Arayacağınız kelimeyi yazınız ve enter tuşuna basınız

Atopik Dermatit Nedir? Atopi Eğilimli Cilt Ne Demektir?

Atopik Dermatit Nedir? Atopi Eğilimli Cilt Ne Demektir?

Atopik Dermatit Nedir? Atopi Eğilimli Cilt Ne Demektir?

Atopik dermatit rahatsızlığı, cilt yüzeyinde gelişen soyulmalar ve aşırı kaşınma hissiyle süregelen kronik bir problemdir. Atopik dermatit nedeniyle oluşan sıkıntılar, kişilerin günlük yaşamını olumsuz anlamda etkilemektedir. Atopik dermatit problemi yaşayan kişilerin dermatoloji uzmanlarından destek alması gerekmektedir. Egzama olarak da adlandırılan bu rahatsızlık, klinik prosedürlerle tedavi edilmesi gereken bir yapıya sahiptir.

Bazı ciltler çeşitli nedenlerle atopi eğilimli bir yapı sergilemektedir. Atopi eğilimli cilt yapısı, cilt kuruluğu problemleriyle birlikte ilerlemekte ve en ufak dış etkenlere dâhi hassaslık geliştirmektedir. Atopi eğilimli cilt yapısına sahip olan kişilerin, besleyici ve kuruluk önleyici cilt bakım ürünlerini düzenli bir şekilde kullanarak cilt bariyerlerini güçlendirmeleri gerekmektedir.

Maruderm, atopi eğilimi gösteren kişiler için ürettiği özel bakım bileşenleri ile atopik dermatit rahatsızlığının oluşturduğu sıkıntıları en aza indirmeyi hedeflemektedir. Maruderm hassas ve atopik ciltler için yüz yıkama jeli, atopi eğilimi gösteren cilt yapılarının doğal yollarla temizlenmesine olanak tanımaktadır. İçeriğindeki zengin mineral deposu sayesinde, cilt yüzeyinin tahriş edilmeden temizlenmesine yardımcı olmaktadır.

Atopik Dermatit (Egzama) Nedir?

Atopik dermatit, cilt yüzeyinde oluşan derin soyulma ve kaşınma hissiyle süregelen bir cilt hastalığı olarak tanımlanmaktadır. Cilt yüzeyindeki aşırı kuruluk nedeniyle cilt dokuları pullar halinde dökülmektedir. Bu durum kişilerin yoğun acılar çekmesine neden olarak yaşam kalitesini büyük ölçüde düşürmektedir.

Yoğun kaşıntı hissi uyku rutininin bozulmasına neden olmaktadır. Günlük yaşam aktivitelerinin egzama yüzünden aksaması, kişilerin ruh durumunu olumsuz yönde etkilemektedir. Egzama klinik bir rahatsızlıktır ve dermatoloji uzmanları tarafından acil bir şekilde tedavi edilmelidir. Egzama tedavisine geç kalınması, cilt yüzeyinin kalıcı bir şekilde hasar almasına neden olmaktadır.

Atopik Dermatit (Egzama) Bulaşıcı Mıdır?

Egzamalı birine temas etmek veya egzama nedeniyle cilt kuruluğu yaşamak, kesinlikle bulaşıcı değildir ve bu durumu yaşayan kişilere anlayışlı bir şekilde yaklaşılması gerekmektedir. Egzama nedeniyle oluşan kötü görüntü kişilerin özgüvenini zedelemektedir. Bu durumun abartılması veya bulaşıcı hastalık gözüyle bakılması, egzama rahatsızlığı yaşayan kişilerin ruh sağlığı üzerinde olumsuz etkilere neden olmaktadır

Atopik Dermatit (Egzama) Neden Oluşur?

Egzama oluşumunun nedenler genetik ve çevresel olarak kategorize edilmektedir. Egzamaya neden olabilecek genetik faktörler, kişilerin aktarım yoluyla hastalık kazanması anlamına gelmektedir. Çevresel faktörler ise çocukluk döneminde yaşanan travmatik olaylar veya olumsuz yaşam koşulları olarak gösterilmektedir. Soğuk iklimlerde yaşıyor olmak veya yeterli düzeyde beslenememek, egzama oluşumunun nedenleri arasında yer almaktadır.

Atopik Dermatit (Egzama) Hangi Vücut Bölgelerinde Oluşur?

Atopik dermatit vücudun hemen hemen her bölgesinde oluşabilmektedir. Vücut bölgelerinin soğuğa ve rüzgâra daha fazla maruz kalan kısımları, egzama problemini daha fazla yaşamaktadır. Özellikle saç derisi gibi vücut bölgeleri, egzama probleminin en rahatsız edici yerleri olarak nitelendirilmektedir. Hangi bölgede olursa olsun egzama oluşumunun düzenli bir şekilde takip edilmesi ve uygun ürünlerle dindirilmesi gerekmektedir.

Atopik Dermatit (Egzama) Nasıl Tedavi Edilir?

Egzama kesin bir tedavi yöntemine sahip bir hastalık değildir. Egzama tedavilerinde genellikle oluşan semptomlar azaltılmaya çalışılmaktadır. Cilt bariyerinin korunması ve cilt yüzeyinin güçlendirilmesi, atopik dermatit tedavisinin önemli bir kısmını oluşturmaktadır. Maruderm bariyer onarıcı ve güçlendirici ceramide cilt bakım kremi, egzama tedavisinde kullanılan doğal içerikli bir ürün olarak tanımlanmaktadır.

Egzama tedavisinin diğer önemli parçası ise kaşıntı oluşumunun önlenmesidir. Yoğun kaşıntı, kişilerin günlük yaşamını olumsuz yönde etkilemektedir. Kaşıntı hissinin en aza indirilmesi için özel olarak formüle edilen kremler reçete edilerek hastaya verilmektedir. Bu sayede kişilerin egzamanın en zor semptomundan kurtulması sağlanmaktadır. Aşırı kaşıntı, cilt yüzeyinin tahriş edilmesine neden olduğu için hızlı bir şekilde giderilmelidir

Atopi Eğilimli Cilt Nedir?

Atopi eğilimli cilt, cilt yapısının aşırı kuru olması ve egzama oluşumuna eğilim göstermesi anlamına gelmektedir. Atopi eğilimli cilt yapısına sahip olan kişiler, dış etkenlerden daha hızlı zarar almaktadır. Rüzgâr, soğuk, sıcak, temas ve benzeri dış etkenler; cilt kuruluğu problemlerinin artmasına ve dolayısıyla egzama gelişmesine zemin hazırlamaktadır.

Atopi eğilimli ciltlerin düzenli bir şekilde nemlendirilmesi gerekmektedir. Cildin doğal nem dengesinin bozulması, atopi eğilimini hızlandırmaktadır. Maruderm hyalüronik asit nemlendirici yüz ve vücut bakım kremi, atopi eğilimini en aza indirmektedir. Hyalüronik asit, cilt yüzeyini besleyerek cilt kuruluğu problemlerinin önüne geçmektedir. Bu sayede cilt yapısı, atopiye karşı direnç geliştirmektedir.

Atopi Eğilimli Cilt Belirtileri

Atopi eğilimli ciltlerin, cilt kuruluğu ile beraberinde gelen pek çok belirtisi bulunmaktadır. Atopik dermatit belirtisi gösteren cilt yapılarının, dermatoloji uzmanları tarafından yürütülen tedavi yöntemlerine tâbi tutulması gerekmektedir. Atopi eğilimli cilt yapıları, uygun besleyici ürünlerle desteklenebilmekte ve oluşan belirtiler en aza indirilebilmektedir. Atopik eğilimli cilt belirtileri şunlardır:

  1. Cilt yüzeyinde aşırı kuruluk.
  2. Sık sık kızarma.
  3. Kış aylarında cilt yüzeyinin tahriş olması.
  4. Cilt yüzeyinde soyulma.
  5. Cilt dokusunun pullar halinde dökülmesi.
  6. Kaşıntı ve yanma hissi.

Atopi Eğilimli Ciltler Hangi Bakım Ürünlerini Kullanmalıdır?

Atopi eğilimli cilt yapıları, nemlendirici özelliği olan bakım ürünlerini daha sık kullanmalıdır. Özellikle C vitamini ve E vitamini içeren besleyici serumları, atopik dermatit oluşumunun önüne geçebilmektedir. Maruderm C vitamini ve Peptid Aydınlatıcı Cilt Bakım Serumu, cilt bariyerinin güçlenmesine onarılmasına yardımcı olmaktadır. Atopi eğilimli gösteren ciltler için oldukça yararlı etki göstermesi nedeniyle, kullanıcılar tarafından beğeniyle karşılanmaktadır.

Pelda Yalçınkaya

Merhabalar ben Pelda. Cilt bakımı ve güzellik alanına büyük bir ilgi duyuyor ve bu alanda aktif şekilde araştırmalar yapıyorum. Araştırmalarım ve deneyimlerim sonucunda öğrendiklerimi Maruderm aracılığıyla sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.Yorumlar (0)

Henüz Yorum Eklenmemiş.


Yorum Yapın

Lütfen zorunlu alanları doldurunuz. *

Erkeklere Özel Cilt Bakım Ürünleri Nasıl Seçilir?

Erkeklere Özel Cilt Bakım Ürünleri Nasıl Seçilir?

Cilt bakımı yalnızca kadınlar için gerekli olan bir durum değildir. Çünkü erkeklerin de ciltleri kuruyabiliyor, kırışabiliyor. Çeşitli cilt problemleri ile karşı karşıya kalan erkekler, erkeklere özel cilt bakım ürünleri kullanarak bu durumun önüne geçebiliyor. Erkeklere özel cilt bakım ürünleri sayesinde artık erkekler çok daha özgüvenli ve dinamik bir şekilde yaşamına devam edebiliyor.

Pürüzsüz Bir Cilt İçin En Etkili Yüz Temizleme Yöntemleri

Pürüzsüz Bir Cilt İçin En Etkili Yüz Temizleme Yöntemleri

Gün içerisinde; havadan, kullanılan ürünlerden ve sebum salgılanmasından dolayı, yüzde kir ve yağ tabakası oluşmaktadır. Hijyen ve cilt sağlığı için, yüzün rutin olarak temizlenmesi gerekmektedir. Etkili bir yüz temizliği gerçekleştirmek için, cilt tipine uygun yüz temizleme ürünleri kullanılmaktadır. Yüz temizleme rutini; cildin parlak ve sağlıklı görünmesini, akne oluşumlarını önlemeyi, siyah ve beyaz noktaları giderilmesini sağlamaktadır.

Yağlı Ciltlere Güneş Kremi Önerileri

Yağlı Ciltlere Güneş Kremi Önerileri

Vücut; cilt dokularını ve cilt bariyerini korumak adına, sebum adı verilen bir salgı üretmektedir. Sebum üretimi arttıkça, cilt tipi yağlı hale gelmektedir. Yağlı ciltlerin; büyük gözenekli, akneye yatkın, siyah ve beyaz noktaların bulunduğu cilt tipleri olduğu görülmektedir. Yağlı ciltler doğru bakım ve temizleme ürünleri kullanılarak, normal cilt tipine dönüştürülebilmektedir. Yağlı ciltlerin güneşin sebep olduğu leke ve akne gibi problemlere karşı korunması için, yağlı ciltlere uygun güneş kremleriyle desteklenmesi gerekmektedir.

Cilt Lekeleri Neden Oluşur ve Nasıl Tedavi Edilir?

Cilt Lekeleri Neden Oluşur ve Nasıl Tedavi Edilir?

Cilt lekeleri; genetik faktörler, UV ışınları, yaşlılık ve hamilelik gibi faktörlerden dolayı oluşabilmektedir. Leke karşıtı bakım ürünleri kullanmak; melanin üretimini azaltmakta, cilt lekelerinin koyuluğunu açmakta ve yoğunluğunu seyreltmektedir. Bu ürünlerin içeriklerinde bulunan; Arbutin, Niacinamide, Alzelik Asit gibi maddeler renk eşitsizliklerini gidermeye yardımcı olmaktadır. Leke karşıtı bakım ürünleri; serum, krem ve tonik formlarında bulunabilmektedir.

Micropigmentasyon Nedir?

Micropigmentasyon Nedir?

Micropigmentasyon işlemi; cilt lekeleri ve pigment kaybı gibi cilt sorunlarının, cilt renklendirme ile giderilmesi amacıyla uygulanmaktadır. Mikropigmentasyon kıl tekniği; dökülen kaş ve kirpiklerin, dolgun ve doğal bir kıl görünümüne ulaşması için sıkça tercih edilmektedir. Kişilerin; micropigmentasyon uygulanacak merkezi dikkatli seçmesi ve uygulama sonrası bakıma özen göstermesi, işlemin risklerini minimuma indirmekte ve kalıcılığını korumaktadır.

Microblading Nedir?

Microblading Nedir?

Kaşlar, birçok farklı nedenden kaynaklı olarak zaman içinde seyrelmekte ve dökülmektedir. Yanlış estetik işlemlere maruz kalmak ise, kaşlarda yeni kıl oluşumuna engel olmaktadır. Microblading uygulaması, kaybolan kaşların ve estetik güzelliğin yerine konmasına yardımcı olmaktadır. Özel uygulama tekniği sayesinde microblading; belirgin şekilli, dolgun ve doğal bir kaş görünümü sunmaktadır.

Cildinize Hangi Durumlarda Serum Bakımı Uygulanmalı?

Cildinize Hangi Durumlarda Serum Bakımı Uygulanmalı?

Bakım serumları, günümüzde birçok kişinin bakım rutinine dahil olmaktadır. Yüz bakım serumları; tek başına kullanıldığında gözle görülür değişiklikler yaratması zaman alsa da farklı bakım ürünleriyle desteklenerek kullanıldığında cilde büyük oranda katkı sağlamaktadır. Kişilerin cilt tiplerine ve ihtiyaçlarına göre, farklı bileşenlerle zenginleştirilen cilt bakım serumları; yoğun içerikleri sayesinde cilt üzerinde güçlü etkilere sahiptir.

El ve Ayak Bakımı İçin Çok Önemli Tüyolar

El ve Ayak Bakımı İçin Çok Önemli Tüyolar

El ve ayaklar, vücutta en çok kullanılan fakat bakımına en az özen gösterilen bölgeler olarak bilinmektedir. Oysa el ve ayak bakımını düzenli olarak uygulamak, yaşam kalitesini yükseltmektedir. Kişinin ihtiyaçları doğrultusunda ve düzenli olarak el ve ayak bakım kremi kullanması; gün içinde karşılaşılan birçok dış faktöre ve oluşabilecek cilt hastalıklarına karşı korunmasını sağlamaktadır.

Neden Yüz Kremi Kullanılması Gerektiğinin 5 Sebebi

Neden Yüz Kremi Kullanılması Gerektiğinin 5 Sebebi

Yüz kremleri; küresel çapta, insanlar tarafından en yaygın olarak tercih edilen cilt bakım ürünleridir. Çeşitli etken maddeler içermesi sayesinde birçok farklı cilt sorununa çözüm olabilmektedir. Yüz yapısına ve cildin ihtiyaçlarına özen gösterilerek seçilen yüz kremleri; yüzdeki kırışık ve yorgun görünümü yok ederek, sağlıklı ve canlı bir cilt görünümü sunmaktadır.

Hızlı Bronzlaşmak İçin Neler Yapılabilir?

Hızlı Bronzlaşmak İçin Neler Yapılabilir?

Bronzlaşmak, canlı ve sağlıklı bir cilt görünümüne kavuşmak için gerçekleştirilmektedir. Bronzlaşma süresinin kısa tutulması, güneşin zararlı etkilerine yoğun olarak maruz kalmayı önlemektedir. Bronzlaştırma sürecini hızlandırmak için, bronzlaştırıcı ürünler ve yöntemler uygulanabilmektedir. Zeytinyağı, kakao yağı, limon ve kahve gibi doğal ürünler kullanılarak da bronzlaşma gerçekleştirilebilmektedir. Güneşlenme süresinin kısa tutulması ve koruyucu ürünler kullanılması cilt sağlığı için önem taşımaktadır.

Kolay Kırılan Saçlar İçin Bakım Önerileri

Kolay Kırılan Saçlar İçin Bakım Önerileri

Saçlar; nemsizlik, şekillendirme işlemleri ve kimyasal kullanımı gibi sebeplerden dolayı kırılmaktadır. Saçların kırılmasını önlemek ve yıpranmış saçları onarmak için, saç bakım ürünleri kullanılmaktadır. Saç ve cilt tipine uygun, saç maskeleri ve bakım yağları; saça nem, esneklik ve güç kazandırmaktadır. Saç bakım işlemlerinden kalıcı sonuçlar elde edilebilmesi için; doğru ürünleri, düzenli olarak kullanmak gerekmektedir.

Yüz Serumu Nedir? Faydaları Nelerdir?

Yüz Serumu Nedir? Faydaları Nelerdir?

Yüz serumları; ciltteki kırışıklıkları, ince çizgileri ve lekeleri azaltmak ve cildin daha genç görünmesini sağlamak üzere formülize edilmektedir. Kişinin ihtiyaçlarına uygun yüz serumunu seçmesi ve cildine doğru bir şekilde uygulaması; cilt sağlığına katkıda bulunmakta ve cildin elastikliğini geri kazandırmaktadır. Ayrıca düzenli kullanım sonunda yüz serumları, ciltte sivilce ve akne oluşumu gibi enfeksiyonel rahatsızlıkları da önlemektedir.

Maruderm Blog; cilt, saç ve tırnak bakımı hakkında pek çok güzellik tüyosunu kullanıcılara sunmak amacıyla içerik üretmektedir. Doğanın saf ve eşsiz güzelliklerini cilt bakım sektörüyle buluşturan Maruderm, tamamını Fransa'dan getirdiği hammaddelerle cilt bakım ürünleri ve yüz serumları hazırlamaktadır.

Cilt Bakım Tüyoları

Cilt bakımı hem kadınlar hem de erkekler açısından büyük önem taşımaktadır. Sağlıklı ve canlı bir cilt görünümüne sahip olmak için dikkat edilmesi gereken cilt bakım tüyoları şunlardır:

  1. İyi bir cilt bakımı en temelde temizlik adımıyla başlamalıdır. İlk adımda cilt; temizleyici jel veya temizleyici su yardımıyla kirden ve ölü deriden arındırılmalıdır.
  2. İkinci adımda cilde tonik uygulanmalı ve gözeneklerde kalan makyaj ve kir kalıntıları derinlemesine temizlenmelidir.
  3. Cildin nem ihtiyacının karşılanması ve çeşitli cilt problemlerinin giderilmesi için yüz serumları kullanılmalıdır. Yüz serumu seçerken cilt tipine ve cildin ihtiyaç duyduğu bakım türüne dikkat edilmelidir.
  4. Son adımda ise cilt; iyi bir nemlendirici yardımıyla nemlendirilmeli ve güneş kremi sürülmelidir.

Dört mevsim boyunca gündüz saatlerinde dışarı çıkmadan önce güneş kremi kullanılmalıdır. Bakım gece saatlerinde yapılıyor ise nemlendirme adımıyla sonlandırılmalıdır.

 

Devamını Oku..