Arayacağınız kelimeyi yazınız ve enter tuşuna basınız

Tırnaktaki Renk Değişikliği Ne Anlama Gelir?

Tırnaktaki Renk Değişikliği Ne Anlama Gelir?

Tırnaktaki Renk Değişikliği Ne Anlama Gelir?

Tırnaktaki renk değişikliği, çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilmekte ve bazı kronik hastalıkların habercisi olabilmektedir. Tırnak yüzeyindeki beyazlaşma, sararma, morarma veya kızarma gibi durumalar; tırnakta renk değişikliği çeşitleri olarak sıralanmaktadır. Bu renk değişikliği problemini sürekli olarak yaşayan kişilerin, uzman doktorlardan yardım alması gerekmektedir.

Tırnak yüzeyinde görülen renk değişiklikleri, vitamin ve mineral eksikliği gibi nedenlerle de ortaya çıkabilmektedir. Özellikle kalsiyum mineralinin vücuda yeteri kadar alınmaması, tırnak yüzeyinin beyazlaşmasına ve tırnak sertliğinin azalmasına neden olmaktadır. Bu ve benzeri kozmetik problemlerin engellenmesi için vitamin ve mineral alımına dikkat etmek gerekmektedir.

Tırnaktaki Renk Değişikliği Nedir?

Tırnak yüzeyindeki renk değişiklikleri, kişilerin estetik tırnak görünümüne sahip olmasını engellemektedir. Çeşitli nedenlerle ortaya çıkan bu durum, tırnak yüzeyinin sararmasına veya kızarmasına neden olabilmektedir. Yaygın olarak görülen tırnak beyazlaşması; vücut sistemlerindeki kalsiyum mineralinin azlığına dikkat çekmektedir.

Tırnak bölgesine alınan darbeler veya tırnakların herhangi bir yere sıkışması da tırnak yüzeyinde renk değişikliği oluşturabilmektedir. Morarma veya kızarma ile süregelen bu kazalar, tırnak yatağının üzün süre hasarlı kalmasına ve kişilerin ciddi düzeyde acı çekmesine neden olmaktadır.

Tırnaktaki Renk Değişikliği Neden Olur?

Estetik bütünlüğün bir parçası olan tırnak yapıları, bazı nedenlerden dolayı hasar alabilmekte veya renk değişikliği gibi durumlar yaşayabilmektedir. Tırnaklar, tüm vücut sistemleriyle doğrudan bağlantı kurmakta ve bazı hastalıkların tırnak bölgesine sirayet ettiği görülmektedir. Tırnak yüzeyindeki renk değişiklikleri çoğu zaman normal kabul edilse de bazı hastalıkların belirtisi olabilmektedir.

Kansızlık ve demir eksikliği gibi durumlarda, tırnak yapısının incelediği görülmektedir. İncelmeye bağlı olarak hassaslaşan ve en ufak bir darbede dahi kırılabilen tırnaklar, kişilerin yaşam kalitesi üzerinde olumsuz etki göstermektedir. Tırnak problemlerinin yaşanmaması adına, kişilerin uzman doktorlar tarafından yürütülen takviye edici tedavilerden yararlanması gerekmektedir.

Tırnaktaki renk değişikliğinin bir diğer önemli sebebi ise tırnak yüzeyine yapılan kozmetik uygulamalardır. Sürekli olarak oje ve aseton kullanmak, tırnak dokularının tahrip olmasına ve renk değişikliği yaşamasına neden olmaktadır. Kalitesiz oje ve yoğun aseton kullanımı nedeniyle ortaya çıkan tırnak kırılması, kişilerin yaşam kalitesi üzerinde olumsuz etki göstermektedir.

Tırnaktaki Renk Değişikliğine Sebebiyet Veren Faktörler

Tırnaktaki renk değişikliğine sebebiyet veren faktörler, çoğu zaman dış etkenlerden kaynak alsa da; bazı durumlarda kronik bir hastalığın belirtisi olabilmektedir. Tırnak pigmentasyonunun bozulması veya tırnak yatağının kanaması anlamına gelen tırnaktaki renk değişikliği şu sebeplerden dolayı ortaya çıkabilmektedir:

  1. Oje Kullanımı

Oje, tırnak yüzeyine sürekli olarak uygulandığında; tırnakların hava almasına engel olmakta ve sararma gibi yan etkiler oluşturmaktadır. Ojenin kalın ve hava geçirmeyen dokusu nedeniyle, tırnak yüzeyi günlerce kapalı kalmaktadır. Bu durum, tırnaktaki renk değişikliği probleminin sık görülen sebeplerinden biri olarak nitelendirilmektedir.

Oje kullanımının beraberinde gelen aseton kullanımı ise tırnak kimyasının tamamen bozulmasına neden olmaktadır. Aseton, içerdiği yoğun tiner ve kimyasal maddeler nedeniyle; tırnak yüzeyini derin bir şekilde tahriş etmektedir. Aseton nedeniyle oluşan aşınma, tırnak yüzeyinin renk değiştirmesine neden olmaktadır.

  1. Protez Tırnak Kullanımı

Protez tırnak, çoğu kadın tarafından tercih edilmekte ve mükemmel bir kozmetik ürün olarak nitelendirilmektedir. Tırnakların istenilen uzunlukta ve istenilen yapıda olmasını sağlayan protez işlemi, tırnak yapısına hasar veren pek çok kimyasal ürün ile yapılmaktadır.

Tırnak yapıştırıcısı ve protez maddesi, tırnak yüzeyinin kimyasal olarak değişmesine neden olmaktadır. Protez tırnak nedeniyle oluşan tahribat, söz konusu bölgenin renk değiştirmesine yol açmaktadır. Protez tırnak, estetik görünüşü nedeniyle sıklıkla tercih edilse de; tırnak yapısına ciddi düzeyde zarar vermektedir.

  1. Vitamin ve Mineral Eksikliği

Vitamin ve mineral eksikliği, tırnak problemleri de dâhil olmak üzere pek çok sağlık problemine zemin hazırlamaktadır. Vücut sistemlerinin daha aktif çalışmasına olanak tanıyan vitamin ve minerallerin, vücut bünyesine yeteri kadar alınmaması; çeşitli sağlık problemlerinin hız kazanmasına neden olmaktadır.

Kalsiyum ev çinko gibi mineraller, vücut içerisine yeteri kadar alınmadığında; tırnaktaki renk değişikliğinin ana nedeni olabilmektedir. Vitamin ve mineral açısından zengin olan besinleri daha sık tüketmek ve gerektiği durumlarda takviye ürün kullanmak, tırnak sağlığının korunması açısından önem arz etmektedir.

  1. Tırnak Yüzeyine Darbe Almak

Tırnak yüzeyine sert bir cisimle darbe almak veya tırnakları herhangi bir yere sıkıştırmak; tırnak yatağının kanamasına ve morarmasına neden olmaktadır. Aniden karşılaşılan bu kazalar, kişilerin uzun süre tırnak acısı çekmesine ve tırnak bölgesinin uzun süre hasarlı kalmasına yol açmaktadır.

Tırnak yüzeyine alınan darbeler, tırnak çıkması gibi sorunlara da sebebiyet vermektedir. Darbe nedeniyle işlevsel özelliğini yitiren ve rengi değişen tırnaklar, zaman içerisinde tırnak yatağından ayrılmakta ve kopup düşmektedir.

  1. Kronik Hastalıklar

Tırnaktaki renk değişikliği, bazı kronik hastalıkların habercisi olabilmektedir. Örneğin tırnaktaki siyah renk, tırnak yatağında gelişen malign melanom adlı tümörün en önemli belirtisi olarak gösterilmektedir. Tırnakta oluşan bu renk değişikliği veya şekil bozukluğu gibi durumların, en kısa sürede doktor tarafından incelenmesi gerekmektedir.

Tırnak yüzeyindeki sararma ise genellikle sedef hastalığı yaşayan kişilerde görülmektedir. Bazı durumlarda sigara kullanımı nedeniyle de ortaya çıkabilen bu renk değişikliğinin, daha ciddi sonuçlara neden olmaması için en hızlı şekilde doktora kontrolünde tedavi edilmesi gerekmektedir.

Pelda Yalçınkaya

Merhabalar ben Pelda. Cilt bakımı ve güzellik alanına büyük bir ilgi duyuyor ve bu alanda aktif şekilde araştırmalar yapıyorum. Araştırmalarım ve deneyimlerim sonucunda öğrendiklerimi Maruderm aracılığıyla sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.Yorumlar (0)

Henüz Yorum Eklenmemiş.


Yorum Yapın

Lütfen zorunlu alanları doldurunuz. *

Erkeklere Özel Cilt Bakım Ürünleri Nasıl Seçilir?

Erkeklere Özel Cilt Bakım Ürünleri Nasıl Seçilir?

Cilt bakımı yalnızca kadınlar için gerekli olan bir durum değildir. Çünkü erkeklerin de ciltleri kuruyabiliyor, kırışabiliyor. Çeşitli cilt problemleri ile karşı karşıya kalan erkekler, erkeklere özel cilt bakım ürünleri kullanarak bu durumun önüne geçebiliyor. Erkeklere özel cilt bakım ürünleri sayesinde artık erkekler çok daha özgüvenli ve dinamik bir şekilde yaşamına devam edebiliyor.

Pürüzsüz Bir Cilt İçin En Etkili Yüz Temizleme Yöntemleri

Pürüzsüz Bir Cilt İçin En Etkili Yüz Temizleme Yöntemleri

Gün içerisinde; havadan, kullanılan ürünlerden ve sebum salgılanmasından dolayı, yüzde kir ve yağ tabakası oluşmaktadır. Hijyen ve cilt sağlığı için, yüzün rutin olarak temizlenmesi gerekmektedir. Etkili bir yüz temizliği gerçekleştirmek için, cilt tipine uygun yüz temizleme ürünleri kullanılmaktadır. Yüz temizleme rutini; cildin parlak ve sağlıklı görünmesini, akne oluşumlarını önlemeyi, siyah ve beyaz noktaları giderilmesini sağlamaktadır.

Yağlı Ciltlere Güneş Kremi Önerileri

Yağlı Ciltlere Güneş Kremi Önerileri

Vücut; cilt dokularını ve cilt bariyerini korumak adına, sebum adı verilen bir salgı üretmektedir. Sebum üretimi arttıkça, cilt tipi yağlı hale gelmektedir. Yağlı ciltlerin; büyük gözenekli, akneye yatkın, siyah ve beyaz noktaların bulunduğu cilt tipleri olduğu görülmektedir. Yağlı ciltler doğru bakım ve temizleme ürünleri kullanılarak, normal cilt tipine dönüştürülebilmektedir. Yağlı ciltlerin güneşin sebep olduğu leke ve akne gibi problemlere karşı korunması için, yağlı ciltlere uygun güneş kremleriyle desteklenmesi gerekmektedir.

Cilt Lekeleri Neden Oluşur ve Nasıl Tedavi Edilir?

Cilt Lekeleri Neden Oluşur ve Nasıl Tedavi Edilir?

Cilt lekeleri; genetik faktörler, UV ışınları, yaşlılık ve hamilelik gibi faktörlerden dolayı oluşabilmektedir. Leke karşıtı bakım ürünleri kullanmak; melanin üretimini azaltmakta, cilt lekelerinin koyuluğunu açmakta ve yoğunluğunu seyreltmektedir. Bu ürünlerin içeriklerinde bulunan; Arbutin, Niacinamide, Alzelik Asit gibi maddeler renk eşitsizliklerini gidermeye yardımcı olmaktadır. Leke karşıtı bakım ürünleri; serum, krem ve tonik formlarında bulunabilmektedir.

Micropigmentasyon Nedir?

Micropigmentasyon Nedir?

Micropigmentasyon işlemi; cilt lekeleri ve pigment kaybı gibi cilt sorunlarının, cilt renklendirme ile giderilmesi amacıyla uygulanmaktadır. Mikropigmentasyon kıl tekniği; dökülen kaş ve kirpiklerin, dolgun ve doğal bir kıl görünümüne ulaşması için sıkça tercih edilmektedir. Kişilerin; micropigmentasyon uygulanacak merkezi dikkatli seçmesi ve uygulama sonrası bakıma özen göstermesi, işlemin risklerini minimuma indirmekte ve kalıcılığını korumaktadır.

Microblading Nedir?

Microblading Nedir?

Kaşlar, birçok farklı nedenden kaynaklı olarak zaman içinde seyrelmekte ve dökülmektedir. Yanlış estetik işlemlere maruz kalmak ise, kaşlarda yeni kıl oluşumuna engel olmaktadır. Microblading uygulaması, kaybolan kaşların ve estetik güzelliğin yerine konmasına yardımcı olmaktadır. Özel uygulama tekniği sayesinde microblading; belirgin şekilli, dolgun ve doğal bir kaş görünümü sunmaktadır.

Cildinize Hangi Durumlarda Serum Bakımı Uygulanmalı?

Cildinize Hangi Durumlarda Serum Bakımı Uygulanmalı?

Bakım serumları, günümüzde birçok kişinin bakım rutinine dahil olmaktadır. Yüz bakım serumları; tek başına kullanıldığında gözle görülür değişiklikler yaratması zaman alsa da farklı bakım ürünleriyle desteklenerek kullanıldığında cilde büyük oranda katkı sağlamaktadır. Kişilerin cilt tiplerine ve ihtiyaçlarına göre, farklı bileşenlerle zenginleştirilen cilt bakım serumları; yoğun içerikleri sayesinde cilt üzerinde güçlü etkilere sahiptir.

El ve Ayak Bakımı İçin Çok Önemli Tüyolar

El ve Ayak Bakımı İçin Çok Önemli Tüyolar

El ve ayaklar, vücutta en çok kullanılan fakat bakımına en az özen gösterilen bölgeler olarak bilinmektedir. Oysa el ve ayak bakımını düzenli olarak uygulamak, yaşam kalitesini yükseltmektedir. Kişinin ihtiyaçları doğrultusunda ve düzenli olarak el ve ayak bakım kremi kullanması; gün içinde karşılaşılan birçok dış faktöre ve oluşabilecek cilt hastalıklarına karşı korunmasını sağlamaktadır.

Neden Yüz Kremi Kullanılması Gerektiğinin 5 Sebebi

Neden Yüz Kremi Kullanılması Gerektiğinin 5 Sebebi

Yüz kremleri; küresel çapta, insanlar tarafından en yaygın olarak tercih edilen cilt bakım ürünleridir. Çeşitli etken maddeler içermesi sayesinde birçok farklı cilt sorununa çözüm olabilmektedir. Yüz yapısına ve cildin ihtiyaçlarına özen gösterilerek seçilen yüz kremleri; yüzdeki kırışık ve yorgun görünümü yok ederek, sağlıklı ve canlı bir cilt görünümü sunmaktadır.

Hızlı Bronzlaşmak İçin Neler Yapılabilir?

Hızlı Bronzlaşmak İçin Neler Yapılabilir?

Bronzlaşmak, canlı ve sağlıklı bir cilt görünümüne kavuşmak için gerçekleştirilmektedir. Bronzlaşma süresinin kısa tutulması, güneşin zararlı etkilerine yoğun olarak maruz kalmayı önlemektedir. Bronzlaştırma sürecini hızlandırmak için, bronzlaştırıcı ürünler ve yöntemler uygulanabilmektedir. Zeytinyağı, kakao yağı, limon ve kahve gibi doğal ürünler kullanılarak da bronzlaşma gerçekleştirilebilmektedir. Güneşlenme süresinin kısa tutulması ve koruyucu ürünler kullanılması cilt sağlığı için önem taşımaktadır.

Kolay Kırılan Saçlar İçin Bakım Önerileri

Kolay Kırılan Saçlar İçin Bakım Önerileri

Saçlar; nemsizlik, şekillendirme işlemleri ve kimyasal kullanımı gibi sebeplerden dolayı kırılmaktadır. Saçların kırılmasını önlemek ve yıpranmış saçları onarmak için, saç bakım ürünleri kullanılmaktadır. Saç ve cilt tipine uygun, saç maskeleri ve bakım yağları; saça nem, esneklik ve güç kazandırmaktadır. Saç bakım işlemlerinden kalıcı sonuçlar elde edilebilmesi için; doğru ürünleri, düzenli olarak kullanmak gerekmektedir.

Yüz Serumu Nedir? Faydaları Nelerdir?

Yüz Serumu Nedir? Faydaları Nelerdir?

Yüz serumları; ciltteki kırışıklıkları, ince çizgileri ve lekeleri azaltmak ve cildin daha genç görünmesini sağlamak üzere formülize edilmektedir. Kişinin ihtiyaçlarına uygun yüz serumunu seçmesi ve cildine doğru bir şekilde uygulaması; cilt sağlığına katkıda bulunmakta ve cildin elastikliğini geri kazandırmaktadır. Ayrıca düzenli kullanım sonunda yüz serumları, ciltte sivilce ve akne oluşumu gibi enfeksiyonel rahatsızlıkları da önlemektedir.

Maruderm Blog; cilt, saç ve tırnak bakımı hakkında pek çok güzellik tüyosunu kullanıcılara sunmak amacıyla içerik üretmektedir. Doğanın saf ve eşsiz güzelliklerini cilt bakım sektörüyle buluşturan Maruderm, tamamını Fransa'dan getirdiği hammaddelerle cilt bakım ürünleri ve yüz serumları hazırlamaktadır.

Cilt Bakım Tüyoları

Cilt bakımı hem kadınlar hem de erkekler açısından büyük önem taşımaktadır. Sağlıklı ve canlı bir cilt görünümüne sahip olmak için dikkat edilmesi gereken cilt bakım tüyoları şunlardır:

  1. İyi bir cilt bakımı en temelde temizlik adımıyla başlamalıdır. İlk adımda cilt; temizleyici jel veya temizleyici su yardımıyla kirden ve ölü deriden arındırılmalıdır.
  2. İkinci adımda cilde tonik uygulanmalı ve gözeneklerde kalan makyaj ve kir kalıntıları derinlemesine temizlenmelidir.
  3. Cildin nem ihtiyacının karşılanması ve çeşitli cilt problemlerinin giderilmesi için yüz serumları kullanılmalıdır. Yüz serumu seçerken cilt tipine ve cildin ihtiyaç duyduğu bakım türüne dikkat edilmelidir.
  4. Son adımda ise cilt; iyi bir nemlendirici yardımıyla nemlendirilmeli ve güneş kremi sürülmelidir.

Dört mevsim boyunca gündüz saatlerinde dışarı çıkmadan önce güneş kremi kullanılmalıdır. Bakım gece saatlerinde yapılıyor ise nemlendirme adımıyla sonlandırılmalıdır.

 

Devamını Oku..