Kolay Kırılan Saçlar İçin Bakım Önerileri

saç bakım yağı

Saç kırıkları; yüksek ısıda şekil verme ve yıkama, bakımsızlık, nem kaybı ve boyama gibi sebeplerden meydana gelmektedir. Kırıklar saça solgun ve cansız bir görünüm vermektedir. Düzenli olarak saç bakımı yapılması; kırık görünümünü azaltmakta ve saçı kırılmaya karşı korumaktadır.

Saç bakımı uygulamaları; saçta boya ve açıcı gibi kimyasalların kullanılmasına, saç teli kalınlığı ve esnekliğine, cilt tipine ve saç gürlüğüne bağlı olarak değişiklik göstermektedir. İhtiyaca uygun, saç bakım ürünlerinin; doğru yöntem ve sıklıkla uygulanması gerekmektedir. Saçların sağlıklı, dolgun ve canlı bir görünüme kavuşması için, saç bakım işlemlerini rutine dönüştürmek gerekmektedir.

Saç telleri üzerinde koruyucu bir tabaka bulunmaktadır. Koruyucu tabaka, saç köklerinden beslendiği için; saç diplerine yakın kısımlarda kalın haldeyken uç kısımlara doğru incelmektedir. Saçın doğal koruma özelliği olan bu tabakadan faydalanamayan kısımlarda, kırılmalar meydana gelmektedir. Saç bakım ürünleri, bu tabakayı desteklemek ve saçı beslemek için kullanılmaktadır.

Kolay kırılan saçları korumak ve bakımlarını gerçekleştirmek için öneriler şu şekilde sıralanabilir:

 1. Saç yüksek sıcaklıktaki suyla yıkanmamalıdır.
 2. Saça şekil vermek için uygulanacak maşa ve düzleştirme gibi işlemlerden önce, ısıya karşı koruyan sprey kullanılmalıdır.
 3. Boya ve açıcı gibi kimyasallar sık kullanılmamalıdır.
 4. Duştan sonra nemlendirici saç bakım yağı ve spreyleri kullanılmalıdır.
 5. Saçların çok sıkı toplanmamasına dikkat edilmelidir.
 6. Saçı tararken oluşabilecek kırılmalara karşı; saç açıcı sprey ve saç tipine uygun bir tarak kullanılmalıdır.
 7. Saç bakım maskeleri uygulanarak; saç köklerinin güçlendirilmesi ve saç tellerinin kalınlaştırılması sağlanmalıdır.

Kolay Kırılan Saçlar İçin Bakım Önerileri

Saçlar Neden Kırılır?

Saçın nemsiz kalması ve hasar görmesi sonucunda, saç kırıkları oluşmaktadır. Saç kırıkları, saçı cansız ve solgun göstermektedir. Saç kırıklarından kurtulmak için, saçın kırılmasına neden olan etkenleri belirlemek gerekir. Saçın kırılma nedenleri şu şekilde sıralanabilir:

 1. Boya ve açıcı gibi kimyasalların sıkça kullanılması
 2. Düzleştirme ve maşa gibi ısı gerektiren şekillendirmelerin sıkça yapılması
 3. Düzensiz beslenme
 4. Vitamin eksikliği
 5. Saçın sürekli sıkı biçimde ve aynı şekilde toplanması
 6. Saçın çok sıcak suyla yıkanması
 7. Saç bakımı işlemlerinin düzenli olarak yapılmaması
 8. Saça uygun olmayan temizleyici ve bakım ürünlerinin kullanılması

Zayıf ve Yıpranmış Saçlar İçin Bakım Önerileri

Saç Kırılması Nasıl Önlenir?

Saçlarda, telleri kaplayan koruyucu bir tabaka bulunmaktadır. Saç köklerinden beslenen bu tabaka; uçlara doğru incelmekte ve saç uçlarını savunmasız bırakmaktadır. Yeterince korunamayan saç uçları; ısı, kuruluk ve şekillendirme gibi etkenlerden dolayı kırılmaktadır.

Saçların kırılmasının önüne geçmek için, saç bakımı rutini oluşturmak gerekmektedir. Saçların sağlıklı görünüme kavuşması ve kırıklara karşı korunması; doğru bakım yöntemleri ve ürünleri kullanılarak gerçekleştirilmektedir.

Saç bakımının temel aşamasında temizlik bulunmaktadır. Saç derisinin temizlenmesi; saç diplerinin nefes almasını sağlamakta ve saçların ağırlaşmasını önlemektedir. Saç temizliğinde kullanılacak şampuanın; sülfat ve paraben gibi kimyasallar içermemesi ve saçı nemlendirmesi gerekmektedir. Saçların ılık ya da soğuk suyla yıkanması; saç yapısını korumakta ve saça parlaklık vermektedir.

Kuru saçları nemlendirmek için, mineral yağlarla saç maskeleri yapılabilmektedir. Argan, hindistancevizi ve badem yağı gibi mineral yağlar; saç köklerini beslemekte ve saç uçlarını onarmaktadır. Bu tür maskelerin saçtan arındırılması zor olduğu için, haftada bir kez yapılması yeterli gelmektedir.

Tarama işlemi, saç bakımı rutininin önemli bir aşamasını oluşturmaktadır. İnce telli ve kolay kırılan saçların; saç yapısına uygun yöntem ve taraklarla taranması gerekmektedir. Dalgalı ve kıvırcık saçların, ıslakken taranması kırılmanın önüne geçmektedir. Düz saçların, kırılmasını önlemek için kuru tarama yapılması önerilmektedir.

Doğal Saç Bakım Ürünleri

Doğal Saç Bakım Maskeleri

Saçlar; hastalıklar, genetik faktörler veya dış etkenler yüzünden yıpranabilmektedir. Bu tür durumlarda, saça sağlıklı bir görünüm kazandırabilmek için; saç bakım yağı veya maskeleri uygulanmaktadır. Saç bakım ürünlerinde bulunan besleyici yağ ve mineraller; yıpranmış saçları onarmakta ve saçları yıpranmaya karşı korumaktadır.

Saç maskeleri; saç köklerini ve uçlarını beslemekte, saça esneklik kazandırmakta ve saçı kırılmaya karşı korumaktadır. Kuruluk, zayıflık ve yıpranma gibi saç sorunları, saç bakım maskeleri uygulanarak çözülebilmektedir. Temiz ve taranmış saçlara, cilt ve saç tipine uygun maskelerin uygulanması; hızlı ve kalıcı sonuçlar elde etmeyi sağlamaktadır.

Saç maskeleri; tarçın, limon, avokado ve zeytinyağı gibi doğal ürünlerle oluşturulabilmektedir. Saç bakımında; saça ve saç derisine zarar vermeyen doğal içerikli ürünler, yaygın olarak tercih edilmektedir.

Uzun Saçlar İçin Yıpranma Karşıtı Bakım Önerileri

Avokadolu Saç Maskesi

Avokadolu saç maskesi; yarım avokado, bir yumurta, bir yemek kaşığı zeytinyağı ve bir yemek kaşığı balın iyice karıştırılmasıyla hazırlanmaktadır. Bu maske yıpranmış saçları onarmaktadır. Maskenin; saç diplerinden uçlarına doğru uygulanması ve saçın havlu veya boneyle sarılması gerekmektedir. Bu aşamada sarılı saça 10 dakika fön makinesiyle ısı uygulanması, ardından saçın 20 dakika dinlendirilmesi gerekmektedir. Maske uygulamasından sonra saçlar bol suyla durulanmalıdır.

Ballı Hindistancevizli Saç Maskesi

Ballı, hindistancevizli saç maskesi; kolay kırılan, mat saçları güçlendirmek ve canlandırmak için uygulanmaktadır. Bal, hindistancevizi yağı ve sirkenin eşit ölçüde karıştırılmasıyla elde edilmektedir. Maskenin saça uygulanması, nemli saça karışımın yedirilmesi ve 20 dakika bekletilmesi şeklinde gerçekleşmektedir. Uygulama sonunda saçın şampuanla iyice yıkanması gerekmektedir.

Uzun Saçlar İçin Bakım Tüyoları

Tarçınlı Saç Maskesi

 

Tarçınlı saç maskesi; ince yapıda ve seyrek saçların, hızlı uzaması ve güçlenmesi için uygulanmaktadır. Tarçınlı maske; saça yetecek kadar tarçın ve hindistancevizi yağının karıştırılmasıyla oluşturulmaktadır. Maskenin saç üzerinde 30-45 dakika bekletilmesi, ardından bol suyla durulanması gerekmektedir.


 
Etiketler: sac-bakim-yagi
Aralık 21, 2023
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR