saç derisinde tahrişe ve yağlanmaya yol açabilmektedir. Bu nedenle saç bakım rutinine eklenen lavanta yağı kullanılırken dikkatli olunmalıdır.

Lavanta Yağı Saç Rengini Açar mı?

Lavanta yağının saç rengini açtığı konusunda görüş ayrılıkları bulunmaktadır. Sarı ve kumral tonlardaki saçların renklerinde açılma sağladığı görülmüştür. Ancak daha koyu renkli saçların renginde herhangi bir açılma görülmemektedir. Açık renkli saçlarda da sadece bir ton açılma görülmüş büyük bir farklılığa rastlanmamıştır.

Lavanta Yağı Saçta Kalırsa Ne Olur?

Lavanta yağının saça herhangi bir yan etkisi bulunmamakla birlikte haftada en fazla iki kere uygun sürelerde kullanılmalı aksi takdirde saç derisinde tahrişe sebep olabilmektedir. Bu nedenle lavanta yağı uygun süre saçta bekletilmeli ve durulanmalıdır.

Pelda Yalçınkaya

Merhabalar ben Pelda. Cilt bakımı ve güzellik alanına büyük bir ilgi duyuyor ve bu alanda aktif şekilde araştırmalar yapıyorum. Araştırmalarım ve deneyimlerim sonucunda öğrendiklerimi Maruderm aracılığıyla sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.Yorumlar (0)

Henüz Yorum Eklenmemiş.


Yorum Yapın

Lütfen zorunlu alanları doldurunuz. *

Erkeklere Özel Cilt Bakım Ürünleri Nasıl Seçilir?

Erkeklere Özel Cilt Bakım Ürünleri Nasıl Seçilir?

Cilt bakımı yalnızca kadınlar için gerekli olan bir durum değildir. Çünkü erkeklerin de ciltleri kuruyabiliyor, kırışabiliyor. Çeşitli cilt problemleri ile karşı karşıya kalan erkekler, erkeklere özel cilt bakım ürünleri kullanarak bu durumun önüne geçebiliyor. Erkeklere özel cilt bakım ürünleri sayesinde artık erkekler çok daha özgüvenli ve dinamik bir şekilde yaşamına devam edebiliyor.

Pürüzsüz Bir Cilt İçin En Etkili Yüz Temizleme Yöntemleri

Pürüzsüz Bir Cilt İçin En Etkili Yüz Temizleme Yöntemleri

Gün içerisinde; havadan, kullanılan ürünlerden ve sebum salgılanmasından dolayı, yüzde kir ve yağ tabakası oluşmaktadır. Hijyen ve cilt sağlığı için, yüzün rutin olarak temizlenmesi gerekmektedir. Etkili bir yüz temizliği gerçekleştirmek için, cilt tipine uygun yüz temizleme ürünleri kullanılmaktadır. Yüz temizleme rutini; cildin parlak ve sağlıklı görünmesini, akne oluşumlarını önlemeyi, siyah ve beyaz noktaları giderilmesini sağlamaktadır.

Yağlı Ciltlere Güneş Kremi Önerileri

Yağlı Ciltlere Güneş Kremi Önerileri

Vücut; cilt dokularını ve cilt bariyerini korumak adına, sebum adı verilen bir salgı üretmektedir. Sebum üretimi arttıkça, cilt tipi yağlı hale gelmektedir. Yağlı ciltlerin; büyük gözenekli, akneye yatkın, siyah ve beyaz noktaların bulunduğu cilt tipleri olduğu görülmektedir. Yağlı ciltler doğru bakım ve temizleme ürünleri kullanılarak, normal cilt tipine dönüştürülebilmektedir. Yağlı ciltlerin güneşin sebep olduğu leke ve akne gibi problemlere karşı korunması için, yağlı ciltlere uygun güneş kremleriyle desteklenmesi gerekmektedir.

Cilt Lekeleri Neden Oluşur ve Nasıl Tedavi Edilir?

Cilt Lekeleri Neden Oluşur ve Nasıl Tedavi Edilir?

Cilt lekeleri; genetik faktörler, UV ışınları, yaşlılık ve hamilelik gibi faktörlerden dolayı oluşabilmektedir. Leke karşıtı bakım ürünleri kullanmak; melanin üretimini azaltmakta, cilt lekelerinin koyuluğunu açmakta ve yoğunluğunu seyreltmektedir. Bu ürünlerin içeriklerinde bulunan; Arbutin, Niacinamide, Alzelik Asit gibi maddeler renk eşitsizliklerini gidermeye yardımcı olmaktadır. Leke karşıtı bakım ürünleri; serum, krem ve tonik formlarında bulunabilmektedir.

Micropigmentasyon Nedir?

Micropigmentasyon Nedir?

Micropigmentasyon işlemi; cilt lekeleri ve pigment kaybı gibi cilt sorunlarının, cilt renklendirme ile giderilmesi amacıyla uygulanmaktadır. Mikropigmentasyon kıl tekniği; dökülen kaş ve kirpiklerin, dolgun ve doğal bir kıl görünümüne ulaşması için sıkça tercih edilmektedir. Kişilerin; micropigmentasyon uygulanacak merkezi dikkatli seçmesi ve uygulama sonrası bakıma özen göstermesi, işlemin risklerini minimuma indirmekte ve kalıcılığını korumaktadır.

Microblading Nedir?

Microblading Nedir?

Kaşlar, birçok farklı nedenden kaynaklı olarak zaman içinde seyrelmekte ve dökülmektedir. Yanlış estetik işlemlere maruz kalmak ise, kaşlarda yeni kıl oluşumuna engel olmaktadır. Microblading uygulaması, kaybolan kaşların ve estetik güzelliğin yerine konmasına yardımcı olmaktadır. Özel uygulama tekniği sayesinde microblading; belirgin şekilli, dolgun ve doğal bir kaş görünümü sunmaktadır.

Cildinize Hangi Durumlarda Serum Bakımı Uygulanmalı?

Cildinize Hangi Durumlarda Serum Bakımı Uygulanmalı?

Bakım serumları, günümüzde birçok kişinin bakım rutinine dahil olmaktadır. Yüz bakım serumları; tek başına kullanıldığında gözle görülür değişiklikler yaratması zaman alsa da farklı bakım ürünleriyle desteklenerek kullanıldığında cilde büyük oranda katkı sağlamaktadır. Kişilerin cilt tiplerine ve ihtiyaçlarına göre, farklı bileşenlerle zenginleştirilen cilt bakım serumları; yoğun içerikleri sayesinde cilt üzerinde güçlü etkilere sahiptir.

El ve Ayak Bakımı İçin Çok Önemli Tüyolar

El ve Ayak Bakımı İçin Çok Önemli Tüyolar

El ve ayaklar, vücutta en çok kullanılan fakat bakımına en az özen gösterilen bölgeler olarak bilinmektedir. Oysa el ve ayak bakımını düzenli olarak uygulamak, yaşam kalitesini yükseltmektedir. Kişinin ihtiyaçları doğrultusunda ve düzenli olarak el ve ayak bakım kremi kullanması; gün içinde karşılaşılan birçok dış faktöre ve oluşabilecek cilt hastalıklarına karşı korunmasını sağlamaktadır.

Neden Yüz Kremi Kullanılması Gerektiğinin 5 Sebebi

Neden Yüz Kremi Kullanılması Gerektiğinin 5 Sebebi

Yüz kremleri; küresel çapta, insanlar tarafından en yaygın olarak tercih edilen cilt bakım ürünleridir. Çeşitli etken maddeler içermesi sayesinde birçok farklı cilt sorununa çözüm olabilmektedir. Yüz yapısına ve cildin ihtiyaçlarına özen gösterilerek seçilen yüz kremleri; yüzdeki kırışık ve yorgun görünümü yok ederek, sağlıklı ve canlı bir cilt görünümü sunmaktadır.

Hızlı Bronzlaşmak İçin Neler Yapılabilir?

Hızlı Bronzlaşmak İçin Neler Yapılabilir?

Bronzlaşmak, canlı ve sağlıklı bir cilt görünümüne kavuşmak için gerçekleştirilmektedir. Bronzlaşma süresinin kısa tutulması, güneşin zararlı etkilerine yoğun olarak maruz kalmayı önlemektedir. Bronzlaştırma sürecini hızlandırmak için, bronzlaştırıcı ürünler ve yöntemler uygulanabilmektedir. Zeytinyağı, kakao yağı, limon ve kahve gibi doğal ürünler kullanılarak da bronzlaşma gerçekleştirilebilmektedir. Güneşlenme süresinin kısa tutulması ve koruyucu ürünler kullanılması cilt sağlığı için önem taşımaktadır.

Kolay Kırılan Saçlar İçin Bakım Önerileri

Kolay Kırılan Saçlar İçin Bakım Önerileri

Saçlar; nemsizlik, şekillendirme işlemleri ve kimyasal kullanımı gibi sebeplerden dolayı kırılmaktadır. Saçların kırılmasını önlemek ve yıpranmış saçları onarmak için, saç bakım ürünleri kullanılmaktadır. Saç ve cilt tipine uygun, saç maskeleri ve bakım yağları; saça nem, esneklik ve güç kazandırmaktadır. Saç bakım işlemlerinden kalıcı sonuçlar elde edilebilmesi için; doğru ürünleri, düzenli olarak kullanmak gerekmektedir.

Yüz Serumu Nedir? Faydaları Nelerdir?

Yüz Serumu Nedir? Faydaları Nelerdir?

Yüz serumları; ciltteki kırışıklıkları, ince çizgileri ve lekeleri azaltmak ve cildin daha genç görünmesini sağlamak üzere formülize edilmektedir. Kişinin ihtiyaçlarına uygun yüz serumunu seçmesi ve cildine doğru bir şekilde uygulaması; cilt sağlığına katkıda bulunmakta ve cildin elastikliğini geri kazandırmaktadır. Ayrıca düzenli kullanım sonunda yüz serumları, ciltte sivilce ve akne oluşumu gibi enfeksiyonel rahatsızlıkları da önlemektedir.

Maruderm Blog; cilt, saç ve tırnak bakımı hakkında pek çok güzellik tüyosunu kullanıcılara sunmak amacıyla içerik üretmektedir. Doğanın saf ve eşsiz güzelliklerini cilt bakım sektörüyle buluşturan Maruderm, tamamını Fransa'dan getirdiği hammaddelerle cilt bakım ürünleri ve yüz serumları hazırlamaktadır.

Cilt Bakım Tüyoları

Cilt bakımı hem kadınlar hem de erkekler açısından büyük önem taşımaktadır. Sağlıklı ve canlı bir cilt görünümüne sahip olmak için dikkat edilmesi gereken cilt bakım tüyoları şunlardır:

 1. İyi bir cilt bakımı en temelde temizlik adımıyla başlamalıdır. İlk adımda cilt; temizleyici jel veya temizleyici su yardımıyla kirden ve ölü deriden arındırılmalıdır.
 2. İkinci adımda cilde tonik uygulanmalı ve gözeneklerde kalan makyaj ve kir kalıntıları derinlemesine temizlenmelidir.
 3. Cildin nem ihtiyacının karşılanması ve çeşitli cilt problemlerinin giderilmesi için yüz serumları kullanılmalıdır. Yüz serumu seçerken cilt tipine ve cildin ihtiyaç duyduğu bakım türüne dikkat edilmelidir.
 4. Son adımda ise cilt; iyi bir nemlendirici yardımıyla nemlendirilmeli ve güneş kremi sürülmelidir.

Dört mevsim boyunca gündüz saatlerinde dışarı çıkmadan önce güneş kremi kullanılmalıdır. Bakım gece saatlerinde yapılıyor ise nemlendirme adımıyla sonlandırılmalıdır.

 

Devamını Oku..