quick-info

MARUDERM

güvenli ödeme yöntemleri

Arayacağınız kelimeyi yazınız ve enter tuşuna basınız

Doğru Bilinen Ancak Cilde Zarar Veren 7 Cilt Bakım Alışkanlığı

Doğru Bilinen Ancak Cilde Zarar Veren 7 Cilt Bakım Alışkanlığı

Doğru Bilinen Ancak Cilde Zarar Veren 7 Cilt Bakım Alışkanlığı

Cilt bakımı, cilt yapısının ferahlamasına, temizlenmesine ve daha pürüzsüz görünmesine olanak tanımaktadır. Cilt bakımı rutinlerinin düzenli bir şekilde uygulanması, cilt sağlığının uzun vadede iyileştirilmesini ve korunmasını sağlamaktadır. Yapılan bazı cilt bakımı hataları ve cilt bakımı konusunda doğru bilinen yanlışlar, cilt sağlığının kalıcı bir şekilde bozulmasına neden olabilmektedir.

Cilt sağlığının korunması için uygun cilt bakım ürünlerinin kullanılması gerekmektedir. Başta yanlış ürün kullanımı olmak üzere, cilt üzerinde olumsuz etkiler oluşturabilecek pek çok teknik hata bulunmaktadır. Bu yazımızda, cilt bakımı konusunda yapılmaması gereken yedi hatayı sizin için derledik. Cilt bakımı konusunda daha fazla bilgi almak için diğer blog içeriklerimizi inceleyebilirsiniz.

Cildi Gereğinden Fazla Nemlendirmek

Nem; cildin doğal fonksiyonların yerine getirmesi için hayati önem arz eden bir faktördür. Cildin doğal nem dengesinin bozulması ve cilt yüzeyinin kuruması; çeşitli cilt hastalıklarına davetiye çıkarmaktadır. Ancak cildin fazla düzeyde nemlendirilmesi, aşırı yağlanma ve beraberinde gelen cilt problemlerine neden olmaktadır.

Aşırı nem, kapalı komedon ve siyah nokta oluşumu gibi olumsuz sonuçlar doğurabilmektedir. Özellikle yağ bezesi gibi cilt problemleri, uzun süre geçmemesi nedeniyle kişilerin yaşam kalitesini olumsuz yönde etkilemektedir. Sivilce, siyah nokta, kapalı ve açık komedon gibi cilt problemlerinin oluşmaması için; cilt yüzeyinin dengeli bir şekilde nemlendirilmesi gerekmektedir.

Aşırı nem nedeniyle ortaya çıkan bir diğer olumsuz durum ise cilt yüzeyinde lekelenme oluşumu olarak gösterilmektedir. Aşırı nem cildin doğal kimyasını bozmakta ve leke oluşumuna yol açmaktadır. Oluşan lekeler ve izler, uzun süre geçmeyen kronik problemlere neden olabilmektedir. Nem düzeyinin optimize edilmesi ve leke karşıtı bakım kremi  kullanılması; leke oluşumu riskini azaltmaktadır.

Cildi Az Nemlendirmek

Cildin fazla düzeyde nemlendirilmesi gibi az düzeyde nemlendirilmesi de risk teşkil edebilmektedir. Cildin doğal nem dengesinin bozulması, cilt kuruluğunun artmasına ve egzama oluşumunun hızlanmasına neden olmaktadır. Kuruluk nedeniyle oluşan problemler, cilt yüzeyinin pullar halinde dökülmesine ve kişilerin büyük oranda çekmesine yol açmaktadır.

Cildin doğal nem dengesinin sağlanması için cilt yapısına uygun nemlendirici ürünlerin düzenli bir şekilde kullanılması gerekmektedir. Düzenli olarak nemlendirilmeyen ciltler, kuruluk nedeniyle oluşan cilt hastalıklarına açık hale gelmektedir. Çeşitli nedenlerle ortaya çıkan cilt kuruluğu problemleri, kişilerin yaşam kalitesini büyük ölçüde düşürmektedir.

Sık Sık Peeling Yapmak

Peeling uygulaması, cildin ölü hücrelerden arındırılmasına ve temiz bir görünüm kazanmasına yardımcı olmaktadır. Peeling uygulaması sayesinde cilt, makyaj kalıntısı ve bakteri oluşumu gibi olumsuz durumlardan arınmaktadır. Sadece yüz bölgesine değil tüm vücuda uygulanan peeling, genel vücut sağlığının geliştirilmesine katkı sağlamaktadır.

Peeling uygulamasının kısa aralıklarla gerçekleşmesi, cildin tahriş olmasına neden olabilmektedir. Aşındırıcı etki, tüm peeling ürünlerinin ortak özelliği olarak gösterilmektedir. Cilt sağlığının korunması ve cilt yüzeyinin tahriş olmaması için; peeling uygulamasının uygun aralıklarla gerçekleşmesi gerekmektedir. Peeling nedir ve nasıl uygulanır gibi konular üzerinde araştırma yapan kişiler, peeling uygulamasının sıklığı üzerinde de durmaktadır.

Yanlış Kozmetik Ürün Kullanmak

Cilt yapısına uygun olmayan kozmetik ürünlerin kullanılması, cilt yapısının kalıcı olarak hasar almasına neden olabilmektedir. Makyaj malzemelerinin ve bakım ürünlerinin, kaliteli hammaddelerden üretilmesi; cilt sağlığının kalıcı olarak bozulmaması açısından önem arz etmektedir. Ucuz ve kalitesiz makyaj malzemelerini kullanmak, cilt lekelerine ve cilt hastalıklarına davetiye çıkarmaktadır.

Cilt bakım ürünleri ve makyaj malzemeleri, üç farklı cilt tipine uygun olarak üretilmektedir. Bu cilt tipleri; kuru, karma ve yağlı olarak sıralanmaktadır. Kuru cilt tipine sahip olan kişilerin nemlendirici özelliği olan bakım ürünlerini kullanması gerekmektedir. Karma ve yağlı ciltler ise daha az nem içeren ürünleri kullanma özen göstermelidir.

Makyajla Uyumak

Makyajla uyumak, sanılanın çok daha üstünde tehlike arz etmektedir. Makyaj ürünleri cilt yüzeyinde zamanla oksitlenmektedir ve kanser oluşumuna dâhi sebebiyet verebilmektedir. Uyumadan önce cildin makyaj ürünlerinden iyi bir şekilde temizlenmesi gerekmektedir. Aksi takdirde cilt, yağ bezesi ve siyah nokta oluşumuna açık hale gelmektedir.

Makyajın neden olduğu olumsuz sonuçlardan biri de sivilce oluşumudur. Makyaj ürünlerinin ciltte uzun süre kalması ve detaylı bir şekilde temizlenmemesi; sivilce ve akne oluşumunun hızlanmasına neden olmaktadır. Özellikle sivilce oluşumunun önlenmesi için makyaj kullanımının optimize edilmesi gerekmektedir.

Sivilce ve Siyah Noktaları Sıkmak

Sivilce ve siyah noktaların, ayna karşısında zorlanarak sıkılması; leke oluşumu ve iltihaplanma gibi olumsuz durumlara neden olmaktadır. Çıkan sivilceye veya siyah noktaya kesinlikle dokunulmaması gerekmektedir. Sivilce ve siyah nokta karşıtı ürünler, bu bağlamda devreye girerek sivilcenin diğer cilt dokularına zarar verilmeden söndürülmesini sağlamaktadır.

Sivilce ve siyah noktaların zorlanarak sıkılması, cilt yüzeyinde sivilce artışı yapabilmektedir. Sivilce içerisinden çıkan iltihap ve enfeksiyon, diğer dokulara da bulaşmak suretiyle sivilce ve siyah noktaların daha da artmasına sebebiyet vermektedir. Bu nedenle, sivilce ve siyah noktaları sıkmaya çalışmamak; sivilce oluşumunun artmaması için önem arz etmektedir.

Güneş Kremi Kullanmamak

Güneş kremi, özellikle yaz aylarında cilt sağlığının korunması için önem arz etmektedir. Güneşin zararlı ışınları, cildin renk pigmentlerini kalıcı bir şekilde bozmakta ve erken yaşlanma problemlerinin oraya çıkmasına neden olmaktadır. Cilt yüzeyinde oluşan derin çizgiler, çoğunlukla güneş yanığı nedeniyle ortaya çıkmaktadır.

Cildin doğal pigmentlerinin korunması için hem yaz hem de kış aylarında güneş kremi kullanımına özen göstermek gerekmektedir. Güneş kremi sayesinde, cilt UV ışınlarından korunmakta ve cilt lekeleri en aza indirilmektedir. Güneş kremi kullanmayan kişiler, güneş kremi kullanan kişilere nazaran daha hızlı yaşanmaktadır.


Yorumlar (0)

Henüz Yorum Eklenmemiş.


Yorum Yapın

Lütfen zorunlu alanları doldurunuz. *

Kuru Ciltlerin Bakımı Nasıl Olmalıdır? En iyi Nemlendirici ve Serum Hangisidir?

Kuru Ciltlerin Bakımı Nasıl Olmalıdır? En iyi Nemlendirici ve Serum Hangisidir?

Kuru cilt yapısına sahip olan kişiler; yaygın görülen cilt problemlerini daha sık yaşamaktadır. Soğuk hava ve güneş ışınları gibi faktörlerden daha fazla etkilenen kuru cilt, kişilerin günlük yaşam kalitelerini büyük ölçüde düşürmektedir. Sağlıklı beslenme alışkanlıklarına sahip olmak ve günlük olarak en az iki litre kadar su içmek; cilt kuruluğu problemlerinin azalmasına yardımcı olmaktadır.

Bölgesel Zayıflamak Mümkün mü?

Bölgesel Zayıflamak Mümkün mü?

Vücudun belli bölgeleri diğer kısımlara oranla yağlanmaya daha yatkındır. Karın çevresi, basen ve kol bölgeleri yoğun yağ birikimi olan bölgelerdir. Bu bölgelerde zayıflama ve incelmeyi sağlamak için pek çok yöntem kullanılmaktadır. Soğuk lipoliz, liposuction, radyo frekans, mezoterapi, karboksiterapi, ultrashape bu yöntemlerden bazılarıdır. Yalnızca diyet yaparak bölgesel yağ yakmak mümkün değildir. Kişiye özgü bir diyet, egzersiz programı ve bölgesel incelme uygulamaları yardımıyla lokal yağlanmadan kurtulmak mümkündür.

Cilt Bakım Fiyatları Ne Kadar?

Cilt Bakım Fiyatları Ne Kadar?

Cilt bakımı, cildin ihtiyaç duyduğu bileşenlerin cilde nüfuz etmesini sağlayarak; sağlıklı, canlı ve parlak bir cilt görünümüne kavuşmaya yardımcı olmaktadır. Medikal olarak ya da evdeki ürünlerle uygulanabilen cilt bakımları, doğru ve düzenli bir şekilde yapıldığında etkili sonuçlar vermektedir. Medikal işlemler, özel solüsyonlar ve ileri teknoloji ürünlerle uygulanırken evde yapılan cilt bakımlarında çeşitli bakım ürünleri kullanılmaktadır. Cilt bakımı fiyatları da yapılan uygulamaya ve kullanılan ürünlere göre değişiklik göstermektedir.

Kaş Gürleştirmek İçin Yapılması Gerekenler

Kaş Gürleştirmek İçin Yapılması Gerekenler

Kaş dökülmesi dönemsel ya da sürekli olarak görülebilen bir cilt problemidir. Oluşum şekline ve sürecine göre kendi kendine düzelebildiği gibi tedavi süreci de gerektirebilmektedir. Hormonal dengesizlikler, yanlış beslenme, menopoz, stres ve buna benzer pek çok etken kaş dökülmesine neden olabilmektedir. Genel olarak evde uygulanabilen yöntemlerle tedavisi mümkündür. Sarımsak, zeytinyağı, badem yağı, hindistan cevizi yağı, aloe vera jeli ve c vitamini gibi pek çok içerik kaşların gürleşmesine, sıklaşmasına ve uzamasına katkı sağlamaktadır. 

Cilt Ampulleri Hangi Cilt Sorununda Kullanılır?

Cilt Ampulleri Hangi Cilt Sorununda Kullanılır?

Cilt bakım ampulleri, ciltte aniden ortaya çıkan problemlerin kısa sürede çözülmesi için kullanılan yoğunlaştırılmış minik serumlardır. Pek çok cilt probleminde etkilidir. Hızlı sonuçlar vermektedir. Özellikle cildin yenilenmesi, yaşlılık belirtilerinin ortadan kalkması ve cilt bariyerinin yenilenmesi için kullanılmaktadır. Haftada birkaç kez ya da ayda birkaç kez olacak şekilde dairesel hareketlerle masaj yapar gibi uygulanmaktadır.

Kadınlar Cilt Bakımlarında Nelere Dikkat Etmeli?

Kadınlar Cilt Bakımlarında Nelere Dikkat Etmeli?

Cilt bakımı; cilt tipine uygun ürünlerle cildin temizlenmesi ve nemlendirilmesi işlemidir. Cilt bakımı yapılırken dikkat edilmesi gereken pek çok husus bulunmaktadır. Bilinçsizce yapılan cilt bakımı faydadan çok zarara yol açmaktadır. Bu nedenle cilt analizi yapıldıktan sonra uygun ürünler seçilmesi ve işlem sırasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Düzenli olarak güneş kremi kullanmak, makyajla uyumamak ve cildin temiz ve nemli kalmasına önem vermek cilt bakım rutininin en önemli adımları arasında yer almaktadır.

Cilt Bakım Rutini Nasıl Olmalıdır?

Cilt Bakım Rutini Nasıl Olmalıdır?

Cilt bakım rutini, kişilerin cilt yapılarına uygun olan ürünleri düzenli olarak kullanmaları olarak tanımlanmaktadır. Cilt bakım rutinin, doğal ve besleyici ürünlerle yürütülmesi; cildin uzun vadede daha sağlıklı ve genç görünmesine yardımcı olmaktadır. Temizleme, tonik, peeling ve serum basamaklarından oluşan cilt bakım rutini; kişilerin özgüven kazanmasına ve ruhsal anlamda daha iyi hissetmesine olanak tanımaktadır.

Tırnaktaki Renk Değişikliği Ne Anlama Gelir?

Tırnaktaki Renk Değişikliği Ne Anlama Gelir?

Tırnaktaki renk değişikliği; çeşitli dış etkenler nedeniyle ortaya çıkabileceği gibi bazı kronik hastalıkların da habercisi olabilmektedir. Özellikle kalsiyum ve çinko gibi kemik ve tırnak yapısı üzerinde etkili olan minerallerin, vücut bünyesine yeteri kadar alınmaması da; tırnak yüzeyindeki renk değişikliğine sebebiyet vermektedir. Tırnak yüzeyinde morarma, sararma veya kızarma ile süregelen bu rahatsızlığın; uzman bir doktor tarafından detaylı bir şekilde incelenmesi gerekmektedir.

Sebum Nedir? Ciltte Ne İşe Yarar?

Sebum Nedir? Ciltte Ne İşe Yarar?

Sebum, vücut sistemlerinin tümünde üretilmekte ve cilt yüzeyinin dış etkenlere karşı daha dayanıklı olmasına yardımcı olmaktadır. Çeşitli nedenlerle dengesizleşen sebum üretimi, kişilerin cilt ve saç yağlanması gibi olumsuz problemleri daha sık yaşamasına neden olmaktadır. Sebum üretiminin dengelenmesi için sağlıklı beslenme alışkanlıklarına geri dönülmesi ve düzenli olarak cilt bakımı yapılması gerekmektedir.

Jojoba Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

Jojoba Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

Simmondsia chinensis bitkisinin özlerinden elde edilen jojoba yağı, cilt ve saç yapısı üzerindeki iyileştirici etkisi nedeniyle; güzellik sektörünün vazgeçilmez ürünleri arasında yer almaktadır. Jojoba yağının saça faydaları; saç kepeğini azaltma, saç tellerini onarma, saç dökülmesini en aza indirme ve saç tellerinin parlaklığını arttırma olarak sıralanmaktadır. Saç bakım ürünü olarak kullanılan jojoba yağı, kişilerin daha dolgun ve hacimli saçlara sahip olmasına yardımcı olmaktadır.

Saç Vitamini Nedir ve Ne İşe Yarar?

Saç Vitamini Nedir ve Ne İşe Yarar?

Saç vitaminleri, ideal kalınlıkta ve ışıldayan yapıda saç tellerine sahip olmanın altın anahtarı olarak görülmektedir. Saç bakımı için vitamin ve mineral takviyesi almak, kişilerin daha canlı ve gür saçlara sahip olmasına yardımcı olmaktadır. Doğal besinler veya takviye ürünler aracılığıyla vücuda giren; A, E, C, H ve B12 vitaminleri, saç sağlığının gelişmesine katkı sağlayan vitaminler olarak sıralanmaktadır.

Kaş Pudralama Nedir ve Ne İşe Yarar?

Kaş Pudralama Nedir ve Ne İşe Yarar?

Kaş pudralama, güzellik uzmanları tarafından uygulanan ve kişilerin daha dolgun kaşlara sahip olmasını sağlayan bir tekniktir. Bu işlem; kaş derisinin en üst tabakası olan epidermise, bitkisel bir boya enjekte ederek yapılmaktadır. İşlem esnasında kullanılan mikro iğneler, kaş dokularına hiçbir şekilde zarar vermemektedir. Son derece kolay, hızlı ve zararsız bir işlem olan kaş pudralama; kişilerin doğal kaş görünümünü, kalıcı bir şekilde elde etmelerine olanak tanımaktadır.

Maruderm Blog; cilt, saç ve tırnak bakımı hakkında pek çok güzellik tüyosunu kullanıcılara sunmak amacıyla içerik üretmektedir. Doğanın saf ve eşsiz güzelliklerini cilt bakım sektörüyle buluşturan Maruderm, tamamını Fransa'dan getirdiği hammaddelerle cilt bakım ürünleri ve yüz serumları hazırlamaktadır.

Cilt Bakım Tüyoları

Cilt bakımı hem kadınlar hem de erkekler açısından büyük önem taşımaktadır. Sağlıklı ve canlı bir cilt görünümüne sahip olmak için dikkat edilmesi gereken cilt bakım tüyoları şunlardır:

  1. İyi bir cilt bakımı en temelde temizlik adımıyla başlamalıdır. İlk adımda cilt; temizleyici jel veya temizleyici su yardımıyla kirden ve ölü deriden arındırılmalıdır.
  2. İkinci adımda cilde tonik uygulanmalı ve gözeneklerde kalan makyaj ve kir kalıntıları derinlemesine temizlenmelidir.
  3. Cildin nem ihtiyacının karşılanması ve çeşitli cilt problemlerinin giderilmesi için yüz serumları kullanılmalıdır. Yüz serumu seçerken cilt tipine ve cildin ihtiyaç duyduğu bakım türüne dikkat edilmelidir.
  4. Son adımda ise cilt; iyi bir nemlendirici yardımıyla nemlendirilmeli ve güneş kremi sürülmelidir.

Dört mevsim boyunca gündüz saatlerinde dışarı çıkmadan önce güneş kremi kullanılmalıdır. Bakım gece saatlerinde yapılıyor ise nemlendirme adımıyla sonlandırılmalıdır.

 

Devamını Oku..