Arayacağınız kelimeyi yazınız ve enter tuşuna basınız

Evde Sık Yağlanan Saçlardan Kurtulmanın 7 Yolu

Evde Sık Yağlanan Saçlardan Kurtulmanın 7 Yolu

Sık Yağlanan Saçlardan Kurtulmanın 7 Yolu

Saçlar güzelliğin bir parçasıdır ve kadınların en özel aksesuarlarındandır. Güzel ve bakımlı saçlara sahip olmak için birçok bakım yöntemi denenmektedir. Ancak bazı durumlarda saçlar istenilen kadar bakımlı ve güzel görünmemektedir. Bu durumlardan bir tanesi yağlanmadır.  Yağlı saçlar kimi zaman rahatsız edici bir durum olmakta ve bakımı zorlaşmaktadır.

Saç derisinin altında her bir saça bağlı olan onlarca yağ bezesi bulunmaktadır. Bu yağ bezeleri düzenli olarak sebum üretmekte ve bu da saçlı derinin pH seviyesini düzenleyerek cildi mikrop ve bakterilerden korumaktadır. Farklı yağ asitlerinden üretilen ve zengin bir yağ olan sebum, derinin savunma sistemini desteklemekte ve saç derisini nemlendirmektedir.  Sebum, aynı zamanda doğal bir yapılandırıcı ve koruyucudur.

Çocukluk döneminde daha az aktif ve küçük olan yağ bezleri ergenlikle beraber genişlemekte ve aktif hale gelmektedir. Sebum üretimi, seks hormonlarının kontrolü altındadır. Bu nedenle ergenlik döneminde, regl öncesi dönemde, hamilelikte ve androjen ve kortikosteroid içeren ilaçların kullanıldığı dönemlerde sebum üretimi artmakta ve yağlı saçlar ortaya çıkmaktadır.

Yağlı Saçlar Özel Bir Bakıma İhtiyaç Duyar mı?

Yağlı saçlar, sık yıkanması gerektiği için günlük kullanıma uygun, yağ arındırma özelliği yüksek, saçı kurutmadan yıkayan yumuşak dokulu bir şampuan tercih etmek gerekmektedir. İçeriğinde atkestanesi, papatya, çay ağacı, biberiye, aloe vera, limon, portakal, nane ve mentol bulunduran şampuanların tercih edilmesi yağlanmayı azaltmada etkili olmaktadır.

Evde Saç Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Her gün yıkanmasına rağmen yağlı görünen saçlara sahip olmak oldukça zor bir durumdur ve saç derisinde sıkıntılara sebep olabilmektedir. Yağlı saçlara bakım yapmak zor olduğu gibi saç derisinde kaşıntıya ve seboreik dermatite yol açabilmekte hatta kepek oluşumuna bile neden olabilmektedir.

Yağlı saçlar, zor bakımı ve kötü görünümünden dolayı istenmeyen bir durumdur. Ancak doğal yağlar saçı korumakta ve sağlıklı bir saç derisi için önem arz etmektedir. Bu nedenle saç ve derisine zarar vermeden saçtaki yağlanma oranını azaltan evde uygulanabilecek saç bakımı yolları bulunmaktadır. Bu yollar şunlardır:

Saçları Doğru Şekilde Yıkamak

Saç yıkamak oldukça basit gibi görünse de doğru şekilde yıkanmazsa yağlı bir saç derisi ve hasarlı saçlarla karşılaşmak mümkündür. Saç derisi ve saçlara zarar vermemek için yıkama esnasında tırnakları kullanmamaya ve agresif bir şekilde ovalama yapmamaya özen gösterilmelidir.

Yağlı saçlar ile mücadele etmek için saç köklerine ve derisine uygun miktarda şampuan alıp nazik hareketlerle yıkanmalı, saç uçlarına doğrudan sürülmemeli durulama esnasında uçlardan akıtılmalıdır. Bu şekilde yıkama yapılarak saç derisi ve saçlara zarar verilmeden yıkama işlemi gerçekleştirilmektedir.

Saçları Yeterince Durulamak

Şampuan sadece saç diplerine uygulanırken saç kremleri sadece saç uçlarına uygulanmaktadır. Çünkü saçlara yağlılık veren bu ürünler, saç diplerine uygulandığından daha fazla yağ birikmesine neden olmaktadır. Bu tarz ürünlerin kullanımına dikkat edilmeli ve iyice durulandığından emin olunmalıdır. Aynı şekilde şampuan kullanıldıktan sonra da iyice durulandığından emin olmak saç sağlığı için önemlidir.

Saçların yıkanması sırasında fazla sıcak su kullanımından da kaçınmak gerekmektedir. Ilık hatta soğuğa yakın su saçların daha nemli ve canlı kalmasını sağlamakta yağlanma hızını da düşürmektedir.

Saçlara Isıl İşlem Uygulamaktan Kaçınmak

Saç kurutma makinesi, düzleştirici, maşa ve fön makinesi saçlara estetik ve pürüzsüz bir görünüm vermektedir. Ancak saçların hasara uğramasına ve daha sık yağlanmasına yol açmaktadır. Isıl işlemler saçlarda yağlanmayı artırmakla beraber kırıkların oluşmasına, saç tellerinde hasara ve saç köklerinin zayıflamasına neden olmaktadır. Bu nedenle ısıl işlemden kaçınılması hem ısı hasarını önlemekte hem de saçlardaki yağlanmayı azaltmaktadır.

Saç Fırçasını Düzenli Olarak Temizlemek

Kirli bir fırçayla temiz saçlar tarandığında saçlarda kirlilik oluşmaktadır. Sürekli kullanılan fırçalar üzerinde saç bakım ürünleri, yağ ve toz bulunabilmektedir. Yeni yıkanmış saçlar bu fırçalarla tarandığında yeniden yağlılık ve kirlenme oluşacaktır. Bu durumun önüne geçmek için tarak ve fırçaların düzenli olarak temizlenmesi, yağlardan ve kirlerden arındırılması gerekmektedir.

Tarak ve saç fırçalarını temizlemek için şampuan veya yumuşak bir sabun kullanılabilmektedir. Ayrıca her taramadan sonra fırça ve tarakların üzerindeki saçların toplanması yağ ve birikimini önlemektedir.

Saçlarla Oynamaktan Kaçınmak

Saçlara dokunma, saçları döndürme, saç derisini kaşıma ve elleri sürekli saçlarda tutma saçın hızla yağlanmasına sebep olmaktadır. Saçlara sürekli dokunmak hem saçın çevresel faktörlerle kirlenmesine hem de yağ bezelerini uyararak hızlıca yağlanmasına yol açmaktadır. Ayrıca saçları sık sık taramak da yağ bezelerini uyarmakta ve yağlanma problemini ortaya çıkarmaktadır.

Saçlara Nazik Davranmak

Şampuanlarken, durularken, şekil verirken, tararken ya da başı kaşırken nazik ve yumuşak davranmak saç derisi ve saç tellerinin yıpranmaması ve hasar görmemesi için önemlidir. Saç derisine agresif ve sert davranmak saç derisini tahriş etmekte ve yağ bezelerinin daha hızlı çalışmasına yol açmaktadır. Daha hızlı çalışan yağ bezeleri ise daha hızlı yağlanan saçlara zemin hazırlamaktadır.

Yağlı Saçlar İçin Özel Olarak Üretilen Ürünler Kullanmak

Yağlı saçlar için formüle edilmiş şampuanlar saçtaki doğal yağları etkilemeden saçın ve saç derisinin nazikçe temizlenmesini sağlamaktadır. Ayrıca saç kremi, saç yağı, saç nemlendiricileri ve saç tonikleri gibi pek çok ürün çeşidinde de yağlı saçlar için uygun içerikler bulmak saçları sağlıklı bir hale getirirken hızlıca yağlılık oluşmasını engellemektedir.

Pelda Yalçınkaya

Merhabalar ben Pelda. Cilt bakımı ve güzellik alanına büyük bir ilgi duyuyor ve bu alanda aktif şekilde araştırmalar yapıyorum. Araştırmalarım ve deneyimlerim sonucunda öğrendiklerimi Maruderm aracılığıyla sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.Yorumlar (0)

Henüz Yorum Eklenmemiş.


Yorum Yapın

Lütfen zorunlu alanları doldurunuz. *

Erkeklere Özel Cilt Bakım Ürünleri Nasıl Seçilir?

Erkeklere Özel Cilt Bakım Ürünleri Nasıl Seçilir?

Cilt bakımı yalnızca kadınlar için gerekli olan bir durum değildir. Çünkü erkeklerin de ciltleri kuruyabiliyor, kırışabiliyor. Çeşitli cilt problemleri ile karşı karşıya kalan erkekler, erkeklere özel cilt bakım ürünleri kullanarak bu durumun önüne geçebiliyor. Erkeklere özel cilt bakım ürünleri sayesinde artık erkekler çok daha özgüvenli ve dinamik bir şekilde yaşamına devam edebiliyor.

Pürüzsüz Bir Cilt İçin En Etkili Yüz Temizleme Yöntemleri

Pürüzsüz Bir Cilt İçin En Etkili Yüz Temizleme Yöntemleri

Gün içerisinde; havadan, kullanılan ürünlerden ve sebum salgılanmasından dolayı, yüzde kir ve yağ tabakası oluşmaktadır. Hijyen ve cilt sağlığı için, yüzün rutin olarak temizlenmesi gerekmektedir. Etkili bir yüz temizliği gerçekleştirmek için, cilt tipine uygun yüz temizleme ürünleri kullanılmaktadır. Yüz temizleme rutini; cildin parlak ve sağlıklı görünmesini, akne oluşumlarını önlemeyi, siyah ve beyaz noktaları giderilmesini sağlamaktadır.

Yağlı Ciltlere Güneş Kremi Önerileri

Yağlı Ciltlere Güneş Kremi Önerileri

Vücut; cilt dokularını ve cilt bariyerini korumak adına, sebum adı verilen bir salgı üretmektedir. Sebum üretimi arttıkça, cilt tipi yağlı hale gelmektedir. Yağlı ciltlerin; büyük gözenekli, akneye yatkın, siyah ve beyaz noktaların bulunduğu cilt tipleri olduğu görülmektedir. Yağlı ciltler doğru bakım ve temizleme ürünleri kullanılarak, normal cilt tipine dönüştürülebilmektedir. Yağlı ciltlerin güneşin sebep olduğu leke ve akne gibi problemlere karşı korunması için, yağlı ciltlere uygun güneş kremleriyle desteklenmesi gerekmektedir.

Cilt Lekeleri Neden Oluşur ve Nasıl Tedavi Edilir?

Cilt Lekeleri Neden Oluşur ve Nasıl Tedavi Edilir?

Cilt lekeleri; genetik faktörler, UV ışınları, yaşlılık ve hamilelik gibi faktörlerden dolayı oluşabilmektedir. Leke karşıtı bakım ürünleri kullanmak; melanin üretimini azaltmakta, cilt lekelerinin koyuluğunu açmakta ve yoğunluğunu seyreltmektedir. Bu ürünlerin içeriklerinde bulunan; Arbutin, Niacinamide, Alzelik Asit gibi maddeler renk eşitsizliklerini gidermeye yardımcı olmaktadır. Leke karşıtı bakım ürünleri; serum, krem ve tonik formlarında bulunabilmektedir.

Micropigmentasyon Nedir?

Micropigmentasyon Nedir?

Micropigmentasyon işlemi; cilt lekeleri ve pigment kaybı gibi cilt sorunlarının, cilt renklendirme ile giderilmesi amacıyla uygulanmaktadır. Mikropigmentasyon kıl tekniği; dökülen kaş ve kirpiklerin, dolgun ve doğal bir kıl görünümüne ulaşması için sıkça tercih edilmektedir. Kişilerin; micropigmentasyon uygulanacak merkezi dikkatli seçmesi ve uygulama sonrası bakıma özen göstermesi, işlemin risklerini minimuma indirmekte ve kalıcılığını korumaktadır.

Microblading Nedir?

Microblading Nedir?

Kaşlar, birçok farklı nedenden kaynaklı olarak zaman içinde seyrelmekte ve dökülmektedir. Yanlış estetik işlemlere maruz kalmak ise, kaşlarda yeni kıl oluşumuna engel olmaktadır. Microblading uygulaması, kaybolan kaşların ve estetik güzelliğin yerine konmasına yardımcı olmaktadır. Özel uygulama tekniği sayesinde microblading; belirgin şekilli, dolgun ve doğal bir kaş görünümü sunmaktadır.

Cildinize Hangi Durumlarda Serum Bakımı Uygulanmalı?

Cildinize Hangi Durumlarda Serum Bakımı Uygulanmalı?

Bakım serumları, günümüzde birçok kişinin bakım rutinine dahil olmaktadır. Yüz bakım serumları; tek başına kullanıldığında gözle görülür değişiklikler yaratması zaman alsa da farklı bakım ürünleriyle desteklenerek kullanıldığında cilde büyük oranda katkı sağlamaktadır. Kişilerin cilt tiplerine ve ihtiyaçlarına göre, farklı bileşenlerle zenginleştirilen cilt bakım serumları; yoğun içerikleri sayesinde cilt üzerinde güçlü etkilere sahiptir.

El ve Ayak Bakımı İçin Çok Önemli Tüyolar

El ve Ayak Bakımı İçin Çok Önemli Tüyolar

El ve ayaklar, vücutta en çok kullanılan fakat bakımına en az özen gösterilen bölgeler olarak bilinmektedir. Oysa el ve ayak bakımını düzenli olarak uygulamak, yaşam kalitesini yükseltmektedir. Kişinin ihtiyaçları doğrultusunda ve düzenli olarak el ve ayak bakım kremi kullanması; gün içinde karşılaşılan birçok dış faktöre ve oluşabilecek cilt hastalıklarına karşı korunmasını sağlamaktadır.

Neden Yüz Kremi Kullanılması Gerektiğinin 5 Sebebi

Neden Yüz Kremi Kullanılması Gerektiğinin 5 Sebebi

Yüz kremleri; küresel çapta, insanlar tarafından en yaygın olarak tercih edilen cilt bakım ürünleridir. Çeşitli etken maddeler içermesi sayesinde birçok farklı cilt sorununa çözüm olabilmektedir. Yüz yapısına ve cildin ihtiyaçlarına özen gösterilerek seçilen yüz kremleri; yüzdeki kırışık ve yorgun görünümü yok ederek, sağlıklı ve canlı bir cilt görünümü sunmaktadır.

Hızlı Bronzlaşmak İçin Neler Yapılabilir?

Hızlı Bronzlaşmak İçin Neler Yapılabilir?

Bronzlaşmak, canlı ve sağlıklı bir cilt görünümüne kavuşmak için gerçekleştirilmektedir. Bronzlaşma süresinin kısa tutulması, güneşin zararlı etkilerine yoğun olarak maruz kalmayı önlemektedir. Bronzlaştırma sürecini hızlandırmak için, bronzlaştırıcı ürünler ve yöntemler uygulanabilmektedir. Zeytinyağı, kakao yağı, limon ve kahve gibi doğal ürünler kullanılarak da bronzlaşma gerçekleştirilebilmektedir. Güneşlenme süresinin kısa tutulması ve koruyucu ürünler kullanılması cilt sağlığı için önem taşımaktadır.

Kolay Kırılan Saçlar İçin Bakım Önerileri

Kolay Kırılan Saçlar İçin Bakım Önerileri

Saçlar; nemsizlik, şekillendirme işlemleri ve kimyasal kullanımı gibi sebeplerden dolayı kırılmaktadır. Saçların kırılmasını önlemek ve yıpranmış saçları onarmak için, saç bakım ürünleri kullanılmaktadır. Saç ve cilt tipine uygun, saç maskeleri ve bakım yağları; saça nem, esneklik ve güç kazandırmaktadır. Saç bakım işlemlerinden kalıcı sonuçlar elde edilebilmesi için; doğru ürünleri, düzenli olarak kullanmak gerekmektedir.

Yüz Serumu Nedir? Faydaları Nelerdir?

Yüz Serumu Nedir? Faydaları Nelerdir?

Yüz serumları; ciltteki kırışıklıkları, ince çizgileri ve lekeleri azaltmak ve cildin daha genç görünmesini sağlamak üzere formülize edilmektedir. Kişinin ihtiyaçlarına uygun yüz serumunu seçmesi ve cildine doğru bir şekilde uygulaması; cilt sağlığına katkıda bulunmakta ve cildin elastikliğini geri kazandırmaktadır. Ayrıca düzenli kullanım sonunda yüz serumları, ciltte sivilce ve akne oluşumu gibi enfeksiyonel rahatsızlıkları da önlemektedir.

Maruderm Blog; cilt, saç ve tırnak bakımı hakkında pek çok güzellik tüyosunu kullanıcılara sunmak amacıyla içerik üretmektedir. Doğanın saf ve eşsiz güzelliklerini cilt bakım sektörüyle buluşturan Maruderm, tamamını Fransa'dan getirdiği hammaddelerle cilt bakım ürünleri ve yüz serumları hazırlamaktadır.

Cilt Bakım Tüyoları

Cilt bakımı hem kadınlar hem de erkekler açısından büyük önem taşımaktadır. Sağlıklı ve canlı bir cilt görünümüne sahip olmak için dikkat edilmesi gereken cilt bakım tüyoları şunlardır:

  1. İyi bir cilt bakımı en temelde temizlik adımıyla başlamalıdır. İlk adımda cilt; temizleyici jel veya temizleyici su yardımıyla kirden ve ölü deriden arındırılmalıdır.
  2. İkinci adımda cilde tonik uygulanmalı ve gözeneklerde kalan makyaj ve kir kalıntıları derinlemesine temizlenmelidir.
  3. Cildin nem ihtiyacının karşılanması ve çeşitli cilt problemlerinin giderilmesi için yüz serumları kullanılmalıdır. Yüz serumu seçerken cilt tipine ve cildin ihtiyaç duyduğu bakım türüne dikkat edilmelidir.
  4. Son adımda ise cilt; iyi bir nemlendirici yardımıyla nemlendirilmeli ve güneş kremi sürülmelidir.

Dört mevsim boyunca gündüz saatlerinde dışarı çıkmadan önce güneş kremi kullanılmalıdır. Bakım gece saatlerinde yapılıyor ise nemlendirme adımıyla sonlandırılmalıdır.

 

Devamını Oku..