quick-info

MARUDERM

güvenli ödeme yöntemleri

Arayacağınız kelimeyi yazınız ve enter tuşuna basınız

Aromaterapi Nedir ve Ne İşe Yarar?

Aromaterapi Nedir ve Ne İşe Yarar?

Aromaterapi Nedir ve Ne İşe Yarar?

Aromaterapi; kişilerin genel sağlığını iyileştirmek amacıyla uygulanan bir alternatif tıp yöntemi olarak tanımlanmaktadır. Birçok insan, modern tıbbın yetersiz kaldığı durumlarda alternatif tıp yöntemlerinden biri olan aromaterapiye başvurmaktadır. Aromaterapi, hem fiziksel hem de psikolojik hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır.

Aromaterapinin olumlu sonuçları, ilk olarak 5000 yıl öncesinde yaşayan uygarlıklarca tespit edilmiştir. Günümüzde aromaterapi, her ihtiyaca yönelik olarak planlanmakta ve uygun adımlarla ilerlemektedir. Aromaterapi tedavisi, uzman kişiler aracılığıyla yürütülen profesyonel bir süreç olarak görülmektedir.

Aromaterapi Nedir?

Aromaterapi; hem zihni hem de bedeni tedavi edici özelliklere sahip olan, tıbbi bir yöntem olarak tanımlanmaktadır. Bitkilerin kök, gövde ve yapraklı; aromaterapinin kaynağını oluşturmaktadır. Bitkilerden damıtılan hoş kokulu ve besleyici yağlar, aromaterapi bileşenleri arasında yer almaktadır.

Aromaterapi teknikleri, ilk çağ uygarlıklarından bu yana çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Antik Mısır, Çin ve Yunan medeniyetleri; aromaların mucizevi etkilerini kullanmaya özen göstermiştir. Bitki özlerinin insan sağlığına olan etkileri, aromaterapinin gelişmesine ve kullanılmasına olanak tanımaktadır.

Aromaterapi Çeşitleri Nelerdir?

Aromaterapi çeşitleri, kişilerin sahip olduğu sıkıntı durumları baz alınarak kategorize edilmektedir. Aromaterapi çeşitlerinin her biri, belirli prosedürler uygulanarak sistematik bir şekilde ilerlemektedir. Hem fiziksel hem de ruhsal hastalıkların tedavisinde kullanılan aromatik bitkiler; kişilerin daha kaliteli bir hayat yaşamasına yardımcı olmaktadır.

Aromaterapi çeşitleri, tedavinin uygulandığı ortama ve tedavi tekniklerine göre farklı özelliklere ayrılmaktadır. Aromaterapi çeşitlerinin hemen hemen hepsi, hoş kokuların aktif olduğu ortamlarda gerçekleşmektedir. Aromaterapi çeşitleri şu şekilde sıralanmaktadır:

 1. Küvet Banyosu: Su içerisine eklenen aromatik yağlar, kişilerin mükemmel bir duş deneyimi yaşamasına olanak tanımaktadır. Banyo esnasında aromaterapi uygulaması yapmak; melatonin hormonu da dahil olmak üzere, pek çok hormonun düzenli bir şekilde salgılanmasını sağlamakta ve bu bağlamda uyku problemlerinin yok edilmesine yardımcı olmaktadır.
 2. Buhar Solunumu: Buhar oluşturan cihazlar ile aromaterapi uygulaması yapmak; solunum problemlerinin azaltılmasına ve gribal enfeksiyonlara karşı koruma sağlanmasına yardımcı olmaktadır. Akciğer ve sinüsler içerisinde oluşan solunum problemleri, aromaterapinin iyileştirici etkisiyle azalabilmektedir.
 3. Masaj: Masaj yağlarının aromatik özler ile karıştırılması, masaj deneyiminin en üst düzeye çıkmasını sağlamaktadır. Aromatik bitkilerin mucizevi gücü, kan dolaşımının hızlanmasına ve vücut fonksiyonlarının tazelenmesine yardımcı olmaktadır. Masaj yoluyla aromaterapi yaptırmak, ruh halinin iyileştirilmesine de destek olmaktadır.

Aromatik Yağlar Nelerdir?

Aromatik yağlar, koku ve tat yoğunluğuna sahip olan bitkilerin damıtılması yoluyla elde edilmektedir. Aromatik bitkiler, içerdikleri hoş kokuları sayesinde tıp gibi bilim alanlarında kullanılmaktadırlar. Aromatik yağların hoş kokusu ve iyileştirici etkisi, insan sağlığı üzerinde olumlu etkiler sağlamaktadır.

Aromatik yağlar, eczanelerde ve büyük zincir marketlerde satılmaktadır. Piyasada bulunan onlarca aroma çeşidi sayesinde kişiler, sevdikleri ve ihtiyaç duydukları aromalara kolayca ulaşabilmektedir. Aromatik yağların ulaşılabilir bir konumda olması; kişilerin bu yağların iyileştirici etkisinden yararlanmasına olanak tanımaktadır.

Aromatik Yağ Çeşitleri Nelerdir?

Aromatik yağlar, pek çok farklı bitkinin özünden elde edilmektedir ve bu bağlamda onlarca farklı çeşide ayrılmaktadır. Hemen hemen tüm hastalıkların tedavisinde kullanılan aromatik yağlar, aromaterapinin temel bileşeni olarak nitelendirilmektedir. Aromatik yağların bazı çeşitleri şu şekilde sıralanmaktadır:

 1. Çay ağacı yağı.
 2. Badem yağı.
 3. Kuşburnu yağı.
 4. Lavanta yağı.
 5. Sarı kantaron yağı.
 6. Limon yağı.
 7. Çörek otu yağı.
 8. Portakal yağı.
 9. Nane yağı.
 10. Argan yağı.
 11. Okaliptüs yağı.
 12. Avokado yağı.

Aromaterapi Yağları Ne İşe Yaramaktadır?

Aromatik yağların her biri, farklı alanlarda kullanılmakta ve farklı hastalıkların iyileşmesine yardımcı olmaktadır. Aromaterapi yağlarının en önemli ortak özelliği, hoş kokulara sahip olması sayesinde kişilerin esenlik haline kavuşmasına olanak tanıması olarak gösterilmektedir. Bazı aromatik yağların kullanım amacı şu şekilde sıralanmaktadır:

 1. Lavanta yağı: Çiçeksi bir kokuya sahip olan aromatik bir üründür. Depresyon ve anksiyete gibi hastalıkların tedavisinde, alternatif tıp ilacı olarak kullanılmaktadır.
 2. Nane yağı: Ferahlatıcı kokusu ve sinüs açıcı özelliği nedeniyle, burun tıkanıklığı tedavisinde kullanılmaktadır. Nane yağı, yorgunluk ve baş ağrısı gibi durumlarda da iyileştirici etki göstermektedir.
 3. Gül yağı: Hafif kokusu ve dinlendirici etkisi nedeniyle, kaygı azaltmak amacıyla kullanılmaktadır.
 4. Limon yağı: Bellek güçlendirici etkisi ve yoğun kokusu ile kişilerin sıklıkla tercih ettiği aromatik yağlar arasında yer almaktadır.
 5. Badem yağı: Nemlendirici ve ışıltı verici bir yapıya sahip olması nedeniyle, saç bakım ürünlerinde kullanılmaktadır.

Aromaterapi Hangi Alanlarda Kullanılmaktadır?

Kozmetik ürünlerin yapımında kullanılan aromatik yağlar, geniş bir kullanım yelpazesinde sahiptir. Aromaterapinin iyileştirici etkisi, çeşitli sağlık problemlerine çözüm bulmak amacıyla uygulanmaktadır. Bu bağlamda aromaterapi, etkili bir alternatif tıp yöntemi olarak gösterilmektedir.

Masaj ve cilt bakımı gibi rutinler, aromaterapi ilkelerinden yararlanmaktadır. Mis kokulu aromatik bitkiler, özlerinin verdiği mucizevi şifa sayesinde; cilt yapısının onarılmasına, tazelenmesine ve lekelerden arınmasına olanak tanımaktadır. Aromaterapinin kullanım alanları, sağlık ve güzellik sektörü olarak sıralanmaktadır.

Aromaterapi Çocuklara Uygulanabilir Mi?

Aromaterapi, çocuklara da uygulanabilen bir tedavi yöntemidir. Çocukların yaşadığı sağlık problemleri, aromatik yağların muhteşem etkisiyle tedavi edilebilmektedir. Örneğin nane yağı terapisi, burun tıkanıklığı yaşayan çocuklara yönelik mükemmel bir tedavi yöntemi olarak tanımlanmaktadır.

Vücudun tüm fonksiyonlarına olumlu anlamda etki eden aromaterapi; çocukların çeşitli hastalıklara karşı direnç kazanmasına yardımcı olmaktadır. Kokuların ve aromaların mucizevi etkisi, çocukların ve yetişkinlerin bağışıklık sisteminin hızlı bir şekilde güçlenmesine olanak tanımaktadır


Yorumlar (0)

Henüz Yorum Eklenmemiş.


Yorum Yapın

Lütfen zorunlu alanları doldurunuz. *

Kuru Ciltlerin Bakımı Nasıl Olmalıdır? En iyi Nemlendirici ve Serum Hangisidir?

Kuru Ciltlerin Bakımı Nasıl Olmalıdır? En iyi Nemlendirici ve Serum Hangisidir?

Kuru cilt yapısına sahip olan kişiler; yaygın görülen cilt problemlerini daha sık yaşamaktadır. Soğuk hava ve güneş ışınları gibi faktörlerden daha fazla etkilenen kuru cilt, kişilerin günlük yaşam kalitelerini büyük ölçüde düşürmektedir. Sağlıklı beslenme alışkanlıklarına sahip olmak ve günlük olarak en az iki litre kadar su içmek; cilt kuruluğu problemlerinin azalmasına yardımcı olmaktadır.

Bölgesel Zayıflamak Mümkün mü?

Bölgesel Zayıflamak Mümkün mü?

Vücudun belli bölgeleri diğer kısımlara oranla yağlanmaya daha yatkındır. Karın çevresi, basen ve kol bölgeleri yoğun yağ birikimi olan bölgelerdir. Bu bölgelerde zayıflama ve incelmeyi sağlamak için pek çok yöntem kullanılmaktadır. Soğuk lipoliz, liposuction, radyo frekans, mezoterapi, karboksiterapi, ultrashape bu yöntemlerden bazılarıdır. Yalnızca diyet yaparak bölgesel yağ yakmak mümkün değildir. Kişiye özgü bir diyet, egzersiz programı ve bölgesel incelme uygulamaları yardımıyla lokal yağlanmadan kurtulmak mümkündür.

Cilt Bakım Fiyatları Ne Kadar?

Cilt Bakım Fiyatları Ne Kadar?

Cilt bakımı, cildin ihtiyaç duyduğu bileşenlerin cilde nüfuz etmesini sağlayarak; sağlıklı, canlı ve parlak bir cilt görünümüne kavuşmaya yardımcı olmaktadır. Medikal olarak ya da evdeki ürünlerle uygulanabilen cilt bakımları, doğru ve düzenli bir şekilde yapıldığında etkili sonuçlar vermektedir. Medikal işlemler, özel solüsyonlar ve ileri teknoloji ürünlerle uygulanırken evde yapılan cilt bakımlarında çeşitli bakım ürünleri kullanılmaktadır. Cilt bakımı fiyatları da yapılan uygulamaya ve kullanılan ürünlere göre değişiklik göstermektedir.

Kaş Gürleştirmek İçin Yapılması Gerekenler

Kaş Gürleştirmek İçin Yapılması Gerekenler

Kaş dökülmesi dönemsel ya da sürekli olarak görülebilen bir cilt problemidir. Oluşum şekline ve sürecine göre kendi kendine düzelebildiği gibi tedavi süreci de gerektirebilmektedir. Hormonal dengesizlikler, yanlış beslenme, menopoz, stres ve buna benzer pek çok etken kaş dökülmesine neden olabilmektedir. Genel olarak evde uygulanabilen yöntemlerle tedavisi mümkündür. Sarımsak, zeytinyağı, badem yağı, hindistan cevizi yağı, aloe vera jeli ve c vitamini gibi pek çok içerik kaşların gürleşmesine, sıklaşmasına ve uzamasına katkı sağlamaktadır. 

Cilt Ampulleri Hangi Cilt Sorununda Kullanılır?

Cilt Ampulleri Hangi Cilt Sorununda Kullanılır?

Cilt bakım ampulleri, ciltte aniden ortaya çıkan problemlerin kısa sürede çözülmesi için kullanılan yoğunlaştırılmış minik serumlardır. Pek çok cilt probleminde etkilidir. Hızlı sonuçlar vermektedir. Özellikle cildin yenilenmesi, yaşlılık belirtilerinin ortadan kalkması ve cilt bariyerinin yenilenmesi için kullanılmaktadır. Haftada birkaç kez ya da ayda birkaç kez olacak şekilde dairesel hareketlerle masaj yapar gibi uygulanmaktadır.

Kadınlar Cilt Bakımlarında Nelere Dikkat Etmeli?

Kadınlar Cilt Bakımlarında Nelere Dikkat Etmeli?

Cilt bakımı; cilt tipine uygun ürünlerle cildin temizlenmesi ve nemlendirilmesi işlemidir. Cilt bakımı yapılırken dikkat edilmesi gereken pek çok husus bulunmaktadır. Bilinçsizce yapılan cilt bakımı faydadan çok zarara yol açmaktadır. Bu nedenle cilt analizi yapıldıktan sonra uygun ürünler seçilmesi ve işlem sırasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Düzenli olarak güneş kremi kullanmak, makyajla uyumamak ve cildin temiz ve nemli kalmasına önem vermek cilt bakım rutininin en önemli adımları arasında yer almaktadır.

Cilt Bakım Rutini Nasıl Olmalıdır?

Cilt Bakım Rutini Nasıl Olmalıdır?

Cilt bakım rutini, kişilerin cilt yapılarına uygun olan ürünleri düzenli olarak kullanmaları olarak tanımlanmaktadır. Cilt bakım rutinin, doğal ve besleyici ürünlerle yürütülmesi; cildin uzun vadede daha sağlıklı ve genç görünmesine yardımcı olmaktadır. Temizleme, tonik, peeling ve serum basamaklarından oluşan cilt bakım rutini; kişilerin özgüven kazanmasına ve ruhsal anlamda daha iyi hissetmesine olanak tanımaktadır.

Tırnaktaki Renk Değişikliği Ne Anlama Gelir?

Tırnaktaki Renk Değişikliği Ne Anlama Gelir?

Tırnaktaki renk değişikliği; çeşitli dış etkenler nedeniyle ortaya çıkabileceği gibi bazı kronik hastalıkların da habercisi olabilmektedir. Özellikle kalsiyum ve çinko gibi kemik ve tırnak yapısı üzerinde etkili olan minerallerin, vücut bünyesine yeteri kadar alınmaması da; tırnak yüzeyindeki renk değişikliğine sebebiyet vermektedir. Tırnak yüzeyinde morarma, sararma veya kızarma ile süregelen bu rahatsızlığın; uzman bir doktor tarafından detaylı bir şekilde incelenmesi gerekmektedir.

Sebum Nedir? Ciltte Ne İşe Yarar?

Sebum Nedir? Ciltte Ne İşe Yarar?

Sebum, vücut sistemlerinin tümünde üretilmekte ve cilt yüzeyinin dış etkenlere karşı daha dayanıklı olmasına yardımcı olmaktadır. Çeşitli nedenlerle dengesizleşen sebum üretimi, kişilerin cilt ve saç yağlanması gibi olumsuz problemleri daha sık yaşamasına neden olmaktadır. Sebum üretiminin dengelenmesi için sağlıklı beslenme alışkanlıklarına geri dönülmesi ve düzenli olarak cilt bakımı yapılması gerekmektedir.

Jojoba Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

Jojoba Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

Simmondsia chinensis bitkisinin özlerinden elde edilen jojoba yağı, cilt ve saç yapısı üzerindeki iyileştirici etkisi nedeniyle; güzellik sektörünün vazgeçilmez ürünleri arasında yer almaktadır. Jojoba yağının saça faydaları; saç kepeğini azaltma, saç tellerini onarma, saç dökülmesini en aza indirme ve saç tellerinin parlaklığını arttırma olarak sıralanmaktadır. Saç bakım ürünü olarak kullanılan jojoba yağı, kişilerin daha dolgun ve hacimli saçlara sahip olmasına yardımcı olmaktadır.

Saç Vitamini Nedir ve Ne İşe Yarar?

Saç Vitamini Nedir ve Ne İşe Yarar?

Saç vitaminleri, ideal kalınlıkta ve ışıldayan yapıda saç tellerine sahip olmanın altın anahtarı olarak görülmektedir. Saç bakımı için vitamin ve mineral takviyesi almak, kişilerin daha canlı ve gür saçlara sahip olmasına yardımcı olmaktadır. Doğal besinler veya takviye ürünler aracılığıyla vücuda giren; A, E, C, H ve B12 vitaminleri, saç sağlığının gelişmesine katkı sağlayan vitaminler olarak sıralanmaktadır.

Kaş Pudralama Nedir ve Ne İşe Yarar?

Kaş Pudralama Nedir ve Ne İşe Yarar?

Kaş pudralama, güzellik uzmanları tarafından uygulanan ve kişilerin daha dolgun kaşlara sahip olmasını sağlayan bir tekniktir. Bu işlem; kaş derisinin en üst tabakası olan epidermise, bitkisel bir boya enjekte ederek yapılmaktadır. İşlem esnasında kullanılan mikro iğneler, kaş dokularına hiçbir şekilde zarar vermemektedir. Son derece kolay, hızlı ve zararsız bir işlem olan kaş pudralama; kişilerin doğal kaş görünümünü, kalıcı bir şekilde elde etmelerine olanak tanımaktadır.

Maruderm Blog; cilt, saç ve tırnak bakımı hakkında pek çok güzellik tüyosunu kullanıcılara sunmak amacıyla içerik üretmektedir. Doğanın saf ve eşsiz güzelliklerini cilt bakım sektörüyle buluşturan Maruderm, tamamını Fransa'dan getirdiği hammaddelerle cilt bakım ürünleri ve yüz serumları hazırlamaktadır.

Cilt Bakım Tüyoları

Cilt bakımı hem kadınlar hem de erkekler açısından büyük önem taşımaktadır. Sağlıklı ve canlı bir cilt görünümüne sahip olmak için dikkat edilmesi gereken cilt bakım tüyoları şunlardır:

 1. İyi bir cilt bakımı en temelde temizlik adımıyla başlamalıdır. İlk adımda cilt; temizleyici jel veya temizleyici su yardımıyla kirden ve ölü deriden arındırılmalıdır.
 2. İkinci adımda cilde tonik uygulanmalı ve gözeneklerde kalan makyaj ve kir kalıntıları derinlemesine temizlenmelidir.
 3. Cildin nem ihtiyacının karşılanması ve çeşitli cilt problemlerinin giderilmesi için yüz serumları kullanılmalıdır. Yüz serumu seçerken cilt tipine ve cildin ihtiyaç duyduğu bakım türüne dikkat edilmelidir.
 4. Son adımda ise cilt; iyi bir nemlendirici yardımıyla nemlendirilmeli ve güneş kremi sürülmelidir.

Dört mevsim boyunca gündüz saatlerinde dışarı çıkmadan önce güneş kremi kullanılmalıdır. Bakım gece saatlerinde yapılıyor ise nemlendirme adımıyla sonlandırılmalıdır.

 

Devamını Oku..