Arayacağınız kelimeyi yazınız ve enter tuşuna basınız

Gözenekler Neden Büyür? Gözenekleri Nasıl Sıkılaştırabiliriz?

Gözenekler Neden Büyür? Gözenekleri Nasıl Sıkılaştırabiliriz?

Gözenekler Neden Büyür? Gözenekleri Nasıl Sıkılaştırabiliriz?

Gözenek büyümesi, kişilerin sivilce ve siyah nokta gibi cilt problemlerini daha sık yaşamasına ve cilt tonu eşitsizliğinin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Kıl köklerinin bulunduğu gözenekler, çeşitli nedenlerle genişlemekte ve kişilerin yaşam kalitesi üzerinde olumsuz etkiler göstermektedir.

Genişleyen gözenek yapıları, hava kirliliği ve stres gibi etkenlerle; kir ve ölü deri ile dolmaktadır. Cilt yüzeyinde fazla yağ üretimi ile karakterize ilerleyen gözenek büyümesi, sivilce ve akne oluşumunun hızlanmasına neden olmaktadır.

Gözenek oluşumunun en aza indirilmesi için gözenek sıkılaştırıcı etki gösteren bakım ürünlerinden yararlanmak gerekmektedir. Söz konusu gözeneklerin, en iyi şekilde temizlenmesine ve daha sıkı bir görünüm kazanmasına yardımcı olan bu ürünler; besleyici ve onarıcı özellikleriyle de öne çıkmaktadır.

Maruderm, doğadan aldığı ilhamla çıktığı bu yolda; değerli müşterilerinin gözenek problemlerini de en aza indirmeyi hedeflemektedir. Maruderm gözenek sıkılaştırıcı cilt bakım ürünleri, içeriğindeki doğal bileşenler sayesinde; gözenek yapılarının kalıcı olarak sıkılaşmasına olanak tanımaktadır.

Gözenek Büyümesi

Gözenek Büyümesi Nedir?

Gözenek büyümesi, cilt yüzeyinde bulunan kıl köklerinin; çeşitli nedenlerle genişlemesi ve kişinin siyah nokta gibi olumsuz durumları daha sık yaşamasına olarak tanımlanmaktadır. Gittikçe genişleyen ve içi kirle dolan gözenek yapıları, kişilerin yaşam kalitesi üzerinde olumsuz etki göstermektedir.

Gözenek büyümesi nedenleri, cilt yüzeyinin sebum dengesinden kaynak almaktadır. Sebum, bütün cilt dokularında üretilmekte ve cildin daha parlak görünmesine yardımcı olmaktadır. Cilt yüzeyinin aşırı derecede sebum üretmesi, gözenek yapılarının zamanla genişlemesine ve siyah nokta gibi oluşumlara zemin hazırlanmasına neden olmaktadır.

Açılan gözeneklere dolan kir ve ölü deri, zamanla iltihap yapmakta ve derin sivilce oluşumuna sebebiyet verebilmektedir. Bu nedenle, gözenek büyümesinin önüne geçmek ve uygun temizleyici ürünleri düzenli olarak kullanmak önem arz etmektedir.

Gözenekler Neden Büyür?

Gözenek büyümesinin nedenleri, cilt yüzeyinin çeşitli hormonlardan kaynaklanan bozukluklara maruz kalması olarak gösterilmektedir. Cilt dokularından salgılanan hormonlar, fazla veya az olduğunda; gözenek büyümesi gibi olumsuz durumlar ortaya çıkabilmektedir. Gözenek büyümesine neden olan faktörler şu şekilde sıralanmaktadır:

 1. Trans yağ içeren besin çeşitlerini tüketmek.
 2. Günlük olarak yeteri kadar su içmemek.
 3. Gece yatmadan önce, makyaj temizliği yapamamak.
 4. Sürekli olarak stres faktörlerine maruz kalmak.
 5. Yanlış beslenme alışkanlıklarına sahip olmak.
 6. Vitamin ve mineral eksikliğinden mustarip olmak.
 7. Yanlış cilt bakım ürünlerini ısrarla kullanmak.
 8. Cilt bakım rutinlerini düzenli olarak uygulamamak.
 9. Düzensiz ve yetersiz uyumak.

Gözenek Büyümesinin Engellenmesi

Gözenek Büyümesi Nasıl Engellenir?

Gözenek büyümesinin engellenmesi için sağlıklı beslenme alışkanlıklarına geri dönmek gerekmektedir. İşlenmiş ve aşırı yağlı gıdalar, cilt yüzeyinin her zamankinden daha fazla sebum üretmesine ve bu bağlamda gözenek genişlemesi yaşamasına neden olmaktadır. Yağlı tüketiminin azaltılması ve sağlıklı besinlerin daha sık tüketilmesi, gözenek büyümesinin engellenmesine yardımcı olmaktadır.

Sıvı kaybı veya günlük olarak yeteri kadar su içmemek, gözenek büyümesi problemlerinin yaygın nedenleri arasında yer almaktadır. Sıvı kaybı nedeniyle, doğal nem dengesini yitiren cilt dokuları; zamanla genişlemekte ve gözenek tıkanması gibi olumsuz durumlara daha yatkın hale gelmektedir. Günlük en az iki litre kadar su içmek, gözenek problemlerini azalmasına yardımcı olmaktadır.

Uykusuzluk ve yorgunluk, gözenek büyümesi problemlerinin artmasına neden olmaktadır. Genel toplumda, uyku bozukluğu yaşayan kişilerin; daha sık gözenek problemi yaşadığı görülmektedir. Günlük en az sekiz saat olarak ayarlanan gece uykusu, kişilerin daha az gözenek problemi yaşamasına ve sivilce gibi olumsuz durumlara daha az maruz kalmasına yardımcı olmaktadır.

Gözenekler Nasıl Sıkılaştırılır?

Gözenek sıkılaştırıcı bakım ürünleri, kişilerin genişleyen gözeneklerinden kurtulmalarına ve daha az sivilce problemi yaşamalarına olanak tanımaktadır. Gözenek problemlerinin azalmasına yardımcı olan bu ürünler, her cilt tipine özel olarak formüle edilmekte ve yaygın cilt sağlığı sorunlarının giderilmesinde aktif rol oynamaktadır.

Gözenek sıkılaştırıcı ürünlerin düzenli olarak kullanılması hâlinde, kıl köklerinin daha az rahatsız edici göründüğü ve siyah nokta gibi sorunların azaldığı görülmektedir. Söz konusu ürünlerin, doktor kontrolünde kullanılması; yanlış ürün kullanımı nedeniyle ortaya çıkan sorunların önüne geçebilmek adına önem arz etmektedir.

Maruderm gözenek sıkılaştırıcı bakım ürünleri, kişilerin daha sağlıklı ve daha genç görünmesine yardımcı olmaktadır. İçeriğindeki doğal bileşenler sayesinde, gözenek yapılarının daha sıkı görünmesine olanak tanıyan Maruderm ürünleri; her cilt tipine uygun olarak üretilmekte ve müşterilerine ulaşmak üzere piyasaya sürülmektedir.

Bakım ürünü kullanımının yanı sıra, yaşam standartlarının yükseltilmesi de gözenek problemleri gibi yaygın cilt sorunlarının azalmasına yardımcı olmaktadır. Pozitif bir yaşam ve aktif iş hayatı; kişilerin daha az cilt sağlığı sorunu yaşamasına ve bu bağlamda daha mutlu hissetmesine olanak tanımaktadır.

Gözenek Sıkılaştırıcı Ürünler Nelerdir?

Gözenek sıkılaştırıcı ürünler, dönemsel veya süreğen olarak yaşanan gözenek problemlerinin azalmasına olanak tanımaktadır. Gözenek sıkılaştırıcı pek çok ürün, müşterilerinin hizmetine sunulmak üzere piyasaya sürülmektedir. Kişiler, kendi cilt tiplerine uygun olan gözenek sıkılaştırıcı bakım ürünlerini; onlarca farklı seçenek arasından kolayca seçebilmektedir.

Gözenek genişlemesinin önüne geçen ve var olan gözeneklerin sıkılaşmasına yardımcı olan bakım ürünleri şu şekilde sıralanmaktadır:

 1. Güneş Kremi

Güneş kremi, dört mevsim kullanılması gereken bakım ürünleri arasında yer almaktadır. Güneşin zararlı ışınlarına karşı kalkan oluşturan güneş kremi, gözenek sıkılaştırıcı etki göstermekte ve cilt lekelerinin azalmasına yardımcı olmaktadır. Güneş kreminin kullanılmadığı durumlarda, çil ve cilt lekesi gibi problemler ortaya çıkmaktadır.

Maruderm SPF + 50 Leke Karşıtı Güneş Kremi, içeriğindeki doğal bileşenler sayesinde; cilt yüzeyinin güneşin zararlı ışınlarına karşı korunmasına olanak tanımaktadır. Cilt lekesi sorununu en aza indiren güneş kremi, gözenek sıkılaştırıcı bakım ürünü etkisi göstermekte ve bu bağlamda sıklıkla tercih edilmektedir.

Sıkı Gözenek Görünümü

 1. Temizleme Jeli

Cilt yüzeyinin düzenli olarak temizlenmesi, gözenek sıkılaştırıcı etki göstermektedir. Fazla yağ nedeniyle genişleyen gözeneklerin, temizleme jeli yardımıyla arındırılması; genişleme probleminin kademeli olarak azalmasına olanak tanımaktadır. Düzenli olarak temizleme jeli kullanmak, cilt yüzeyindeki fazla yağın atılmasını sağlamaktadır.

Maruderm Karma ve Yağlı Ciltlere Özel Salisilik Asit Yüz Yıkama Jeli, cilt yüzeyinin fazla yağ ve kirden en iyi şekilde arınmasına olanak tanımaktadır. İçerdiği yoğun salisilik asit oranı, gözenek sıkılaştırıcı bakım ürünü olmasını sağlarken; besleyici vitamin ve mineralleri sayesinde ise cilt bariyerinin güçlenmesine olanak tanımaktadır.

 1. Tonik

Tonik uygulaması, gözenek sıkılaştırıcı bakım uygulamaları arasında yer almaktadır. Temizleme jelinin ulaşamadığı en derin gözenekler, tonik uygulaması sayesinde hızlı bir şekilde temizlenmektedir. Tonik ürünleri, cildin altına nüfuz etmekte ve gözeneklerin en temelden sıkılaşmasına olanak tanımaktadır.

Maruderm Gözenek Sıkılaştırıcı Siyah Nokta ve Akne Karşıtı BHA Tonik, cilt yüzeyini temizlerken; gözenek yapılarının da daralmasına olanak tanımaktadır. Sivilce ve siyah nokta oluşumunu en aza indiren tonik, hızlı bir şekilde deri altına nüfuz etmekte ve açılan gözeneklerin sıkılaşmasına sağlamaktadır.

Gözenek Sıkılaştırıcı Serum

 1. Serum

Gözenek sıkılaştırıcı yüz serumları, yoğun yapıda olmaları nedeniyle; gözenek oluşumunun en aza inmesine olanak tanımaktadır. Hızlı ve etkili sonuç veren yüz serumları; gözenek tıkanması sorununun azalmasına da yardımcı olmaktadır. Gözenek içerisine dolan kir ve yağ, gözenek sıkılaştırıcı serum çeşitleri sayesinde hızlı bir şekilde temizlenmektedir.

Maruderm Gözenek Sıkılaştırıcı BHA ve Peptid Cilt Bakım Serumu, içerdiği BHA asitleri sayesinde; gözenek oluşumunun en aza indirilmesine olanak tanımaktadır. Peptid bileşenleri ile hazırlanan yüz serumu, cilt yüzeyinin kolajen üretimini desteklemekte ve böylece yaşlanma karşıtı bakım etkisi de göstermektedir.

Gözenek Sıkılaştırıcı Bakım Kremleri

 1. Nemlendirici Bakım Kremi

Cildin doğal nem dengesi, cilt bariyerinin korumasına ve gözenek oluşumunun azalmasına olanak tanımaktadır. Nemsiz kalan cilt dokuları, zamanla gevşemekte ve gözenekli bir yapıya bürünmektedir. Gözenek sıkılaştırıcı bakım ürünleri arasında, nemlendirici ürünlerin de yer alması önem arz etmektedir.

Maruderm Hyalüronik Asit Nemlendirici Yüz ve Vücut Bakım Kremi, gözenek sıkılaştırıcı etki göstermesi nedeniyle sıklıkla tercih edilmektedir. İçerdiği hyalüronik asit sayesinde, cildin doğal nem dengesini koruyan bu ürün; gözenek genişlemesi probleminin önüne geçmeyi hedeflemektedir. Düzenli olarak kullanılması halinde, cilt kırışıklıkların azalmasına da yardımcı olmaktadır.

Pelda Yalçınkaya

Merhabalar ben Pelda. Cilt bakımı ve güzellik alanına büyük bir ilgi duyuyor ve bu alanda aktif şekilde araştırmalar yapıyorum. Araştırmalarım ve deneyimlerim sonucunda öğrendiklerimi Maruderm aracılığıyla sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.Yorumlar (0)

Henüz Yorum Eklenmemiş.


Yorum Yapın

Lütfen zorunlu alanları doldurunuz. *

Cilt Beyazlatıcı Ürünler Nasıl Kullanılır?

Cilt Beyazlatıcı Ürünler Nasıl Kullanılır?

Cilt beyazlatma, cilt lekelerini azaltmak ve cilt tonunu eşitlemek için kullanılan bir uygulamadır. Beyazlatıcı kremler, içerdikleri aktif maddelerle ciltteki koyu lekeleri azaltmaya yardımcı olmaktadır. Cilt beyazlatma yöntemleri düzenli olarak uygulanmalıdır ve cilde uygun olduğundan emin olunmalıdır. Bu yöntemlerin düzenli kullanımı ile ciltteki koyu lekeler azaltılabilmekte ve cilt tonunu eşitleyebilmektedir.

Çatlak Kremi Nedir Ne İşe Yarar?

Çatlak Kremi Nedir Ne İşe Yarar?

Çatlaklar, ciltteki esneklik kaybı sonucu ortaya çıkan yırtılmalar olarak tanımlanmaktadır. Bu durum, hızlı kilo alıp verme, genetik faktörler, hamilelik gibi durumlar sonucunda meydana gelmektedir. Çatlaklar estetik bir sorun olmanın yanı sıra, kaşıntı, hassasiyet ve ağrıya neden olabilmektedirler. Bu nedenle, çatlakların görünümünü azaltmaya yardımcı olabilecek çeşitli kremler üretilmektedir. Çatlak kremleri, ciltteki nem düzeyini arttırmak ve cilt esnekliği yeniden kazandırmak için tasarlanmaktadır.

Pişik Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Pişik Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Pişik, ciltte oluşan tahriş ve kızarıklık ile kendini gösteren bir durumdur. Pişik, bebeklerin hassas ciltlerinin bezin sürekli temasından kaynaklanmaktadır. Pişik belirtileri, şiddeti ve nedenine göre değişebilmektedir. Pişik tedavisi için, nemli ciltten kaçınmak, pişik kremi kullanmak, uygun bez seçimi yapmak ve hava alan kıyafetler giyinmek gibi önlemler alınabilmektedir.

Kusursuz Bir Görünüm İçin Minik İp Uçları 

Kusursuz Bir Görünüm İçin Minik İp Uçları 

Elde etmek istenilen kusursuz cilt görünümü için birkaç önemli noktaya dikkat edilmelidir. Cilt bakımına özen göstermek, cildi temiz ve nemli tutmak, düzenli olarak peeling yapmak ve güneşe karşı korunmak kusursuz bir cilt için en önemli adımlardır. Tüm bu faktörlere dikkat ederek, içeriden ve dışarıdan sağlıklı ve daha güzel bir görünüme sahip olmak mümkündür.

Her Mevsim Kullanabiliceğiniz Nemlendirici Krem Önerileri

Her Mevsim Kullanabiliceğiniz Nemlendirici Krem Önerileri

Nemlendirici kremler, ciltteki nemi korumak ve cildin yumuşak kalmasını sağlamak için kullanılmaktadır. Nemlendirici krem kullanımı mevsimlere veya hava koşullarına bağlı değildir. Cilt kuruluğu hissedildiğinde veya ciltte çatlaklar ve pullanmalar oluştuğunda mümkün olan en kısa sürede kullanılmalıdır. Nemlendirici krem seçerken, cilt tipine, içeriklerine ve kişisel tercihlere dikkat edilmelidir. Cilt tipine uygun olan ve besleyici bir nemlendirici seçmek, cildin daha sağlıklı görünmesini olanak tanımaktadır.

Hassas Cildiniz Varsa Bunları Yapmayın - Hassas Ciltlere Bakım Tavsiyeleri

Hassas Cildiniz Varsa Bunları Yapmayın - Hassas Ciltlere Bakım Tavsiyeleri

Hassas ciltler, tahrişe, kızarıklığa, kaşıntıya ve diğer cilt problemlerine yatkındırlar. Bu nedenle, hassas ciltler için uygun bakım ürünleri ve doğru bakım rutini önem taşımaktadır. Hassas ciltler için, doğal içerikli, hafif ve cildi tahriş etmeyen ürünleri tercih edilmelidir. Temizleyiciler, nemlendiriciler ve güneş koruyucuları hassas ciltler için uygun ürünlerdir. Hassas ciltler için doğal içerikli ürünler tercih edilmelidir.

Cilt Kuruluğu Neden Olur Kimlerde Görülür?

Cilt Kuruluğu Neden Olur Kimlerde Görülür?

Cilt kuruluğu, cildin nem seviyesinin düşük olmasıyla karakterizedir. Bu durum, birçok faktörden kaynaklanabilmektedir. UV ışınları, yaşlanma süreci ve çeşitli cilt hastalıkları; cilt kuruluğu problemlerinin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Cilt kuruluğu, ciltte rahatsızlık ve acıya neden olabilmekte ve sosyal anlamda da sıkıntılara yol açabilmektedir. Ancak doğru nemlendirici ve cilt bakım ürünleri kullanarak, cilt kuruluğuyla başa çıkmak mümkündür.

Cilt Bakımında Doğru Bilinen Yanlışlar

Cilt Bakımında Doğru Bilinen Yanlışlar

Cilt bakımı, sağlıklı bir cilde sahip olmak için önem taşımaktadır. Bu amaçla, kaliteli cilt bakım ürünleri seçilmeli ve düzenli bir cilt bakım rutini uygulanmaktadır. Ancak, yanlış bilinen bazı konular, yanlış ürün seçimi veya yanlış uygulama, cilt sağlığına zarar verebilmektedir. Bu nedenle, doğru bilgilere dayanarak cilt bakımı yapmak çok önemlidir.

Sağlıklı Bir Cilt İçin Beslenme Tüyoları

Sağlıklı Bir Cilt İçin Beslenme Tüyoları

Sağlıklı beslenmek; cildin sağlıklı, canlı ve parlak bir görünüme kavuşmasına yardımcı olmaktadır. Tüketilen gıdalara ve su miktarına dikkat edilerek; akne, yağlanma ve dökülme gibi cilt problemlerinin önüne geçilebilmektedir. Sağlıklı beslenmek, cilt problemlerinin tedavisinde de önemli rol oynamaktadır. Cilt ve vücut sağlığı için; vücudun ihtiyaç duyduğu suyun, turfanda bulunan meyve ve sebzelerin tüketilmesine özen göstermek gerekmektedir.

Vücut Kitle İndeksi Nedir?

Vücut Kitle İndeksi Nedir?

Vücut kitle indeksi; ağırlığın, boyun karesine bölünmesi ile elde edilmektedir. Vücut kitle indeksi hesaplamalarının temel amacı, bireyin hangi kilo kategorisinde bulunduğunu belirlemektir. Kilo kategorilerini oluşturan; vücut kitle indeksi değer aralıkları, Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirlenmektedir. İdeal vücut kitle indeksine sahip olmak için; aynı boydaki kişilerin cinsiyet ve metabolizma hızına göre farklı kilolara sahip olması gerekmektedir.

Vücut Analizi Nasıl Yapılır?

Vücut Analizi Nasıl Yapılır?

Vücut analizi; vücuttaki yağ, su, kas ve kemik gibi ağırlıkların oranını belirlenmek için yapılmaktadır. Vücut analizi hesaplamaları; bioelektrikal implant tekniği kullanılarak gerçekleştirilmektedir. Vücut analizi sayesinde; vücudun hangi bölgesinde, hangi ağırlıkların yoğunlukta olduğu görülebilmektedir. Kişiye özel beslenme ve egzersiz programlarının oluşturulması için; doktor diyetisyen ve antrenörler tarafından vücut analizi yaptırılması istenebilmektedir.

AHA ve BHA Serum Nedir ve Nasıl Kullanılır?

AHA ve BHA Serum Nedir ve Nasıl Kullanılır?

AHA ve BHA; cilt sağlığı açısından faydalı organik asitlerdir. Cilt sağlığının korunmasını ve cildin, parlak ve canlı bir görünüme sahip olmasını sağladığından dolayı AHA ve BHA cilt bakım ürünlerinin içerisinde sıkça kullanılır.

Maruderm Blog; cilt, saç ve tırnak bakımı hakkında pek çok güzellik tüyosunu kullanıcılara sunmak amacıyla içerik üretmektedir. Doğanın saf ve eşsiz güzelliklerini cilt bakım sektörüyle buluşturan Maruderm, tamamını Fransa'dan getirdiği hammaddelerle cilt bakım ürünleri ve yüz serumları hazırlamaktadır.

Cilt Bakım Tüyoları

Cilt bakımı hem kadınlar hem de erkekler açısından büyük önem taşımaktadır. Sağlıklı ve canlı bir cilt görünümüne sahip olmak için dikkat edilmesi gereken cilt bakım tüyoları şunlardır:

 1. İyi bir cilt bakımı en temelde temizlik adımıyla başlamalıdır. İlk adımda cilt; temizleyici jel veya temizleyici su yardımıyla kirden ve ölü deriden arındırılmalıdır.
 2. İkinci adımda cilde tonik uygulanmalı ve gözeneklerde kalan makyaj ve kir kalıntıları derinlemesine temizlenmelidir.
 3. Cildin nem ihtiyacının karşılanması ve çeşitli cilt problemlerinin giderilmesi için yüz serumları kullanılmalıdır. Yüz serumu seçerken cilt tipine ve cildin ihtiyaç duyduğu bakım türüne dikkat edilmelidir.
 4. Son adımda ise cilt; iyi bir nemlendirici yardımıyla nemlendirilmeli ve güneş kremi sürülmelidir.

Dört mevsim boyunca gündüz saatlerinde dışarı çıkmadan önce güneş kremi kullanılmalıdır. Bakım gece saatlerinde yapılıyor ise nemlendirme adımıyla sonlandırılmalıdır.

 

Devamını Oku..