quick-info

MARUDERM

güvenli ödeme yöntemleri

Arayacağınız kelimeyi yazınız ve enter tuşuna basınız

Evdeki Malzemelerle Yapılabilecek Siyah Nokta Maskeleri

Evdeki Malzemelerle Yapılabilecek Siyah Nokta Maskeleri

Evdeki Malzemelerle Yapılabilecek Siyah Nokta Maskeleri

Cilt yüzeyinde biriken yağ ve kir kalıntıları nedeniyle ortaya çıkan enfeksiyon oluşumu, siyah nokta olarak adlandırılmaktadır. Yüzün T bölgesinde aktif olarak çıkan siyah noktalar, cildin kirli bir görünüme sahip olmasına neden olmaktadır. Özellikle burun üzerinde çıkan siyah noktalar, kişileri büyük ölçüde rahatsız etmektedir.

Yağlı cilt yapısı, kişilerin siyah nokta oluşumuna açık hale gelmesine neden olmaktadır. Sebum dengesinin bozulması nedeniyle ortaya çıkan aşırı yağlı cilt, sivilce ve gözenek oluşumuna da davetiye çıkarmaktadır. Siyah nokta söz konusu olduğunda, yağlı cilt yapısına sahip olan kişilerin mağduriyet yaşadığı; su götürmez bir gerçektir.

Siyah nokta oluşumunun evdeki ürünlerle azaltılması veya tamamen yok edilmesi mümkündür. Antioksidan özelliği içeren doğal ürünler, siyah nokta ve sivilce problemi gibi cilt sorunlarının yok edilmesine yardımcı olmaktadır. Kimyasal bakım ürünlerini kullanmak istemeyen kişiler, doğal ürünlerle yapılan maskelerden sıklıkla yararlanmaktadır.

Siyah Nokta Nedir?

Gözeneklerin çeşitli nedenlerle genişlemesi ve açılan boşluğun ölü derilerle dolması, siyah nokta oluşumunun tanımı olarak gösterilmektedir. Siyah noktanın oluşturduğu görüntü, beyaz veya siyah bir yapıda olabilmektedir. Gözenek içerisine dolan makyaj kalıntısı ve kir gibi maddeler, cildin kirli görünmesine neden olmaktadır.

Siyah nokta; yüz de dâhil olmak üzere vücudun her bölgesinde oluşabilen ve cilt yüzeyinin kirli görünmesine neden olan bir cilt problemi olarak tanımlanmaktadır. Cildin pürüzsüz görünmesine engel olan siyah noktalar, can sıkıcı özellikteki cilt sorunları arasında yer almaktadır. Siyah nokta oluşumu, kişilerin özgüveni üzerinde olumsuz etkilere neden olmaktadır.

Siyah nokta, genellikle yüz bölgesinde özellikle burun ve çevresinde oluşmaktadır. Burun üzerindeki siyah noktalar, cilt renk tonunun eşitsiz bir şekilde dağılmasına neden olmaktadır. Kirli, solgun ve bakımsız bir cilt görünümüne neden olan siyah noktalar, çeşitli yöntemler kullanılarak yok edilebilmektedir.

Özellikle günlük cilt bakım rutinlerini uygulamayan kişiler, siyah nokta problemini daha fazla yaşamaktadır. Günlük bakım rutinine eklenen peeling ve tonik gibi ürünler, siyah nokta oluşumunu en aza indirmektedir. Maruderm peeling maske ve cilt bakım serumu; cilt yüzeyindeki ölü derileri temizleyerek, siyah nokta oluşumunu yok etmektedir.

Siyah Nokta Neden Oluşur?

Gözeneklerin, ölü deri ve kir kalıntıları ile dolması sonucu oluşan siyah noktalar; pek çok farklı nedenden dolayı kronikleşebilmektedir. Özellikle yanlış besleme alışkanlıklarına sahip olan kişiler ve hormonsal düzensizlik yaşayan kişiler, siyah nokta oluşumuna daha açık bir hale gelmektedir. Siyah nokta oluşumunun nedenleri şu şekilde sıralanmaktadır:

 1. Günlük bakım rutinlerinin düzenli bir şekilde uygulanmaması.
 2. Hormon bozukluğuna neden olacak hastalıklara sahip olmak.
 3. Yağlı bir cilt yapısına sahip olmak.
 4. Genetik faktörlerin etkisi altında kalmak.
 5. Yanlış kozmetik ürün kullanımı.
 6. Vücudun yağ dengesini bozacak travmalara maruz kalmak.
 7. Ölü deri kalıntılarının peeling yardımı ile temizlenmemesi.
 8. Sigara ve alkol kullanımı.
 9. Düzensiz beslenme alışkanlıklarına sahip olmak ve çok fazla yağ tüketmek.

Burun ve Çene Bölgesindeki Siyah Noktalar Nasıl Geçer?

Piyasada, burun ve çene bölgesindeki siyah noktaların hızlı bir şekilde yok edilmesi için üretilen; onlarca farklı bakım ürünü çeşidi bulunmaktadır. Bu bakım ürünlerinin ortak özelliği, temizleyici ve arındırıcı özelliklere sahip olmalarıdır. Cilt yüzeyinin makyaj kalıntısı ve ölü derilerden arındırılması, siyah nokta karşıtı ürünlerin temel görevleri arasında yer almaktadır.

Maruderm imzası taşıyan tüm cilt bakım ürünlerinde olduğu gibi; siyah nokta ve akne karşıtı tonik de doğadan ilham alınarak formüle edilmektedir. Parfüm ve paraben içermeyen yapısı sayesinde, cilt dostu bir yapı sergilemektedir. Maruderm gözenek sıkılaştırıcı siyah nokta ve akne karşıtı tonik ile cilt yüzeyi arınmakta ve gözenek yapıları nefes almaktadır.

Siyah Noktaları Geçiren Doğal Yöntemler

Kimyasal ürünlerden ve bakım kremlerinden faydalanmak istemeyen kişiler, evdeki ürünlerle uygulayabileceği siyah nokta maskelerine ilgi göstermektedir. Evde hâlihazırda bulunan malzemeler ile yapılacak birçok siyah nokta maskesi bulunmaktadır. Bu ürünlerin düzenli bir şekilde kullanılması ile uzun vadede mükemmel sonuçlar elde edilebilmektedir.

 1. Karbonat Maskesi: Bir tatlı kaşığı karbonatı su ile karıştırarak macun kıvamına getirmek gerekmektedir. Ardından temiz ve kuru cildin sorunlu bölgesine yavaş dokunuşlarla ürün uygulaması yapılmaktadır. Siyah noktaların olduğu bölgelerin bir süre karbonat ile bekletilmesi, gözenekleri büyük ölçüde temizlemektedir. 3 – 4 dakika kadar bekledikten sonra cildin bol su ile durulanması gerekmektedir.
 2. Jelatin Maskesi: Ölü hücrelerinin hızlı bir şekilde cilt yüzeyinden alınmasını sağlayan jelatin maskesi, 1 yemek kaşığı jelatin tozu ve 1,5 yemek kaşığı süt ile yapılmaktadır. 9 – 10 saniye kadar mikrodalga fırında bekletilen bu karışım, burnun veya çenenin üzerine sürülmektedir. Maskenin, kuruyuncaya dek cilt yüzeyinde bekletilmesi gerekmektedir. Kuruyan maske yavaş ve nazik hareketlerle cilt yüzeyinden soyulmaktadır.
 3. Yumurta Akı Maskesi: Peeling etkisinin siyah nokta oluşumunun azalmasında etkili olduğu herkes tarafından bilinen bir gerçektir. Evdeki doğal ürünlerle peeling etkisi yaratmak için bir adet yumurtanın akı ve bir yemek kaşığı toz şeker yeterli olmaktadır. Bir adet yumurtanın akı ve bir yemek kaşığı toz şeker, beyaz renk alana kadar çırpılmaktadır. Oluşan karışım siyah noktaların olduğu bölgelere uygulanarak 15 – 20 dakika kadar bekletilmektedir. Bu maskeyi haftada iki kez düzenli olarak kullanmak, siyah nokta oluşumunun uzun vadede azalmasına olanak tanımaktadır.

Yorumlar (0)

Henüz Yorum Eklenmemiş.


Yorum Yapın

Lütfen zorunlu alanları doldurunuz. *

Saç Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Saç Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Saç bakımı; sağlıklı ve güzel saçlara sahip olmak için düzenli olarak yapılması gereken bir işlemdir. Nemini kaybetmiş, kırılmış, yıpranmış, cansız ve mat görünen saçların onarılması için pek çok farklı bakım yöntemi kullanılmaktadır.  Saçların düzenli olan kestirilmesi ve haftada 2-3 defadan fazla olmayacak şekilde ılık su, tuz ve sülfat içermeyen şampuanla yıkanması etkili bir bakımın ilk adımlarını oluşturmaktadır.  Sık yağlanan saçların sağlıklı bir görünüme kavuşması için kuru şampuanla yıkanması tavsiye edilirken; saça çok fazla ısı uygulanmaması, düzenli olarak nemlendirilmesi ve gerekli vitamin, mineral desteğinin sağlanması sağlıklı saçlara sahip olmanın en önemli adımları arasında yer almaktadır.

Lenf Drenaj Nedir?

Lenf Drenaj Nedir?

Lenf vücudun sıvı dengesini sağlayan renksiz bir sıvıdır. Bu sıvı bakteri ve yabancı hücreleri dokulardan uzak tutmaktadır. Lenfatik sistem ise bu sıvının dolaşımını sağlayan sistemdir. Bu sistem vücutta biriken ödemin atılması ve vücudun kendini yenilemesi için çalışmaktadır. Lenfatik drenaj masajı, lenf sistemini etkileyerek kan dolaşımının hızlanmasını sağlamakta ve vücuttaki toksin, bakteri ve ödemin daha hızlı atılmasına yardımcı olmaktadır. Lenf drenaj masajı, ayak parmaklarından başlayarak lenf sistemini takip etmekte ve kalbe doğru tek yönlü hareketlerle uygulanmaktadır. Faydaları sayılmakla bitmeyen bu masaj 2-3 günde bir uygulanabilmekte ve herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır.

Roza Hastalığı Nedir? Roza Hastalığı Olanlar Hangi Ürünleri Tercih Etmelidir?

Roza Hastalığı Nedir? Roza Hastalığı Olanlar Hangi Ürünleri Tercih Etmelidir?

Roza hastalığı; cilt yüzeyinde oluşan kızarıklık ve kaşıntı hissi gibi belirtilerle ortaya çıkmaktadır. Kişilerin cilt lekesi problemlerine daha yatkın olmasına neden olan roza hastalığı, alerji veya stres kaynaklı gelişmektedir. Roza hastalığının kronikleşmemesi için mümkün olan en kısa sürede güvenilir bir dermatoloji uzmanından yardım almak gerekmektedir. Söz konusu hastalığın tedavisi, antibiyotik özeliği bulunan ilaç ve kremler yardımıyla yürütülmektedir.

Kuru Ciltlerin Bakımı Nasıl Olmalıdır? En iyi Nemlendirici ve Serum Hangisidir?

Kuru Ciltlerin Bakımı Nasıl Olmalıdır? En iyi Nemlendirici ve Serum Hangisidir?

Kuru cilt yapısına sahip olan kişiler; yaygın görülen cilt problemlerini daha sık yaşamaktadır. Soğuk hava ve güneş ışınları gibi faktörlerden daha fazla etkilenen kuru cilt, kişilerin günlük yaşam kalitelerini büyük ölçüde düşürmektedir. Sağlıklı beslenme alışkanlıklarına sahip olmak ve günlük olarak en az iki litre kadar su içmek; cilt kuruluğu problemlerinin azalmasına yardımcı olmaktadır.

Bölgesel Zayıflamak Mümkün mü?

Bölgesel Zayıflamak Mümkün mü?

Vücudun belli bölgeleri diğer kısımlara oranla yağlanmaya daha yatkındır. Karın çevresi, basen ve kol bölgeleri yoğun yağ birikimi olan bölgelerdir. Bu bölgelerde zayıflama ve incelmeyi sağlamak için pek çok yöntem kullanılmaktadır. Soğuk lipoliz, liposuction, radyo frekans, mezoterapi, karboksiterapi, ultrashape bu yöntemlerden bazılarıdır. Yalnızca diyet yaparak bölgesel yağ yakmak mümkün değildir. Kişiye özgü bir diyet, egzersiz programı ve bölgesel incelme uygulamaları yardımıyla lokal yağlanmadan kurtulmak mümkündür.

Cilt Bakım Fiyatları Ne Kadar?

Cilt Bakım Fiyatları Ne Kadar?

Cilt bakımı, cildin ihtiyaç duyduğu bileşenlerin cilde nüfuz etmesini sağlayarak; sağlıklı, canlı ve parlak bir cilt görünümüne kavuşmaya yardımcı olmaktadır. Medikal olarak ya da evdeki ürünlerle uygulanabilen cilt bakımları, doğru ve düzenli bir şekilde yapıldığında etkili sonuçlar vermektedir. Medikal işlemler, özel solüsyonlar ve ileri teknoloji ürünlerle uygulanırken evde yapılan cilt bakımlarında çeşitli bakım ürünleri kullanılmaktadır. Cilt bakımı fiyatları da yapılan uygulamaya ve kullanılan ürünlere göre değişiklik göstermektedir.

Kaş Gürleştirmek İçin Yapılması Gerekenler

Kaş Gürleştirmek İçin Yapılması Gerekenler

Kaş dökülmesi dönemsel ya da sürekli olarak görülebilen bir cilt problemidir. Oluşum şekline ve sürecine göre kendi kendine düzelebildiği gibi tedavi süreci de gerektirebilmektedir. Hormonal dengesizlikler, yanlış beslenme, menopoz, stres ve buna benzer pek çok etken kaş dökülmesine neden olabilmektedir. Genel olarak evde uygulanabilen yöntemlerle tedavisi mümkündür. Sarımsak, zeytinyağı, badem yağı, hindistan cevizi yağı, aloe vera jeli ve c vitamini gibi pek çok içerik kaşların gürleşmesine, sıklaşmasına ve uzamasına katkı sağlamaktadır. 

Cilt Ampulleri Hangi Cilt Sorununda Kullanılır?

Cilt Ampulleri Hangi Cilt Sorununda Kullanılır?

Cilt bakım ampulleri, ciltte aniden ortaya çıkan problemlerin kısa sürede çözülmesi için kullanılan yoğunlaştırılmış minik serumlardır. Pek çok cilt probleminde etkilidir. Hızlı sonuçlar vermektedir. Özellikle cildin yenilenmesi, yaşlılık belirtilerinin ortadan kalkması ve cilt bariyerinin yenilenmesi için kullanılmaktadır. Haftada birkaç kez ya da ayda birkaç kez olacak şekilde dairesel hareketlerle masaj yapar gibi uygulanmaktadır.

Kadınlar Cilt Bakımlarında Nelere Dikkat Etmeli?

Kadınlar Cilt Bakımlarında Nelere Dikkat Etmeli?

Cilt bakımı; cilt tipine uygun ürünlerle cildin temizlenmesi ve nemlendirilmesi işlemidir. Cilt bakımı yapılırken dikkat edilmesi gereken pek çok husus bulunmaktadır. Bilinçsizce yapılan cilt bakımı faydadan çok zarara yol açmaktadır. Bu nedenle cilt analizi yapıldıktan sonra uygun ürünler seçilmesi ve işlem sırasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Düzenli olarak güneş kremi kullanmak, makyajla uyumamak ve cildin temiz ve nemli kalmasına önem vermek cilt bakım rutininin en önemli adımları arasında yer almaktadır.

Cilt Bakım Rutini Nasıl Olmalıdır?

Cilt Bakım Rutini Nasıl Olmalıdır?

Cilt bakım rutini, kişilerin cilt yapılarına uygun olan ürünleri düzenli olarak kullanmaları olarak tanımlanmaktadır. Cilt bakım rutinin, doğal ve besleyici ürünlerle yürütülmesi; cildin uzun vadede daha sağlıklı ve genç görünmesine yardımcı olmaktadır. Temizleme, tonik, peeling ve serum basamaklarından oluşan cilt bakım rutini; kişilerin özgüven kazanmasına ve ruhsal anlamda daha iyi hissetmesine olanak tanımaktadır.

Tırnaktaki Renk Değişikliği Ne Anlama Gelir?

Tırnaktaki Renk Değişikliği Ne Anlama Gelir?

Tırnaktaki renk değişikliği; çeşitli dış etkenler nedeniyle ortaya çıkabileceği gibi bazı kronik hastalıkların da habercisi olabilmektedir. Özellikle kalsiyum ve çinko gibi kemik ve tırnak yapısı üzerinde etkili olan minerallerin, vücut bünyesine yeteri kadar alınmaması da; tırnak yüzeyindeki renk değişikliğine sebebiyet vermektedir. Tırnak yüzeyinde morarma, sararma veya kızarma ile süregelen bu rahatsızlığın; uzman bir doktor tarafından detaylı bir şekilde incelenmesi gerekmektedir.

Sebum Nedir? Ciltte Ne İşe Yarar?

Sebum Nedir? Ciltte Ne İşe Yarar?

Sebum, vücut sistemlerinin tümünde üretilmekte ve cilt yüzeyinin dış etkenlere karşı daha dayanıklı olmasına yardımcı olmaktadır. Çeşitli nedenlerle dengesizleşen sebum üretimi, kişilerin cilt ve saç yağlanması gibi olumsuz problemleri daha sık yaşamasına neden olmaktadır. Sebum üretiminin dengelenmesi için sağlıklı beslenme alışkanlıklarına geri dönülmesi ve düzenli olarak cilt bakımı yapılması gerekmektedir.

Maruderm Blog; cilt, saç ve tırnak bakımı hakkında pek çok güzellik tüyosunu kullanıcılara sunmak amacıyla içerik üretmektedir. Doğanın saf ve eşsiz güzelliklerini cilt bakım sektörüyle buluşturan Maruderm, tamamını Fransa'dan getirdiği hammaddelerle cilt bakım ürünleri ve yüz serumları hazırlamaktadır.

Cilt Bakım Tüyoları

Cilt bakımı hem kadınlar hem de erkekler açısından büyük önem taşımaktadır. Sağlıklı ve canlı bir cilt görünümüne sahip olmak için dikkat edilmesi gereken cilt bakım tüyoları şunlardır:

 1. İyi bir cilt bakımı en temelde temizlik adımıyla başlamalıdır. İlk adımda cilt; temizleyici jel veya temizleyici su yardımıyla kirden ve ölü deriden arındırılmalıdır.
 2. İkinci adımda cilde tonik uygulanmalı ve gözeneklerde kalan makyaj ve kir kalıntıları derinlemesine temizlenmelidir.
 3. Cildin nem ihtiyacının karşılanması ve çeşitli cilt problemlerinin giderilmesi için yüz serumları kullanılmalıdır. Yüz serumu seçerken cilt tipine ve cildin ihtiyaç duyduğu bakım türüne dikkat edilmelidir.
 4. Son adımda ise cilt; iyi bir nemlendirici yardımıyla nemlendirilmeli ve güneş kremi sürülmelidir.

Dört mevsim boyunca gündüz saatlerinde dışarı çıkmadan önce güneş kremi kullanılmalıdır. Bakım gece saatlerinde yapılıyor ise nemlendirme adımıyla sonlandırılmalıdır.

 

Devamını Oku..