maruderm
500 TL ve üzeri alışverişlerde kargo bedava ! 500 TL ve üzeri alışverişlerde kargo bedava ! 500 TL ve üzeri alışverişlerde kargo bedava ! 500 TL ve üzeri alışverişlerde kargo bedava ! 500 TL ve üzeri alışverişlerde kargo bedava ! 500 TL ve üzeri alışverişlerde kargo bedava ! 500 TL ve üzeri alışverişlerde kargo bedava ! 500 TL ve üzeri alışverişlerde kargo bedava ! 500 TL ve üzeri alışverişlerde kargo bedava !

Melatonin ve Saç Dökülmesi Arasındaki İlişki

melatonin ve saç dökülmesi

Saç dökülmesi hem erkek hem de kadınları büyük oranda rahatsız eden bir problem olarak tanımlanmaktadır. Saç dökülmesi nedeniyle ortaya çıkan olumsuz sonuçlar, kişilerin özgüvenlerini olumsuz anlamda etkilemektedir. Özellikle erkekler, saç dökülmesi konusunda son derece hassas davranmaktadır.

Vücut yapısındaki değişiklikler ve hormon seviyelerinde görülen dengesizlikler, saç dökülmesi probleminin genel nedenleri arasında yer almaktadır. Saç dökülmesi probleminin en aza indirilmesi için, genel vücut sağlığının optimize edilmesi gerekmektedir.

Melatonin; uyku hormonu olarak da adlandırılan ve vücut yapısı üzerinde etkisi olan kimyasal bir madde olarak tanımlanmaktadır. Genel vücut sağlığının korunması ve geliştirilmesi için, melatonin hormonunun düzenli bir şekilde salgılanması gerekmektedir. Bu bağlamda melatonin ve saç dökülmesi arasında da anlamlı bir ilişki bulunmaktadır.

Melatonin Nedir ve Ne İşe Yarar?

Melatonin, gece saatlerinde salgılanması nedeniyle karanlıklar hormonu olarak da adlandırılmaktadır. Uyku düzeninin sağlanması ve korunması, melatonin hormonunun düzenli bir şekilde salgılanması ile mümkün hale gelmektedir.

Çeşitli fiziksel ve psikolojik hastalıklar, melatonin eksikliği söz konusu olduğunda ortaya çıkabilmektedir. Güçlü bir antioksidan olan melatonin, bağışıklık sistemini güçlendirmekte ve çoğu kronik hastalığın önüne geçebilmektedir.

Melatonin takviyesi, epifiz bezinin etkinlik düzeyini arttırması nedeniyle uykusuzluk tedavisinde kullanılmaktadır. Saat farklılıklarına, dönüşümlü mesailere ve gece nöbetlerine maruz kalan kişiler, melatonin takviyesi sayesinde uykusuzluğun getirdiği problemlere karşı korunmaktadır.

Melatonin ve Saç Sağlığı Arasında İlişki Var Mıdır?

Melatonin ve saç dökülmesi, pek çok açıdan ilişkili içerisinde olan iki kavramdır. Melatonin seviyesinde ufak düzeylerde düşüş yaşanması, saç problemlerinin oluşmasına zemin hazırlamaktadır. Düzenli uyku rutinine sahip olmayan kişilerin melatonin seviyeleri düştüğü için saç dökülmesi problemleri artmaktadır.

Melatonin ve saç dökülmesi arasında, dış etkenlerden etkilenen birden fazla ilişki bulunmaktadır. Melatonin, karanlık ortamlara ihtiyaç duyması nedeniyle, yaz aylarında daha az salgılanmaktadır. Bu nedenle yaz aylarında, mevsimsel saç dökülmeleri meydana gelmektedir.

Düzenli ve yeterli uyku, tüm vücut sistemlerinde olduğu gibi; saç dökülmesi üzerinde de oldukça etkilidir. İnsan vücudunun, işlevlerini sağlıklı bir şekilde yerine getirmesi için düzenli ve yeterli uykuya ihtiyaç duyduğu kanıtlanmıştır.

Düzenli bir uyku rutinine sahip olmayan kişilerin, melatonin de dâhil olmak üzere tüm hormon seviyeleri; büyük ölçüde düşmektedir. Melatonin seviyesindeki bu düşüş; saç dökülmesi, sivilce oluşumu, cilt kuruluğu ve benzeri olumsuz sonuçlara neden olabilmektedir.

Melatonin Eksikliği Saç Dökülmesi Yapar Mı?

Uyku düzeninin tüm vücut fonksiyonları üzerinde ne düzeyde etkili olduğu bilimsel araştırmalar ile kanıtlanmıştır. Verimli bir gece uykusu, saç dökülmesi de dâhil olmak üzere pek çok sağlık probleminin önüne geçmektedir. Düzenli gece uykusundan mahrum olan kişiler, sağlık problemlerine daha açık hale gelmektedir.

Serotonin, adrenalin, östrojen, progesteron ve testesteron hormonları; doğal saç dengesi üzerinde son derece etkili olan hormonlardan bazılarıdır. Melatonin hormonu da saç dökülmesi ve saç sağlığı üzerinde etkili olan hormonlardan biri olarak nitelendirilmektedir.

Melatonin ve saç dökülmesi, pek çok açıdan ilişkili olan iki kavram olarak görülmektedir. Yapılan araştırmalar, melatonin hormonu düşüşünün saç dökülmesi de dâhil olmak üzere pek çok olumsuz sonuca neden olduğunu göstermektedir.

Saç dökülmesi problemi nedeniyle doktora başvuran kişilerin, vitamin ve hormon düzeylerinde düşüş olduğu görülmektedir. Düzenli uyku ile salgılanan melatonin hormonu ve uygun ölçüde vitamin takviyesi sayesinde, saç dökülmesi sorunu en aza indirilmektedir.

Melatonin Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

Melatonin ve saç dökülmesi arasındaki ilişki, diğer vücut sistemlerinde de benzer etkiler göstermektedir. Melatonin eksikliğinin neden olabileceği pek çok hastalık bulunmaktadır. Bu hastalıklar, aynı belirtilerle seyredebilmektedir. Melatonin eksikliği belirtileri şunlardır:

 1. Uyku düzensizliği.
 2. Saç kırılması ve saç dökülmesi.
 3. Kaygı hissi.
 4. Huzursuzluk hissi.
 5. Halsizlik ve yorgunluk hissi.
 6. Anormal çarpıntı ve solunum problemleri.

Melatonin eksikliği nedeniyle ortaya çıkan bu belirtiler, kişilerin yaşamsal faaliyetlerini sağlıklı bir şekilde yürütmesine engel olmaktadır. Düzenli ve yeterli uykunun söz konusu olmadığı durumlarda, bu belirtilerle birlikte pek çok hastalık hızlı bir şekilde ortaya çıkabilmektedir.

Melatonin Seviyesi Nasıl Arttırılır?

Melatonin ve saç dökülmesi arasındaki ilişkinin farkına varan kişiler, melatonin seviyesini arttırmak için çeşitli yollara başvurmaktadır. Melatonin seviyesinin sağlıklı bir şekilde arttırılması; melatonin ve saç dökülmesi arasındaki ilişkileri en aza indirmektedir.

Kişiler, melatonin eksikliğinin neden olduğu problemlere; kalıcı bir şekilde engel olmak için yollar aramaktadır. Uzmanlar, melatonin seviyesinin sağlıklı bir şekilde artmasını sağlayan bazı önerilerde bulunmaktadır. Melatonin seviyesinin artmasını sağlayan yöntemler şunlardır:

 1. Yapay aydınlatmalardan kaçınmak.
 2. Melatonin takviyesi almak.
 3. Düzenli ve yeteri kadar uyumak.
 4. Gece uykusuna önem vermek.
 5. Melatonin açısından zengin gıdalar tüketmek.

Melatonin Sentezini Destekleyen Besinler

İnsan vücudu, düzenli uyku sayesinde melatonin üretimi gerçekleştirebilmektedir. Bununla beraber, melatonin hormonun besinler aracılığıyla takviye edilmesi de mümkündür. Melatonin içeren gıdalar ve bu bağlamda üretilen takviye ürünler, saç dökülmesi gibi olumsuz durumların önüne geçebilmektedir. Melatonin içerikli gıdalar şunlardır:

 1. Vişne
 2. Muz
 3. Ananas
 4. Yulaf
 5. Domates
 6. Süt ürünleri
 7. Somon balığı
 8. Beyaz pirinç
 9. Yumurta

Bu besinlerin düzenli bir şekilde tüketilmesi, melatonin ve saç dökülmesi arasındaki ilişkiyi büyük ölçüde düzenlemektedir. Melatonin seviyesinin düzenlenmesi ve düzenli beslenme alışkanlıklarına sahip olmak, saç dökülmesi problemlerinin en aza indirilmesine olanak tanımaktadır


 
Etiketler: melatonin-ve-sac-dokulmesi
Aralık 29, 2023
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR