quick-info

MARUDERM

güvenli ödeme yöntemleri

Arayacağınız kelimeyi yazınız ve enter tuşuna basınız

Ergenlik sivilcesine ne iyi gelir? Ergenlik sivilcesi nedenleri ve tedavisi…

Ergenlik sivilcesine ne iyi gelir? Ergenlik sivilcesi nedenleri ve tedavisi…

Ergenlik devresi kızlarda 11-16, erkeklerde ise 14-18 yaşları arasında meydana gelmektedir.Çoğunlukla gençlerin yüzde 85'inde bu şekilde sivilceler çıkar.Ergenlik döneminin (Puberty) dışında, stres, güneş ışınları ve makyaj malzemesi gibi kozmetik ürünler ergenlik sivilcesi meydana gelmesinde büyük rol oynar.

Peki ergenlik sivilcesi nedir? Ergenlik sivilcesinin sebepleri ve tedavisi ile ilgili bilmeniz zorunlu olan bütün ayrıntıları bloğumuzda bulabilirsiniz...

Akne; sivilce ya da ergenlik sivilcesi şeklinde de tarif edilir.Öncelikle yüzde, omuzlar ile sırtın üst bölümü ve dekolte kısmında pilosebase yapılardan oldukça fazla olan deri kısmında gözlemlenmektedir. Ergenlik döneminin en bariz problemlerinden bir tanesi olan ve bazı durumlarda ciltte kalıcı izlere sebep olan bu sivilceler bireyin psikolojisini de kötü etkileyebiliyor.

ERGENLİK SİVİLCESİ (AKNE VULGARİS) NEDİR?

Akne, çoğunlukla ergenlerde sık olmak suretiyle her yaşta gözlemlenebilen, deride tespit edilen yağ bezlerinin ve kıl köklerinin doğru fonksiyon göstermemesi neticesi, bazı vücut yerlerinde meydana gelen bir inflamasyondur.

En çok görülen türü çoğunlukla ergenlik döneminde meydana gelen ‘akne vulgaris’tir.
Akne Vulgaris, toplum arasında"Ergenlik Sivilcesi” diye bilinir. Klinik şekilde kendini bu anatomik alanlarda yağlanma artışı, genişlemiş gözenekler, irinli olmayan komedonlar, deride yüzeye yakın irinli papül ve püstüller, derince irinli nodül, kist ve abseler ile göstermiştir. Akne iyileşme sürecinde deride iz bırakabilmektedir.

Kadın ve erkeklerde bu durum sık sık gözlenmektedir. Erkeklerde bayanlara göre bu durum oldukça ağır geçmektedir. Aknesi olan kişilerin tahminen %60’ında akne kısa sureli ve ufak tedavilerle muayene edilebilmesine ve kendisini sınırlamasına rağmen, %40’ında ileri yetişkin yaş döneminde de devam edebilmektedir.

ERGENLİK SİVİLCESİNİN NEDENLERİ

Aknenin sebepleri epey tartışmalıdır. Kesinlik kazanan tarafı yağ bezlerindeki büyüme ve aşırı çalışmadır. Gelişimindeki üç ana faktör; Sebumda (yağlanmada) yükseliş, deri hücrelerinin anormal gelişmesi ve dökülerek kanalı tıkaması, yerleşik bir bakteri olan Propionibacterium Acnes’tir.
 Aknede kalıtsal etkenler faktördür.Anne, baba, abla ve ağabeyinde sivilce olanlarda, akne görülme tehlikesi çoktur.Özellikle "nodulokistik akne” olarak tarif edilen aknenin ağır formunda ailesel yatkınlık daha fazla görülmektedir. Bazı kalıtsal sorunlarda mesela - XYY gibi Y kromozomu fazlalığında akne oldukça ağır geçirilmektedir

ERGENLİK SİVİLCELERİNDE TEDAVİ

Akne tedavi edilebilen bir problemdir; fakat her sivilce aynı şekilde tedavi edilmez.
Bu sebeple akne tedavisinin dermatolog doğrulusunda planlanması ve izlenmesi ideal olanıdır.
Hafif aknelerde cildin aşırı yağını temizleyici ve bakteri üremesini önleyici ürün uygulanması çoğu zaman yeterli olacaktır. Maruderm akne karşıtı/giderici cilt bakım setini kullanarak akne sorununu %100’de ortadan kaldırabilirsiniz.

Sivilcenin durumuna istinaden; bu tedaviler haricinde, doktor doğrultusunda, siyah nokta temizleme, kimyevi soyma işlemleri, kistlerin boşaltılması ve içlerine kortizon enjeksiyonu, izler üstüne lazer tedavileri gibi yöntemler bitirici tedavi seçenekleri olarak uygulanabilmektedir.
Ergenlik sivilceleri, mutlaka bir dermatolog kontrolünde, hassas, sabırlı ve hastayla iyi bir işbirliğiyle uzun müddette tedavi edilebilir. İyileşme süresi minimum 6 aydır. Bu süre Maruderm akne karşıtı kremin kullanılması ile 2 aya kadar inebilmektedir. Aşırı akne varlığında iki ayın nihayetinde% 30-40, 6 ayın nihayetinde % 80-90 iyileşme beklenmelidir.

Akne ve Sivilceler ile alaka diğer blog yazılarımıza aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz:

Sivilceler Neden Oluşur? Sivilceli Ciltler İçin Nemlendirici Nasıl Seçilmelidir?

Gözenekler Neden Büyür? Gözenekleri Nasıl Sıkılaştırabiliriz?

Akneye Eğilimli Ciltler Nelere Dikkat Etmelidir?

Akne Giderici Bakım Ürünleri Nasıl Kullanılır?

Ergenlik Sivilceleri Gençlerin Korkulu Rüyası

Cildimizde Akneler Neden Oluşur?

Cildimiz Neden Yağlanır?

Erkekler Sivilcelerden Nasıl Kurtulabilir?

Akne ve Sivilceye Eğilimli Ciltler İçin Bakım Önerileri

Sivilceler İçin Kesin Çözümler Var Mı?

Yüzümüzde Sivilce Çıkmasını Nasıl Engelleriz?

Sivilceler İçin Kesin Çözüm Var Mı?

Yüzde Sivilce Oluşumunu Engellemeye Karşı Önemli Tüyolar

Sivilce Lekelerinden Kurtulma Rehberi

Erkekler Sivilcelerden Nasıl Kurtulur?

Sivilceler İçin Kesin Çözüm Önerileri

Akne Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Sivilcelere Savaş Açıyoruz!

Akne Nedir? Nasıl Tedavi Edilmelidir?

Hangi Yiyecekler Sivilcenin Oluşmasına Neden Olur?

Sivilceleri Doğal Yollardan Giderme Rehberi

Ergenlik Sivilcelerine Kesin Çözüm

Yağlı ve Akneye Eğilimli Ciltlere Bakım Önerileri

Sivilceler Neden Oluşur? Nasıl Tedavi Edilir?

Akne Nedir Ve Akne Kimlerde Daha Fazla Olur?

Akne Giderici Kullanacaksanız Bunlara Dikkat Edin


Yorumlar (0)

Henüz Yorum Eklenmemiş.


Yorum Yapın

Lütfen zorunlu alanları doldurunuz. *

Peptid Nedir? Cilt Bakımında Peptidlerin Rolü Nelerdir?

Peptid Nedir? Cilt Bakımında Peptidlerin Rolü Nelerdir?

Peptidler, bir veya daha fazla amino asitten oluşan kısa protein parçalarıdır. Amino asitler, vücudumuz için önemli yapı taşlarıdır ve hücrelerimizin yapısını ve çeşitli fonksiyonlarını oluşturur. Peptidler, proteinlerin kısa parçaları olarak düşünülebilirler ve genellikle 2 ila 50 amino asitten oluşurlar. Önemli bir farklılık, peptidlerin proteinlerden daha az yapısal olarak bütünlükleri olmasıdır. Bu nedenle, peptidler proteinlerden daha kolay sindirilebilirler ve vücut tarafından daha kolay emilebilirler.

Yüz Temizleme Aletleri Nasıl Kullanılır?

Yüz Temizleme Aletleri Nasıl Kullanılır?

Kuşkusuz cildimiz en değerli organlarımızdan biridir. Cilt bakımı hem kadınlar hem erkekler tarafından oldukça önemlidir. Cilt sağlıklı ise parlar ve pürüzsüz bir yapıda olur. Cilt sağlığı kişinin direk olarak yediği içtiği şeyler ile de alakalıdır.

Selülit Nedir? Selülite Karşı Hangi Ürün Kullanılmalıdır?

Selülit Nedir? Selülite Karşı Hangi Ürün Kullanılmalıdır?

Selülit, birçok kadın tarafından sıkça karşılaşılan ve önemli bir estetik sorun olarak görülen bir deri bozukluğudur. Bu bozukluk, derinin altında bulunan yağ dokusunun fazla miktarda birikmesi sonucu oluşan kıvrımların oluşumuna neden olur ve genellikle bel, kalça ve bacakların üst kısmında görülür. Selülit, genellikle kilo alımı, hormonal değişiklikler, genetik yatkınlık, çok az hareket etme, yanlış beslenme ve stres gibi nedenlerle ortaya çıkar.

Ergenlik Sivilceleri Gençlerin Korkulu Rüyası

Ergenlik Sivilceleri Gençlerin Korkulu Rüyası

Ergenlik sivilceleri nedenleri, nasıl tedavi edildiği hakkında her şeyi bu bloğumuzda okuyabilirsiniz. En iyi cilt bakım ürünlerini www.maruderm.com sitemizden alabilirsiniz.

Selülitler Nasıl Yok Edilir?

Selülitler Nasıl Yok Edilir?

Selülit deri altındaki aşırı yağ birikmesi sonucu genellikle de kol, bacak ve basen bölgelerinde hâkim olan dolaşım bozukluğudur. Portakal kabuğu görüntüsündedir ve özellikle kadınlar için tam bir korkulu rüyadır.

Sivilceler Neden Oluşur? Sivilceli Ciltler İçin Nemlendirici Nasıl Seçilmelidir?

Sivilceler Neden Oluşur? Sivilceli Ciltler İçin Nemlendirici Nasıl Seçilmelidir?

“Sivilce neden olur?” diyenlere cevap olarak hormonsal değişimlerden, cildin yağ dengesindeki bozulmalardan ve yanlış beslenme tarzından söz edilebilir.

Sivilcelere Savaş Açıyoruz!

Sivilcelere Savaş Açıyoruz!

Sivilce tedavisi hakkındaki tüm bilgileri bu blog yazımızdan ulaşabilirsiniz. En iyi sivilce karşıtı ürünleri www.maruderm.com sitemizden satın alabilirsiniz.

Cildimizde Akneler Neden Oluşur?

Cildimizde Akneler Neden Oluşur?

Cildimizde Akneler Neden Oluşur? Akneye eğilimi olan ciltler için cilt bakım ürünleri tavsiyeleri verdiğimiz blog yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Cildimiz Neden Yağlanır?

Cildimiz Neden Yağlanır?

Cildimiz Neden Yağlanır? Yağlı ciltler için nemlendiricinin önemi konulu bloğumuzu buradan okuyabilirsiniz. En iyi cilt bakım ürünlerini sitemiz üzerinden satın alabilirsiniz.

Erkekler Sivilcelerden Nasıl Kurtulabilir?

Erkekler Sivilcelerden Nasıl Kurtulabilir?

Erkekler Sivilcelerden Nasıl Kurtulabilir? konulu blog yazımıza buradan ulaşabilirsiniz. En iyi sivilce cilt bakım setini sitemiz üzerinden satın alabilirsiniz.

Akne ve Sivilceye Eğilimli Ciltler İçin Bakım Önerileri

Akne ve Sivilceye Eğilimli Ciltler İçin Bakım Önerileri

Akneye eğilimli ciltler için cilt bakım önerilerini bulabiliceğiniz blog yazımızı buradan okuyabilirsiniz. En iyi cilt bakım ürünlerini www.maruderm.com sitemiz üzerinden alabilirsiniz.

Sivilceler İçin Kesin Çözümler Var Mı?

Sivilceler İçin Kesin Çözümler Var Mı?

Bu blog yazımızda sivilceler için uygulayabileceğiniz çözümlerden bahsedeceğiz. Detaylı bilgi için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Maruderm Blog; cilt, saç ve tırnak bakımı hakkında pek çok güzellik tüyosunu kullanıcılara sunmak amacıyla içerik üretmektedir. Doğanın saf ve eşsiz güzelliklerini cilt bakım sektörüyle buluşturan Maruderm, tamamını Fransa'dan getirdiği hammaddelerle cilt bakım ürünleri ve yüz serumları hazırlamaktadır.

Cilt Bakım Tüyoları

Cilt bakımı hem kadınlar hem de erkekler açısından büyük önem taşımaktadır. Sağlıklı ve canlı bir cilt görünümüne sahip olmak için dikkat edilmesi gereken cilt bakım tüyoları şunlardır:

  1. İyi bir cilt bakımı en temelde temizlik adımıyla başlamalıdır. İlk adımda cilt; temizleyici jel veya temizleyici su yardımıyla kirden ve ölü deriden arındırılmalıdır.
  2. İkinci adımda cilde tonik uygulanmalı ve gözeneklerde kalan makyaj ve kir kalıntıları derinlemesine temizlenmelidir.
  3. Cildin nem ihtiyacının karşılanması ve çeşitli cilt problemlerinin giderilmesi için yüz serumları kullanılmalıdır. Yüz serumu seçerken cilt tipine ve cildin ihtiyaç duyduğu bakım türüne dikkat edilmelidir.
  4. Son adımda ise cilt; iyi bir nemlendirici yardımıyla nemlendirilmeli ve güneş kremi sürülmelidir.

Dört mevsim boyunca gündüz saatlerinde dışarı çıkmadan önce güneş kremi kullanılmalıdır. Bakım gece saatlerinde yapılıyor ise nemlendirme adımıyla sonlandırılmalıdır.

 

Devamını Oku..