Arayacağınız kelimeyi yazınız ve enter tuşuna basınız

Aromaterapi Nedir ve Ne İşe Yarar?

Aromaterapi Nedir ve Ne İşe Yarar?

Aromaterapi Nedir ve Ne İşe Yarar?

Aromaterapi; kişilerin genel sağlığını iyileştirmek amacıyla uygulanan bir alternatif tıp yöntemi olarak tanımlanmaktadır. Birçok insan, modern tıbbın yetersiz kaldığı durumlarda alternatif tıp yöntemlerinden biri olan aromaterapiye başvurmaktadır. Aromaterapi, hem fiziksel hem de psikolojik hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır.

Aromaterapinin olumlu sonuçları, ilk olarak 5000 yıl öncesinde yaşayan uygarlıklarca tespit edilmiştir. Günümüzde aromaterapi, her ihtiyaca yönelik olarak planlanmakta ve uygun adımlarla ilerlemektedir. Aromaterapi tedavisi, uzman kişiler aracılığıyla yürütülen profesyonel bir süreç olarak görülmektedir.

Aromaterapi Nedir?

Aromaterapi; hem zihni hem de bedeni tedavi edici özelliklere sahip olan, tıbbi bir yöntem olarak tanımlanmaktadır. Bitkilerin kök, gövde ve yapraklı; aromaterapinin kaynağını oluşturmaktadır. Bitkilerden damıtılan hoş kokulu ve besleyici yağlar, aromaterapi bileşenleri arasında yer almaktadır.

Aromaterapi teknikleri, ilk çağ uygarlıklarından bu yana çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Antik Mısır, Çin ve Yunan medeniyetleri; aromaların mucizevi etkilerini kullanmaya özen göstermiştir. Bitki özlerinin insan sağlığına olan etkileri, aromaterapinin gelişmesine ve kullanılmasına olanak tanımaktadır.

Aromaterapi Çeşitleri Nelerdir?

Aromaterapi çeşitleri, kişilerin sahip olduğu sıkıntı durumları baz alınarak kategorize edilmektedir. Aromaterapi çeşitlerinin her biri, belirli prosedürler uygulanarak sistematik bir şekilde ilerlemektedir. Hem fiziksel hem de ruhsal hastalıkların tedavisinde kullanılan aromatik bitkiler; kişilerin daha kaliteli bir hayat yaşamasına yardımcı olmaktadır.

Aromaterapi çeşitleri, tedavinin uygulandığı ortama ve tedavi tekniklerine göre farklı özelliklere ayrılmaktadır. Aromaterapi çeşitlerinin hemen hemen hepsi, hoş kokuların aktif olduğu ortamlarda gerçekleşmektedir. Aromaterapi çeşitleri şu şekilde sıralanmaktadır:

  1. Küvet Banyosu: Su içerisine eklenen aromatik yağlar, kişilerin mükemmel bir duş deneyimi yaşamasına olanak tanımaktadır. Banyo esnasında aromaterapi uygulaması yapmak; melatonin hormonu da dahil olmak üzere, pek çok hormonun düzenli bir şekilde salgılanmasını sağlamakta ve bu bağlamda uyku problemlerinin yok edilmesine yardımcı olmaktadır.
  2. Buhar Solunumu: Buhar oluşturan cihazlar ile aromaterapi uygulaması yapmak; solunum problemlerinin azaltılmasına ve gribal enfeksiyonlara karşı koruma sağlanmasına yardımcı olmaktadır. Akciğer ve sinüsler içerisinde oluşan solunum problemleri, aromaterapinin iyileştirici etkisiyle azalabilmektedir.
  3. Masaj: Masaj yağlarının aromatik özler ile karıştırılması, masaj deneyiminin en üst düzeye çıkmasını sağlamaktadır. Aromatik bitkilerin mucizevi gücü, kan dolaşımının hızlanmasına ve vücut fonksiyonlarının tazelenmesine yardımcı olmaktadır. Masaj yoluyla aromaterapi yaptırmak, ruh halinin iyileştirilmesine de destek olmaktadır.

Aromatik Yağlar Nelerdir?

Aromatik yağlar, koku ve tat yoğunluğuna sahip olan bitkilerin damıtılması yoluyla elde edilmektedir. Aromatik bitkiler, içerdikleri hoş kokuları sayesinde tıp gibi bilim alanlarında kullanılmaktadırlar. Aromatik yağların hoş kokusu ve iyileştirici etkisi, insan sağlığı üzerinde olumlu etkiler sağlamaktadır.

Aromatik yağlar, eczanelerde ve büyük zincir marketlerde satılmaktadır. Piyasada bulunan onlarca aroma çeşidi sayesinde kişiler, sevdikleri ve ihtiyaç duydukları aromalara kolayca ulaşabilmektedir. Aromatik yağların ulaşılabilir bir konumda olması; kişilerin bu yağların iyileştirici etkisinden yararlanmasına olanak tanımaktadır.

Aromatik Yağ Çeşitleri Nelerdir?

Aromatik yağlar, pek çok farklı bitkinin özünden elde edilmektedir ve bu bağlamda onlarca farklı çeşide ayrılmaktadır. Hemen hemen tüm hastalıkların tedavisinde kullanılan aromatik yağlar, aromaterapinin temel bileşeni olarak nitelendirilmektedir. Aromatik yağların bazı çeşitleri şu şekilde sıralanmaktadır:

  1. Çay ağacı yağı.
  2. Badem yağı.
  3. Kuşburnu yağı.
  4. Lavanta yağı.
  5. Sarı kantaron yağı.
  6. Limon yağı.
  7. Çörek otu yağı.
  8. Portakal yağı.
  9. Nane yağı.
  10. Argan yağı.
  11. Okaliptüs yağı.
  12. Avokado yağı.

Aromaterapi Yağları Ne İşe Yaramaktadır?

Aromatik yağların her biri, farklı alanlarda kullanılmakta ve farklı hastalıkların iyileşmesine yardımcı olmaktadır. Aromaterapi yağlarının en önemli ortak özelliği, hoş kokulara sahip olması sayesinde kişilerin esenlik haline kavuşmasına olanak tanıması olarak gösterilmektedir. Bazı aromatik yağların kullanım amacı şu şekilde sıralanmaktadır:

  1. Lavanta yağı: Çiçeksi bir kokuya sahip olan aromatik bir üründür. Depresyon ve anksiyete gibi hastalıkların tedavisinde, alternatif tıp ilacı olarak kullanılmaktadır.
  2. Nane yağı: Ferahlatıcı kokusu ve sinüs açıcı özelliği nedeniyle, burun tıkanıklığı tedavisinde kullanılmaktadır. Nane yağı, yorgunluk ve baş ağrısı gibi durumlarda da iyileştirici etki göstermektedir.
  3. Gül yağı: Hafif kokusu ve dinlendirici etkisi nedeniyle, kaygı azaltmak amacıyla kullanılmaktadır.
  4. Limon yağı: Bellek güçlendirici etkisi ve yoğun kokusu ile kişilerin sıklıkla tercih ettiği aromatik yağlar arasında yer almaktadır.
  5. Badem yağı: Nemlendirici ve ışıltı verici bir yapıya sahip olması nedeniyle, saç bakım ürünlerinde kullanılmaktadır.

Aromaterapi Hangi Alanlarda Kullanılmaktadır?

Kozmetik ürünlerin yapımında kullanılan aromatik yağlar, geniş bir kullanım yelpazesinde sahiptir. Aromaterapinin iyileştirici etkisi, çeşitli sağlık problemlerine çözüm bulmak amacıyla uygulanmaktadır. Bu bağlamda aromaterapi, etkili bir alternatif tıp yöntemi olarak gösterilmektedir.

Masaj ve cilt bakımı gibi rutinler, aromaterapi ilkelerinden yararlanmaktadır. Mis kokulu aromatik bitkiler, özlerinin verdiği mucizevi şifa sayesinde; cilt yapısının onarılmasına, tazelenmesine ve lekelerden arınmasına olanak tanımaktadır. Aromaterapinin kullanım alanları, sağlık ve güzellik sektörü olarak sıralanmaktadır.

Aromaterapi Çocuklara Uygulanabilir Mi?

Aromaterapi, çocuklara da uygulanabilen bir tedavi yöntemidir. Çocukların yaşadığı sağlık problemleri, aromatik yağların muhteşem etkisiyle tedavi edilebilmektedir. Örneğin nane yağı terapisi, burun tıkanıklığı yaşayan çocuklara yönelik mükemmel bir tedavi yöntemi olarak tanımlanmaktadır.

Vücudun tüm fonksiyonlarına olumlu anlamda etki eden aromaterapi; çocukların çeşitli hastalıklara karşı direnç kazanmasına yardımcı olmaktadır. Kokuların ve aromaların mucizevi etkisi, çocukların ve yetişkinlerin bağışıklık sisteminin hızlı bir şekilde güçlenmesine olanak tanımaktadır

Pelda Yalçınkaya

Merhabalar ben Pelda. Cilt bakımı ve güzellik alanına büyük bir ilgi duyuyor ve bu alanda aktif şekilde araştırmalar yapıyorum. Araştırmalarım ve deneyimlerim sonucunda öğrendiklerimi Maruderm aracılığıyla sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.Yorumlar (0)

Henüz Yorum Eklenmemiş.


Yorum Yapın

Lütfen zorunlu alanları doldurunuz. *

Cilt Beyazlatıcı Ürünler Nasıl Kullanılır?

Cilt Beyazlatıcı Ürünler Nasıl Kullanılır?

Cilt beyazlatma, cilt lekelerini azaltmak ve cilt tonunu eşitlemek için kullanılan bir uygulamadır. Beyazlatıcı kremler, içerdikleri aktif maddelerle ciltteki koyu lekeleri azaltmaya yardımcı olmaktadır. Cilt beyazlatma yöntemleri düzenli olarak uygulanmalıdır ve cilde uygun olduğundan emin olunmalıdır. Bu yöntemlerin düzenli kullanımı ile ciltteki koyu lekeler azaltılabilmekte ve cilt tonunu eşitleyebilmektedir.

Çatlak Kremi Nedir Ne İşe Yarar?

Çatlak Kremi Nedir Ne İşe Yarar?

Çatlaklar, ciltteki esneklik kaybı sonucu ortaya çıkan yırtılmalar olarak tanımlanmaktadır. Bu durum, hızlı kilo alıp verme, genetik faktörler, hamilelik gibi durumlar sonucunda meydana gelmektedir. Çatlaklar estetik bir sorun olmanın yanı sıra, kaşıntı, hassasiyet ve ağrıya neden olabilmektedirler. Bu nedenle, çatlakların görünümünü azaltmaya yardımcı olabilecek çeşitli kremler üretilmektedir. Çatlak kremleri, ciltteki nem düzeyini arttırmak ve cilt esnekliği yeniden kazandırmak için tasarlanmaktadır.

Pişik Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Pişik Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Pişik, ciltte oluşan tahriş ve kızarıklık ile kendini gösteren bir durumdur. Pişik, bebeklerin hassas ciltlerinin bezin sürekli temasından kaynaklanmaktadır. Pişik belirtileri, şiddeti ve nedenine göre değişebilmektedir. Pişik tedavisi için, nemli ciltten kaçınmak, pişik kremi kullanmak, uygun bez seçimi yapmak ve hava alan kıyafetler giyinmek gibi önlemler alınabilmektedir.

Kusursuz Bir Görünüm İçin Minik İp Uçları 

Kusursuz Bir Görünüm İçin Minik İp Uçları 

Elde etmek istenilen kusursuz cilt görünümü için birkaç önemli noktaya dikkat edilmelidir. Cilt bakımına özen göstermek, cildi temiz ve nemli tutmak, düzenli olarak peeling yapmak ve güneşe karşı korunmak kusursuz bir cilt için en önemli adımlardır. Tüm bu faktörlere dikkat ederek, içeriden ve dışarıdan sağlıklı ve daha güzel bir görünüme sahip olmak mümkündür.

Her Mevsim Kullanabiliceğiniz Nemlendirici Krem Önerileri

Her Mevsim Kullanabiliceğiniz Nemlendirici Krem Önerileri

Nemlendirici kremler, ciltteki nemi korumak ve cildin yumuşak kalmasını sağlamak için kullanılmaktadır. Nemlendirici krem kullanımı mevsimlere veya hava koşullarına bağlı değildir. Cilt kuruluğu hissedildiğinde veya ciltte çatlaklar ve pullanmalar oluştuğunda mümkün olan en kısa sürede kullanılmalıdır. Nemlendirici krem seçerken, cilt tipine, içeriklerine ve kişisel tercihlere dikkat edilmelidir. Cilt tipine uygun olan ve besleyici bir nemlendirici seçmek, cildin daha sağlıklı görünmesini olanak tanımaktadır.

Hassas Cildiniz Varsa Bunları Yapmayın - Hassas Ciltlere Bakım Tavsiyeleri

Hassas Cildiniz Varsa Bunları Yapmayın - Hassas Ciltlere Bakım Tavsiyeleri

Hassas ciltler, tahrişe, kızarıklığa, kaşıntıya ve diğer cilt problemlerine yatkındırlar. Bu nedenle, hassas ciltler için uygun bakım ürünleri ve doğru bakım rutini önem taşımaktadır. Hassas ciltler için, doğal içerikli, hafif ve cildi tahriş etmeyen ürünleri tercih edilmelidir. Temizleyiciler, nemlendiriciler ve güneş koruyucuları hassas ciltler için uygun ürünlerdir. Hassas ciltler için doğal içerikli ürünler tercih edilmelidir.

Cilt Kuruluğu Neden Olur Kimlerde Görülür?

Cilt Kuruluğu Neden Olur Kimlerde Görülür?

Cilt kuruluğu, cildin nem seviyesinin düşük olmasıyla karakterizedir. Bu durum, birçok faktörden kaynaklanabilmektedir. UV ışınları, yaşlanma süreci ve çeşitli cilt hastalıkları; cilt kuruluğu problemlerinin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Cilt kuruluğu, ciltte rahatsızlık ve acıya neden olabilmekte ve sosyal anlamda da sıkıntılara yol açabilmektedir. Ancak doğru nemlendirici ve cilt bakım ürünleri kullanarak, cilt kuruluğuyla başa çıkmak mümkündür.

Cilt Bakımında Doğru Bilinen Yanlışlar

Cilt Bakımında Doğru Bilinen Yanlışlar

Cilt bakımı, sağlıklı bir cilde sahip olmak için önem taşımaktadır. Bu amaçla, kaliteli cilt bakım ürünleri seçilmeli ve düzenli bir cilt bakım rutini uygulanmaktadır. Ancak, yanlış bilinen bazı konular, yanlış ürün seçimi veya yanlış uygulama, cilt sağlığına zarar verebilmektedir. Bu nedenle, doğru bilgilere dayanarak cilt bakımı yapmak çok önemlidir.

Sağlıklı Bir Cilt İçin Beslenme Tüyoları

Sağlıklı Bir Cilt İçin Beslenme Tüyoları

Sağlıklı beslenmek; cildin sağlıklı, canlı ve parlak bir görünüme kavuşmasına yardımcı olmaktadır. Tüketilen gıdalara ve su miktarına dikkat edilerek; akne, yağlanma ve dökülme gibi cilt problemlerinin önüne geçilebilmektedir. Sağlıklı beslenmek, cilt problemlerinin tedavisinde de önemli rol oynamaktadır. Cilt ve vücut sağlığı için; vücudun ihtiyaç duyduğu suyun, turfanda bulunan meyve ve sebzelerin tüketilmesine özen göstermek gerekmektedir.

Vücut Kitle İndeksi Nedir?

Vücut Kitle İndeksi Nedir?

Vücut kitle indeksi; ağırlığın, boyun karesine bölünmesi ile elde edilmektedir. Vücut kitle indeksi hesaplamalarının temel amacı, bireyin hangi kilo kategorisinde bulunduğunu belirlemektir. Kilo kategorilerini oluşturan; vücut kitle indeksi değer aralıkları, Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirlenmektedir. İdeal vücut kitle indeksine sahip olmak için; aynı boydaki kişilerin cinsiyet ve metabolizma hızına göre farklı kilolara sahip olması gerekmektedir.

Vücut Analizi Nasıl Yapılır?

Vücut Analizi Nasıl Yapılır?

Vücut analizi; vücuttaki yağ, su, kas ve kemik gibi ağırlıkların oranını belirlenmek için yapılmaktadır. Vücut analizi hesaplamaları; bioelektrikal implant tekniği kullanılarak gerçekleştirilmektedir. Vücut analizi sayesinde; vücudun hangi bölgesinde, hangi ağırlıkların yoğunlukta olduğu görülebilmektedir. Kişiye özel beslenme ve egzersiz programlarının oluşturulması için; doktor diyetisyen ve antrenörler tarafından vücut analizi yaptırılması istenebilmektedir.

AHA ve BHA Serum Nedir ve Nasıl Kullanılır?

AHA ve BHA Serum Nedir ve Nasıl Kullanılır?

AHA ve BHA; cilt sağlığı açısından faydalı organik asitlerdir. Cilt sağlığının korunmasını ve cildin, parlak ve canlı bir görünüme sahip olmasını sağladığından dolayı AHA ve BHA cilt bakım ürünlerinin içerisinde sıkça kullanılır.

Maruderm Blog; cilt, saç ve tırnak bakımı hakkında pek çok güzellik tüyosunu kullanıcılara sunmak amacıyla içerik üretmektedir. Doğanın saf ve eşsiz güzelliklerini cilt bakım sektörüyle buluşturan Maruderm, tamamını Fransa'dan getirdiği hammaddelerle cilt bakım ürünleri ve yüz serumları hazırlamaktadır.

Cilt Bakım Tüyoları

Cilt bakımı hem kadınlar hem de erkekler açısından büyük önem taşımaktadır. Sağlıklı ve canlı bir cilt görünümüne sahip olmak için dikkat edilmesi gereken cilt bakım tüyoları şunlardır:

  1. İyi bir cilt bakımı en temelde temizlik adımıyla başlamalıdır. İlk adımda cilt; temizleyici jel veya temizleyici su yardımıyla kirden ve ölü deriden arındırılmalıdır.
  2. İkinci adımda cilde tonik uygulanmalı ve gözeneklerde kalan makyaj ve kir kalıntıları derinlemesine temizlenmelidir.
  3. Cildin nem ihtiyacının karşılanması ve çeşitli cilt problemlerinin giderilmesi için yüz serumları kullanılmalıdır. Yüz serumu seçerken cilt tipine ve cildin ihtiyaç duyduğu bakım türüne dikkat edilmelidir.
  4. Son adımda ise cilt; iyi bir nemlendirici yardımıyla nemlendirilmeli ve güneş kremi sürülmelidir.

Dört mevsim boyunca gündüz saatlerinde dışarı çıkmadan önce güneş kremi kullanılmalıdır. Bakım gece saatlerinde yapılıyor ise nemlendirme adımıyla sonlandırılmalıdır.

 

Devamını Oku..