Arayacağınız kelimeyi yazınız ve enter tuşuna basınız

Kadınlar Cilt Bakımlarında Nelere Dikkat Etmeli?

Kadınlar Cilt Bakımlarında Nelere Dikkat Etmeli?

Kadınlar Cilt Bakımlarında Nelere Dikkat Etmeli?

Dolgun ve canlı saçlara, mükemmel tırnaklara, ışıl ışıl parlayan bir cilde sahip olmak her kadının hayalidir. Ancak güzelliğin birer parçası olan bu unsurlar dış etmenlerin çok fazla etkisi altında kalmaktadır. Güneş ışınları, hava kirliliği, beslenme tarzı tüm bu güzellik unsurlarını olumsuz yönde etkilemektedir. İşte tam da burada cilt bakımı devreye girmekte ve cildin ihtiyaçlarını karşılamaktadır.

Cilt bakımı doğru ve düzenli bir şekilde yapılmazsa faydadan çok zarar vermektedir. Yanlış cilt bakımı, cildin matlaşmasına, kurumasına, leke oluşumuna ve hızlı bir şekilde yıpranıp yaşlanmasına kadar pek çok sıkıntıya sebebiyet verebilmektedir. Tüm bu sorunların önüne geçmek için cilt bakımı yapılırken uygulanan işlemlere dikkat edilmelidir.

Cilt Bakımı Nedir?

Kişinin cilt tipine ve cildinin ihtiyaçlarına yönelik olarak uyguladığı işlemlere cilt bakımı denilmektedir. Cilt bakımı, ciltte oluşabilecek kırışıklık, leke, akne, kuruluk, ton eşitsizliği gibi pek çok sıkıntıyı gidermek için uygulanan işlemlerin tamamını kapsamaktadır. Cilt bakımı ile hem estetik olarak güzel bir görünüm elde edilmekte hem de cilt sağlığı korunmaktadır.

Cilt Bakımı Neleri Kapsar?

Cilt bakımının pek çok adımı vardır. İlk olarak çift aşamalı temizlik yapılmaktadır. Yağ bazlı bir temizleyici ile cilt makyajdan arınmakta sonrasında kullanılan temizleme jeli ile de biriken kirler ciltten atılmaktadır. Maruderm yağ bazlı temizleyici ile makyajdan arınmak sonrasında farklı cilt tiplerine göre özel olarak hazırlanan maruderm yüz yıkama jelleri ile cilt temizliğini tamamlamak kirlerden arınmış ve nefes alabilen bir cilde kavuşmaya yardımcı olmaktadır.

İkinci adım toniktir. Tonik, ciltte kalan bir kir varsa onu temizlemekte ve kendinden sonra kullanılacak olan ürünlere cildi hazırlamaktadır. Marudermin çeşitli tonikleri, kirlerden tamamen arınıp rahatlamış bir cilde sahip olmaya ve çeşitli cilt kusurlarıyla savaşmaya yardımcı olmaktadır.

Sonrasında cildin ihtiyacına göre peeling ya da maske uygulamaları yapılabilmektedir. Bu işlemden sonra yine cildin ihtiyacına yönelik göz çevresi ve tüm cilt için çeşitli serumlar kullanılmaktadır. Vitamin, mineral ya da asit içerikli bu serumlar pek çok cilt sıkıntısıyla savaşmaktadır. Maruderm serumları pek çok cilt problemiyle birden savaşmaya yardımcı olmaktadır.

Bu işlemlerden sonra en önemli adımlardan biri de nemlendirmedir. Nem, cildin en çok ihtiyaç duyduğu etmendir. Canlı, parlak, sağlıklı ve genç görünen bir cilt için nemlendirme şarttır. Maruderm hyalüronik asit nemlendirici yüz ve vücut kremi cildinizin nem ihtiyacını karşılamaya katkı sağlamaktadır.

Cilt Bakımı Yapmanın Faydaları Nelerdir?

Cilt bakımı yapmak ihmal edilmemesi gereken bir durumdur. Özellikle ilerleyen yaşlarda ortaya çıkabilecek sorunları en aza indirebilmek adına düzenli olarak cilt bakımı yapılmalıdır. Cilt bakımı yapmanın faydaları şunlardır:

 1. Cilt bakımı yapmak, cildin derinlemesine temizlenmesini,
 2. Parlak ve canlı bir görünüm elde etmeyi,
 3. Ciltteki lekelerin giderilmesini ve yeni lekelerin oluşumunun önlenmesini,
 4. Yaşlılık belirtilerinin azaltılmasını,
 5. Sağlıklı bir cilde sahip olmayı sağlamaktadır.

Cilt Bakımı Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Cilt bakımı yapılırken en çok dikkat edilmesi gereken husus cilt tipine uygun ürünler tercih etmektir. Bunu sağlayabilmek için ilk olarak cilt analizi yapılmalıdır. Ne tür bir cilde sahip olunduğu ve cildin eksiklikleri tespit edildikten sonra ona uygun cilt bakım malzemeleri alınması ve cilt bakımının yapılması doğru bir bakım için en önemli adımdır. Cilt bakım ürünleri cilt yapısına ve yaşa uygun olarak seçilmelidir.

Cilt bakımında önem arz eden bir diğer konu ise beslenme ve uyku düzenidir. Uyku saatlerinin düzenli olması ve doğru beslenme alışkanlığı sağlıklı cildin ilk koşuludur. Cildin kendini düzenli olarak yenilemesi ve sağlıklı kalması için ihtiyaç duyduğu vitaminler ve hormonlar vardır. Bunlar uyku esnasında ya da beslenme yoluyla sağlanmaktadır. Ayrıca uyku esnasında vücudun dinlendiği gibi ciltte dinlenmektedir.

Cilt bakımı bilinçsizce yapıldığında faydadan çok zarar vermektedir. Bu zararlar arasında yağlanma ve akne oluşumu, leke oluşumu, erken yaşlanma ve kuruluk gibi pek çok sorun vardır. Bu nedenle tüm bu sorunlardan uzak kalmak için cilt analizini iyi yapmak ve cilt bakımı konusunda bir uzman yardımına başvurmak fayda sağlamaktadır.

Cilt Bakımında Yapılan Yanlışlar Nelerdir?

Cilt bakımı yaparken uygulanan yanlış ve eksik işlemler cilde zarar vermektedir. Cilt sağlığını tehlikeye atan ve cilde zarar veren bakım hataları neler olabilir? Cilt bakımında yapılan hatalar şunlardır:

 1. Makyajla uyumak: makyajı çıkarmadan uyumak yapılan en büyük hatalardan biridir. Makyaj yapılmamış olsa bile cildi temizleyip öyle uyumak gerekmektedir. Gün içerisinde ciltte biriken yağ ve kir temizlenmezse cilt hava almamakta ve gözenekler tıkanmaktadır. Bu durum sivilce ve siyah nokta oluşumuna ve gözeneklerin genişlemesine sebep olmaktadır.
 2. Tanecikli ve sert peeling yapmak: pürüzsüz bir cilt için peeling yapmak gerekmektedir. Ancak uygulanan sert ve tanecikli peeling cildi tahriş edebilmekte, cildi çizebilmekte ve cilt bariyerine zarar verebilmektedir. Bu da başka cilt problemlerine yol açmaktadır.
 3. Güneş kremi kullanmamak: güneş kremi kullanmamak ya da sadece yaz aylarında kullanmak yapılan büyük yanlışlardan bir diğeridir. Güneşin ışınları yaz kış her zaman etkilidir. Her zaman ve her yerde güneş kremi kullanmak genç bir cilt için vazgeçilmezdir.
 4. Cilt tipine uygun ürünler kullanmamak: cilt tipine uygun olmayan ürünler kullanmak ciltte yeni sorunların oluşmasına yol açmaktadır.
 5. Ürünleri yanlış sıralamayla kullanmak,
 6. Boyun ve dekolte kısmına ürün uygulamamak.
Pelda Yalçınkaya

Merhabalar ben Pelda. Cilt bakımı ve güzellik alanına büyük bir ilgi duyuyor ve bu alanda aktif şekilde araştırmalar yapıyorum. Araştırmalarım ve deneyimlerim sonucunda öğrendiklerimi Maruderm aracılığıyla sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.Yorumlar (0)

Henüz Yorum Eklenmemiş.


Yorum Yapın

Lütfen zorunlu alanları doldurunuz. *

Magic Crush Nedir?

Magic Crush Nedir?

Magic Crush; bölgesel zayıflama yöntemleri arasında yer almakta ve vücut dokularının daha aktif çalışmasına yardımcı olmaktadır. Tek seansta dâhi etkili sonuçlar veren Magic Crush, sarkma ve selülit gibi oluşumlara da iyi gelmektedir. Jawline belirginleştirme ve kırışıklık giderme gibi alanlarda kullanılan Magic Crush, ağrısız ve güvenli bir işlem olması nedeniyle sıklıkla tercih edilmektedir.

Soğuk Lipoliz Nedir, Ne İşe Yarar?

Soğuk Lipoliz Nedir, Ne İşe Yarar?

Soğuk lipoliz, bölgesel incelme yöntemleri arasında yer alan ve 0’ın altında sıcaklıklara çalışan profesyonel bir tedavi prosedürüdür. Soğuk lipoliz uygulaması ile yağ dokuları dondurularak deforme edilmekte ve kişinin bölgesel olarak incelmesi mümkün hale gelmektedir. Soğuk lipoliz, bölgesel incelmenin yanı sıra cilt problemlerinin azalmasına da yardımcı olmaktadır. Çok yönlü etkileri nedeniyle öne çıkan soğuk lipoliz, birçok kişi tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

Erkekler İçin Cilt Bakım Önerileri

Erkekler İçin Cilt Bakım Önerileri

Erkekler için cilt bakım önerileri; tıraş sonrası bakım, peeling ve tonik uygulamaları, gözenek sıkılaştırıcı bakım ürünü kullanımı ve güneş koruyucu krem kullanımı olarak sıralanmaktadır. Erkekler için cilt bakım ürünleri aracılığıyla yapılan bu uygulamalar, erkek bireylerin daha temiz ve sağlıklı bir cilde sahip olmalarına olanak tanımaktadır. Erkekler, cilt bakım rutinlerine özen göstererek; yaşlanma belirtilerini ve kırışıklık oluşumunu en aza indirebilmektedir.

G5 Masajı Nedir? Faydaları Nelerdir?

G5 Masajı Nedir? Faydaları Nelerdir?

Bölgesel incelme yöntemleri arasında yer alan G5 Masajı, yağ dokularına yüksek yoğunluklu titreşimler göndermekte ve kişinin sıkılaşarak kilo vermesini mümkün hale getirmektedir. G5 bölgesel zayıflama, selülit ve çatlak gibi cilt problemlerine de iyi gelmekte ve uzun vadede kalıcı sonuçlar vermektedir. Uygulama bölgesine olan kan akışını hızlandıran G5 Masajı; çok fonksiyonlu etkileri nedeniyle sıklıkla tercih edilmektedir

Sıcak Havada Vücut Kokusuna Kesin Çözüm Nedir?

Sıcak Havada Vücut Kokusuna Kesin Çözüm Nedir?

Yaz aylarının doğal bir getirisi olan aşırı terleme, vücut kokusu problemlerinin baş göstermesine neden olmaktadır. Ter kokusu, yoğun tempoda ve kalabalık ortamlarda çalışan kişilerin; yaşam kalitesini düşürmekte ve iş motivasyonunu olumsuz etkilemektedir. Yaz aylarında oluşan vücut kokusunun, doğal yollarla giderilmesi; uzun vadede kalıcı sonuç elde edilmesi adına önem arz etmektedir.

Kırışıklıklara Karşı Neler Yapılmalıdır?

Kırışıklıklara Karşı Neler Yapılmalıdır?

Cilt yüzeyinde oluşan kırışıklıklar, ilerleyen yaş veya stres gibi faktörler nedeniyle ortaya çıkmakta ve kişilerin solgun görünmesine neden olmaktadır. Kırışıklık görünümünün azalması için anti age serum ve krem çeşitlerinin düzenli olarak kullanılması gerekmektedir. Kırışıklık karşıtı bakım ürünleri, cilt dokularındaki kolajen üretimini desteklemekte ve kişinin daha genç görünmesine yardımcı olmaktadır.

Koltuk Altı Kararması Nasıl Geçer?

Koltuk Altı Kararması Nasıl Geçer?

Koltuk altı kararması, yanlış epilasyon yöntemleri nedeniyle ortaya çıkmakta ve yaz aylarının diken üstünde geçmesine neden olmaktadır. Ayrıca koltuk altı bölgesine uygulanan jilet ve ağda gibi geleneksel yöntemler, söz konusu bölgenin doğal renk pigmentlerini kaybetmesine sebebiyet vermektedir. Koltuk altı kararmasını azaltan yöntemler; kese uygulaması, peeling uygulaması, beyazlatıcı bakım ürünü kullanımı ve lazer epilasyon olarak sıralanmaktadır.

Gözaltı Morluklarına Kesin Çözüm

Gözaltı Morluklarına Kesin Çözüm

Gözaltı morlukları; yorgunluk, uykusuzluk, sağlıksız beslenme alışkanlıkları, yoğun iş temposu, stres ve kalıtım gibi faktörler nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Göz çevresi bakım ürünleri ve bazı klinik tedaviler, gözaltı morluklarının giderilmesine yardımcı olmakta ve kişinin daha genç görünmesine olanak tanımaktadır.

Göz Çevresi Bakımı Nasıl Yapılır?

Göz Çevresi Bakımı Nasıl Yapılır?

Göz çevresi bakımı, kaz ayakları ve gözaltı morluklarının azalmasına yardımcı olmaktadır. Besleyici yüz serumları ve organik bakım ürünleriyle yapılan göz çevresi bakımı, kişinin kendini daha genç hissetmesine ve daha az kırışıklık problemi yaşamasına olanak tanımaktadır. Göz çevresi bakım ürünleri; gözaltı morlukları, gözaltı torbaları ve kazayağı gibi problemlere özel olarak formüle edilmektedir.

Çocuklar Nemlendirici Ürün Kullanabilir mi?

Çocuklar Nemlendirici Ürün Kullanabilir mi?

Çocuklar ve bebekler, hassas bir cilt yapısına sahip olmaları nedeniyle; cilt kuruluğu, pişik, tahriş ve güneş yanığı gibi olumsuz durumları daha sık yaşamaktadır. Bebek ve çocuk cildinin korunması için çocuklar için nemlendirici krem ve serum çeşitlerinden yararlanmak gerekmektedir. Ebeveynler, çocuklarının cilt sağlığını; dış unsurların zararlı etkilerine karşı korumak adına, nemlendirici bakım ürünlerine rağbet göstermektedir.

Güneşten Kızaran Yüze Ne Yapılmalı?

Güneşten Kızaran Yüze Ne Yapılmalı?

Yaz aylarında, gereken önlemlerin alınmaması nedeniyle ortaya çıkan güneş yanığı; cilt lekesi problemlerinin hızlanmasına ve cilt yüzeyinin yoğun bir şekilde kızarmasına neden olmaktadır. Güneş nedeniyle kızaran ciltler, gereken önlemlerin alınmaması halinde yoğun bir acı ve hassasiyet hissi oluşturmaktadır. Soğuk kompres, yoğurt maskesi ve aloe vera kullanımı; güneş nedeniyle kızaran ciltlerin sakinleştirilmesine yardımcı olmaktadır.

Yüz Bakım Ürünleri Nelerdir? Ve Nasıl Kullanılır?

Yüz Bakım Ürünleri Nelerdir? Ve Nasıl Kullanılır?

Yüz bakım ürünleri; temizleyici jel, tonik, peeling, serum ve nemlendirici krem olarak sıralanmaktadır. Yüz bakım ürünlerinin düzenli olarak kullanılması; cilt problemlerinin azalmasına yardımcı olmaktadır. Cilt gözeneklerinin açılmasına ve cildin doğal nem dengesini yeniden kazanmasına olanak tanıyan yüz bakım ürünleri, birçok kişi tarafından güvenle kullanılmakta ve verim sağlamaları nedeniyle tekrar tekrar tercih edilmektedirler.

Maruderm Blog; cilt, saç ve tırnak bakımı hakkında pek çok güzellik tüyosunu kullanıcılara sunmak amacıyla içerik üretmektedir. Doğanın saf ve eşsiz güzelliklerini cilt bakım sektörüyle buluşturan Maruderm, tamamını Fransa'dan getirdiği hammaddelerle cilt bakım ürünleri ve yüz serumları hazırlamaktadır.

Cilt Bakım Tüyoları

Cilt bakımı hem kadınlar hem de erkekler açısından büyük önem taşımaktadır. Sağlıklı ve canlı bir cilt görünümüne sahip olmak için dikkat edilmesi gereken cilt bakım tüyoları şunlardır:

 1. İyi bir cilt bakımı en temelde temizlik adımıyla başlamalıdır. İlk adımda cilt; temizleyici jel veya temizleyici su yardımıyla kirden ve ölü deriden arındırılmalıdır.
 2. İkinci adımda cilde tonik uygulanmalı ve gözeneklerde kalan makyaj ve kir kalıntıları derinlemesine temizlenmelidir.
 3. Cildin nem ihtiyacının karşılanması ve çeşitli cilt problemlerinin giderilmesi için yüz serumları kullanılmalıdır. Yüz serumu seçerken cilt tipine ve cildin ihtiyaç duyduğu bakım türüne dikkat edilmelidir.
 4. Son adımda ise cilt; iyi bir nemlendirici yardımıyla nemlendirilmeli ve güneş kremi sürülmelidir.

Dört mevsim boyunca gündüz saatlerinde dışarı çıkmadan önce güneş kremi kullanılmalıdır. Bakım gece saatlerinde yapılıyor ise nemlendirme adımıyla sonlandırılmalıdır.

 

Devamını Oku..