Arayacağınız kelimeyi yazınız ve enter tuşuna basınız

Ekran Işığının Akneyi Tetiklediğini Biliyor Muydunuz?

Ekran Işığının Akneyi Tetiklediğini Biliyor Muydunuz?

Ekran Işığının Akneyi Tetiklediğini Biliyor Muydunuz?

Ekran ışığı, günümüz modern insanının en çok maruz kaldığı zararlı unsurlar arasında yer almaktadır. Gelişen teknoloji ve mobil uygulamaların hayatın her alanında kullanılması; ekran ışığına maruz kalma süresinin artmasına neden olmaktadır. Günümüzde adeta bir kimlik niteliğinde olan telefon, ekran ışığının zararlı etkileri nedeniyle cilt yüzeyine zarar verebilmektedir.

Maruderm, bünyesinde bulunan onlarca farklı çeşit bakım ürünü ile müşterilerinin cilt problemlerini en iyi şekilde çözmeyi hedeflemektedir. Kurulduğu günden bu yana “doğadan gelen güzellik” vizyonuyla hareket eden Maruderm; etkili ve kaliteli ürünleri sayesinde müşterilerinin memnuniyeti kazanmaktadır.

Maruderm, doğal ürünleri güzellik sektörüyle buluşturma hedefiyle çıktığı bu yolda; her geçen gün daha fazla kişiye ulaşarak, pazar hacmini sürekli olarak genişletmektedir. Maruderm Gözenek Sıkılaştırıcı Siyah Nokta ve Akne Karşıtı Tonik, cilt yüzeyindeki sivilcelerin sönmesine ve azalmasına yardımcı olmaktadır.

Ekran Işığı Nedir?

Mavi ışık bir diğer adıyla ekran ışığı; bilgisayar, tablet ve telefonlarda bulunan ışık olarak tanımlanmaktadır. Günümüzde, dijital iş alanlarının yaygınlaşması ve neredeyse tüm sosyal hayatın internet üzerinden ilerlemesi; ekran ışığına maruz kalma süresinin artmasına neden olmaktadır.

Güneş ışığı haricindeki tüm yapay ışıklar, insan vücuduna belirli oranlarda zararlı etki göstermektedir. Ekran ışığı ise çok yüksek bir enerji düzeyine sahip olması nedeniyle, göz ve beyin organlarına ciddi zararlar verebilmektedir. Bu zararların en aza indirilmesi ve kişilerin daha sağlıklı olması için ekran kullanımını kısıtlamak gerekebilmektedir.

Doğal ışıklar, ruh sağlığımız ve fiziksel sağlığımız üzerinde son derece yararlı etkiler bırakmaktadır. Bu bağlamda, fiziksel ve zihinsel sağlığın tam olarak korunabilmesi için doğal ışık kaynaklarından daha fazla yararlanmak gerekmektedir. Yapay ışıkların ve ekran ışığının, zararlı etkilerinin fark edilmesi ve bu zararların engellemesi için yöntemler geliştirilmesi gerekmektedir.

Ekran Işığının Zararları Nelerdir?

Ekran ışığı, aşırı düzeyde maruz kalındığında; birçok vücut sistemine sistematik olarak zarar vermektedir. Ekran ışığının yaydığı yoğun radyasyon, başta göz olmak üzere; beyin, salgı bezleri ve solunum sistemi üzerinde olumsuz etki bırakmaktadır. Ekran ışığının zararları şu şekilde sıralanmaktadır:

  1. Göz retinasını sürekli olarak yoran ekran ışığı; göz kuruluğu problemlerine yol açabilmektedir. Bununla birlikte, miyop ve hipermetrop hastalıklarına da neden olabilmektedir.
  2. Gözler aracılığıyla beyne gönderilen ekran sinyalleri, beynin bazı işlevlerine zarar verebilmektedir. Ekrana fazla bakmak, kronik baş ağrısı ve huzursuzluk hissi gibi durumlara yol açabilmektedir.
  3. Melatonin hormonu, ekran ışığının en çok zarar verdiği sistemlerden biridir. Ekran ışığı, melatonin hormonunun daha az salgılanmasına neden olmaktadır. Ekran ışığına fazla maruz kalan kişiler, kronik olarak uyku problemleri yaşayabilmektedir.
  4. Teknolojik cihazlarla sürekli olarak vakit geçirmek, ekran ışığının zararlı etkileri nedeniyle ruhsal problemlere de neden olabilmektedir. Depresyon, kaygı, huzursuzluk ve benzeri olumsuz duygular; ekran ışığının olumsuz etkileri nedeniyle tetiklenmektedir.
  5. Ekran ışığı, göz çevresinin daha yorgun ve çökmüş görünmesine neden olmaktadır. Ekran ışığına çok fazla maruz kalan kişiler, son derece yorgun ve yaşlı görünmektedir.

Ekran Işığı Cilde Zarar Verir Mi?

Ekran ışığının zararları arasında, cilt lekeleri ve çeşitli cilt problemleri de bulunmaktadır. Özellikle melatonin hormonunun düzenli salgılanmasını engellemesi nedeniyle; cildin daha solgun görünmesine ve cilt yüzeyinde küçük kırışıklıklar oluşmasına neden olmaktadır. Uykusuzluk ve yorgunluk, erken yaşlanma belirtilerinin oluşmasına zemin hazırlamaktadır.

Ekran ışığının yoğun radyasyon düzeyi, cildin doğal nem dengesinin bozulmasına neden olmaktadır. Nem dengesi bozulan cilt, elastikiyetini kaybetmekte ve sarkma gibi olumsuz sonuçlar ortaya çıkabilmektedir. Ekran ışığı nedeniyle kollajen oranı azalan cilt, derin kırışıklık ve leke oluşumuna daha yatkın hale gelmektedir.

Göz çevresi morlukları ve gözaltı torbaları, ekran ışığının olumsuz sonuçları arasında yer almaktadır. Teknolojik cihazlarla çok fazla maruz kalan kişiler, göz çevresi problemlerini daha sık yaşamaktadır. Maruderm Coffeine Peptides Hyalüronik Asit Göz Çevresi Serumu, gözaltı morluklarının ve diğer göz çevresi problemlerinin azalmasına yardımcı olmaktadır.

Ekran Işığı Sivilce Yapar Mı?

Ekran ışığı, yaydığı radyasyon nedeniyle cildin doğal yağ dengesini bozabilmektedir. Cilt yüzeyinde fazla yağ üretilmesine neden olarak, cilt yüzeyinde sivilce oluşumuna sebebiyet verebilmektedir. Yağ dengesi bozulan ciltler, gözenek genişlemesi gibi olumsuz durumlar yaşamaktadır. Açılan gözenekler, kir ve makyaj kalıntısı ile dolarak; zamanla iltihaplanmakta ve akne oluşumuna dönüşebilmektedir.

Ekran ışığı ve akne ilişkisi, birçok farklı nedenden dolayı ortak olarak ilerlemektedir. Ekran ışığı, insan vücudunun daha fazla stres taşımasına neden olabilmektedir. Stres düzeyi arttıkça cilt problemleri daha aktif hale gelmekte ve böylece akne oluşumu ortaya çıkabilmektedir.

Aşırı düzeyde ekran ışığına maruz kalanlar, ciltlerinin bakteri dengesinin bozulması durumlarıyla karşılaşabilmektedir. Bakteri dengesi bozulan cilt, akne oluşumuna daha uygun bir yapı göstermektedir. Özellikle cilt bakım rutinlerini düzenli olarak uygulamayan kişiler, ekran ışığının neden olduğu akne problemlerine daha fazla maruz kalmaktadır.

Ekran Işığının Zararlarını Nasıl Engellerim?

Ekran ışığının zararları, kişilerin ciddi sağlık sorunları yaşamasına neden olabilmektedir. Ekran ışığının zararlarının engellenmesi için öncelikli olarak yapılması gereken, ekran ışığına ihtiyaç duyulandan fazla maruz kalmamak olmalıdır. İş veya zorunluluk dışında ekran kullanımını azaltmak, cilt problemlerinin azalmasına yardımcı olmaktadır.

Ekran ışığı nedeniyle nemini ve yağını kaybeden cildin, cilt bakım ürünleriyle düzenli olarak beslenmesi gerekmektedir. Cilt bakım rutinleri, cildin dış etkenlere karşı daha dayanıklı olmasına yardımcı olmaktadır.

 

Pelda Yalçınkaya

Merhabalar ben Pelda. Cilt bakımı ve güzellik alanına büyük bir ilgi duyuyor ve bu alanda aktif şekilde araştırmalar yapıyorum. Araştırmalarım ve deneyimlerim sonucunda öğrendiklerimi Maruderm aracılığıyla sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.Yorumlar (0)

Henüz Yorum Eklenmemiş.


Yorum Yapın

Lütfen zorunlu alanları doldurunuz. *

Erkeklere Özel Cilt Bakım Ürünleri Nasıl Seçilir?

Erkeklere Özel Cilt Bakım Ürünleri Nasıl Seçilir?

Cilt bakımı yalnızca kadınlar için gerekli olan bir durum değildir. Çünkü erkeklerin de ciltleri kuruyabiliyor, kırışabiliyor. Çeşitli cilt problemleri ile karşı karşıya kalan erkekler, erkeklere özel cilt bakım ürünleri kullanarak bu durumun önüne geçebiliyor. Erkeklere özel cilt bakım ürünleri sayesinde artık erkekler çok daha özgüvenli ve dinamik bir şekilde yaşamına devam edebiliyor.

Pürüzsüz Bir Cilt İçin En Etkili Yüz Temizleme Yöntemleri

Pürüzsüz Bir Cilt İçin En Etkili Yüz Temizleme Yöntemleri

Gün içerisinde; havadan, kullanılan ürünlerden ve sebum salgılanmasından dolayı, yüzde kir ve yağ tabakası oluşmaktadır. Hijyen ve cilt sağlığı için, yüzün rutin olarak temizlenmesi gerekmektedir. Etkili bir yüz temizliği gerçekleştirmek için, cilt tipine uygun yüz temizleme ürünleri kullanılmaktadır. Yüz temizleme rutini; cildin parlak ve sağlıklı görünmesini, akne oluşumlarını önlemeyi, siyah ve beyaz noktaları giderilmesini sağlamaktadır.

Yağlı Ciltlere Güneş Kremi Önerileri

Yağlı Ciltlere Güneş Kremi Önerileri

Vücut; cilt dokularını ve cilt bariyerini korumak adına, sebum adı verilen bir salgı üretmektedir. Sebum üretimi arttıkça, cilt tipi yağlı hale gelmektedir. Yağlı ciltlerin; büyük gözenekli, akneye yatkın, siyah ve beyaz noktaların bulunduğu cilt tipleri olduğu görülmektedir. Yağlı ciltler doğru bakım ve temizleme ürünleri kullanılarak, normal cilt tipine dönüştürülebilmektedir. Yağlı ciltlerin güneşin sebep olduğu leke ve akne gibi problemlere karşı korunması için, yağlı ciltlere uygun güneş kremleriyle desteklenmesi gerekmektedir.

Cilt Lekeleri Neden Oluşur ve Nasıl Tedavi Edilir?

Cilt Lekeleri Neden Oluşur ve Nasıl Tedavi Edilir?

Cilt lekeleri; genetik faktörler, UV ışınları, yaşlılık ve hamilelik gibi faktörlerden dolayı oluşabilmektedir. Leke karşıtı bakım ürünleri kullanmak; melanin üretimini azaltmakta, cilt lekelerinin koyuluğunu açmakta ve yoğunluğunu seyreltmektedir. Bu ürünlerin içeriklerinde bulunan; Arbutin, Niacinamide, Alzelik Asit gibi maddeler renk eşitsizliklerini gidermeye yardımcı olmaktadır. Leke karşıtı bakım ürünleri; serum, krem ve tonik formlarında bulunabilmektedir.

Micropigmentasyon Nedir?

Micropigmentasyon Nedir?

Micropigmentasyon işlemi; cilt lekeleri ve pigment kaybı gibi cilt sorunlarının, cilt renklendirme ile giderilmesi amacıyla uygulanmaktadır. Mikropigmentasyon kıl tekniği; dökülen kaş ve kirpiklerin, dolgun ve doğal bir kıl görünümüne ulaşması için sıkça tercih edilmektedir. Kişilerin; micropigmentasyon uygulanacak merkezi dikkatli seçmesi ve uygulama sonrası bakıma özen göstermesi, işlemin risklerini minimuma indirmekte ve kalıcılığını korumaktadır.

Microblading Nedir?

Microblading Nedir?

Kaşlar, birçok farklı nedenden kaynaklı olarak zaman içinde seyrelmekte ve dökülmektedir. Yanlış estetik işlemlere maruz kalmak ise, kaşlarda yeni kıl oluşumuna engel olmaktadır. Microblading uygulaması, kaybolan kaşların ve estetik güzelliğin yerine konmasına yardımcı olmaktadır. Özel uygulama tekniği sayesinde microblading; belirgin şekilli, dolgun ve doğal bir kaş görünümü sunmaktadır.

Cildinize Hangi Durumlarda Serum Bakımı Uygulanmalı?

Cildinize Hangi Durumlarda Serum Bakımı Uygulanmalı?

Bakım serumları, günümüzde birçok kişinin bakım rutinine dahil olmaktadır. Yüz bakım serumları; tek başına kullanıldığında gözle görülür değişiklikler yaratması zaman alsa da farklı bakım ürünleriyle desteklenerek kullanıldığında cilde büyük oranda katkı sağlamaktadır. Kişilerin cilt tiplerine ve ihtiyaçlarına göre, farklı bileşenlerle zenginleştirilen cilt bakım serumları; yoğun içerikleri sayesinde cilt üzerinde güçlü etkilere sahiptir.

El ve Ayak Bakımı İçin Çok Önemli Tüyolar

El ve Ayak Bakımı İçin Çok Önemli Tüyolar

El ve ayaklar, vücutta en çok kullanılan fakat bakımına en az özen gösterilen bölgeler olarak bilinmektedir. Oysa el ve ayak bakımını düzenli olarak uygulamak, yaşam kalitesini yükseltmektedir. Kişinin ihtiyaçları doğrultusunda ve düzenli olarak el ve ayak bakım kremi kullanması; gün içinde karşılaşılan birçok dış faktöre ve oluşabilecek cilt hastalıklarına karşı korunmasını sağlamaktadır.

Neden Yüz Kremi Kullanılması Gerektiğinin 5 Sebebi

Neden Yüz Kremi Kullanılması Gerektiğinin 5 Sebebi

Yüz kremleri; küresel çapta, insanlar tarafından en yaygın olarak tercih edilen cilt bakım ürünleridir. Çeşitli etken maddeler içermesi sayesinde birçok farklı cilt sorununa çözüm olabilmektedir. Yüz yapısına ve cildin ihtiyaçlarına özen gösterilerek seçilen yüz kremleri; yüzdeki kırışık ve yorgun görünümü yok ederek, sağlıklı ve canlı bir cilt görünümü sunmaktadır.

Hızlı Bronzlaşmak İçin Neler Yapılabilir?

Hızlı Bronzlaşmak İçin Neler Yapılabilir?

Bronzlaşmak, canlı ve sağlıklı bir cilt görünümüne kavuşmak için gerçekleştirilmektedir. Bronzlaşma süresinin kısa tutulması, güneşin zararlı etkilerine yoğun olarak maruz kalmayı önlemektedir. Bronzlaştırma sürecini hızlandırmak için, bronzlaştırıcı ürünler ve yöntemler uygulanabilmektedir. Zeytinyağı, kakao yağı, limon ve kahve gibi doğal ürünler kullanılarak da bronzlaşma gerçekleştirilebilmektedir. Güneşlenme süresinin kısa tutulması ve koruyucu ürünler kullanılması cilt sağlığı için önem taşımaktadır.

Kolay Kırılan Saçlar İçin Bakım Önerileri

Kolay Kırılan Saçlar İçin Bakım Önerileri

Saçlar; nemsizlik, şekillendirme işlemleri ve kimyasal kullanımı gibi sebeplerden dolayı kırılmaktadır. Saçların kırılmasını önlemek ve yıpranmış saçları onarmak için, saç bakım ürünleri kullanılmaktadır. Saç ve cilt tipine uygun, saç maskeleri ve bakım yağları; saça nem, esneklik ve güç kazandırmaktadır. Saç bakım işlemlerinden kalıcı sonuçlar elde edilebilmesi için; doğru ürünleri, düzenli olarak kullanmak gerekmektedir.

Yüz Serumu Nedir? Faydaları Nelerdir?

Yüz Serumu Nedir? Faydaları Nelerdir?

Yüz serumları; ciltteki kırışıklıkları, ince çizgileri ve lekeleri azaltmak ve cildin daha genç görünmesini sağlamak üzere formülize edilmektedir. Kişinin ihtiyaçlarına uygun yüz serumunu seçmesi ve cildine doğru bir şekilde uygulaması; cilt sağlığına katkıda bulunmakta ve cildin elastikliğini geri kazandırmaktadır. Ayrıca düzenli kullanım sonunda yüz serumları, ciltte sivilce ve akne oluşumu gibi enfeksiyonel rahatsızlıkları da önlemektedir.

Maruderm Blog; cilt, saç ve tırnak bakımı hakkında pek çok güzellik tüyosunu kullanıcılara sunmak amacıyla içerik üretmektedir. Doğanın saf ve eşsiz güzelliklerini cilt bakım sektörüyle buluşturan Maruderm, tamamını Fransa'dan getirdiği hammaddelerle cilt bakım ürünleri ve yüz serumları hazırlamaktadır.

Cilt Bakım Tüyoları

Cilt bakımı hem kadınlar hem de erkekler açısından büyük önem taşımaktadır. Sağlıklı ve canlı bir cilt görünümüne sahip olmak için dikkat edilmesi gereken cilt bakım tüyoları şunlardır:

  1. İyi bir cilt bakımı en temelde temizlik adımıyla başlamalıdır. İlk adımda cilt; temizleyici jel veya temizleyici su yardımıyla kirden ve ölü deriden arındırılmalıdır.
  2. İkinci adımda cilde tonik uygulanmalı ve gözeneklerde kalan makyaj ve kir kalıntıları derinlemesine temizlenmelidir.
  3. Cildin nem ihtiyacının karşılanması ve çeşitli cilt problemlerinin giderilmesi için yüz serumları kullanılmalıdır. Yüz serumu seçerken cilt tipine ve cildin ihtiyaç duyduğu bakım türüne dikkat edilmelidir.
  4. Son adımda ise cilt; iyi bir nemlendirici yardımıyla nemlendirilmeli ve güneş kremi sürülmelidir.

Dört mevsim boyunca gündüz saatlerinde dışarı çıkmadan önce güneş kremi kullanılmalıdır. Bakım gece saatlerinde yapılıyor ise nemlendirme adımıyla sonlandırılmalıdır.

 

Devamını Oku..