Arayacağınız kelimeyi yazınız ve enter tuşuna basınız

Hormonal Sivilcelerden Kurtulma Yolları

Hormonal Sivilcelerden Kurtulma Yolları

Hormonal Sivilcelerden Kurtulma Yolları

Hormonal sivilce, hormon düzeylerindeki dalgalanmalar nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Özellikle testosteron ve östrojen hormonlarında görülen değişimler, hormonal sivilce oluşumunun kaynağı olarak görülmektedir. Hormon düzensizlikleri nedeniyle yağlanan cilt, sivilce oluşumuna açık bir hale gelmektedir.

Ergenlik ve hamilelik gibi hormonsal dengesizlik dönemlerinde, sivilce artışı yaşanmaktadır. Bu durumun nedeni, salgılanan hormonların normal seyrinin bozulması olarak gösterilmektedir. Ergenlik dönemi; hormon dengesinin aşırı düzeyde hasar almasına neden olarak, cildin doğal yağ dengesini bozmaktadır.

Yağ dengesi bozulan ciltler, sivilce ve siyah nokta oluşumuna açık hale gelmektedir. Dış etkenlerle cilde yapışan kir ve bakteriler, hormon dengesizliği neticesinde oluşan yağlanma ile birleşerek sivilce öbekleri oluşturmaktadır. Bu durum kişilerin yaşam kalitesini olumsuz yönde etkilemektedir.

Hormonal Sivilce Nedir?

Özellikle regl ve hamilelik gibi hormonsal dengesizliklerin baş gösterdiği dönemlerde, cilt dengesinin bozulması nedeniyle sivilce oluşumu meydana gelmektedir. Hormon dengesizliği nedeniyle, cilt yüzeyinde çıkan akne ve sivilce; kişilerin stres dolu günler yaşamasına neden olmaktadır.

Kadınların cilt yüzeyi; yumurtlama döneminden beş gün önceye kadar büyük ölçüde yağlanmaktadır.  Bu durumun nedeni regl döneminde değişen testosteron seviyeleri olarak gösterilmektedir. Bazı kişiler, oluşan yağlanma nedeniyle sivilce oluşumu gibi olumsuz durumlar yaşamaktadır.

Hormonal Sivilce Neden Oluşur?

Regl dönemi ile yağ hücrelerinin aktif hale gelmesi, sebum üretiminin hızlanmasına neden olmaktadır. Bu nedenle, cilt yağlanması ve hormonal sivilceler gibi olumsuz durumlar ortaya çıkabilmektedir. Değişen hormon seviyeleri de hormonal sivilcelerin kaynağını oluşturmaktadır. Uzmanlar tarafından belirlenen hormonal sivilce nedenleri şu şekilde sıralanmaktadır:

 1. Stres.
 2. Uyku düzensizliği.
 3. Hormon Bozukluğu.
 4. Polikistik Over.
 5. Regl.
 6. Ergenlik.
 7. Hamilelik.
 8. Menopoz.
 9. Aşırı Sebum
 10. Genetik yatkınlık.

Vücut sisteminin oluşturduğu hormonal dalgalanmalar, bazı hastalıklara yol açabilmektedir. Bu hormonal hastalıkların çoğu, sivilce oluşumu ile birlikte ilerlemektedir. Örneğin Polikistik Over Sendromu; kadınların yumurtalıklarında kist oluşması nedeniyle, sivilce oluşumuna sebebiyet vermektedir.

Uyku düzensizliği ve yetersiz beslenme gibi durumlar da hormonal dengesizliklere neden olabilmektedir. Kişilerin cilt problemlerini en aza indirmesi için düzenli bir şekilde uyuması ve bol bol su içmesi gerekmektedir. Yeterli düzeyde vitamin ve mineral takviyesi alınması da, cilt sorunlarının önüne geçebilmektedir.

Hormonal Sivilcelerin Kaynağı Nedir?

Hormonal sivilcelerin kaynağı, genellikle genetik yatkınlık olarak gösterilmektedir. Hormon bozukluğuna sahip olan bireylerin, çocuklarına da bu bozukluğu aktardığı bilimsel araştırmalar sayesinde kanıtlanmıştır. Genetik yatkınlık nedeniyle oluşan sivilceler, kişilerin yaşam kalitesini büyük ölçüde etkilemektedir.

Hormon bozukluğunun ve hormonal sivilcelerin bir diğer kaynağı; stres olarak gösterilmektedir. Stres, salgı bezleri de dâhil olmak üzere tüm vücut sistemini olumsuz yönde etkilemektedir. Stres düzeyinin optimize edilemediği durumlarda, cilt yüzeyi sivilce oluşumuna açık hale gelmektedir.

Sivilce oluşumunun bir diğer kaynağı ise düzensiz beslenme alışkanlıklarına sahip olmaktır. Aşırı yağlı gıdaların sıklıkla tüketilmesi, gazlı içecek ve katkı maddesi içeren ürünlerin beslenme rutininde yer alması; akne oluşumuna sebebiyet vermektedir.

Akne oluşumunun engellenmesi için yapılması gereken ilk şey, beslenme alışkanlıklarının düzenlenmesi ve sağlıklı bir şekilde yürütülmesi olmalıdır. Bilimsel araştırmalar, sağlıksız beslenme düzenine sahip olan kişilerin akne oluşumuna daha açık hale geldiğini kanıtlamaktadır.

Hormon Bozukluğu Sivilce Oluşumuna Neden Olur Mu?

Hormon bozukluğu, sivilce oluşumunun en temel nedenleri arasında yer almaktadır. Hormon bozukluğunun oluşturduğu hastalıklar, cilt kuruluğu ve akne oluşumu gibi problemlerin oluşmasını hızlandırmaktadır. Cilt bakımı eylemlerinin yeterli düzeyde yapılmaması, hormon bozukluğunun oluşturduğu olumsuz sonuçları arttırmaktadır.

Ergenlik, hamilelik ve regl gibi dönemsel durumlar, hormonal bozukluklara sebebiyet vermektedir. Ergenlik döneminde oluşan hormonal dengesizlikler, hem kadınların hem de erkeklerin en büyük problemleri arasında yer almaktadır. Ergenlik dönemine girilmesiyle, kadınlarda ve erkeklerde görülen sivilce oluşumu, genellikle dönemin sonuna gelindiğinde azalmaktadır.

Hormonal Sivilceler Nasıl Azaltılır?

Hormonal sivilcelerin azaltılması için, uzman cildiye doktorlarından yardım almak gerekmektedir. Hormonal sivilcelerin kaynağı genetik faktörler ve hormonal dengesizlikler olması nedeniyle, doktor kontrolünde ilaç kullanmak sivilce oluşumunun önüne geçebilmektedir.

Hormonal sivilce tedavisi; retinoid, antibiyotik, benzoil peroksit ve azelaik asit içeren ilaçlar ve kremler kullanılarak yürütülmektedir. Bu ilaç ve kremlerin düzenli bir şekilde önerilen ölçülerde kullanılması, uzun vadede kalıcı sonuçlar vermektedir.

Özellikle ağrı yapan ve kişiyi büyük ölçüde rahatsız eden iltihaplı sivilceler, ilaç veya krem kullanımı dışında herhangi bir yöntemle kolay kolay geçmemektedir. Klinik ortamda üretilen sivilce karşıtı tonik ürünleri, iltihaplı sivilcelerin hızlı bir şekilde geçmesine olanak tanımaktadır.

Hormon bozukluğu tedavisinde kullanılan ilaçlar da sivilce oluşumunun azalmasında etkili olmaktadır. Akne oluşumuna sebebiyet veren hormonal hastalığın tedavi edilmesi, cilt sağlığı da dâhil olmak üzere pek çok vücut sisteminin normal fonksiyonlarına kavuşmasına olanak tanımaktadır.

Hormonal Sivilcelerden Doğal Yollarla Kurtulmak Mümkün Müdür?

Hormonal sivilceler, doğal tedavi yöntemleriyle azaltılabilmektedir. Bu doğal yöntemlerden bazıları; cildin düzenli bir şekilde temizlenmesi, günlük olarak nemlendirilmesi ve makyaj ürünü kullanımının azaltılması olarak sıralanmaktadır. Kirli ve gözenekli yapıya sahip olan ciltlerin, akne oluşumuna yatkın olduğu görülmektedir. Hormonal sivilcelerden doğal olarak kurtulma yollarını maddelemek istersek:

 1. Sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazanmak.
 2. Stres faktörlerinden uzak kalmak.
 3. Su tüketimini arttırmak.
 4. Peeling ve tonik gibi arındırıcı ürünlerden faydalanmak.
 5. Spor yapmak ve hareketlilik düzeyini arttırmak.
 6. Sosyalleşmek ve sevilen aktivitelere yönelmek.
Pelda Yalçınkaya

Merhabalar ben Pelda. Cilt bakımı ve güzellik alanına büyük bir ilgi duyuyor ve bu alanda aktif şekilde araştırmalar yapıyorum. Araştırmalarım ve deneyimlerim sonucunda öğrendiklerimi Maruderm aracılığıyla sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.Yorumlar (0)

Henüz Yorum Eklenmemiş.


Yorum Yapın

Lütfen zorunlu alanları doldurunuz. *

Cilt Beyazlatıcı Ürünler Nasıl Kullanılır?

Cilt Beyazlatıcı Ürünler Nasıl Kullanılır?

Cilt beyazlatma, cilt lekelerini azaltmak ve cilt tonunu eşitlemek için kullanılan bir uygulamadır. Beyazlatıcı kremler, içerdikleri aktif maddelerle ciltteki koyu lekeleri azaltmaya yardımcı olmaktadır. Cilt beyazlatma yöntemleri düzenli olarak uygulanmalıdır ve cilde uygun olduğundan emin olunmalıdır. Bu yöntemlerin düzenli kullanımı ile ciltteki koyu lekeler azaltılabilmekte ve cilt tonunu eşitleyebilmektedir.

Çatlak Kremi Nedir Ne İşe Yarar?

Çatlak Kremi Nedir Ne İşe Yarar?

Çatlaklar, ciltteki esneklik kaybı sonucu ortaya çıkan yırtılmalar olarak tanımlanmaktadır. Bu durum, hızlı kilo alıp verme, genetik faktörler, hamilelik gibi durumlar sonucunda meydana gelmektedir. Çatlaklar estetik bir sorun olmanın yanı sıra, kaşıntı, hassasiyet ve ağrıya neden olabilmektedirler. Bu nedenle, çatlakların görünümünü azaltmaya yardımcı olabilecek çeşitli kremler üretilmektedir. Çatlak kremleri, ciltteki nem düzeyini arttırmak ve cilt esnekliği yeniden kazandırmak için tasarlanmaktadır.

Pişik Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Pişik Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Pişik, ciltte oluşan tahriş ve kızarıklık ile kendini gösteren bir durumdur. Pişik, bebeklerin hassas ciltlerinin bezin sürekli temasından kaynaklanmaktadır. Pişik belirtileri, şiddeti ve nedenine göre değişebilmektedir. Pişik tedavisi için, nemli ciltten kaçınmak, pişik kremi kullanmak, uygun bez seçimi yapmak ve hava alan kıyafetler giyinmek gibi önlemler alınabilmektedir.

Kusursuz Bir Görünüm İçin Minik İp Uçları 

Kusursuz Bir Görünüm İçin Minik İp Uçları 

Elde etmek istenilen kusursuz cilt görünümü için birkaç önemli noktaya dikkat edilmelidir. Cilt bakımına özen göstermek, cildi temiz ve nemli tutmak, düzenli olarak peeling yapmak ve güneşe karşı korunmak kusursuz bir cilt için en önemli adımlardır. Tüm bu faktörlere dikkat ederek, içeriden ve dışarıdan sağlıklı ve daha güzel bir görünüme sahip olmak mümkündür.

Her Mevsim Kullanabiliceğiniz Nemlendirici Krem Önerileri

Her Mevsim Kullanabiliceğiniz Nemlendirici Krem Önerileri

Nemlendirici kremler, ciltteki nemi korumak ve cildin yumuşak kalmasını sağlamak için kullanılmaktadır. Nemlendirici krem kullanımı mevsimlere veya hava koşullarına bağlı değildir. Cilt kuruluğu hissedildiğinde veya ciltte çatlaklar ve pullanmalar oluştuğunda mümkün olan en kısa sürede kullanılmalıdır. Nemlendirici krem seçerken, cilt tipine, içeriklerine ve kişisel tercihlere dikkat edilmelidir. Cilt tipine uygun olan ve besleyici bir nemlendirici seçmek, cildin daha sağlıklı görünmesini olanak tanımaktadır.

Hassas Cildiniz Varsa Bunları Yapmayın - Hassas Ciltlere Bakım Tavsiyeleri

Hassas Cildiniz Varsa Bunları Yapmayın - Hassas Ciltlere Bakım Tavsiyeleri

Hassas ciltler, tahrişe, kızarıklığa, kaşıntıya ve diğer cilt problemlerine yatkındırlar. Bu nedenle, hassas ciltler için uygun bakım ürünleri ve doğru bakım rutini önem taşımaktadır. Hassas ciltler için, doğal içerikli, hafif ve cildi tahriş etmeyen ürünleri tercih edilmelidir. Temizleyiciler, nemlendiriciler ve güneş koruyucuları hassas ciltler için uygun ürünlerdir. Hassas ciltler için doğal içerikli ürünler tercih edilmelidir.

Cilt Kuruluğu Neden Olur Kimlerde Görülür?

Cilt Kuruluğu Neden Olur Kimlerde Görülür?

Cilt kuruluğu, cildin nem seviyesinin düşük olmasıyla karakterizedir. Bu durum, birçok faktörden kaynaklanabilmektedir. UV ışınları, yaşlanma süreci ve çeşitli cilt hastalıkları; cilt kuruluğu problemlerinin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Cilt kuruluğu, ciltte rahatsızlık ve acıya neden olabilmekte ve sosyal anlamda da sıkıntılara yol açabilmektedir. Ancak doğru nemlendirici ve cilt bakım ürünleri kullanarak, cilt kuruluğuyla başa çıkmak mümkündür.

Cilt Bakımında Doğru Bilinen Yanlışlar

Cilt Bakımında Doğru Bilinen Yanlışlar

Cilt bakımı, sağlıklı bir cilde sahip olmak için önem taşımaktadır. Bu amaçla, kaliteli cilt bakım ürünleri seçilmeli ve düzenli bir cilt bakım rutini uygulanmaktadır. Ancak, yanlış bilinen bazı konular, yanlış ürün seçimi veya yanlış uygulama, cilt sağlığına zarar verebilmektedir. Bu nedenle, doğru bilgilere dayanarak cilt bakımı yapmak çok önemlidir.

Sağlıklı Bir Cilt İçin Beslenme Tüyoları

Sağlıklı Bir Cilt İçin Beslenme Tüyoları

Sağlıklı beslenmek; cildin sağlıklı, canlı ve parlak bir görünüme kavuşmasına yardımcı olmaktadır. Tüketilen gıdalara ve su miktarına dikkat edilerek; akne, yağlanma ve dökülme gibi cilt problemlerinin önüne geçilebilmektedir. Sağlıklı beslenmek, cilt problemlerinin tedavisinde de önemli rol oynamaktadır. Cilt ve vücut sağlığı için; vücudun ihtiyaç duyduğu suyun, turfanda bulunan meyve ve sebzelerin tüketilmesine özen göstermek gerekmektedir.

Vücut Kitle İndeksi Nedir?

Vücut Kitle İndeksi Nedir?

Vücut kitle indeksi; ağırlığın, boyun karesine bölünmesi ile elde edilmektedir. Vücut kitle indeksi hesaplamalarının temel amacı, bireyin hangi kilo kategorisinde bulunduğunu belirlemektir. Kilo kategorilerini oluşturan; vücut kitle indeksi değer aralıkları, Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirlenmektedir. İdeal vücut kitle indeksine sahip olmak için; aynı boydaki kişilerin cinsiyet ve metabolizma hızına göre farklı kilolara sahip olması gerekmektedir.

Vücut Analizi Nasıl Yapılır?

Vücut Analizi Nasıl Yapılır?

Vücut analizi; vücuttaki yağ, su, kas ve kemik gibi ağırlıkların oranını belirlenmek için yapılmaktadır. Vücut analizi hesaplamaları; bioelektrikal implant tekniği kullanılarak gerçekleştirilmektedir. Vücut analizi sayesinde; vücudun hangi bölgesinde, hangi ağırlıkların yoğunlukta olduğu görülebilmektedir. Kişiye özel beslenme ve egzersiz programlarının oluşturulması için; doktor diyetisyen ve antrenörler tarafından vücut analizi yaptırılması istenebilmektedir.

AHA ve BHA Serum Nedir ve Nasıl Kullanılır?

AHA ve BHA Serum Nedir ve Nasıl Kullanılır?

AHA ve BHA; cilt sağlığı açısından faydalı organik asitlerdir. Cilt sağlığının korunmasını ve cildin, parlak ve canlı bir görünüme sahip olmasını sağladığından dolayı AHA ve BHA cilt bakım ürünlerinin içerisinde sıkça kullanılır.

Maruderm Blog; cilt, saç ve tırnak bakımı hakkında pek çok güzellik tüyosunu kullanıcılara sunmak amacıyla içerik üretmektedir. Doğanın saf ve eşsiz güzelliklerini cilt bakım sektörüyle buluşturan Maruderm, tamamını Fransa'dan getirdiği hammaddelerle cilt bakım ürünleri ve yüz serumları hazırlamaktadır.

Cilt Bakım Tüyoları

Cilt bakımı hem kadınlar hem de erkekler açısından büyük önem taşımaktadır. Sağlıklı ve canlı bir cilt görünümüne sahip olmak için dikkat edilmesi gereken cilt bakım tüyoları şunlardır:

 1. İyi bir cilt bakımı en temelde temizlik adımıyla başlamalıdır. İlk adımda cilt; temizleyici jel veya temizleyici su yardımıyla kirden ve ölü deriden arındırılmalıdır.
 2. İkinci adımda cilde tonik uygulanmalı ve gözeneklerde kalan makyaj ve kir kalıntıları derinlemesine temizlenmelidir.
 3. Cildin nem ihtiyacının karşılanması ve çeşitli cilt problemlerinin giderilmesi için yüz serumları kullanılmalıdır. Yüz serumu seçerken cilt tipine ve cildin ihtiyaç duyduğu bakım türüne dikkat edilmelidir.
 4. Son adımda ise cilt; iyi bir nemlendirici yardımıyla nemlendirilmeli ve güneş kremi sürülmelidir.

Dört mevsim boyunca gündüz saatlerinde dışarı çıkmadan önce güneş kremi kullanılmalıdır. Bakım gece saatlerinde yapılıyor ise nemlendirme adımıyla sonlandırılmalıdır.

 

Devamını Oku..