Arayacağınız kelimeyi yazınız ve enter tuşuna basınız

Akne Nedir Ve Akne Kimlerde Daha Fazla Olur?

Akne Nedir Ve Akne Kimlerde Daha Fazla Olur?

Her yaştan kadın ve erkeği etkileyen akne, cildin orta tabakasında bulunmakta olan cilt yağını salgılayan yağ bezlerinin, cildin üst kısmına açılan kanallarının çeşitli nedenler ile tıkanması sonucu başlamakta olan olaylar zinciridir. Gözeneklerin tıkanması ile salgılanması gereken yağ salgısı kanalı, cilt dokusunda uygun bir üreme ortamına dönüşmekte ve neticesinde inflamasyon ile enfeksiyon gelişmektedir. Gelişen enfeksiyon ve inflamasyona bağlı olarak ise şişlik durumunun eşlik ettiği kızarıklık oluşmakta ve akne görünümü ortaya çıkmaktadır. Her yaştan herkesin karşılaşabileceği akne, özellikle ergenlik döneminde bulunan kişilerde yoğunlukla görülmesinin yanı sıra orta yaşlarda ise yetişkin aknesi olarak yeniden tekrarlayabilmektedir. Maruderm Akne Giderici Bakım Seti / Kiti ürününü kullanarak akne problemlerinden kurtulmak artık mümkün!

Akne Oluşumuna Etki Eden Faktörler

Genetik faktörler, beslenme ve çevresel faktörler akne oluşumunda etki sahibi olduğu kadar hormonlarında akne oluşumunda etkileri bulunmaktadır. Anne ya da baba da akne bulunması durumu ise çocuklarında da aknenin ortaya çıkmasını kolaylaştırmaktadır. Ayrıca bazı ilaçların da akne oluşumunda etkisi bulunmaktadır. Özellikle hormon ilaçlarının akne oluşumunu arttırıcı özelliği bulunmaktadır. Kalitesiz kozmetik ürünler de akne oluşumuna sebep olabileceği gibi cildin aşırı yağlı olması da akne oluşumunu arttıran bir faktördür.

Akne Bir Hastalık Belirtisi midir?

Akne, genellikle kişinin görünümüne etkileyen kozmetik bir problem gibi görünüyor olsa da kimi zaman bazı hastalıkların etkisi ile de ortaya çıkabilmektedir. Bazı hastalıklarında akneye sebep olması nedeni ile konusunda uzman bir hekime danışılması teşhis ve tedavi açısından büyük önem taşımaktadır. Şayet kadınlarda ya da genç kızlarda akneye eşlik eden adet düzensizliği, aşırı tüylenme ve hızlı kilo alıp verme gibi durumlar mevcut ise bu belirtiler önemsenerek, mutlaka doktora başvurulmalıdır. Çünkü bu tür belirtiler, yumurtalık kisti habercisi olabileceği gibi hormonal testler yapılarak, altta yatmakta olan hastalığın tedavisinin yapılması gerekmektedir. Ayrıca böbrek üstü tümörlerinde de aşırı hormonal salınımına bağlı olarak akne oluşumu gözlenebilmektedir. Tüm bunların yanı sıra uzun dönem güçlü antibiyotik kullanan kişilerde de antibiyotiğe dirençli akne ortaya çıkabilmektedir.

Akne Oluşumuna Sebep Olan Gıdalar

Bazı gıdalar, akne oluşumuna sebep olabilmektedir. Akne oluşumuna sebep olan gıdalar arasında ise süt ve süt ürünlerinin fazla tüketilmesi bulunmaktadır. Süt ve süt ürünlerinin yanı sıra pasta ve tatlılar gibi gıdaların da akneyi arttırdığı bilinmektedir. Ayrıca akne oluşumuna sebep olmaması için işlenmiş karbonhidrat tüketiminden de kaçınmak gerekmektedir.

Akne Kimlerde Daha Fazla Görülmektedir?

Akneye sebep olabilecek tıbbi bir rahatsızlığı bulunan kişiler ile aşırı stres altında olan kişilerde akne oluşumu gözlemlenmektedir. Hormonal ilaç tedavisi görenlerde ve kalitesi kozmetik ürün kullananlarda da akne oluşumu diğer kişilere oranla daha fazla görülmektedir. Yağlı cilt tipine sahip olanlarda akne oluşumu daha fazla olduğu gibi fazla sigara tüketimi de aknenin şiddetinde artışa neden olmaktadır. Ayrıca kimyasal maddeler ile teması gerektiren bir mesleğe sahip olan kişilerde de akne oluşumu görülmektedir.

Akneler Sıkılmalı mı?

Aknelere hiçbir şekilde el ile müdahale edilmeyerek, sıkılmamalı ya da üst kısımları koparılmamalıdır. Çünkü akneler sıkıldığı zaman cilt dışına bulaşan bakteri ile iltihap, aynı zamanda cilt altında da yayılmaya sebep olmaktadır. Aynı zamanda kendiliğinden patlayan veya iyileşme sürecinde olan akneler üzerindeki kabuklarda koparılmamalıdır. Çünkü yanlış müdahaleler, cilt üzerinde kalıcı yara izleri ile lekelerin oluşumuna sebep olmaktadır.

Pelda Yalçınkaya

Merhabalar ben Pelda. Cilt bakımı ve güzellik alanına büyük bir ilgi duyuyor ve bu alanda aktif şekilde araştırmalar yapıyorum. Araştırmalarım ve deneyimlerim sonucunda öğrendiklerimi Maruderm aracılığıyla sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.Yorumlar (0)

Henüz Yorum Eklenmemiş.


Yorum Yapın

Lütfen zorunlu alanları doldurunuz. *

Magic Crush Nedir?

Magic Crush Nedir?

Magic Crush; bölgesel zayıflama yöntemleri arasında yer almakta ve vücut dokularının daha aktif çalışmasına yardımcı olmaktadır. Tek seansta dâhi etkili sonuçlar veren Magic Crush, sarkma ve selülit gibi oluşumlara da iyi gelmektedir. Jawline belirginleştirme ve kırışıklık giderme gibi alanlarda kullanılan Magic Crush, ağrısız ve güvenli bir işlem olması nedeniyle sıklıkla tercih edilmektedir.

Soğuk Lipoliz Nedir, Ne İşe Yarar?

Soğuk Lipoliz Nedir, Ne İşe Yarar?

Soğuk lipoliz, bölgesel incelme yöntemleri arasında yer alan ve 0’ın altında sıcaklıklara çalışan profesyonel bir tedavi prosedürüdür. Soğuk lipoliz uygulaması ile yağ dokuları dondurularak deforme edilmekte ve kişinin bölgesel olarak incelmesi mümkün hale gelmektedir. Soğuk lipoliz, bölgesel incelmenin yanı sıra cilt problemlerinin azalmasına da yardımcı olmaktadır. Çok yönlü etkileri nedeniyle öne çıkan soğuk lipoliz, birçok kişi tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

Erkekler İçin Cilt Bakım Önerileri

Erkekler İçin Cilt Bakım Önerileri

Erkekler için cilt bakım önerileri; tıraş sonrası bakım, peeling ve tonik uygulamaları, gözenek sıkılaştırıcı bakım ürünü kullanımı ve güneş koruyucu krem kullanımı olarak sıralanmaktadır. Erkekler için cilt bakım ürünleri aracılığıyla yapılan bu uygulamalar, erkek bireylerin daha temiz ve sağlıklı bir cilde sahip olmalarına olanak tanımaktadır. Erkekler, cilt bakım rutinlerine özen göstererek; yaşlanma belirtilerini ve kırışıklık oluşumunu en aza indirebilmektedir.

G5 Masajı Nedir? Faydaları Nelerdir?

G5 Masajı Nedir? Faydaları Nelerdir?

Bölgesel incelme yöntemleri arasında yer alan G5 Masajı, yağ dokularına yüksek yoğunluklu titreşimler göndermekte ve kişinin sıkılaşarak kilo vermesini mümkün hale getirmektedir. G5 bölgesel zayıflama, selülit ve çatlak gibi cilt problemlerine de iyi gelmekte ve uzun vadede kalıcı sonuçlar vermektedir. Uygulama bölgesine olan kan akışını hızlandıran G5 Masajı; çok fonksiyonlu etkileri nedeniyle sıklıkla tercih edilmektedir

Sıcak Havada Vücut Kokusuna Kesin Çözüm Nedir?

Sıcak Havada Vücut Kokusuna Kesin Çözüm Nedir?

Yaz aylarının doğal bir getirisi olan aşırı terleme, vücut kokusu problemlerinin baş göstermesine neden olmaktadır. Ter kokusu, yoğun tempoda ve kalabalık ortamlarda çalışan kişilerin; yaşam kalitesini düşürmekte ve iş motivasyonunu olumsuz etkilemektedir. Yaz aylarında oluşan vücut kokusunun, doğal yollarla giderilmesi; uzun vadede kalıcı sonuç elde edilmesi adına önem arz etmektedir.

Kırışıklıklara Karşı Neler Yapılmalıdır?

Kırışıklıklara Karşı Neler Yapılmalıdır?

Cilt yüzeyinde oluşan kırışıklıklar, ilerleyen yaş veya stres gibi faktörler nedeniyle ortaya çıkmakta ve kişilerin solgun görünmesine neden olmaktadır. Kırışıklık görünümünün azalması için anti age serum ve krem çeşitlerinin düzenli olarak kullanılması gerekmektedir. Kırışıklık karşıtı bakım ürünleri, cilt dokularındaki kolajen üretimini desteklemekte ve kişinin daha genç görünmesine yardımcı olmaktadır.

Koltuk Altı Kararması Nasıl Geçer?

Koltuk Altı Kararması Nasıl Geçer?

Koltuk altı kararması, yanlış epilasyon yöntemleri nedeniyle ortaya çıkmakta ve yaz aylarının diken üstünde geçmesine neden olmaktadır. Ayrıca koltuk altı bölgesine uygulanan jilet ve ağda gibi geleneksel yöntemler, söz konusu bölgenin doğal renk pigmentlerini kaybetmesine sebebiyet vermektedir. Koltuk altı kararmasını azaltan yöntemler; kese uygulaması, peeling uygulaması, beyazlatıcı bakım ürünü kullanımı ve lazer epilasyon olarak sıralanmaktadır.

Gözaltı Morluklarına Kesin Çözüm

Gözaltı Morluklarına Kesin Çözüm

Gözaltı morlukları; yorgunluk, uykusuzluk, sağlıksız beslenme alışkanlıkları, yoğun iş temposu, stres ve kalıtım gibi faktörler nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Göz çevresi bakım ürünleri ve bazı klinik tedaviler, gözaltı morluklarının giderilmesine yardımcı olmakta ve kişinin daha genç görünmesine olanak tanımaktadır.

Göz Çevresi Bakımı Nasıl Yapılır?

Göz Çevresi Bakımı Nasıl Yapılır?

Göz çevresi bakımı, kaz ayakları ve gözaltı morluklarının azalmasına yardımcı olmaktadır. Besleyici yüz serumları ve organik bakım ürünleriyle yapılan göz çevresi bakımı, kişinin kendini daha genç hissetmesine ve daha az kırışıklık problemi yaşamasına olanak tanımaktadır. Göz çevresi bakım ürünleri; gözaltı morlukları, gözaltı torbaları ve kazayağı gibi problemlere özel olarak formüle edilmektedir.

Çocuklar Nemlendirici Ürün Kullanabilir mi?

Çocuklar Nemlendirici Ürün Kullanabilir mi?

Çocuklar ve bebekler, hassas bir cilt yapısına sahip olmaları nedeniyle; cilt kuruluğu, pişik, tahriş ve güneş yanığı gibi olumsuz durumları daha sık yaşamaktadır. Bebek ve çocuk cildinin korunması için çocuklar için nemlendirici krem ve serum çeşitlerinden yararlanmak gerekmektedir. Ebeveynler, çocuklarının cilt sağlığını; dış unsurların zararlı etkilerine karşı korumak adına, nemlendirici bakım ürünlerine rağbet göstermektedir.

Güneşten Kızaran Yüze Ne Yapılmalı?

Güneşten Kızaran Yüze Ne Yapılmalı?

Yaz aylarında, gereken önlemlerin alınmaması nedeniyle ortaya çıkan güneş yanığı; cilt lekesi problemlerinin hızlanmasına ve cilt yüzeyinin yoğun bir şekilde kızarmasına neden olmaktadır. Güneş nedeniyle kızaran ciltler, gereken önlemlerin alınmaması halinde yoğun bir acı ve hassasiyet hissi oluşturmaktadır. Soğuk kompres, yoğurt maskesi ve aloe vera kullanımı; güneş nedeniyle kızaran ciltlerin sakinleştirilmesine yardımcı olmaktadır.

Yüz Bakım Ürünleri Nelerdir? Ve Nasıl Kullanılır?

Yüz Bakım Ürünleri Nelerdir? Ve Nasıl Kullanılır?

Yüz bakım ürünleri; temizleyici jel, tonik, peeling, serum ve nemlendirici krem olarak sıralanmaktadır. Yüz bakım ürünlerinin düzenli olarak kullanılması; cilt problemlerinin azalmasına yardımcı olmaktadır. Cilt gözeneklerinin açılmasına ve cildin doğal nem dengesini yeniden kazanmasına olanak tanıyan yüz bakım ürünleri, birçok kişi tarafından güvenle kullanılmakta ve verim sağlamaları nedeniyle tekrar tekrar tercih edilmektedirler.

Maruderm Blog; cilt, saç ve tırnak bakımı hakkında pek çok güzellik tüyosunu kullanıcılara sunmak amacıyla içerik üretmektedir. Doğanın saf ve eşsiz güzelliklerini cilt bakım sektörüyle buluşturan Maruderm, tamamını Fransa'dan getirdiği hammaddelerle cilt bakım ürünleri ve yüz serumları hazırlamaktadır.

Cilt Bakım Tüyoları

Cilt bakımı hem kadınlar hem de erkekler açısından büyük önem taşımaktadır. Sağlıklı ve canlı bir cilt görünümüne sahip olmak için dikkat edilmesi gereken cilt bakım tüyoları şunlardır:

  1. İyi bir cilt bakımı en temelde temizlik adımıyla başlamalıdır. İlk adımda cilt; temizleyici jel veya temizleyici su yardımıyla kirden ve ölü deriden arındırılmalıdır.
  2. İkinci adımda cilde tonik uygulanmalı ve gözeneklerde kalan makyaj ve kir kalıntıları derinlemesine temizlenmelidir.
  3. Cildin nem ihtiyacının karşılanması ve çeşitli cilt problemlerinin giderilmesi için yüz serumları kullanılmalıdır. Yüz serumu seçerken cilt tipine ve cildin ihtiyaç duyduğu bakım türüne dikkat edilmelidir.
  4. Son adımda ise cilt; iyi bir nemlendirici yardımıyla nemlendirilmeli ve güneş kremi sürülmelidir.

Dört mevsim boyunca gündüz saatlerinde dışarı çıkmadan önce güneş kremi kullanılmalıdır. Bakım gece saatlerinde yapılıyor ise nemlendirme adımıyla sonlandırılmalıdır.

 

Devamını Oku..