Arayacağınız kelimeyi yazınız ve enter tuşuna basınız

Doğru Bilinen Ancak Cilde Zarar Veren 7 Cilt Bakım Alışkanlığı

Doğru Bilinen Ancak Cilde Zarar Veren 7 Cilt Bakım Alışkanlığı

Doğru Bilinen Ancak Cilde Zarar Veren 7 Cilt Bakım Alışkanlığı

Cilt bakımı, cilt yapısının ferahlamasına, temizlenmesine ve daha pürüzsüz görünmesine olanak tanımaktadır. Cilt bakımı rutinlerinin düzenli bir şekilde uygulanması, cilt sağlığının uzun vadede iyileştirilmesini ve korunmasını sağlamaktadır. Yapılan bazı cilt bakımı hataları ve cilt bakımı konusunda doğru bilinen yanlışlar, cilt sağlığının kalıcı bir şekilde bozulmasına neden olabilmektedir.

Cilt sağlığının korunması için uygun cilt bakım ürünlerinin kullanılması gerekmektedir. Başta yanlış ürün kullanımı olmak üzere, cilt üzerinde olumsuz etkiler oluşturabilecek pek çok teknik hata bulunmaktadır. Bu yazımızda, cilt bakımı konusunda yapılmaması gereken yedi hatayı sizin için derledik. Cilt bakımı konusunda daha fazla bilgi almak için diğer blog içeriklerimizi inceleyebilirsiniz.

Cildi Gereğinden Fazla Nemlendirmek

Nem; cildin doğal fonksiyonların yerine getirmesi için hayati önem arz eden bir faktördür. Cildin doğal nem dengesinin bozulması ve cilt yüzeyinin kuruması; çeşitli cilt hastalıklarına davetiye çıkarmaktadır. Ancak cildin fazla düzeyde nemlendirilmesi, aşırı yağlanma ve beraberinde gelen cilt problemlerine neden olmaktadır.

Aşırı nem, kapalı komedon ve siyah nokta oluşumu gibi olumsuz sonuçlar doğurabilmektedir. Özellikle yağ bezesi gibi cilt problemleri, uzun süre geçmemesi nedeniyle kişilerin yaşam kalitesini olumsuz yönde etkilemektedir. Sivilce, siyah nokta, kapalı ve açık komedon gibi cilt problemlerinin oluşmaması için; cilt yüzeyinin dengeli bir şekilde nemlendirilmesi gerekmektedir.

Aşırı nem nedeniyle ortaya çıkan bir diğer olumsuz durum ise cilt yüzeyinde lekelenme oluşumu olarak gösterilmektedir. Aşırı nem cildin doğal kimyasını bozmakta ve leke oluşumuna yol açmaktadır. Oluşan lekeler ve izler, uzun süre geçmeyen kronik problemlere neden olabilmektedir. Nem düzeyinin optimize edilmesi ve leke karşıtı bakım kremi  kullanılması; leke oluşumu riskini azaltmaktadır.

Cildi Az Nemlendirmek

Cildin fazla düzeyde nemlendirilmesi gibi az düzeyde nemlendirilmesi de risk teşkil edebilmektedir. Cildin doğal nem dengesinin bozulması, cilt kuruluğunun artmasına ve egzama oluşumunun hızlanmasına neden olmaktadır. Kuruluk nedeniyle oluşan problemler, cilt yüzeyinin pullar halinde dökülmesine ve kişilerin büyük oranda çekmesine yol açmaktadır.

Cildin doğal nem dengesinin sağlanması için cilt yapısına uygun nemlendirici ürünlerin düzenli bir şekilde kullanılması gerekmektedir. Düzenli olarak nemlendirilmeyen ciltler, kuruluk nedeniyle oluşan cilt hastalıklarına açık hale gelmektedir. Çeşitli nedenlerle ortaya çıkan cilt kuruluğu problemleri, kişilerin yaşam kalitesini büyük ölçüde düşürmektedir.

Sık Sık Peeling Yapmak

Peeling uygulaması, cildin ölü hücrelerden arındırılmasına ve temiz bir görünüm kazanmasına yardımcı olmaktadır. Peeling uygulaması sayesinde cilt, makyaj kalıntısı ve bakteri oluşumu gibi olumsuz durumlardan arınmaktadır. Sadece yüz bölgesine değil tüm vücuda uygulanan peeling, genel vücut sağlığının geliştirilmesine katkı sağlamaktadır.

Peeling uygulamasının kısa aralıklarla gerçekleşmesi, cildin tahriş olmasına neden olabilmektedir. Aşındırıcı etki, tüm peeling ürünlerinin ortak özelliği olarak gösterilmektedir. Cilt sağlığının korunması ve cilt yüzeyinin tahriş olmaması için; peeling uygulamasının uygun aralıklarla gerçekleşmesi gerekmektedir. Peeling nedir ve nasıl uygulanır gibi konular üzerinde araştırma yapan kişiler, peeling uygulamasının sıklığı üzerinde de durmaktadır.

Yanlış Kozmetik Ürün Kullanmak

Cilt yapısına uygun olmayan kozmetik ürünlerin kullanılması, cilt yapısının kalıcı olarak hasar almasına neden olabilmektedir. Makyaj malzemelerinin ve bakım ürünlerinin, kaliteli hammaddelerden üretilmesi; cilt sağlığının kalıcı olarak bozulmaması açısından önem arz etmektedir. Ucuz ve kalitesiz makyaj malzemelerini kullanmak, cilt lekelerine ve cilt hastalıklarına davetiye çıkarmaktadır.

Cilt bakım ürünleri ve makyaj malzemeleri, üç farklı cilt tipine uygun olarak üretilmektedir. Bu cilt tipleri; kuru, karma ve yağlı olarak sıralanmaktadır. Kuru cilt tipine sahip olan kişilerin nemlendirici özelliği olan bakım ürünlerini kullanması gerekmektedir. Karma ve yağlı ciltler ise daha az nem içeren ürünleri kullanma özen göstermelidir.

Makyajla Uyumak

Makyajla uyumak, sanılanın çok daha üstünde tehlike arz etmektedir. Makyaj ürünleri cilt yüzeyinde zamanla oksitlenmektedir ve kanser oluşumuna dâhi sebebiyet verebilmektedir. Uyumadan önce cildin makyaj ürünlerinden iyi bir şekilde temizlenmesi gerekmektedir. Aksi takdirde cilt, yağ bezesi ve siyah nokta oluşumuna açık hale gelmektedir.

Makyajın neden olduğu olumsuz sonuçlardan biri de sivilce oluşumudur. Makyaj ürünlerinin ciltte uzun süre kalması ve detaylı bir şekilde temizlenmemesi; sivilce ve akne oluşumunun hızlanmasına neden olmaktadır. Özellikle sivilce oluşumunun önlenmesi için makyaj kullanımının optimize edilmesi gerekmektedir.

Sivilce ve Siyah Noktaları Sıkmak

Sivilce ve siyah noktaların, ayna karşısında zorlanarak sıkılması; leke oluşumu ve iltihaplanma gibi olumsuz durumlara neden olmaktadır. Çıkan sivilceye veya siyah noktaya kesinlikle dokunulmaması gerekmektedir. Sivilce ve siyah nokta karşıtı ürünler, bu bağlamda devreye girerek sivilcenin diğer cilt dokularına zarar verilmeden söndürülmesini sağlamaktadır.

Sivilce ve siyah noktaların zorlanarak sıkılması, cilt yüzeyinde sivilce artışı yapabilmektedir. Sivilce içerisinden çıkan iltihap ve enfeksiyon, diğer dokulara da bulaşmak suretiyle sivilce ve siyah noktaların daha da artmasına sebebiyet vermektedir. Bu nedenle, sivilce ve siyah noktaları sıkmaya çalışmamak; sivilce oluşumunun artmaması için önem arz etmektedir.

Güneş Kremi Kullanmamak

Güneş kremi, özellikle yaz aylarında cilt sağlığının korunması için önem arz etmektedir. Güneşin zararlı ışınları, cildin renk pigmentlerini kalıcı bir şekilde bozmakta ve erken yaşlanma problemlerinin oraya çıkmasına neden olmaktadır. Cilt yüzeyinde oluşan derin çizgiler, çoğunlukla güneş yanığı nedeniyle ortaya çıkmaktadır.

Cildin doğal pigmentlerinin korunması için hem yaz hem de kış aylarında güneş kremi kullanımına özen göstermek gerekmektedir. Güneş kremi sayesinde, cilt UV ışınlarından korunmakta ve cilt lekeleri en aza indirilmektedir. Güneş kremi kullanmayan kişiler, güneş kremi kullanan kişilere nazaran daha hızlı yaşanmaktadır.

Pelda Yalçınkaya

Merhabalar ben Pelda. Cilt bakımı ve güzellik alanına büyük bir ilgi duyuyor ve bu alanda aktif şekilde araştırmalar yapıyorum. Araştırmalarım ve deneyimlerim sonucunda öğrendiklerimi Maruderm aracılığıyla sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.Yorumlar (0)

Henüz Yorum Eklenmemiş.


Yorum Yapın

Lütfen zorunlu alanları doldurunuz. *

Cilt Beyazlatıcı Ürünler Nasıl Kullanılır?

Cilt Beyazlatıcı Ürünler Nasıl Kullanılır?

Cilt beyazlatma, cilt lekelerini azaltmak ve cilt tonunu eşitlemek için kullanılan bir uygulamadır. Beyazlatıcı kremler, içerdikleri aktif maddelerle ciltteki koyu lekeleri azaltmaya yardımcı olmaktadır. Cilt beyazlatma yöntemleri düzenli olarak uygulanmalıdır ve cilde uygun olduğundan emin olunmalıdır. Bu yöntemlerin düzenli kullanımı ile ciltteki koyu lekeler azaltılabilmekte ve cilt tonunu eşitleyebilmektedir.

Çatlak Kremi Nedir Ne İşe Yarar?

Çatlak Kremi Nedir Ne İşe Yarar?

Çatlaklar, ciltteki esneklik kaybı sonucu ortaya çıkan yırtılmalar olarak tanımlanmaktadır. Bu durum, hızlı kilo alıp verme, genetik faktörler, hamilelik gibi durumlar sonucunda meydana gelmektedir. Çatlaklar estetik bir sorun olmanın yanı sıra, kaşıntı, hassasiyet ve ağrıya neden olabilmektedirler. Bu nedenle, çatlakların görünümünü azaltmaya yardımcı olabilecek çeşitli kremler üretilmektedir. Çatlak kremleri, ciltteki nem düzeyini arttırmak ve cilt esnekliği yeniden kazandırmak için tasarlanmaktadır.

Pişik Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Pişik Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Pişik, ciltte oluşan tahriş ve kızarıklık ile kendini gösteren bir durumdur. Pişik, bebeklerin hassas ciltlerinin bezin sürekli temasından kaynaklanmaktadır. Pişik belirtileri, şiddeti ve nedenine göre değişebilmektedir. Pişik tedavisi için, nemli ciltten kaçınmak, pişik kremi kullanmak, uygun bez seçimi yapmak ve hava alan kıyafetler giyinmek gibi önlemler alınabilmektedir.

Kusursuz Bir Görünüm İçin Minik İp Uçları 

Kusursuz Bir Görünüm İçin Minik İp Uçları 

Elde etmek istenilen kusursuz cilt görünümü için birkaç önemli noktaya dikkat edilmelidir. Cilt bakımına özen göstermek, cildi temiz ve nemli tutmak, düzenli olarak peeling yapmak ve güneşe karşı korunmak kusursuz bir cilt için en önemli adımlardır. Tüm bu faktörlere dikkat ederek, içeriden ve dışarıdan sağlıklı ve daha güzel bir görünüme sahip olmak mümkündür.

Her Mevsim Kullanabiliceğiniz Nemlendirici Krem Önerileri

Her Mevsim Kullanabiliceğiniz Nemlendirici Krem Önerileri

Nemlendirici kremler, ciltteki nemi korumak ve cildin yumuşak kalmasını sağlamak için kullanılmaktadır. Nemlendirici krem kullanımı mevsimlere veya hava koşullarına bağlı değildir. Cilt kuruluğu hissedildiğinde veya ciltte çatlaklar ve pullanmalar oluştuğunda mümkün olan en kısa sürede kullanılmalıdır. Nemlendirici krem seçerken, cilt tipine, içeriklerine ve kişisel tercihlere dikkat edilmelidir. Cilt tipine uygun olan ve besleyici bir nemlendirici seçmek, cildin daha sağlıklı görünmesini olanak tanımaktadır.

Hassas Cildiniz Varsa Bunları Yapmayın - Hassas Ciltlere Bakım Tavsiyeleri

Hassas Cildiniz Varsa Bunları Yapmayın - Hassas Ciltlere Bakım Tavsiyeleri

Hassas ciltler, tahrişe, kızarıklığa, kaşıntıya ve diğer cilt problemlerine yatkındırlar. Bu nedenle, hassas ciltler için uygun bakım ürünleri ve doğru bakım rutini önem taşımaktadır. Hassas ciltler için, doğal içerikli, hafif ve cildi tahriş etmeyen ürünleri tercih edilmelidir. Temizleyiciler, nemlendiriciler ve güneş koruyucuları hassas ciltler için uygun ürünlerdir. Hassas ciltler için doğal içerikli ürünler tercih edilmelidir.

Cilt Kuruluğu Neden Olur Kimlerde Görülür?

Cilt Kuruluğu Neden Olur Kimlerde Görülür?

Cilt kuruluğu, cildin nem seviyesinin düşük olmasıyla karakterizedir. Bu durum, birçok faktörden kaynaklanabilmektedir. UV ışınları, yaşlanma süreci ve çeşitli cilt hastalıkları; cilt kuruluğu problemlerinin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Cilt kuruluğu, ciltte rahatsızlık ve acıya neden olabilmekte ve sosyal anlamda da sıkıntılara yol açabilmektedir. Ancak doğru nemlendirici ve cilt bakım ürünleri kullanarak, cilt kuruluğuyla başa çıkmak mümkündür.

Cilt Bakımında Doğru Bilinen Yanlışlar

Cilt Bakımında Doğru Bilinen Yanlışlar

Cilt bakımı, sağlıklı bir cilde sahip olmak için önem taşımaktadır. Bu amaçla, kaliteli cilt bakım ürünleri seçilmeli ve düzenli bir cilt bakım rutini uygulanmaktadır. Ancak, yanlış bilinen bazı konular, yanlış ürün seçimi veya yanlış uygulama, cilt sağlığına zarar verebilmektedir. Bu nedenle, doğru bilgilere dayanarak cilt bakımı yapmak çok önemlidir.

Sağlıklı Bir Cilt İçin Beslenme Tüyoları

Sağlıklı Bir Cilt İçin Beslenme Tüyoları

Sağlıklı beslenmek; cildin sağlıklı, canlı ve parlak bir görünüme kavuşmasına yardımcı olmaktadır. Tüketilen gıdalara ve su miktarına dikkat edilerek; akne, yağlanma ve dökülme gibi cilt problemlerinin önüne geçilebilmektedir. Sağlıklı beslenmek, cilt problemlerinin tedavisinde de önemli rol oynamaktadır. Cilt ve vücut sağlığı için; vücudun ihtiyaç duyduğu suyun, turfanda bulunan meyve ve sebzelerin tüketilmesine özen göstermek gerekmektedir.

Vücut Kitle İndeksi Nedir?

Vücut Kitle İndeksi Nedir?

Vücut kitle indeksi; ağırlığın, boyun karesine bölünmesi ile elde edilmektedir. Vücut kitle indeksi hesaplamalarının temel amacı, bireyin hangi kilo kategorisinde bulunduğunu belirlemektir. Kilo kategorilerini oluşturan; vücut kitle indeksi değer aralıkları, Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirlenmektedir. İdeal vücut kitle indeksine sahip olmak için; aynı boydaki kişilerin cinsiyet ve metabolizma hızına göre farklı kilolara sahip olması gerekmektedir.

Vücut Analizi Nasıl Yapılır?

Vücut Analizi Nasıl Yapılır?

Vücut analizi; vücuttaki yağ, su, kas ve kemik gibi ağırlıkların oranını belirlenmek için yapılmaktadır. Vücut analizi hesaplamaları; bioelektrikal implant tekniği kullanılarak gerçekleştirilmektedir. Vücut analizi sayesinde; vücudun hangi bölgesinde, hangi ağırlıkların yoğunlukta olduğu görülebilmektedir. Kişiye özel beslenme ve egzersiz programlarının oluşturulması için; doktor diyetisyen ve antrenörler tarafından vücut analizi yaptırılması istenebilmektedir.

AHA ve BHA Serum Nedir ve Nasıl Kullanılır?

AHA ve BHA Serum Nedir ve Nasıl Kullanılır?

AHA ve BHA; cilt sağlığı açısından faydalı organik asitlerdir. Cilt sağlığının korunmasını ve cildin, parlak ve canlı bir görünüme sahip olmasını sağladığından dolayı AHA ve BHA cilt bakım ürünlerinin içerisinde sıkça kullanılır.

Maruderm Blog; cilt, saç ve tırnak bakımı hakkında pek çok güzellik tüyosunu kullanıcılara sunmak amacıyla içerik üretmektedir. Doğanın saf ve eşsiz güzelliklerini cilt bakım sektörüyle buluşturan Maruderm, tamamını Fransa'dan getirdiği hammaddelerle cilt bakım ürünleri ve yüz serumları hazırlamaktadır.

Cilt Bakım Tüyoları

Cilt bakımı hem kadınlar hem de erkekler açısından büyük önem taşımaktadır. Sağlıklı ve canlı bir cilt görünümüne sahip olmak için dikkat edilmesi gereken cilt bakım tüyoları şunlardır:

  1. İyi bir cilt bakımı en temelde temizlik adımıyla başlamalıdır. İlk adımda cilt; temizleyici jel veya temizleyici su yardımıyla kirden ve ölü deriden arındırılmalıdır.
  2. İkinci adımda cilde tonik uygulanmalı ve gözeneklerde kalan makyaj ve kir kalıntıları derinlemesine temizlenmelidir.
  3. Cildin nem ihtiyacının karşılanması ve çeşitli cilt problemlerinin giderilmesi için yüz serumları kullanılmalıdır. Yüz serumu seçerken cilt tipine ve cildin ihtiyaç duyduğu bakım türüne dikkat edilmelidir.
  4. Son adımda ise cilt; iyi bir nemlendirici yardımıyla nemlendirilmeli ve güneş kremi sürülmelidir.

Dört mevsim boyunca gündüz saatlerinde dışarı çıkmadan önce güneş kremi kullanılmalıdır. Bakım gece saatlerinde yapılıyor ise nemlendirme adımıyla sonlandırılmalıdır.

 

Devamını Oku..