quick-info

MARUDERM

güvenli ödeme yöntemleri

Arayacağınız kelimeyi yazınız ve enter tuşuna basınız

Centella Asiatica Nedir? Cilde Faydaları Nelerdir?

Centella Asiatica Nedir? Cilde Faydaları Nelerdir?

Centella Asiatica Nedir? Cilde Faydaları Nelerdir?

Centella Asiatica diğer adıyla Madecassoside; Asya’da yetişen ve cilt bakım ürünlerinde kullanılan bir bitki olarak tanımlanmaktadır. Son zamanlarda gittikçe daha fazla popülerlik kazanan bitkisel bakım ürünleri, Centella Asiatica bitkisinin mucizevi etkilerinden yararlanmaktadır. Tüm cilt tipleri için uygun bir yapıda olan bu bitki, özelikle cilt lekelerinin giderilmesine yardımcı olmaktadır.

Bitkisel aromaların iyileştirici gücü; cilt bakım ürünlerinin formüle edilmesinde kullanılmaktadır. Doğal bitki özlerinden üretilen bakım ürünleri, kimyasal ürünlere nazaran daha fazla rağbet görmektedir. Maruderm; formüle ettiği tüm cilt bakım ürünleri en doğal hammaddelerden yararlanarak üretmektedir. Her cilt tipine uygun onlarca farklı çeşit ürün, Maruderm bünyesinde müşterilerini beklemektedir.

Centella Asiatica Bitkisi

Centella Asiatica bitkisi, en eski çağlardan bu yana alternatif tıp ürünü olarak kullanılmaktadır. Asya’daki sulak arazilerde yetişen Centella Asiatica, cilt sağlığı problemlerinin en aza indirilmesine yardımcı olan bir bitki olarak tanımlanmaktadır. Özellikle uzak doğu kültürü, Centella Asiatica mucizesinden büyük oranda faydalanmaktadır.

İnce bir sap yapısına, küçük ve pembe çiçeklere sahip olan Centella Asiatica; 3000 yılı aşkın süredir şifa amaçlı kullanılmaktadır. Narin ve kırılgan görüntüsü, onun diğer bitkilerden daha hoş olmasını sağlamaktadır. Sulak arazilerin en güzel bitkisi olarak nitelendirilen Centella Asiatica, insan vücuduna sağladığı yararlar nedeniyle tüm dünyada yaygın olarak kullanılmaktadır.

Centella Asiatica Bitkisi Nerelerde Yetişir?

Antik çağlardan bu yana şifa amaçlı kullanılan Centella Asiatica; bataklık ve sulak arazilerde yetişmektedir. Endonezya, Çin, Hindistan, Güneydoğu Asya ve Japonya; Centella Asiatica bitkisinin memleketleri olarak gösterilmektedir. Kozmetik sektörüne adını altın harflerle yazdıran Centella Asiatica bitkisi, tüm dünya tarafından tanınan bir üne sahiptir. Cilt onarıcı ve leke giderici etkisi sayesinde, cilt bakım ürünü sektörünün en gözde bitkilerinden biri olarak nitelendirilmektedir.

Centella Asiatica Bitkisi Ne İşe Yarar?

Centella Asiatica bitkisi, içerdiği zengin vitamin ve mineral deposu sayesinde cilt hastalıklarının hızlı bir şekilde tedavi edilmesine yardımcı olmaktadır. Klinik ilaçlar ve kremler; Centella Asiatica özü içeren formüllerle üretilmektedirler. İç ve dış organlara sağladığını iyileştiği etkisi nedeniyle, geleneksel ve modern tıbbın en gözde bitkisi olarak görülmektedir.

Centella Asiatica bitkisinin kullanıldığı pek çok tedavi alanı bulunmaktadır. Özellikle cilt kuruluğu nedeniyle ortaya çıkan cilt problemlerinin giderilmesine büyük ölçüde destek olmaktadır. Centella Asiatica sayesinde, aromaterapinin mucizevi etkisi kişilerin fiziksel ve ruhsal hastalıklarının çözülmesine yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda güçlü bir nemlendirici olan Centella Asiatica, her türlü cilt problemine fayda sağlayabilmektir.

Centella Asiatica Bitkisinin Cilde Faydaları Nelerdir?

Cilt bakım ürünlerinin çoğu, Centella Asiatica bitkisi özü içermektedir. Bu bitkinin iyileştirici etkisinin farkına varan bilim adamları, cilt bakım ürünlerinin formüle edilme sürecine Centella Asiatica’yı da dâhil etmektedir. Cildi yatıştırma, yara izlerini azaltma, kırışıklıkları yok etme ve daha birçok fayda; bu bitkinin genel özellikleri olarak sıralanmaktadır. Madecassoside bitkisinin faydaları şu şekilde sıralanmaktadır:

 1. Ciltteki ince çizgilerin yok edilmesine yardımcı olmaktadır.
 2. Cilt dokusundaki hücrelerin kolajen üretimini desteklemektedir.
 3. Sivilce lekelerinin pigment yoğunluğu azaltmaktadır.
 4. Siyah nokta oluşumunu azaltmaktadır.
 5. Gözeneklerin sıkılaşmasına ve açılmasına yardımcı olmaktadır.
 6. Cildin doğal nem dengesini korumaktadır.
 7. Cilt bariyerinin güçlenmesine yardımcı olmaktadır ve bu bariyerin incelmesini önlemektedir.
 8. Egzama ve sedef hastalıklarına iyi gelmektedir.
 9. Yaraların daha çabuk iyileşmesine yardımcı olmaktadır.
 10. Antioksidan özelliği nedeniyle cilt dokusunu yenilemektedir.
 11. Cilt yüzeyindeki kızarıklığı ve morluğu azaltmaktadır.

Centella bitkisi, tüm bu faydaları nedeniyle, cilt bakım kremi ve cilt bakım serumlarının hammaddesi olarak kullanılmaktadır. Centella içeren bakım ürünleri, cilt yüzeyinin iyileşmesine ve yenilenmesine yardımcı olması nedeniyle gittikçe daha fazla tercih edilmektedir. Centella bitkisinin mucizevi etkileri, cilt bakım rutinlerinde sıklıkla kullanılmasını sağlamaktadır.

Centella Asiatica Bitkisi Nasıl Kullanılır?

Bu bitkinin kullanılma şekilleri, krem veya serum ürünlerinden ziyade; doğal yollarla da olabilmektedir. Centella bitkisinin yaprakları, salatalara eklenerek tüketilmektedir. Piyasada bulunan takviye ürünler, Centella Asiatica içeren çeşitlerde üretilmektedir. Vücuda alınan Centella bitkisi, pek çok hastalığın yatıştırılmasına yardımcı olmaktadır.

Bu bitkinin bir diğer kullanım şekli, çay olarak tüketilmesidir. Piyasada bulunan gutu kola çayları, Centella bitkisinin kurutulmuş halini ifade etmektedir. Çay olarak tüketilen Centella bitkisi, mide bağırsak problemlerinin giderilmesine yardımcı olmaktadır. Bununla beraber içerdiği zengin mineral ve vitamin çeşitliliği sayesinde, bağışıklık sisteminin gelişmesine katkı sağlamaktadır.

Centella Asiatica bitkisinin özleri, bakım kremlerinin hammaddesi olarak kullanılmaktadır. Centella özü içeren bakım ürünleri ve cilt serumları, bu bitkinin bir diğer kullanılma şeklini ifade etmektedir. Kişiler, Centella içeren bakım ürünlerini kullanarak cilt problemlerini azaltabilmektedir. Piyasada bulunan onlarca farklı bakım ürünü çeşidi, kişilerin gönül rahatlığıyla kullanması için piyasaya sürülmektedir.

Centella Asiatica Bitkisinin Diğer Kullanım Alanları

 1. Varis Tedavisi: Centella bitkisi, kan dolaşımının hızlanmasına katkı sağlaması nedeniyle, varis tedavisinde kullanılan ürünler arasında yer almaktadır. Centella özü içeren kremlerin varis bölgesine uygulanması, o bölgedeki kan dolaşımını hızlandırmakta ve bu sayede varisin oluşturduğu kötü görüntüyü yok etmektedir.
 2. Romatizma Tedavisi: Centella bitkisi; bol miktarda magnezyum, kalsiyum ve K vitamini içermektedir. Vitamin ve mineral açısından zengin olması nedeniyle romatizma semptomlarını en aza indirmektedir. Romatizma ağrılarının azalmasını sağlayan Madecassoside bitkisi, kas kemik rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılmaktadır.

Yorumlar (0)

Henüz Yorum Eklenmemiş.


Yorum Yapın

Lütfen zorunlu alanları doldurunuz. *

Saç Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Saç Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Saç bakımı; sağlıklı ve güzel saçlara sahip olmak için düzenli olarak yapılması gereken bir işlemdir. Nemini kaybetmiş, kırılmış, yıpranmış, cansız ve mat görünen saçların onarılması için pek çok farklı bakım yöntemi kullanılmaktadır.  Saçların düzenli olan kestirilmesi ve haftada 2-3 defadan fazla olmayacak şekilde ılık su, tuz ve sülfat içermeyen şampuanla yıkanması etkili bir bakımın ilk adımlarını oluşturmaktadır.  Sık yağlanan saçların sağlıklı bir görünüme kavuşması için kuru şampuanla yıkanması tavsiye edilirken; saça çok fazla ısı uygulanmaması, düzenli olarak nemlendirilmesi ve gerekli vitamin, mineral desteğinin sağlanması sağlıklı saçlara sahip olmanın en önemli adımları arasında yer almaktadır.

Lenf Drenaj Nedir?

Lenf Drenaj Nedir?

Lenf vücudun sıvı dengesini sağlayan renksiz bir sıvıdır. Bu sıvı bakteri ve yabancı hücreleri dokulardan uzak tutmaktadır. Lenfatik sistem ise bu sıvının dolaşımını sağlayan sistemdir. Bu sistem vücutta biriken ödemin atılması ve vücudun kendini yenilemesi için çalışmaktadır. Lenfatik drenaj masajı, lenf sistemini etkileyerek kan dolaşımının hızlanmasını sağlamakta ve vücuttaki toksin, bakteri ve ödemin daha hızlı atılmasına yardımcı olmaktadır. Lenf drenaj masajı, ayak parmaklarından başlayarak lenf sistemini takip etmekte ve kalbe doğru tek yönlü hareketlerle uygulanmaktadır. Faydaları sayılmakla bitmeyen bu masaj 2-3 günde bir uygulanabilmekte ve herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır.

Roza Hastalığı Nedir? Roza Hastalığı Olanlar Hangi Ürünleri Tercih Etmelidir?

Roza Hastalığı Nedir? Roza Hastalığı Olanlar Hangi Ürünleri Tercih Etmelidir?

Roza hastalığı; cilt yüzeyinde oluşan kızarıklık ve kaşıntı hissi gibi belirtilerle ortaya çıkmaktadır. Kişilerin cilt lekesi problemlerine daha yatkın olmasına neden olan roza hastalığı, alerji veya stres kaynaklı gelişmektedir. Roza hastalığının kronikleşmemesi için mümkün olan en kısa sürede güvenilir bir dermatoloji uzmanından yardım almak gerekmektedir. Söz konusu hastalığın tedavisi, antibiyotik özeliği bulunan ilaç ve kremler yardımıyla yürütülmektedir.

Kuru Ciltlerin Bakımı Nasıl Olmalıdır? En iyi Nemlendirici ve Serum Hangisidir?

Kuru Ciltlerin Bakımı Nasıl Olmalıdır? En iyi Nemlendirici ve Serum Hangisidir?

Kuru cilt yapısına sahip olan kişiler; yaygın görülen cilt problemlerini daha sık yaşamaktadır. Soğuk hava ve güneş ışınları gibi faktörlerden daha fazla etkilenen kuru cilt, kişilerin günlük yaşam kalitelerini büyük ölçüde düşürmektedir. Sağlıklı beslenme alışkanlıklarına sahip olmak ve günlük olarak en az iki litre kadar su içmek; cilt kuruluğu problemlerinin azalmasına yardımcı olmaktadır.

Bölgesel Zayıflamak Mümkün mü?

Bölgesel Zayıflamak Mümkün mü?

Vücudun belli bölgeleri diğer kısımlara oranla yağlanmaya daha yatkındır. Karın çevresi, basen ve kol bölgeleri yoğun yağ birikimi olan bölgelerdir. Bu bölgelerde zayıflama ve incelmeyi sağlamak için pek çok yöntem kullanılmaktadır. Soğuk lipoliz, liposuction, radyo frekans, mezoterapi, karboksiterapi, ultrashape bu yöntemlerden bazılarıdır. Yalnızca diyet yaparak bölgesel yağ yakmak mümkün değildir. Kişiye özgü bir diyet, egzersiz programı ve bölgesel incelme uygulamaları yardımıyla lokal yağlanmadan kurtulmak mümkündür.

Cilt Bakım Fiyatları Ne Kadar?

Cilt Bakım Fiyatları Ne Kadar?

Cilt bakımı, cildin ihtiyaç duyduğu bileşenlerin cilde nüfuz etmesini sağlayarak; sağlıklı, canlı ve parlak bir cilt görünümüne kavuşmaya yardımcı olmaktadır. Medikal olarak ya da evdeki ürünlerle uygulanabilen cilt bakımları, doğru ve düzenli bir şekilde yapıldığında etkili sonuçlar vermektedir. Medikal işlemler, özel solüsyonlar ve ileri teknoloji ürünlerle uygulanırken evde yapılan cilt bakımlarında çeşitli bakım ürünleri kullanılmaktadır. Cilt bakımı fiyatları da yapılan uygulamaya ve kullanılan ürünlere göre değişiklik göstermektedir.

Kaş Gürleştirmek İçin Yapılması Gerekenler

Kaş Gürleştirmek İçin Yapılması Gerekenler

Kaş dökülmesi dönemsel ya da sürekli olarak görülebilen bir cilt problemidir. Oluşum şekline ve sürecine göre kendi kendine düzelebildiği gibi tedavi süreci de gerektirebilmektedir. Hormonal dengesizlikler, yanlış beslenme, menopoz, stres ve buna benzer pek çok etken kaş dökülmesine neden olabilmektedir. Genel olarak evde uygulanabilen yöntemlerle tedavisi mümkündür. Sarımsak, zeytinyağı, badem yağı, hindistan cevizi yağı, aloe vera jeli ve c vitamini gibi pek çok içerik kaşların gürleşmesine, sıklaşmasına ve uzamasına katkı sağlamaktadır. 

Cilt Ampulleri Hangi Cilt Sorununda Kullanılır?

Cilt Ampulleri Hangi Cilt Sorununda Kullanılır?

Cilt bakım ampulleri, ciltte aniden ortaya çıkan problemlerin kısa sürede çözülmesi için kullanılan yoğunlaştırılmış minik serumlardır. Pek çok cilt probleminde etkilidir. Hızlı sonuçlar vermektedir. Özellikle cildin yenilenmesi, yaşlılık belirtilerinin ortadan kalkması ve cilt bariyerinin yenilenmesi için kullanılmaktadır. Haftada birkaç kez ya da ayda birkaç kez olacak şekilde dairesel hareketlerle masaj yapar gibi uygulanmaktadır.

Kadınlar Cilt Bakımlarında Nelere Dikkat Etmeli?

Kadınlar Cilt Bakımlarında Nelere Dikkat Etmeli?

Cilt bakımı; cilt tipine uygun ürünlerle cildin temizlenmesi ve nemlendirilmesi işlemidir. Cilt bakımı yapılırken dikkat edilmesi gereken pek çok husus bulunmaktadır. Bilinçsizce yapılan cilt bakımı faydadan çok zarara yol açmaktadır. Bu nedenle cilt analizi yapıldıktan sonra uygun ürünler seçilmesi ve işlem sırasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Düzenli olarak güneş kremi kullanmak, makyajla uyumamak ve cildin temiz ve nemli kalmasına önem vermek cilt bakım rutininin en önemli adımları arasında yer almaktadır.

Cilt Bakım Rutini Nasıl Olmalıdır?

Cilt Bakım Rutini Nasıl Olmalıdır?

Cilt bakım rutini, kişilerin cilt yapılarına uygun olan ürünleri düzenli olarak kullanmaları olarak tanımlanmaktadır. Cilt bakım rutinin, doğal ve besleyici ürünlerle yürütülmesi; cildin uzun vadede daha sağlıklı ve genç görünmesine yardımcı olmaktadır. Temizleme, tonik, peeling ve serum basamaklarından oluşan cilt bakım rutini; kişilerin özgüven kazanmasına ve ruhsal anlamda daha iyi hissetmesine olanak tanımaktadır.

Tırnaktaki Renk Değişikliği Ne Anlama Gelir?

Tırnaktaki Renk Değişikliği Ne Anlama Gelir?

Tırnaktaki renk değişikliği; çeşitli dış etkenler nedeniyle ortaya çıkabileceği gibi bazı kronik hastalıkların da habercisi olabilmektedir. Özellikle kalsiyum ve çinko gibi kemik ve tırnak yapısı üzerinde etkili olan minerallerin, vücut bünyesine yeteri kadar alınmaması da; tırnak yüzeyindeki renk değişikliğine sebebiyet vermektedir. Tırnak yüzeyinde morarma, sararma veya kızarma ile süregelen bu rahatsızlığın; uzman bir doktor tarafından detaylı bir şekilde incelenmesi gerekmektedir.

Sebum Nedir? Ciltte Ne İşe Yarar?

Sebum Nedir? Ciltte Ne İşe Yarar?

Sebum, vücut sistemlerinin tümünde üretilmekte ve cilt yüzeyinin dış etkenlere karşı daha dayanıklı olmasına yardımcı olmaktadır. Çeşitli nedenlerle dengesizleşen sebum üretimi, kişilerin cilt ve saç yağlanması gibi olumsuz problemleri daha sık yaşamasına neden olmaktadır. Sebum üretiminin dengelenmesi için sağlıklı beslenme alışkanlıklarına geri dönülmesi ve düzenli olarak cilt bakımı yapılması gerekmektedir.

Maruderm Blog; cilt, saç ve tırnak bakımı hakkında pek çok güzellik tüyosunu kullanıcılara sunmak amacıyla içerik üretmektedir. Doğanın saf ve eşsiz güzelliklerini cilt bakım sektörüyle buluşturan Maruderm, tamamını Fransa'dan getirdiği hammaddelerle cilt bakım ürünleri ve yüz serumları hazırlamaktadır.

Cilt Bakım Tüyoları

Cilt bakımı hem kadınlar hem de erkekler açısından büyük önem taşımaktadır. Sağlıklı ve canlı bir cilt görünümüne sahip olmak için dikkat edilmesi gereken cilt bakım tüyoları şunlardır:

 1. İyi bir cilt bakımı en temelde temizlik adımıyla başlamalıdır. İlk adımda cilt; temizleyici jel veya temizleyici su yardımıyla kirden ve ölü deriden arındırılmalıdır.
 2. İkinci adımda cilde tonik uygulanmalı ve gözeneklerde kalan makyaj ve kir kalıntıları derinlemesine temizlenmelidir.
 3. Cildin nem ihtiyacının karşılanması ve çeşitli cilt problemlerinin giderilmesi için yüz serumları kullanılmalıdır. Yüz serumu seçerken cilt tipine ve cildin ihtiyaç duyduğu bakım türüne dikkat edilmelidir.
 4. Son adımda ise cilt; iyi bir nemlendirici yardımıyla nemlendirilmeli ve güneş kremi sürülmelidir.

Dört mevsim boyunca gündüz saatlerinde dışarı çıkmadan önce güneş kremi kullanılmalıdır. Bakım gece saatlerinde yapılıyor ise nemlendirme adımıyla sonlandırılmalıdır.

 

Devamını Oku..