Arayacağınız kelimeyi yazınız ve enter tuşuna basınız

Badem Yağının Kullanım Alanları

Badem Yağının Kullanım Alanları

Badem Yağının Kullanım Alanları

Badem ağacı gülgiller familyasına ait bodur, küçük bir ağaç türüdür. Türkiye’de de yetiştirilen bu ağacın, meyvesi de yenilmektedir. Badem yağı ise badem meyvesi ve çekirdeği sıkılarak elde edilmekte ve pek çok rahatsızlığa fayda sağlamaktadır. Badem yağı, acı ve tatlı olmak üzere iki şekilde üretilmekte ve pek çok hastalığa şifa olmaktadır. 

Badem yağı, saç ve cilt sağlığının korunması için yaygın olarak kullanılmaktadır. Tatlı badem yağı, kişisel bakım için en yaygın kullanılan türdür. 20 gram kadar tatlı badem yağında 120 kalori, 14 gram doymuş ve doymamış yağ ve % 30 oranında E vitamini bulunmaktadır. 

Tatlı badem yağı besleyici vitaminler açısından oldukça zengindir. İçerisinde A, B ve E vitaminleri bulunmaktadır. Cilt ve saç bakımında pek çok faydası bulunmaktadır. Ayrıca iyileştirici etkisi nedeniyle yara tedavisinde de kullanılmaktadır.

Tatlı Badem Yağının Faydaları Nelerdir?

Sayılamayacak kadar çok faydası bulunan badem yağı; cilt, göz altı ve saç bakımı için ve yara tedavisini destekleme amacıyla kullanılmaktadır. Badem yağının faydaları şunlardır:

 1. İçeriğindeki vitaminler sayesinde cildin parlak görünmesine yardımcı olmaktadır.
 2. Yaşlanma karşıtı özelliğiyle cildin daha genç ve sağlıklı bir görünüme kavuşmasına destek olmaktadır.
 3. Cildi nemlendirmekte ve yenilemektedir. Bu özelliği sayesinde kış aylarında kuru ve soğuk havanın ciltte meydana getirdiği hasara karşı savaşmaktadır.
 4. Cilt tahrişini onarmaktadır.
 5. Ciltteki kaşıntıyı önlemektedir.
 6. Gözaltı morlukları ve kırışıklıklarını azaltmaktadır.
 7. El ve ayak kremi olarak kullanılabilmektedir. 
 8. Topuk çatlaklarına iyi gelmektedir.
 9. Kaş ve kirpik serumu olarak kullanılabilmektedir.

Tatlı Badem Yağının Az Bilinen Faydaları Nelerdir?

Tatlı badem yağının pek çok faydası bulunmaktadır. Bunlardan biri de egzama ve sedef hastalığına iyi gelmesidir. Özellikle kesin bir tedavi yöntemi bulunmayan egzama ve sedef hastalarına iyi gelmekte ve hastalığı minimuma indirmektedir. Böylece kişinin doğal yöntemlerle tedavi edilmesini sağlamaktadır.

Deride oluşan yanıkların tedavi sürecini hızlandırdığı da bilinmektedir. İçerisinde bulunan vitaminler sayesinde yanık ağrılarına iyi gelmekte ve yaraların normalden daha kısa süre içerisinde iyileşmesini sağlamaktadır.

Çatlaklara karşı da etkilidir. Özellikle hamilelik döneminde çatlak sorunu yaşayan kadınlar bu yağı kullanarak çatlak görünümünü minimuma indirme imkânına sahiptirler. Hamileliğin ilk dönemlerinden itibaren kullanılması cildi nemlendirmekte ve çatlak görünümüne engel olmaktadır.

Makyaj temizlemek için de kullanılan badem yağı, makyajı hassas bir şekilde temizlerken bir yandan da cildi nemlendirmekte ve beslemektedir. Böylece kimyasal ürün kullanılmadan cildin makyajdan arındırılmasını sağlamaktadır.

Tatlı Badem Yağı Nasıl Kullanılır?

Badem yağını kullanırken dikkatli olunmalıdır. Cilt için kullanılacaksa birkaç damla pamuğa döküp kullanılması gerekmektedir. Masaj yaparak yumuşak hareketlerle uygulanması önerilmektedir.

Saç için kullanılırken de saç derisine ve saç köklerine iyice yedirilmesi gerekmektedir. Saç derisine ve köklerine iyice yedirilip masaj yaparak uygulandığında daha parlak ve daha canlı saçlara sahip olunmasını sağlayacak ve saç derisini rahatlatıp ferahlatacaktır.

Badem Yağı Tüylenme Yapar Mı?

Badem yağı, içerisinde yüksek miktarda E vitamini bulundurması nedeniyle gereğinden fazla kullanıldığında çeşitli yan etkilere neden olabilmektedir. Bu olumsuz etkiler arasında en çok bilineni ise tüylenme problemidir. E vitamini tüy köklerini beslediği için badem yağı fazla kullanıldığında yüz bölgesinde tüylenmeye neden olabilmektedir. 

Badem Yağı Cildi Güzelleştirir Mi?

Tatlı badem yağı, cildi nemlendirmekte ve özellikle soğuk kış günlerinde cilt kuruluğunu engellemektedir. Bunun yanı sıra cilt tonunu eşitlemekte ve pürüzsüz bir cilt görünümüne kavuşmayı sağlamaktadır. Hem yüz hem de vücut için aynı etkileri göstermektedir. 

Badem Yağını Durulamaya Gerek Var Mıdır?

Cilde sürülen badem yağı; nemlendirici krem gibi uygulanmakta ve durulanması gerekmemektedir. Ancak saça ve saç derisine uygulanan yağın, ılık su ile yıkanması ve iyice durulanması gerekir. Uygulama yapıldıktan sonra 30 dakika beklemek yeterlidir. Yağı saçta daha uzun süre tutmak ya da durulamamak saçın çok yağlı kalıp kirlenmesine ve kepek oluşumuna sebebiyet verebilmektedir. 

Badem Yağı Ne Sıklıkla Kullanılabilir?

Saça uygulanan badem yağının iki günde bir kullanılması önerilmektedir. Haftada 2 en fazla 3 kere kullanılması yeterlidir. Ancak uygulama yapılırken tüm saç derisine ve saça uygulandığından emin olunması gerekmektedir.

Yüze ya da vücuda uygulama yapılırken ise daha seyrek kullanılması önerilmektedir. Fazla kullanımı içeriğindeki vitaminler nedeniyle tüy köklerini beslemekte ve tüylenme sorununa neden olabilmektedir. Bundan dolayı çok yoğun ve sık kullanılması tavsiye edilmemektedir.

Badem Yağının Cilde Etkileri Nelerdir?

Badem yağı zengin içeriği sayesinde cildin pek çok ihtiyacını karşılamaktadır. Hem yüz hem de vücut için kullanılması uygundur. Eşit bir cilt tonu ve pürüzsüz bir görünüm sağlamaktadır. İçerisinde A, B1, B2, B6 ve E vitaminleri bulunmakta bu sayede yoğun nemlendirici etki göstererek cildin nem dengesini korumaktadır. Ciltteki sivilceleri kurutmada ve sivilce lekelerinin giderilmesinde de oldukça etkilidir. 

Aynı zamanda cildi ölü derilerden arındırıp yumuşatmakta ve çatlamış, kuru dudakların tedavi edilmesine yardımcı olmaktadır. İçerisindeki çinko ve psoriyaz ile döküntü ve kızarıklıkları önlemektedir. Hafif orandaki güneş lekelerini geçirdiği de bilinen faydalarındandır. Yaralara ve yara izlerine karşı da savaşmaktadır. 

İçerdiği omega-6 yağ asidi ve E vitamini sayesinde göz çevresindeki halkaların ve morlukların tedavi edilmesine yardımcı olmaktadır. Kilo alımı ve hamilelik sonucunda oluşan çatlaklara da iyi geldiği bilinmektedir.

Badem Yağı Saçı Uzatır Mı?

Badem yağı saçın uzama hızını arttırmaktadır. Saç köklerini dipten uca beslemekte ve saç derisinin hava almasını sağlamaktadır. İşlem görmüş ve yıpranmış saçları da onararak canlı ve parlak bir görünüme sahip olmalarını sağlamaktadır. 

 

Pelda Yalçınkaya

Merhabalar ben Pelda. Cilt bakımı ve güzellik alanına büyük bir ilgi duyuyor ve bu alanda aktif şekilde araştırmalar yapıyorum. Araştırmalarım ve deneyimlerim sonucunda öğrendiklerimi Maruderm aracılığıyla sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.Yorumlar (0)

Henüz Yorum Eklenmemiş.


Yorum Yapın

Lütfen zorunlu alanları doldurunuz. *

Cilt Beyazlatıcı Ürünler Nasıl Kullanılır?

Cilt Beyazlatıcı Ürünler Nasıl Kullanılır?

Cilt beyazlatma, cilt lekelerini azaltmak ve cilt tonunu eşitlemek için kullanılan bir uygulamadır. Beyazlatıcı kremler, içerdikleri aktif maddelerle ciltteki koyu lekeleri azaltmaya yardımcı olmaktadır. Cilt beyazlatma yöntemleri düzenli olarak uygulanmalıdır ve cilde uygun olduğundan emin olunmalıdır. Bu yöntemlerin düzenli kullanımı ile ciltteki koyu lekeler azaltılabilmekte ve cilt tonunu eşitleyebilmektedir.

Çatlak Kremi Nedir Ne İşe Yarar?

Çatlak Kremi Nedir Ne İşe Yarar?

Çatlaklar, ciltteki esneklik kaybı sonucu ortaya çıkan yırtılmalar olarak tanımlanmaktadır. Bu durum, hızlı kilo alıp verme, genetik faktörler, hamilelik gibi durumlar sonucunda meydana gelmektedir. Çatlaklar estetik bir sorun olmanın yanı sıra, kaşıntı, hassasiyet ve ağrıya neden olabilmektedirler. Bu nedenle, çatlakların görünümünü azaltmaya yardımcı olabilecek çeşitli kremler üretilmektedir. Çatlak kremleri, ciltteki nem düzeyini arttırmak ve cilt esnekliği yeniden kazandırmak için tasarlanmaktadır.

Pişik Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Pişik Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Pişik, ciltte oluşan tahriş ve kızarıklık ile kendini gösteren bir durumdur. Pişik, bebeklerin hassas ciltlerinin bezin sürekli temasından kaynaklanmaktadır. Pişik belirtileri, şiddeti ve nedenine göre değişebilmektedir. Pişik tedavisi için, nemli ciltten kaçınmak, pişik kremi kullanmak, uygun bez seçimi yapmak ve hava alan kıyafetler giyinmek gibi önlemler alınabilmektedir.

Kusursuz Bir Görünüm İçin Minik İp Uçları 

Kusursuz Bir Görünüm İçin Minik İp Uçları 

Elde etmek istenilen kusursuz cilt görünümü için birkaç önemli noktaya dikkat edilmelidir. Cilt bakımına özen göstermek, cildi temiz ve nemli tutmak, düzenli olarak peeling yapmak ve güneşe karşı korunmak kusursuz bir cilt için en önemli adımlardır. Tüm bu faktörlere dikkat ederek, içeriden ve dışarıdan sağlıklı ve daha güzel bir görünüme sahip olmak mümkündür.

Her Mevsim Kullanabiliceğiniz Nemlendirici Krem Önerileri

Her Mevsim Kullanabiliceğiniz Nemlendirici Krem Önerileri

Nemlendirici kremler, ciltteki nemi korumak ve cildin yumuşak kalmasını sağlamak için kullanılmaktadır. Nemlendirici krem kullanımı mevsimlere veya hava koşullarına bağlı değildir. Cilt kuruluğu hissedildiğinde veya ciltte çatlaklar ve pullanmalar oluştuğunda mümkün olan en kısa sürede kullanılmalıdır. Nemlendirici krem seçerken, cilt tipine, içeriklerine ve kişisel tercihlere dikkat edilmelidir. Cilt tipine uygun olan ve besleyici bir nemlendirici seçmek, cildin daha sağlıklı görünmesini olanak tanımaktadır.

Hassas Cildiniz Varsa Bunları Yapmayın - Hassas Ciltlere Bakım Tavsiyeleri

Hassas Cildiniz Varsa Bunları Yapmayın - Hassas Ciltlere Bakım Tavsiyeleri

Hassas ciltler, tahrişe, kızarıklığa, kaşıntıya ve diğer cilt problemlerine yatkındırlar. Bu nedenle, hassas ciltler için uygun bakım ürünleri ve doğru bakım rutini önem taşımaktadır. Hassas ciltler için, doğal içerikli, hafif ve cildi tahriş etmeyen ürünleri tercih edilmelidir. Temizleyiciler, nemlendiriciler ve güneş koruyucuları hassas ciltler için uygun ürünlerdir. Hassas ciltler için doğal içerikli ürünler tercih edilmelidir.

Cilt Kuruluğu Neden Olur Kimlerde Görülür?

Cilt Kuruluğu Neden Olur Kimlerde Görülür?

Cilt kuruluğu, cildin nem seviyesinin düşük olmasıyla karakterizedir. Bu durum, birçok faktörden kaynaklanabilmektedir. UV ışınları, yaşlanma süreci ve çeşitli cilt hastalıkları; cilt kuruluğu problemlerinin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Cilt kuruluğu, ciltte rahatsızlık ve acıya neden olabilmekte ve sosyal anlamda da sıkıntılara yol açabilmektedir. Ancak doğru nemlendirici ve cilt bakım ürünleri kullanarak, cilt kuruluğuyla başa çıkmak mümkündür.

Cilt Bakımında Doğru Bilinen Yanlışlar

Cilt Bakımında Doğru Bilinen Yanlışlar

Cilt bakımı, sağlıklı bir cilde sahip olmak için önem taşımaktadır. Bu amaçla, kaliteli cilt bakım ürünleri seçilmeli ve düzenli bir cilt bakım rutini uygulanmaktadır. Ancak, yanlış bilinen bazı konular, yanlış ürün seçimi veya yanlış uygulama, cilt sağlığına zarar verebilmektedir. Bu nedenle, doğru bilgilere dayanarak cilt bakımı yapmak çok önemlidir.

Sağlıklı Bir Cilt İçin Beslenme Tüyoları

Sağlıklı Bir Cilt İçin Beslenme Tüyoları

Sağlıklı beslenmek; cildin sağlıklı, canlı ve parlak bir görünüme kavuşmasına yardımcı olmaktadır. Tüketilen gıdalara ve su miktarına dikkat edilerek; akne, yağlanma ve dökülme gibi cilt problemlerinin önüne geçilebilmektedir. Sağlıklı beslenmek, cilt problemlerinin tedavisinde de önemli rol oynamaktadır. Cilt ve vücut sağlığı için; vücudun ihtiyaç duyduğu suyun, turfanda bulunan meyve ve sebzelerin tüketilmesine özen göstermek gerekmektedir.

Vücut Kitle İndeksi Nedir?

Vücut Kitle İndeksi Nedir?

Vücut kitle indeksi; ağırlığın, boyun karesine bölünmesi ile elde edilmektedir. Vücut kitle indeksi hesaplamalarının temel amacı, bireyin hangi kilo kategorisinde bulunduğunu belirlemektir. Kilo kategorilerini oluşturan; vücut kitle indeksi değer aralıkları, Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirlenmektedir. İdeal vücut kitle indeksine sahip olmak için; aynı boydaki kişilerin cinsiyet ve metabolizma hızına göre farklı kilolara sahip olması gerekmektedir.

Vücut Analizi Nasıl Yapılır?

Vücut Analizi Nasıl Yapılır?

Vücut analizi; vücuttaki yağ, su, kas ve kemik gibi ağırlıkların oranını belirlenmek için yapılmaktadır. Vücut analizi hesaplamaları; bioelektrikal implant tekniği kullanılarak gerçekleştirilmektedir. Vücut analizi sayesinde; vücudun hangi bölgesinde, hangi ağırlıkların yoğunlukta olduğu görülebilmektedir. Kişiye özel beslenme ve egzersiz programlarının oluşturulması için; doktor diyetisyen ve antrenörler tarafından vücut analizi yaptırılması istenebilmektedir.

AHA ve BHA Serum Nedir ve Nasıl Kullanılır?

AHA ve BHA Serum Nedir ve Nasıl Kullanılır?

AHA ve BHA; cilt sağlığı açısından faydalı organik asitlerdir. Cilt sağlığının korunmasını ve cildin, parlak ve canlı bir görünüme sahip olmasını sağladığından dolayı AHA ve BHA cilt bakım ürünlerinin içerisinde sıkça kullanılır.

Maruderm Blog; cilt, saç ve tırnak bakımı hakkında pek çok güzellik tüyosunu kullanıcılara sunmak amacıyla içerik üretmektedir. Doğanın saf ve eşsiz güzelliklerini cilt bakım sektörüyle buluşturan Maruderm, tamamını Fransa'dan getirdiği hammaddelerle cilt bakım ürünleri ve yüz serumları hazırlamaktadır.

Cilt Bakım Tüyoları

Cilt bakımı hem kadınlar hem de erkekler açısından büyük önem taşımaktadır. Sağlıklı ve canlı bir cilt görünümüne sahip olmak için dikkat edilmesi gereken cilt bakım tüyoları şunlardır:

 1. İyi bir cilt bakımı en temelde temizlik adımıyla başlamalıdır. İlk adımda cilt; temizleyici jel veya temizleyici su yardımıyla kirden ve ölü deriden arındırılmalıdır.
 2. İkinci adımda cilde tonik uygulanmalı ve gözeneklerde kalan makyaj ve kir kalıntıları derinlemesine temizlenmelidir.
 3. Cildin nem ihtiyacının karşılanması ve çeşitli cilt problemlerinin giderilmesi için yüz serumları kullanılmalıdır. Yüz serumu seçerken cilt tipine ve cildin ihtiyaç duyduğu bakım türüne dikkat edilmelidir.
 4. Son adımda ise cilt; iyi bir nemlendirici yardımıyla nemlendirilmeli ve güneş kremi sürülmelidir.

Dört mevsim boyunca gündüz saatlerinde dışarı çıkmadan önce güneş kremi kullanılmalıdır. Bakım gece saatlerinde yapılıyor ise nemlendirme adımıyla sonlandırılmalıdır.

 

Devamını Oku..