quick-info

MARUDERM

güvenli ödeme yöntemleri

Arayacağınız kelimeyi yazınız ve enter tuşuna basınız

Gözenekler Neden Büyür? Gözenekleri Nasıl Sıkılaştırabiliriz?

Gözenekler Neden Büyür? Gözenekleri Nasıl Sıkılaştırabiliriz?

Gözeneklerin büyümesi, deri sağlığının genel durumu ile alakalıdır. Gözeneklerdeki bozulmaların sebep olduğu problemler ortaya çıkıyorsa kişisel bakımın aksatılmaması gerekir. Cildin güzel görünmesi için cilt sağlığını korumak gerekir. Kişisel bakımın önemli olmadığı söylenemez. Farklı yaş gruplarındaki her bireyin gözenek sorunlarıyla karşılaşması mümkündür. “Ciltteki gözenekler neden büyür?” sorusuna cevap verebilmek için, derini katmanlarını tanımak gerekir.

İnsan derisi üç katmanlıdır. Kişisel bakım ürünlerinin en çok etkide bulunduğu katmanlar, dış yüzeyi meydana getiren epidermis tabakası ve et dokusunu çevreleyen dermis tabakasıdır. Dermisin altındaki hipodermis veya diğer adıyla subcutis tabakası, kan damarları ile sinirlerin bulunduğu bölgedir. Ayrıca hipodermis, ince bir yağ tabakasına da sahiptir. Genişlemesinden şikayet edilen gözenekler, en dıştaki epidermis tabakasının yüzey kısmındadır. Fakat etkili bir gözenek bakımı için her üç deri tabakasının da beslenmesi gerekir. Çünkü epidermisin daha esnek olmasını sağlayan kolajen ve elastin lifleri, çoğunlukla dermis ve hipodermistedir.

Gözeneklerde Tıkanma Sorunu Kimlerde Görülür?

Kolajen eksikliği, gözeneklerin genişlemesi ile sonuçlanan başlıca olumsuzluktur. Kolajen lifleri, vücuda dışarıdan alınmayıp deri tarafından üretilebilir. Kişisel bakım ürünlerinde bulunan peptitler sayesinde kolajen miktarını artırmak mümkündür. Gözenek boyutlarında büyümeye sebep olan diğer faktör ise UV ışınlarıdır. Genç yaştaki bireylerin cilt kırışıklığı ve göz altı şişkinliği yaşaması ultraviyole ışınlardan kaynaklanır. Ergenlik çağındaki gençlerden ileri yaşlı kimselere kadar, tüm bireylerde gözenek problemlerine rastlamak mümkündür.

Güvenilir ürünler aracılığıyla cilt koruması sağlamadan açık havaya çıkılması önerilmez. Ayrıca beslenme, birçok konuda olduğu gibi cilt üzerine de etkilerini gösteren faktörlerdendir. “Gözeneklerim kapandı, ne yapmalıyım?” diyenler aşırı yağlı besinlerden uzak durabilir. Kızartmalar, yağlı tohumlar ve hayvansal yağlar daha az tüketilmelidir.

Geniş Gözeneklerden Kurtulmak İçin Ne Yapılabilir?

Cilt gözeneklerinin aşırı büyümesi, cilt tipine uygun bakım ürünleriyle engellenebilir. Kuru ve gözenekli cilt için nemlendirici etkiye sahip ürünler kullanmak mümkündür. Cildin nem dengesi, gözeneklerin sağlığıyla ilişkili olduğundan krem, serum ve tonikler devamlı kullanılmalıdır. Kuru ciltlerin kolay çatlayabilmesi, kaşıntı hissi ortaya çıkarması ve tahrişe yatkın olması dikkat çeken detaylardır. Hassas ve kuru ciltler için uygun sayılabilen Aloe Vera içerikli ürünler, ölçülü kullanım halinde birçok semptomdan kurtulmanız için yeterli olur.

Gözenekli cilt nasıl düzelir?” sorusuna verilebilecek diğer cevap, Allantoin içerikli ürünler kullanmaktır. Allantoin maddesi, hücrelerde tutulan su miktarını artırır. Cildin büzüşerek çizgili bir görünüm almasını engellemek için Matrixyl de etkilidir. Hücrelerin yenilenme sürecine katkıda bulunan Matrixyl, cilt dokusunu onarmakla beraber ten renginin açılmasına yardımcı olur. Bir çeşit peptit olduğu için kolajen bağlarını uyararak cildin esnekliğini artırabilir.

Nikotinamid veya Niyasinamid olarak Türkçeye çevrilebilen Niacinamide, bir çeşit B 3 vitaminidir ve anti – bakteriyel özellikler taşır. Ciltte gelişerek zaman içinde lekelenmeye sebep olan akneleri, sivilceleri ve siyah noktaları ortadan kaldırabilir. Bu etken maddelerin ön plana çıktığı ürünleri kullanarak yağlı ve gözenekli cilt tipinden döküntülü ve gözenekli ciltlere kadar birçok cilde uygun bakımlar sağlanabilir.

Evde Gözenek Sıkılaştırma Nasıl Yapılır?

Evde cilt bakımı yapmak isteyenler, çeşitli kür ya da karışımlar yerine dermatolojik ürünleri tercih edebilir. Farklı cilt tiplerine uygun olarak hazırlanmış olan kırışıklık önleyici kremler, cilt bakım serumları, nemlendirici tonikler kolayca kullanılabilir. Herhangi bir ekipmana, desteğe veya bilgilendirmeye ihtiyaç duymadan değerlendirebileceğiniz gözenek sıkılaştırıcı serum, krem, jel, maske çeşitleri birbirinden farklı içeriklere sahiptir. Her cilt tipi, yaş grubu ve kişisel bakım ihtiyacına uygun olan ürünler, kullanma talimatlarına göre değerlendirilebilir. Fakat kişisel bakım kremi, cilt tonikleri ya da gözenek açıcı maske evde hazırlanamayacak ürünlerdir.

Her kişisel bakım ürününün aynı sıklıkta ve aynı yöntemlerle kullanılamayacağı da unutulmamalıdır. Eğer cilt bakımınızı gerçekleştirmenize yarayacak ürünlere henüz sahip değilseniz, işinizi bir miktar da olsa kolaylaştırabilecek bazı tedbirlere başvurabilirsiniz. Ev şartlarına uygun olan cilt bakım tavsiyelerinden birkaçı şöyledir:

  • Gün içinde bol bol yüzünüzü yıkayabilirsiniz. Yüz yıkamak, basit fakat etkili bir bakım sağlar. Gözeneklerde biriken toz, kir ve yağların temizlenmesi için sıcak veya ılık değil, soğuk su tercih etmeniz faydalı olabilir.
  • Yaz aylarında pencereden içeriye vuran sıcak hava cildinizi yağlandırabilir. Gözeneklere yağ dolmasını engellemek için, açık pencere önlerinde uzun süre oturmamanız tavsiye edilir. Eğer balkona çıkacaksanız ve hava çok güneşliyse, güneş kremi kullanarak cilt gözenekleri korunabilir.
  • Eğer gözeneklerde büyüme sorunu ileri seviyeye ulaşmışsa banyo ve tuvalette ayrı havlular kullanmalısınız. Havlular, yüz ve el gibi daima deri tazeleyen vücut bölgelerine temas eder. Havlu yüzeyi, farklı miktarlardaki ölü derileri üzerinde barındırabilir. Tıkalı gözeneklerinize çok sayıda ölü deri hücresi dolarsa sivilce ve akne şikayetleri artar. Sadece siz tarafından kullanılan ve düzenli olarak yıkanan havlular bu açıdan faydalıdır.

Burun Üstündeki Gözenekler Nasıl Temizlenir?

Gözenek temizleme ve sıkılaştırma açısından burun bölgesi farklı bir yere sahiptir. Burnun en çok yağlandığı bölgeler, yüz yıkarken suyun en az temas ettiği köşe taraflardır. Yapısı gereği öne doğru uzanan burunlarımız, dik açıyla düşen ve cilde zarar veren ultraviyole ışınlarına daha çok maruz kalır. İçi yağ dolu gözenekler, burun çevresinde görülen siyah noktaların başlıca sebebidir. Yüz yıkarken, burun bölgesini iki ya da üç parmakla ovalamak ve sonra temiz cilde serum uygulamak faydalıdır. Yüzünüzü yıkadıktan sonra burnunuzu tekrar yıkarken tırnağınızı kullanmamanız gerekir.

Yüzünüze, hızlı bir şekilde su çarpmaktansa yıkama işlemini yavaşça yapmanız önerilir. Yavaş olmanız halinde buruna temas edecek su miktarını artırabilirsiniz. Günlük olarak gözenek sıkılaştırıcı maske kullanmanız da burun bölgesini fazla yağ ve ölü deriden temizlemenize katkı sağlayabilir. Burnunuza fazla dokunmamanız ve havanın sıcak olduğu saatlerde güneş bakım kremi kullanmanız da önemlidir.

Gözeneklerin Büyümesi MaruDerm Kalitesiyle Engellenebilir

MaruDerm'in sizlere sunduğu gözenek sıkılaştırıcı ürünler, kolay bir kullanıma sahiptir. Belli bir rutinde kullanabileceğiniz krem, jel ve tonik seti cildinizin tüm ihtiyaçlarını karşılayabilir. Yağlı ve kuru ciltlerin kullanımına uygun olarak üretilen günlük bakım kremi, 2 ya da 3 defa kullanılabilir. Gözenek temizleyici jel ve tonik de aynı sıklıkta kullanılabilecek ürünlerdir. Fakat ürünlerin kullanım detayları farklılık gösterir. Düzenli ve sıralı şekilde kullanmanız durumunda setlerimizin birçok faydasına şahit olabilirsiniz. Set içerisinde bulunan krem, jel ve toniği kullanırken dikkat etmeniz gerekenler şöyledir:

  • Setteki ürünler arasından, ilk olarak yüz temizleme jelini kullanabilirsiniz. Temizleme jelleri, tahriş olmuş ya da yaralı ciltlere uygun sayılmaz. Eğer yüzünüzde bir problem yoksa, her sabah ve akşam birer defa jel kullanabilirsiniz. Bunun için, yüzünüzü yıkayıp temizlemeniz gerekir. Sonra ise yüzü nemli kalacak şekilde kurulayıp, her tarafına göz kararı miktardaki jel uygulanır. Jeli sürdüğünüz sırada cildi masajla yumuşatmanız önemlidir. En az 2 – 3 dakika cilde masaj yaparak jeli yedirmeniz, gözeneklerin açılmasını hızlandır. Bir süre bekleyip yüzünüzü ılık suyla durulayabilirsiniz.
  • Jelden sonra gözenek açıcı tonik kullanılabilir. Toniği elinizle değil, bir parça pamuk yardımıyla uygulamanız tavsiye edilir. Allantoin içeriğine sahip olan tonik, cildin nem dengesini sağlar. Durulama gerektirmez.
  • Jel ve tonikle temizlenmiş olan yüzünüz, gözenek sıkılaştırıcı krem içerisindeki aktif maddelerin etkisine açık bir hal alır. Durulama gerektirmeyen MaruDerm kremleri, dermis ve epidermis dokularını güçlendirir.

Bir arada kullanabileceğiniz ürünlerden oluşan gözenek sıkılaştırıcı set, cilt bakım ihtiyaçlarınızı karşılamak için sizi bekliyor! 


Yorumlar (0)

Henüz Yorum Eklenmemiş.


Yorum Yapın

Lütfen zorunlu alanları doldurunuz. *

Cildimiz Neden Yağlanır?

Cildimiz Neden Yağlanır?

Cildimiz Neden Yağlanır? Yağlı ciltler için nemlendiricinin önemi konulu bloğumuzu buradan okuyabilirsiniz. En iyi cilt bakım ürünlerini sitemiz üzerinden satın alabilirsiniz.

Erkekler Sivilcelerden Nasıl Kurtulabilir?

Erkekler Sivilcelerden Nasıl Kurtulabilir?

Erkekler Sivilcelerden Nasıl Kurtulabilir? konulu blog yazımıza buradan ulaşabilirsiniz. En iyi sivilce cilt bakım setini sitemiz üzerinden satın alabilirsiniz.

Akne ve Sivilceye Eğilimli Ciltler İçin Bakım Önerileri

Akne ve Sivilceye Eğilimli Ciltler İçin Bakım Önerileri

Akneye eğilimli ciltler için cilt bakım önerilerini bulabiliceğiniz blog yazımızı buradan okuyabilirsiniz. En iyi cilt bakım ürünlerini www.maruderm.com sitemiz üzerinden alabilirsiniz.

Sivilceler İçin Kesin Çözümler Var Mı?

Sivilceler İçin Kesin Çözümler Var Mı?

Bu blog yazımızda sivilceler için uygulayabileceğiniz çözümlerden bahsedeceğiz. Detaylı bilgi için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Yüzümüzde Sivilce Çıkmasını Nasıl Engelleriz?

Yüzümüzde Sivilce Çıkmasını Nasıl Engelleriz?

Bu blog yazımızda sivilce ve akne oluşumundan kurtulmanın yollarından bahsedeceğiz. Detaylı bilgi için yazımızı okuyabilirsiniz.

Akne Nedir? Nasıl Tedavi Edilmelidir?

Akne Nedir? Nasıl Tedavi Edilmelidir?

Akneler ile sivilceleri karıştırmamak gerekir. Her ikisi de özellikle ergenlik dönemlerinde ciltte meydana gelse de, akneler sivilcelerin daha iltihaplanmış versiyonlarıdır diyebiliriz.

Sivilceler İçin Kesin Çözüm Var Mı?

Sivilceler İçin Kesin Çözüm Var Mı?

Sivilceler, ergenlik dönemi itibariyle her yaş grubunda muhakkak görülen bir cilt hastalığı olmaktadır. Kimi insanlar önemsemese de son derece hassas bir cilt problemi olmaktadır sivilceler.

Yüzde Sivilce Oluşumunu Engellemeye Karşı Önemli Tüyolar

Yüzde Sivilce Oluşumunu Engellemeye Karşı Önemli Tüyolar

Sivilceler nasıl geçer sorusu pek çok kişi tarafından sürekli sorulmaya devam ediyor. Ergenlik dönemiyle başlayan ve ciltte belirgin sıkıntılar yaşatan sivilce ve akneler, aynı zamanda sağlığa da doğrudan etkiler..

Sivilce Lekelerinden Kurtulma Rehberi

Sivilce Lekelerinden Kurtulma Rehberi

Bu yazımızda sivilcelerden nasıl kurtulabileceğiniz ile alakalı tüyolar verilmektedir. Detaylı bilgi için sitemizi ziyaret ediniz.

Hangi Yiyecekler Sivilcenin Oluşmasına Neden Olur?

Hangi Yiyecekler Sivilcenin Oluşmasına Neden Olur?

Cildimizin sivilce ve akne oluşumuna sebebiyet veren pek çok faktör vardır. Öyle ki cilt, başlı başına hassasiyete açık ve çabuk yıpranabilecek bir forma sahip olduğu için, stres, mevsimsel geçişler..

Sivilceleri Doğal Yollardan Giderme Rehberi

Sivilceleri Doğal Yollardan Giderme Rehberi

Sivilceler, hem erkekler hem de kadınlar açısından en büyük cilt sorununa dönüşebilir. Özellikle de kadınların yoğun koşturmaca, makyaj, mevsimsel geçiş ve hormonsal değişimler...

Erkekler Sivilcelerden Nasıl Kurtulur?

Erkekler Sivilcelerden Nasıl Kurtulur?

Sivilceler, sadece bayanların değil belli dönemlerde erkeklerin de en fazla dert yandığı cilt sıkıntılarının başında gelmektedir.

Blog Nedir?

Blog ("weblog"un kısaltması), bir konu hakkında düzenli olarak güncellenen içerik (blog yazısı) sunan bir kişi, grup veya şirket tarafından yürütülen çevrimiçi bir dergi veya bilgilendirici web sitesidir. Bilgileri ters kronolojik sırayla sunar ve resmi olmayan veya konuşma tarzında yazılmıştır.

Cilt bakım, saç bakım ve vücut bakım ürünleriyle alakalı tavsiyelere bloğumuz üzerinden ulaşabilirsiniz.

Güzellik blogu, güzellik, makyaj, saç, moda, cilt bakımı ve diğer güzellikle ilgili konular hakkında içerik barındıran bir web sitesidir. Güzellik blogları ipuçlarını paylaşır, ürünleri gözden geçirir, öğreticiler oluşturur ve trend olan güzellik haberlerini tartışır. Güzellik oldukça görsel bir konu olduğundan, bu bloglar genellikle çok sayıda resim ve video yayınlar.

Güzellik blogcuları başkalarına nasıl güzel olunacağını gösterir. Genellikle resim ve videolarla adım adım öğreticiler yazarlar. Web sitelerinde, YouTube kanallarında, Instagram hesaplarında ve diğer sosyal medya platformlarında ürünleri test eder, inceler ve görüşlerini paylaşırlar.

Güzellik Blogları Türleri

Ne tür bir kitleye odaklanmak istediğinizi seçmek, geliştirdiğiniz içeriği şekillendirmeye yardımcı olacağından, blogunuzun uzun vadeli başarısı için çok önemlidir.

Aşağıdaki blog türlerini göz önünde bulundurun:

Makyaj için Güzellik Blogları: Ürünleri tanıtırken belirli "görünümler" elde etmek için eğitim içeriği sağladıkları için makyajı merkeze alan bloglar modadır.

Açık Ten için Güzellik Blogları: Çok açık tenlerin kendine özgü cilt bakımı ihtiyaçları ve özel makyajı vardır. Soluk tenli bloglar, daha açık ten tonlarıyla en iyi şekilde çalışan belirli görünümler önerir.

Koyu Ten için Güzellik Blogları: Bu blog kategorisi, Siyah, Asyalı ve Latin insanlar için makyaj ve cilt bakımı gibi birden çok cilt tonunu kapsar.

Kırk Üzeri İçin Güzellik Blogları: Elinizden gelenin en iyisini yapmak her yaş için çok önemlidir, bu nedenle daha yaşlı ve daha olgun yetişkinler için bloglar da yaygındır.

Altmışın Üzerindeki Güzellik Blogları: Bu bloglar, yaşlı erkekler ve kadınlar için cilt bakımı, moda ve güzellik konusunda uzmanlaşmıştır.

Devamını Oku..