Arayacağınız kelimeyi yazınız ve enter tuşuna basınız

Güneş Lekelerinden Hangi Kremlerle Korunmalıyız?

Güneş Lekelerinden Hangi Kremlerle Korunmalıyız?

Güneş Lekelerinden Hangi Kremlerle Korumalıyız?

Güneş lekeleri, UVA ve UVB ışınları nedeniyle oluşmakta ve cilt dokularının hasar görmesine neden olmaktadır. Özellikle sıcak iklim koşullarında yaşayan kişiler, güneş lekesi oluşumunu daha fazla yaşamaktadır. Güneşin dik ışınlarla yeryüzüne değmesi, insan cildinin hasar almasına ve daha yaşlı görünmesine neden olmaktadır.

Günümüzde, ozon tabakasının incelmesi ve kişilerin güneş koruyucu ürünlere gereken hassasiyeti göstermemesi; güneş lekesi oluşumunu yaygınlaştırmaktadır. Güneş ışınlarının, güneş lekesi haricinde; cilt kanseri ve tümör gibi durumlara da neden olduğu görülmektedir. Bu nedenle bireylerin, güneş kremi kullanımına özen göstermesi gerekmektedir.

Güneş koruyucu ürünler, güneşin zararlı ışınlarını engellemekte ve cildin doğal renk pigmentlerini korumaktadır. UVA ve UVB ışınlarının neden olduğu melonin artışı, güneş koruyucu ürünler ile önlenmektedir. Güneş koruyucu ürünlerin, dört mevsim boyunca düzenli olarak kullanılması ve hiçbir şekilde ihmal edilmemesi önem arz etmektedir.

Güneş Lekeleri

Güneş Lekesi Nedir?

Güneş lekesi, güneşin zararlı ışınları nedeniyle oluşan cilt kusurları olarak tanımlanmaktadır. Güneş ışınları, cilt bariyerini delip geçerek; hücrelerin doğal işleyişini bozmaktadır. Zamanla yıkıma uğrayan hücreler, koyu renkli bir görünüm alarak cilt üzerinde birikmektedir. Bu durum, çil ve güneş lekesi formunda kişilerin hayatına girmektedir.

Günümüzde, hemen hemen herkes; güneş lekesi oluşumunu belirli dönemlerde yaşamaktadır. Güneş altında kalmak zorunda olan ve güneş koruyucu ürün kullanmayan kişiler; cilt kanseri gibi ciddi hastalıklara daha sık yakalanmaktadır. Bununla birlikte, güneşin zararlı ışınları; cilt kırışıklıklarının artmasına ve kişinin olduğundan daha yaşlı görünmesine sebebiyet vermektedir.

Güneş lekeleri, göz çevresine veya yanaklara sirayet ederek; kişilerin yüz bütünlüğünü bozmaktadır. Özellikle gözaltı morlukları, güneşin zararlı ışınlarından direkt olarak etkilenmektedir. Bu durumun en yaygın nedeni, güneş koruyucu ürün kullanılsa dahi göz altlarına sürülmemesidir. Yüz bölgesinin bütün kısımları, güneş koruyucu kreme tâbi tutulmalıdır.

Güneş Lekesi Neden Oluşur?

Hemen hemen herkes, yaz aylarının sıcacık hissinden ve güneşlenmenin verdiği keyiften hoşlanmaktadır. Tatil döneminin en keyifli anları, sıcacık güneş ve pırıl pırıl bir deniz ile sağlanmaktadır. Her güzel şeyin bir bedeli olduğu gibi yaz aylarının korkulu rüyası da güneş lekeleridir. Bununla birlikte, kış aylarında da güneş lekesi oluşumu görülmektedir. Güneş lekesi nedenleri şu şekilde sıralanmaktadır:

 1. Yüksek koruyuculuk gücü olan güneş kremlerini, düzenli olarak kullanmamak.
 2. Şapka ve güneş gözlüğü kullanımına özen göstermemek.
 3. Güneşin en dik açıyla geldiği saatlerde dışarıda kalmak.
 4. Yoğun iş temposu nedeniyle, cilt bakımına özen göstermemek.
 5. Çeşitli nedenlerle zayıflayan cilt sağlığı.
 6. Sağlıksız beslenme alışkanlıklarına sahip olmak.
 7. Vitamin eksikliği yaşamak.

Yaz aylarının en keyifli anlarında, güneş lekesi gibi olumsuz durumlarla karşılaşmamak için çeşitli önlemler eş zamanlı olarak alınması gerekmektedir. Güneş kremi kullanımı, tam da bu noktada devreye girerek; yaz aylarının daha keyifli geçmesini sağlamaktadır. Güneş koruyucu ürünleri, şapka ve güneş gözlüğü gibi aksesuarlarla desteklemek; güneşin zararlı etkilerinden en iyi şekilde korunmayı sağlamaktadır.

Güneş Lekelerinden Kurtulmak İçin Yapılması Gerekenler

Güneş Lekesi Nasıl Tedavi Edilir?

Güneş lekeleri, bazı tıbbi ve klinik tedavilerle tamamen yok edilebilmektedir. Teknoloji alanında yapılan atılımlar, güzellik sektörünün de hızla gelişmesine olanak tanımaktadır. Güneş lekesi tedavileri, uzman estetik cerrahi doktorları tarafından ve güzellik merkezi profesyonelleri tarafından yapılmaktadır. Çoğunlukla lazer desteği içeren bu uygulamalar, etkili sonuç vermeleri nedeniyle birçok kişi tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

Güneş lekesi tedavisi, cilt yüzeyinde deforme olan bölgelerin; eski sağlıklı rengine yeniden sahip olması için yapılmaktadır. Pigmentasyon veya kolajen desteği içeren uygulamalar, güneş lekelerinin en iyi şekilde giderilmesine olanak tanımaktadır. Güneş lekesi tedavileri şu şekilde sıralanmaktadır:

 1. IPL
 2. Işık Sistemleri
 3. KTP
 4. Fraksiyonel Lazer
 5. G5 Masajı
 6. HIFU
 7. Gençlik Aşısı
 8. Glutatyon Tedavisi

Güneş lekelerinin giderilmesi için bazı serum ve krem çeşitleri de kullanılmaktadır. Düzenli kullanımda son derece etkili sonuç veren bu ürünler, birçok kişi tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Özellikle gece yatmadan önce, beyazlatıcı özelliği bulunan cilt bakımı ürünü kullanmak; güneş lekelerinin en hızlı şekilde giderilmesine olanak tanımaktadır.

Maruderm, doğal ürünlerden aldığı ilhamla; güzellik sektörünün bitki özleriyle buluşmasına olanak tanımaktadır. Maruderm bünyesinde bulunan leke karşıtı bakım ürünleri, güneş lekelerinin azalmasına ve yeni leke oluşumunun önlenmesine yardımcı olmaktadır. Etki düzeyleriyle öne çıkan bazı Maruderm leke karşıtı ürünler şu şekilde sıralanmaktadır:

 1. Maruderm Niancinamide Leke Karşıtı ve Gözenek Sıkılaştırıcı Krem
 2. Maruderm Leke Karşıtı Cilt Beyazlatıcı Bakım Kremi
 3. Maruderm Azelaik Asit Solüsyon Aydınlatıcı Leke Karşıtı Cilt Bakım Serumu
 4. Maruderm Leke Karşıtı Cilt Beyazlatıcı AHA Tonik
 5. Maruderm Leke Karşıtı Cilt Beyazlatıcı Bakım Serumu

Güneş Lekesine İyi Gelen Krem

 

Güneş Lekelerinden Korunma Yöntemleri

Güneş lekesi, kişilerin cilt bütünlüğü bozması nedeniyle oldukça can sıkıcı bir durum olarak nitelendirilmektedir. Güneş lekesi oluşumunun engellenmesi için bazı ürünlerin düzenli kullanılması ve bazı önerilerin dikkate alınması gerekmektedir. Güneş lekelerinden korunma yolları şu şekilde sıralanmaktadır:

 1. Güneş Kremi Kullanmak

Güneş kremi kullanmak, leke oluşumunun önüne geçmesinin yanında; yaşlanma karşıtı etki göstermesi nedeniyle de önem arz etmektedir. UV ışınları, cildin doğal nem ve yağ dengesini bozmakta ve güneş kreminin kullanılmadığı durumlarda cildi çok daha hızlı tahrip etmektedir.

Güneş kremi kullananlar, güneş lekesi ve kırışıklık oluşumuna karşı daha dirençli olmaktadır. Bu bağlamda güneş kreminin kış ayları da dâhil olmak üzere dört mevsim düzenli bir şekilde kullanılması gerekmektedir.

Piyasada bulunan güneş koruyucu ürünler, kişilerin cilt tiplerine özel olarak formüle edilmektedir. Kişiler, cilt tiplerine uyum sağlayacak en iyi ürünü; kaliteli ve uygun fiyatlı ürünler arasından kolaylıkla seçebilmektedir.

Güneş Kremi Kullanmanın Faydaları

 1. Cilt Yüzeyini Bol Bol Nemlendirmek

Bilimsel araştırmalar, nemsiz ciltlerin leke oluşumuna daha yatkın olduğunu göstermektedir. Nem açısından yetersiz kalan cilt dokuları, güneşin zararlı ışınlarına karşı daha dirençsiz olmaktadır. Cildin doğal nem dengesinin korunması için günlük en az iki litre kadar su içilmesi ve sıvı bazlı yiyeceklerin düzenli olarak tüketilmesi gerekmektedir.

Cilt yüzeyinin doğal içerikli ürünlerle düzenli olarak nemlendirilmesi, güneş lekelerinden korunma yöntemleri arasında yer almaktadır. Uygun nemlendiricilerle yapılan nemlendirme işlemi, kişilerin daha canlı ve daha taze bir cilde sahip olmasına yardımcı olmaktadır.

 1. Güneş Gözlüğü ve Şapka Kullanmak

Yaz aylarında, güneş gözlüğü ve şapka kullanımına özen göstermek; cilt lekesi problemlerinin engellenmesine yardımcı olmaktadır. Özellikle şapka kullanımı, güneşin tüm zararlı ışınlarının cilt yüzeyine değmesini engellemektedir. Bu sayede, UVA ve UVB ışınları cilt yüzeyine ulaşamamakta ve cilt yüzeyi leke oluşumuna karşı dirençli hale gelmektedir.

Güneş gözlüğü ve şapka kullanımı, göz çevresinin korunması açısından da önem arz etmektedir. Güneşin zararlı ışınları, göz çevresinin kırışmasına ve gözaltlarında morluklar oluşmasına sebebiyet vermektedir. Şapka ve güneş gözlüğü birlikte kullanılarak, yaz aylarının yakıcı etkilerinden korunmak mümkün hale gelmektedir.

Leke Karşıtı Güneş Kremi Faydaları

 1. Güneşin En Tepede Olduğu Saatlerde Dışarı Çıkmamak

Yaz aylarında, saat 11.00 ve 16.00 arasında geçen zaman dilimi; yakıcı güneş ışınlarının daha dik açılarla gelmesi nedeniyle son derece tehlike arz etmektedir. Güneşin en tepede olduğu saatlerde, mecbur kalmadıkça dışarı çıkmamak; güneş lekesi oluşumunun önlenmesine yardımcı olmaktadır.

Güneşin en tepede olduğu saatlerde güneş ışınlarına karşı savunmasız bir şekilde dışarı çıkmak, cilt lekelerinin hızlı bir şekilde oluşmasına sebebiyet vermektedir. Bu saatlerde zarurî nedenlerle dışarı çıkıldığında, güneş kremi kullanmayı ve şapka takmayı ihmal etmemek gerekmektedir.

Maruderm SPF + 50 Leke Karşıtı Güneş Kremi

Güneş lekelerinin, henüz oluşmadan engellenmesi; uzun vadede yaşanacak sorunların önüne geçmektedir. Güneş lekesi oluşumunun önlenebilmesi için üstün bir koruyuculuk düzeyi sergileyen güneş kremlerinin düzenli olarak kullanılması gerekmektedir. Şapka ve gözlük kullanımına özen göstermek, güneş kreminin etkinlik düzeyini artırarak; güneş lekesi oluşumunun önüne geçebilmektedir.

Maruderm SPF + 50 Leke Karşıtı Güneş Kremi, içerdiği arbutin molekülü sayesinde; var olan lekelerin azalmasına ve cildin güneşin zararlı ışınlarına karşı en iyi şekilde korunmasına yardımcı olmaktadır. Son derece kolay kullanılabilen ve kimyasal madde içermeyen güneş kremi, üstün nitelikli özellikleri sayesinde birçok kişi tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

Pelda Yalçınkaya

Merhabalar ben Pelda. Cilt bakımı ve güzellik alanına büyük bir ilgi duyuyor ve bu alanda aktif şekilde araştırmalar yapıyorum. Araştırmalarım ve deneyimlerim sonucunda öğrendiklerimi Maruderm aracılığıyla sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.Yorumlar (0)

Henüz Yorum Eklenmemiş.


Yorum Yapın

Lütfen zorunlu alanları doldurunuz. *

Cilt Beyazlatıcı Ürünler Nasıl Kullanılır?

Cilt Beyazlatıcı Ürünler Nasıl Kullanılır?

Cilt beyazlatma, cilt lekelerini azaltmak ve cilt tonunu eşitlemek için kullanılan bir uygulamadır. Beyazlatıcı kremler, içerdikleri aktif maddelerle ciltteki koyu lekeleri azaltmaya yardımcı olmaktadır. Cilt beyazlatma yöntemleri düzenli olarak uygulanmalıdır ve cilde uygun olduğundan emin olunmalıdır. Bu yöntemlerin düzenli kullanımı ile ciltteki koyu lekeler azaltılabilmekte ve cilt tonunu eşitleyebilmektedir.

Çatlak Kremi Nedir Ne İşe Yarar?

Çatlak Kremi Nedir Ne İşe Yarar?

Çatlaklar, ciltteki esneklik kaybı sonucu ortaya çıkan yırtılmalar olarak tanımlanmaktadır. Bu durum, hızlı kilo alıp verme, genetik faktörler, hamilelik gibi durumlar sonucunda meydana gelmektedir. Çatlaklar estetik bir sorun olmanın yanı sıra, kaşıntı, hassasiyet ve ağrıya neden olabilmektedirler. Bu nedenle, çatlakların görünümünü azaltmaya yardımcı olabilecek çeşitli kremler üretilmektedir. Çatlak kremleri, ciltteki nem düzeyini arttırmak ve cilt esnekliği yeniden kazandırmak için tasarlanmaktadır.

Pişik Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Pişik Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Pişik, ciltte oluşan tahriş ve kızarıklık ile kendini gösteren bir durumdur. Pişik, bebeklerin hassas ciltlerinin bezin sürekli temasından kaynaklanmaktadır. Pişik belirtileri, şiddeti ve nedenine göre değişebilmektedir. Pişik tedavisi için, nemli ciltten kaçınmak, pişik kremi kullanmak, uygun bez seçimi yapmak ve hava alan kıyafetler giyinmek gibi önlemler alınabilmektedir.

Kusursuz Bir Görünüm İçin Minik İp Uçları 

Kusursuz Bir Görünüm İçin Minik İp Uçları 

Elde etmek istenilen kusursuz cilt görünümü için birkaç önemli noktaya dikkat edilmelidir. Cilt bakımına özen göstermek, cildi temiz ve nemli tutmak, düzenli olarak peeling yapmak ve güneşe karşı korunmak kusursuz bir cilt için en önemli adımlardır. Tüm bu faktörlere dikkat ederek, içeriden ve dışarıdan sağlıklı ve daha güzel bir görünüme sahip olmak mümkündür.

Her Mevsim Kullanabiliceğiniz Nemlendirici Krem Önerileri

Her Mevsim Kullanabiliceğiniz Nemlendirici Krem Önerileri

Nemlendirici kremler, ciltteki nemi korumak ve cildin yumuşak kalmasını sağlamak için kullanılmaktadır. Nemlendirici krem kullanımı mevsimlere veya hava koşullarına bağlı değildir. Cilt kuruluğu hissedildiğinde veya ciltte çatlaklar ve pullanmalar oluştuğunda mümkün olan en kısa sürede kullanılmalıdır. Nemlendirici krem seçerken, cilt tipine, içeriklerine ve kişisel tercihlere dikkat edilmelidir. Cilt tipine uygun olan ve besleyici bir nemlendirici seçmek, cildin daha sağlıklı görünmesini olanak tanımaktadır.

Hassas Cildiniz Varsa Bunları Yapmayın - Hassas Ciltlere Bakım Tavsiyeleri

Hassas Cildiniz Varsa Bunları Yapmayın - Hassas Ciltlere Bakım Tavsiyeleri

Hassas ciltler, tahrişe, kızarıklığa, kaşıntıya ve diğer cilt problemlerine yatkındırlar. Bu nedenle, hassas ciltler için uygun bakım ürünleri ve doğru bakım rutini önem taşımaktadır. Hassas ciltler için, doğal içerikli, hafif ve cildi tahriş etmeyen ürünleri tercih edilmelidir. Temizleyiciler, nemlendiriciler ve güneş koruyucuları hassas ciltler için uygun ürünlerdir. Hassas ciltler için doğal içerikli ürünler tercih edilmelidir.

Cilt Kuruluğu Neden Olur Kimlerde Görülür?

Cilt Kuruluğu Neden Olur Kimlerde Görülür?

Cilt kuruluğu, cildin nem seviyesinin düşük olmasıyla karakterizedir. Bu durum, birçok faktörden kaynaklanabilmektedir. UV ışınları, yaşlanma süreci ve çeşitli cilt hastalıkları; cilt kuruluğu problemlerinin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Cilt kuruluğu, ciltte rahatsızlık ve acıya neden olabilmekte ve sosyal anlamda da sıkıntılara yol açabilmektedir. Ancak doğru nemlendirici ve cilt bakım ürünleri kullanarak, cilt kuruluğuyla başa çıkmak mümkündür.

Cilt Bakımında Doğru Bilinen Yanlışlar

Cilt Bakımında Doğru Bilinen Yanlışlar

Cilt bakımı, sağlıklı bir cilde sahip olmak için önem taşımaktadır. Bu amaçla, kaliteli cilt bakım ürünleri seçilmeli ve düzenli bir cilt bakım rutini uygulanmaktadır. Ancak, yanlış bilinen bazı konular, yanlış ürün seçimi veya yanlış uygulama, cilt sağlığına zarar verebilmektedir. Bu nedenle, doğru bilgilere dayanarak cilt bakımı yapmak çok önemlidir.

Sağlıklı Bir Cilt İçin Beslenme Tüyoları

Sağlıklı Bir Cilt İçin Beslenme Tüyoları

Sağlıklı beslenmek; cildin sağlıklı, canlı ve parlak bir görünüme kavuşmasına yardımcı olmaktadır. Tüketilen gıdalara ve su miktarına dikkat edilerek; akne, yağlanma ve dökülme gibi cilt problemlerinin önüne geçilebilmektedir. Sağlıklı beslenmek, cilt problemlerinin tedavisinde de önemli rol oynamaktadır. Cilt ve vücut sağlığı için; vücudun ihtiyaç duyduğu suyun, turfanda bulunan meyve ve sebzelerin tüketilmesine özen göstermek gerekmektedir.

Vücut Kitle İndeksi Nedir?

Vücut Kitle İndeksi Nedir?

Vücut kitle indeksi; ağırlığın, boyun karesine bölünmesi ile elde edilmektedir. Vücut kitle indeksi hesaplamalarının temel amacı, bireyin hangi kilo kategorisinde bulunduğunu belirlemektir. Kilo kategorilerini oluşturan; vücut kitle indeksi değer aralıkları, Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirlenmektedir. İdeal vücut kitle indeksine sahip olmak için; aynı boydaki kişilerin cinsiyet ve metabolizma hızına göre farklı kilolara sahip olması gerekmektedir.

Vücut Analizi Nasıl Yapılır?

Vücut Analizi Nasıl Yapılır?

Vücut analizi; vücuttaki yağ, su, kas ve kemik gibi ağırlıkların oranını belirlenmek için yapılmaktadır. Vücut analizi hesaplamaları; bioelektrikal implant tekniği kullanılarak gerçekleştirilmektedir. Vücut analizi sayesinde; vücudun hangi bölgesinde, hangi ağırlıkların yoğunlukta olduğu görülebilmektedir. Kişiye özel beslenme ve egzersiz programlarının oluşturulması için; doktor diyetisyen ve antrenörler tarafından vücut analizi yaptırılması istenebilmektedir.

AHA ve BHA Serum Nedir ve Nasıl Kullanılır?

AHA ve BHA Serum Nedir ve Nasıl Kullanılır?

AHA ve BHA; cilt sağlığı açısından faydalı organik asitlerdir. Cilt sağlığının korunmasını ve cildin, parlak ve canlı bir görünüme sahip olmasını sağladığından dolayı AHA ve BHA cilt bakım ürünlerinin içerisinde sıkça kullanılır.

Maruderm Blog; cilt, saç ve tırnak bakımı hakkında pek çok güzellik tüyosunu kullanıcılara sunmak amacıyla içerik üretmektedir. Doğanın saf ve eşsiz güzelliklerini cilt bakım sektörüyle buluşturan Maruderm, tamamını Fransa'dan getirdiği hammaddelerle cilt bakım ürünleri ve yüz serumları hazırlamaktadır.

Cilt Bakım Tüyoları

Cilt bakımı hem kadınlar hem de erkekler açısından büyük önem taşımaktadır. Sağlıklı ve canlı bir cilt görünümüne sahip olmak için dikkat edilmesi gereken cilt bakım tüyoları şunlardır:

 1. İyi bir cilt bakımı en temelde temizlik adımıyla başlamalıdır. İlk adımda cilt; temizleyici jel veya temizleyici su yardımıyla kirden ve ölü deriden arındırılmalıdır.
 2. İkinci adımda cilde tonik uygulanmalı ve gözeneklerde kalan makyaj ve kir kalıntıları derinlemesine temizlenmelidir.
 3. Cildin nem ihtiyacının karşılanması ve çeşitli cilt problemlerinin giderilmesi için yüz serumları kullanılmalıdır. Yüz serumu seçerken cilt tipine ve cildin ihtiyaç duyduğu bakım türüne dikkat edilmelidir.
 4. Son adımda ise cilt; iyi bir nemlendirici yardımıyla nemlendirilmeli ve güneş kremi sürülmelidir.

Dört mevsim boyunca gündüz saatlerinde dışarı çıkmadan önce güneş kremi kullanılmalıdır. Bakım gece saatlerinde yapılıyor ise nemlendirme adımıyla sonlandırılmalıdır.

 

Devamını Oku..