Arayacağınız kelimeyi yazınız ve enter tuşuna basınız

Bölgesel Zayıflamak Mümkün mü?

Bölgesel Zayıflamak Mümkün mü?

Bölgesel Zayıflamak Mümkün Mü?

Bölgesel zayıflama ve incelme vücudun belli bölgelerinden kilo vermek ve incelmek anlamına gelmektedir. Pek çok insan bölgesel olarak yağ yakmak istemektedir. Özellikle karın çevresi, basen ve kollar vücudun en yoğun yağ depoladığı bölgelerdir. Bu yüzden birçok kişi bölgesel olarak zayıflamaya çalışmakta ve fit bir görünüme kavuşmak istemektedir.

Vücuttaki yağ yakımı sistemi dikkate alındığında bölgesel olarak yağ yakılması pek mümkün görünmemektedir. Özellikle diyetle bölgesel yağ yakmak mümkün değildir. Ancak vücudun hangi bölgesinde daha fazla yağ var ise oransal olarak o bölgeden daha fazla yağ gidecektir. Bölgesel olarak kilo vermek ve incelmek isteyen kişiler çeşitli yöntemlere başvurmaktadır.

Bölgesel Zayıflama Nedir?

Bölgesel zayıflama vücutta yağ tabakası en yoğun olan bölgelerde yağ yakımı ve incelmeyi sağlamaktır. Diyetle, egzersizlerle, çeşitli kremler ve kürlerle, teknolojik cihazlarla ve daha pek çok farklı yöntem kullanılarak incelme sağlanmaya çalışılmaktadır.

Günümüzde teknolojinin gelişimiyle beraber pek çok yöntem denenmektedir. Vücudun belli bölgelerinde diğer bölgelere oranla yağlanma daha yoğun olarak görülmektedir. Karın çevresi, basenler ve kollar en çok yağlanma görülen bölgelerdir. Bölgesel zayıflama denilince estetik operasyon olmadan yağ yakımı sağlayan uygulamalar akla gelmektedir. Bunlar:

  1. Lipoliz liposuction,
  2. Mezoterapi,
  3. Karboksiterapi,
  4. Ultrashape,
  5. Radyo frekans

Gibi yöntemlerdir.

Soğuk Lipoliz

Soğuk lipoliz, günümüzde en sık uygulanan bölgesel incelme yöntemleri arasındadır. İçinde ilaç barındıran incecik iğneler belli bölgelerden enjekte edilmekte ve bu da yağ hücrelerinin erimesini sağlamaktadır. Böylece belirli bölgelerde biriken yağlar ortadan kaldırılmaktadır.

Liposuction

Bu işlem eskiden cerrahi operasyonla gerçekleştirilmekteydi ancak günümüzde operasyonsuz gerçekleştirilmektedir. Bölgesel olarak biriken yağlar vakumla alınarak vücuda yeni bir form kazandırılmaktadır. Yağ birikimi olan bazı bölgelere de lokal anesteziyle serumlar enjekte edilmekte ve bölgedeki yağlar çekilmektedir böylece biriken yağlar ortadan kalkmış olmaktadır.

Mezoterapi

Bu yöntemde hem bölgesel zayıflama ve incelme sağlanmakta hem de kalça ve basen bölgelerindeki selülitlerin giderilmesine yardımcı olunmaktadır. Selülitlerin giderilmesi için kremler ve jeller de kullanılmaktadır. Maruderm sıkılaştırıcı selülit kremi de selülitlerin giderilmesinde yardımcı olmaktadır. Mezoterapi işleminde, deri altına yağları eriten bir bileşen verilmekte ve o bölgede dolaşım sağlanmaktadır. Çok küçük ve ince iğnelerle enjeksiyon yapılmakta ve sıkışan yağ hücreleri bu şekilde erimektedir.

Karboksiterapi

Bu işlemde karbondioksit gazından faydalanılmaktadır. Bölgesel zayıflama ve incelme için etkili yöntemlerden biridir. Özel bir cihaz ile saf karbondioksit gazı bölgeye enjekte edilerek o bölgede dolaşımı sağlamakta ve metabolizmayı hızlandırmaya yardımcı olmaktadır.

Ultrashape

Bu yöntemde de yine belirli bölgelerdeki biriken yağların yakılması hedeflenmektedir. Bölgesel zayıflama ve incelme için ultrasonik ses dalgaları kullanılmaktadır. Biriken yağ hücreleri ses dalgalarıyla parçalanmakta ve etrafındaki dokulara zarar vermeden belirlenen bölgedeki yağ hücrelerini yok etmektedir. Bu işlem çok kısa bir vakit almaktadır.

Radyo Frekans

Bölgesel zayıflama ve incelme için kullanılan bir diğer yöntem de radyo frekans işlemidir. Bu yöntemde radyo dalgaları kullanılarak vücuttaki su molekülü iyonları harekete geçirilmekte bu hareket sonucunda bir enerji oluşmakta ve buna bağlı olarak bir ısı ortaya çıkmaktadır. Ortaya çıkan bu ısı yağları eritmekte ve bağ dokunun yenilenmesini sağlamaktadır. Bu işlem bölgesel zayıflama ve incelmede ciddi farklar yaratırken aynı zamanda selülit oluşumunu da ortadan kaldırmaya yardımcı olmaktadır.

Bölgesel Zayıflama Fiyatları Ne Kadar?

Bölgesel zayıflama fiyatları, zayıflama ve incelme için hangi tekniğin kullanılacağına ve işlemin yapılacağı merkeze bağlı olarak büyük farklılıklar göstermektedir. Yapılacak işleme, kaç seans yapılacağına ve yapılacak merkeze karar verdikten sonra en doğru fiyat bilgisine sahip olmak için merkezle görüşme sağlanması gerekmektedir.

En Sık Denenen Bölgesel Zayıflama Yöntemleri Nelerdir?

Diyet yoluyla bölgesel olarak zayıflamak mümkün değildir. Diyet dışında pek çok yöntem bölgesel kilo vermek için popüler hale gelmiştir. Bunların arasında kremler, streç filmler, jeller vs. vardır ancak bu yöntemlerin etkili ve kalıcı olmadığı söylenmektedir.

Yağlar ve evde uygulanan kürler de incelmeye katkı sağlamamakta ayrıca karışık kürlerin sağlığa zararlı etkileri de görülebilmektedir. Hiçbir besin, bölgesel kilo kaybı sağlamamaktadır aksine zayıflamak için kullanılan ilaçlar ve karışık kürler sağlığı riske atmaktadır.

Egzersiz ile Bölgesel Zayıflama Mümkün Müdür?

En iyi ve en etkili bölgesel yağ yakma türü egzersiz yapmaktır. Çünkü egzersiz sayesinde vücudun çalıştırılmak istenilen kısmı çalıştırılmakta ve özellikle daha fazla yağ dokusu bulunan bölgelere yönelim sağlanmaktadır.

Kas dokusu içerisinde yağ barındırmaktadır. Kaslar aktif hale getirildiğinde yağ dokusu da çalışmaya başlamaktadır. Doğru egzersizler yapılarak bölgesel yağ yakımı hızlanmaktadır. Herhangi bir spor geçmişi bulunmayan bireylerin yürüyüş gibi hafif egzersizlerle başlayıp pilates ya da ağırlık gibi ağır egzersizlerle devam etmeleri sağlık açısından daha doğru olmakta ve sakatlanma riskini de azaltmaktadır.  

Yapılan çalışmalara göre en iyi bölgesel yağ yakma yöntemleri egzersiz temelli yöntemlerdir. Ancak tek başına yeterli değildir. Mükemmel sonuç için uygun bir diyet programı ve doğru egzersizlerle birlikte ilerlenmelidir. Bu sayede kalori açığı ortaya çıkmış olmaktadır. Kilo kaybı için protein ve lif tüketimini artırıp paketli gıdalardan uzak durmak, bunlarla birlikte egzersiz yapmak gerekmektedir.

Pelda Yalçınkaya

Merhabalar ben Pelda. Cilt bakımı ve güzellik alanına büyük bir ilgi duyuyor ve bu alanda aktif şekilde araştırmalar yapıyorum. Araştırmalarım ve deneyimlerim sonucunda öğrendiklerimi Maruderm aracılığıyla sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.Yorumlar (0)

Henüz Yorum Eklenmemiş.


Yorum Yapın

Lütfen zorunlu alanları doldurunuz. *

Erkeklere Özel Cilt Bakım Ürünleri Nasıl Seçilir?

Erkeklere Özel Cilt Bakım Ürünleri Nasıl Seçilir?

Cilt bakımı yalnızca kadınlar için gerekli olan bir durum değildir. Çünkü erkeklerin de ciltleri kuruyabiliyor, kırışabiliyor. Çeşitli cilt problemleri ile karşı karşıya kalan erkekler, erkeklere özel cilt bakım ürünleri kullanarak bu durumun önüne geçebiliyor. Erkeklere özel cilt bakım ürünleri sayesinde artık erkekler çok daha özgüvenli ve dinamik bir şekilde yaşamına devam edebiliyor.

Pürüzsüz Bir Cilt İçin En Etkili Yüz Temizleme Yöntemleri

Pürüzsüz Bir Cilt İçin En Etkili Yüz Temizleme Yöntemleri

Gün içerisinde; havadan, kullanılan ürünlerden ve sebum salgılanmasından dolayı, yüzde kir ve yağ tabakası oluşmaktadır. Hijyen ve cilt sağlığı için, yüzün rutin olarak temizlenmesi gerekmektedir. Etkili bir yüz temizliği gerçekleştirmek için, cilt tipine uygun yüz temizleme ürünleri kullanılmaktadır. Yüz temizleme rutini; cildin parlak ve sağlıklı görünmesini, akne oluşumlarını önlemeyi, siyah ve beyaz noktaları giderilmesini sağlamaktadır.

Yağlı Ciltlere Güneş Kremi Önerileri

Yağlı Ciltlere Güneş Kremi Önerileri

Vücut; cilt dokularını ve cilt bariyerini korumak adına, sebum adı verilen bir salgı üretmektedir. Sebum üretimi arttıkça, cilt tipi yağlı hale gelmektedir. Yağlı ciltlerin; büyük gözenekli, akneye yatkın, siyah ve beyaz noktaların bulunduğu cilt tipleri olduğu görülmektedir. Yağlı ciltler doğru bakım ve temizleme ürünleri kullanılarak, normal cilt tipine dönüştürülebilmektedir. Yağlı ciltlerin güneşin sebep olduğu leke ve akne gibi problemlere karşı korunması için, yağlı ciltlere uygun güneş kremleriyle desteklenmesi gerekmektedir.

Cilt Lekeleri Neden Oluşur ve Nasıl Tedavi Edilir?

Cilt Lekeleri Neden Oluşur ve Nasıl Tedavi Edilir?

Cilt lekeleri; genetik faktörler, UV ışınları, yaşlılık ve hamilelik gibi faktörlerden dolayı oluşabilmektedir. Leke karşıtı bakım ürünleri kullanmak; melanin üretimini azaltmakta, cilt lekelerinin koyuluğunu açmakta ve yoğunluğunu seyreltmektedir. Bu ürünlerin içeriklerinde bulunan; Arbutin, Niacinamide, Alzelik Asit gibi maddeler renk eşitsizliklerini gidermeye yardımcı olmaktadır. Leke karşıtı bakım ürünleri; serum, krem ve tonik formlarında bulunabilmektedir.

Micropigmentasyon Nedir?

Micropigmentasyon Nedir?

Micropigmentasyon işlemi; cilt lekeleri ve pigment kaybı gibi cilt sorunlarının, cilt renklendirme ile giderilmesi amacıyla uygulanmaktadır. Mikropigmentasyon kıl tekniği; dökülen kaş ve kirpiklerin, dolgun ve doğal bir kıl görünümüne ulaşması için sıkça tercih edilmektedir. Kişilerin; micropigmentasyon uygulanacak merkezi dikkatli seçmesi ve uygulama sonrası bakıma özen göstermesi, işlemin risklerini minimuma indirmekte ve kalıcılığını korumaktadır.

Microblading Nedir?

Microblading Nedir?

Kaşlar, birçok farklı nedenden kaynaklı olarak zaman içinde seyrelmekte ve dökülmektedir. Yanlış estetik işlemlere maruz kalmak ise, kaşlarda yeni kıl oluşumuna engel olmaktadır. Microblading uygulaması, kaybolan kaşların ve estetik güzelliğin yerine konmasına yardımcı olmaktadır. Özel uygulama tekniği sayesinde microblading; belirgin şekilli, dolgun ve doğal bir kaş görünümü sunmaktadır.

Cildinize Hangi Durumlarda Serum Bakımı Uygulanmalı?

Cildinize Hangi Durumlarda Serum Bakımı Uygulanmalı?

Bakım serumları, günümüzde birçok kişinin bakım rutinine dahil olmaktadır. Yüz bakım serumları; tek başına kullanıldığında gözle görülür değişiklikler yaratması zaman alsa da farklı bakım ürünleriyle desteklenerek kullanıldığında cilde büyük oranda katkı sağlamaktadır. Kişilerin cilt tiplerine ve ihtiyaçlarına göre, farklı bileşenlerle zenginleştirilen cilt bakım serumları; yoğun içerikleri sayesinde cilt üzerinde güçlü etkilere sahiptir.

El ve Ayak Bakımı İçin Çok Önemli Tüyolar

El ve Ayak Bakımı İçin Çok Önemli Tüyolar

El ve ayaklar, vücutta en çok kullanılan fakat bakımına en az özen gösterilen bölgeler olarak bilinmektedir. Oysa el ve ayak bakımını düzenli olarak uygulamak, yaşam kalitesini yükseltmektedir. Kişinin ihtiyaçları doğrultusunda ve düzenli olarak el ve ayak bakım kremi kullanması; gün içinde karşılaşılan birçok dış faktöre ve oluşabilecek cilt hastalıklarına karşı korunmasını sağlamaktadır.

Neden Yüz Kremi Kullanılması Gerektiğinin 5 Sebebi

Neden Yüz Kremi Kullanılması Gerektiğinin 5 Sebebi

Yüz kremleri; küresel çapta, insanlar tarafından en yaygın olarak tercih edilen cilt bakım ürünleridir. Çeşitli etken maddeler içermesi sayesinde birçok farklı cilt sorununa çözüm olabilmektedir. Yüz yapısına ve cildin ihtiyaçlarına özen gösterilerek seçilen yüz kremleri; yüzdeki kırışık ve yorgun görünümü yok ederek, sağlıklı ve canlı bir cilt görünümü sunmaktadır.

Hızlı Bronzlaşmak İçin Neler Yapılabilir?

Hızlı Bronzlaşmak İçin Neler Yapılabilir?

Bronzlaşmak, canlı ve sağlıklı bir cilt görünümüne kavuşmak için gerçekleştirilmektedir. Bronzlaşma süresinin kısa tutulması, güneşin zararlı etkilerine yoğun olarak maruz kalmayı önlemektedir. Bronzlaştırma sürecini hızlandırmak için, bronzlaştırıcı ürünler ve yöntemler uygulanabilmektedir. Zeytinyağı, kakao yağı, limon ve kahve gibi doğal ürünler kullanılarak da bronzlaşma gerçekleştirilebilmektedir. Güneşlenme süresinin kısa tutulması ve koruyucu ürünler kullanılması cilt sağlığı için önem taşımaktadır.

Kolay Kırılan Saçlar İçin Bakım Önerileri

Kolay Kırılan Saçlar İçin Bakım Önerileri

Saçlar; nemsizlik, şekillendirme işlemleri ve kimyasal kullanımı gibi sebeplerden dolayı kırılmaktadır. Saçların kırılmasını önlemek ve yıpranmış saçları onarmak için, saç bakım ürünleri kullanılmaktadır. Saç ve cilt tipine uygun, saç maskeleri ve bakım yağları; saça nem, esneklik ve güç kazandırmaktadır. Saç bakım işlemlerinden kalıcı sonuçlar elde edilebilmesi için; doğru ürünleri, düzenli olarak kullanmak gerekmektedir.

Yüz Serumu Nedir? Faydaları Nelerdir?

Yüz Serumu Nedir? Faydaları Nelerdir?

Yüz serumları; ciltteki kırışıklıkları, ince çizgileri ve lekeleri azaltmak ve cildin daha genç görünmesini sağlamak üzere formülize edilmektedir. Kişinin ihtiyaçlarına uygun yüz serumunu seçmesi ve cildine doğru bir şekilde uygulaması; cilt sağlığına katkıda bulunmakta ve cildin elastikliğini geri kazandırmaktadır. Ayrıca düzenli kullanım sonunda yüz serumları, ciltte sivilce ve akne oluşumu gibi enfeksiyonel rahatsızlıkları da önlemektedir.

Maruderm Blog; cilt, saç ve tırnak bakımı hakkında pek çok güzellik tüyosunu kullanıcılara sunmak amacıyla içerik üretmektedir. Doğanın saf ve eşsiz güzelliklerini cilt bakım sektörüyle buluşturan Maruderm, tamamını Fransa'dan getirdiği hammaddelerle cilt bakım ürünleri ve yüz serumları hazırlamaktadır.

Cilt Bakım Tüyoları

Cilt bakımı hem kadınlar hem de erkekler açısından büyük önem taşımaktadır. Sağlıklı ve canlı bir cilt görünümüne sahip olmak için dikkat edilmesi gereken cilt bakım tüyoları şunlardır:

  1. İyi bir cilt bakımı en temelde temizlik adımıyla başlamalıdır. İlk adımda cilt; temizleyici jel veya temizleyici su yardımıyla kirden ve ölü deriden arındırılmalıdır.
  2. İkinci adımda cilde tonik uygulanmalı ve gözeneklerde kalan makyaj ve kir kalıntıları derinlemesine temizlenmelidir.
  3. Cildin nem ihtiyacının karşılanması ve çeşitli cilt problemlerinin giderilmesi için yüz serumları kullanılmalıdır. Yüz serumu seçerken cilt tipine ve cildin ihtiyaç duyduğu bakım türüne dikkat edilmelidir.
  4. Son adımda ise cilt; iyi bir nemlendirici yardımıyla nemlendirilmeli ve güneş kremi sürülmelidir.

Dört mevsim boyunca gündüz saatlerinde dışarı çıkmadan önce güneş kremi kullanılmalıdır. Bakım gece saatlerinde yapılıyor ise nemlendirme adımıyla sonlandırılmalıdır.

 

Devamını Oku..