Arayacağınız kelimeyi yazınız ve enter tuşuna basınız

Kaş Gürleştirmek İçin Yapılması Gerekenler

Kaş Gürleştirmek İçin Yapılması Gerekenler

Kaş Gürleştirmek İçin Yapılması Gerekenler

Kaş yapısı, yüzümüzün şeklini ve bakışlarımızı etkilemektedir. Estetik algıyı da büyük oranda etkileyen kaşların, yapısı ve sıklığı bireysel olarak farklılıklar sergilemektedir. Çoğu insan kaş gürleştirmek için çabalamaktadır. Bunun için ilk olarak evde uygulanabilecek yöntemlere başvurulmaktadır.

Kaş Dökülmesi Nedir?

Kaş dökülmesi, bazı özel dönemlerde ya da devamlı olarak görülebilen bir cilt problemidir. Mevsimsel ya da dönemsel olarak görülebilen kaş dökülmeleri geçici bir sorun olarak düşünülmekte ve genellikle kendiliğinden düzelmektedir. Ancak devamlı hale gelen dökülmeler, kaşlarda kötü bir görünüm oluşturmakta ve bir uzman yardımı alınması gerekebilmektedir.

Kaş Dökülmesinin Nedenleri Nelerdir?

Kaş dökülmesi ya da bir başka deyişle kaş küsmesi estetik açıdan rahatsız edici bir görünüme sebep olmaktadır. Yüzümüzü şekillendirmede ve bakışlarımızda etkili olan kaşlarda bazı durumlarda seyrelme görülebilmektedir. Genetik ya da dış etkenler bu durumu tetikleyebilmektedir. Hormonal düzensizlikler ve kullanılan bazı ilaçlar da bu duruma neden olabilmektedir. Kaş dökülmesinin nedenleri şunlardır:

 1. Hormonal dengesizlikler,
 2. Yanlış beslenme alışkanlıkları,
 3. Kaşların cımbız ile sert bir şekilde alınması ve koparılması,
 4. Saçkıran hastalığı,
 5. Hamilelik ya da regl,
 6. Menopoz,
 7. Kemoterapi ve radyasyon,
 8. Yaşlılık,
 9. Kaş çevresinde egzama oluşumu,
 10. Yanık,
 11. Stres kaynaklı durumlar,
 12. Psikolojik travma,
 13. Kaşları sürekli ovuşturmak.

Tüm bu faktörler tek tek ya da bir araya gelip kaş dökülmesine sebep olmaktadır. Yanlış beslenme biçimi diğer tüm faktörler üzerinde de etkilidir. Sağlıklı beslenme düzeni kaş dökülmesi dahil pek çok sağlık sorununun ve cilt problemlerinin giderilmesine katkı sunmaktadır.

Kaş Dökülmesi Nasıl Geçer?

Kaş dökülmesi değerlendirilirken boyutuna ve sıklığına bakılmaktadır. Riskli bir boyuta ulaşmış ve devamlı hale gelmiş ise bir uzmana başvurulması gerekmektedir. Çünkü bu durumun temelinde ciddi bir sağlık sorunu bulunabilmektedir.

Çok ciddi boyuta ulaşmayan ya da mevsimsel ve dönemlik görülen dökülmeler için doğal yöntemlerden, serumlardan ve bakım yağlarından faydalanılabilmektedir. Ayrıca düzenli beslenme biçimleri de kaş bakımında etkili olmaktadır. Evde uygulanabilecek doğal yöntemler kaşların kalınlaşmasına katkıda bulunmaktadır.

Kaş Gürleştirmek İçin Doğal Yöntemler

Gür ve sık görünen, yüzümüzle uyumlu kaşlar estetik görünümün bir parçasıdır. Kaş gürleştirmek için evde ya da güzellik merkezleri ve klinik ortamlarda uygulanabilecek pek çok yol bulunmaktadır. Genellikle ilk olarak doğal yöntemlerle güçlendirilmeye çalışılan kaşlara iyi gelen besin maddeleri şunlardır:

Sarımsak

Sarımsak kıl köklerini besleyerek kaşların sıklaşmasına yardımcı olmaktadır. Farklı şekillerde uygulanabilmektedir. İşlem, sarımsağı ortadan kesip kaşlara 30 dakika boyunca sürüp sonrasında durulanarak uygulanabilmekte ya da tamamen ezilip jel formuna geldikten sonra kaşlara sürülmekte ve 15 dakika boyunca bekletilerek uygulanabilmektedir.

Farklı şekillerde uygulanabilen sarımsak kaşların daha canlı ve sık görünmesine katkı sunmaktadır. Düzenli uygulama sonrasında belirgin olarak değişim gözlenmektedir.

Zeytinyağı

Zeytinyağı, içeriğinde A ve E vitaminleri barındırmaktadır. Bu sayede kaşların sıklaşmasına yardımcı olmaktadır. E vitamini, her bir kıl köküne etki etmekte ve besleyerek güçlendirmektedir. A vitamini ise kılların gürleşmesini sağlamaktadır. Bir pamuk kullanarak ya da parmakla kıl köklerine masaj yaparak uygulanmaktadır.

Badem Yağı

Badem yağı, her gün yatmadan önce masaj yapılarak uygulanıp uyanınca durulanarak kullanılmaktadır. Düzenli kullanımda oldukça iyi sonuç alınabilmektedir.  

Aloe Vera Jeli

Aloe vera jeli, içerdiği bileşenler sayesinde kaşların sıklaşmasına fayda sağlamaktadır. Yaprağını soyarak içindeki jel alınmaktadır. Bu jel kaşlara uygulanıp yarım saat bekletildiğinde kaşların sıklaşmasına katkıda bulunmaktadır.

Hindistan Cevizi Yağı

Yoğun vitamin ve mineral barındıran Hindistan cevizi yağı, cildi ve kıl köklerini beslemeye katkı sunmaktadır. Özellikle kaşların döküldüğü bölgelere uygulandığında kaşların sık ve gür bir şekilde çıkmasında rol oynamaktadır.

C Vitamini Serumu

Vitamin eksikliğinden dolayı oluşan pek çok cilt sorununda takviye edici gıda veya vitamin serumların kullanılması iyileşme sağlamaktadır. C vitamini de ciltte pek çok sıkıntıyı gideren ve sistemlerin daha aktif çalışmasını sağlayan bir vitamindir.

Maruderm C Vitamini Peptid Aydınlatıcı Cilt Bakım Serumu, kıl köklerinin güçlenmesine ve kaşların gürleşmesine yardımcı olmaktadır. Aydınlık bir görünüme de ulaştıran serum kaşların daha belirgin olmasını sağlamaya da katkıda bulunmaktadır.

Dökülen Kaşlar Tekrar Çıkar Mı?

Kaş dökülmesi, bazı mevsimlerde ya da ara sıra görülüyorsa kendi kendine düzelmekte ve yeniden çıkmaktadır. Ancak altında yatan herhangi bir sağlık problemi varsa bu durum tedavi edilene kadar herhangi bir düzelme görülmemektedir. Herhangi bir sağlık sorunu varsa ya da vitamin ve mineral eksikliğinden kaynaklı bir durum söz konusu ise tedavi sürecine başlanılması gerekmektedir.

Evde Kaş Bakımı Nasıl Yapılır?

Kaşlar hem güzel bir görünüm sağlaması açısından hem de gözleri yağmur, ter, güneş radyasyonu ve toz gibi dış faktörlerden korumak için oldukça önemlidir. Kaş bakımının düzenli olarak yapılması hem estetik bir görünüm sağlamakta hem de gözlerin dış etkilerden korunmasına yardımcı olmaktadır.

Kaş bakımının ilk adımı kıl köklerini güçlendirmektir. Badem yağı, zeytinyağı vb. içerikler daha sağlıklı, dolgun ve sık kaşlara sahip olunmasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca kaşların uzaması da daha dolgun ve sık bir görünüm oluşturacaktır. Bunun için de argan yağı uygulaması önerilmektedir.

Kaşların alınmasına da dikkat edilmelidir. Cımbızla yanlış bir şekilde alındığında kopma ve kırıklar oluşmakta ve bu da kaşları olumsuz etkilemektedir. Kaşların sert alınması sonucunda uzaması sırasında da sıkıntılar görülmektedir.

Pelda Yalçınkaya

Merhabalar ben Pelda. Cilt bakımı ve güzellik alanına büyük bir ilgi duyuyor ve bu alanda aktif şekilde araştırmalar yapıyorum. Araştırmalarım ve deneyimlerim sonucunda öğrendiklerimi Maruderm aracılığıyla sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.Yorumlar (0)

Henüz Yorum Eklenmemiş.


Yorum Yapın

Lütfen zorunlu alanları doldurunuz. *

Cilt Beyazlatıcı Ürünler Nasıl Kullanılır?

Cilt Beyazlatıcı Ürünler Nasıl Kullanılır?

Cilt beyazlatma, cilt lekelerini azaltmak ve cilt tonunu eşitlemek için kullanılan bir uygulamadır. Beyazlatıcı kremler, içerdikleri aktif maddelerle ciltteki koyu lekeleri azaltmaya yardımcı olmaktadır. Cilt beyazlatma yöntemleri düzenli olarak uygulanmalıdır ve cilde uygun olduğundan emin olunmalıdır. Bu yöntemlerin düzenli kullanımı ile ciltteki koyu lekeler azaltılabilmekte ve cilt tonunu eşitleyebilmektedir.

Çatlak Kremi Nedir Ne İşe Yarar?

Çatlak Kremi Nedir Ne İşe Yarar?

Çatlaklar, ciltteki esneklik kaybı sonucu ortaya çıkan yırtılmalar olarak tanımlanmaktadır. Bu durum, hızlı kilo alıp verme, genetik faktörler, hamilelik gibi durumlar sonucunda meydana gelmektedir. Çatlaklar estetik bir sorun olmanın yanı sıra, kaşıntı, hassasiyet ve ağrıya neden olabilmektedirler. Bu nedenle, çatlakların görünümünü azaltmaya yardımcı olabilecek çeşitli kremler üretilmektedir. Çatlak kremleri, ciltteki nem düzeyini arttırmak ve cilt esnekliği yeniden kazandırmak için tasarlanmaktadır.

Pişik Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Pişik Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Pişik, ciltte oluşan tahriş ve kızarıklık ile kendini gösteren bir durumdur. Pişik, bebeklerin hassas ciltlerinin bezin sürekli temasından kaynaklanmaktadır. Pişik belirtileri, şiddeti ve nedenine göre değişebilmektedir. Pişik tedavisi için, nemli ciltten kaçınmak, pişik kremi kullanmak, uygun bez seçimi yapmak ve hava alan kıyafetler giyinmek gibi önlemler alınabilmektedir.

Kusursuz Bir Görünüm İçin Minik İp Uçları 

Kusursuz Bir Görünüm İçin Minik İp Uçları 

Elde etmek istenilen kusursuz cilt görünümü için birkaç önemli noktaya dikkat edilmelidir. Cilt bakımına özen göstermek, cildi temiz ve nemli tutmak, düzenli olarak peeling yapmak ve güneşe karşı korunmak kusursuz bir cilt için en önemli adımlardır. Tüm bu faktörlere dikkat ederek, içeriden ve dışarıdan sağlıklı ve daha güzel bir görünüme sahip olmak mümkündür.

Her Mevsim Kullanabiliceğiniz Nemlendirici Krem Önerileri

Her Mevsim Kullanabiliceğiniz Nemlendirici Krem Önerileri

Nemlendirici kremler, ciltteki nemi korumak ve cildin yumuşak kalmasını sağlamak için kullanılmaktadır. Nemlendirici krem kullanımı mevsimlere veya hava koşullarına bağlı değildir. Cilt kuruluğu hissedildiğinde veya ciltte çatlaklar ve pullanmalar oluştuğunda mümkün olan en kısa sürede kullanılmalıdır. Nemlendirici krem seçerken, cilt tipine, içeriklerine ve kişisel tercihlere dikkat edilmelidir. Cilt tipine uygun olan ve besleyici bir nemlendirici seçmek, cildin daha sağlıklı görünmesini olanak tanımaktadır.

Hassas Cildiniz Varsa Bunları Yapmayın - Hassas Ciltlere Bakım Tavsiyeleri

Hassas Cildiniz Varsa Bunları Yapmayın - Hassas Ciltlere Bakım Tavsiyeleri

Hassas ciltler, tahrişe, kızarıklığa, kaşıntıya ve diğer cilt problemlerine yatkındırlar. Bu nedenle, hassas ciltler için uygun bakım ürünleri ve doğru bakım rutini önem taşımaktadır. Hassas ciltler için, doğal içerikli, hafif ve cildi tahriş etmeyen ürünleri tercih edilmelidir. Temizleyiciler, nemlendiriciler ve güneş koruyucuları hassas ciltler için uygun ürünlerdir. Hassas ciltler için doğal içerikli ürünler tercih edilmelidir.

Cilt Kuruluğu Neden Olur Kimlerde Görülür?

Cilt Kuruluğu Neden Olur Kimlerde Görülür?

Cilt kuruluğu, cildin nem seviyesinin düşük olmasıyla karakterizedir. Bu durum, birçok faktörden kaynaklanabilmektedir. UV ışınları, yaşlanma süreci ve çeşitli cilt hastalıkları; cilt kuruluğu problemlerinin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Cilt kuruluğu, ciltte rahatsızlık ve acıya neden olabilmekte ve sosyal anlamda da sıkıntılara yol açabilmektedir. Ancak doğru nemlendirici ve cilt bakım ürünleri kullanarak, cilt kuruluğuyla başa çıkmak mümkündür.

Cilt Bakımında Doğru Bilinen Yanlışlar

Cilt Bakımında Doğru Bilinen Yanlışlar

Cilt bakımı, sağlıklı bir cilde sahip olmak için önem taşımaktadır. Bu amaçla, kaliteli cilt bakım ürünleri seçilmeli ve düzenli bir cilt bakım rutini uygulanmaktadır. Ancak, yanlış bilinen bazı konular, yanlış ürün seçimi veya yanlış uygulama, cilt sağlığına zarar verebilmektedir. Bu nedenle, doğru bilgilere dayanarak cilt bakımı yapmak çok önemlidir.

Sağlıklı Bir Cilt İçin Beslenme Tüyoları

Sağlıklı Bir Cilt İçin Beslenme Tüyoları

Sağlıklı beslenmek; cildin sağlıklı, canlı ve parlak bir görünüme kavuşmasına yardımcı olmaktadır. Tüketilen gıdalara ve su miktarına dikkat edilerek; akne, yağlanma ve dökülme gibi cilt problemlerinin önüne geçilebilmektedir. Sağlıklı beslenmek, cilt problemlerinin tedavisinde de önemli rol oynamaktadır. Cilt ve vücut sağlığı için; vücudun ihtiyaç duyduğu suyun, turfanda bulunan meyve ve sebzelerin tüketilmesine özen göstermek gerekmektedir.

Vücut Kitle İndeksi Nedir?

Vücut Kitle İndeksi Nedir?

Vücut kitle indeksi; ağırlığın, boyun karesine bölünmesi ile elde edilmektedir. Vücut kitle indeksi hesaplamalarının temel amacı, bireyin hangi kilo kategorisinde bulunduğunu belirlemektir. Kilo kategorilerini oluşturan; vücut kitle indeksi değer aralıkları, Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirlenmektedir. İdeal vücut kitle indeksine sahip olmak için; aynı boydaki kişilerin cinsiyet ve metabolizma hızına göre farklı kilolara sahip olması gerekmektedir.

Vücut Analizi Nasıl Yapılır?

Vücut Analizi Nasıl Yapılır?

Vücut analizi; vücuttaki yağ, su, kas ve kemik gibi ağırlıkların oranını belirlenmek için yapılmaktadır. Vücut analizi hesaplamaları; bioelektrikal implant tekniği kullanılarak gerçekleştirilmektedir. Vücut analizi sayesinde; vücudun hangi bölgesinde, hangi ağırlıkların yoğunlukta olduğu görülebilmektedir. Kişiye özel beslenme ve egzersiz programlarının oluşturulması için; doktor diyetisyen ve antrenörler tarafından vücut analizi yaptırılması istenebilmektedir.

AHA ve BHA Serum Nedir ve Nasıl Kullanılır?

AHA ve BHA Serum Nedir ve Nasıl Kullanılır?

AHA ve BHA; cilt sağlığı açısından faydalı organik asitlerdir. Cilt sağlığının korunmasını ve cildin, parlak ve canlı bir görünüme sahip olmasını sağladığından dolayı AHA ve BHA cilt bakım ürünlerinin içerisinde sıkça kullanılır.

Maruderm Blog; cilt, saç ve tırnak bakımı hakkında pek çok güzellik tüyosunu kullanıcılara sunmak amacıyla içerik üretmektedir. Doğanın saf ve eşsiz güzelliklerini cilt bakım sektörüyle buluşturan Maruderm, tamamını Fransa'dan getirdiği hammaddelerle cilt bakım ürünleri ve yüz serumları hazırlamaktadır.

Cilt Bakım Tüyoları

Cilt bakımı hem kadınlar hem de erkekler açısından büyük önem taşımaktadır. Sağlıklı ve canlı bir cilt görünümüne sahip olmak için dikkat edilmesi gereken cilt bakım tüyoları şunlardır:

 1. İyi bir cilt bakımı en temelde temizlik adımıyla başlamalıdır. İlk adımda cilt; temizleyici jel veya temizleyici su yardımıyla kirden ve ölü deriden arındırılmalıdır.
 2. İkinci adımda cilde tonik uygulanmalı ve gözeneklerde kalan makyaj ve kir kalıntıları derinlemesine temizlenmelidir.
 3. Cildin nem ihtiyacının karşılanması ve çeşitli cilt problemlerinin giderilmesi için yüz serumları kullanılmalıdır. Yüz serumu seçerken cilt tipine ve cildin ihtiyaç duyduğu bakım türüne dikkat edilmelidir.
 4. Son adımda ise cilt; iyi bir nemlendirici yardımıyla nemlendirilmeli ve güneş kremi sürülmelidir.

Dört mevsim boyunca gündüz saatlerinde dışarı çıkmadan önce güneş kremi kullanılmalıdır. Bakım gece saatlerinde yapılıyor ise nemlendirme adımıyla sonlandırılmalıdır.

 

Devamını Oku..