Arayacağınız kelimeyi yazınız ve enter tuşuna basınız

Sivilce Oluşumuna Neden Olan Yiyecekler Nelerdir?

Sivilce Oluşumuna Neden Olan Yiyecekler Nelerdir?

Sağlıksız Beslenme Alışkanlıkları Sivilce Oluşturur Mu? Sivilce Oluşumuna Neden Olan Yiyecekler Nelerdir?

Sağlıksız beslenme alışkanlıkları, sivilce oluşumunun temel nedenleri arasında yer almaktadır. Sivilce oluşumunu tetikleyen yağ içerikli besinler, ısrarla tüketilmeye devam edildiğinde; çeşitli kronik hastalıkların oluşmasına zemin hazırlamaktadır. Özellikle cilt problemleri yaşayan kişilerin, beslenme alışkanlıklarını titizlikle düzenlemesi gerekmektedir. Yağlı veya hassas cilt yapısına sahip olan kişiler, beslenme alışkanlıklarından çok fazla etkilenmektedir.

Maruderm imzalı cilt bakım ürünleri, kişilerin cilt problemlerini bireysel olarak hedef almaktadır. İçeriğindeki doğal ürünler ve besleyici vitaminler sayesinde, cilt problemlerinin en aza indirilmesine destek olmaktadır. Özellikle sivilce oluşumuna eğilim gösteren ciltlerin, düzenli olarak cilt bakım ürünü kullanması gerekmektedir. Maruderm bünyesinde bulunan onlarca farklı çeşit cilt bakım ürünü, kişilerin sivilce problemini en aza indirmek için üretilmektedir.

Fazla miktarda yağ içeren abur cuburlar, sivilce oluşumunu tetiklemektedir. Katkı maddesi içeren işlenmiş gıdalar, cilt yüzeyinin aşırı düzeyde yağlanmasına neden olmaktadır. Maruderm yağlı ve karma ciltler için yüz yıkama jeli, cilt yüzeyinde bulunan fazla yağın arındırılmasına yardımcı olmaktadır. Özellikle yağlı cilt yapısına sahip olan kişiler, Maruderm imzalı ürünlere çok fazla rağbet göstermekte ve bu ürünleri severek kullanmaktadırlar.

Sivilce Nedir?

Sivilce; cilt yüzeyinde bulunan gözeneklerin, fazla yağ ve kir kalıntıları ile dolması anlamına gelmektedir. Yağ veya kir nedeniyle tıkanan gözenekler, zamanla iltihaplanmakta ve kronik sivilce oluşumuna neden olmaktadır. Aktif sivilceler, cilt yüzeyinde ağrı ve kaşıntı hissi oluşturmakta ve kişilerin yaşam kalitesini olumsuz anlamda etkilemektedir. Oluşan sivilcelerin tahrip edilmemesi, sivilce oluşumunun kronik hale gelmemesi için önem arz etmektedir.

Bazı sivilce türleri, çok derinlerde oluşabilmekte ve kişi için katlanılmaz olabilmektedir. Ergenlik ve hamilelik sivilceleri, hormonsal değişikliklerden kaynak aldıkları için daha agresif ve ısrarcı olmaktadır. Bu dönemlerde cilt yüzeyinin daha düzenli temizlenmesi, sivilce oluşumunun azaltılmasına yardımcı olmaktadır. Tonik ve peeling gibi uygulamalar, hormonsal nedenlerle oluşan sivilcelerin sakinleştirilmesine olanak tanımaktadır.

Sivilce Neden Oluşur?

Sivilce oluşumunun hızlanmasına neden olan veya doğrudan sivilce oluşturan pek çok faktör bulunmaktadır. Çevresel ve genetik olarak oraya çıkabilecek bu faktörler, kişilerin daha hızlı sivilce geliştirmesine neden olmaktadır. Sivilce oluşumuna genetik olarak yatkın olan kişiler, dış faktörlerden daha fazla etkilenmektedir. Stres veya hava kirliliği gibi olumsuz etkenler de sivilce oluşumunu tetiklemektedir. Sivilce oluşumunun nedenleri şu şekilde sıralanmaktadır:

 1. Hava kirliliği veya soğuk havalar.
 2. Uygun bakım ürünlerinin kullanılması.
 3. Çok fazla makyaj yapmak ve makyajla uyumak.
 4. Yağlı besin tüketimini abartmak.
 5. Regl düzensizliği.
 6. Hormonsal dengesizlikler.
 7. Karaciğer rahatsızlıkları.
 8. Polikistik over sendromu.
 9. Yeteri kadar su içmemek.
 10. Vücudun sebum dengesinin bozulması.
 11. Yaşam kalitesinin düşük olması.
 12. Sigara ve alkol kullanımı.

Sivilce Yapan Besinler Nelerdir?

Sivilce oluşumunu tetikleyen veya doğrudan sivilce yapan pek çok besin bulunmaktadır. Her besin bütün bünyeler üzerinde aynı etkiyi göstermez fakat bazı besinler sivilce oluşumu ile karakterize hale gelmektedir. Örneğin çok fazla trans yağ içeren veya çok fazla tuz içeren besinler, sivilce oluşumunu büyük ölçüde desteklemektedir.

Cips, işlenmiş çikolata, Çin tuzu, tavuk bulyon, katkı maddesi içeren salça, jelibon ve benzeri gıdalar; cildin doğal yağ dengesini bozarak sivilce oluşumunun hızlanmasına neden olmaktadır. Katkı maddesi içeren işlenmiş ürünleri gün içinde sıklıkla tüketmek, bir kaç saat içinde sivilce oluşumuna sebebiyet verebilmektedir.

Hormonlu tavuk, endüstriyel yumurta, işlenmiş süt ve süt ürünleri de sivilce oluşumunu büyük ölçüde tetiklemektedir. İnsan vücuduna faydasından çok zararı olan bu besinlerin; optimize düzeyde tüketilmesi, hem cilt sağlığı hem de genel vücut sağlığının korunması için önem arz etmektedir.

Sivilce yapan besinler, çeşitli kronik hastalıkların da temelini oluşturmaktadır. Örneğin çok fazla şekerli ve endüstriyel olarak üretilen besinler, sivilce oluşumunu tetiklediği gibi diyabet ve kardiyovasküler hastalıklara da zemin hazırlamaktadır. Obezite problemleri ile birlikte ilerleyen bu hastalıklar, uygun beslenme alışkanlıkları ile tedavi edilmektedir.  

Sivilce Nasıl Tedavi Edilir?

Sivilce tedavisi, dermatoloji uzmanları tarafından yürütülen profesyonel bir süreç olarak tanımlanmaktadır. Sivilce tedavisinde kimyasal içerikli krem ve ilaçlar kullanılmaktadır. Bu ilaçlar, antibiyotik etkisi bulunması nedeniyle; kısa sürede sivilce oluşumunu yok etmekte ve yeni sivilcelerin çıkmasını engellemektedir.

Sivilce tedavisi için, bazı doğal ürünlerin kullanımı da söz konusudur. Antioksidan özellik barındıran bitkisel ürünler, sivilce oluşumunun azalmasına yardımcı olmaktadır. Bu ürünlerin besin olarak tüketilmesi veya cilt yüzeyine doğrudan sürülmesi, sivilce oluşumunu azaltıcı etki göstermektedir. Aynı zamanda yeni sivilcelerin çıkmasını da engellemektedir.

Sivilce Oluşumu Nasıl Önlenir?

Sivilce oluşumunun önlenmesi için beslenme alışkanlıklarının sağlıklı formata geri döndürülmesi gerekmektedir. Yeni sivilcelerin çıkmaması için vücudun doğal yağ dengesini koruması önem arz etmektedir. Vücudun yağ dengesini bozmayan ürünlerin düzenli olarak tüketilmesi gerekmektedir. Meyve ve sebze ürünlerinin düzenli tüketilmesi, bu bağlamda önem arz etmektedir

Sıvı tüketiminin yeterli düzeyde olmaması da sivilce oluşumunu arttırmaktadır. Günlük en az 2 litre kadar su tüketmek, sivilce oluşumunu azalması için önem arz etmektedir. Su tüketimi sayesinde ödem atan cilt dokuları, doğal yağ dengesini tekrar kazanmakta ve oluşan sivilcelerin daha kolay telafi edilmektedir. Beslenme alışkanlıklarının sağlıklı hale getirilmesi ve su tüketiminin arttırılması, sivilce oluşumunu büyük ölçüde azaltmaktadır.

Pelda Yalçınkaya

Merhabalar ben Pelda. Cilt bakımı ve güzellik alanına büyük bir ilgi duyuyor ve bu alanda aktif şekilde araştırmalar yapıyorum. Araştırmalarım ve deneyimlerim sonucunda öğrendiklerimi Maruderm aracılığıyla sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.Yorumlar (0)

Henüz Yorum Eklenmemiş.


Yorum Yapın

Lütfen zorunlu alanları doldurunuz. *

Magic Crush Nedir?

Magic Crush Nedir?

Magic Crush; bölgesel zayıflama yöntemleri arasında yer almakta ve vücut dokularının daha aktif çalışmasına yardımcı olmaktadır. Tek seansta dâhi etkili sonuçlar veren Magic Crush, sarkma ve selülit gibi oluşumlara da iyi gelmektedir. Jawline belirginleştirme ve kırışıklık giderme gibi alanlarda kullanılan Magic Crush, ağrısız ve güvenli bir işlem olması nedeniyle sıklıkla tercih edilmektedir.

Soğuk Lipoliz Nedir, Ne İşe Yarar?

Soğuk Lipoliz Nedir, Ne İşe Yarar?

Soğuk lipoliz, bölgesel incelme yöntemleri arasında yer alan ve 0’ın altında sıcaklıklara çalışan profesyonel bir tedavi prosedürüdür. Soğuk lipoliz uygulaması ile yağ dokuları dondurularak deforme edilmekte ve kişinin bölgesel olarak incelmesi mümkün hale gelmektedir. Soğuk lipoliz, bölgesel incelmenin yanı sıra cilt problemlerinin azalmasına da yardımcı olmaktadır. Çok yönlü etkileri nedeniyle öne çıkan soğuk lipoliz, birçok kişi tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

Erkekler İçin Cilt Bakım Önerileri

Erkekler İçin Cilt Bakım Önerileri

Erkekler için cilt bakım önerileri; tıraş sonrası bakım, peeling ve tonik uygulamaları, gözenek sıkılaştırıcı bakım ürünü kullanımı ve güneş koruyucu krem kullanımı olarak sıralanmaktadır. Erkekler için cilt bakım ürünleri aracılığıyla yapılan bu uygulamalar, erkek bireylerin daha temiz ve sağlıklı bir cilde sahip olmalarına olanak tanımaktadır. Erkekler, cilt bakım rutinlerine özen göstererek; yaşlanma belirtilerini ve kırışıklık oluşumunu en aza indirebilmektedir.

G5 Masajı Nedir? Faydaları Nelerdir?

G5 Masajı Nedir? Faydaları Nelerdir?

Bölgesel incelme yöntemleri arasında yer alan G5 Masajı, yağ dokularına yüksek yoğunluklu titreşimler göndermekte ve kişinin sıkılaşarak kilo vermesini mümkün hale getirmektedir. G5 bölgesel zayıflama, selülit ve çatlak gibi cilt problemlerine de iyi gelmekte ve uzun vadede kalıcı sonuçlar vermektedir. Uygulama bölgesine olan kan akışını hızlandıran G5 Masajı; çok fonksiyonlu etkileri nedeniyle sıklıkla tercih edilmektedir

Sıcak Havada Vücut Kokusuna Kesin Çözüm Nedir?

Sıcak Havada Vücut Kokusuna Kesin Çözüm Nedir?

Yaz aylarının doğal bir getirisi olan aşırı terleme, vücut kokusu problemlerinin baş göstermesine neden olmaktadır. Ter kokusu, yoğun tempoda ve kalabalık ortamlarda çalışan kişilerin; yaşam kalitesini düşürmekte ve iş motivasyonunu olumsuz etkilemektedir. Yaz aylarında oluşan vücut kokusunun, doğal yollarla giderilmesi; uzun vadede kalıcı sonuç elde edilmesi adına önem arz etmektedir.

Kırışıklıklara Karşı Neler Yapılmalıdır?

Kırışıklıklara Karşı Neler Yapılmalıdır?

Cilt yüzeyinde oluşan kırışıklıklar, ilerleyen yaş veya stres gibi faktörler nedeniyle ortaya çıkmakta ve kişilerin solgun görünmesine neden olmaktadır. Kırışıklık görünümünün azalması için anti age serum ve krem çeşitlerinin düzenli olarak kullanılması gerekmektedir. Kırışıklık karşıtı bakım ürünleri, cilt dokularındaki kolajen üretimini desteklemekte ve kişinin daha genç görünmesine yardımcı olmaktadır.

Koltuk Altı Kararması Nasıl Geçer?

Koltuk Altı Kararması Nasıl Geçer?

Koltuk altı kararması, yanlış epilasyon yöntemleri nedeniyle ortaya çıkmakta ve yaz aylarının diken üstünde geçmesine neden olmaktadır. Ayrıca koltuk altı bölgesine uygulanan jilet ve ağda gibi geleneksel yöntemler, söz konusu bölgenin doğal renk pigmentlerini kaybetmesine sebebiyet vermektedir. Koltuk altı kararmasını azaltan yöntemler; kese uygulaması, peeling uygulaması, beyazlatıcı bakım ürünü kullanımı ve lazer epilasyon olarak sıralanmaktadır.

Gözaltı Morluklarına Kesin Çözüm

Gözaltı Morluklarına Kesin Çözüm

Gözaltı morlukları; yorgunluk, uykusuzluk, sağlıksız beslenme alışkanlıkları, yoğun iş temposu, stres ve kalıtım gibi faktörler nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Göz çevresi bakım ürünleri ve bazı klinik tedaviler, gözaltı morluklarının giderilmesine yardımcı olmakta ve kişinin daha genç görünmesine olanak tanımaktadır.

Göz Çevresi Bakımı Nasıl Yapılır?

Göz Çevresi Bakımı Nasıl Yapılır?

Göz çevresi bakımı, kaz ayakları ve gözaltı morluklarının azalmasına yardımcı olmaktadır. Besleyici yüz serumları ve organik bakım ürünleriyle yapılan göz çevresi bakımı, kişinin kendini daha genç hissetmesine ve daha az kırışıklık problemi yaşamasına olanak tanımaktadır. Göz çevresi bakım ürünleri; gözaltı morlukları, gözaltı torbaları ve kazayağı gibi problemlere özel olarak formüle edilmektedir.

Çocuklar Nemlendirici Ürün Kullanabilir mi?

Çocuklar Nemlendirici Ürün Kullanabilir mi?

Çocuklar ve bebekler, hassas bir cilt yapısına sahip olmaları nedeniyle; cilt kuruluğu, pişik, tahriş ve güneş yanığı gibi olumsuz durumları daha sık yaşamaktadır. Bebek ve çocuk cildinin korunması için çocuklar için nemlendirici krem ve serum çeşitlerinden yararlanmak gerekmektedir. Ebeveynler, çocuklarının cilt sağlığını; dış unsurların zararlı etkilerine karşı korumak adına, nemlendirici bakım ürünlerine rağbet göstermektedir.

Güneşten Kızaran Yüze Ne Yapılmalı?

Güneşten Kızaran Yüze Ne Yapılmalı?

Yaz aylarında, gereken önlemlerin alınmaması nedeniyle ortaya çıkan güneş yanığı; cilt lekesi problemlerinin hızlanmasına ve cilt yüzeyinin yoğun bir şekilde kızarmasına neden olmaktadır. Güneş nedeniyle kızaran ciltler, gereken önlemlerin alınmaması halinde yoğun bir acı ve hassasiyet hissi oluşturmaktadır. Soğuk kompres, yoğurt maskesi ve aloe vera kullanımı; güneş nedeniyle kızaran ciltlerin sakinleştirilmesine yardımcı olmaktadır.

Yüz Bakım Ürünleri Nelerdir? Ve Nasıl Kullanılır?

Yüz Bakım Ürünleri Nelerdir? Ve Nasıl Kullanılır?

Yüz bakım ürünleri; temizleyici jel, tonik, peeling, serum ve nemlendirici krem olarak sıralanmaktadır. Yüz bakım ürünlerinin düzenli olarak kullanılması; cilt problemlerinin azalmasına yardımcı olmaktadır. Cilt gözeneklerinin açılmasına ve cildin doğal nem dengesini yeniden kazanmasına olanak tanıyan yüz bakım ürünleri, birçok kişi tarafından güvenle kullanılmakta ve verim sağlamaları nedeniyle tekrar tekrar tercih edilmektedirler.

Maruderm Blog; cilt, saç ve tırnak bakımı hakkında pek çok güzellik tüyosunu kullanıcılara sunmak amacıyla içerik üretmektedir. Doğanın saf ve eşsiz güzelliklerini cilt bakım sektörüyle buluşturan Maruderm, tamamını Fransa'dan getirdiği hammaddelerle cilt bakım ürünleri ve yüz serumları hazırlamaktadır.

Cilt Bakım Tüyoları

Cilt bakımı hem kadınlar hem de erkekler açısından büyük önem taşımaktadır. Sağlıklı ve canlı bir cilt görünümüne sahip olmak için dikkat edilmesi gereken cilt bakım tüyoları şunlardır:

 1. İyi bir cilt bakımı en temelde temizlik adımıyla başlamalıdır. İlk adımda cilt; temizleyici jel veya temizleyici su yardımıyla kirden ve ölü deriden arındırılmalıdır.
 2. İkinci adımda cilde tonik uygulanmalı ve gözeneklerde kalan makyaj ve kir kalıntıları derinlemesine temizlenmelidir.
 3. Cildin nem ihtiyacının karşılanması ve çeşitli cilt problemlerinin giderilmesi için yüz serumları kullanılmalıdır. Yüz serumu seçerken cilt tipine ve cildin ihtiyaç duyduğu bakım türüne dikkat edilmelidir.
 4. Son adımda ise cilt; iyi bir nemlendirici yardımıyla nemlendirilmeli ve güneş kremi sürülmelidir.

Dört mevsim boyunca gündüz saatlerinde dışarı çıkmadan önce güneş kremi kullanılmalıdır. Bakım gece saatlerinde yapılıyor ise nemlendirme adımıyla sonlandırılmalıdır.

 

Devamını Oku..