Arayacağınız kelimeyi yazınız ve enter tuşuna basınız

Bölgesel Zayıflamak Mümkün mü?

Bölgesel Zayıflamak Mümkün mü?

Bölgesel Zayıflamak Mümkün Mü?

Bölgesel zayıflama ve incelme vücudun belli bölgelerinden kilo vermek ve incelmek anlamına gelmektedir. Pek çok insan bölgesel olarak yağ yakmak istemektedir. Özellikle karın çevresi, basen ve kollar vücudun en yoğun yağ depoladığı bölgelerdir. Bu yüzden birçok kişi bölgesel olarak zayıflamaya çalışmakta ve fit bir görünüme kavuşmak istemektedir.

Vücuttaki yağ yakımı sistemi dikkate alındığında bölgesel olarak yağ yakılması pek mümkün görünmemektedir. Özellikle diyetle bölgesel yağ yakmak mümkün değildir. Ancak vücudun hangi bölgesinde daha fazla yağ var ise oransal olarak o bölgeden daha fazla yağ gidecektir. Bölgesel olarak kilo vermek ve incelmek isteyen kişiler çeşitli yöntemlere başvurmaktadır.

Bölgesel Zayıflama Nedir?

Bölgesel zayıflama vücutta yağ tabakası en yoğun olan bölgelerde yağ yakımı ve incelmeyi sağlamaktır. Diyetle, egzersizlerle, çeşitli kremler ve kürlerle, teknolojik cihazlarla ve daha pek çok farklı yöntem kullanılarak incelme sağlanmaya çalışılmaktadır.

Günümüzde teknolojinin gelişimiyle beraber pek çok yöntem denenmektedir. Vücudun belli bölgelerinde diğer bölgelere oranla yağlanma daha yoğun olarak görülmektedir. Karın çevresi, basenler ve kollar en çok yağlanma görülen bölgelerdir. Bölgesel zayıflama denilince estetik operasyon olmadan yağ yakımı sağlayan uygulamalar akla gelmektedir. Bunlar:

  1. Lipoliz liposuction,
  2. Mezoterapi,
  3. Karboksiterapi,
  4. Ultrashape,
  5. Radyo frekans

Gibi yöntemlerdir.

Soğuk Lipoliz

Soğuk lipoliz, günümüzde en sık uygulanan bölgesel incelme yöntemleri arasındadır. İçinde ilaç barındıran incecik iğneler belli bölgelerden enjekte edilmekte ve bu da yağ hücrelerinin erimesini sağlamaktadır. Böylece belirli bölgelerde biriken yağlar ortadan kaldırılmaktadır.

Liposuction

Bu işlem eskiden cerrahi operasyonla gerçekleştirilmekteydi ancak günümüzde operasyonsuz gerçekleştirilmektedir. Bölgesel olarak biriken yağlar vakumla alınarak vücuda yeni bir form kazandırılmaktadır. Yağ birikimi olan bazı bölgelere de lokal anesteziyle serumlar enjekte edilmekte ve bölgedeki yağlar çekilmektedir böylece biriken yağlar ortadan kalkmış olmaktadır.

Mezoterapi

Bu yöntemde hem bölgesel zayıflama ve incelme sağlanmakta hem de kalça ve basen bölgelerindeki selülitlerin giderilmesine yardımcı olunmaktadır. Selülitlerin giderilmesi için kremler ve jeller de kullanılmaktadır. Maruderm sıkılaştırıcı selülit kremi de selülitlerin giderilmesinde yardımcı olmaktadır. Mezoterapi işleminde, deri altına yağları eriten bir bileşen verilmekte ve o bölgede dolaşım sağlanmaktadır. Çok küçük ve ince iğnelerle enjeksiyon yapılmakta ve sıkışan yağ hücreleri bu şekilde erimektedir.

Karboksiterapi

Bu işlemde karbondioksit gazından faydalanılmaktadır. Bölgesel zayıflama ve incelme için etkili yöntemlerden biridir. Özel bir cihaz ile saf karbondioksit gazı bölgeye enjekte edilerek o bölgede dolaşımı sağlamakta ve metabolizmayı hızlandırmaya yardımcı olmaktadır.

Ultrashape

Bu yöntemde de yine belirli bölgelerdeki biriken yağların yakılması hedeflenmektedir. Bölgesel zayıflama ve incelme için ultrasonik ses dalgaları kullanılmaktadır. Biriken yağ hücreleri ses dalgalarıyla parçalanmakta ve etrafındaki dokulara zarar vermeden belirlenen bölgedeki yağ hücrelerini yok etmektedir. Bu işlem çok kısa bir vakit almaktadır.

Radyo Frekans

Bölgesel zayıflama ve incelme için kullanılan bir diğer yöntem de radyo frekans işlemidir. Bu yöntemde radyo dalgaları kullanılarak vücuttaki su molekülü iyonları harekete geçirilmekte bu hareket sonucunda bir enerji oluşmakta ve buna bağlı olarak bir ısı ortaya çıkmaktadır. Ortaya çıkan bu ısı yağları eritmekte ve bağ dokunun yenilenmesini sağlamaktadır. Bu işlem bölgesel zayıflama ve incelmede ciddi farklar yaratırken aynı zamanda selülit oluşumunu da ortadan kaldırmaya yardımcı olmaktadır.

Bölgesel Zayıflama Fiyatları Ne Kadar?

Bölgesel zayıflama fiyatları, zayıflama ve incelme için hangi tekniğin kullanılacağına ve işlemin yapılacağı merkeze bağlı olarak büyük farklılıklar göstermektedir. Yapılacak işleme, kaç seans yapılacağına ve yapılacak merkeze karar verdikten sonra en doğru fiyat bilgisine sahip olmak için merkezle görüşme sağlanması gerekmektedir.

En Sık Denenen Bölgesel Zayıflama Yöntemleri Nelerdir?

Diyet yoluyla bölgesel olarak zayıflamak mümkün değildir. Diyet dışında pek çok yöntem bölgesel kilo vermek için popüler hale gelmiştir. Bunların arasında kremler, streç filmler, jeller vs. vardır ancak bu yöntemlerin etkili ve kalıcı olmadığı söylenmektedir.

Yağlar ve evde uygulanan kürler de incelmeye katkı sağlamamakta ayrıca karışık kürlerin sağlığa zararlı etkileri de görülebilmektedir. Hiçbir besin, bölgesel kilo kaybı sağlamamaktadır aksine zayıflamak için kullanılan ilaçlar ve karışık kürler sağlığı riske atmaktadır.

Egzersiz ile Bölgesel Zayıflama Mümkün Müdür?

En iyi ve en etkili bölgesel yağ yakma türü egzersiz yapmaktır. Çünkü egzersiz sayesinde vücudun çalıştırılmak istenilen kısmı çalıştırılmakta ve özellikle daha fazla yağ dokusu bulunan bölgelere yönelim sağlanmaktadır.

Kas dokusu içerisinde yağ barındırmaktadır. Kaslar aktif hale getirildiğinde yağ dokusu da çalışmaya başlamaktadır. Doğru egzersizler yapılarak bölgesel yağ yakımı hızlanmaktadır. Herhangi bir spor geçmişi bulunmayan bireylerin yürüyüş gibi hafif egzersizlerle başlayıp pilates ya da ağırlık gibi ağır egzersizlerle devam etmeleri sağlık açısından daha doğru olmakta ve sakatlanma riskini de azaltmaktadır.  

Yapılan çalışmalara göre en iyi bölgesel yağ yakma yöntemleri egzersiz temelli yöntemlerdir. Ancak tek başına yeterli değildir. Mükemmel sonuç için uygun bir diyet programı ve doğru egzersizlerle birlikte ilerlenmelidir. Bu sayede kalori açığı ortaya çıkmış olmaktadır. Kilo kaybı için protein ve lif tüketimini artırıp paketli gıdalardan uzak durmak, bunlarla birlikte egzersiz yapmak gerekmektedir.

Pelda Yalçınkaya

Merhabalar ben Pelda. Cilt bakımı ve güzellik alanına büyük bir ilgi duyuyor ve bu alanda aktif şekilde araştırmalar yapıyorum. Araştırmalarım ve deneyimlerim sonucunda öğrendiklerimi Maruderm aracılığıyla sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.Yorumlar (0)

Henüz Yorum Eklenmemiş.


Yorum Yapın

Lütfen zorunlu alanları doldurunuz. *

Magic Crush Nedir?

Magic Crush Nedir?

Magic Crush; bölgesel zayıflama yöntemleri arasında yer almakta ve vücut dokularının daha aktif çalışmasına yardımcı olmaktadır. Tek seansta dâhi etkili sonuçlar veren Magic Crush, sarkma ve selülit gibi oluşumlara da iyi gelmektedir. Jawline belirginleştirme ve kırışıklık giderme gibi alanlarda kullanılan Magic Crush, ağrısız ve güvenli bir işlem olması nedeniyle sıklıkla tercih edilmektedir.

Soğuk Lipoliz Nedir, Ne İşe Yarar?

Soğuk Lipoliz Nedir, Ne İşe Yarar?

Soğuk lipoliz, bölgesel incelme yöntemleri arasında yer alan ve 0’ın altında sıcaklıklara çalışan profesyonel bir tedavi prosedürüdür. Soğuk lipoliz uygulaması ile yağ dokuları dondurularak deforme edilmekte ve kişinin bölgesel olarak incelmesi mümkün hale gelmektedir. Soğuk lipoliz, bölgesel incelmenin yanı sıra cilt problemlerinin azalmasına da yardımcı olmaktadır. Çok yönlü etkileri nedeniyle öne çıkan soğuk lipoliz, birçok kişi tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

Erkekler İçin Cilt Bakım Önerileri

Erkekler İçin Cilt Bakım Önerileri

Erkekler için cilt bakım önerileri; tıraş sonrası bakım, peeling ve tonik uygulamaları, gözenek sıkılaştırıcı bakım ürünü kullanımı ve güneş koruyucu krem kullanımı olarak sıralanmaktadır. Erkekler için cilt bakım ürünleri aracılığıyla yapılan bu uygulamalar, erkek bireylerin daha temiz ve sağlıklı bir cilde sahip olmalarına olanak tanımaktadır. Erkekler, cilt bakım rutinlerine özen göstererek; yaşlanma belirtilerini ve kırışıklık oluşumunu en aza indirebilmektedir.

G5 Masajı Nedir? Faydaları Nelerdir?

G5 Masajı Nedir? Faydaları Nelerdir?

Bölgesel incelme yöntemleri arasında yer alan G5 Masajı, yağ dokularına yüksek yoğunluklu titreşimler göndermekte ve kişinin sıkılaşarak kilo vermesini mümkün hale getirmektedir. G5 bölgesel zayıflama, selülit ve çatlak gibi cilt problemlerine de iyi gelmekte ve uzun vadede kalıcı sonuçlar vermektedir. Uygulama bölgesine olan kan akışını hızlandıran G5 Masajı; çok fonksiyonlu etkileri nedeniyle sıklıkla tercih edilmektedir

Sıcak Havada Vücut Kokusuna Kesin Çözüm Nedir?

Sıcak Havada Vücut Kokusuna Kesin Çözüm Nedir?

Yaz aylarının doğal bir getirisi olan aşırı terleme, vücut kokusu problemlerinin baş göstermesine neden olmaktadır. Ter kokusu, yoğun tempoda ve kalabalık ortamlarda çalışan kişilerin; yaşam kalitesini düşürmekte ve iş motivasyonunu olumsuz etkilemektedir. Yaz aylarında oluşan vücut kokusunun, doğal yollarla giderilmesi; uzun vadede kalıcı sonuç elde edilmesi adına önem arz etmektedir.

Kırışıklıklara Karşı Neler Yapılmalıdır?

Kırışıklıklara Karşı Neler Yapılmalıdır?

Cilt yüzeyinde oluşan kırışıklıklar, ilerleyen yaş veya stres gibi faktörler nedeniyle ortaya çıkmakta ve kişilerin solgun görünmesine neden olmaktadır. Kırışıklık görünümünün azalması için anti age serum ve krem çeşitlerinin düzenli olarak kullanılması gerekmektedir. Kırışıklık karşıtı bakım ürünleri, cilt dokularındaki kolajen üretimini desteklemekte ve kişinin daha genç görünmesine yardımcı olmaktadır.

Koltuk Altı Kararması Nasıl Geçer?

Koltuk Altı Kararması Nasıl Geçer?

Koltuk altı kararması, yanlış epilasyon yöntemleri nedeniyle ortaya çıkmakta ve yaz aylarının diken üstünde geçmesine neden olmaktadır. Ayrıca koltuk altı bölgesine uygulanan jilet ve ağda gibi geleneksel yöntemler, söz konusu bölgenin doğal renk pigmentlerini kaybetmesine sebebiyet vermektedir. Koltuk altı kararmasını azaltan yöntemler; kese uygulaması, peeling uygulaması, beyazlatıcı bakım ürünü kullanımı ve lazer epilasyon olarak sıralanmaktadır.

Gözaltı Morluklarına Kesin Çözüm

Gözaltı Morluklarına Kesin Çözüm

Gözaltı morlukları; yorgunluk, uykusuzluk, sağlıksız beslenme alışkanlıkları, yoğun iş temposu, stres ve kalıtım gibi faktörler nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Göz çevresi bakım ürünleri ve bazı klinik tedaviler, gözaltı morluklarının giderilmesine yardımcı olmakta ve kişinin daha genç görünmesine olanak tanımaktadır.

Göz Çevresi Bakımı Nasıl Yapılır?

Göz Çevresi Bakımı Nasıl Yapılır?

Göz çevresi bakımı, kaz ayakları ve gözaltı morluklarının azalmasına yardımcı olmaktadır. Besleyici yüz serumları ve organik bakım ürünleriyle yapılan göz çevresi bakımı, kişinin kendini daha genç hissetmesine ve daha az kırışıklık problemi yaşamasına olanak tanımaktadır. Göz çevresi bakım ürünleri; gözaltı morlukları, gözaltı torbaları ve kazayağı gibi problemlere özel olarak formüle edilmektedir.

Çocuklar Nemlendirici Ürün Kullanabilir mi?

Çocuklar Nemlendirici Ürün Kullanabilir mi?

Çocuklar ve bebekler, hassas bir cilt yapısına sahip olmaları nedeniyle; cilt kuruluğu, pişik, tahriş ve güneş yanığı gibi olumsuz durumları daha sık yaşamaktadır. Bebek ve çocuk cildinin korunması için çocuklar için nemlendirici krem ve serum çeşitlerinden yararlanmak gerekmektedir. Ebeveynler, çocuklarının cilt sağlığını; dış unsurların zararlı etkilerine karşı korumak adına, nemlendirici bakım ürünlerine rağbet göstermektedir.

Güneşten Kızaran Yüze Ne Yapılmalı?

Güneşten Kızaran Yüze Ne Yapılmalı?

Yaz aylarında, gereken önlemlerin alınmaması nedeniyle ortaya çıkan güneş yanığı; cilt lekesi problemlerinin hızlanmasına ve cilt yüzeyinin yoğun bir şekilde kızarmasına neden olmaktadır. Güneş nedeniyle kızaran ciltler, gereken önlemlerin alınmaması halinde yoğun bir acı ve hassasiyet hissi oluşturmaktadır. Soğuk kompres, yoğurt maskesi ve aloe vera kullanımı; güneş nedeniyle kızaran ciltlerin sakinleştirilmesine yardımcı olmaktadır.

Yüz Bakım Ürünleri Nelerdir? Ve Nasıl Kullanılır?

Yüz Bakım Ürünleri Nelerdir? Ve Nasıl Kullanılır?

Yüz bakım ürünleri; temizleyici jel, tonik, peeling, serum ve nemlendirici krem olarak sıralanmaktadır. Yüz bakım ürünlerinin düzenli olarak kullanılması; cilt problemlerinin azalmasına yardımcı olmaktadır. Cilt gözeneklerinin açılmasına ve cildin doğal nem dengesini yeniden kazanmasına olanak tanıyan yüz bakım ürünleri, birçok kişi tarafından güvenle kullanılmakta ve verim sağlamaları nedeniyle tekrar tekrar tercih edilmektedirler.

Maruderm Blog; cilt, saç ve tırnak bakımı hakkında pek çok güzellik tüyosunu kullanıcılara sunmak amacıyla içerik üretmektedir. Doğanın saf ve eşsiz güzelliklerini cilt bakım sektörüyle buluşturan Maruderm, tamamını Fransa'dan getirdiği hammaddelerle cilt bakım ürünleri ve yüz serumları hazırlamaktadır.

Cilt Bakım Tüyoları

Cilt bakımı hem kadınlar hem de erkekler açısından büyük önem taşımaktadır. Sağlıklı ve canlı bir cilt görünümüne sahip olmak için dikkat edilmesi gereken cilt bakım tüyoları şunlardır:

  1. İyi bir cilt bakımı en temelde temizlik adımıyla başlamalıdır. İlk adımda cilt; temizleyici jel veya temizleyici su yardımıyla kirden ve ölü deriden arındırılmalıdır.
  2. İkinci adımda cilde tonik uygulanmalı ve gözeneklerde kalan makyaj ve kir kalıntıları derinlemesine temizlenmelidir.
  3. Cildin nem ihtiyacının karşılanması ve çeşitli cilt problemlerinin giderilmesi için yüz serumları kullanılmalıdır. Yüz serumu seçerken cilt tipine ve cildin ihtiyaç duyduğu bakım türüne dikkat edilmelidir.
  4. Son adımda ise cilt; iyi bir nemlendirici yardımıyla nemlendirilmeli ve güneş kremi sürülmelidir.

Dört mevsim boyunca gündüz saatlerinde dışarı çıkmadan önce güneş kremi kullanılmalıdır. Bakım gece saatlerinde yapılıyor ise nemlendirme adımıyla sonlandırılmalıdır.

 

Devamını Oku..