Arayacağınız kelimeyi yazınız ve enter tuşuna basınız

Erkekler Sivilcelerden Nasıl Kurtulabilir?

Erkekler Sivilcelerden Nasıl Kurtulabilir?

Erkekler Sivilceden Nasıl Kurtulabilir?

Yağlı ve nefes alamayan ciltler, sivilcelerin oluşmasına zemin hazırlamakta ve bu nedenle sivilceden kurtulma yollarının başında cilt temizliği gelmektedir. Tıkanan gözenekleri arındırma konusunda su ve sabun ile yıkama yeterli olmayacağı için; cildin rahatlamasını ve gözeneklerin açılmasını sağlayan erkekler için cilt bakım ürünleri kullanılmalıdır.

Ciltte alerjik reaksiyon nedeniyle sivilcelenmeye yol açabilecek kimyasal kremlerin kullanımından kaçınılması gerekmektedir. Kullanılan ürünün alerji nedeniyle sivilcelenmeye neden olması durumunda, dermatolog ile görüşülmesi önerilmektedir.

İçerik ve uygulama açısından erkekler için uygun olan sivilce karşıtı bakım ürünleri kullanılabilir. Sivilcenin büyümemesi ve ciltte yayılmaması adına sivilce karşıtı bakım kremi kullanılması tavsiye edilmektedir.

Erkekler İçin Sivilce Karşıtı Bakım

Erkeklerde Sivilce Neden Olur?

Erkeklerde ve kadınlarda sivilce oluşumunun nedenleri birçok ortak noktaya sahiptir. Erkekleri sivilce oluşumunun nedenleri konusunda kadınlardan ayıran konular; testesteron hormonu seviyesi ve kişisel bakım rutinleri olarak kabul edilmektedir.

 1. Testesteron hormonu ve sebum, birbirleriyle ilişkili olup; eş zamanlı olarak salgılanmaktadır. Bazı dönemlerde, çeşitli nedenlerle vücuttaki testesteron oranının artması, fazla sebum üretimini beraberinde getirmektedir.
 2. Ciltte biriken fazla sebum, yağlanmaya ve kıl foliküllerinin tıkanmasına neden olarak sivilce oluşumuna yol açmaktadır.
 3. Erkeklerin tıraş olurken kullandıkları köpük, losyon ve krem gibi kimyasal ürünler cilt yüzeyinde tahrişe ve sivilce oluşumuna neden olmaktadır. Tıraş sırasında ve sonrasında; doğal içerikli, alerjik reaksiyona yol açmayan ve cildi yatıştıran erkek cilt bakım ürünleri tercih edilmelidir.
 4. Maruderm Centella Asiatica Yatıştırıcı & Ceramide Nemlendirici Tonik, alerjik tepkimeler nedeniyle ciltte oluşan hassasiyetin giderilmesini ve cildin nemlendirilmesini sağlamaktadır. Ciltteki gözeneklerin nefes almasına ve temizlenmesine yardımcı olmaktadır.
 5. Cilt yüzeyinde biriken ölü deri hücreleri ve tozlar, gözenekleri tıkayarak sivilce oluşumuna neden olmaktadır. Bu durumu önlemeyi mümkün kılan erkekler için cilt bakım ürünleri bulunmaktadır.
 6. Cilt yapısının sivilce oluşumuna genetik yatkınlığı bulunması sivilce oluşumunun yaygın nedenlerinden biridir. Bu cilt tipine sahip olunması durumunda, sivilce karşıtı bakım ürünleri kullanmak bir rutin haline getirilmelidir.
 7. Yağlı ve şekerli besinlerin fazla tüketilmesi, sivilce oluşumuna yol açan davranışlardan biridir. Vücuttaki yağ ve şeker oranının artması, cilt sağlığına olumsuz etki etmektedir.

Erkekler İçin Akne Problemine Karşı Bakım Önerileri

Erkeklerde Sivilce Nasıl Geçer?

Sivilce tedavisine başlarken atılması gereken ilk adım; bir dermatoloğun desteğiyle cilt tipini ve sivilce oluşumunun nedenini belirlemektir. Cilt tipinin sivilce oluşumuna yatkın olması, yağlı cilde sahip olunması, hormonal artışlar veya bozukluklar yaşanması durumunda, sivilce tedavisi mutlaka sivilce karşıtı bakım kremleriyle desteklenmelidir.

Evde hazırlanan doğal kürler, sivilcenin iyileşme sürecinin hızlanmasına katkı sağlamaktadır.  Bal, zerdeçal ve yeşil çay gibi ürünlerin sivilceli cilde uygulanması sivilce tedavisinde tercih edilen doğal yöntemler olarak bilinmektedir.

Erkek cilt bakım ürünleri ve temizleme jellerinin, temizlik rutinine dahil edilmesi ciltte sivilce oluşumunu engellemektedir.

Sivilcelerin uzun süre tedavi edilememesi veya sürekli olarak tekrarlaması durumunda, reçeteli-reçetesiz ilaçların kullanımına başvurulmaktadır. İhtiyaç duyan kişi için doğru ilaç seçimi doktor yönlendirmesi ile yapılmalıdır.

Beslenme sağlığına özen göstermek sivilce tedavisine olumlu etki etmektedir. Bağışıklık sisteminin sivilceyi yok etmekte yetersiz kaldığı durumlarda, vitamin takviyeleri kullanılabilmektedir.

Stres ve kaygı bozukluğu yaşayan kişilerde sivilce oluşumu daha yaygın gözlemlenmektedir. Stres seviyesini mümkün olduğunca azaltmak, sivilce tedavisinden verim alınmasını sağlamaktadır.

Erkek Cilt Bakım Ürünleri

Erkeklerde Sivilce İçin Hangi Cilt Bakım Ürünleri Kullanılmalıdır?

Tüm cilt bakım ürünleri, sivilceler üzerinde olumlu etki göstermemektedir. İstenmeyen sonuçlardan kaçınmak için sivilce karşıtı bakım ürünü tercihi doğru yapılmalıdır. Kimyasal kremlerin sivilceli ciltlere uygulanmaması gerekmektedir. Sivilce oluşumunu engellemek için kullanılabilecek bakım ürünleri şu şekilde sıralanmaktadır:

 1. Erkek cilt bakım ürünleri olarak; komedojenik olmayan, parfüm ve paraben içermeyen nemlendiriciler kullanılmalıdır. Cildin daima nemli olması ve nefes alması sağlanmalıdır.
 2. Zararlı güneş ışınlarına uzun süre maruz kalmak sivilce oluşumuna neden olabileceği için dışarı çıkarken güneş kremi kullanılması önem taşımaktadır.
 3. Maruderm SPF+ 50 Leke Karşıtı Güneş Kremi , dört mevsim boyunca tüm cilt tiplerinin kullanımı için uygundur. Su bazlı formülü sayesinde gözeneklerin nefes almasını sağlamaktadır.
 4. Salisilik asit içeren ve cildin yağ oranını dengede tutmaya yardımcı olan sivilce karşıtı bakım ürünleri kullanılması, cilt sağlığına olumlu katkı sağlamaktadır.
 5. Maruderm Hyalüronik Asit Nemlendirici Yüz ve Vücut Cilt Bakım Kremi, parfüm ve paraben içermemektedir. Doğal bileşenleriyle cildi nemlendirerek sağlıklı bir görünüm kazandırmaktadır.  

Erkekler İçin Bakım Kremleri

Erkek Cilt Bakım Ürünü Çeşitleri Nelerdir?

Erkek cilt bakım ürünleri, ürünün uygulanacağı bölgeye ve kişinin ihtiyaçlarına göre sınıflandırılabilmektedir. Alerjik bir cilt yapısına sahip kişilerin kullanımı için; bitkisel içerikli serumlar ve losyonlar tavsiye edilmektedir.

Sivilce oluşumuna eğilimi olan veya uzun süreli sivilce problemi yaşanan ciltler için, antibakteriyel içerikli sivilce karşıtı bakım kremleri ve jeller bulunmaktadır. Antioksidan ve antibakteriyel içerikli kremler, sivilcenin enfekte olmaması için önem arz etmektedir.

Sağlıksız beslenme düzenine ve zararlı alışkanlıklara sahip kişilerin kullanımı için; vitamin ve mineral içeren besin takviyeleri veya serumlar kullanılması önerilmektedir.

Vücutta yaşanan hormonal değişiklikler nedeniyle sivilcelenme yaşayan kişilerin kullanımı için; su bazlı, yağ dengeleyici ve komedojenik olmayan sivilce karşıtı bakım ürünleri tercih edilmesi önerilmektedir. Cilde uygulanan yoğun bileşenli ve yağlı bakım ürünleri, gözenekleri tıkayarak sivilce oluşumuna neden olmaktadır.

Pelda Yalçınkaya

Merhabalar ben Pelda. Cilt bakımı ve güzellik alanına büyük bir ilgi duyuyor ve bu alanda aktif şekilde araştırmalar yapıyorum. Araştırmalarım ve deneyimlerim sonucunda öğrendiklerimi Maruderm aracılığıyla sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.Yorumlar (0)

Henüz Yorum Eklenmemiş.


Yorum Yapın

Lütfen zorunlu alanları doldurunuz. *

Cilt Beyazlatıcı Ürünler Nasıl Kullanılır?

Cilt Beyazlatıcı Ürünler Nasıl Kullanılır?

Cilt beyazlatma, cilt lekelerini azaltmak ve cilt tonunu eşitlemek için kullanılan bir uygulamadır. Beyazlatıcı kremler, içerdikleri aktif maddelerle ciltteki koyu lekeleri azaltmaya yardımcı olmaktadır. Cilt beyazlatma yöntemleri düzenli olarak uygulanmalıdır ve cilde uygun olduğundan emin olunmalıdır. Bu yöntemlerin düzenli kullanımı ile ciltteki koyu lekeler azaltılabilmekte ve cilt tonunu eşitleyebilmektedir.

Çatlak Kremi Nedir Ne İşe Yarar?

Çatlak Kremi Nedir Ne İşe Yarar?

Çatlaklar, ciltteki esneklik kaybı sonucu ortaya çıkan yırtılmalar olarak tanımlanmaktadır. Bu durum, hızlı kilo alıp verme, genetik faktörler, hamilelik gibi durumlar sonucunda meydana gelmektedir. Çatlaklar estetik bir sorun olmanın yanı sıra, kaşıntı, hassasiyet ve ağrıya neden olabilmektedirler. Bu nedenle, çatlakların görünümünü azaltmaya yardımcı olabilecek çeşitli kremler üretilmektedir. Çatlak kremleri, ciltteki nem düzeyini arttırmak ve cilt esnekliği yeniden kazandırmak için tasarlanmaktadır.

Pişik Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Pişik Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Pişik, ciltte oluşan tahriş ve kızarıklık ile kendini gösteren bir durumdur. Pişik, bebeklerin hassas ciltlerinin bezin sürekli temasından kaynaklanmaktadır. Pişik belirtileri, şiddeti ve nedenine göre değişebilmektedir. Pişik tedavisi için, nemli ciltten kaçınmak, pişik kremi kullanmak, uygun bez seçimi yapmak ve hava alan kıyafetler giyinmek gibi önlemler alınabilmektedir.

Kusursuz Bir Görünüm İçin Minik İp Uçları 

Kusursuz Bir Görünüm İçin Minik İp Uçları 

Elde etmek istenilen kusursuz cilt görünümü için birkaç önemli noktaya dikkat edilmelidir. Cilt bakımına özen göstermek, cildi temiz ve nemli tutmak, düzenli olarak peeling yapmak ve güneşe karşı korunmak kusursuz bir cilt için en önemli adımlardır. Tüm bu faktörlere dikkat ederek, içeriden ve dışarıdan sağlıklı ve daha güzel bir görünüme sahip olmak mümkündür.

Her Mevsim Kullanabiliceğiniz Nemlendirici Krem Önerileri

Her Mevsim Kullanabiliceğiniz Nemlendirici Krem Önerileri

Nemlendirici kremler, ciltteki nemi korumak ve cildin yumuşak kalmasını sağlamak için kullanılmaktadır. Nemlendirici krem kullanımı mevsimlere veya hava koşullarına bağlı değildir. Cilt kuruluğu hissedildiğinde veya ciltte çatlaklar ve pullanmalar oluştuğunda mümkün olan en kısa sürede kullanılmalıdır. Nemlendirici krem seçerken, cilt tipine, içeriklerine ve kişisel tercihlere dikkat edilmelidir. Cilt tipine uygun olan ve besleyici bir nemlendirici seçmek, cildin daha sağlıklı görünmesini olanak tanımaktadır.

Hassas Cildiniz Varsa Bunları Yapmayın - Hassas Ciltlere Bakım Tavsiyeleri

Hassas Cildiniz Varsa Bunları Yapmayın - Hassas Ciltlere Bakım Tavsiyeleri

Hassas ciltler, tahrişe, kızarıklığa, kaşıntıya ve diğer cilt problemlerine yatkındırlar. Bu nedenle, hassas ciltler için uygun bakım ürünleri ve doğru bakım rutini önem taşımaktadır. Hassas ciltler için, doğal içerikli, hafif ve cildi tahriş etmeyen ürünleri tercih edilmelidir. Temizleyiciler, nemlendiriciler ve güneş koruyucuları hassas ciltler için uygun ürünlerdir. Hassas ciltler için doğal içerikli ürünler tercih edilmelidir.

Cilt Kuruluğu Neden Olur Kimlerde Görülür?

Cilt Kuruluğu Neden Olur Kimlerde Görülür?

Cilt kuruluğu, cildin nem seviyesinin düşük olmasıyla karakterizedir. Bu durum, birçok faktörden kaynaklanabilmektedir. UV ışınları, yaşlanma süreci ve çeşitli cilt hastalıkları; cilt kuruluğu problemlerinin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Cilt kuruluğu, ciltte rahatsızlık ve acıya neden olabilmekte ve sosyal anlamda da sıkıntılara yol açabilmektedir. Ancak doğru nemlendirici ve cilt bakım ürünleri kullanarak, cilt kuruluğuyla başa çıkmak mümkündür.

Cilt Bakımında Doğru Bilinen Yanlışlar

Cilt Bakımında Doğru Bilinen Yanlışlar

Cilt bakımı, sağlıklı bir cilde sahip olmak için önem taşımaktadır. Bu amaçla, kaliteli cilt bakım ürünleri seçilmeli ve düzenli bir cilt bakım rutini uygulanmaktadır. Ancak, yanlış bilinen bazı konular, yanlış ürün seçimi veya yanlış uygulama, cilt sağlığına zarar verebilmektedir. Bu nedenle, doğru bilgilere dayanarak cilt bakımı yapmak çok önemlidir.

Sağlıklı Bir Cilt İçin Beslenme Tüyoları

Sağlıklı Bir Cilt İçin Beslenme Tüyoları

Sağlıklı beslenmek; cildin sağlıklı, canlı ve parlak bir görünüme kavuşmasına yardımcı olmaktadır. Tüketilen gıdalara ve su miktarına dikkat edilerek; akne, yağlanma ve dökülme gibi cilt problemlerinin önüne geçilebilmektedir. Sağlıklı beslenmek, cilt problemlerinin tedavisinde de önemli rol oynamaktadır. Cilt ve vücut sağlığı için; vücudun ihtiyaç duyduğu suyun, turfanda bulunan meyve ve sebzelerin tüketilmesine özen göstermek gerekmektedir.

Vücut Kitle İndeksi Nedir?

Vücut Kitle İndeksi Nedir?

Vücut kitle indeksi; ağırlığın, boyun karesine bölünmesi ile elde edilmektedir. Vücut kitle indeksi hesaplamalarının temel amacı, bireyin hangi kilo kategorisinde bulunduğunu belirlemektir. Kilo kategorilerini oluşturan; vücut kitle indeksi değer aralıkları, Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirlenmektedir. İdeal vücut kitle indeksine sahip olmak için; aynı boydaki kişilerin cinsiyet ve metabolizma hızına göre farklı kilolara sahip olması gerekmektedir.

Vücut Analizi Nasıl Yapılır?

Vücut Analizi Nasıl Yapılır?

Vücut analizi; vücuttaki yağ, su, kas ve kemik gibi ağırlıkların oranını belirlenmek için yapılmaktadır. Vücut analizi hesaplamaları; bioelektrikal implant tekniği kullanılarak gerçekleştirilmektedir. Vücut analizi sayesinde; vücudun hangi bölgesinde, hangi ağırlıkların yoğunlukta olduğu görülebilmektedir. Kişiye özel beslenme ve egzersiz programlarının oluşturulması için; doktor diyetisyen ve antrenörler tarafından vücut analizi yaptırılması istenebilmektedir.

AHA ve BHA Serum Nedir ve Nasıl Kullanılır?

AHA ve BHA Serum Nedir ve Nasıl Kullanılır?

AHA ve BHA; cilt sağlığı açısından faydalı organik asitlerdir. Cilt sağlığının korunmasını ve cildin, parlak ve canlı bir görünüme sahip olmasını sağladığından dolayı AHA ve BHA cilt bakım ürünlerinin içerisinde sıkça kullanılır.

Maruderm Blog; cilt, saç ve tırnak bakımı hakkında pek çok güzellik tüyosunu kullanıcılara sunmak amacıyla içerik üretmektedir. Doğanın saf ve eşsiz güzelliklerini cilt bakım sektörüyle buluşturan Maruderm, tamamını Fransa'dan getirdiği hammaddelerle cilt bakım ürünleri ve yüz serumları hazırlamaktadır.

Cilt Bakım Tüyoları

Cilt bakımı hem kadınlar hem de erkekler açısından büyük önem taşımaktadır. Sağlıklı ve canlı bir cilt görünümüne sahip olmak için dikkat edilmesi gereken cilt bakım tüyoları şunlardır:

 1. İyi bir cilt bakımı en temelde temizlik adımıyla başlamalıdır. İlk adımda cilt; temizleyici jel veya temizleyici su yardımıyla kirden ve ölü deriden arındırılmalıdır.
 2. İkinci adımda cilde tonik uygulanmalı ve gözeneklerde kalan makyaj ve kir kalıntıları derinlemesine temizlenmelidir.
 3. Cildin nem ihtiyacının karşılanması ve çeşitli cilt problemlerinin giderilmesi için yüz serumları kullanılmalıdır. Yüz serumu seçerken cilt tipine ve cildin ihtiyaç duyduğu bakım türüne dikkat edilmelidir.
 4. Son adımda ise cilt; iyi bir nemlendirici yardımıyla nemlendirilmeli ve güneş kremi sürülmelidir.

Dört mevsim boyunca gündüz saatlerinde dışarı çıkmadan önce güneş kremi kullanılmalıdır. Bakım gece saatlerinde yapılıyor ise nemlendirme adımıyla sonlandırılmalıdır.

 

Devamını Oku..