Arayacağınız kelimeyi yazınız ve enter tuşuna basınız

Tırnak Bakımının Püf Noktaları

Tırnak Bakımının Püf Noktaları

Tırnak Bakımının Püf Noktaları

Uzun ve güçlü tırnaklar, bütün kadınların hayalleri arasında yer almakta ve bu nedenle tırnak bakımı uygulamalarına verilen önem her geçen gün artmaktadır. Tırnak bakımı, dikkat gerektiren birçok adımdan oluşmaktadır. Tırnaklar ve tırnak kenarlarındaki deri parçaları, son derece hassas olmaları nedeniyle; tırnak bakımı esnasında hasar alabilmektedirler.

Tırnak bakımının püf noktaları, daha sağlıklı ve daha güçlü tırnaklar sahip olmanın altın kurallarını içermektedir. Tırnak bakımının nitelikli özellikleri ile uzun ve güçlü tırnaklara sahip olmak mümkün hale gelmektedir. Özellikle oje kullanmayı seven kadınların, tırnak bakımı rutinlerine daha fazla özen göstermesi gerekmektedir.

Tırnak bakımı seti, tırnakların ve tırnak çevresinin eşit şekilde düzenlenmesine olanak tanımaktadır. Bu setler aracılığıyla yapılan tırnak bakımı, sağlıklı ve güçlü tırnaklara ulaşmanın koşulları arasında yer almaktadır. Tırnak bakım setleri, kesici aletler içermekte ve bu nedenle dikkatli bir kullanıma ihtiyaç duymaktadır.

Tırnak Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Tırnak bakımı, besleyici yağlar ve tırnak şekillendirme işlemleriyle yapılmaktadır. Bu işlemlerin, mümkün olduğuna dikkatli bir şekilde yapılması; olası sağlık problemlerinin önlenmesi için önem arz etmektedir. Yanlış yapılan bakım uygulamaları ile tırnak kırılması ve tırnakta renk değişimi gibi anormal durumlar ortaya çıkabilmektedir.

Tırnak bakımı öncesi, tırnak yüzeyinin ve diplerinin dikkatli bir şekilde temizlenmesi gerekmektedir. Özellikle uzun tırnakların diplerine yerleşen bakteriler, kişinin ve sosyal çevresinin sağlığını riske atmaktadır. Diplere biriken kir kalıntılarını, ince uçlu bir aparat yardımıyla temizlemek gerekmektedir.

Tırnak kenarlarında biriken ve şeytantırnağı olarak adlandırılan et parçaları, oje kullanımının işlevsiz olmasına neden olmaktadır. Bu et parçalarının, keskin bir malzeme ile yerinden çıkarılması gerekmektedir. Çoğu kişi, bu işlem esnasında tırnak kanatlarını kanatmaktadır. Tırnak kenarlarının hasar almaması için bu işlemin mümkün olan en dikkati şekilde yapılması gerekmektedir.

Temizleme ve şekillendirme işlemi bittikten sonra, tırnaklara besleyici krem uygulanmalıdır. Piyasada bulunan tırnak bakımı ürünleri veya doğal içerikli aromatik yağlar; bu amaca en güzel şekilde hizmet etmektedir. Beslenen ve nemlendirilen tırnakların, bir kaç saat kadar durulanmaması; uygulanan ürünlerin tırnak içerisine nüfuz etmesi adına önem arz etmektedir.

Tırnak Bakımı Neden Önemlidir?

Tırnak bakımının önemi, tırnak mantarı ve tırnak kırılması gibi durumları en aza indirmesi nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Düzenli olarak temizlenen ve uygun ürünlerle beslenen tırnaklar, diledikleri gibi uzayabilmekte ve kırılmadan kullanılabilmektedir. Tırnak bakım önerileri sayesinde kişiler, tertemiz ve güzel ellere sahip olmaktadır.

Tırnak bakımına önem veren kişiler, besleyici yağ ve aromalardan sıklıkla yararlanmaktadır. Hindistan cevizi yağı, badem yağı ve zeytinyağı; tırnak bakımı rutinlerinde kullanılmaktadır. Besleyici özellikleriyle dikkat çeken tüm bu yağlar; tırnak yapısının doğal yollarla onarılmasını olanak tanımaktadır.

Tırnak Bakımı

Tırnak Bakımının Püf Noktaları Nelerdir?

Tırnak bakımının püf noktaları, pek çok faktörün dikkate alınmasını gerektirmektedir. Tırnak bakımı konusunda dikkat edilmesi gerekenler, kişilerin daha sağlıklı ve sorunsuz uzayan tırnaklara sahip olmasına olanak tanımaktadır. Uzun ve güçlü tırnaklara sahip olmanın püf noktaları şu şekilde sıralanmaktadır:

  1. Doğru Tırnak Kesimi

Tırnak kesimi, tırnak bakımının aşamaları arasında yer almaktadır. El tırnakları, oval bir şekilde kesilirken; ayak tırnaklarının düz bir şekilde kesilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde tırnak batması gibi olumsuz durumlar ortaya çıkabilmektedir.

Tırnak kesiminin, fazla dipten yapılmaması; tırnak yatağının hasar almaması adına önem arz etmektedir. Mümkün olduğunda nazik hareketlerle yapılan bu işlem, tırnakların yenilenmesine ve daha hızlı uzamasına olanak tanımaktadır.

  1. Asetondan Sonra Elleri Yıkamak

Aseton, tırnak yüzeyine ve kimyasına büyük ölçüde hasar vermektedir. Aseton kullanımından sonra, ellerin en iyi şekilde yıkanması gerekmektedir. Tırnak yüzeyinde kalan aseton, tırnakların daha kolay kırılmasına ve nazik bir yapı sergilemesine neden olmaktadır.

  1. Manikür İşleminin Dikkatli Yapılması

Tırnak çevresindeki etlerin ve ölü derilerin temizlenmesi anlamına gelen manikür, güvenilir koşullarda ve dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. Yanlış uygulamalar, tırnak çevresinin ve tırnak yatağının enfeksiyon kapmasına neden olmaktadır.

Tırnak bakım seti içerisindeki malzemeler ile yapılan manikür, kuaförde veya ev ortamında uygulanabilmektedir. İşlem esnasında tırnaklar ve tırnak dipleri yıpranmaktadır. Naif hareketlerle yapılan bu işlemin sonunda, besleyici ve onarıcı bakım ürünlerinin kullanılması gerekmektedir.

Tırnak Sağlığı

  1. Uygun Törpü Kullanımı

Törpü çeşitleri; cam, kâğıt, plastik ve metal olarak sıralanmaktadır. Kişilerin, kendi tırnak hassasiyetlerini analiz ederek; en uygun törpüyü seçmesi gerekmektedir. Törpü kullanımı, tırnakların yenilenmesine olanak tanısa da; dikkatsizlik nedeniyle tırnak kırılması gibi sonuçlar doğurabilmektedir.

Cam ve kâğıt törpüler, hassas tırnak yapısına sahip olan kişilerce kullanılmaktadır. Son derece nazik çalışan bu törpülerin, güzellik merkezlerinde bulunması mümkündür. Plastik ve metal törpüler ise güçlü tırnaklara sahip olan kişiler tarafından tercih edilmektedir. Tüm törpü çeşitlerinde, işlemin dikkatli ve sebat içinde yapılması önem arz etmektedir.

  1. Besleyici Tırnak Kremleri

Tırnak bakım aşamaları arasında yer alan besleyici tırnak kremleri, bakım esnasında yorulan ve yıpranan tırnakların dinlenmesine olanak tanımaktadır. Tırnak sertleştirici etki göstermesi nedeniyle de öne çıkan bu kremler; her geçen gün daha fazla tercih edilmektedir.

Besleyici vitamin ve yağlardan yapılan bakım kremleri, sık sık tırnak kırılması yaşayan kişilerin en değerli yardımcıları arasında yer almaktadır. Bu kremlerin, gece yatmadan uygulanması; ürünün tırnak içerisine nüfuz edebilmesi adına önem arz etmektedir.

Pelda Yalçınkaya

Merhabalar ben Pelda. Cilt bakımı ve güzellik alanına büyük bir ilgi duyuyor ve bu alanda aktif şekilde araştırmalar yapıyorum. Araştırmalarım ve deneyimlerim sonucunda öğrendiklerimi Maruderm aracılığıyla sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.Yorumlar (0)

Henüz Yorum Eklenmemiş.


Yorum Yapın

Lütfen zorunlu alanları doldurunuz. *

Cilt Beyazlatıcı Ürünler Nasıl Kullanılır?

Cilt Beyazlatıcı Ürünler Nasıl Kullanılır?

Cilt beyazlatma, cilt lekelerini azaltmak ve cilt tonunu eşitlemek için kullanılan bir uygulamadır. Beyazlatıcı kremler, içerdikleri aktif maddelerle ciltteki koyu lekeleri azaltmaya yardımcı olmaktadır. Cilt beyazlatma yöntemleri düzenli olarak uygulanmalıdır ve cilde uygun olduğundan emin olunmalıdır. Bu yöntemlerin düzenli kullanımı ile ciltteki koyu lekeler azaltılabilmekte ve cilt tonunu eşitleyebilmektedir.

Çatlak Kremi Nedir Ne İşe Yarar?

Çatlak Kremi Nedir Ne İşe Yarar?

Çatlaklar, ciltteki esneklik kaybı sonucu ortaya çıkan yırtılmalar olarak tanımlanmaktadır. Bu durum, hızlı kilo alıp verme, genetik faktörler, hamilelik gibi durumlar sonucunda meydana gelmektedir. Çatlaklar estetik bir sorun olmanın yanı sıra, kaşıntı, hassasiyet ve ağrıya neden olabilmektedirler. Bu nedenle, çatlakların görünümünü azaltmaya yardımcı olabilecek çeşitli kremler üretilmektedir. Çatlak kremleri, ciltteki nem düzeyini arttırmak ve cilt esnekliği yeniden kazandırmak için tasarlanmaktadır.

Pişik Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Pişik Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Pişik, ciltte oluşan tahriş ve kızarıklık ile kendini gösteren bir durumdur. Pişik, bebeklerin hassas ciltlerinin bezin sürekli temasından kaynaklanmaktadır. Pişik belirtileri, şiddeti ve nedenine göre değişebilmektedir. Pişik tedavisi için, nemli ciltten kaçınmak, pişik kremi kullanmak, uygun bez seçimi yapmak ve hava alan kıyafetler giyinmek gibi önlemler alınabilmektedir.

Kusursuz Bir Görünüm İçin Minik İp Uçları 

Kusursuz Bir Görünüm İçin Minik İp Uçları 

Elde etmek istenilen kusursuz cilt görünümü için birkaç önemli noktaya dikkat edilmelidir. Cilt bakımına özen göstermek, cildi temiz ve nemli tutmak, düzenli olarak peeling yapmak ve güneşe karşı korunmak kusursuz bir cilt için en önemli adımlardır. Tüm bu faktörlere dikkat ederek, içeriden ve dışarıdan sağlıklı ve daha güzel bir görünüme sahip olmak mümkündür.

Her Mevsim Kullanabiliceğiniz Nemlendirici Krem Önerileri

Her Mevsim Kullanabiliceğiniz Nemlendirici Krem Önerileri

Nemlendirici kremler, ciltteki nemi korumak ve cildin yumuşak kalmasını sağlamak için kullanılmaktadır. Nemlendirici krem kullanımı mevsimlere veya hava koşullarına bağlı değildir. Cilt kuruluğu hissedildiğinde veya ciltte çatlaklar ve pullanmalar oluştuğunda mümkün olan en kısa sürede kullanılmalıdır. Nemlendirici krem seçerken, cilt tipine, içeriklerine ve kişisel tercihlere dikkat edilmelidir. Cilt tipine uygun olan ve besleyici bir nemlendirici seçmek, cildin daha sağlıklı görünmesini olanak tanımaktadır.

Hassas Cildiniz Varsa Bunları Yapmayın - Hassas Ciltlere Bakım Tavsiyeleri

Hassas Cildiniz Varsa Bunları Yapmayın - Hassas Ciltlere Bakım Tavsiyeleri

Hassas ciltler, tahrişe, kızarıklığa, kaşıntıya ve diğer cilt problemlerine yatkındırlar. Bu nedenle, hassas ciltler için uygun bakım ürünleri ve doğru bakım rutini önem taşımaktadır. Hassas ciltler için, doğal içerikli, hafif ve cildi tahriş etmeyen ürünleri tercih edilmelidir. Temizleyiciler, nemlendiriciler ve güneş koruyucuları hassas ciltler için uygun ürünlerdir. Hassas ciltler için doğal içerikli ürünler tercih edilmelidir.

Cilt Kuruluğu Neden Olur Kimlerde Görülür?

Cilt Kuruluğu Neden Olur Kimlerde Görülür?

Cilt kuruluğu, cildin nem seviyesinin düşük olmasıyla karakterizedir. Bu durum, birçok faktörden kaynaklanabilmektedir. UV ışınları, yaşlanma süreci ve çeşitli cilt hastalıkları; cilt kuruluğu problemlerinin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Cilt kuruluğu, ciltte rahatsızlık ve acıya neden olabilmekte ve sosyal anlamda da sıkıntılara yol açabilmektedir. Ancak doğru nemlendirici ve cilt bakım ürünleri kullanarak, cilt kuruluğuyla başa çıkmak mümkündür.

Cilt Bakımında Doğru Bilinen Yanlışlar

Cilt Bakımında Doğru Bilinen Yanlışlar

Cilt bakımı, sağlıklı bir cilde sahip olmak için önem taşımaktadır. Bu amaçla, kaliteli cilt bakım ürünleri seçilmeli ve düzenli bir cilt bakım rutini uygulanmaktadır. Ancak, yanlış bilinen bazı konular, yanlış ürün seçimi veya yanlış uygulama, cilt sağlığına zarar verebilmektedir. Bu nedenle, doğru bilgilere dayanarak cilt bakımı yapmak çok önemlidir.

Sağlıklı Bir Cilt İçin Beslenme Tüyoları

Sağlıklı Bir Cilt İçin Beslenme Tüyoları

Sağlıklı beslenmek; cildin sağlıklı, canlı ve parlak bir görünüme kavuşmasına yardımcı olmaktadır. Tüketilen gıdalara ve su miktarına dikkat edilerek; akne, yağlanma ve dökülme gibi cilt problemlerinin önüne geçilebilmektedir. Sağlıklı beslenmek, cilt problemlerinin tedavisinde de önemli rol oynamaktadır. Cilt ve vücut sağlığı için; vücudun ihtiyaç duyduğu suyun, turfanda bulunan meyve ve sebzelerin tüketilmesine özen göstermek gerekmektedir.

Vücut Kitle İndeksi Nedir?

Vücut Kitle İndeksi Nedir?

Vücut kitle indeksi; ağırlığın, boyun karesine bölünmesi ile elde edilmektedir. Vücut kitle indeksi hesaplamalarının temel amacı, bireyin hangi kilo kategorisinde bulunduğunu belirlemektir. Kilo kategorilerini oluşturan; vücut kitle indeksi değer aralıkları, Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirlenmektedir. İdeal vücut kitle indeksine sahip olmak için; aynı boydaki kişilerin cinsiyet ve metabolizma hızına göre farklı kilolara sahip olması gerekmektedir.

Vücut Analizi Nasıl Yapılır?

Vücut Analizi Nasıl Yapılır?

Vücut analizi; vücuttaki yağ, su, kas ve kemik gibi ağırlıkların oranını belirlenmek için yapılmaktadır. Vücut analizi hesaplamaları; bioelektrikal implant tekniği kullanılarak gerçekleştirilmektedir. Vücut analizi sayesinde; vücudun hangi bölgesinde, hangi ağırlıkların yoğunlukta olduğu görülebilmektedir. Kişiye özel beslenme ve egzersiz programlarının oluşturulması için; doktor diyetisyen ve antrenörler tarafından vücut analizi yaptırılması istenebilmektedir.

AHA ve BHA Serum Nedir ve Nasıl Kullanılır?

AHA ve BHA Serum Nedir ve Nasıl Kullanılır?

AHA ve BHA; cilt sağlığı açısından faydalı organik asitlerdir. Cilt sağlığının korunmasını ve cildin, parlak ve canlı bir görünüme sahip olmasını sağladığından dolayı AHA ve BHA cilt bakım ürünlerinin içerisinde sıkça kullanılır.

Maruderm Blog; cilt, saç ve tırnak bakımı hakkında pek çok güzellik tüyosunu kullanıcılara sunmak amacıyla içerik üretmektedir. Doğanın saf ve eşsiz güzelliklerini cilt bakım sektörüyle buluşturan Maruderm, tamamını Fransa'dan getirdiği hammaddelerle cilt bakım ürünleri ve yüz serumları hazırlamaktadır.

Cilt Bakım Tüyoları

Cilt bakımı hem kadınlar hem de erkekler açısından büyük önem taşımaktadır. Sağlıklı ve canlı bir cilt görünümüne sahip olmak için dikkat edilmesi gereken cilt bakım tüyoları şunlardır:

  1. İyi bir cilt bakımı en temelde temizlik adımıyla başlamalıdır. İlk adımda cilt; temizleyici jel veya temizleyici su yardımıyla kirden ve ölü deriden arındırılmalıdır.
  2. İkinci adımda cilde tonik uygulanmalı ve gözeneklerde kalan makyaj ve kir kalıntıları derinlemesine temizlenmelidir.
  3. Cildin nem ihtiyacının karşılanması ve çeşitli cilt problemlerinin giderilmesi için yüz serumları kullanılmalıdır. Yüz serumu seçerken cilt tipine ve cildin ihtiyaç duyduğu bakım türüne dikkat edilmelidir.
  4. Son adımda ise cilt; iyi bir nemlendirici yardımıyla nemlendirilmeli ve güneş kremi sürülmelidir.

Dört mevsim boyunca gündüz saatlerinde dışarı çıkmadan önce güneş kremi kullanılmalıdır. Bakım gece saatlerinde yapılıyor ise nemlendirme adımıyla sonlandırılmalıdır.

 

Devamını Oku..