quick-info

MARUDERM

güvenli ödeme yöntemleri

Arayacağınız kelimeyi yazınız ve enter tuşuna basınız

Tırnaktaki Renk Değişikliği Ne Anlama Gelir?

Tırnaktaki Renk Değişikliği Ne Anlama Gelir?

Tırnaktaki Renk Değişikliği Ne Anlama Gelir?

Tırnaktaki renk değişikliği, çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilmekte ve bazı kronik hastalıkların habercisi olabilmektedir. Tırnak yüzeyindeki beyazlaşma, sararma, morarma veya kızarma gibi durumalar; tırnakta renk değişikliği çeşitleri olarak sıralanmaktadır. Bu renk değişikliği problemini sürekli olarak yaşayan kişilerin, uzman doktorlardan yardım alması gerekmektedir.

Tırnak yüzeyinde görülen renk değişiklikleri, vitamin ve mineral eksikliği gibi nedenlerle de ortaya çıkabilmektedir. Özellikle kalsiyum mineralinin vücuda yeteri kadar alınmaması, tırnak yüzeyinin beyazlaşmasına ve tırnak sertliğinin azalmasına neden olmaktadır. Bu ve benzeri kozmetik problemlerin engellenmesi için vitamin ve mineral alımına dikkat etmek gerekmektedir.

Tırnaktaki Renk Değişikliği Nedir?

Tırnak yüzeyindeki renk değişiklikleri, kişilerin estetik tırnak görünümüne sahip olmasını engellemektedir. Çeşitli nedenlerle ortaya çıkan bu durum, tırnak yüzeyinin sararmasına veya kızarmasına neden olabilmektedir. Yaygın olarak görülen tırnak beyazlaşması; vücut sistemlerindeki kalsiyum mineralinin azlığına dikkat çekmektedir.

Tırnak bölgesine alınan darbeler veya tırnakların herhangi bir yere sıkışması da tırnak yüzeyinde renk değişikliği oluşturabilmektedir. Morarma veya kızarma ile süregelen bu kazalar, tırnak yatağının üzün süre hasarlı kalmasına ve kişilerin ciddi düzeyde acı çekmesine neden olmaktadır.

Tırnaktaki Renk Değişikliği Neden Olur?

Estetik bütünlüğün bir parçası olan tırnak yapıları, bazı nedenlerden dolayı hasar alabilmekte veya renk değişikliği gibi durumlar yaşayabilmektedir. Tırnaklar, tüm vücut sistemleriyle doğrudan bağlantı kurmakta ve bazı hastalıkların tırnak bölgesine sirayet ettiği görülmektedir. Tırnak yüzeyindeki renk değişiklikleri çoğu zaman normal kabul edilse de bazı hastalıkların belirtisi olabilmektedir.

Kansızlık ve demir eksikliği gibi durumlarda, tırnak yapısının incelediği görülmektedir. İncelmeye bağlı olarak hassaslaşan ve en ufak bir darbede dahi kırılabilen tırnaklar, kişilerin yaşam kalitesi üzerinde olumsuz etki göstermektedir. Tırnak problemlerinin yaşanmaması adına, kişilerin uzman doktorlar tarafından yürütülen takviye edici tedavilerden yararlanması gerekmektedir.

Tırnaktaki renk değişikliğinin bir diğer önemli sebebi ise tırnak yüzeyine yapılan kozmetik uygulamalardır. Sürekli olarak oje ve aseton kullanmak, tırnak dokularının tahrip olmasına ve renk değişikliği yaşamasına neden olmaktadır. Kalitesiz oje ve yoğun aseton kullanımı nedeniyle ortaya çıkan tırnak kırılması, kişilerin yaşam kalitesi üzerinde olumsuz etki göstermektedir.

Tırnaktaki Renk Değişikliğine Sebebiyet Veren Faktörler

Tırnaktaki renk değişikliğine sebebiyet veren faktörler, çoğu zaman dış etkenlerden kaynak alsa da; bazı durumlarda kronik bir hastalığın belirtisi olabilmektedir. Tırnak pigmentasyonunun bozulması veya tırnak yatağının kanaması anlamına gelen tırnaktaki renk değişikliği şu sebeplerden dolayı ortaya çıkabilmektedir:

  1. Oje Kullanımı

Oje, tırnak yüzeyine sürekli olarak uygulandığında; tırnakların hava almasına engel olmakta ve sararma gibi yan etkiler oluşturmaktadır. Ojenin kalın ve hava geçirmeyen dokusu nedeniyle, tırnak yüzeyi günlerce kapalı kalmaktadır. Bu durum, tırnaktaki renk değişikliği probleminin sık görülen sebeplerinden biri olarak nitelendirilmektedir.

Oje kullanımının beraberinde gelen aseton kullanımı ise tırnak kimyasının tamamen bozulmasına neden olmaktadır. Aseton, içerdiği yoğun tiner ve kimyasal maddeler nedeniyle; tırnak yüzeyini derin bir şekilde tahriş etmektedir. Aseton nedeniyle oluşan aşınma, tırnak yüzeyinin renk değiştirmesine neden olmaktadır.

  1. Protez Tırnak Kullanımı

Protez tırnak, çoğu kadın tarafından tercih edilmekte ve mükemmel bir kozmetik ürün olarak nitelendirilmektedir. Tırnakların istenilen uzunlukta ve istenilen yapıda olmasını sağlayan protez işlemi, tırnak yapısına hasar veren pek çok kimyasal ürün ile yapılmaktadır.

Tırnak yapıştırıcısı ve protez maddesi, tırnak yüzeyinin kimyasal olarak değişmesine neden olmaktadır. Protez tırnak nedeniyle oluşan tahribat, söz konusu bölgenin renk değiştirmesine yol açmaktadır. Protez tırnak, estetik görünüşü nedeniyle sıklıkla tercih edilse de; tırnak yapısına ciddi düzeyde zarar vermektedir.

  1. Vitamin ve Mineral Eksikliği

Vitamin ve mineral eksikliği, tırnak problemleri de dâhil olmak üzere pek çok sağlık problemine zemin hazırlamaktadır. Vücut sistemlerinin daha aktif çalışmasına olanak tanıyan vitamin ve minerallerin, vücut bünyesine yeteri kadar alınmaması; çeşitli sağlık problemlerinin hız kazanmasına neden olmaktadır.

Kalsiyum ev çinko gibi mineraller, vücut içerisine yeteri kadar alınmadığında; tırnaktaki renk değişikliğinin ana nedeni olabilmektedir. Vitamin ve mineral açısından zengin olan besinleri daha sık tüketmek ve gerektiği durumlarda takviye ürün kullanmak, tırnak sağlığının korunması açısından önem arz etmektedir.

  1. Tırnak Yüzeyine Darbe Almak

Tırnak yüzeyine sert bir cisimle darbe almak veya tırnakları herhangi bir yere sıkıştırmak; tırnak yatağının kanamasına ve morarmasına neden olmaktadır. Aniden karşılaşılan bu kazalar, kişilerin uzun süre tırnak acısı çekmesine ve tırnak bölgesinin uzun süre hasarlı kalmasına yol açmaktadır.

Tırnak yüzeyine alınan darbeler, tırnak çıkması gibi sorunlara da sebebiyet vermektedir. Darbe nedeniyle işlevsel özelliğini yitiren ve rengi değişen tırnaklar, zaman içerisinde tırnak yatağından ayrılmakta ve kopup düşmektedir.

  1. Kronik Hastalıklar

Tırnaktaki renk değişikliği, bazı kronik hastalıkların habercisi olabilmektedir. Örneğin tırnaktaki siyah renk, tırnak yatağında gelişen malign melanom adlı tümörün en önemli belirtisi olarak gösterilmektedir. Tırnakta oluşan bu renk değişikliği veya şekil bozukluğu gibi durumların, en kısa sürede doktor tarafından incelenmesi gerekmektedir.

Tırnak yüzeyindeki sararma ise genellikle sedef hastalığı yaşayan kişilerde görülmektedir. Bazı durumlarda sigara kullanımı nedeniyle de ortaya çıkabilen bu renk değişikliğinin, daha ciddi sonuçlara neden olmaması için en hızlı şekilde doktora kontrolünde tedavi edilmesi gerekmektedir.


Yorumlar (0)

Henüz Yorum Eklenmemiş.


Yorum Yapın

Lütfen zorunlu alanları doldurunuz. *

Kuru Ciltlerin Bakımı Nasıl Olmalıdır? En iyi Nemlendirici ve Serum Hangisidir?

Kuru Ciltlerin Bakımı Nasıl Olmalıdır? En iyi Nemlendirici ve Serum Hangisidir?

Kuru cilt yapısına sahip olan kişiler; yaygın görülen cilt problemlerini daha sık yaşamaktadır. Soğuk hava ve güneş ışınları gibi faktörlerden daha fazla etkilenen kuru cilt, kişilerin günlük yaşam kalitelerini büyük ölçüde düşürmektedir. Sağlıklı beslenme alışkanlıklarına sahip olmak ve günlük olarak en az iki litre kadar su içmek; cilt kuruluğu problemlerinin azalmasına yardımcı olmaktadır.

Bölgesel Zayıflamak Mümkün mü?

Bölgesel Zayıflamak Mümkün mü?

Vücudun belli bölgeleri diğer kısımlara oranla yağlanmaya daha yatkındır. Karın çevresi, basen ve kol bölgeleri yoğun yağ birikimi olan bölgelerdir. Bu bölgelerde zayıflama ve incelmeyi sağlamak için pek çok yöntem kullanılmaktadır. Soğuk lipoliz, liposuction, radyo frekans, mezoterapi, karboksiterapi, ultrashape bu yöntemlerden bazılarıdır. Yalnızca diyet yaparak bölgesel yağ yakmak mümkün değildir. Kişiye özgü bir diyet, egzersiz programı ve bölgesel incelme uygulamaları yardımıyla lokal yağlanmadan kurtulmak mümkündür.

Cilt Bakım Fiyatları Ne Kadar?

Cilt Bakım Fiyatları Ne Kadar?

Cilt bakımı, cildin ihtiyaç duyduğu bileşenlerin cilde nüfuz etmesini sağlayarak; sağlıklı, canlı ve parlak bir cilt görünümüne kavuşmaya yardımcı olmaktadır. Medikal olarak ya da evdeki ürünlerle uygulanabilen cilt bakımları, doğru ve düzenli bir şekilde yapıldığında etkili sonuçlar vermektedir. Medikal işlemler, özel solüsyonlar ve ileri teknoloji ürünlerle uygulanırken evde yapılan cilt bakımlarında çeşitli bakım ürünleri kullanılmaktadır. Cilt bakımı fiyatları da yapılan uygulamaya ve kullanılan ürünlere göre değişiklik göstermektedir.

Kaş Gürleştirmek İçin Yapılması Gerekenler

Kaş Gürleştirmek İçin Yapılması Gerekenler

Kaş dökülmesi dönemsel ya da sürekli olarak görülebilen bir cilt problemidir. Oluşum şekline ve sürecine göre kendi kendine düzelebildiği gibi tedavi süreci de gerektirebilmektedir. Hormonal dengesizlikler, yanlış beslenme, menopoz, stres ve buna benzer pek çok etken kaş dökülmesine neden olabilmektedir. Genel olarak evde uygulanabilen yöntemlerle tedavisi mümkündür. Sarımsak, zeytinyağı, badem yağı, hindistan cevizi yağı, aloe vera jeli ve c vitamini gibi pek çok içerik kaşların gürleşmesine, sıklaşmasına ve uzamasına katkı sağlamaktadır. 

Cilt Ampulleri Hangi Cilt Sorununda Kullanılır?

Cilt Ampulleri Hangi Cilt Sorununda Kullanılır?

Cilt bakım ampulleri, ciltte aniden ortaya çıkan problemlerin kısa sürede çözülmesi için kullanılan yoğunlaştırılmış minik serumlardır. Pek çok cilt probleminde etkilidir. Hızlı sonuçlar vermektedir. Özellikle cildin yenilenmesi, yaşlılık belirtilerinin ortadan kalkması ve cilt bariyerinin yenilenmesi için kullanılmaktadır. Haftada birkaç kez ya da ayda birkaç kez olacak şekilde dairesel hareketlerle masaj yapar gibi uygulanmaktadır.

Kadınlar Cilt Bakımlarında Nelere Dikkat Etmeli?

Kadınlar Cilt Bakımlarında Nelere Dikkat Etmeli?

Cilt bakımı; cilt tipine uygun ürünlerle cildin temizlenmesi ve nemlendirilmesi işlemidir. Cilt bakımı yapılırken dikkat edilmesi gereken pek çok husus bulunmaktadır. Bilinçsizce yapılan cilt bakımı faydadan çok zarara yol açmaktadır. Bu nedenle cilt analizi yapıldıktan sonra uygun ürünler seçilmesi ve işlem sırasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Düzenli olarak güneş kremi kullanmak, makyajla uyumamak ve cildin temiz ve nemli kalmasına önem vermek cilt bakım rutininin en önemli adımları arasında yer almaktadır.

Cilt Bakım Rutini Nasıl Olmalıdır?

Cilt Bakım Rutini Nasıl Olmalıdır?

Cilt bakım rutini, kişilerin cilt yapılarına uygun olan ürünleri düzenli olarak kullanmaları olarak tanımlanmaktadır. Cilt bakım rutinin, doğal ve besleyici ürünlerle yürütülmesi; cildin uzun vadede daha sağlıklı ve genç görünmesine yardımcı olmaktadır. Temizleme, tonik, peeling ve serum basamaklarından oluşan cilt bakım rutini; kişilerin özgüven kazanmasına ve ruhsal anlamda daha iyi hissetmesine olanak tanımaktadır.

Tırnaktaki Renk Değişikliği Ne Anlama Gelir?

Tırnaktaki Renk Değişikliği Ne Anlama Gelir?

Tırnaktaki renk değişikliği; çeşitli dış etkenler nedeniyle ortaya çıkabileceği gibi bazı kronik hastalıkların da habercisi olabilmektedir. Özellikle kalsiyum ve çinko gibi kemik ve tırnak yapısı üzerinde etkili olan minerallerin, vücut bünyesine yeteri kadar alınmaması da; tırnak yüzeyindeki renk değişikliğine sebebiyet vermektedir. Tırnak yüzeyinde morarma, sararma veya kızarma ile süregelen bu rahatsızlığın; uzman bir doktor tarafından detaylı bir şekilde incelenmesi gerekmektedir.

Sebum Nedir? Ciltte Ne İşe Yarar?

Sebum Nedir? Ciltte Ne İşe Yarar?

Sebum, vücut sistemlerinin tümünde üretilmekte ve cilt yüzeyinin dış etkenlere karşı daha dayanıklı olmasına yardımcı olmaktadır. Çeşitli nedenlerle dengesizleşen sebum üretimi, kişilerin cilt ve saç yağlanması gibi olumsuz problemleri daha sık yaşamasına neden olmaktadır. Sebum üretiminin dengelenmesi için sağlıklı beslenme alışkanlıklarına geri dönülmesi ve düzenli olarak cilt bakımı yapılması gerekmektedir.

Jojoba Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

Jojoba Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

Simmondsia chinensis bitkisinin özlerinden elde edilen jojoba yağı, cilt ve saç yapısı üzerindeki iyileştirici etkisi nedeniyle; güzellik sektörünün vazgeçilmez ürünleri arasında yer almaktadır. Jojoba yağının saça faydaları; saç kepeğini azaltma, saç tellerini onarma, saç dökülmesini en aza indirme ve saç tellerinin parlaklığını arttırma olarak sıralanmaktadır. Saç bakım ürünü olarak kullanılan jojoba yağı, kişilerin daha dolgun ve hacimli saçlara sahip olmasına yardımcı olmaktadır.

Saç Vitamini Nedir ve Ne İşe Yarar?

Saç Vitamini Nedir ve Ne İşe Yarar?

Saç vitaminleri, ideal kalınlıkta ve ışıldayan yapıda saç tellerine sahip olmanın altın anahtarı olarak görülmektedir. Saç bakımı için vitamin ve mineral takviyesi almak, kişilerin daha canlı ve gür saçlara sahip olmasına yardımcı olmaktadır. Doğal besinler veya takviye ürünler aracılığıyla vücuda giren; A, E, C, H ve B12 vitaminleri, saç sağlığının gelişmesine katkı sağlayan vitaminler olarak sıralanmaktadır.

Kaş Pudralama Nedir ve Ne İşe Yarar?

Kaş Pudralama Nedir ve Ne İşe Yarar?

Kaş pudralama, güzellik uzmanları tarafından uygulanan ve kişilerin daha dolgun kaşlara sahip olmasını sağlayan bir tekniktir. Bu işlem; kaş derisinin en üst tabakası olan epidermise, bitkisel bir boya enjekte ederek yapılmaktadır. İşlem esnasında kullanılan mikro iğneler, kaş dokularına hiçbir şekilde zarar vermemektedir. Son derece kolay, hızlı ve zararsız bir işlem olan kaş pudralama; kişilerin doğal kaş görünümünü, kalıcı bir şekilde elde etmelerine olanak tanımaktadır.

Maruderm Blog; cilt, saç ve tırnak bakımı hakkında pek çok güzellik tüyosunu kullanıcılara sunmak amacıyla içerik üretmektedir. Doğanın saf ve eşsiz güzelliklerini cilt bakım sektörüyle buluşturan Maruderm, tamamını Fransa'dan getirdiği hammaddelerle cilt bakım ürünleri ve yüz serumları hazırlamaktadır.

Cilt Bakım Tüyoları

Cilt bakımı hem kadınlar hem de erkekler açısından büyük önem taşımaktadır. Sağlıklı ve canlı bir cilt görünümüne sahip olmak için dikkat edilmesi gereken cilt bakım tüyoları şunlardır:

  1. İyi bir cilt bakımı en temelde temizlik adımıyla başlamalıdır. İlk adımda cilt; temizleyici jel veya temizleyici su yardımıyla kirden ve ölü deriden arındırılmalıdır.
  2. İkinci adımda cilde tonik uygulanmalı ve gözeneklerde kalan makyaj ve kir kalıntıları derinlemesine temizlenmelidir.
  3. Cildin nem ihtiyacının karşılanması ve çeşitli cilt problemlerinin giderilmesi için yüz serumları kullanılmalıdır. Yüz serumu seçerken cilt tipine ve cildin ihtiyaç duyduğu bakım türüne dikkat edilmelidir.
  4. Son adımda ise cilt; iyi bir nemlendirici yardımıyla nemlendirilmeli ve güneş kremi sürülmelidir.

Dört mevsim boyunca gündüz saatlerinde dışarı çıkmadan önce güneş kremi kullanılmalıdır. Bakım gece saatlerinde yapılıyor ise nemlendirme adımıyla sonlandırılmalıdır.

 

Devamını Oku..