Arayacağınız kelimeyi yazınız ve enter tuşuna basınız

Cilt Lekeleri Neden Oluşur ve Nasıl Tedavi Edilir?

Cilt Lekeleri Neden Oluşur ve Nasıl Tedavi Edilir?

Cilt lekeleri vücutta normal cilt renginden farklı tonlarda belirginleşmeye başlayan durumlardır. Genelde bu lekeler gençlerde çok sık görülür ve psikolojik anlamda sıkıntılı haller yaratır. Cilt lekeleri yanlış beslenme, genetik yapı, kirli hava gibi nedenlerle cilt lekelerine etkili olan faktörlerdir. Cilt lekeleri çeşitleri arasında yaşa bağlı lekeler vardır. Bunlar genellikle yaşlılık lekeleri olarak adlandırılır. Genellikle koyu renklidir ve kaybolmazlar. Bir başka leke çeşidi doğum lekeleridir. Doğum lekeleri derideki kan damarlarından kaynaklıdır. Cilt lekeleri kadınlarda kırışıklık sorunlarından sonra en sık görülen sorunlardan biridir. Cilt lekeleri oluşumunda özellikle kadınlar için güneş ışınları ile direkt temas halinde oluşumlar söz konusudur. Cildin yaşlanması, doğum kontrol hapı kullanması, lazer ya da peeling kullanımları da leke oluşumlarına sebeptir. Maruderm Leke Karşıtı Cilt Bakım Seti ile bu lekelerden tamamen kurtulmanız artık mümkün!

Cilt Lekelerine Neden Olan Faktörler

Cilt lekelerine neden olan faktörler arasında sir ağda, lazer epilasyon, akne ilaçları, doğum kontrol hapları, gebelik zamanları, hormon tedavileri, enfeksiyon hastalıkları, genetik hastalıklar, yaşlanma, gebelik, kozmetik ürünlerin yanlış kullanımı esnasında oluşumlar yaşanabilir.

Lazerle Cilt Lekeleri Tedavisi

Leke tedavilerinde lazer uygulaması yapılır. Genelde sorunlu deri soyulma işlemi yapılır. Lekelerde başarı oranları yüksek olmakla birlikte bazı lekelerde %100 başarı sağlanamaz. Lazerle tedavi özellikle çil ve yaşlılık lekelerinde etkilidir.

C Vitamini Takviyeleri ile Lekelere Çözüm

Lekelere karşı herhangi bir tedavi ya da korunma gerçekleşmezse lekeler gittikçe artış gösterir. Bu nedenle özellikle sonbahar ve kış aylarında tedavilerin yapılması için ilk adımlar atılmalıdır. Leke tedavisinde önemli olan tedavi bitse de lekelerin tekrar oluşumunun gerçekleşmemesi için önlemler alınması gerekliliğidir. Bu yüksek faktörlü krem kullanımı ya da C vitamini takviyeleridir. Bunlarla lekelerde gözle görülür renk farklılıkları oluşacaktır.

Cilt Lekeleri Nasıl Geçer?

Cilt lekelerinin oluşumunun tamamlanmasından önce önlem almak her şeyden önemlisidir. Bu da yaz kış koruyucu kullanmadan geçer. Bunu bir alışkanlık haline getirmek, güneşle çok fazla iç içe olmak en doğru seçenektir. Cilt lekeleri ile sorun yaşayan bir kişi cilt bakımına aşırı önem göstermelidir. Kullandığı kozmetik üründen bunun temizlenmesine kadar titizlik önemlidir.

· Leke oluşumları için yaşam boyunca türlü nedenler vardır.
· Leke tedavileri için genelde en etkili neden olan güneşle irtibat mümkün olduğunca azaltılmalıdır.
· Lekeler tedavi ile aşılabilecek sorunlardır.
· Kadınlarda cilt lekeleri çok daha sık görülür.
· Leke tedavileri bitse dahi tekrar oluşumun önlenmesi için özenli olunmalıdır.

Kadınlarda gebelik döneminde cilt lekeleri oluşur. Bunlar bazen doğumla kaybolur bazen de kalıcı olabilir. Derinin üst tabakasında kahverengi görünümlü lekelerin tedavi edilme şansı yüksektir. Eğer ten açık renkliyse lekeler yine ortadan kaldırılabilir ancak tekrarlanma olasılığı yüksek olduğundan önlem alınmalıdır. Koyu tenli kişilerde de aynı durum geçerlidir. Cilt lekeleri için günümüzde birçok tedavi yöntemi bulunmaktadır. Bunların başında Mezoterapi gelir. Bu uygulamada cilde leke açıcı maddeler enjekte edilir, böylelikle yeni hücre oluşumları ile lekeler giderilmiş olunur. Kimyasal peeling bir başka çözümdür. Leke giderici krem ya da serumlar lekenin durumuna göre karar verilir. PRP uygulaması ya da lazer tedavisi de seçenekler arasındadır. Konu cilt lekeleri olduğunda öncelikli olarak önlemli davranmak en önemli husustur.

Pelda Yalçınkaya

Merhabalar ben Pelda. Cilt bakımı ve güzellik alanına büyük bir ilgi duyuyor ve bu alanda aktif şekilde araştırmalar yapıyorum. Araştırmalarım ve deneyimlerim sonucunda öğrendiklerimi Maruderm aracılığıyla sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.Yorumlar (0)

Henüz Yorum Eklenmemiş.


Yorum Yapın

Lütfen zorunlu alanları doldurunuz. *

Magic Crush Nedir?

Magic Crush Nedir?

Magic Crush; bölgesel zayıflama yöntemleri arasında yer almakta ve vücut dokularının daha aktif çalışmasına yardımcı olmaktadır. Tek seansta dâhi etkili sonuçlar veren Magic Crush, sarkma ve selülit gibi oluşumlara da iyi gelmektedir. Jawline belirginleştirme ve kırışıklık giderme gibi alanlarda kullanılan Magic Crush, ağrısız ve güvenli bir işlem olması nedeniyle sıklıkla tercih edilmektedir.

Soğuk Lipoliz Nedir, Ne İşe Yarar?

Soğuk Lipoliz Nedir, Ne İşe Yarar?

Soğuk lipoliz, bölgesel incelme yöntemleri arasında yer alan ve 0’ın altında sıcaklıklara çalışan profesyonel bir tedavi prosedürüdür. Soğuk lipoliz uygulaması ile yağ dokuları dondurularak deforme edilmekte ve kişinin bölgesel olarak incelmesi mümkün hale gelmektedir. Soğuk lipoliz, bölgesel incelmenin yanı sıra cilt problemlerinin azalmasına da yardımcı olmaktadır. Çok yönlü etkileri nedeniyle öne çıkan soğuk lipoliz, birçok kişi tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

Erkekler İçin Cilt Bakım Önerileri

Erkekler İçin Cilt Bakım Önerileri

Erkekler için cilt bakım önerileri; tıraş sonrası bakım, peeling ve tonik uygulamaları, gözenek sıkılaştırıcı bakım ürünü kullanımı ve güneş koruyucu krem kullanımı olarak sıralanmaktadır. Erkekler için cilt bakım ürünleri aracılığıyla yapılan bu uygulamalar, erkek bireylerin daha temiz ve sağlıklı bir cilde sahip olmalarına olanak tanımaktadır. Erkekler, cilt bakım rutinlerine özen göstererek; yaşlanma belirtilerini ve kırışıklık oluşumunu en aza indirebilmektedir.

G5 Masajı Nedir? Faydaları Nelerdir?

G5 Masajı Nedir? Faydaları Nelerdir?

Bölgesel incelme yöntemleri arasında yer alan G5 Masajı, yağ dokularına yüksek yoğunluklu titreşimler göndermekte ve kişinin sıkılaşarak kilo vermesini mümkün hale getirmektedir. G5 bölgesel zayıflama, selülit ve çatlak gibi cilt problemlerine de iyi gelmekte ve uzun vadede kalıcı sonuçlar vermektedir. Uygulama bölgesine olan kan akışını hızlandıran G5 Masajı; çok fonksiyonlu etkileri nedeniyle sıklıkla tercih edilmektedir

Sıcak Havada Vücut Kokusuna Kesin Çözüm Nedir?

Sıcak Havada Vücut Kokusuna Kesin Çözüm Nedir?

Yaz aylarının doğal bir getirisi olan aşırı terleme, vücut kokusu problemlerinin baş göstermesine neden olmaktadır. Ter kokusu, yoğun tempoda ve kalabalık ortamlarda çalışan kişilerin; yaşam kalitesini düşürmekte ve iş motivasyonunu olumsuz etkilemektedir. Yaz aylarında oluşan vücut kokusunun, doğal yollarla giderilmesi; uzun vadede kalıcı sonuç elde edilmesi adına önem arz etmektedir.

Kırışıklıklara Karşı Neler Yapılmalıdır?

Kırışıklıklara Karşı Neler Yapılmalıdır?

Cilt yüzeyinde oluşan kırışıklıklar, ilerleyen yaş veya stres gibi faktörler nedeniyle ortaya çıkmakta ve kişilerin solgun görünmesine neden olmaktadır. Kırışıklık görünümünün azalması için anti age serum ve krem çeşitlerinin düzenli olarak kullanılması gerekmektedir. Kırışıklık karşıtı bakım ürünleri, cilt dokularındaki kolajen üretimini desteklemekte ve kişinin daha genç görünmesine yardımcı olmaktadır.

Koltuk Altı Kararması Nasıl Geçer?

Koltuk Altı Kararması Nasıl Geçer?

Koltuk altı kararması, yanlış epilasyon yöntemleri nedeniyle ortaya çıkmakta ve yaz aylarının diken üstünde geçmesine neden olmaktadır. Ayrıca koltuk altı bölgesine uygulanan jilet ve ağda gibi geleneksel yöntemler, söz konusu bölgenin doğal renk pigmentlerini kaybetmesine sebebiyet vermektedir. Koltuk altı kararmasını azaltan yöntemler; kese uygulaması, peeling uygulaması, beyazlatıcı bakım ürünü kullanımı ve lazer epilasyon olarak sıralanmaktadır.

Gözaltı Morluklarına Kesin Çözüm

Gözaltı Morluklarına Kesin Çözüm

Gözaltı morlukları; yorgunluk, uykusuzluk, sağlıksız beslenme alışkanlıkları, yoğun iş temposu, stres ve kalıtım gibi faktörler nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Göz çevresi bakım ürünleri ve bazı klinik tedaviler, gözaltı morluklarının giderilmesine yardımcı olmakta ve kişinin daha genç görünmesine olanak tanımaktadır.

Göz Çevresi Bakımı Nasıl Yapılır?

Göz Çevresi Bakımı Nasıl Yapılır?

Göz çevresi bakımı, kaz ayakları ve gözaltı morluklarının azalmasına yardımcı olmaktadır. Besleyici yüz serumları ve organik bakım ürünleriyle yapılan göz çevresi bakımı, kişinin kendini daha genç hissetmesine ve daha az kırışıklık problemi yaşamasına olanak tanımaktadır. Göz çevresi bakım ürünleri; gözaltı morlukları, gözaltı torbaları ve kazayağı gibi problemlere özel olarak formüle edilmektedir.

Çocuklar Nemlendirici Ürün Kullanabilir mi?

Çocuklar Nemlendirici Ürün Kullanabilir mi?

Çocuklar ve bebekler, hassas bir cilt yapısına sahip olmaları nedeniyle; cilt kuruluğu, pişik, tahriş ve güneş yanığı gibi olumsuz durumları daha sık yaşamaktadır. Bebek ve çocuk cildinin korunması için çocuklar için nemlendirici krem ve serum çeşitlerinden yararlanmak gerekmektedir. Ebeveynler, çocuklarının cilt sağlığını; dış unsurların zararlı etkilerine karşı korumak adına, nemlendirici bakım ürünlerine rağbet göstermektedir.

Güneşten Kızaran Yüze Ne Yapılmalı?

Güneşten Kızaran Yüze Ne Yapılmalı?

Yaz aylarında, gereken önlemlerin alınmaması nedeniyle ortaya çıkan güneş yanığı; cilt lekesi problemlerinin hızlanmasına ve cilt yüzeyinin yoğun bir şekilde kızarmasına neden olmaktadır. Güneş nedeniyle kızaran ciltler, gereken önlemlerin alınmaması halinde yoğun bir acı ve hassasiyet hissi oluşturmaktadır. Soğuk kompres, yoğurt maskesi ve aloe vera kullanımı; güneş nedeniyle kızaran ciltlerin sakinleştirilmesine yardımcı olmaktadır.

Yüz Bakım Ürünleri Nelerdir? Ve Nasıl Kullanılır?

Yüz Bakım Ürünleri Nelerdir? Ve Nasıl Kullanılır?

Yüz bakım ürünleri; temizleyici jel, tonik, peeling, serum ve nemlendirici krem olarak sıralanmaktadır. Yüz bakım ürünlerinin düzenli olarak kullanılması; cilt problemlerinin azalmasına yardımcı olmaktadır. Cilt gözeneklerinin açılmasına ve cildin doğal nem dengesini yeniden kazanmasına olanak tanıyan yüz bakım ürünleri, birçok kişi tarafından güvenle kullanılmakta ve verim sağlamaları nedeniyle tekrar tekrar tercih edilmektedirler.

Maruderm Blog; cilt, saç ve tırnak bakımı hakkında pek çok güzellik tüyosunu kullanıcılara sunmak amacıyla içerik üretmektedir. Doğanın saf ve eşsiz güzelliklerini cilt bakım sektörüyle buluşturan Maruderm, tamamını Fransa'dan getirdiği hammaddelerle cilt bakım ürünleri ve yüz serumları hazırlamaktadır.

Cilt Bakım Tüyoları

Cilt bakımı hem kadınlar hem de erkekler açısından büyük önem taşımaktadır. Sağlıklı ve canlı bir cilt görünümüne sahip olmak için dikkat edilmesi gereken cilt bakım tüyoları şunlardır:

  1. İyi bir cilt bakımı en temelde temizlik adımıyla başlamalıdır. İlk adımda cilt; temizleyici jel veya temizleyici su yardımıyla kirden ve ölü deriden arındırılmalıdır.
  2. İkinci adımda cilde tonik uygulanmalı ve gözeneklerde kalan makyaj ve kir kalıntıları derinlemesine temizlenmelidir.
  3. Cildin nem ihtiyacının karşılanması ve çeşitli cilt problemlerinin giderilmesi için yüz serumları kullanılmalıdır. Yüz serumu seçerken cilt tipine ve cildin ihtiyaç duyduğu bakım türüne dikkat edilmelidir.
  4. Son adımda ise cilt; iyi bir nemlendirici yardımıyla nemlendirilmeli ve güneş kremi sürülmelidir.

Dört mevsim boyunca gündüz saatlerinde dışarı çıkmadan önce güneş kremi kullanılmalıdır. Bakım gece saatlerinde yapılıyor ise nemlendirme adımıyla sonlandırılmalıdır.

 

Devamını Oku..