Arayacağınız kelimeyi yazınız ve enter tuşuna basınız

Evdeki Malzemelerle Yapılabilecek Siyah Nokta Maskeleri

Evdeki Malzemelerle Yapılabilecek Siyah Nokta Maskeleri

Evdeki Malzemelerle Yapılabilecek Siyah Nokta Maskeleri

Cilt yüzeyinde biriken yağ ve kir kalıntıları nedeniyle ortaya çıkan enfeksiyon oluşumu, siyah nokta olarak adlandırılmaktadır. Yüzün T bölgesinde aktif olarak çıkan siyah noktalar, cildin kirli bir görünüme sahip olmasına neden olmaktadır. Özellikle burun üzerinde çıkan siyah noktalar, kişileri büyük ölçüde rahatsız etmektedir.

Yağlı cilt yapısı, kişilerin siyah nokta oluşumuna açık hale gelmesine neden olmaktadır. Sebum dengesinin bozulması nedeniyle ortaya çıkan aşırı yağlı cilt, sivilce ve gözenek oluşumuna da davetiye çıkarmaktadır. Siyah nokta söz konusu olduğunda, yağlı cilt yapısına sahip olan kişilerin mağduriyet yaşadığı; su götürmez bir gerçektir.

Siyah nokta oluşumunun evdeki ürünlerle azaltılması veya tamamen yok edilmesi mümkündür. Antioksidan özelliği içeren doğal ürünler, siyah nokta ve sivilce problemi gibi cilt sorunlarının yok edilmesine yardımcı olmaktadır. Kimyasal bakım ürünlerini kullanmak istemeyen kişiler, doğal ürünlerle yapılan maskelerden sıklıkla yararlanmaktadır.

Siyah Nokta Nedir?

Gözeneklerin çeşitli nedenlerle genişlemesi ve açılan boşluğun ölü derilerle dolması, siyah nokta oluşumunun tanımı olarak gösterilmektedir. Siyah noktanın oluşturduğu görüntü, beyaz veya siyah bir yapıda olabilmektedir. Gözenek içerisine dolan makyaj kalıntısı ve kir gibi maddeler, cildin kirli görünmesine neden olmaktadır.

Siyah nokta; yüz de dâhil olmak üzere vücudun her bölgesinde oluşabilen ve cilt yüzeyinin kirli görünmesine neden olan bir cilt problemi olarak tanımlanmaktadır. Cildin pürüzsüz görünmesine engel olan siyah noktalar, can sıkıcı özellikteki cilt sorunları arasında yer almaktadır. Siyah nokta oluşumu, kişilerin özgüveni üzerinde olumsuz etkilere neden olmaktadır.

Siyah nokta, genellikle yüz bölgesinde özellikle burun ve çevresinde oluşmaktadır. Burun üzerindeki siyah noktalar, cilt renk tonunun eşitsiz bir şekilde dağılmasına neden olmaktadır. Kirli, solgun ve bakımsız bir cilt görünümüne neden olan siyah noktalar, çeşitli yöntemler kullanılarak yok edilebilmektedir.

Özellikle günlük cilt bakım rutinlerini uygulamayan kişiler, siyah nokta problemini daha fazla yaşamaktadır. Günlük bakım rutinine eklenen peeling ve tonik gibi ürünler, siyah nokta oluşumunu en aza indirmektedir. Maruderm peeling maske ve cilt bakım serumu; cilt yüzeyindeki ölü derileri temizleyerek, siyah nokta oluşumunu yok etmektedir.

Siyah Nokta Neden Oluşur?

Gözeneklerin, ölü deri ve kir kalıntıları ile dolması sonucu oluşan siyah noktalar; pek çok farklı nedenden dolayı kronikleşebilmektedir. Özellikle yanlış besleme alışkanlıklarına sahip olan kişiler ve hormonsal düzensizlik yaşayan kişiler, siyah nokta oluşumuna daha açık bir hale gelmektedir. Siyah nokta oluşumunun nedenleri şu şekilde sıralanmaktadır:

 1. Günlük bakım rutinlerinin düzenli bir şekilde uygulanmaması.
 2. Hormon bozukluğuna neden olacak hastalıklara sahip olmak.
 3. Yağlı bir cilt yapısına sahip olmak.
 4. Genetik faktörlerin etkisi altında kalmak.
 5. Yanlış kozmetik ürün kullanımı.
 6. Vücudun yağ dengesini bozacak travmalara maruz kalmak.
 7. Ölü deri kalıntılarının peeling yardımı ile temizlenmemesi.
 8. Sigara ve alkol kullanımı.
 9. Düzensiz beslenme alışkanlıklarına sahip olmak ve çok fazla yağ tüketmek.

Burun ve Çene Bölgesindeki Siyah Noktalar Nasıl Geçer?

Piyasada, burun ve çene bölgesindeki siyah noktaların hızlı bir şekilde yok edilmesi için üretilen; onlarca farklı bakım ürünü çeşidi bulunmaktadır. Bu bakım ürünlerinin ortak özelliği, temizleyici ve arındırıcı özelliklere sahip olmalarıdır. Cilt yüzeyinin makyaj kalıntısı ve ölü derilerden arındırılması, siyah nokta karşıtı ürünlerin temel görevleri arasında yer almaktadır.

Maruderm imzası taşıyan tüm cilt bakım ürünlerinde olduğu gibi; siyah nokta ve akne karşıtı tonik de doğadan ilham alınarak formüle edilmektedir. Parfüm ve paraben içermeyen yapısı sayesinde, cilt dostu bir yapı sergilemektedir. Maruderm gözenek sıkılaştırıcı siyah nokta ve akne karşıtı tonik ile cilt yüzeyi arınmakta ve gözenek yapıları nefes almaktadır.

Siyah Noktaları Geçiren Doğal Yöntemler

Kimyasal ürünlerden ve bakım kremlerinden faydalanmak istemeyen kişiler, evdeki ürünlerle uygulayabileceği siyah nokta maskelerine ilgi göstermektedir. Evde hâlihazırda bulunan malzemeler ile yapılacak birçok siyah nokta maskesi bulunmaktadır. Bu ürünlerin düzenli bir şekilde kullanılması ile uzun vadede mükemmel sonuçlar elde edilebilmektedir.

 1. Karbonat Maskesi: Bir tatlı kaşığı karbonatı su ile karıştırarak macun kıvamına getirmek gerekmektedir. Ardından temiz ve kuru cildin sorunlu bölgesine yavaş dokunuşlarla ürün uygulaması yapılmaktadır. Siyah noktaların olduğu bölgelerin bir süre karbonat ile bekletilmesi, gözenekleri büyük ölçüde temizlemektedir. 3 – 4 dakika kadar bekledikten sonra cildin bol su ile durulanması gerekmektedir.
 2. Jelatin Maskesi: Ölü hücrelerinin hızlı bir şekilde cilt yüzeyinden alınmasını sağlayan jelatin maskesi, 1 yemek kaşığı jelatin tozu ve 1,5 yemek kaşığı süt ile yapılmaktadır. 9 – 10 saniye kadar mikrodalga fırında bekletilen bu karışım, burnun veya çenenin üzerine sürülmektedir. Maskenin, kuruyuncaya dek cilt yüzeyinde bekletilmesi gerekmektedir. Kuruyan maske yavaş ve nazik hareketlerle cilt yüzeyinden soyulmaktadır.
 3. Yumurta Akı Maskesi: Peeling etkisinin siyah nokta oluşumunun azalmasında etkili olduğu herkes tarafından bilinen bir gerçektir. Evdeki doğal ürünlerle peeling etkisi yaratmak için bir adet yumurtanın akı ve bir yemek kaşığı toz şeker yeterli olmaktadır. Bir adet yumurtanın akı ve bir yemek kaşığı toz şeker, beyaz renk alana kadar çırpılmaktadır. Oluşan karışım siyah noktaların olduğu bölgelere uygulanarak 15 – 20 dakika kadar bekletilmektedir. Bu maskeyi haftada iki kez düzenli olarak kullanmak, siyah nokta oluşumunun uzun vadede azalmasına olanak tanımaktadır.
Pelda Yalçınkaya

Merhabalar ben Pelda. Cilt bakımı ve güzellik alanına büyük bir ilgi duyuyor ve bu alanda aktif şekilde araştırmalar yapıyorum. Araştırmalarım ve deneyimlerim sonucunda öğrendiklerimi Maruderm aracılığıyla sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.Yorumlar (0)

Henüz Yorum Eklenmemiş.


Yorum Yapın

Lütfen zorunlu alanları doldurunuz. *

Cilt Beyazlatıcı Ürünler Nasıl Kullanılır?

Cilt Beyazlatıcı Ürünler Nasıl Kullanılır?

Cilt beyazlatma, cilt lekelerini azaltmak ve cilt tonunu eşitlemek için kullanılan bir uygulamadır. Beyazlatıcı kremler, içerdikleri aktif maddelerle ciltteki koyu lekeleri azaltmaya yardımcı olmaktadır. Cilt beyazlatma yöntemleri düzenli olarak uygulanmalıdır ve cilde uygun olduğundan emin olunmalıdır. Bu yöntemlerin düzenli kullanımı ile ciltteki koyu lekeler azaltılabilmekte ve cilt tonunu eşitleyebilmektedir.

Çatlak Kremi Nedir Ne İşe Yarar?

Çatlak Kremi Nedir Ne İşe Yarar?

Çatlaklar, ciltteki esneklik kaybı sonucu ortaya çıkan yırtılmalar olarak tanımlanmaktadır. Bu durum, hızlı kilo alıp verme, genetik faktörler, hamilelik gibi durumlar sonucunda meydana gelmektedir. Çatlaklar estetik bir sorun olmanın yanı sıra, kaşıntı, hassasiyet ve ağrıya neden olabilmektedirler. Bu nedenle, çatlakların görünümünü azaltmaya yardımcı olabilecek çeşitli kremler üretilmektedir. Çatlak kremleri, ciltteki nem düzeyini arttırmak ve cilt esnekliği yeniden kazandırmak için tasarlanmaktadır.

Pişik Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Pişik Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Pişik, ciltte oluşan tahriş ve kızarıklık ile kendini gösteren bir durumdur. Pişik, bebeklerin hassas ciltlerinin bezin sürekli temasından kaynaklanmaktadır. Pişik belirtileri, şiddeti ve nedenine göre değişebilmektedir. Pişik tedavisi için, nemli ciltten kaçınmak, pişik kremi kullanmak, uygun bez seçimi yapmak ve hava alan kıyafetler giyinmek gibi önlemler alınabilmektedir.

Kusursuz Bir Görünüm İçin Minik İp Uçları 

Kusursuz Bir Görünüm İçin Minik İp Uçları 

Elde etmek istenilen kusursuz cilt görünümü için birkaç önemli noktaya dikkat edilmelidir. Cilt bakımına özen göstermek, cildi temiz ve nemli tutmak, düzenli olarak peeling yapmak ve güneşe karşı korunmak kusursuz bir cilt için en önemli adımlardır. Tüm bu faktörlere dikkat ederek, içeriden ve dışarıdan sağlıklı ve daha güzel bir görünüme sahip olmak mümkündür.

Her Mevsim Kullanabiliceğiniz Nemlendirici Krem Önerileri

Her Mevsim Kullanabiliceğiniz Nemlendirici Krem Önerileri

Nemlendirici kremler, ciltteki nemi korumak ve cildin yumuşak kalmasını sağlamak için kullanılmaktadır. Nemlendirici krem kullanımı mevsimlere veya hava koşullarına bağlı değildir. Cilt kuruluğu hissedildiğinde veya ciltte çatlaklar ve pullanmalar oluştuğunda mümkün olan en kısa sürede kullanılmalıdır. Nemlendirici krem seçerken, cilt tipine, içeriklerine ve kişisel tercihlere dikkat edilmelidir. Cilt tipine uygun olan ve besleyici bir nemlendirici seçmek, cildin daha sağlıklı görünmesini olanak tanımaktadır.

Hassas Cildiniz Varsa Bunları Yapmayın - Hassas Ciltlere Bakım Tavsiyeleri

Hassas Cildiniz Varsa Bunları Yapmayın - Hassas Ciltlere Bakım Tavsiyeleri

Hassas ciltler, tahrişe, kızarıklığa, kaşıntıya ve diğer cilt problemlerine yatkındırlar. Bu nedenle, hassas ciltler için uygun bakım ürünleri ve doğru bakım rutini önem taşımaktadır. Hassas ciltler için, doğal içerikli, hafif ve cildi tahriş etmeyen ürünleri tercih edilmelidir. Temizleyiciler, nemlendiriciler ve güneş koruyucuları hassas ciltler için uygun ürünlerdir. Hassas ciltler için doğal içerikli ürünler tercih edilmelidir.

Cilt Kuruluğu Neden Olur Kimlerde Görülür?

Cilt Kuruluğu Neden Olur Kimlerde Görülür?

Cilt kuruluğu, cildin nem seviyesinin düşük olmasıyla karakterizedir. Bu durum, birçok faktörden kaynaklanabilmektedir. UV ışınları, yaşlanma süreci ve çeşitli cilt hastalıkları; cilt kuruluğu problemlerinin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Cilt kuruluğu, ciltte rahatsızlık ve acıya neden olabilmekte ve sosyal anlamda da sıkıntılara yol açabilmektedir. Ancak doğru nemlendirici ve cilt bakım ürünleri kullanarak, cilt kuruluğuyla başa çıkmak mümkündür.

Cilt Bakımında Doğru Bilinen Yanlışlar

Cilt Bakımında Doğru Bilinen Yanlışlar

Cilt bakımı, sağlıklı bir cilde sahip olmak için önem taşımaktadır. Bu amaçla, kaliteli cilt bakım ürünleri seçilmeli ve düzenli bir cilt bakım rutini uygulanmaktadır. Ancak, yanlış bilinen bazı konular, yanlış ürün seçimi veya yanlış uygulama, cilt sağlığına zarar verebilmektedir. Bu nedenle, doğru bilgilere dayanarak cilt bakımı yapmak çok önemlidir.

Sağlıklı Bir Cilt İçin Beslenme Tüyoları

Sağlıklı Bir Cilt İçin Beslenme Tüyoları

Sağlıklı beslenmek; cildin sağlıklı, canlı ve parlak bir görünüme kavuşmasına yardımcı olmaktadır. Tüketilen gıdalara ve su miktarına dikkat edilerek; akne, yağlanma ve dökülme gibi cilt problemlerinin önüne geçilebilmektedir. Sağlıklı beslenmek, cilt problemlerinin tedavisinde de önemli rol oynamaktadır. Cilt ve vücut sağlığı için; vücudun ihtiyaç duyduğu suyun, turfanda bulunan meyve ve sebzelerin tüketilmesine özen göstermek gerekmektedir.

Vücut Kitle İndeksi Nedir?

Vücut Kitle İndeksi Nedir?

Vücut kitle indeksi; ağırlığın, boyun karesine bölünmesi ile elde edilmektedir. Vücut kitle indeksi hesaplamalarının temel amacı, bireyin hangi kilo kategorisinde bulunduğunu belirlemektir. Kilo kategorilerini oluşturan; vücut kitle indeksi değer aralıkları, Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirlenmektedir. İdeal vücut kitle indeksine sahip olmak için; aynı boydaki kişilerin cinsiyet ve metabolizma hızına göre farklı kilolara sahip olması gerekmektedir.

Vücut Analizi Nasıl Yapılır?

Vücut Analizi Nasıl Yapılır?

Vücut analizi; vücuttaki yağ, su, kas ve kemik gibi ağırlıkların oranını belirlenmek için yapılmaktadır. Vücut analizi hesaplamaları; bioelektrikal implant tekniği kullanılarak gerçekleştirilmektedir. Vücut analizi sayesinde; vücudun hangi bölgesinde, hangi ağırlıkların yoğunlukta olduğu görülebilmektedir. Kişiye özel beslenme ve egzersiz programlarının oluşturulması için; doktor diyetisyen ve antrenörler tarafından vücut analizi yaptırılması istenebilmektedir.

AHA ve BHA Serum Nedir ve Nasıl Kullanılır?

AHA ve BHA Serum Nedir ve Nasıl Kullanılır?

AHA ve BHA; cilt sağlığı açısından faydalı organik asitlerdir. Cilt sağlığının korunmasını ve cildin, parlak ve canlı bir görünüme sahip olmasını sağladığından dolayı AHA ve BHA cilt bakım ürünlerinin içerisinde sıkça kullanılır.

Maruderm Blog; cilt, saç ve tırnak bakımı hakkında pek çok güzellik tüyosunu kullanıcılara sunmak amacıyla içerik üretmektedir. Doğanın saf ve eşsiz güzelliklerini cilt bakım sektörüyle buluşturan Maruderm, tamamını Fransa'dan getirdiği hammaddelerle cilt bakım ürünleri ve yüz serumları hazırlamaktadır.

Cilt Bakım Tüyoları

Cilt bakımı hem kadınlar hem de erkekler açısından büyük önem taşımaktadır. Sağlıklı ve canlı bir cilt görünümüne sahip olmak için dikkat edilmesi gereken cilt bakım tüyoları şunlardır:

 1. İyi bir cilt bakımı en temelde temizlik adımıyla başlamalıdır. İlk adımda cilt; temizleyici jel veya temizleyici su yardımıyla kirden ve ölü deriden arındırılmalıdır.
 2. İkinci adımda cilde tonik uygulanmalı ve gözeneklerde kalan makyaj ve kir kalıntıları derinlemesine temizlenmelidir.
 3. Cildin nem ihtiyacının karşılanması ve çeşitli cilt problemlerinin giderilmesi için yüz serumları kullanılmalıdır. Yüz serumu seçerken cilt tipine ve cildin ihtiyaç duyduğu bakım türüne dikkat edilmelidir.
 4. Son adımda ise cilt; iyi bir nemlendirici yardımıyla nemlendirilmeli ve güneş kremi sürülmelidir.

Dört mevsim boyunca gündüz saatlerinde dışarı çıkmadan önce güneş kremi kullanılmalıdır. Bakım gece saatlerinde yapılıyor ise nemlendirme adımıyla sonlandırılmalıdır.

 

Devamını Oku..