Arayacağınız kelimeyi yazınız ve enter tuşuna basınız

Centella Asiatica Nedir? Cilde Faydaları Nelerdir?

Centella Asiatica Nedir? Cilde Faydaları Nelerdir?

Centella Asiatica Nedir? Cilde Faydaları Nelerdir?

Centella Asiatica diğer adıyla Madecassoside; Asya’da yetişen ve cilt bakım ürünlerinde kullanılan bir bitki olarak tanımlanmaktadır. Son zamanlarda gittikçe daha fazla popülerlik kazanan bitkisel bakım ürünleri, Centella Asiatica bitkisinin mucizevi etkilerinden yararlanmaktadır. Tüm cilt tipleri için uygun bir yapıda olan bu bitki, özelikle cilt lekelerinin giderilmesine yardımcı olmaktadır.

Bitkisel aromaların iyileştirici gücü; cilt bakım ürünlerinin formüle edilmesinde kullanılmaktadır. Doğal bitki özlerinden üretilen bakım ürünleri, kimyasal ürünlere nazaran daha fazla rağbet görmektedir. Maruderm; formüle ettiği tüm cilt bakım ürünleri en doğal hammaddelerden yararlanarak üretmektedir. Her cilt tipine uygun onlarca farklı çeşit ürün, Maruderm bünyesinde müşterilerini beklemektedir.

Centella Asiatica Bitkisi

Centella Asiatica bitkisi, en eski çağlardan bu yana alternatif tıp ürünü olarak kullanılmaktadır. Asya’daki sulak arazilerde yetişen Centella Asiatica, cilt sağlığı problemlerinin en aza indirilmesine yardımcı olan bir bitki olarak tanımlanmaktadır. Özellikle uzak doğu kültürü, Centella Asiatica mucizesinden büyük oranda faydalanmaktadır.

İnce bir sap yapısına, küçük ve pembe çiçeklere sahip olan Centella Asiatica; 3000 yılı aşkın süredir şifa amaçlı kullanılmaktadır. Narin ve kırılgan görüntüsü, onun diğer bitkilerden daha hoş olmasını sağlamaktadır. Sulak arazilerin en güzel bitkisi olarak nitelendirilen Centella Asiatica, insan vücuduna sağladığı yararlar nedeniyle tüm dünyada yaygın olarak kullanılmaktadır.

Centella Asiatica Bitkisi Nerelerde Yetişir?

Antik çağlardan bu yana şifa amaçlı kullanılan Centella Asiatica; bataklık ve sulak arazilerde yetişmektedir. Endonezya, Çin, Hindistan, Güneydoğu Asya ve Japonya; Centella Asiatica bitkisinin memleketleri olarak gösterilmektedir. Kozmetik sektörüne adını altın harflerle yazdıran Centella Asiatica bitkisi, tüm dünya tarafından tanınan bir üne sahiptir. Cilt onarıcı ve leke giderici etkisi sayesinde, cilt bakım ürünü sektörünün en gözde bitkilerinden biri olarak nitelendirilmektedir.

Centella Asiatica Bitkisi Ne İşe Yarar?

Centella Asiatica bitkisi, içerdiği zengin vitamin ve mineral deposu sayesinde cilt hastalıklarının hızlı bir şekilde tedavi edilmesine yardımcı olmaktadır. Klinik ilaçlar ve kremler; Centella Asiatica özü içeren formüllerle üretilmektedirler. İç ve dış organlara sağladığını iyileştiği etkisi nedeniyle, geleneksel ve modern tıbbın en gözde bitkisi olarak görülmektedir.

Centella Asiatica bitkisinin kullanıldığı pek çok tedavi alanı bulunmaktadır. Özellikle cilt kuruluğu nedeniyle ortaya çıkan cilt problemlerinin giderilmesine büyük ölçüde destek olmaktadır. Centella Asiatica sayesinde, aromaterapinin mucizevi etkisi kişilerin fiziksel ve ruhsal hastalıklarının çözülmesine yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda güçlü bir nemlendirici olan Centella Asiatica, her türlü cilt problemine fayda sağlayabilmektir.

Centella Asiatica Bitkisinin Cilde Faydaları Nelerdir?

Cilt bakım ürünlerinin çoğu, Centella Asiatica bitkisi özü içermektedir. Bu bitkinin iyileştirici etkisinin farkına varan bilim adamları, cilt bakım ürünlerinin formüle edilme sürecine Centella Asiatica’yı da dâhil etmektedir. Cildi yatıştırma, yara izlerini azaltma, kırışıklıkları yok etme ve daha birçok fayda; bu bitkinin genel özellikleri olarak sıralanmaktadır. Madecassoside bitkisinin faydaları şu şekilde sıralanmaktadır:

 1. Ciltteki ince çizgilerin yok edilmesine yardımcı olmaktadır.
 2. Cilt dokusundaki hücrelerin kolajen üretimini desteklemektedir.
 3. Sivilce lekelerinin pigment yoğunluğu azaltmaktadır.
 4. Siyah nokta oluşumunu azaltmaktadır.
 5. Gözeneklerin sıkılaşmasına ve açılmasına yardımcı olmaktadır.
 6. Cildin doğal nem dengesini korumaktadır.
 7. Cilt bariyerinin güçlenmesine yardımcı olmaktadır ve bu bariyerin incelmesini önlemektedir.
 8. Egzama ve sedef hastalıklarına iyi gelmektedir.
 9. Yaraların daha çabuk iyileşmesine yardımcı olmaktadır.
 10. Antioksidan özelliği nedeniyle cilt dokusunu yenilemektedir.
 11. Cilt yüzeyindeki kızarıklığı ve morluğu azaltmaktadır.

Centella bitkisi, tüm bu faydaları nedeniyle, cilt bakım kremi ve cilt bakım serumlarının hammaddesi olarak kullanılmaktadır. Centella içeren bakım ürünleri, cilt yüzeyinin iyileşmesine ve yenilenmesine yardımcı olması nedeniyle gittikçe daha fazla tercih edilmektedir. Centella bitkisinin mucizevi etkileri, cilt bakım rutinlerinde sıklıkla kullanılmasını sağlamaktadır.

Centella Asiatica Bitkisi Nasıl Kullanılır?

Bu bitkinin kullanılma şekilleri, krem veya serum ürünlerinden ziyade; doğal yollarla da olabilmektedir. Centella bitkisinin yaprakları, salatalara eklenerek tüketilmektedir. Piyasada bulunan takviye ürünler, Centella Asiatica içeren çeşitlerde üretilmektedir. Vücuda alınan Centella bitkisi, pek çok hastalığın yatıştırılmasına yardımcı olmaktadır.

Bu bitkinin bir diğer kullanım şekli, çay olarak tüketilmesidir. Piyasada bulunan gutu kola çayları, Centella bitkisinin kurutulmuş halini ifade etmektedir. Çay olarak tüketilen Centella bitkisi, mide bağırsak problemlerinin giderilmesine yardımcı olmaktadır. Bununla beraber içerdiği zengin mineral ve vitamin çeşitliliği sayesinde, bağışıklık sisteminin gelişmesine katkı sağlamaktadır.

Centella Asiatica bitkisinin özleri, bakım kremlerinin hammaddesi olarak kullanılmaktadır. Centella özü içeren bakım ürünleri ve cilt serumları, bu bitkinin bir diğer kullanılma şeklini ifade etmektedir. Kişiler, Centella içeren bakım ürünlerini kullanarak cilt problemlerini azaltabilmektedir. Piyasada bulunan onlarca farklı bakım ürünü çeşidi, kişilerin gönül rahatlığıyla kullanması için piyasaya sürülmektedir.

Centella Asiatica Bitkisinin Diğer Kullanım Alanları

 1. Varis Tedavisi: Centella bitkisi, kan dolaşımının hızlanmasına katkı sağlaması nedeniyle, varis tedavisinde kullanılan ürünler arasında yer almaktadır. Centella özü içeren kremlerin varis bölgesine uygulanması, o bölgedeki kan dolaşımını hızlandırmakta ve bu sayede varisin oluşturduğu kötü görüntüyü yok etmektedir.
 2. Romatizma Tedavisi: Centella bitkisi; bol miktarda magnezyum, kalsiyum ve K vitamini içermektedir. Vitamin ve mineral açısından zengin olması nedeniyle romatizma semptomlarını en aza indirmektedir. Romatizma ağrılarının azalmasını sağlayan Madecassoside bitkisi, kas kemik rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılmaktadır.
Pelda Yalçınkaya

Merhabalar ben Pelda. Cilt bakımı ve güzellik alanına büyük bir ilgi duyuyor ve bu alanda aktif şekilde araştırmalar yapıyorum. Araştırmalarım ve deneyimlerim sonucunda öğrendiklerimi Maruderm aracılığıyla sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.Yorumlar (0)

Henüz Yorum Eklenmemiş.


Yorum Yapın

Lütfen zorunlu alanları doldurunuz. *

Cilt Beyazlatıcı Ürünler Nasıl Kullanılır?

Cilt Beyazlatıcı Ürünler Nasıl Kullanılır?

Cilt beyazlatma, cilt lekelerini azaltmak ve cilt tonunu eşitlemek için kullanılan bir uygulamadır. Beyazlatıcı kremler, içerdikleri aktif maddelerle ciltteki koyu lekeleri azaltmaya yardımcı olmaktadır. Cilt beyazlatma yöntemleri düzenli olarak uygulanmalıdır ve cilde uygun olduğundan emin olunmalıdır. Bu yöntemlerin düzenli kullanımı ile ciltteki koyu lekeler azaltılabilmekte ve cilt tonunu eşitleyebilmektedir.

Çatlak Kremi Nedir Ne İşe Yarar?

Çatlak Kremi Nedir Ne İşe Yarar?

Çatlaklar, ciltteki esneklik kaybı sonucu ortaya çıkan yırtılmalar olarak tanımlanmaktadır. Bu durum, hızlı kilo alıp verme, genetik faktörler, hamilelik gibi durumlar sonucunda meydana gelmektedir. Çatlaklar estetik bir sorun olmanın yanı sıra, kaşıntı, hassasiyet ve ağrıya neden olabilmektedirler. Bu nedenle, çatlakların görünümünü azaltmaya yardımcı olabilecek çeşitli kremler üretilmektedir. Çatlak kremleri, ciltteki nem düzeyini arttırmak ve cilt esnekliği yeniden kazandırmak için tasarlanmaktadır.

Pişik Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Pişik Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Pişik, ciltte oluşan tahriş ve kızarıklık ile kendini gösteren bir durumdur. Pişik, bebeklerin hassas ciltlerinin bezin sürekli temasından kaynaklanmaktadır. Pişik belirtileri, şiddeti ve nedenine göre değişebilmektedir. Pişik tedavisi için, nemli ciltten kaçınmak, pişik kremi kullanmak, uygun bez seçimi yapmak ve hava alan kıyafetler giyinmek gibi önlemler alınabilmektedir.

Kusursuz Bir Görünüm İçin Minik İp Uçları 

Kusursuz Bir Görünüm İçin Minik İp Uçları 

Elde etmek istenilen kusursuz cilt görünümü için birkaç önemli noktaya dikkat edilmelidir. Cilt bakımına özen göstermek, cildi temiz ve nemli tutmak, düzenli olarak peeling yapmak ve güneşe karşı korunmak kusursuz bir cilt için en önemli adımlardır. Tüm bu faktörlere dikkat ederek, içeriden ve dışarıdan sağlıklı ve daha güzel bir görünüme sahip olmak mümkündür.

Her Mevsim Kullanabiliceğiniz Nemlendirici Krem Önerileri

Her Mevsim Kullanabiliceğiniz Nemlendirici Krem Önerileri

Nemlendirici kremler, ciltteki nemi korumak ve cildin yumuşak kalmasını sağlamak için kullanılmaktadır. Nemlendirici krem kullanımı mevsimlere veya hava koşullarına bağlı değildir. Cilt kuruluğu hissedildiğinde veya ciltte çatlaklar ve pullanmalar oluştuğunda mümkün olan en kısa sürede kullanılmalıdır. Nemlendirici krem seçerken, cilt tipine, içeriklerine ve kişisel tercihlere dikkat edilmelidir. Cilt tipine uygun olan ve besleyici bir nemlendirici seçmek, cildin daha sağlıklı görünmesini olanak tanımaktadır.

Hassas Cildiniz Varsa Bunları Yapmayın - Hassas Ciltlere Bakım Tavsiyeleri

Hassas Cildiniz Varsa Bunları Yapmayın - Hassas Ciltlere Bakım Tavsiyeleri

Hassas ciltler, tahrişe, kızarıklığa, kaşıntıya ve diğer cilt problemlerine yatkındırlar. Bu nedenle, hassas ciltler için uygun bakım ürünleri ve doğru bakım rutini önem taşımaktadır. Hassas ciltler için, doğal içerikli, hafif ve cildi tahriş etmeyen ürünleri tercih edilmelidir. Temizleyiciler, nemlendiriciler ve güneş koruyucuları hassas ciltler için uygun ürünlerdir. Hassas ciltler için doğal içerikli ürünler tercih edilmelidir.

Cilt Kuruluğu Neden Olur Kimlerde Görülür?

Cilt Kuruluğu Neden Olur Kimlerde Görülür?

Cilt kuruluğu, cildin nem seviyesinin düşük olmasıyla karakterizedir. Bu durum, birçok faktörden kaynaklanabilmektedir. UV ışınları, yaşlanma süreci ve çeşitli cilt hastalıkları; cilt kuruluğu problemlerinin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Cilt kuruluğu, ciltte rahatsızlık ve acıya neden olabilmekte ve sosyal anlamda da sıkıntılara yol açabilmektedir. Ancak doğru nemlendirici ve cilt bakım ürünleri kullanarak, cilt kuruluğuyla başa çıkmak mümkündür.

Cilt Bakımında Doğru Bilinen Yanlışlar

Cilt Bakımında Doğru Bilinen Yanlışlar

Cilt bakımı, sağlıklı bir cilde sahip olmak için önem taşımaktadır. Bu amaçla, kaliteli cilt bakım ürünleri seçilmeli ve düzenli bir cilt bakım rutini uygulanmaktadır. Ancak, yanlış bilinen bazı konular, yanlış ürün seçimi veya yanlış uygulama, cilt sağlığına zarar verebilmektedir. Bu nedenle, doğru bilgilere dayanarak cilt bakımı yapmak çok önemlidir.

Sağlıklı Bir Cilt İçin Beslenme Tüyoları

Sağlıklı Bir Cilt İçin Beslenme Tüyoları

Sağlıklı beslenmek; cildin sağlıklı, canlı ve parlak bir görünüme kavuşmasına yardımcı olmaktadır. Tüketilen gıdalara ve su miktarına dikkat edilerek; akne, yağlanma ve dökülme gibi cilt problemlerinin önüne geçilebilmektedir. Sağlıklı beslenmek, cilt problemlerinin tedavisinde de önemli rol oynamaktadır. Cilt ve vücut sağlığı için; vücudun ihtiyaç duyduğu suyun, turfanda bulunan meyve ve sebzelerin tüketilmesine özen göstermek gerekmektedir.

Vücut Kitle İndeksi Nedir?

Vücut Kitle İndeksi Nedir?

Vücut kitle indeksi; ağırlığın, boyun karesine bölünmesi ile elde edilmektedir. Vücut kitle indeksi hesaplamalarının temel amacı, bireyin hangi kilo kategorisinde bulunduğunu belirlemektir. Kilo kategorilerini oluşturan; vücut kitle indeksi değer aralıkları, Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirlenmektedir. İdeal vücut kitle indeksine sahip olmak için; aynı boydaki kişilerin cinsiyet ve metabolizma hızına göre farklı kilolara sahip olması gerekmektedir.

Vücut Analizi Nasıl Yapılır?

Vücut Analizi Nasıl Yapılır?

Vücut analizi; vücuttaki yağ, su, kas ve kemik gibi ağırlıkların oranını belirlenmek için yapılmaktadır. Vücut analizi hesaplamaları; bioelektrikal implant tekniği kullanılarak gerçekleştirilmektedir. Vücut analizi sayesinde; vücudun hangi bölgesinde, hangi ağırlıkların yoğunlukta olduğu görülebilmektedir. Kişiye özel beslenme ve egzersiz programlarının oluşturulması için; doktor diyetisyen ve antrenörler tarafından vücut analizi yaptırılması istenebilmektedir.

AHA ve BHA Serum Nedir ve Nasıl Kullanılır?

AHA ve BHA Serum Nedir ve Nasıl Kullanılır?

AHA ve BHA; cilt sağlığı açısından faydalı organik asitlerdir. Cilt sağlığının korunmasını ve cildin, parlak ve canlı bir görünüme sahip olmasını sağladığından dolayı AHA ve BHA cilt bakım ürünlerinin içerisinde sıkça kullanılır.

Maruderm Blog; cilt, saç ve tırnak bakımı hakkında pek çok güzellik tüyosunu kullanıcılara sunmak amacıyla içerik üretmektedir. Doğanın saf ve eşsiz güzelliklerini cilt bakım sektörüyle buluşturan Maruderm, tamamını Fransa'dan getirdiği hammaddelerle cilt bakım ürünleri ve yüz serumları hazırlamaktadır.

Cilt Bakım Tüyoları

Cilt bakımı hem kadınlar hem de erkekler açısından büyük önem taşımaktadır. Sağlıklı ve canlı bir cilt görünümüne sahip olmak için dikkat edilmesi gereken cilt bakım tüyoları şunlardır:

 1. İyi bir cilt bakımı en temelde temizlik adımıyla başlamalıdır. İlk adımda cilt; temizleyici jel veya temizleyici su yardımıyla kirden ve ölü deriden arındırılmalıdır.
 2. İkinci adımda cilde tonik uygulanmalı ve gözeneklerde kalan makyaj ve kir kalıntıları derinlemesine temizlenmelidir.
 3. Cildin nem ihtiyacının karşılanması ve çeşitli cilt problemlerinin giderilmesi için yüz serumları kullanılmalıdır. Yüz serumu seçerken cilt tipine ve cildin ihtiyaç duyduğu bakım türüne dikkat edilmelidir.
 4. Son adımda ise cilt; iyi bir nemlendirici yardımıyla nemlendirilmeli ve güneş kremi sürülmelidir.

Dört mevsim boyunca gündüz saatlerinde dışarı çıkmadan önce güneş kremi kullanılmalıdır. Bakım gece saatlerinde yapılıyor ise nemlendirme adımıyla sonlandırılmalıdır.

 

Devamını Oku..