Arayacağınız kelimeyi yazınız ve enter tuşuna basınız

Kaş Gürleştirmek İçin Yapılması Gerekenler

Kaş Gürleştirmek İçin Yapılması Gerekenler

Kaş Gürleştirmek İçin Yapılması Gerekenler

Kaş yapısı, yüzümüzün şeklini ve bakışlarımızı etkilemektedir. Estetik algıyı da büyük oranda etkileyen kaşların, yapısı ve sıklığı bireysel olarak farklılıklar sergilemektedir. Çoğu insan kaş gürleştirmek için çabalamaktadır. Bunun için ilk olarak evde uygulanabilecek yöntemlere başvurulmaktadır.

Kaş Dökülmesi Nedir?

Kaş dökülmesi, bazı özel dönemlerde ya da devamlı olarak görülebilen bir cilt problemidir. Mevsimsel ya da dönemsel olarak görülebilen kaş dökülmeleri geçici bir sorun olarak düşünülmekte ve genellikle kendiliğinden düzelmektedir. Ancak devamlı hale gelen dökülmeler, kaşlarda kötü bir görünüm oluşturmakta ve bir uzman yardımı alınması gerekebilmektedir.

Kaş Dökülmesinin Nedenleri Nelerdir?

Kaş dökülmesi ya da bir başka deyişle kaş küsmesi estetik açıdan rahatsız edici bir görünüme sebep olmaktadır. Yüzümüzü şekillendirmede ve bakışlarımızda etkili olan kaşlarda bazı durumlarda seyrelme görülebilmektedir. Genetik ya da dış etkenler bu durumu tetikleyebilmektedir. Hormonal düzensizlikler ve kullanılan bazı ilaçlar da bu duruma neden olabilmektedir. Kaş dökülmesinin nedenleri şunlardır:

 1. Hormonal dengesizlikler,
 2. Yanlış beslenme alışkanlıkları,
 3. Kaşların cımbız ile sert bir şekilde alınması ve koparılması,
 4. Saçkıran hastalığı,
 5. Hamilelik ya da regl,
 6. Menopoz,
 7. Kemoterapi ve radyasyon,
 8. Yaşlılık,
 9. Kaş çevresinde egzama oluşumu,
 10. Yanık,
 11. Stres kaynaklı durumlar,
 12. Psikolojik travma,
 13. Kaşları sürekli ovuşturmak.

Tüm bu faktörler tek tek ya da bir araya gelip kaş dökülmesine sebep olmaktadır. Yanlış beslenme biçimi diğer tüm faktörler üzerinde de etkilidir. Sağlıklı beslenme düzeni kaş dökülmesi dahil pek çok sağlık sorununun ve cilt problemlerinin giderilmesine katkı sunmaktadır.

Kaş Dökülmesi Nasıl Geçer?

Kaş dökülmesi değerlendirilirken boyutuna ve sıklığına bakılmaktadır. Riskli bir boyuta ulaşmış ve devamlı hale gelmiş ise bir uzmana başvurulması gerekmektedir. Çünkü bu durumun temelinde ciddi bir sağlık sorunu bulunabilmektedir.

Çok ciddi boyuta ulaşmayan ya da mevsimsel ve dönemlik görülen dökülmeler için doğal yöntemlerden, serumlardan ve bakım yağlarından faydalanılabilmektedir. Ayrıca düzenli beslenme biçimleri de kaş bakımında etkili olmaktadır. Evde uygulanabilecek doğal yöntemler kaşların kalınlaşmasına katkıda bulunmaktadır.

Kaş Gürleştirmek İçin Doğal Yöntemler

Gür ve sık görünen, yüzümüzle uyumlu kaşlar estetik görünümün bir parçasıdır. Kaş gürleştirmek için evde ya da güzellik merkezleri ve klinik ortamlarda uygulanabilecek pek çok yol bulunmaktadır. Genellikle ilk olarak doğal yöntemlerle güçlendirilmeye çalışılan kaşlara iyi gelen besin maddeleri şunlardır:

Sarımsak

Sarımsak kıl köklerini besleyerek kaşların sıklaşmasına yardımcı olmaktadır. Farklı şekillerde uygulanabilmektedir. İşlem, sarımsağı ortadan kesip kaşlara 30 dakika boyunca sürüp sonrasında durulanarak uygulanabilmekte ya da tamamen ezilip jel formuna geldikten sonra kaşlara sürülmekte ve 15 dakika boyunca bekletilerek uygulanabilmektedir.

Farklı şekillerde uygulanabilen sarımsak kaşların daha canlı ve sık görünmesine katkı sunmaktadır. Düzenli uygulama sonrasında belirgin olarak değişim gözlenmektedir.

Zeytinyağı

Zeytinyağı, içeriğinde A ve E vitaminleri barındırmaktadır. Bu sayede kaşların sıklaşmasına yardımcı olmaktadır. E vitamini, her bir kıl köküne etki etmekte ve besleyerek güçlendirmektedir. A vitamini ise kılların gürleşmesini sağlamaktadır. Bir pamuk kullanarak ya da parmakla kıl köklerine masaj yaparak uygulanmaktadır.

Badem Yağı

Badem yağı, her gün yatmadan önce masaj yapılarak uygulanıp uyanınca durulanarak kullanılmaktadır. Düzenli kullanımda oldukça iyi sonuç alınabilmektedir.  

Aloe Vera Jeli

Aloe vera jeli, içerdiği bileşenler sayesinde kaşların sıklaşmasına fayda sağlamaktadır. Yaprağını soyarak içindeki jel alınmaktadır. Bu jel kaşlara uygulanıp yarım saat bekletildiğinde kaşların sıklaşmasına katkıda bulunmaktadır.

Hindistan Cevizi Yağı

Yoğun vitamin ve mineral barındıran Hindistan cevizi yağı, cildi ve kıl köklerini beslemeye katkı sunmaktadır. Özellikle kaşların döküldüğü bölgelere uygulandığında kaşların sık ve gür bir şekilde çıkmasında rol oynamaktadır.

C Vitamini Serumu

Vitamin eksikliğinden dolayı oluşan pek çok cilt sorununda takviye edici gıda veya vitamin serumların kullanılması iyileşme sağlamaktadır. C vitamini de ciltte pek çok sıkıntıyı gideren ve sistemlerin daha aktif çalışmasını sağlayan bir vitamindir.

Maruderm C Vitamini Peptid Aydınlatıcı Cilt Bakım Serumu, kıl köklerinin güçlenmesine ve kaşların gürleşmesine yardımcı olmaktadır. Aydınlık bir görünüme de ulaştıran serum kaşların daha belirgin olmasını sağlamaya da katkıda bulunmaktadır.

Dökülen Kaşlar Tekrar Çıkar Mı?

Kaş dökülmesi, bazı mevsimlerde ya da ara sıra görülüyorsa kendi kendine düzelmekte ve yeniden çıkmaktadır. Ancak altında yatan herhangi bir sağlık problemi varsa bu durum tedavi edilene kadar herhangi bir düzelme görülmemektedir. Herhangi bir sağlık sorunu varsa ya da vitamin ve mineral eksikliğinden kaynaklı bir durum söz konusu ise tedavi sürecine başlanılması gerekmektedir.

Evde Kaş Bakımı Nasıl Yapılır?

Kaşlar hem güzel bir görünüm sağlaması açısından hem de gözleri yağmur, ter, güneş radyasyonu ve toz gibi dış faktörlerden korumak için oldukça önemlidir. Kaş bakımının düzenli olarak yapılması hem estetik bir görünüm sağlamakta hem de gözlerin dış etkilerden korunmasına yardımcı olmaktadır.

Kaş bakımının ilk adımı kıl köklerini güçlendirmektir. Badem yağı, zeytinyağı vb. içerikler daha sağlıklı, dolgun ve sık kaşlara sahip olunmasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca kaşların uzaması da daha dolgun ve sık bir görünüm oluşturacaktır. Bunun için de argan yağı uygulaması önerilmektedir.

Kaşların alınmasına da dikkat edilmelidir. Cımbızla yanlış bir şekilde alındığında kopma ve kırıklar oluşmakta ve bu da kaşları olumsuz etkilemektedir. Kaşların sert alınması sonucunda uzaması sırasında da sıkıntılar görülmektedir.

Pelda Yalçınkaya

Merhabalar ben Pelda. Cilt bakımı ve güzellik alanına büyük bir ilgi duyuyor ve bu alanda aktif şekilde araştırmalar yapıyorum. Araştırmalarım ve deneyimlerim sonucunda öğrendiklerimi Maruderm aracılığıyla sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.Yorumlar (0)

Henüz Yorum Eklenmemiş.


Yorum Yapın

Lütfen zorunlu alanları doldurunuz. *

Magic Crush Nedir?

Magic Crush Nedir?

Magic Crush; bölgesel zayıflama yöntemleri arasında yer almakta ve vücut dokularının daha aktif çalışmasına yardımcı olmaktadır. Tek seansta dâhi etkili sonuçlar veren Magic Crush, sarkma ve selülit gibi oluşumlara da iyi gelmektedir. Jawline belirginleştirme ve kırışıklık giderme gibi alanlarda kullanılan Magic Crush, ağrısız ve güvenli bir işlem olması nedeniyle sıklıkla tercih edilmektedir.

Soğuk Lipoliz Nedir, Ne İşe Yarar?

Soğuk Lipoliz Nedir, Ne İşe Yarar?

Soğuk lipoliz, bölgesel incelme yöntemleri arasında yer alan ve 0’ın altında sıcaklıklara çalışan profesyonel bir tedavi prosedürüdür. Soğuk lipoliz uygulaması ile yağ dokuları dondurularak deforme edilmekte ve kişinin bölgesel olarak incelmesi mümkün hale gelmektedir. Soğuk lipoliz, bölgesel incelmenin yanı sıra cilt problemlerinin azalmasına da yardımcı olmaktadır. Çok yönlü etkileri nedeniyle öne çıkan soğuk lipoliz, birçok kişi tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

Erkekler İçin Cilt Bakım Önerileri

Erkekler İçin Cilt Bakım Önerileri

Erkekler için cilt bakım önerileri; tıraş sonrası bakım, peeling ve tonik uygulamaları, gözenek sıkılaştırıcı bakım ürünü kullanımı ve güneş koruyucu krem kullanımı olarak sıralanmaktadır. Erkekler için cilt bakım ürünleri aracılığıyla yapılan bu uygulamalar, erkek bireylerin daha temiz ve sağlıklı bir cilde sahip olmalarına olanak tanımaktadır. Erkekler, cilt bakım rutinlerine özen göstererek; yaşlanma belirtilerini ve kırışıklık oluşumunu en aza indirebilmektedir.

G5 Masajı Nedir? Faydaları Nelerdir?

G5 Masajı Nedir? Faydaları Nelerdir?

Bölgesel incelme yöntemleri arasında yer alan G5 Masajı, yağ dokularına yüksek yoğunluklu titreşimler göndermekte ve kişinin sıkılaşarak kilo vermesini mümkün hale getirmektedir. G5 bölgesel zayıflama, selülit ve çatlak gibi cilt problemlerine de iyi gelmekte ve uzun vadede kalıcı sonuçlar vermektedir. Uygulama bölgesine olan kan akışını hızlandıran G5 Masajı; çok fonksiyonlu etkileri nedeniyle sıklıkla tercih edilmektedir

Sıcak Havada Vücut Kokusuna Kesin Çözüm Nedir?

Sıcak Havada Vücut Kokusuna Kesin Çözüm Nedir?

Yaz aylarının doğal bir getirisi olan aşırı terleme, vücut kokusu problemlerinin baş göstermesine neden olmaktadır. Ter kokusu, yoğun tempoda ve kalabalık ortamlarda çalışan kişilerin; yaşam kalitesini düşürmekte ve iş motivasyonunu olumsuz etkilemektedir. Yaz aylarında oluşan vücut kokusunun, doğal yollarla giderilmesi; uzun vadede kalıcı sonuç elde edilmesi adına önem arz etmektedir.

Kırışıklıklara Karşı Neler Yapılmalıdır?

Kırışıklıklara Karşı Neler Yapılmalıdır?

Cilt yüzeyinde oluşan kırışıklıklar, ilerleyen yaş veya stres gibi faktörler nedeniyle ortaya çıkmakta ve kişilerin solgun görünmesine neden olmaktadır. Kırışıklık görünümünün azalması için anti age serum ve krem çeşitlerinin düzenli olarak kullanılması gerekmektedir. Kırışıklık karşıtı bakım ürünleri, cilt dokularındaki kolajen üretimini desteklemekte ve kişinin daha genç görünmesine yardımcı olmaktadır.

Koltuk Altı Kararması Nasıl Geçer?

Koltuk Altı Kararması Nasıl Geçer?

Koltuk altı kararması, yanlış epilasyon yöntemleri nedeniyle ortaya çıkmakta ve yaz aylarının diken üstünde geçmesine neden olmaktadır. Ayrıca koltuk altı bölgesine uygulanan jilet ve ağda gibi geleneksel yöntemler, söz konusu bölgenin doğal renk pigmentlerini kaybetmesine sebebiyet vermektedir. Koltuk altı kararmasını azaltan yöntemler; kese uygulaması, peeling uygulaması, beyazlatıcı bakım ürünü kullanımı ve lazer epilasyon olarak sıralanmaktadır.

Gözaltı Morluklarına Kesin Çözüm

Gözaltı Morluklarına Kesin Çözüm

Gözaltı morlukları; yorgunluk, uykusuzluk, sağlıksız beslenme alışkanlıkları, yoğun iş temposu, stres ve kalıtım gibi faktörler nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Göz çevresi bakım ürünleri ve bazı klinik tedaviler, gözaltı morluklarının giderilmesine yardımcı olmakta ve kişinin daha genç görünmesine olanak tanımaktadır.

Göz Çevresi Bakımı Nasıl Yapılır?

Göz Çevresi Bakımı Nasıl Yapılır?

Göz çevresi bakımı, kaz ayakları ve gözaltı morluklarının azalmasına yardımcı olmaktadır. Besleyici yüz serumları ve organik bakım ürünleriyle yapılan göz çevresi bakımı, kişinin kendini daha genç hissetmesine ve daha az kırışıklık problemi yaşamasına olanak tanımaktadır. Göz çevresi bakım ürünleri; gözaltı morlukları, gözaltı torbaları ve kazayağı gibi problemlere özel olarak formüle edilmektedir.

Çocuklar Nemlendirici Ürün Kullanabilir mi?

Çocuklar Nemlendirici Ürün Kullanabilir mi?

Çocuklar ve bebekler, hassas bir cilt yapısına sahip olmaları nedeniyle; cilt kuruluğu, pişik, tahriş ve güneş yanığı gibi olumsuz durumları daha sık yaşamaktadır. Bebek ve çocuk cildinin korunması için çocuklar için nemlendirici krem ve serum çeşitlerinden yararlanmak gerekmektedir. Ebeveynler, çocuklarının cilt sağlığını; dış unsurların zararlı etkilerine karşı korumak adına, nemlendirici bakım ürünlerine rağbet göstermektedir.

Güneşten Kızaran Yüze Ne Yapılmalı?

Güneşten Kızaran Yüze Ne Yapılmalı?

Yaz aylarında, gereken önlemlerin alınmaması nedeniyle ortaya çıkan güneş yanığı; cilt lekesi problemlerinin hızlanmasına ve cilt yüzeyinin yoğun bir şekilde kızarmasına neden olmaktadır. Güneş nedeniyle kızaran ciltler, gereken önlemlerin alınmaması halinde yoğun bir acı ve hassasiyet hissi oluşturmaktadır. Soğuk kompres, yoğurt maskesi ve aloe vera kullanımı; güneş nedeniyle kızaran ciltlerin sakinleştirilmesine yardımcı olmaktadır.

Yüz Bakım Ürünleri Nelerdir? Ve Nasıl Kullanılır?

Yüz Bakım Ürünleri Nelerdir? Ve Nasıl Kullanılır?

Yüz bakım ürünleri; temizleyici jel, tonik, peeling, serum ve nemlendirici krem olarak sıralanmaktadır. Yüz bakım ürünlerinin düzenli olarak kullanılması; cilt problemlerinin azalmasına yardımcı olmaktadır. Cilt gözeneklerinin açılmasına ve cildin doğal nem dengesini yeniden kazanmasına olanak tanıyan yüz bakım ürünleri, birçok kişi tarafından güvenle kullanılmakta ve verim sağlamaları nedeniyle tekrar tekrar tercih edilmektedirler.

Maruderm Blog; cilt, saç ve tırnak bakımı hakkında pek çok güzellik tüyosunu kullanıcılara sunmak amacıyla içerik üretmektedir. Doğanın saf ve eşsiz güzelliklerini cilt bakım sektörüyle buluşturan Maruderm, tamamını Fransa'dan getirdiği hammaddelerle cilt bakım ürünleri ve yüz serumları hazırlamaktadır.

Cilt Bakım Tüyoları

Cilt bakımı hem kadınlar hem de erkekler açısından büyük önem taşımaktadır. Sağlıklı ve canlı bir cilt görünümüne sahip olmak için dikkat edilmesi gereken cilt bakım tüyoları şunlardır:

 1. İyi bir cilt bakımı en temelde temizlik adımıyla başlamalıdır. İlk adımda cilt; temizleyici jel veya temizleyici su yardımıyla kirden ve ölü deriden arındırılmalıdır.
 2. İkinci adımda cilde tonik uygulanmalı ve gözeneklerde kalan makyaj ve kir kalıntıları derinlemesine temizlenmelidir.
 3. Cildin nem ihtiyacının karşılanması ve çeşitli cilt problemlerinin giderilmesi için yüz serumları kullanılmalıdır. Yüz serumu seçerken cilt tipine ve cildin ihtiyaç duyduğu bakım türüne dikkat edilmelidir.
 4. Son adımda ise cilt; iyi bir nemlendirici yardımıyla nemlendirilmeli ve güneş kremi sürülmelidir.

Dört mevsim boyunca gündüz saatlerinde dışarı çıkmadan önce güneş kremi kullanılmalıdır. Bakım gece saatlerinde yapılıyor ise nemlendirme adımıyla sonlandırılmalıdır.

 

Devamını Oku..