Arayacağınız kelimeyi yazınız ve enter tuşuna basınız

Güneşten Kızaran Yüze Ne Yapılmalı?

Güneşten Kızaran Yüze Ne Yapılmalı?

Güneşten Kızaran Yüze Ne Yapılmalı?

Yaz aylarının korkulu rüyası olan güneş yanığı, gerekli önlemlerin alınmaması hâlinde ortaya çıkmakta ve cilt lekesi problemlerinin hızlanmasına neden olmaktadır. Güneş yanığının önlenmesi için bazı önlemlerin titizlikle uygulanması gerekmektedir. Aksi takdirde, kısa ve uzun vadede büyük cilt sorunları baş göstermektedir. Güneş yanığının önlenmesi için alınması gereken önlemler şu şekilde sıralanmaktadır:

 1. Güneş Kremi Kullanmak: Yüksek faktörlü güneş kremleri, güneş yanığı ve cilt lekelerinin önlenmesi için büyük ölçüde önem arz etmektedir. Yaz ve kış aylarında düzenli olarak kullanılması gereken bu ürünler, güneşin zararlı ışınlarına en iyi şekilde bertaraf edilebilmektedir.
 2. Şapka ve Güneş Gözlüğü Kullanmak: Yaz aylarında, özellikle güneş ışınlarının en dik geldiği saatlerde; şapka ve güneş gözlüğü kullanımına özen göstermek gerekmektedir. Şapka ve güneş gözlüğü, güneş ışınlarının yüz ve göz çevresine düğmesine engel olmaktadır.
 3. Öğle Saatlerinde Dışarı Çıkmamak: Yaz aylarının en sıcak saatlerinde, savunmasız bir şekilde dışarı çıkmak; güneş yanığı ve lekelenme gibi sorunların hızlanmasına neden olmaktadır. Bu nedenle, öğle ve ikindi saatlerinde mümkün olduğunca az dışarı çıkmak gerekmektedir.

Maruderm SPF + 50 Leke Karşıtı Güneş Kremi, doğal içeriklerin mucizevi etkilerinden ilham alarak formüle edilmektedir. Yüksek koruyuculuğu sayesinde, cilt yüzeyini UVA ve UVB ışınlarına karşı mükemmel bir şekilde korumaktadır. Bir güneş koruyucudan beklenen tüm nitelikleri taşıyan Maruderm güneş kremi, üstün nitelikli özellikleri sayesinde sıklıkla tercih edilmekte ve müşterilerinin memnuniyetini kazanmaktadır.

Güneş Yanığı

Güneş Yanığı Neden Olur?

Güneş yanığı, güneş ışınlarına karşı savunmasız bir şekilde kalan cildin; kızarması veya ödem oluşturması nedeniyle oluşmaktadır. Güneş yanığı nedeniyle ortaya çıkan cilt problemleri, kişilerin yaşam kalitesini büyük ölçüde düşürmektedir. Bu nedenle, özellikle yaz aylarının aşırı sıcaklarında; güneş korucu ürünlerinin büyük bir dikkatle kullanılması önem arz etmektedir.

Şapka ve gözlük kullanımı, güneşin zararlı etkilerini azaltabilmektedir. Şapka ve gözlük sayesinde yüz bölgesine düşmeyen güneş ışınları, cilt problemlerinin önlenmesinde altın rol oynamaktadır. Güneş gözlüğü, göz çevresi problemlerini azalmasına yardımcı olmaktadır. Güneş ışınlarının neden olduğu kırışıklık problemleri, güneş gözlüğü kullanımıyla engellenebilmektedir.

Hassas cilt yapısı, güneş yanığı oluşumunun hızlanmasına neden olmaktadır. Hassas bir yapıya sahip olan ciltler, bariyer gücünü kaybetmekte ve UV ışınlarına daha açık hale gelmektedir. Maruderm Bariyer Onarıcı Güçlendirici Ceramide Cilt Bakım Serumu, cilt bariyerinin güçlenmesine ve güneş ışınlarının etkisiz hale getirilmesine yardımcı olmaktadır.

Güneşten Kızaran Yüze Yapılması Gerekenler

Güneş Yanığı Nasıl Önlenir?

Güneş yanığının önlenmesi için yaz aylarının büyük bir dikkatle geçirilmesi gerekmektedir. Özellikle temmuz ve ağustos aylarında, güneş kremi kullanımının maksimum düzeyde tutulması önem arz etmektedir. Güneş kremleri, UVA ve UVB ışınlarına karşı mükemmel bir koruma sağlamakta ve kişilerin güneş yanığı gibi problemleri daha az yaşamasına olanak tanımaktadır.

Güneş yanığının önlenebilmesi için güneş ışınlarının dik açıyla geldiği saatlerde dışarı çıkmamak gerekmektedir. Öğle ve ikindi saatleri, güneş yanığı için son derece müsait zaman dilimleri arasında yer almaktadır. Yaz aylarında, özellikle bu saatlerde daha az dışarı çıkmak; güneş yanığı ve cilt lekesi problemlerinin azalmasına yardımcı olmaktadır.

Cilt bakım rutinlerinin, düzenli ve yeterli bir şekilde yapılması; güneş yanığı oluşumunun azalmasına yardımcı olmaktadır. Özellikle leke karşıtı bakım ürünleri, güneş yanıklarının sebebiyet verdiği cilt lekelerini azaltmaktadır. Maruderm leke karşıtı bakım ürünleri şu şekilde sıralanmaktadır:

 1. Maruderm Niancinamide Leke Karşıtı ve Gözenek Sıkılaştırıcı Krem
 2. Maruderm Glutatyon Beyazlatıcı ve Leke Karşıtı Milk Serum
 3. Maruderm Leke Karşıtı Cilt Beyazlatıcı Bakım Kremi
 4. Maruderm Leke Karşıtı ve Cilt Beyazlatıcı Bakım Serumu
 5. Maruderm Leke Karşıtı Cilt Beyazlatıcı AHA Tonik

Güneş Yanığı Yüz

Güneşten Kızaran Yüze Ne Yapılmalı?

Gereken önlemlerin alınmaması nedeniyle, yoğun bir şekilde kızaran ve hassaslaşan ciltler; bazı uygulamalar ile yatıştırılabilmektedir. Bu uygulamaların, mümkün olan en hızlı şekilde yapılması; güneş yanığının ileri boyutlara ulaşmaması adına önem arz etmektedir. Güneşten kızaran ciltler için yapılması gerekenler şu şekilde sıralanmaktadır:

 1. Soğuk Kompres

Soğuk kompres, güneş yanığının ve güneş hassasiyetinin azalmasına yardımcı olmaktadır. Buz küpü veya ıslak bir bez, soğuk kompres uygulaması için yeterli olmaktadır. Güneş nedeniyle kızaran yüz bölgeleri, bu ürünler yardımıyla soğutulmaktadır. Böylelikle, güneş yanığının oluşturduğu yoğun hassasiyet; doğal yollarla dindirilmekte ve kişinin büyük acılar çekmesine engellemektedir.

 1. Yatıştırıcı Bakım Kremi

Maruderm Centella Asiatica Yatıştırıcı Nemlendirici Milk Serum, güneş yanığının dindirilmesine yardımcı olmaktadır. Güneş nedeniyle kızaran ve hassasiyet gösteren ciltler, yarıştığı kremler ile bir nebze olsun rahatlatılmaktadır. Centella bitkisinin onarıcı etkisi, güneş yanığının ciddi bir düzeye ulaşmadan dindirilmesine olanak tanımaktadır.

 1. Yoğurt Maskesi

Yoğurt, güçlü bir antioksidan olması nedeniyle güneş yanığı belirtilerinin azalmasına ve cilt yüzeyinin soğutulmasına yardımcı olmaktadır. Güneş yanığı tespit edilir edilmez cilt yüzeyine yoğurt sürmek, yanık nedeniyle oluşan acının dindirilmesine olanak tanımaktadır. Yoğurt maskesi sayesinde, güneş nedeniyle hasar alan cilt mükemmel bir şekilde yatıştırılabilmektedir.

 1. Aloe Vera Maskesi

Aloe vera, güneş yanığı için kullanılan doğal ürünler arasında yer almaktadır. Soğutucu etkisi bulunan ve güneş yanığının oluşturduğu acıyı azaltan aloe vera, cilt sağlığı üzerindeki olumlu etkileri nedeniyle sıklıkla tercih edilmektedir. Mis kokusu ve sakinleştirici yapısı ile öne çıkan aloe vera, güneş kızarıklarının azaltılmasında sıklıkla tercih edilmektedir.

Pelda Yalçınkaya

Merhabalar ben Pelda. Cilt bakımı ve güzellik alanına büyük bir ilgi duyuyor ve bu alanda aktif şekilde araştırmalar yapıyorum. Araştırmalarım ve deneyimlerim sonucunda öğrendiklerimi Maruderm aracılığıyla sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.Yorumlar (0)

Henüz Yorum Eklenmemiş.


Yorum Yapın

Lütfen zorunlu alanları doldurunuz. *

Cilt Beyazlatıcı Ürünler Nasıl Kullanılır?

Cilt Beyazlatıcı Ürünler Nasıl Kullanılır?

Cilt beyazlatma, cilt lekelerini azaltmak ve cilt tonunu eşitlemek için kullanılan bir uygulamadır. Beyazlatıcı kremler, içerdikleri aktif maddelerle ciltteki koyu lekeleri azaltmaya yardımcı olmaktadır. Cilt beyazlatma yöntemleri düzenli olarak uygulanmalıdır ve cilde uygun olduğundan emin olunmalıdır. Bu yöntemlerin düzenli kullanımı ile ciltteki koyu lekeler azaltılabilmekte ve cilt tonunu eşitleyebilmektedir.

Çatlak Kremi Nedir Ne İşe Yarar?

Çatlak Kremi Nedir Ne İşe Yarar?

Çatlaklar, ciltteki esneklik kaybı sonucu ortaya çıkan yırtılmalar olarak tanımlanmaktadır. Bu durum, hızlı kilo alıp verme, genetik faktörler, hamilelik gibi durumlar sonucunda meydana gelmektedir. Çatlaklar estetik bir sorun olmanın yanı sıra, kaşıntı, hassasiyet ve ağrıya neden olabilmektedirler. Bu nedenle, çatlakların görünümünü azaltmaya yardımcı olabilecek çeşitli kremler üretilmektedir. Çatlak kremleri, ciltteki nem düzeyini arttırmak ve cilt esnekliği yeniden kazandırmak için tasarlanmaktadır.

Pişik Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Pişik Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Pişik, ciltte oluşan tahriş ve kızarıklık ile kendini gösteren bir durumdur. Pişik, bebeklerin hassas ciltlerinin bezin sürekli temasından kaynaklanmaktadır. Pişik belirtileri, şiddeti ve nedenine göre değişebilmektedir. Pişik tedavisi için, nemli ciltten kaçınmak, pişik kremi kullanmak, uygun bez seçimi yapmak ve hava alan kıyafetler giyinmek gibi önlemler alınabilmektedir.

Kusursuz Bir Görünüm İçin Minik İp Uçları 

Kusursuz Bir Görünüm İçin Minik İp Uçları 

Elde etmek istenilen kusursuz cilt görünümü için birkaç önemli noktaya dikkat edilmelidir. Cilt bakımına özen göstermek, cildi temiz ve nemli tutmak, düzenli olarak peeling yapmak ve güneşe karşı korunmak kusursuz bir cilt için en önemli adımlardır. Tüm bu faktörlere dikkat ederek, içeriden ve dışarıdan sağlıklı ve daha güzel bir görünüme sahip olmak mümkündür.

Her Mevsim Kullanabiliceğiniz Nemlendirici Krem Önerileri

Her Mevsim Kullanabiliceğiniz Nemlendirici Krem Önerileri

Nemlendirici kremler, ciltteki nemi korumak ve cildin yumuşak kalmasını sağlamak için kullanılmaktadır. Nemlendirici krem kullanımı mevsimlere veya hava koşullarına bağlı değildir. Cilt kuruluğu hissedildiğinde veya ciltte çatlaklar ve pullanmalar oluştuğunda mümkün olan en kısa sürede kullanılmalıdır. Nemlendirici krem seçerken, cilt tipine, içeriklerine ve kişisel tercihlere dikkat edilmelidir. Cilt tipine uygun olan ve besleyici bir nemlendirici seçmek, cildin daha sağlıklı görünmesini olanak tanımaktadır.

Hassas Cildiniz Varsa Bunları Yapmayın - Hassas Ciltlere Bakım Tavsiyeleri

Hassas Cildiniz Varsa Bunları Yapmayın - Hassas Ciltlere Bakım Tavsiyeleri

Hassas ciltler, tahrişe, kızarıklığa, kaşıntıya ve diğer cilt problemlerine yatkındırlar. Bu nedenle, hassas ciltler için uygun bakım ürünleri ve doğru bakım rutini önem taşımaktadır. Hassas ciltler için, doğal içerikli, hafif ve cildi tahriş etmeyen ürünleri tercih edilmelidir. Temizleyiciler, nemlendiriciler ve güneş koruyucuları hassas ciltler için uygun ürünlerdir. Hassas ciltler için doğal içerikli ürünler tercih edilmelidir.

Cilt Kuruluğu Neden Olur Kimlerde Görülür?

Cilt Kuruluğu Neden Olur Kimlerde Görülür?

Cilt kuruluğu, cildin nem seviyesinin düşük olmasıyla karakterizedir. Bu durum, birçok faktörden kaynaklanabilmektedir. UV ışınları, yaşlanma süreci ve çeşitli cilt hastalıkları; cilt kuruluğu problemlerinin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Cilt kuruluğu, ciltte rahatsızlık ve acıya neden olabilmekte ve sosyal anlamda da sıkıntılara yol açabilmektedir. Ancak doğru nemlendirici ve cilt bakım ürünleri kullanarak, cilt kuruluğuyla başa çıkmak mümkündür.

Cilt Bakımında Doğru Bilinen Yanlışlar

Cilt Bakımında Doğru Bilinen Yanlışlar

Cilt bakımı, sağlıklı bir cilde sahip olmak için önem taşımaktadır. Bu amaçla, kaliteli cilt bakım ürünleri seçilmeli ve düzenli bir cilt bakım rutini uygulanmaktadır. Ancak, yanlış bilinen bazı konular, yanlış ürün seçimi veya yanlış uygulama, cilt sağlığına zarar verebilmektedir. Bu nedenle, doğru bilgilere dayanarak cilt bakımı yapmak çok önemlidir.

Sağlıklı Bir Cilt İçin Beslenme Tüyoları

Sağlıklı Bir Cilt İçin Beslenme Tüyoları

Sağlıklı beslenmek; cildin sağlıklı, canlı ve parlak bir görünüme kavuşmasına yardımcı olmaktadır. Tüketilen gıdalara ve su miktarına dikkat edilerek; akne, yağlanma ve dökülme gibi cilt problemlerinin önüne geçilebilmektedir. Sağlıklı beslenmek, cilt problemlerinin tedavisinde de önemli rol oynamaktadır. Cilt ve vücut sağlığı için; vücudun ihtiyaç duyduğu suyun, turfanda bulunan meyve ve sebzelerin tüketilmesine özen göstermek gerekmektedir.

Vücut Kitle İndeksi Nedir?

Vücut Kitle İndeksi Nedir?

Vücut kitle indeksi; ağırlığın, boyun karesine bölünmesi ile elde edilmektedir. Vücut kitle indeksi hesaplamalarının temel amacı, bireyin hangi kilo kategorisinde bulunduğunu belirlemektir. Kilo kategorilerini oluşturan; vücut kitle indeksi değer aralıkları, Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirlenmektedir. İdeal vücut kitle indeksine sahip olmak için; aynı boydaki kişilerin cinsiyet ve metabolizma hızına göre farklı kilolara sahip olması gerekmektedir.

Vücut Analizi Nasıl Yapılır?

Vücut Analizi Nasıl Yapılır?

Vücut analizi; vücuttaki yağ, su, kas ve kemik gibi ağırlıkların oranını belirlenmek için yapılmaktadır. Vücut analizi hesaplamaları; bioelektrikal implant tekniği kullanılarak gerçekleştirilmektedir. Vücut analizi sayesinde; vücudun hangi bölgesinde, hangi ağırlıkların yoğunlukta olduğu görülebilmektedir. Kişiye özel beslenme ve egzersiz programlarının oluşturulması için; doktor diyetisyen ve antrenörler tarafından vücut analizi yaptırılması istenebilmektedir.

AHA ve BHA Serum Nedir ve Nasıl Kullanılır?

AHA ve BHA Serum Nedir ve Nasıl Kullanılır?

AHA ve BHA; cilt sağlığı açısından faydalı organik asitlerdir. Cilt sağlığının korunmasını ve cildin, parlak ve canlı bir görünüme sahip olmasını sağladığından dolayı AHA ve BHA cilt bakım ürünlerinin içerisinde sıkça kullanılır.

Maruderm Blog; cilt, saç ve tırnak bakımı hakkında pek çok güzellik tüyosunu kullanıcılara sunmak amacıyla içerik üretmektedir. Doğanın saf ve eşsiz güzelliklerini cilt bakım sektörüyle buluşturan Maruderm, tamamını Fransa'dan getirdiği hammaddelerle cilt bakım ürünleri ve yüz serumları hazırlamaktadır.

Cilt Bakım Tüyoları

Cilt bakımı hem kadınlar hem de erkekler açısından büyük önem taşımaktadır. Sağlıklı ve canlı bir cilt görünümüne sahip olmak için dikkat edilmesi gereken cilt bakım tüyoları şunlardır:

 1. İyi bir cilt bakımı en temelde temizlik adımıyla başlamalıdır. İlk adımda cilt; temizleyici jel veya temizleyici su yardımıyla kirden ve ölü deriden arındırılmalıdır.
 2. İkinci adımda cilde tonik uygulanmalı ve gözeneklerde kalan makyaj ve kir kalıntıları derinlemesine temizlenmelidir.
 3. Cildin nem ihtiyacının karşılanması ve çeşitli cilt problemlerinin giderilmesi için yüz serumları kullanılmalıdır. Yüz serumu seçerken cilt tipine ve cildin ihtiyaç duyduğu bakım türüne dikkat edilmelidir.
 4. Son adımda ise cilt; iyi bir nemlendirici yardımıyla nemlendirilmeli ve güneş kremi sürülmelidir.

Dört mevsim boyunca gündüz saatlerinde dışarı çıkmadan önce güneş kremi kullanılmalıdır. Bakım gece saatlerinde yapılıyor ise nemlendirme adımıyla sonlandırılmalıdır.

 

Devamını Oku..