Arayacağınız kelimeyi yazınız ve enter tuşuna basınız

Yüzdeki Yağ Bezlerinden Kurtulma Yolları

Yüzdeki Yağ Bezlerinden Kurtulma Yolları

Yüzdeki Yağ Bezlerinden Kurtulma Yolları

Yağ bezesi, cilt yüzeyindeki yağ kanallarının tıkanması neticesinde ortaya çıkan bir cilt problemi olarak tanımlanmaktadır. Yağ bezeleri, yüz de dâhil olmak üzere vücudun hemen hemen her bölgesinde oluşabilmektedir. Özellikle yüz bölgesinde çıkan yangın bezeleri, kişilerin yaşam kalitesini büyük ölçüde düşürmektedir.

Göz çevresi ve yüzün diğer bölgelerinde oluşan yağ bezelerine, “milia” adı verilmektedir. Milia oluşumuna sebebiyet veren faktörler, kişiden kişiye değişmekte ve farklı nedenlerden dolayı oluşmaktadır. Beyaz veya sarı renkli minik pütürler halinde kendini gösteren milia problemi, cilt yapısının pürüzsüz görünmesine engel olmaktadır.

Yağ Bezesi Nedir?

Genellikle yağlı cilt yapısına sahip olan kişilerde görülen yağ bezeleri; kişilerin gözaltlarına ve yanaklarına doğru yayılmaktadır. Yağ gözeneklerin tıkanması nedeniyle oluşan bu pürüzlü görüntü, hem kadın hem de erkekler tarafından olumsuz bir durum olarak nitelendirilmektedir.

Yağ bezesi, tüm yaşlarda görülebilen bir cilt problemidir. Yağ bezesinin genellikle ciddi bir probleme neden olmadığı gözlenmektedir. Yağ bezelerinin ağrı yaptığı veya şişme gibi durumlara neden olduğu nadiren görülmektedir. Tıkanan yağ gözenekleri, şişme veya morarma gibi durumlara sebebiyet verebilmektedir.

Yağ bezesinin tam olarak ne olduğu konusunda fikir çatışmaları bulunmaktadır. Genel kanı, çeşitli nedenlerden dolayı tıkanan gözeneklerin yağ ile dolması yönündedir. Yağ bezelerinin giderilmesi ve tekrar oluşmasının önlenmesi için birçok yöntem ve teknik bulunmaktadır.

Yüzde Neden Yağ Bezesi Çıkar?

Yüzde yağ bezesi oluşumu, farklı nedenlerden dolayı ortaya çıkabilmektedir. Yüzde oluşan bu problemin genel geçer bir nedeni olmamakla beraber, bu durumla ilişkili olan pek çok faktör tespit edilmiştir. Yüzde çıkan yağ bezelerinin büyük çoğunluğu, aşırı yağlı beslenme kaynaklı oluşmaktadır.

Kolesterol artışı, vücudun yağ dengesinin bozulması nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Kolesterol düzeyi yüksek olan kişilerde yağ bezesi oluşumu daha sık görülmektedir. Yağ tüketiminin gereken düzeyden fazla olması, yağ bezesi de dâhil olmak üzere pek çok probleme davetiye çıkarmaktadır.

Yüzdeki Yağ Bezeleri Zararlı Mıdır?

Yağ bezelerinin neden olduğu zararlı bir durum veya hastalık gözlenmemektedir. Milia oluşumu çoğunlukla zararsızdır ve kişilerin fiziksel faaliyetlerine etki etmez. Ancak bazı hormonsal hastalıklar nedeniyle milia oluşumunun hızlandığı görülmektedir. Özellikle diyabet ve kalp – damar hastalıkları, yağ bezesi oluşumunun kaynağı niteliğindedir.

Epidermal kist olarak da adlandırılan yağ bezesi, çoğunlukla kendi kendine azalmakta veya tamamen kaybolmaktadır. Bu nedenle yağ bezelerinin dönemsel olarak bazı faktörlerden etkilenerek oluştuğu düşünülmektedir. Yağ bezesi oluşumunun nedeninin anlaşılması için rutin değişikliklerinin analiz edilmesi gerekmektedir.

Yağ Bezesinin Yaygın Nedenleri

Yağ bezesinin en yaygın nedenleri, yanlış kozmetik ürün kullanımı ve aşırı yağlı beslenme olarak sıralanmaktadır. Beslenme rutininin düzenlenmesi ve cilt bakım ürünlerinin değiştirilmesi; yağ bezesi oluşumunun önüne geçebilmektedir. Yağ bezesi oluşumunun diğer yaygın nedenleri şu şekilde sıralanmaktadır:

 1. Aşırı veya yetersiz yağ alımı.
 2. Yüksek kolesterol.
 3. Kandaki değerlerin anormal seyri.
 4. Kafein tüketimi.
 5. Uykusuzluk veya verimli bir şekilde uyuyamamak.
 6. Cilt bakımında doğru bilinen yanlışlar.
 7. Yanlış veya zararlı makyaj ürünlerinin çok sık kullanılması.
 8. Makyajın gece yatmadan önce temizlenmemesi ve makyaj sonrası cilt bakımı yapılmaması.
 9. Güneş koruyucu ürün kullanmamak.
 10. Sigaranın cilt üzerindeki olumsuz etkileri.
 11. Hassas cilt yapısına sahip olmak.
 12. Stres ve yoğun kaygı.

Özellikle aşırı yağ tüketimi ve yüksek kolesterol; yağ bezesi oluşumunun en yaygın görülen nedenleri olarak tanımlanmaktadır. Vücuda alınan fazla yağ, yağ bezeleri ile dışarı atılmaktadır. Bu durum rahatsız edici yağ bezesi görüntüsünün kaynağını oluşturmaktadır. Kolesterol artışının olumsuz etkilerinden korunmak için yağ tüketiminin optimum seviyeye indirilmesi gerekmektedir.

Yüzdeki Yağ Bezleri Nasıl Azaltılır?

Yüzdeki yağ bezelerinin; kademeli olarak sağlıklı bir şekilde azaltılması için, vücudun doğal yağ dengesinin sağlanması gerekmektedir. Aşırı düzeyde yağlı besin tüketen kişiler, yağ bezesi oluşumuna daha açık bir hale gelmektedir. Yüzdeki yağ bezelerini azaltma yolları şunlardır:

 1. Bol bol su içmek.
 2. Yağ tüketimini azaltmak.
 3. Cilt bakımı uygulamak.
 4. Makyaj ürünü kullanımını azaltmak.
 5. Cildi düzenli olarak nemlendirmek.
 6. Yoğun yapılı bakım ürünlerinden uzak durmak.

Makyaj ürünü kullanımının optimize edilmesi ve makyaj sonrası cilt bakımı rutininin titizlikle uygulanması, yağ bezesi oluşumunun önüne geçebilmektedir. Özellikle cilt yüzeyinde kalan makyajla uyumak, sivilce ve akne gibi problemlerden ziyade; yağ bezesi oluşumunun artırmaktadır. Yapılan makyajın gün sonunda cilt yüzeyinden uzaklaştırılması gerekmektedir.

Yüzdeki Yağ Bezelerini Yok Etme Yöntemleri

Yüzdeki yağ bezeleri, evde bulunan doğal ürünlerle yok edilebilmektedir. Yüzdeki yağ bezelerini doğal olarak geçirmenin yolları şu şekilde sıralanmaktadır:

 1. Aleovera Jeli Kullanmak: Evde yetiştirilebilen aleovera bitkisinin, içinde bulunan sıvılar; yağ bezesi oluşumunun önüne geçebilmektedir. Aleovera yaprağı ikiye bölünerek içerisindeki sıvı sorunlu bölgeye yavaş hareketlerle uygulanmaktadır. Aleoveranın onarıcı etkisi sayesinde yağ bezesi oluşumu yok edilebilmektedir.
 2. Muz Kabuğu Kullanmak: Muz kabuğundan bulunan antioksidanlar ve çeşitli vitamin türleri; cildin onarılmasına yardımcı olabilmektedir. Olgun bir muzun kabukları iç kısmı kullanılarak yağ bezesi üzerine tampon yapılmaktadır. Gece boyunca muz kabuğunun yağ bezesi üzerinde beklemesi ile yağ bezeleri azalmaktadır.
 3. Elma Sirkesi Kullanmak: Yağ bezesinin üzerine pamuk yardımıyla sirke müdahalesi yapmak, yağ bezelerinin hızlı bir şekilde yok olmasını sağlamaktadır. Elma sirkesinin doğal mineralleri, cildin yağ dengesini yeniden kazanmasına yardımcı olmaktadır. Bu bağlamda elma sirkesi, yağ bezelerinin yok edilmesi amacıyla kullanılmaktadır.
Pelda Yalçınkaya

Merhabalar ben Pelda. Cilt bakımı ve güzellik alanına büyük bir ilgi duyuyor ve bu alanda aktif şekilde araştırmalar yapıyorum. Araştırmalarım ve deneyimlerim sonucunda öğrendiklerimi Maruderm aracılığıyla sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.Yorumlar (0)

Henüz Yorum Eklenmemiş.


Yorum Yapın

Lütfen zorunlu alanları doldurunuz. *

Erkeklere Özel Cilt Bakım Ürünleri Nasıl Seçilir?

Erkeklere Özel Cilt Bakım Ürünleri Nasıl Seçilir?

Cilt bakımı yalnızca kadınlar için gerekli olan bir durum değildir. Çünkü erkeklerin de ciltleri kuruyabiliyor, kırışabiliyor. Çeşitli cilt problemleri ile karşı karşıya kalan erkekler, erkeklere özel cilt bakım ürünleri kullanarak bu durumun önüne geçebiliyor. Erkeklere özel cilt bakım ürünleri sayesinde artık erkekler çok daha özgüvenli ve dinamik bir şekilde yaşamına devam edebiliyor.

Pürüzsüz Bir Cilt İçin En Etkili Yüz Temizleme Yöntemleri

Pürüzsüz Bir Cilt İçin En Etkili Yüz Temizleme Yöntemleri

Gün içerisinde; havadan, kullanılan ürünlerden ve sebum salgılanmasından dolayı, yüzde kir ve yağ tabakası oluşmaktadır. Hijyen ve cilt sağlığı için, yüzün rutin olarak temizlenmesi gerekmektedir. Etkili bir yüz temizliği gerçekleştirmek için, cilt tipine uygun yüz temizleme ürünleri kullanılmaktadır. Yüz temizleme rutini; cildin parlak ve sağlıklı görünmesini, akne oluşumlarını önlemeyi, siyah ve beyaz noktaları giderilmesini sağlamaktadır.

Yağlı Ciltlere Güneş Kremi Önerileri

Yağlı Ciltlere Güneş Kremi Önerileri

Vücut; cilt dokularını ve cilt bariyerini korumak adına, sebum adı verilen bir salgı üretmektedir. Sebum üretimi arttıkça, cilt tipi yağlı hale gelmektedir. Yağlı ciltlerin; büyük gözenekli, akneye yatkın, siyah ve beyaz noktaların bulunduğu cilt tipleri olduğu görülmektedir. Yağlı ciltler doğru bakım ve temizleme ürünleri kullanılarak, normal cilt tipine dönüştürülebilmektedir. Yağlı ciltlerin güneşin sebep olduğu leke ve akne gibi problemlere karşı korunması için, yağlı ciltlere uygun güneş kremleriyle desteklenmesi gerekmektedir.

Cilt Lekeleri Neden Oluşur ve Nasıl Tedavi Edilir?

Cilt Lekeleri Neden Oluşur ve Nasıl Tedavi Edilir?

Cilt lekeleri; genetik faktörler, UV ışınları, yaşlılık ve hamilelik gibi faktörlerden dolayı oluşabilmektedir. Leke karşıtı bakım ürünleri kullanmak; melanin üretimini azaltmakta, cilt lekelerinin koyuluğunu açmakta ve yoğunluğunu seyreltmektedir. Bu ürünlerin içeriklerinde bulunan; Arbutin, Niacinamide, Alzelik Asit gibi maddeler renk eşitsizliklerini gidermeye yardımcı olmaktadır. Leke karşıtı bakım ürünleri; serum, krem ve tonik formlarında bulunabilmektedir.

Micropigmentasyon Nedir?

Micropigmentasyon Nedir?

Micropigmentasyon işlemi; cilt lekeleri ve pigment kaybı gibi cilt sorunlarının, cilt renklendirme ile giderilmesi amacıyla uygulanmaktadır. Mikropigmentasyon kıl tekniği; dökülen kaş ve kirpiklerin, dolgun ve doğal bir kıl görünümüne ulaşması için sıkça tercih edilmektedir. Kişilerin; micropigmentasyon uygulanacak merkezi dikkatli seçmesi ve uygulama sonrası bakıma özen göstermesi, işlemin risklerini minimuma indirmekte ve kalıcılığını korumaktadır.

Microblading Nedir?

Microblading Nedir?

Kaşlar, birçok farklı nedenden kaynaklı olarak zaman içinde seyrelmekte ve dökülmektedir. Yanlış estetik işlemlere maruz kalmak ise, kaşlarda yeni kıl oluşumuna engel olmaktadır. Microblading uygulaması, kaybolan kaşların ve estetik güzelliğin yerine konmasına yardımcı olmaktadır. Özel uygulama tekniği sayesinde microblading; belirgin şekilli, dolgun ve doğal bir kaş görünümü sunmaktadır.

Cildinize Hangi Durumlarda Serum Bakımı Uygulanmalı?

Cildinize Hangi Durumlarda Serum Bakımı Uygulanmalı?

Bakım serumları, günümüzde birçok kişinin bakım rutinine dahil olmaktadır. Yüz bakım serumları; tek başına kullanıldığında gözle görülür değişiklikler yaratması zaman alsa da farklı bakım ürünleriyle desteklenerek kullanıldığında cilde büyük oranda katkı sağlamaktadır. Kişilerin cilt tiplerine ve ihtiyaçlarına göre, farklı bileşenlerle zenginleştirilen cilt bakım serumları; yoğun içerikleri sayesinde cilt üzerinde güçlü etkilere sahiptir.

El ve Ayak Bakımı İçin Çok Önemli Tüyolar

El ve Ayak Bakımı İçin Çok Önemli Tüyolar

El ve ayaklar, vücutta en çok kullanılan fakat bakımına en az özen gösterilen bölgeler olarak bilinmektedir. Oysa el ve ayak bakımını düzenli olarak uygulamak, yaşam kalitesini yükseltmektedir. Kişinin ihtiyaçları doğrultusunda ve düzenli olarak el ve ayak bakım kremi kullanması; gün içinde karşılaşılan birçok dış faktöre ve oluşabilecek cilt hastalıklarına karşı korunmasını sağlamaktadır.

Neden Yüz Kremi Kullanılması Gerektiğinin 5 Sebebi

Neden Yüz Kremi Kullanılması Gerektiğinin 5 Sebebi

Yüz kremleri; küresel çapta, insanlar tarafından en yaygın olarak tercih edilen cilt bakım ürünleridir. Çeşitli etken maddeler içermesi sayesinde birçok farklı cilt sorununa çözüm olabilmektedir. Yüz yapısına ve cildin ihtiyaçlarına özen gösterilerek seçilen yüz kremleri; yüzdeki kırışık ve yorgun görünümü yok ederek, sağlıklı ve canlı bir cilt görünümü sunmaktadır.

Hızlı Bronzlaşmak İçin Neler Yapılabilir?

Hızlı Bronzlaşmak İçin Neler Yapılabilir?

Bronzlaşmak, canlı ve sağlıklı bir cilt görünümüne kavuşmak için gerçekleştirilmektedir. Bronzlaşma süresinin kısa tutulması, güneşin zararlı etkilerine yoğun olarak maruz kalmayı önlemektedir. Bronzlaştırma sürecini hızlandırmak için, bronzlaştırıcı ürünler ve yöntemler uygulanabilmektedir. Zeytinyağı, kakao yağı, limon ve kahve gibi doğal ürünler kullanılarak da bronzlaşma gerçekleştirilebilmektedir. Güneşlenme süresinin kısa tutulması ve koruyucu ürünler kullanılması cilt sağlığı için önem taşımaktadır.

Kolay Kırılan Saçlar İçin Bakım Önerileri

Kolay Kırılan Saçlar İçin Bakım Önerileri

Saçlar; nemsizlik, şekillendirme işlemleri ve kimyasal kullanımı gibi sebeplerden dolayı kırılmaktadır. Saçların kırılmasını önlemek ve yıpranmış saçları onarmak için, saç bakım ürünleri kullanılmaktadır. Saç ve cilt tipine uygun, saç maskeleri ve bakım yağları; saça nem, esneklik ve güç kazandırmaktadır. Saç bakım işlemlerinden kalıcı sonuçlar elde edilebilmesi için; doğru ürünleri, düzenli olarak kullanmak gerekmektedir.

Yüz Serumu Nedir? Faydaları Nelerdir?

Yüz Serumu Nedir? Faydaları Nelerdir?

Yüz serumları; ciltteki kırışıklıkları, ince çizgileri ve lekeleri azaltmak ve cildin daha genç görünmesini sağlamak üzere formülize edilmektedir. Kişinin ihtiyaçlarına uygun yüz serumunu seçmesi ve cildine doğru bir şekilde uygulaması; cilt sağlığına katkıda bulunmakta ve cildin elastikliğini geri kazandırmaktadır. Ayrıca düzenli kullanım sonunda yüz serumları, ciltte sivilce ve akne oluşumu gibi enfeksiyonel rahatsızlıkları da önlemektedir.

Maruderm Blog; cilt, saç ve tırnak bakımı hakkında pek çok güzellik tüyosunu kullanıcılara sunmak amacıyla içerik üretmektedir. Doğanın saf ve eşsiz güzelliklerini cilt bakım sektörüyle buluşturan Maruderm, tamamını Fransa'dan getirdiği hammaddelerle cilt bakım ürünleri ve yüz serumları hazırlamaktadır.

Cilt Bakım Tüyoları

Cilt bakımı hem kadınlar hem de erkekler açısından büyük önem taşımaktadır. Sağlıklı ve canlı bir cilt görünümüne sahip olmak için dikkat edilmesi gereken cilt bakım tüyoları şunlardır:

 1. İyi bir cilt bakımı en temelde temizlik adımıyla başlamalıdır. İlk adımda cilt; temizleyici jel veya temizleyici su yardımıyla kirden ve ölü deriden arındırılmalıdır.
 2. İkinci adımda cilde tonik uygulanmalı ve gözeneklerde kalan makyaj ve kir kalıntıları derinlemesine temizlenmelidir.
 3. Cildin nem ihtiyacının karşılanması ve çeşitli cilt problemlerinin giderilmesi için yüz serumları kullanılmalıdır. Yüz serumu seçerken cilt tipine ve cildin ihtiyaç duyduğu bakım türüne dikkat edilmelidir.
 4. Son adımda ise cilt; iyi bir nemlendirici yardımıyla nemlendirilmeli ve güneş kremi sürülmelidir.

Dört mevsim boyunca gündüz saatlerinde dışarı çıkmadan önce güneş kremi kullanılmalıdır. Bakım gece saatlerinde yapılıyor ise nemlendirme adımıyla sonlandırılmalıdır.

 

Devamını Oku..