Arayacağınız kelimeyi yazınız ve enter tuşuna basınız

Kalendula Kadife Çiçeği ve Cilt Sağlığına Etkileri

Kalendula Kadife Çiçeği ve Cilt Sağlığına Etkileri

Kalendula Kadife Çiçeği ve Cilt Sağlığına Etkileri

Doğal bitki özlerini, cilt bakım ürünü olarak kullanmak isteyen kişiler; kalendula kadife çiçeğini ve faydalarını merak etmektedir. Yüze ve tüm cilde büyük oranda fayda sağlayan kadife çiçeği; birçok cilt probleminin yavaşlatılmasına yardımcı olmaktadır. Piyasada yer alan pek çok bakım ürünü, kalendula kadife çiçeği özlerinden üretilmektedir.

Cilt, insan vücudunun en fazla hasar alan organı olarak nitelendirilmektedir. Dış etkenlere karşı ilk muhatap olan cilt, titizlikle korunması gereken bir yapıya sahiptir. Yüzün ve tüm cilt yapısının, çeşitli doğal ürünlerle güçlendirilmesi; dış etkenlerin oluşturduğu olumsuz sonuçları en aza indirilmektedir.

Cilt bakımı ürünlerinden biri olarak görülen kadife çiçeği, cilt yapısının güçlenmesine ve yenilenmesine yardımcı olmaktadır. Güçlü bir cilt bariyeri güçlendirici olan kadife çiçeği, kişilerin yaşam kalitesini arttırmayı hedefleyen etkilere sahiptir. Kadife çiçeği ve mucizevi faydaları hakkında daha fazla bilgi edinmek için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Kalendula Kadife Çiçeği Nedir?

Kalendula yani kadife çiçeği, ipeksi yaprakları ve turuncu rengi sayesinde oldukça dikkat çekici bir bitkidir. Hoş görüntüsü ve narin yapısı nedeniyle aynısefa ve portakal nergisi olarak da bilinmektedir. Kalendula çiçeği, koparıldığı bölgeden yeniden açabilmektedir. Hem güçlü hem de zarif bir çiçek olması nedeniyle hemen hemen herkesin övgüsünü kazanmaktadır.

Kalendula kadife çiçeği, papatya habitatının bit üyesidir. Ilıman iklimlerin çiçeği olması nedeniyle hemen hemen her coğrafyada yetişebilmektedir. Akdeniz ikliminin görüldüğü bölgelerde daha fazla kadife çiçeği bulunmaktadır. Hoş kokusu ve insan vücuduna sağladığı yararlar nedeniyle ülkelerin mutfaklarında da kullanılmaktadır.

Kalendula kadife çiçeği, güçlü bir renk pigmentasyonuna sahiptir. Yapraklarında barındırdığı mükemmel turuncu, çeşitli sektörlerde renklendirici ürün olarak kullanılmaktadır. Doğal bir renk pigmentine sahip olması nedeniyle, ekmek ve keklerin daha parlak bir renk almasını sağlamaktadır. Bununla beraber hoş kokusu ve tadı sayesinde, salata sosu olarak da kullanılabilmektedir.

Kalendula Kadife Çiçeğinin Özellikleri Nelerdir?

En eski kültürlerde yağmurun ve bereketin habercisi kabul edilen kadife çiçeği, hem doğaya hem de insan vücuduna yararlı olan pek çok özelliğe sahiptir. Kadife çiçeğinin mükemmel doğası, insan ve canlı yaşamının sorunsuz ilerlemesine yardımcı olmaktadır. Kalendula kadife çiçeğinin özellikleri şunlardır:

 1. Ilıman iklimlerde yetişen bir çiçektir.
 2. Papatya habitatında yer almaktadır.
 3. Hoş kokuludur ve ipeksi yaprakları vardır.
 4. Aromatik bitki olması nedeniyle aromaterapi uygulamalarında kullanılır.
 5. İçerdiği yoğun turuncu renk, renklendirici olarak kullanılabilmektedir.

Kalendula kadife çiçeği, en eski çağlardan bu yana merhem olarak kullanılan bir çiçektir. Cilt yüzeyinin tazelenmesine yardımcı olan içerikleri sayesinde, oluşan yaraların hızlı bir şekilde iyileşmesine yardımcı olmaktadır. Bununla beraber kalendula kadife çiçeği, kurulmuş haliyle çay olarak da tüketilebilmektedir. Kadife çayının hoş tadı ve mis kokusu, kişilerin beğenisini kazanmaktadır.

Kalendula Kadife Çiçeğinin Faydaları

Kalendula kadife çiçeğinin hem genel vücut sağlığına hem de cilt sağlığına pek çok faydası bulunmaktadır. Kalendula kadife çiçeğinin içeriğinde bulunan vitamin ve mineraller, insan sağlığının korunmasına yardımcı olmaktadır. İnsan vücuduna sağladığı yararlar nedeniyle, tüm dünyada yaygın olarak kullanılmaktadır.

Ekim ayında tamamen açan kadife çiçeği, bolca güneş alarak içerik açısından zengin bir hale gelmektedir. Güneşin yararlı etkileri, kadife çiçeğinin mineral ve vitamin deposu olmasını sağlamaktadır. Mis kokulu kalendula kadife çiçeği sayesinde, insan yaşamı daha kaliteli bir hale gelmektedir. Kalendula kadife çiçeğinin faydaları şunlardır:

 1. Güçlü bir antibiyotiktir.
 2. Çay olarak tüketildiğinde şişkinliğe iyi gelmektedir.
 3. Saç köklerinin güçlenmesine ve saç kepeği oluşumunun azalmasına yardımcı olmaktadır.
 4. Kemik ve kas rahatsızlıklarının hafiflemesini sağlamaktadır.
 5. Ülser ve reflüye iyi gelmektedir.
 6. Gaz nedeniyle oluşan sancıyı yok etmektedir.
 7. Mide asidinin düzenlenmesine yardımcı olmaktadır.
 8. Vücut için zararlı olan bakterilerin dışarı atılmasını sağlamaktadır.
 9. Karın bölgesindeki yağların yakılmasına yardımcı olmaktadır.
 10. Soğuk havanın cilt sağlığı üzerindeki olumsuz etkilerinin önüne geçebilmektedir.

Kalendula kadife çiçeği, çay olarak tüketilebilen bir bitkidir. Çay veya sos olarak tüketildiğinde, mide ve bağırsak problemlerinin azalmasına yardımcı olmaktadır. Cilt bakımı ürünü olarak da kullanılabilen kadife çiçeği özü, klinik serumların içerisinde yer almaktadır. Böylece cilt sağlığının gelişmesine ve korunmasına destek sağlamaktadır.

Kalendula Kadife Çiçeğinin Cilt Sağlığı Üzerindeki 8 Etkisi

Kalendula kadife çiçeği cilt bakım ürünü olarak kullanılması, cilt yüzeyinin güçlenmesine ve dış etkenlere karşı korunmasına yardımcı olmaktadır. Cilt bariyerinin güçlü bir yapıda olmaması, özellikle cilt kuruluğu gibi problemlerin oluşmasına zemin hazırlamaktadır. Cilt bariyeri onarıcı yapısı sayesinde, cilt yapısının dış etkenlere karşı korunmasını sağlamaktadır.

Kalendula kadife çiçeğinin cilt üzerindeki bir diğer faydası ise cildi kir ve ölü derilerden hızlı bir şekilde arındırabilmesidir. Peeling etkisi sağlayan kadife çiçeği, cilt gözeneklerinin hızlı bir şekilde arındırılmasına yardımcı olmaktadır. Sıkılaşan gözenekler, siyah nokta oluşumunun önüne geçmektedir. Tüm bu faydalı özellikler nedeniyle, cilt bakım ürünlerinin özü olan kadife çiçeği; cilt üzerinde şu etkilere neden olmaktadır:

 1. Gözenekleri Sıkılaştırır
 2. Cilt Bariyerini Güçlendirir
 3. Siyah Nokta ve Sivilce Oluşumunu Engeller
 4. Cildi Derinlemesine Temizler
 5. Cildi Sakinleştirir
 6. Cilt Beyazlatıcı Etki Gösterir
 7. Cildin Doğal Nem Dengesin Korur
 8. Cilt Yüzeyindeki Yağ Oluşumunu Azaltır
Pelda Yalçınkaya

Merhabalar ben Pelda. Cilt bakımı ve güzellik alanına büyük bir ilgi duyuyor ve bu alanda aktif şekilde araştırmalar yapıyorum. Araştırmalarım ve deneyimlerim sonucunda öğrendiklerimi Maruderm aracılığıyla sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.Yorumlar (0)

Henüz Yorum Eklenmemiş.


Yorum Yapın

Lütfen zorunlu alanları doldurunuz. *

Cilt Beyazlatıcı Ürünler Nasıl Kullanılır?

Cilt Beyazlatıcı Ürünler Nasıl Kullanılır?

Cilt beyazlatma, cilt lekelerini azaltmak ve cilt tonunu eşitlemek için kullanılan bir uygulamadır. Beyazlatıcı kremler, içerdikleri aktif maddelerle ciltteki koyu lekeleri azaltmaya yardımcı olmaktadır. Cilt beyazlatma yöntemleri düzenli olarak uygulanmalıdır ve cilde uygun olduğundan emin olunmalıdır. Bu yöntemlerin düzenli kullanımı ile ciltteki koyu lekeler azaltılabilmekte ve cilt tonunu eşitleyebilmektedir.

Çatlak Kremi Nedir Ne İşe Yarar?

Çatlak Kremi Nedir Ne İşe Yarar?

Çatlaklar, ciltteki esneklik kaybı sonucu ortaya çıkan yırtılmalar olarak tanımlanmaktadır. Bu durum, hızlı kilo alıp verme, genetik faktörler, hamilelik gibi durumlar sonucunda meydana gelmektedir. Çatlaklar estetik bir sorun olmanın yanı sıra, kaşıntı, hassasiyet ve ağrıya neden olabilmektedirler. Bu nedenle, çatlakların görünümünü azaltmaya yardımcı olabilecek çeşitli kremler üretilmektedir. Çatlak kremleri, ciltteki nem düzeyini arttırmak ve cilt esnekliği yeniden kazandırmak için tasarlanmaktadır.

Pişik Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Pişik Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Pişik, ciltte oluşan tahriş ve kızarıklık ile kendini gösteren bir durumdur. Pişik, bebeklerin hassas ciltlerinin bezin sürekli temasından kaynaklanmaktadır. Pişik belirtileri, şiddeti ve nedenine göre değişebilmektedir. Pişik tedavisi için, nemli ciltten kaçınmak, pişik kremi kullanmak, uygun bez seçimi yapmak ve hava alan kıyafetler giyinmek gibi önlemler alınabilmektedir.

Kusursuz Bir Görünüm İçin Minik İp Uçları 

Kusursuz Bir Görünüm İçin Minik İp Uçları 

Elde etmek istenilen kusursuz cilt görünümü için birkaç önemli noktaya dikkat edilmelidir. Cilt bakımına özen göstermek, cildi temiz ve nemli tutmak, düzenli olarak peeling yapmak ve güneşe karşı korunmak kusursuz bir cilt için en önemli adımlardır. Tüm bu faktörlere dikkat ederek, içeriden ve dışarıdan sağlıklı ve daha güzel bir görünüme sahip olmak mümkündür.

Her Mevsim Kullanabiliceğiniz Nemlendirici Krem Önerileri

Her Mevsim Kullanabiliceğiniz Nemlendirici Krem Önerileri

Nemlendirici kremler, ciltteki nemi korumak ve cildin yumuşak kalmasını sağlamak için kullanılmaktadır. Nemlendirici krem kullanımı mevsimlere veya hava koşullarına bağlı değildir. Cilt kuruluğu hissedildiğinde veya ciltte çatlaklar ve pullanmalar oluştuğunda mümkün olan en kısa sürede kullanılmalıdır. Nemlendirici krem seçerken, cilt tipine, içeriklerine ve kişisel tercihlere dikkat edilmelidir. Cilt tipine uygun olan ve besleyici bir nemlendirici seçmek, cildin daha sağlıklı görünmesini olanak tanımaktadır.

Hassas Cildiniz Varsa Bunları Yapmayın - Hassas Ciltlere Bakım Tavsiyeleri

Hassas Cildiniz Varsa Bunları Yapmayın - Hassas Ciltlere Bakım Tavsiyeleri

Hassas ciltler, tahrişe, kızarıklığa, kaşıntıya ve diğer cilt problemlerine yatkındırlar. Bu nedenle, hassas ciltler için uygun bakım ürünleri ve doğru bakım rutini önem taşımaktadır. Hassas ciltler için, doğal içerikli, hafif ve cildi tahriş etmeyen ürünleri tercih edilmelidir. Temizleyiciler, nemlendiriciler ve güneş koruyucuları hassas ciltler için uygun ürünlerdir. Hassas ciltler için doğal içerikli ürünler tercih edilmelidir.

Cilt Kuruluğu Neden Olur Kimlerde Görülür?

Cilt Kuruluğu Neden Olur Kimlerde Görülür?

Cilt kuruluğu, cildin nem seviyesinin düşük olmasıyla karakterizedir. Bu durum, birçok faktörden kaynaklanabilmektedir. UV ışınları, yaşlanma süreci ve çeşitli cilt hastalıkları; cilt kuruluğu problemlerinin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Cilt kuruluğu, ciltte rahatsızlık ve acıya neden olabilmekte ve sosyal anlamda da sıkıntılara yol açabilmektedir. Ancak doğru nemlendirici ve cilt bakım ürünleri kullanarak, cilt kuruluğuyla başa çıkmak mümkündür.

Cilt Bakımında Doğru Bilinen Yanlışlar

Cilt Bakımında Doğru Bilinen Yanlışlar

Cilt bakımı, sağlıklı bir cilde sahip olmak için önem taşımaktadır. Bu amaçla, kaliteli cilt bakım ürünleri seçilmeli ve düzenli bir cilt bakım rutini uygulanmaktadır. Ancak, yanlış bilinen bazı konular, yanlış ürün seçimi veya yanlış uygulama, cilt sağlığına zarar verebilmektedir. Bu nedenle, doğru bilgilere dayanarak cilt bakımı yapmak çok önemlidir.

Sağlıklı Bir Cilt İçin Beslenme Tüyoları

Sağlıklı Bir Cilt İçin Beslenme Tüyoları

Sağlıklı beslenmek; cildin sağlıklı, canlı ve parlak bir görünüme kavuşmasına yardımcı olmaktadır. Tüketilen gıdalara ve su miktarına dikkat edilerek; akne, yağlanma ve dökülme gibi cilt problemlerinin önüne geçilebilmektedir. Sağlıklı beslenmek, cilt problemlerinin tedavisinde de önemli rol oynamaktadır. Cilt ve vücut sağlığı için; vücudun ihtiyaç duyduğu suyun, turfanda bulunan meyve ve sebzelerin tüketilmesine özen göstermek gerekmektedir.

Vücut Kitle İndeksi Nedir?

Vücut Kitle İndeksi Nedir?

Vücut kitle indeksi; ağırlığın, boyun karesine bölünmesi ile elde edilmektedir. Vücut kitle indeksi hesaplamalarının temel amacı, bireyin hangi kilo kategorisinde bulunduğunu belirlemektir. Kilo kategorilerini oluşturan; vücut kitle indeksi değer aralıkları, Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirlenmektedir. İdeal vücut kitle indeksine sahip olmak için; aynı boydaki kişilerin cinsiyet ve metabolizma hızına göre farklı kilolara sahip olması gerekmektedir.

Vücut Analizi Nasıl Yapılır?

Vücut Analizi Nasıl Yapılır?

Vücut analizi; vücuttaki yağ, su, kas ve kemik gibi ağırlıkların oranını belirlenmek için yapılmaktadır. Vücut analizi hesaplamaları; bioelektrikal implant tekniği kullanılarak gerçekleştirilmektedir. Vücut analizi sayesinde; vücudun hangi bölgesinde, hangi ağırlıkların yoğunlukta olduğu görülebilmektedir. Kişiye özel beslenme ve egzersiz programlarının oluşturulması için; doktor diyetisyen ve antrenörler tarafından vücut analizi yaptırılması istenebilmektedir.

AHA ve BHA Serum Nedir ve Nasıl Kullanılır?

AHA ve BHA Serum Nedir ve Nasıl Kullanılır?

AHA ve BHA; cilt sağlığı açısından faydalı organik asitlerdir. Cilt sağlığının korunmasını ve cildin, parlak ve canlı bir görünüme sahip olmasını sağladığından dolayı AHA ve BHA cilt bakım ürünlerinin içerisinde sıkça kullanılır.

Maruderm Blog; cilt, saç ve tırnak bakımı hakkında pek çok güzellik tüyosunu kullanıcılara sunmak amacıyla içerik üretmektedir. Doğanın saf ve eşsiz güzelliklerini cilt bakım sektörüyle buluşturan Maruderm, tamamını Fransa'dan getirdiği hammaddelerle cilt bakım ürünleri ve yüz serumları hazırlamaktadır.

Cilt Bakım Tüyoları

Cilt bakımı hem kadınlar hem de erkekler açısından büyük önem taşımaktadır. Sağlıklı ve canlı bir cilt görünümüne sahip olmak için dikkat edilmesi gereken cilt bakım tüyoları şunlardır:

 1. İyi bir cilt bakımı en temelde temizlik adımıyla başlamalıdır. İlk adımda cilt; temizleyici jel veya temizleyici su yardımıyla kirden ve ölü deriden arındırılmalıdır.
 2. İkinci adımda cilde tonik uygulanmalı ve gözeneklerde kalan makyaj ve kir kalıntıları derinlemesine temizlenmelidir.
 3. Cildin nem ihtiyacının karşılanması ve çeşitli cilt problemlerinin giderilmesi için yüz serumları kullanılmalıdır. Yüz serumu seçerken cilt tipine ve cildin ihtiyaç duyduğu bakım türüne dikkat edilmelidir.
 4. Son adımda ise cilt; iyi bir nemlendirici yardımıyla nemlendirilmeli ve güneş kremi sürülmelidir.

Dört mevsim boyunca gündüz saatlerinde dışarı çıkmadan önce güneş kremi kullanılmalıdır. Bakım gece saatlerinde yapılıyor ise nemlendirme adımıyla sonlandırılmalıdır.

 

Devamını Oku..