Arayacağınız kelimeyi yazınız ve enter tuşuna basınız

Evde Sık Yağlanan Saçlardan Kurtulmanın 7 Yolu

Evde Sık Yağlanan Saçlardan Kurtulmanın 7 Yolu

Sık Yağlanan Saçlardan Kurtulmanın 7 Yolu

Saçlar güzelliğin bir parçasıdır ve kadınların en özel aksesuarlarındandır. Güzel ve bakımlı saçlara sahip olmak için birçok bakım yöntemi denenmektedir. Ancak bazı durumlarda saçlar istenilen kadar bakımlı ve güzel görünmemektedir. Bu durumlardan bir tanesi yağlanmadır.  Yağlı saçlar kimi zaman rahatsız edici bir durum olmakta ve bakımı zorlaşmaktadır.

Saç derisinin altında her bir saça bağlı olan onlarca yağ bezesi bulunmaktadır. Bu yağ bezeleri düzenli olarak sebum üretmekte ve bu da saçlı derinin pH seviyesini düzenleyerek cildi mikrop ve bakterilerden korumaktadır. Farklı yağ asitlerinden üretilen ve zengin bir yağ olan sebum, derinin savunma sistemini desteklemekte ve saç derisini nemlendirmektedir.  Sebum, aynı zamanda doğal bir yapılandırıcı ve koruyucudur.

Çocukluk döneminde daha az aktif ve küçük olan yağ bezleri ergenlikle beraber genişlemekte ve aktif hale gelmektedir. Sebum üretimi, seks hormonlarının kontrolü altındadır. Bu nedenle ergenlik döneminde, regl öncesi dönemde, hamilelikte ve androjen ve kortikosteroid içeren ilaçların kullanıldığı dönemlerde sebum üretimi artmakta ve yağlı saçlar ortaya çıkmaktadır.

Yağlı Saçlar Özel Bir Bakıma İhtiyaç Duyar mı?

Yağlı saçlar, sık yıkanması gerektiği için günlük kullanıma uygun, yağ arındırma özelliği yüksek, saçı kurutmadan yıkayan yumuşak dokulu bir şampuan tercih etmek gerekmektedir. İçeriğinde atkestanesi, papatya, çay ağacı, biberiye, aloe vera, limon, portakal, nane ve mentol bulunduran şampuanların tercih edilmesi yağlanmayı azaltmada etkili olmaktadır.

Evde Saç Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Her gün yıkanmasına rağmen yağlı görünen saçlara sahip olmak oldukça zor bir durumdur ve saç derisinde sıkıntılara sebep olabilmektedir. Yağlı saçlara bakım yapmak zor olduğu gibi saç derisinde kaşıntıya ve seboreik dermatite yol açabilmekte hatta kepek oluşumuna bile neden olabilmektedir.

Yağlı saçlar, zor bakımı ve kötü görünümünden dolayı istenmeyen bir durumdur. Ancak doğal yağlar saçı korumakta ve sağlıklı bir saç derisi için önem arz etmektedir. Bu nedenle saç ve derisine zarar vermeden saçtaki yağlanma oranını azaltan evde uygulanabilecek saç bakımı yolları bulunmaktadır. Bu yollar şunlardır:

Saçları Doğru Şekilde Yıkamak

Saç yıkamak oldukça basit gibi görünse de doğru şekilde yıkanmazsa yağlı bir saç derisi ve hasarlı saçlarla karşılaşmak mümkündür. Saç derisi ve saçlara zarar vermemek için yıkama esnasında tırnakları kullanmamaya ve agresif bir şekilde ovalama yapmamaya özen gösterilmelidir.

Yağlı saçlar ile mücadele etmek için saç köklerine ve derisine uygun miktarda şampuan alıp nazik hareketlerle yıkanmalı, saç uçlarına doğrudan sürülmemeli durulama esnasında uçlardan akıtılmalıdır. Bu şekilde yıkama yapılarak saç derisi ve saçlara zarar verilmeden yıkama işlemi gerçekleştirilmektedir.

Saçları Yeterince Durulamak

Şampuan sadece saç diplerine uygulanırken saç kremleri sadece saç uçlarına uygulanmaktadır. Çünkü saçlara yağlılık veren bu ürünler, saç diplerine uygulandığından daha fazla yağ birikmesine neden olmaktadır. Bu tarz ürünlerin kullanımına dikkat edilmeli ve iyice durulandığından emin olunmalıdır. Aynı şekilde şampuan kullanıldıktan sonra da iyice durulandığından emin olmak saç sağlığı için önemlidir.

Saçların yıkanması sırasında fazla sıcak su kullanımından da kaçınmak gerekmektedir. Ilık hatta soğuğa yakın su saçların daha nemli ve canlı kalmasını sağlamakta yağlanma hızını da düşürmektedir.

Saçlara Isıl İşlem Uygulamaktan Kaçınmak

Saç kurutma makinesi, düzleştirici, maşa ve fön makinesi saçlara estetik ve pürüzsüz bir görünüm vermektedir. Ancak saçların hasara uğramasına ve daha sık yağlanmasına yol açmaktadır. Isıl işlemler saçlarda yağlanmayı artırmakla beraber kırıkların oluşmasına, saç tellerinde hasara ve saç köklerinin zayıflamasına neden olmaktadır. Bu nedenle ısıl işlemden kaçınılması hem ısı hasarını önlemekte hem de saçlardaki yağlanmayı azaltmaktadır.

Saç Fırçasını Düzenli Olarak Temizlemek

Kirli bir fırçayla temiz saçlar tarandığında saçlarda kirlilik oluşmaktadır. Sürekli kullanılan fırçalar üzerinde saç bakım ürünleri, yağ ve toz bulunabilmektedir. Yeni yıkanmış saçlar bu fırçalarla tarandığında yeniden yağlılık ve kirlenme oluşacaktır. Bu durumun önüne geçmek için tarak ve fırçaların düzenli olarak temizlenmesi, yağlardan ve kirlerden arındırılması gerekmektedir.

Tarak ve saç fırçalarını temizlemek için şampuan veya yumuşak bir sabun kullanılabilmektedir. Ayrıca her taramadan sonra fırça ve tarakların üzerindeki saçların toplanması yağ ve birikimini önlemektedir.

Saçlarla Oynamaktan Kaçınmak

Saçlara dokunma, saçları döndürme, saç derisini kaşıma ve elleri sürekli saçlarda tutma saçın hızla yağlanmasına sebep olmaktadır. Saçlara sürekli dokunmak hem saçın çevresel faktörlerle kirlenmesine hem de yağ bezelerini uyararak hızlıca yağlanmasına yol açmaktadır. Ayrıca saçları sık sık taramak da yağ bezelerini uyarmakta ve yağlanma problemini ortaya çıkarmaktadır.

Saçlara Nazik Davranmak

Şampuanlarken, durularken, şekil verirken, tararken ya da başı kaşırken nazik ve yumuşak davranmak saç derisi ve saç tellerinin yıpranmaması ve hasar görmemesi için önemlidir. Saç derisine agresif ve sert davranmak saç derisini tahriş etmekte ve yağ bezelerinin daha hızlı çalışmasına yol açmaktadır. Daha hızlı çalışan yağ bezeleri ise daha hızlı yağlanan saçlara zemin hazırlamaktadır.

Yağlı Saçlar İçin Özel Olarak Üretilen Ürünler Kullanmak

Yağlı saçlar için formüle edilmiş şampuanlar saçtaki doğal yağları etkilemeden saçın ve saç derisinin nazikçe temizlenmesini sağlamaktadır. Ayrıca saç kremi, saç yağı, saç nemlendiricileri ve saç tonikleri gibi pek çok ürün çeşidinde de yağlı saçlar için uygun içerikler bulmak saçları sağlıklı bir hale getirirken hızlıca yağlılık oluşmasını engellemektedir.

Pelda Yalçınkaya

Merhabalar ben Pelda. Cilt bakımı ve güzellik alanına büyük bir ilgi duyuyor ve bu alanda aktif şekilde araştırmalar yapıyorum. Araştırmalarım ve deneyimlerim sonucunda öğrendiklerimi Maruderm aracılığıyla sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.Yorumlar (0)

Henüz Yorum Eklenmemiş.


Yorum Yapın

Lütfen zorunlu alanları doldurunuz. *

Magic Crush Nedir?

Magic Crush Nedir?

Magic Crush; bölgesel zayıflama yöntemleri arasında yer almakta ve vücut dokularının daha aktif çalışmasına yardımcı olmaktadır. Tek seansta dâhi etkili sonuçlar veren Magic Crush, sarkma ve selülit gibi oluşumlara da iyi gelmektedir. Jawline belirginleştirme ve kırışıklık giderme gibi alanlarda kullanılan Magic Crush, ağrısız ve güvenli bir işlem olması nedeniyle sıklıkla tercih edilmektedir.

Soğuk Lipoliz Nedir, Ne İşe Yarar?

Soğuk Lipoliz Nedir, Ne İşe Yarar?

Soğuk lipoliz, bölgesel incelme yöntemleri arasında yer alan ve 0’ın altında sıcaklıklara çalışan profesyonel bir tedavi prosedürüdür. Soğuk lipoliz uygulaması ile yağ dokuları dondurularak deforme edilmekte ve kişinin bölgesel olarak incelmesi mümkün hale gelmektedir. Soğuk lipoliz, bölgesel incelmenin yanı sıra cilt problemlerinin azalmasına da yardımcı olmaktadır. Çok yönlü etkileri nedeniyle öne çıkan soğuk lipoliz, birçok kişi tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

Erkekler İçin Cilt Bakım Önerileri

Erkekler İçin Cilt Bakım Önerileri

Erkekler için cilt bakım önerileri; tıraş sonrası bakım, peeling ve tonik uygulamaları, gözenek sıkılaştırıcı bakım ürünü kullanımı ve güneş koruyucu krem kullanımı olarak sıralanmaktadır. Erkekler için cilt bakım ürünleri aracılığıyla yapılan bu uygulamalar, erkek bireylerin daha temiz ve sağlıklı bir cilde sahip olmalarına olanak tanımaktadır. Erkekler, cilt bakım rutinlerine özen göstererek; yaşlanma belirtilerini ve kırışıklık oluşumunu en aza indirebilmektedir.

G5 Masajı Nedir? Faydaları Nelerdir?

G5 Masajı Nedir? Faydaları Nelerdir?

Bölgesel incelme yöntemleri arasında yer alan G5 Masajı, yağ dokularına yüksek yoğunluklu titreşimler göndermekte ve kişinin sıkılaşarak kilo vermesini mümkün hale getirmektedir. G5 bölgesel zayıflama, selülit ve çatlak gibi cilt problemlerine de iyi gelmekte ve uzun vadede kalıcı sonuçlar vermektedir. Uygulama bölgesine olan kan akışını hızlandıran G5 Masajı; çok fonksiyonlu etkileri nedeniyle sıklıkla tercih edilmektedir

Sıcak Havada Vücut Kokusuna Kesin Çözüm Nedir?

Sıcak Havada Vücut Kokusuna Kesin Çözüm Nedir?

Yaz aylarının doğal bir getirisi olan aşırı terleme, vücut kokusu problemlerinin baş göstermesine neden olmaktadır. Ter kokusu, yoğun tempoda ve kalabalık ortamlarda çalışan kişilerin; yaşam kalitesini düşürmekte ve iş motivasyonunu olumsuz etkilemektedir. Yaz aylarında oluşan vücut kokusunun, doğal yollarla giderilmesi; uzun vadede kalıcı sonuç elde edilmesi adına önem arz etmektedir.

Kırışıklıklara Karşı Neler Yapılmalıdır?

Kırışıklıklara Karşı Neler Yapılmalıdır?

Cilt yüzeyinde oluşan kırışıklıklar, ilerleyen yaş veya stres gibi faktörler nedeniyle ortaya çıkmakta ve kişilerin solgun görünmesine neden olmaktadır. Kırışıklık görünümünün azalması için anti age serum ve krem çeşitlerinin düzenli olarak kullanılması gerekmektedir. Kırışıklık karşıtı bakım ürünleri, cilt dokularındaki kolajen üretimini desteklemekte ve kişinin daha genç görünmesine yardımcı olmaktadır.

Koltuk Altı Kararması Nasıl Geçer?

Koltuk Altı Kararması Nasıl Geçer?

Koltuk altı kararması, yanlış epilasyon yöntemleri nedeniyle ortaya çıkmakta ve yaz aylarının diken üstünde geçmesine neden olmaktadır. Ayrıca koltuk altı bölgesine uygulanan jilet ve ağda gibi geleneksel yöntemler, söz konusu bölgenin doğal renk pigmentlerini kaybetmesine sebebiyet vermektedir. Koltuk altı kararmasını azaltan yöntemler; kese uygulaması, peeling uygulaması, beyazlatıcı bakım ürünü kullanımı ve lazer epilasyon olarak sıralanmaktadır.

Gözaltı Morluklarına Kesin Çözüm

Gözaltı Morluklarına Kesin Çözüm

Gözaltı morlukları; yorgunluk, uykusuzluk, sağlıksız beslenme alışkanlıkları, yoğun iş temposu, stres ve kalıtım gibi faktörler nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Göz çevresi bakım ürünleri ve bazı klinik tedaviler, gözaltı morluklarının giderilmesine yardımcı olmakta ve kişinin daha genç görünmesine olanak tanımaktadır.

Göz Çevresi Bakımı Nasıl Yapılır?

Göz Çevresi Bakımı Nasıl Yapılır?

Göz çevresi bakımı, kaz ayakları ve gözaltı morluklarının azalmasına yardımcı olmaktadır. Besleyici yüz serumları ve organik bakım ürünleriyle yapılan göz çevresi bakımı, kişinin kendini daha genç hissetmesine ve daha az kırışıklık problemi yaşamasına olanak tanımaktadır. Göz çevresi bakım ürünleri; gözaltı morlukları, gözaltı torbaları ve kazayağı gibi problemlere özel olarak formüle edilmektedir.

Çocuklar Nemlendirici Ürün Kullanabilir mi?

Çocuklar Nemlendirici Ürün Kullanabilir mi?

Çocuklar ve bebekler, hassas bir cilt yapısına sahip olmaları nedeniyle; cilt kuruluğu, pişik, tahriş ve güneş yanığı gibi olumsuz durumları daha sık yaşamaktadır. Bebek ve çocuk cildinin korunması için çocuklar için nemlendirici krem ve serum çeşitlerinden yararlanmak gerekmektedir. Ebeveynler, çocuklarının cilt sağlığını; dış unsurların zararlı etkilerine karşı korumak adına, nemlendirici bakım ürünlerine rağbet göstermektedir.

Güneşten Kızaran Yüze Ne Yapılmalı?

Güneşten Kızaran Yüze Ne Yapılmalı?

Yaz aylarında, gereken önlemlerin alınmaması nedeniyle ortaya çıkan güneş yanığı; cilt lekesi problemlerinin hızlanmasına ve cilt yüzeyinin yoğun bir şekilde kızarmasına neden olmaktadır. Güneş nedeniyle kızaran ciltler, gereken önlemlerin alınmaması halinde yoğun bir acı ve hassasiyet hissi oluşturmaktadır. Soğuk kompres, yoğurt maskesi ve aloe vera kullanımı; güneş nedeniyle kızaran ciltlerin sakinleştirilmesine yardımcı olmaktadır.

Yüz Bakım Ürünleri Nelerdir? Ve Nasıl Kullanılır?

Yüz Bakım Ürünleri Nelerdir? Ve Nasıl Kullanılır?

Yüz bakım ürünleri; temizleyici jel, tonik, peeling, serum ve nemlendirici krem olarak sıralanmaktadır. Yüz bakım ürünlerinin düzenli olarak kullanılması; cilt problemlerinin azalmasına yardımcı olmaktadır. Cilt gözeneklerinin açılmasına ve cildin doğal nem dengesini yeniden kazanmasına olanak tanıyan yüz bakım ürünleri, birçok kişi tarafından güvenle kullanılmakta ve verim sağlamaları nedeniyle tekrar tekrar tercih edilmektedirler.

Maruderm Blog; cilt, saç ve tırnak bakımı hakkında pek çok güzellik tüyosunu kullanıcılara sunmak amacıyla içerik üretmektedir. Doğanın saf ve eşsiz güzelliklerini cilt bakım sektörüyle buluşturan Maruderm, tamamını Fransa'dan getirdiği hammaddelerle cilt bakım ürünleri ve yüz serumları hazırlamaktadır.

Cilt Bakım Tüyoları

Cilt bakımı hem kadınlar hem de erkekler açısından büyük önem taşımaktadır. Sağlıklı ve canlı bir cilt görünümüne sahip olmak için dikkat edilmesi gereken cilt bakım tüyoları şunlardır:

  1. İyi bir cilt bakımı en temelde temizlik adımıyla başlamalıdır. İlk adımda cilt; temizleyici jel veya temizleyici su yardımıyla kirden ve ölü deriden arındırılmalıdır.
  2. İkinci adımda cilde tonik uygulanmalı ve gözeneklerde kalan makyaj ve kir kalıntıları derinlemesine temizlenmelidir.
  3. Cildin nem ihtiyacının karşılanması ve çeşitli cilt problemlerinin giderilmesi için yüz serumları kullanılmalıdır. Yüz serumu seçerken cilt tipine ve cildin ihtiyaç duyduğu bakım türüne dikkat edilmelidir.
  4. Son adımda ise cilt; iyi bir nemlendirici yardımıyla nemlendirilmeli ve güneş kremi sürülmelidir.

Dört mevsim boyunca gündüz saatlerinde dışarı çıkmadan önce güneş kremi kullanılmalıdır. Bakım gece saatlerinde yapılıyor ise nemlendirme adımıyla sonlandırılmalıdır.

 

Devamını Oku..