quick-info

MARUDERM

güvenli ödeme yöntemleri

Arayacağınız kelimeyi yazınız ve enter tuşuna basınız

Yüzdeki Yağ Bezlerinden Kurtulma Yolları

Yüzdeki Yağ Bezlerinden Kurtulma Yolları

Yüzdeki Yağ Bezlerinden Kurtulma Yolları

Yağ bezesi, cilt yüzeyindeki yağ kanallarının tıkanması neticesinde ortaya çıkan bir cilt problemi olarak tanımlanmaktadır. Yağ bezeleri, yüz de dâhil olmak üzere vücudun hemen hemen her bölgesinde oluşabilmektedir. Özellikle yüz bölgesinde çıkan yangın bezeleri, kişilerin yaşam kalitesini büyük ölçüde düşürmektedir.

Göz çevresi ve yüzün diğer bölgelerinde oluşan yağ bezelerine, “milia” adı verilmektedir. Milia oluşumuna sebebiyet veren faktörler, kişiden kişiye değişmekte ve farklı nedenlerden dolayı oluşmaktadır. Beyaz veya sarı renkli minik pütürler halinde kendini gösteren milia problemi, cilt yapısının pürüzsüz görünmesine engel olmaktadır.

Yağ Bezesi Nedir?

Genellikle yağlı cilt yapısına sahip olan kişilerde görülen yağ bezeleri; kişilerin gözaltlarına ve yanaklarına doğru yayılmaktadır. Yağ gözeneklerin tıkanması nedeniyle oluşan bu pürüzlü görüntü, hem kadın hem de erkekler tarafından olumsuz bir durum olarak nitelendirilmektedir.

Yağ bezesi, tüm yaşlarda görülebilen bir cilt problemidir. Yağ bezesinin genellikle ciddi bir probleme neden olmadığı gözlenmektedir. Yağ bezelerinin ağrı yaptığı veya şişme gibi durumlara neden olduğu nadiren görülmektedir. Tıkanan yağ gözenekleri, şişme veya morarma gibi durumlara sebebiyet verebilmektedir.

Yağ bezesinin tam olarak ne olduğu konusunda fikir çatışmaları bulunmaktadır. Genel kanı, çeşitli nedenlerden dolayı tıkanan gözeneklerin yağ ile dolması yönündedir. Yağ bezelerinin giderilmesi ve tekrar oluşmasının önlenmesi için birçok yöntem ve teknik bulunmaktadır.

Yüzde Neden Yağ Bezesi Çıkar?

Yüzde yağ bezesi oluşumu, farklı nedenlerden dolayı ortaya çıkabilmektedir. Yüzde oluşan bu problemin genel geçer bir nedeni olmamakla beraber, bu durumla ilişkili olan pek çok faktör tespit edilmiştir. Yüzde çıkan yağ bezelerinin büyük çoğunluğu, aşırı yağlı beslenme kaynaklı oluşmaktadır.

Kolesterol artışı, vücudun yağ dengesinin bozulması nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Kolesterol düzeyi yüksek olan kişilerde yağ bezesi oluşumu daha sık görülmektedir. Yağ tüketiminin gereken düzeyden fazla olması, yağ bezesi de dâhil olmak üzere pek çok probleme davetiye çıkarmaktadır.

Yüzdeki Yağ Bezeleri Zararlı Mıdır?

Yağ bezelerinin neden olduğu zararlı bir durum veya hastalık gözlenmemektedir. Milia oluşumu çoğunlukla zararsızdır ve kişilerin fiziksel faaliyetlerine etki etmez. Ancak bazı hormonsal hastalıklar nedeniyle milia oluşumunun hızlandığı görülmektedir. Özellikle diyabet ve kalp – damar hastalıkları, yağ bezesi oluşumunun kaynağı niteliğindedir.

Epidermal kist olarak da adlandırılan yağ bezesi, çoğunlukla kendi kendine azalmakta veya tamamen kaybolmaktadır. Bu nedenle yağ bezelerinin dönemsel olarak bazı faktörlerden etkilenerek oluştuğu düşünülmektedir. Yağ bezesi oluşumunun nedeninin anlaşılması için rutin değişikliklerinin analiz edilmesi gerekmektedir.

Yağ Bezesinin Yaygın Nedenleri

Yağ bezesinin en yaygın nedenleri, yanlış kozmetik ürün kullanımı ve aşırı yağlı beslenme olarak sıralanmaktadır. Beslenme rutininin düzenlenmesi ve cilt bakım ürünlerinin değiştirilmesi; yağ bezesi oluşumunun önüne geçebilmektedir. Yağ bezesi oluşumunun diğer yaygın nedenleri şu şekilde sıralanmaktadır:

 1. Aşırı veya yetersiz yağ alımı.
 2. Yüksek kolesterol.
 3. Kandaki değerlerin anormal seyri.
 4. Kafein tüketimi.
 5. Uykusuzluk veya verimli bir şekilde uyuyamamak.
 6. Cilt bakımında doğru bilinen yanlışlar.
 7. Yanlış veya zararlı makyaj ürünlerinin çok sık kullanılması.
 8. Makyajın gece yatmadan önce temizlenmemesi ve makyaj sonrası cilt bakımı yapılmaması.
 9. Güneş koruyucu ürün kullanmamak.
 10. Sigaranın cilt üzerindeki olumsuz etkileri.
 11. Hassas cilt yapısına sahip olmak.
 12. Stres ve yoğun kaygı.

Özellikle aşırı yağ tüketimi ve yüksek kolesterol; yağ bezesi oluşumunun en yaygın görülen nedenleri olarak tanımlanmaktadır. Vücuda alınan fazla yağ, yağ bezeleri ile dışarı atılmaktadır. Bu durum rahatsız edici yağ bezesi görüntüsünün kaynağını oluşturmaktadır. Kolesterol artışının olumsuz etkilerinden korunmak için yağ tüketiminin optimum seviyeye indirilmesi gerekmektedir.

Yüzdeki Yağ Bezleri Nasıl Azaltılır?

Yüzdeki yağ bezelerinin; kademeli olarak sağlıklı bir şekilde azaltılması için, vücudun doğal yağ dengesinin sağlanması gerekmektedir. Aşırı düzeyde yağlı besin tüketen kişiler, yağ bezesi oluşumuna daha açık bir hale gelmektedir. Yüzdeki yağ bezelerini azaltma yolları şunlardır:

 1. Bol bol su içmek.
 2. Yağ tüketimini azaltmak.
 3. Cilt bakımı uygulamak.
 4. Makyaj ürünü kullanımını azaltmak.
 5. Cildi düzenli olarak nemlendirmek.
 6. Yoğun yapılı bakım ürünlerinden uzak durmak.

Makyaj ürünü kullanımının optimize edilmesi ve makyaj sonrası cilt bakımı rutininin titizlikle uygulanması, yağ bezesi oluşumunun önüne geçebilmektedir. Özellikle cilt yüzeyinde kalan makyajla uyumak, sivilce ve akne gibi problemlerden ziyade; yağ bezesi oluşumunun artırmaktadır. Yapılan makyajın gün sonunda cilt yüzeyinden uzaklaştırılması gerekmektedir.

Yüzdeki Yağ Bezelerini Yok Etme Yöntemleri

Yüzdeki yağ bezeleri, evde bulunan doğal ürünlerle yok edilebilmektedir. Yüzdeki yağ bezelerini doğal olarak geçirmenin yolları şu şekilde sıralanmaktadır:

 1. Aleovera Jeli Kullanmak: Evde yetiştirilebilen aleovera bitkisinin, içinde bulunan sıvılar; yağ bezesi oluşumunun önüne geçebilmektedir. Aleovera yaprağı ikiye bölünerek içerisindeki sıvı sorunlu bölgeye yavaş hareketlerle uygulanmaktadır. Aleoveranın onarıcı etkisi sayesinde yağ bezesi oluşumu yok edilebilmektedir.
 2. Muz Kabuğu Kullanmak: Muz kabuğundan bulunan antioksidanlar ve çeşitli vitamin türleri; cildin onarılmasına yardımcı olabilmektedir. Olgun bir muzun kabukları iç kısmı kullanılarak yağ bezesi üzerine tampon yapılmaktadır. Gece boyunca muz kabuğunun yağ bezesi üzerinde beklemesi ile yağ bezeleri azalmaktadır.
 3. Elma Sirkesi Kullanmak: Yağ bezesinin üzerine pamuk yardımıyla sirke müdahalesi yapmak, yağ bezelerinin hızlı bir şekilde yok olmasını sağlamaktadır. Elma sirkesinin doğal mineralleri, cildin yağ dengesini yeniden kazanmasına yardımcı olmaktadır. Bu bağlamda elma sirkesi, yağ bezelerinin yok edilmesi amacıyla kullanılmaktadır.

Yorumlar (0)

Henüz Yorum Eklenmemiş.


Yorum Yapın

Lütfen zorunlu alanları doldurunuz. *

Kuru Ciltlerin Bakımı Nasıl Olmalıdır? En iyi Nemlendirici ve Serum Hangisidir?

Kuru Ciltlerin Bakımı Nasıl Olmalıdır? En iyi Nemlendirici ve Serum Hangisidir?

Kuru cilt yapısına sahip olan kişiler; yaygın görülen cilt problemlerini daha sık yaşamaktadır. Soğuk hava ve güneş ışınları gibi faktörlerden daha fazla etkilenen kuru cilt, kişilerin günlük yaşam kalitelerini büyük ölçüde düşürmektedir. Sağlıklı beslenme alışkanlıklarına sahip olmak ve günlük olarak en az iki litre kadar su içmek; cilt kuruluğu problemlerinin azalmasına yardımcı olmaktadır.

Bölgesel Zayıflamak Mümkün mü?

Bölgesel Zayıflamak Mümkün mü?

Vücudun belli bölgeleri diğer kısımlara oranla yağlanmaya daha yatkındır. Karın çevresi, basen ve kol bölgeleri yoğun yağ birikimi olan bölgelerdir. Bu bölgelerde zayıflama ve incelmeyi sağlamak için pek çok yöntem kullanılmaktadır. Soğuk lipoliz, liposuction, radyo frekans, mezoterapi, karboksiterapi, ultrashape bu yöntemlerden bazılarıdır. Yalnızca diyet yaparak bölgesel yağ yakmak mümkün değildir. Kişiye özgü bir diyet, egzersiz programı ve bölgesel incelme uygulamaları yardımıyla lokal yağlanmadan kurtulmak mümkündür.

Cilt Bakım Fiyatları Ne Kadar?

Cilt Bakım Fiyatları Ne Kadar?

Cilt bakımı, cildin ihtiyaç duyduğu bileşenlerin cilde nüfuz etmesini sağlayarak; sağlıklı, canlı ve parlak bir cilt görünümüne kavuşmaya yardımcı olmaktadır. Medikal olarak ya da evdeki ürünlerle uygulanabilen cilt bakımları, doğru ve düzenli bir şekilde yapıldığında etkili sonuçlar vermektedir. Medikal işlemler, özel solüsyonlar ve ileri teknoloji ürünlerle uygulanırken evde yapılan cilt bakımlarında çeşitli bakım ürünleri kullanılmaktadır. Cilt bakımı fiyatları da yapılan uygulamaya ve kullanılan ürünlere göre değişiklik göstermektedir.

Kaş Gürleştirmek İçin Yapılması Gerekenler

Kaş Gürleştirmek İçin Yapılması Gerekenler

Kaş dökülmesi dönemsel ya da sürekli olarak görülebilen bir cilt problemidir. Oluşum şekline ve sürecine göre kendi kendine düzelebildiği gibi tedavi süreci de gerektirebilmektedir. Hormonal dengesizlikler, yanlış beslenme, menopoz, stres ve buna benzer pek çok etken kaş dökülmesine neden olabilmektedir. Genel olarak evde uygulanabilen yöntemlerle tedavisi mümkündür. Sarımsak, zeytinyağı, badem yağı, hindistan cevizi yağı, aloe vera jeli ve c vitamini gibi pek çok içerik kaşların gürleşmesine, sıklaşmasına ve uzamasına katkı sağlamaktadır. 

Cilt Ampulleri Hangi Cilt Sorununda Kullanılır?

Cilt Ampulleri Hangi Cilt Sorununda Kullanılır?

Cilt bakım ampulleri, ciltte aniden ortaya çıkan problemlerin kısa sürede çözülmesi için kullanılan yoğunlaştırılmış minik serumlardır. Pek çok cilt probleminde etkilidir. Hızlı sonuçlar vermektedir. Özellikle cildin yenilenmesi, yaşlılık belirtilerinin ortadan kalkması ve cilt bariyerinin yenilenmesi için kullanılmaktadır. Haftada birkaç kez ya da ayda birkaç kez olacak şekilde dairesel hareketlerle masaj yapar gibi uygulanmaktadır.

Kadınlar Cilt Bakımlarında Nelere Dikkat Etmeli?

Kadınlar Cilt Bakımlarında Nelere Dikkat Etmeli?

Cilt bakımı; cilt tipine uygun ürünlerle cildin temizlenmesi ve nemlendirilmesi işlemidir. Cilt bakımı yapılırken dikkat edilmesi gereken pek çok husus bulunmaktadır. Bilinçsizce yapılan cilt bakımı faydadan çok zarara yol açmaktadır. Bu nedenle cilt analizi yapıldıktan sonra uygun ürünler seçilmesi ve işlem sırasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Düzenli olarak güneş kremi kullanmak, makyajla uyumamak ve cildin temiz ve nemli kalmasına önem vermek cilt bakım rutininin en önemli adımları arasında yer almaktadır.

Cilt Bakım Rutini Nasıl Olmalıdır?

Cilt Bakım Rutini Nasıl Olmalıdır?

Cilt bakım rutini, kişilerin cilt yapılarına uygun olan ürünleri düzenli olarak kullanmaları olarak tanımlanmaktadır. Cilt bakım rutinin, doğal ve besleyici ürünlerle yürütülmesi; cildin uzun vadede daha sağlıklı ve genç görünmesine yardımcı olmaktadır. Temizleme, tonik, peeling ve serum basamaklarından oluşan cilt bakım rutini; kişilerin özgüven kazanmasına ve ruhsal anlamda daha iyi hissetmesine olanak tanımaktadır.

Tırnaktaki Renk Değişikliği Ne Anlama Gelir?

Tırnaktaki Renk Değişikliği Ne Anlama Gelir?

Tırnaktaki renk değişikliği; çeşitli dış etkenler nedeniyle ortaya çıkabileceği gibi bazı kronik hastalıkların da habercisi olabilmektedir. Özellikle kalsiyum ve çinko gibi kemik ve tırnak yapısı üzerinde etkili olan minerallerin, vücut bünyesine yeteri kadar alınmaması da; tırnak yüzeyindeki renk değişikliğine sebebiyet vermektedir. Tırnak yüzeyinde morarma, sararma veya kızarma ile süregelen bu rahatsızlığın; uzman bir doktor tarafından detaylı bir şekilde incelenmesi gerekmektedir.

Sebum Nedir? Ciltte Ne İşe Yarar?

Sebum Nedir? Ciltte Ne İşe Yarar?

Sebum, vücut sistemlerinin tümünde üretilmekte ve cilt yüzeyinin dış etkenlere karşı daha dayanıklı olmasına yardımcı olmaktadır. Çeşitli nedenlerle dengesizleşen sebum üretimi, kişilerin cilt ve saç yağlanması gibi olumsuz problemleri daha sık yaşamasına neden olmaktadır. Sebum üretiminin dengelenmesi için sağlıklı beslenme alışkanlıklarına geri dönülmesi ve düzenli olarak cilt bakımı yapılması gerekmektedir.

Jojoba Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

Jojoba Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

Simmondsia chinensis bitkisinin özlerinden elde edilen jojoba yağı, cilt ve saç yapısı üzerindeki iyileştirici etkisi nedeniyle; güzellik sektörünün vazgeçilmez ürünleri arasında yer almaktadır. Jojoba yağının saça faydaları; saç kepeğini azaltma, saç tellerini onarma, saç dökülmesini en aza indirme ve saç tellerinin parlaklığını arttırma olarak sıralanmaktadır. Saç bakım ürünü olarak kullanılan jojoba yağı, kişilerin daha dolgun ve hacimli saçlara sahip olmasına yardımcı olmaktadır.

Saç Vitamini Nedir ve Ne İşe Yarar?

Saç Vitamini Nedir ve Ne İşe Yarar?

Saç vitaminleri, ideal kalınlıkta ve ışıldayan yapıda saç tellerine sahip olmanın altın anahtarı olarak görülmektedir. Saç bakımı için vitamin ve mineral takviyesi almak, kişilerin daha canlı ve gür saçlara sahip olmasına yardımcı olmaktadır. Doğal besinler veya takviye ürünler aracılığıyla vücuda giren; A, E, C, H ve B12 vitaminleri, saç sağlığının gelişmesine katkı sağlayan vitaminler olarak sıralanmaktadır.

Kaş Pudralama Nedir ve Ne İşe Yarar?

Kaş Pudralama Nedir ve Ne İşe Yarar?

Kaş pudralama, güzellik uzmanları tarafından uygulanan ve kişilerin daha dolgun kaşlara sahip olmasını sağlayan bir tekniktir. Bu işlem; kaş derisinin en üst tabakası olan epidermise, bitkisel bir boya enjekte ederek yapılmaktadır. İşlem esnasında kullanılan mikro iğneler, kaş dokularına hiçbir şekilde zarar vermemektedir. Son derece kolay, hızlı ve zararsız bir işlem olan kaş pudralama; kişilerin doğal kaş görünümünü, kalıcı bir şekilde elde etmelerine olanak tanımaktadır.

Maruderm Blog; cilt, saç ve tırnak bakımı hakkında pek çok güzellik tüyosunu kullanıcılara sunmak amacıyla içerik üretmektedir. Doğanın saf ve eşsiz güzelliklerini cilt bakım sektörüyle buluşturan Maruderm, tamamını Fransa'dan getirdiği hammaddelerle cilt bakım ürünleri ve yüz serumları hazırlamaktadır.

Cilt Bakım Tüyoları

Cilt bakımı hem kadınlar hem de erkekler açısından büyük önem taşımaktadır. Sağlıklı ve canlı bir cilt görünümüne sahip olmak için dikkat edilmesi gereken cilt bakım tüyoları şunlardır:

 1. İyi bir cilt bakımı en temelde temizlik adımıyla başlamalıdır. İlk adımda cilt; temizleyici jel veya temizleyici su yardımıyla kirden ve ölü deriden arındırılmalıdır.
 2. İkinci adımda cilde tonik uygulanmalı ve gözeneklerde kalan makyaj ve kir kalıntıları derinlemesine temizlenmelidir.
 3. Cildin nem ihtiyacının karşılanması ve çeşitli cilt problemlerinin giderilmesi için yüz serumları kullanılmalıdır. Yüz serumu seçerken cilt tipine ve cildin ihtiyaç duyduğu bakım türüne dikkat edilmelidir.
 4. Son adımda ise cilt; iyi bir nemlendirici yardımıyla nemlendirilmeli ve güneş kremi sürülmelidir.

Dört mevsim boyunca gündüz saatlerinde dışarı çıkmadan önce güneş kremi kullanılmalıdır. Bakım gece saatlerinde yapılıyor ise nemlendirme adımıyla sonlandırılmalıdır.

 

Devamını Oku..