quick-info

MARUDERM

güvenli ödeme yöntemleri

Arayacağınız kelimeyi yazınız ve enter tuşuna basınız

Badem Yağının Kullanım Alanları

Badem Yağının Kullanım Alanları

Badem Yağının Kullanım Alanları

Badem ağacı gülgiller familyasına ait bodur, küçük bir ağaç türüdür. Türkiye’de de yetiştirilen bu ağacın, meyvesi de yenilmektedir. Badem yağı ise badem meyvesi ve çekirdeği sıkılarak elde edilmekte ve pek çok rahatsızlığa fayda sağlamaktadır. Badem yağı, acı ve tatlı olmak üzere iki şekilde üretilmekte ve pek çok hastalığa şifa olmaktadır. 

Badem yağı, saç ve cilt sağlığının korunması için yaygın olarak kullanılmaktadır. Tatlı badem yağı, kişisel bakım için en yaygın kullanılan türdür. 20 gram kadar tatlı badem yağında 120 kalori, 14 gram doymuş ve doymamış yağ ve % 30 oranında E vitamini bulunmaktadır. 

Tatlı badem yağı besleyici vitaminler açısından oldukça zengindir. İçerisinde A, B ve E vitaminleri bulunmaktadır. Cilt ve saç bakımında pek çok faydası bulunmaktadır. Ayrıca iyileştirici etkisi nedeniyle yara tedavisinde de kullanılmaktadır.

Tatlı Badem Yağının Faydaları Nelerdir?

Sayılamayacak kadar çok faydası bulunan badem yağı; cilt, göz altı ve saç bakımı için ve yara tedavisini destekleme amacıyla kullanılmaktadır. Badem yağının faydaları şunlardır:

 1. İçeriğindeki vitaminler sayesinde cildin parlak görünmesine yardımcı olmaktadır.
 2. Yaşlanma karşıtı özelliğiyle cildin daha genç ve sağlıklı bir görünüme kavuşmasına destek olmaktadır.
 3. Cildi nemlendirmekte ve yenilemektedir. Bu özelliği sayesinde kış aylarında kuru ve soğuk havanın ciltte meydana getirdiği hasara karşı savaşmaktadır.
 4. Cilt tahrişini onarmaktadır.
 5. Ciltteki kaşıntıyı önlemektedir.
 6. Gözaltı morlukları ve kırışıklıklarını azaltmaktadır.
 7. El ve ayak kremi olarak kullanılabilmektedir. 
 8. Topuk çatlaklarına iyi gelmektedir.
 9. Kaş ve kirpik serumu olarak kullanılabilmektedir.

Tatlı Badem Yağının Az Bilinen Faydaları Nelerdir?

Tatlı badem yağının pek çok faydası bulunmaktadır. Bunlardan biri de egzama ve sedef hastalığına iyi gelmesidir. Özellikle kesin bir tedavi yöntemi bulunmayan egzama ve sedef hastalarına iyi gelmekte ve hastalığı minimuma indirmektedir. Böylece kişinin doğal yöntemlerle tedavi edilmesini sağlamaktadır.

Deride oluşan yanıkların tedavi sürecini hızlandırdığı da bilinmektedir. İçerisinde bulunan vitaminler sayesinde yanık ağrılarına iyi gelmekte ve yaraların normalden daha kısa süre içerisinde iyileşmesini sağlamaktadır.

Çatlaklara karşı da etkilidir. Özellikle hamilelik döneminde çatlak sorunu yaşayan kadınlar bu yağı kullanarak çatlak görünümünü minimuma indirme imkânına sahiptirler. Hamileliğin ilk dönemlerinden itibaren kullanılması cildi nemlendirmekte ve çatlak görünümüne engel olmaktadır.

Makyaj temizlemek için de kullanılan badem yağı, makyajı hassas bir şekilde temizlerken bir yandan da cildi nemlendirmekte ve beslemektedir. Böylece kimyasal ürün kullanılmadan cildin makyajdan arındırılmasını sağlamaktadır.

Tatlı Badem Yağı Nasıl Kullanılır?

Badem yağını kullanırken dikkatli olunmalıdır. Cilt için kullanılacaksa birkaç damla pamuğa döküp kullanılması gerekmektedir. Masaj yaparak yumuşak hareketlerle uygulanması önerilmektedir.

Saç için kullanılırken de saç derisine ve saç köklerine iyice yedirilmesi gerekmektedir. Saç derisine ve köklerine iyice yedirilip masaj yaparak uygulandığında daha parlak ve daha canlı saçlara sahip olunmasını sağlayacak ve saç derisini rahatlatıp ferahlatacaktır.

Badem Yağı Tüylenme Yapar Mı?

Badem yağı, içerisinde yüksek miktarda E vitamini bulundurması nedeniyle gereğinden fazla kullanıldığında çeşitli yan etkilere neden olabilmektedir. Bu olumsuz etkiler arasında en çok bilineni ise tüylenme problemidir. E vitamini tüy köklerini beslediği için badem yağı fazla kullanıldığında yüz bölgesinde tüylenmeye neden olabilmektedir. 

Badem Yağı Cildi Güzelleştirir Mi?

Tatlı badem yağı, cildi nemlendirmekte ve özellikle soğuk kış günlerinde cilt kuruluğunu engellemektedir. Bunun yanı sıra cilt tonunu eşitlemekte ve pürüzsüz bir cilt görünümüne kavuşmayı sağlamaktadır. Hem yüz hem de vücut için aynı etkileri göstermektedir. 

Badem Yağını Durulamaya Gerek Var Mıdır?

Cilde sürülen badem yağı; nemlendirici krem gibi uygulanmakta ve durulanması gerekmemektedir. Ancak saça ve saç derisine uygulanan yağın, ılık su ile yıkanması ve iyice durulanması gerekir. Uygulama yapıldıktan sonra 30 dakika beklemek yeterlidir. Yağı saçta daha uzun süre tutmak ya da durulamamak saçın çok yağlı kalıp kirlenmesine ve kepek oluşumuna sebebiyet verebilmektedir. 

Badem Yağı Ne Sıklıkla Kullanılabilir?

Saça uygulanan badem yağının iki günde bir kullanılması önerilmektedir. Haftada 2 en fazla 3 kere kullanılması yeterlidir. Ancak uygulama yapılırken tüm saç derisine ve saça uygulandığından emin olunması gerekmektedir.

Yüze ya da vücuda uygulama yapılırken ise daha seyrek kullanılması önerilmektedir. Fazla kullanımı içeriğindeki vitaminler nedeniyle tüy köklerini beslemekte ve tüylenme sorununa neden olabilmektedir. Bundan dolayı çok yoğun ve sık kullanılması tavsiye edilmemektedir.

Badem Yağının Cilde Etkileri Nelerdir?

Badem yağı zengin içeriği sayesinde cildin pek çok ihtiyacını karşılamaktadır. Hem yüz hem de vücut için kullanılması uygundur. Eşit bir cilt tonu ve pürüzsüz bir görünüm sağlamaktadır. İçerisinde A, B1, B2, B6 ve E vitaminleri bulunmakta bu sayede yoğun nemlendirici etki göstererek cildin nem dengesini korumaktadır. Ciltteki sivilceleri kurutmada ve sivilce lekelerinin giderilmesinde de oldukça etkilidir. 

Aynı zamanda cildi ölü derilerden arındırıp yumuşatmakta ve çatlamış, kuru dudakların tedavi edilmesine yardımcı olmaktadır. İçerisindeki çinko ve psoriyaz ile döküntü ve kızarıklıkları önlemektedir. Hafif orandaki güneş lekelerini geçirdiği de bilinen faydalarındandır. Yaralara ve yara izlerine karşı da savaşmaktadır. 

İçerdiği omega-6 yağ asidi ve E vitamini sayesinde göz çevresindeki halkaların ve morlukların tedavi edilmesine yardımcı olmaktadır. Kilo alımı ve hamilelik sonucunda oluşan çatlaklara da iyi geldiği bilinmektedir.

Badem Yağı Saçı Uzatır Mı?

Badem yağı saçın uzama hızını arttırmaktadır. Saç köklerini dipten uca beslemekte ve saç derisinin hava almasını sağlamaktadır. İşlem görmüş ve yıpranmış saçları da onararak canlı ve parlak bir görünüme sahip olmalarını sağlamaktadır. 

 


Yorumlar (0)

Henüz Yorum Eklenmemiş.


Yorum Yapın

Lütfen zorunlu alanları doldurunuz. *

Kuru Ciltlerin Bakımı Nasıl Olmalıdır? En iyi Nemlendirici ve Serum Hangisidir?

Kuru Ciltlerin Bakımı Nasıl Olmalıdır? En iyi Nemlendirici ve Serum Hangisidir?

Kuru cilt yapısına sahip olan kişiler; yaygın görülen cilt problemlerini daha sık yaşamaktadır. Soğuk hava ve güneş ışınları gibi faktörlerden daha fazla etkilenen kuru cilt, kişilerin günlük yaşam kalitelerini büyük ölçüde düşürmektedir. Sağlıklı beslenme alışkanlıklarına sahip olmak ve günlük olarak en az iki litre kadar su içmek; cilt kuruluğu problemlerinin azalmasına yardımcı olmaktadır.

Bölgesel Zayıflamak Mümkün mü?

Bölgesel Zayıflamak Mümkün mü?

Vücudun belli bölgeleri diğer kısımlara oranla yağlanmaya daha yatkındır. Karın çevresi, basen ve kol bölgeleri yoğun yağ birikimi olan bölgelerdir. Bu bölgelerde zayıflama ve incelmeyi sağlamak için pek çok yöntem kullanılmaktadır. Soğuk lipoliz, liposuction, radyo frekans, mezoterapi, karboksiterapi, ultrashape bu yöntemlerden bazılarıdır. Yalnızca diyet yaparak bölgesel yağ yakmak mümkün değildir. Kişiye özgü bir diyet, egzersiz programı ve bölgesel incelme uygulamaları yardımıyla lokal yağlanmadan kurtulmak mümkündür.

Cilt Bakım Fiyatları Ne Kadar?

Cilt Bakım Fiyatları Ne Kadar?

Cilt bakımı, cildin ihtiyaç duyduğu bileşenlerin cilde nüfuz etmesini sağlayarak; sağlıklı, canlı ve parlak bir cilt görünümüne kavuşmaya yardımcı olmaktadır. Medikal olarak ya da evdeki ürünlerle uygulanabilen cilt bakımları, doğru ve düzenli bir şekilde yapıldığında etkili sonuçlar vermektedir. Medikal işlemler, özel solüsyonlar ve ileri teknoloji ürünlerle uygulanırken evde yapılan cilt bakımlarında çeşitli bakım ürünleri kullanılmaktadır. Cilt bakımı fiyatları da yapılan uygulamaya ve kullanılan ürünlere göre değişiklik göstermektedir.

Kaş Gürleştirmek İçin Yapılması Gerekenler

Kaş Gürleştirmek İçin Yapılması Gerekenler

Kaş dökülmesi dönemsel ya da sürekli olarak görülebilen bir cilt problemidir. Oluşum şekline ve sürecine göre kendi kendine düzelebildiği gibi tedavi süreci de gerektirebilmektedir. Hormonal dengesizlikler, yanlış beslenme, menopoz, stres ve buna benzer pek çok etken kaş dökülmesine neden olabilmektedir. Genel olarak evde uygulanabilen yöntemlerle tedavisi mümkündür. Sarımsak, zeytinyağı, badem yağı, hindistan cevizi yağı, aloe vera jeli ve c vitamini gibi pek çok içerik kaşların gürleşmesine, sıklaşmasına ve uzamasına katkı sağlamaktadır. 

Cilt Ampulleri Hangi Cilt Sorununda Kullanılır?

Cilt Ampulleri Hangi Cilt Sorununda Kullanılır?

Cilt bakım ampulleri, ciltte aniden ortaya çıkan problemlerin kısa sürede çözülmesi için kullanılan yoğunlaştırılmış minik serumlardır. Pek çok cilt probleminde etkilidir. Hızlı sonuçlar vermektedir. Özellikle cildin yenilenmesi, yaşlılık belirtilerinin ortadan kalkması ve cilt bariyerinin yenilenmesi için kullanılmaktadır. Haftada birkaç kez ya da ayda birkaç kez olacak şekilde dairesel hareketlerle masaj yapar gibi uygulanmaktadır.

Kadınlar Cilt Bakımlarında Nelere Dikkat Etmeli?

Kadınlar Cilt Bakımlarında Nelere Dikkat Etmeli?

Cilt bakımı; cilt tipine uygun ürünlerle cildin temizlenmesi ve nemlendirilmesi işlemidir. Cilt bakımı yapılırken dikkat edilmesi gereken pek çok husus bulunmaktadır. Bilinçsizce yapılan cilt bakımı faydadan çok zarara yol açmaktadır. Bu nedenle cilt analizi yapıldıktan sonra uygun ürünler seçilmesi ve işlem sırasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Düzenli olarak güneş kremi kullanmak, makyajla uyumamak ve cildin temiz ve nemli kalmasına önem vermek cilt bakım rutininin en önemli adımları arasında yer almaktadır.

Cilt Bakım Rutini Nasıl Olmalıdır?

Cilt Bakım Rutini Nasıl Olmalıdır?

Cilt bakım rutini, kişilerin cilt yapılarına uygun olan ürünleri düzenli olarak kullanmaları olarak tanımlanmaktadır. Cilt bakım rutinin, doğal ve besleyici ürünlerle yürütülmesi; cildin uzun vadede daha sağlıklı ve genç görünmesine yardımcı olmaktadır. Temizleme, tonik, peeling ve serum basamaklarından oluşan cilt bakım rutini; kişilerin özgüven kazanmasına ve ruhsal anlamda daha iyi hissetmesine olanak tanımaktadır.

Tırnaktaki Renk Değişikliği Ne Anlama Gelir?

Tırnaktaki Renk Değişikliği Ne Anlama Gelir?

Tırnaktaki renk değişikliği; çeşitli dış etkenler nedeniyle ortaya çıkabileceği gibi bazı kronik hastalıkların da habercisi olabilmektedir. Özellikle kalsiyum ve çinko gibi kemik ve tırnak yapısı üzerinde etkili olan minerallerin, vücut bünyesine yeteri kadar alınmaması da; tırnak yüzeyindeki renk değişikliğine sebebiyet vermektedir. Tırnak yüzeyinde morarma, sararma veya kızarma ile süregelen bu rahatsızlığın; uzman bir doktor tarafından detaylı bir şekilde incelenmesi gerekmektedir.

Sebum Nedir? Ciltte Ne İşe Yarar?

Sebum Nedir? Ciltte Ne İşe Yarar?

Sebum, vücut sistemlerinin tümünde üretilmekte ve cilt yüzeyinin dış etkenlere karşı daha dayanıklı olmasına yardımcı olmaktadır. Çeşitli nedenlerle dengesizleşen sebum üretimi, kişilerin cilt ve saç yağlanması gibi olumsuz problemleri daha sık yaşamasına neden olmaktadır. Sebum üretiminin dengelenmesi için sağlıklı beslenme alışkanlıklarına geri dönülmesi ve düzenli olarak cilt bakımı yapılması gerekmektedir.

Jojoba Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

Jojoba Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

Simmondsia chinensis bitkisinin özlerinden elde edilen jojoba yağı, cilt ve saç yapısı üzerindeki iyileştirici etkisi nedeniyle; güzellik sektörünün vazgeçilmez ürünleri arasında yer almaktadır. Jojoba yağının saça faydaları; saç kepeğini azaltma, saç tellerini onarma, saç dökülmesini en aza indirme ve saç tellerinin parlaklığını arttırma olarak sıralanmaktadır. Saç bakım ürünü olarak kullanılan jojoba yağı, kişilerin daha dolgun ve hacimli saçlara sahip olmasına yardımcı olmaktadır.

Saç Vitamini Nedir ve Ne İşe Yarar?

Saç Vitamini Nedir ve Ne İşe Yarar?

Saç vitaminleri, ideal kalınlıkta ve ışıldayan yapıda saç tellerine sahip olmanın altın anahtarı olarak görülmektedir. Saç bakımı için vitamin ve mineral takviyesi almak, kişilerin daha canlı ve gür saçlara sahip olmasına yardımcı olmaktadır. Doğal besinler veya takviye ürünler aracılığıyla vücuda giren; A, E, C, H ve B12 vitaminleri, saç sağlığının gelişmesine katkı sağlayan vitaminler olarak sıralanmaktadır.

Kaş Pudralama Nedir ve Ne İşe Yarar?

Kaş Pudralama Nedir ve Ne İşe Yarar?

Kaş pudralama, güzellik uzmanları tarafından uygulanan ve kişilerin daha dolgun kaşlara sahip olmasını sağlayan bir tekniktir. Bu işlem; kaş derisinin en üst tabakası olan epidermise, bitkisel bir boya enjekte ederek yapılmaktadır. İşlem esnasında kullanılan mikro iğneler, kaş dokularına hiçbir şekilde zarar vermemektedir. Son derece kolay, hızlı ve zararsız bir işlem olan kaş pudralama; kişilerin doğal kaş görünümünü, kalıcı bir şekilde elde etmelerine olanak tanımaktadır.

Maruderm Blog; cilt, saç ve tırnak bakımı hakkında pek çok güzellik tüyosunu kullanıcılara sunmak amacıyla içerik üretmektedir. Doğanın saf ve eşsiz güzelliklerini cilt bakım sektörüyle buluşturan Maruderm, tamamını Fransa'dan getirdiği hammaddelerle cilt bakım ürünleri ve yüz serumları hazırlamaktadır.

Cilt Bakım Tüyoları

Cilt bakımı hem kadınlar hem de erkekler açısından büyük önem taşımaktadır. Sağlıklı ve canlı bir cilt görünümüne sahip olmak için dikkat edilmesi gereken cilt bakım tüyoları şunlardır:

 1. İyi bir cilt bakımı en temelde temizlik adımıyla başlamalıdır. İlk adımda cilt; temizleyici jel veya temizleyici su yardımıyla kirden ve ölü deriden arındırılmalıdır.
 2. İkinci adımda cilde tonik uygulanmalı ve gözeneklerde kalan makyaj ve kir kalıntıları derinlemesine temizlenmelidir.
 3. Cildin nem ihtiyacının karşılanması ve çeşitli cilt problemlerinin giderilmesi için yüz serumları kullanılmalıdır. Yüz serumu seçerken cilt tipine ve cildin ihtiyaç duyduğu bakım türüne dikkat edilmelidir.
 4. Son adımda ise cilt; iyi bir nemlendirici yardımıyla nemlendirilmeli ve güneş kremi sürülmelidir.

Dört mevsim boyunca gündüz saatlerinde dışarı çıkmadan önce güneş kremi kullanılmalıdır. Bakım gece saatlerinde yapılıyor ise nemlendirme adımıyla sonlandırılmalıdır.

 

Devamını Oku..