quick-info

MARUDERM

güvenli ödeme yöntemleri

Arayacağınız kelimeyi yazınız ve enter tuşuna basınız

Gözenekler Neden Büyür? Gözenekleri Nasıl Sıkılaştırabiliriz?

Gözenekler Neden Büyür? Gözenekleri Nasıl Sıkılaştırabiliriz?

Gözeneklerin büyümesi, deri sağlığının genel durumu ile alakalıdır. Gözeneklerdeki bozulmaların sebep olduğu problemler ortaya çıkıyorsa kişisel bakımın aksatılmaması gerekir. Cildin güzel görünmesi için cilt sağlığını korumak gerekir. Kişisel bakımın önemli olmadığı söylenemez. Farklı yaş gruplarındaki her bireyin gözenek sorunlarıyla karşılaşması mümkündür. “Ciltteki gözenekler neden büyür?” sorusuna cevap verebilmek için, derini katmanlarını tanımak gerekir.

İnsan derisi üç katmanlıdır. Kişisel bakım ürünlerinin en çok etkide bulunduğu katmanlar, dış yüzeyi meydana getiren epidermis tabakası ve et dokusunu çevreleyen dermis tabakasıdır. Dermisin altındaki hipodermis veya diğer adıyla subcutis tabakası, kan damarları ile sinirlerin bulunduğu bölgedir. Ayrıca hipodermis, ince bir yağ tabakasına da sahiptir. Genişlemesinden şikayet edilen gözenekler, en dıştaki epidermis tabakasının yüzey kısmındadır. Fakat etkili bir gözenek bakımı için her üç deri tabakasının da beslenmesi gerekir. Çünkü epidermisin daha esnek olmasını sağlayan kolajen ve elastin lifleri, çoğunlukla dermis ve hipodermistedir.

Gözeneklerde Tıkanma Sorunu Kimlerde Görülür?

Kolajen eksikliği, gözeneklerin genişlemesi ile sonuçlanan başlıca olumsuzluktur. Kolajen lifleri, vücuda dışarıdan alınmayıp deri tarafından üretilebilir. Kişisel bakım ürünlerinde bulunan peptitler sayesinde kolajen miktarını artırmak mümkündür. Gözenek boyutlarında büyümeye sebep olan diğer faktör ise UV ışınlarıdır. Genç yaştaki bireylerin cilt kırışıklığı ve göz altı şişkinliği yaşaması ultraviyole ışınlardan kaynaklanır. Ergenlik çağındaki gençlerden ileri yaşlı kimselere kadar, tüm bireylerde gözenek problemlerine rastlamak mümkündür.

Güvenilir ürünler aracılığıyla cilt koruması sağlamadan açık havaya çıkılması önerilmez. Ayrıca beslenme, birçok konuda olduğu gibi cilt üzerine de etkilerini gösteren faktörlerdendir. “Gözeneklerim kapandı, ne yapmalıyım?” diyenler aşırı yağlı besinlerden uzak durabilir. Kızartmalar, yağlı tohumlar ve hayvansal yağlar daha az tüketilmelidir.

Geniş Gözeneklerden Kurtulmak İçin Ne Yapılabilir?

Cilt gözeneklerinin aşırı büyümesi, cilt tipine uygun bakım ürünleriyle engellenebilir. Kuru ve gözenekli cilt için nemlendirici etkiye sahip ürünler kullanmak mümkündür. Cildin nem dengesi, gözeneklerin sağlığıyla ilişkili olduğundan krem, serum ve tonikler devamlı kullanılmalıdır. Kuru ciltlerin kolay çatlayabilmesi, kaşıntı hissi ortaya çıkarması ve tahrişe yatkın olması dikkat çeken detaylardır. Hassas ve kuru ciltler için uygun sayılabilen Aloe Vera içerikli ürünler, ölçülü kullanım halinde birçok semptomdan kurtulmanız için yeterli olur.

Gözenekli cilt nasıl düzelir?” sorusuna verilebilecek diğer cevap, Allantoin içerikli ürünler kullanmaktır. Allantoin maddesi, hücrelerde tutulan su miktarını artırır. Cildin büzüşerek çizgili bir görünüm almasını engellemek için Matrixyl de etkilidir. Hücrelerin yenilenme sürecine katkıda bulunan Matrixyl, cilt dokusunu onarmakla beraber ten renginin açılmasına yardımcı olur. Bir çeşit peptit olduğu için kolajen bağlarını uyararak cildin esnekliğini artırabilir.

Nikotinamid veya Niyasinamid olarak Türkçeye çevrilebilen Niacinamide, bir çeşit B 3 vitaminidir ve anti – bakteriyel özellikler taşır. Ciltte gelişerek zaman içinde lekelenmeye sebep olan akneleri, sivilceleri ve siyah noktaları ortadan kaldırabilir. Bu etken maddelerin ön plana çıktığı ürünleri kullanarak yağlı ve gözenekli cilt tipinden döküntülü ve gözenekli ciltlere kadar birçok cilde uygun bakımlar sağlanabilir.

Evde Gözenek Sıkılaştırma Nasıl Yapılır?

Evde cilt bakımı yapmak isteyenler, çeşitli kür ya da karışımlar yerine dermatolojik ürünleri tercih edebilir. Farklı cilt tiplerine uygun olarak hazırlanmış olan kırışıklık önleyici kremler, cilt bakım serumları, nemlendirici tonikler kolayca kullanılabilir. Herhangi bir ekipmana, desteğe veya bilgilendirmeye ihtiyaç duymadan değerlendirebileceğiniz gözenek sıkılaştırıcı serum, krem, jel, maske çeşitleri birbirinden farklı içeriklere sahiptir. Her cilt tipi, yaş grubu ve kişisel bakım ihtiyacına uygun olan ürünler, kullanma talimatlarına göre değerlendirilebilir. Fakat kişisel bakım kremi, cilt tonikleri ya da gözenek açıcı maske evde hazırlanamayacak ürünlerdir.

Her kişisel bakım ürününün aynı sıklıkta ve aynı yöntemlerle kullanılamayacağı da unutulmamalıdır. Eğer cilt bakımınızı gerçekleştirmenize yarayacak ürünlere henüz sahip değilseniz, işinizi bir miktar da olsa kolaylaştırabilecek bazı tedbirlere başvurabilirsiniz. Ev şartlarına uygun olan cilt bakım tavsiyelerinden birkaçı şöyledir:

  • Gün içinde bol bol yüzünüzü yıkayabilirsiniz. Yüz yıkamak, basit fakat etkili bir bakım sağlar. Gözeneklerde biriken toz, kir ve yağların temizlenmesi için sıcak veya ılık değil, soğuk su tercih etmeniz faydalı olabilir.
  • Yaz aylarında pencereden içeriye vuran sıcak hava cildinizi yağlandırabilir. Gözeneklere yağ dolmasını engellemek için, açık pencere önlerinde uzun süre oturmamanız tavsiye edilir. Eğer balkona çıkacaksanız ve hava çok güneşliyse, güneş kremi kullanarak cilt gözenekleri korunabilir.
  • Eğer gözeneklerde büyüme sorunu ileri seviyeye ulaşmışsa banyo ve tuvalette ayrı havlular kullanmalısınız. Havlular, yüz ve el gibi daima deri tazeleyen vücut bölgelerine temas eder. Havlu yüzeyi, farklı miktarlardaki ölü derileri üzerinde barındırabilir. Tıkalı gözeneklerinize çok sayıda ölü deri hücresi dolarsa sivilce ve akne şikayetleri artar. Sadece siz tarafından kullanılan ve düzenli olarak yıkanan havlular bu açıdan faydalıdır.

Burun Üstündeki Gözenekler Nasıl Temizlenir?

Gözenek temizleme ve sıkılaştırma açısından burun bölgesi farklı bir yere sahiptir. Burnun en çok yağlandığı bölgeler, yüz yıkarken suyun en az temas ettiği köşe taraflardır. Yapısı gereği öne doğru uzanan burunlarımız, dik açıyla düşen ve cilde zarar veren ultraviyole ışınlarına daha çok maruz kalır. İçi yağ dolu gözenekler, burun çevresinde görülen siyah noktaların başlıca sebebidir. Yüz yıkarken, burun bölgesini iki ya da üç parmakla ovalamak ve sonra temiz cilde serum uygulamak faydalıdır. Yüzünüzü yıkadıktan sonra burnunuzu tekrar yıkarken tırnağınızı kullanmamanız gerekir.

Yüzünüze, hızlı bir şekilde su çarpmaktansa yıkama işlemini yavaşça yapmanız önerilir. Yavaş olmanız halinde buruna temas edecek su miktarını artırabilirsiniz. Günlük olarak gözenek sıkılaştırıcı maske kullanmanız da burun bölgesini fazla yağ ve ölü deriden temizlemenize katkı sağlayabilir. Burnunuza fazla dokunmamanız ve havanın sıcak olduğu saatlerde güneş bakım kremi kullanmanız da önemlidir.

Gözeneklerin Büyümesi MaruDerm Kalitesiyle Engellenebilir

MaruDerm'in sizlere sunduğu gözenek sıkılaştırıcı ürünler, kolay bir kullanıma sahiptir. Belli bir rutinde kullanabileceğiniz krem, jel ve tonik seti cildinizin tüm ihtiyaçlarını karşılayabilir. Yağlı ve kuru ciltlerin kullanımına uygun olarak üretilen günlük bakım kremi, 2 ya da 3 defa kullanılabilir. Gözenek temizleyici jel ve tonik de aynı sıklıkta kullanılabilecek ürünlerdir. Fakat ürünlerin kullanım detayları farklılık gösterir. Düzenli ve sıralı şekilde kullanmanız durumunda setlerimizin birçok faydasına şahit olabilirsiniz. Set içerisinde bulunan krem, jel ve toniği kullanırken dikkat etmeniz gerekenler şöyledir:

  • Setteki ürünler arasından, ilk olarak yüz temizleme jelini kullanabilirsiniz. Temizleme jelleri, tahriş olmuş ya da yaralı ciltlere uygun sayılmaz. Eğer yüzünüzde bir problem yoksa, her sabah ve akşam birer defa jel kullanabilirsiniz. Bunun için, yüzünüzü yıkayıp temizlemeniz gerekir. Sonra ise yüzü nemli kalacak şekilde kurulayıp, her tarafına göz kararı miktardaki jel uygulanır. Jeli sürdüğünüz sırada cildi masajla yumuşatmanız önemlidir. En az 2 – 3 dakika cilde masaj yaparak jeli yedirmeniz, gözeneklerin açılmasını hızlandır. Bir süre bekleyip yüzünüzü ılık suyla durulayabilirsiniz.
  • Jelden sonra gözenek açıcı tonik kullanılabilir. Toniği elinizle değil, bir parça pamuk yardımıyla uygulamanız tavsiye edilir. Allantoin içeriğine sahip olan tonik, cildin nem dengesini sağlar. Durulama gerektirmez.
  • Jel ve tonikle temizlenmiş olan yüzünüz, gözenek sıkılaştırıcı krem içerisindeki aktif maddelerin etkisine açık bir hal alır. Durulama gerektirmeyen MaruDerm kremleri, dermis ve epidermis dokularını güçlendirir.

Bir arada kullanabileceğiniz ürünlerden oluşan gözenek sıkılaştırıcı set, cilt bakım ihtiyaçlarınızı karşılamak için sizi bekliyor! 


Yorumlar (0)

Henüz Yorum Eklenmemiş.


Yorum Yapın

Lütfen zorunlu alanları doldurunuz. *

Peptid Nedir? Cilt Bakımında Peptidlerin Rolü Nelerdir?

Peptid Nedir? Cilt Bakımında Peptidlerin Rolü Nelerdir?

Peptidler, bir veya daha fazla amino asitten oluşan kısa protein parçalarıdır. Amino asitler, vücudumuz için önemli yapı taşlarıdır ve hücrelerimizin yapısını ve çeşitli fonksiyonlarını oluşturur. Peptidler, proteinlerin kısa parçaları olarak düşünülebilirler ve genellikle 2 ila 50 amino asitten oluşurlar. Önemli bir farklılık, peptidlerin proteinlerden daha az yapısal olarak bütünlükleri olmasıdır. Bu nedenle, peptidler proteinlerden daha kolay sindirilebilirler ve vücut tarafından daha kolay emilebilirler.

Yüz Temizleme Aletleri Nasıl Kullanılır?

Yüz Temizleme Aletleri Nasıl Kullanılır?

Kuşkusuz cildimiz en değerli organlarımızdan biridir. Cilt bakımı hem kadınlar hem erkekler tarafından oldukça önemlidir. Cilt sağlıklı ise parlar ve pürüzsüz bir yapıda olur. Cilt sağlığı kişinin direk olarak yediği içtiği şeyler ile de alakalıdır.

Selülit Nedir? Selülite Karşı Hangi Ürün Kullanılmalıdır?

Selülit Nedir? Selülite Karşı Hangi Ürün Kullanılmalıdır?

Selülit, birçok kadın tarafından sıkça karşılaşılan ve önemli bir estetik sorun olarak görülen bir deri bozukluğudur. Bu bozukluk, derinin altında bulunan yağ dokusunun fazla miktarda birikmesi sonucu oluşan kıvrımların oluşumuna neden olur ve genellikle bel, kalça ve bacakların üst kısmında görülür. Selülit, genellikle kilo alımı, hormonal değişiklikler, genetik yatkınlık, çok az hareket etme, yanlış beslenme ve stres gibi nedenlerle ortaya çıkar.

Ergenlik Sivilceleri Gençlerin Korkulu Rüyası

Ergenlik Sivilceleri Gençlerin Korkulu Rüyası

Ergenlik sivilceleri nedenleri, nasıl tedavi edildiği hakkında her şeyi bu bloğumuzda okuyabilirsiniz. En iyi cilt bakım ürünlerini www.maruderm.com sitemizden alabilirsiniz.

Selülitler Nasıl Yok Edilir?

Selülitler Nasıl Yok Edilir?

Selülit deri altındaki aşırı yağ birikmesi sonucu genellikle de kol, bacak ve basen bölgelerinde hâkim olan dolaşım bozukluğudur. Portakal kabuğu görüntüsündedir ve özellikle kadınlar için tam bir korkulu rüyadır.

Sivilceler Neden Oluşur? Sivilceli Ciltler İçin Nemlendirici Nasıl Seçilmelidir?

Sivilceler Neden Oluşur? Sivilceli Ciltler İçin Nemlendirici Nasıl Seçilmelidir?

“Sivilce neden olur?” diyenlere cevap olarak hormonsal değişimlerden, cildin yağ dengesindeki bozulmalardan ve yanlış beslenme tarzından söz edilebilir.

Sivilcelere Savaş Açıyoruz!

Sivilcelere Savaş Açıyoruz!

Sivilce tedavisi hakkındaki tüm bilgileri bu blog yazımızdan ulaşabilirsiniz. En iyi sivilce karşıtı ürünleri www.maruderm.com sitemizden satın alabilirsiniz.

Cildimizde Akneler Neden Oluşur?

Cildimizde Akneler Neden Oluşur?

Cildimizde Akneler Neden Oluşur? Akneye eğilimi olan ciltler için cilt bakım ürünleri tavsiyeleri verdiğimiz blog yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Cildimiz Neden Yağlanır?

Cildimiz Neden Yağlanır?

Cildimiz Neden Yağlanır? Yağlı ciltler için nemlendiricinin önemi konulu bloğumuzu buradan okuyabilirsiniz. En iyi cilt bakım ürünlerini sitemiz üzerinden satın alabilirsiniz.

Erkekler Sivilcelerden Nasıl Kurtulabilir?

Erkekler Sivilcelerden Nasıl Kurtulabilir?

Erkekler Sivilcelerden Nasıl Kurtulabilir? konulu blog yazımıza buradan ulaşabilirsiniz. En iyi sivilce cilt bakım setini sitemiz üzerinden satın alabilirsiniz.

Akne ve Sivilceye Eğilimli Ciltler İçin Bakım Önerileri

Akne ve Sivilceye Eğilimli Ciltler İçin Bakım Önerileri

Akneye eğilimli ciltler için cilt bakım önerilerini bulabiliceğiniz blog yazımızı buradan okuyabilirsiniz. En iyi cilt bakım ürünlerini www.maruderm.com sitemiz üzerinden alabilirsiniz.

Sivilceler İçin Kesin Çözümler Var Mı?

Sivilceler İçin Kesin Çözümler Var Mı?

Bu blog yazımızda sivilceler için uygulayabileceğiniz çözümlerden bahsedeceğiz. Detaylı bilgi için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Maruderm Blog; cilt, saç ve tırnak bakımı hakkında pek çok güzellik tüyosunu kullanıcılara sunmak amacıyla içerik üretmektedir. Doğanın saf ve eşsiz güzelliklerini cilt bakım sektörüyle buluşturan Maruderm, tamamını Fransa'dan getirdiği hammaddelerle cilt bakım ürünleri ve yüz serumları hazırlamaktadır.

Cilt Bakım Tüyoları

Cilt bakımı hem kadınlar hem de erkekler açısından büyük önem taşımaktadır. Sağlıklı ve canlı bir cilt görünümüne sahip olmak için dikkat edilmesi gereken cilt bakım tüyoları şunlardır:

  1. İyi bir cilt bakımı en temelde temizlik adımıyla başlamalıdır. İlk adımda cilt; temizleyici jel veya temizleyici su yardımıyla kirden ve ölü deriden arındırılmalıdır.
  2. İkinci adımda cilde tonik uygulanmalı ve gözeneklerde kalan makyaj ve kir kalıntıları derinlemesine temizlenmelidir.
  3. Cildin nem ihtiyacının karşılanması ve çeşitli cilt problemlerinin giderilmesi için yüz serumları kullanılmalıdır. Yüz serumu seçerken cilt tipine ve cildin ihtiyaç duyduğu bakım türüne dikkat edilmelidir.
  4. Son adımda ise cilt; iyi bir nemlendirici yardımıyla nemlendirilmeli ve güneş kremi sürülmelidir.

Dört mevsim boyunca gündüz saatlerinde dışarı çıkmadan önce güneş kremi kullanılmalıdır. Bakım gece saatlerinde yapılıyor ise nemlendirme adımıyla sonlandırılmalıdır.

 

Devamını Oku..